Redding voor oude kranten PZC dwarsstraten Jonge Crimineel Heer Bommel en het Nieuwe Denken verplicht naar streng internaat varia Pagina 's op microfilm Parasiet- vrijgezellen Stammenstrijd puzzel recept het weer woensdag 29 maart 2000 door Herman Rosenberg Een krant van een week oud gaat nog wel, wat papier be treft. Maar na een jaar is de houdbaarheidsdatum flink overschreden. Het papier wordt al geel. ,,En na vijftig jaar is het papier niet alleen geel. maar begint het soms ook te verkruimelen. Het gaat erg slecht met onze oude kranten", zegt Barbara de Goe deren van de Koninklijke Bi bliotheek (KB) in Den Haag, waar in een groot depot duizen den jaargangen oude en nieuwe kranten worden bewaard. De KB tekende maandag een contract met het bedrijf Micro- format Systems uit Lisse. In de studio's daar worden de komen de maanden twee miljoen kran- Operatie Manna wordt herhaald Precies 55 jaar na de eerste voedseldroppings boven het bezette en hongerende Neder land wordt een bijzondere her- denkingsvlucht georganiseerd; op zaterdag 29 april, de dag dat dit jaar Koninginnedag wordt gevierd, leggen ruim twintig mi litaire vliegtuigen de exacte route van destijds af. Dat gebeurt op initiatief van de stichting Voedsel en Vrijheid. Tot de deelnemende vliegtuigen behoren een authentieke Lan caster-bommenwerper, een Spitfire en vier Harvards. Ook worden vier moderne Hercules- vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht verwacht, net als een Antonov 26 uit Polen. De droppings begonnen in 1945 op 29 april onder de naam 'ope ratie Manna' naar het voedsel dat God volgens de bijbel aan de Israëlieten schonk. GPD tenpagina's op microfilm gezet en daarmee gered voor het nage slacht. Want als nog langer was gewacht, dan waren er hele jaargangen tot stof vergaan. De Goederen: „Het gaat om lan delijk verschijnende bladen, onder meer uit de Tweede We reldoorlog. Het Nationale Dag blad van de NSB zit er bijvoor beeld bij. Dat is nu eenmaal verschenen en dus wordt het hier bewaard." Topsegment Andere titels die worden gered, zijn onder meer Het Financieele Dagblad, het Dagblad Scheep vaart en het Reformatorisch Dagblad. Het topsegment van landelijke bladen, waaronder bijvoorbeeld het Algemeen Handelsblad, is al eerder ge daan. Bij eventuele hiaten in de collectie wordt een beroep ge daan op andere bibliotheken en collecties. De conservering van kranten en tijdschriften maakt deel uit van het grote project Metamorfoze, dat is gericht op het 'verfilmen' van gedrukt materiaal - ook boeken - dat in slechte staat ver keert. De naam is ontleend aan de roman van Couperus, waar van de eerste druk (1897) ook in staat van ontbinding verkeert. De oude kranten vormen een steeds belangrijker bron voor historici. Onderzoekers gebrui ken behalve officiële bronnen als overheidsarchieven ook vaak kranten en tijdschriften om hun beeld van het verleden te complementeren. Na de twee miljoen pagina's van dit contract wachten nog dui zenden banden met ingebonden regionale kranten. Hoe dat pre cies gaat lopen, is nog niet be kend. De Goederen: „We hebben subsidie aangevraagd in het ka der van het Kunstenplan 2001- 2004. Komende zomer neemt staatssecretaris Van der Ploeg (Cultuur) een besluit." GPD Letter W BATMAN Turkije Justitie in Turkije is een onderzoek begonnen naar zes kleine kranten die in artikelen over het Koer disch nieuwjaar de letter W hebben gebruikt. Deze letter bestaat in het Turks niet. Het nieuwjaarsfeest heet in het Koerdisch Newroz, maar in het Turks Nevruz of Nevroz. Het feest is al jaren een bron van con flicten tussen de Koerden en de Turkse autoriteiten die de idee van een natio nale Turkse identiteit met man en macht handhaven. De autoriteiten legden dit jaar de viering van het nieuwjaarsfeest aan ban den, maar in tegenstelling tot vroeger was er geen sprake van verboden en arrestaties op grote schaal. De krant staat vol mot topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld. Je zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting.Wat in Huambo. Camagviey.Vishak- hapatnam. Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt. Is ook best lezenswaardig. TOKIO Japan Veel Japanse ouders blijven hun kinderen onderhouden, ook als die volwassen zijn geworden. De kinderen hoeven vaak geen kostgeld te betalen en krijgen zelfs zakgeld en soms een toelage om hun vakantie te kunnen bekostigen. Bij 85,2 procent van de ouders wonen volwassen kinderen nog in huis. De kinderen die zich op deze manier de torenhoge huren be sparen, worden 'parasiet-vrijgezellen' genoemd. Als ouders wel kostgeld vragen, geven zij dat niet voor zichzelf uit, maar zetten zij het op het spaarbankboekje van hun kind. Meer dan zestig procent van de oudere is zelfs bereid hun kinde ren te ondersteunen, als die hun baan opzeggen. BAGUIO Filipijnen Een scheidsrechter (m) houdt het gevecht tussen twee beenworstelaars in de gaten. De beide leden van de Igorot-stam in Baguio dragen traditionele kleding. De stad in het noorden van de Filipijnen maakt zich op voor de zevendaagse Olympische Stammenspelen. Zeker 24 stammen zullen tussen 9 en 15 april in het strijdperk treden. foto Andy Zapata/EPA Spinnenman PORLAMAR Venezuela De douane op het Venezolaanse toeristeneiland Margarita heeft een Zwitser opgepakt die met zevenhonderd levende spinnen in zijn koffer het land wilde ver laten. Het ging om zeldzame, deels vuistgrote exemplaren. De Zwitser, die een boete kan krijgen van ruim 110.000 gul den. verklaarde dat hij zijn privéverzameling wilde aan vullen. Een deel van de krioe lende kofferinhoud was bedoeld voor 'verder gebruik als voe dingsmiddel'. Nor over zee ELIZABETH Verenigde Staten De burgemeester van Elizabeth in de Amerikaanse staat Minne sota is blij dat een 115 jaar oude houten gevangenis een tweede leven tegemoet gaat: het hele gebouw wordt verplaatst naar een Noors museum. „Wij konden er niets meer mee aan en dachten dat het gebouw gewoon zou wegrotten", zei Clark Pederson. De gevangenis werd in 1885 door Noorse immi granten gebouwd en wordt neergezet in een museum dat het werk van de immigranten eert. In het Imrmgrantencentrum in Sletta op het eiland Radoy staat al een blokhut uit Minnesota. Als het transport geregeld kan worden, dan gaat in april niet alleen de gevangenis de oceaan over, maar komt ook een oude dokterswoning uit Elizabeth mee. Verzorgde hond WINSCHOTEN Nederland Wie stevig ziek is of zelfs moet worden opgenomen in het zie kenhuis hoeft in Winschoten niet meer bang te zijn dat de ver zorging van poes of hond daar onder lijdt. De Thuisdierenzorg daar is een proef begonnen voor de verzorging van huisdieren. Thuisdierenzorg is een maxi maal zes weken durende koste loze service van Thuiszorg Groningen en de Dierenbe scherming. Er kan uit drie mogelijkheden worden gekozen: verzorging van het dier door een vrijwilli ger bij de eigenaar thuis, tijde lijke opvang op een logeeradres of korte opname in het asiel. i) Toonder Studio's door Dirk-Jan Stip De rijksoverheid moet jeug dige criminelen strenger aanpakken en internaten voor hen bouwen. Deze groeiende groep delinquenten moet min der vaak een tweede kans krij gen. Dat zegt forensisch kinderpsy chiater N. Duits van de Foren sisch Psychiatrische Dienst (FPD) in Amsterdam. De FPD adviseert justitie over over de aanpak van criminele jongeren Vorige week donderdag en vrij dag deden zich in Amsterdam twee zeer ernstige gevallen van jeugdcriminaliteit voor. Een veertienjarige jongen werd vrij dag aangehouden op verden king van een schietpartij met dodelijke afloop, eerder dit jaar. Een vijftienjarig meisje wordt ervan verdacht dat zij donder dag het vijftienjarige meisje Nadia Chebti onder de tram duwde, met dodelijke afloop. Het aantal gewelddadige jeugd- delicten vertoont volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek al jaren een stijgende lijn: van 3600 in 1990 tot 8100 in 1998. Cijfers o ver vorig jaar zijn nog niet beschikbaar Kinderpsychiater Duits be merkt dagelijks dat het alleen maar erger wordt: „We zien de daders jonger worden en de de licten zwaarder. Dat is de klini sche realiteit die wij ondervin den." Integratieprobleem Duits is er van overtuigd dat het gebrek aan integratie de be langrijkste oorzaak is van het probleem. „Te veel allochtone jongeren missen de boot. Veel mensen realiseren zich niet dat ruim eenderde van het aantal allochtone jongeren in Neder land tot de categorie eerste ge neratie behoort. Ze zijn door middel van gezinshereniging of op eigen gelegenheid naar Ne derland gekomen. Bovendien mislukken velen in het onder wijs, ze hebben een lagere intel lectuele bagage en er is sprake van cannabismisbruik. Ik ben ervan overtuigd dat er een dui delijke samenhang bestaat tus sen geweld en gebrek aan inte gratie", aldus Duits. De Forensisch Psychiatrische Dienst, de grootste van het land, kreeg tussen januari 1998 en september 1999 bijna vijfhon derd jongeren binnen. Daarvan waren er ongeveer vierhonderd allochtoon. Dat de plegers steeds jonger worden, is volgens Duits ten de le verklaarbaar. „Jeugdigen vallen sneller buiten de boot. Ze worden eerder rijp en we leven nu eenmaal in een prestatie maatschappij. Als je niet mee kunt komen, dan val je in een gatJe wilt toch die Nike-schoe- nen, en die ga je dan jatten. De jeugd opereert ook snel in groepsverband - jonkies gaan mee in dat proces." Jeugdstrafrecht Kinderpsychiater Duits meent dat het nodige mankeert aan het Nederlandse preventie- en ver volgingsbeleid. „Er wordt van uit het jeugdstrafrecht te lang zaam gereageerd en de af stemming tussen de verschillen de instellingen laat te wensen over. Er is momenteel een pak kans van één op zeven, dan gaat het dus niet aan om steeds maar weer 'tweede kansen' te krijgen of te geven." De FPD pleit dan ook voor een strengere aanpak. Zo zou de huidige HALT-straf (een taak straf opleggen in plaats van ver volgen van de jeugdige verdach ten) vervangen kunnen worden door verplichte opname in een 'ouderwets' internaat. Dergelij ke internaten bestaan momen teel niet Duits: „Ik heb jongeren van elf en twaalf, die bezig zijn crimi nele carrière te maken en alle schepen achter zich hebben ver brand. Een internaat zou een veel beter alternatief zijn dan jeugddetentie. Ook al hebben deze kinderen geen zin, dan moet het toch maar." Opvoedingsles Ook moet het onderwijs volgens de psychiater de mogelijkheid krijgen om jongeren vérplicht op school te houden. „Niet meer naar school gaan, draagt be langrijk bij aan het vervallen in crimineel gedrag", zo denkt Duits. Bovendien moeten de ouders volgens Duits meer betrokken worden bij de scholing van hun kinderen en moeten zij indien nodig ook opvoedingsles krij gen. ANP Toen heer Bommel tot bezinning kwam en de ogen opsloeg, zag hij twee figuren die zich dreigend over hem heen bogen. Hun witte jas sen verrieden hem, dat hij geleerden voor zich had en verontrust schoot hij overeind. „W-w-waar ben ik?" stamelde hij. „Ik b-ben niet z-ziek, bedoel ik... Het was de po-politie! Ga weg met die spuitjes! Ik heb geen dokter nodig. Ga weg!" „Wij zijn geen dokters", zei Zagtbol Negen misprijzend. „Dit hier is dus de Aanpasserij en we gaan alleen maar even je brein wassen!" „Ergens even de hersens spoelen", vulde Loosgeest Vijftien aan. Deze uitleg gaf heer Ollie zijn kracht geheel terug. „Hier wordt niet gewassen of gespoeld", sprak hij waardig. „Een Hans Belterman Horizontaal: 1. Evenwichtig dansmeisje (6); 4. Fractuur van een vis? (8); 6. Men slaat maar een slag naar deze stof (4); 8. De schram van een schuins marcheerder (4); 9. Uiteraard is het niet gemaakt! (9). Verticaal: 1Jongen met een slee (3); 2. Bloem diezich een houding geeft (5); 3. Heel gewoon zonder vis (4); 5. Niet goed, zo wordt een mispunt ge merkt (6); 6. De aangewezen persoon wordt er verlegen van (4); 7. Hij wil maar niet opschieten met drinken (4); 8. Houdt (even) in (4). Oplossing gisteren: ijdelheid salzburg leesvoer adviseur naamvers detentie evolutie rariteit De woorden op de eerste en derde verti cale regel zijn: ijslander en elevator. Het sleutelwoord luidt: BASTERDVIJL. Er staat een noordoostenwind, 4 tot 6 Beaufort bij goed zicht. De temperatuur van het kustwater bedraagt circa 8 graden. Er is geen kans op onweer, noch op mist. Waterstanden heer van mijn stand komt altijd proper en fris voor de dag, dat moest u weten. Er is een misverstand in het spel. Breng me naar de direc teur-geneesheer!" De beide geleerden lieten onthutst hun prikgerei zakken en keken elkander wat besluiteloos aan. Voordat ze echter tot een daad had den kunnen komen, trad er een nieuwe figuur binnen, die opgewekt groette. „Hoy", riep hij vanuit de deuropening. „Ik zie het al. Net wat ik zocht. Een geruite jas! Wat een persoonlijkheid!" „Ziet u wat ik bedoel?" vroeg heer Bommel, terwijl hij zich voor zichtig van de bank liet zakken. WOENSDAG Hoog water Laag water 29 MAART uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 09.36 117 22.06 099 03.46 131 16.26 117 Terneuzen 09.56 139 22.15 121 03.20 136 16.35 120 0 Bath 10.30 169 23.06 152 04.00 167 16.45 143 Roompot Buiten 09.40 094 21.55 075 04.00 113 16.30 099 9 Zierikzee 10.35 099 23.00 082 04.25 123 17.05 107 f Stellendam Buiten 10.12 089 22.26 070 04.56 083 17.05 070 0 Wemeldinge 10.45 109 23.10 091 04.20 129 17.05 114 Krammersl. West 10.41 111 22.59 094 04.04 122 17.16 104 Hansweert 10.10 152 22.35 134 03.23 152 16.34 131 DONDERDAG Hoog water Laag water 30 MAART uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 11.10 113 23.56 108 04.55 132 17.36 123 Terneuzen 11.25 132 05.21 136 17.56 127 Bath 12.05 157 05.56 151 18.40 144 Roompot Buiten 11.15 091 05.05 113 17.46 099 Zierikzee 12.05 096 05.45 122 18.20 108 Stellendam Buiten 11.30 088 05.50 086 18.05 070 Wemeldinge 12.20 107 05.55 128 18.35 118 Krammersl. West 12.05 100 05.45 117 18.36 105 Hansweert 11.46 142 05.35 146 18.16 138 lichte sneeuw ma»ge sneeuw bchle regen matige regen <7<7 hags Europa: Storingen Linzensalade met tomaten Gedroogde peulvruchten bevatten royale hoeveelheden eiwitten, waar door ze ook heel vaak op de menu's van vegetariërs voorkomen. Linzen van de meest recente oogst behoeven niet te worden geweekt zoals dat met veel andere gedroogde peulvruchten vrijwel altijd juist wel het geval is. Spoel ze voor het koken echter wel enkele malen in ruim koud water en ver wijder eventueel aanwezige ongerechtigheden. Maaltijdsalade voor 4 personen: 350 a 400 gram gedroogde linzen; 1,5 eetl. aceto balsamico; zout; witte pe per uit de molen; 1 theel. fijne Franse mosterd; 2 knoflookteentjes, ragfijn gehakt of uitgeperst; 5 eetl. olijfolie (extra vergine); 8 verse basilicum blaadjes. in uiterst fijne reepjes (draadjes) gesneden; ca. 250 gram jonge spinazieblaadjes waarvan de dikste steeltjes zijn weggenomen; 3 grote to maten, ontveld, vruchtvlees in kleine blokjes gesneden; 3 eetl. fijngerasp- te Parmezaanse kaas; 1,5 eetl. ragfijn gehakte (platte) peterselie. Kook de linzen in ruim water (zonder zout) gaar. Laat de linzen uitlekken en tot lauwwarm afkoelen. Maak de dressing door eerst balsamico te vermen gen met wat zout en peper. Blijf zo lang roeren tot het zout is opgelost. Voeg mosterd en knoflook toe en klop daarna de olie erdoor. Leg de lauwwarme linzen in een kom. Schenk de dressing er over en schep de basilicum en de helft van detomatenblokjeser door. Laat alles een uurtje op een koele plek (niet in de koelkast) staan. Schep de linzen van tijd tot tijd even om. Presentatie: verdeel de spinazie als bedjes over de borden. Schep de linzen in het midden erop. Bestrooi de gerechten eerst met de rest van de tomaten en daarna met het mengsel van Parmezaanse kaas en peterselie. Tip: geef er in eigen oven afgebakken ciabattabrood bij en zet een karafje met olijfolie (extra vergine) op tafel. Een aantal storingen trekt over het noorden en zuiden van Europa. De gevolgen hiervan zijn bewolkt weer en perioden met regen. Op de Britse eilanden valt het nog mee, alleen in het zuiden valt een bui. De temperatuur ligt rond de 10 graden. In de Benelux en Duitsland is het zwaar bewolkt. Uit deze bewolking valt voornamelijk motregen, maar in het zuiden van Duitsland is de neerslagintensiteit heviger. Op de grens met Zwitserland en Oostenrijk wordt een aanzienlijke hoeveelheid neerslag verwacht. In het noorden van Duitsland stijgt de temperatuur tot 10 graden, terwijl het in het zuiden niet warmer wordt dan 8 graden. In de Alpenlanden valt ook zeer veel neerslag. In de hoger gelegen delen, zeker boven de 1500 meter valt een dik pak sneeuw. Polen heeft nog geen hinder van storingen, daar blijft het droog met zonnige perioden. Hier wordt 12 graden op de thermometer afgelezen. Ook Frankrijk en het noorden van Spanje hebben te maken met buiige regen en een enkele onweersklap is daarbij niet uitgesloten. Op de Balkan, in Italië en Noord-Griekenland is het van hetzelfde laken een pak. In Zuid- Spanje is het rustig en zonnig weer en stijgt het kwik tot omstreeks 20 graden. Zeeland: Lage druk Door: Frank Duboccag- Er speelt zich een gevecht af tussen een lagedrukgebied boven het Europees continent en een hogedrukgebied boven Schotland. De inzet is de Benelux. Het is een ongelijke strijd want het hoge drukgebied heeft geen schijn van kans. Lage druk troef dus boven Nederland en dat is geen goed nieuws voor wat betreft het weer. Pas naar het weekeinde toe is er een lichte weersverbetering met af en toe een opklaring en een overwegend droog weerbeeld. Vandaag is grijs de kleur van de dag. Lage wolkenflarden begeven zich in de stevige noordoostelijke stroming over onze regio. De zon heeft nauwelijks kans om zich er tussen te wringen. Bovendien zijn de wolkenvelden af en toe dik genoeg om een spatje (mot)regen los te laten. Het wordt ongeveer 9 graden. Aan zee kan de wind krachtig waaien. Vanavond en vannacht is er weinig verandering. Het blijft bewolkt en bovendien komt er van het zuiden uit wat meer regen richting onze regio. Er staat nog altijd een doorstaande noordoostenwind, matig tot krachtig aan zee. Het kwik daalt naar een graad of 7. Ook morgen bepalen wolken velden het weer en van tijd tot tijd zijn er perioden met regen. De temperatuur stijgt naar circa 9 graden. Op vrijdag ligt het lagedruk gebied pal boven onze regio. Dat impliceert dat er kans is op vrij veel regen. Op enkele plaatsen kan er op donderdag en vrijdag samen meer dan 10 millimetervallen. Het blijft koud met maxima onder 10 graden. Het weekeinde is iets beter met een streepje zon en het kwik klimt naar een graad of 9, plaatselijk 10. Overwegend grijs m*Ww 5 1 fl Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag zondag £l max. 9° 9° 8° 9° min. 7° 6° 6° 5° wind N 5 NW 4 NW 4 ZW 4 woensdag onder 20.13 O donderdag op 7.24 Maan woensdag onder 12.59 donderdag op 5.18 Nautisch bericht VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 29 MAART 2000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4