Ter Schelde grijpt naast nieuwbouw De sfeer in De Bongerd is verpest PZC zeeland woensdag 29 maart 2000 z 20 plattelandsgemeente extra woningbouw Docenten zeggen met toneel pand vaarwel Drempels hinderen Hoofdplatenaren Entree Axels stadhuis kost zeventig mille meer snel met de aanleg van trap en Provincie onthoudt Eis provincie onhaalbaar Goes beproeft transferium Jubilerende stichting voor ouderen houdt open dag hellingen worden begonnen, door Rene Hoonhorst AXEL - De gemeente Axel heeft een kleine zeventig mille meer nodig voor de entree van het nieuwe stadhuis. De draaideuren van de centrale hal liggen een halve meter bo ven het marktplein. Het hoogte- door Pascalle Cappetti BRESKENS - De bewoners van verzorgingstehuis Ter Schelde in Breskens moeten nog even wachten op nieuwe huisvesting. Het lukt de gemeente Oostburg en de Vereniging Protestantse Ouderenzorg niet om de nieuw - bouwplannen vóór 1 oktober van dit jaarplanologisch rond te krijgen en bestekklaar te ma ken. De gemeente Oostburg wil de toekomstige locatie afstem men op de ideeën van stede- bouwkundige A Bhalotra. die een structuurvisie voor Bres kens heeft gemaakt. De provincie had de verzor gingshuizen in Zeeland het aan bod gedaan om met plannen te komen. Zeven huizen bleken uit onderzoek van de stichting Bouwwinkel Zeeland in aan merking te komen voor nieuw bouw. Het huis dat kon aanto nen vóór 1 oktober aan de slag te kunnen, kon rekenen op geld van de provincie. Zij had nog geld voor 140 plaatsen beschik baar. Deze mededeling zorgde voor 'licht rumoer' bij directeur H. Masclee van Ter Schelde. De directie van Ter Schelde, de Ver eniging Protestantse Ouderen zorg, was er steeds vanuit ge gaan dat de nieuwbouw van het Bressiaanse verzorgingshuis pas op de rol stond voor de jaren 2001-2004. Nu werd er een be roep gedaan op de creativiteit van de tehuizen. „Ik wilde die strijd wel aan gaan. We konden de tekeningen verschil met de toegangsdeur wordt overbrugd door een trap je van drie treden en - voor rol stoelgebruikers - hellingbanen aan beide zijden. Burgemeester en wethouders stellen de stuur groep bouw. waarin leden van van de nieuwbouw van Rozen- oord vrij eenvoudig kopiëren voor Breskens en gebruik ma ken van de ervaringen met het Sluisse tehuis", zegt Masclee. De gemeente was eveneens be reid om mee te helpen, maar na ri]p beraad bleek het niet haal baar voor de fatale datum een geschikte locatie aan te bieden en voor deze plek alle planologi sche hobbels te nemen. Wethouder R. Leentfaar: „Het lukte niet om op zo'n korte ter mijn een plek te vinden die past binnen het plan van Bhalotra. We willen het verzorgingshuis inbrengen in deze plannen en hebben Bhalotra dan ook om advies gevraagd. Ik ben onlangs nog voor een gesprek in Middel burg geweest, maar toen bleek dat het geld eigenlijk al was ver geven aan een tehuis op Noord- Beveland." Ook De Burght in Oostburg zou in prmcipe aanspraak hebben kunnen maken op de extra bij drage van de provincie. Van dit tehuis was echter al duidelijk dat de nieuwbouw niet eerder kon beginnen. De eigenaar, Woonzorg Nederland uit Am sterdam. streeft ernaar vóór 2004 een nieuw verzorgingshuis in Oostburg neer te zetten, bij voorkeur op de huidige locatie. Leentfaar hoopt dat er metter tijd een koppeling te leggen is tussen de nieuwbouwplannen van Ter Schelde en De Burght. „Wanneer de bewoners van Ter Schelde in hun nieuwe huisves ting zitten, kunnen de bewoners van de Burght wellicht tijdelijk in Breskens terecht." alle Axelse raadsfracties zijn vertegenwoordigd, vandaag voor 69.300 gulden extra aan het stadhuis te besteden. De ge meente is daarmee overigens nog zo'n drie ton goedkoper uit dan bij een totale verandering van het marktplein voor de cen trale hal, zoals de architect eerst wilde. De stuurgroep vond des tijds die voorgestelde herinrich ting van de openbare (parkeer jruimte te duur. Het nu uitge dachte alternatief kent een betonconstructie tegen verzak kingen. Daarop komen 'antra- cietgrijze' natuurstenen, die bij de stijl van het nieuwe stadhuis passen. De trap in het midden heeft dezelfde ronde vorm als de draaideuren van de entree. Als de stuurgroep akkoord gaat, zal snel met de aanleg van trap en hellingen worden begonnen, omdat de eerste oplevering van het stadhuis volgende week al is. In de week vóór Pasen moe ten alle ambtenaren, die nu nog in het Hemagebouw zitten, naar hun plek in het stadhuis verhui zen. door Richard Hoving MIDDELBURG - Plattelands gemeenten als Veere, Borsele en Reimerswaal mogen voorlopig geen extra woningen bouwen. Verzoeken in deze richting zijn door het dagelijks provinciebe stuur afgewezen. Eind vorig jaar werd het provin ciaal Woningbouwprogramma 2000-2010 gepresenteerd. Uit gangspunt van dit programma is dat nieuwbouw van woningen met name plaats moet vinden in dragende kernen (Tholen, Zie- rikzee. Hulst) en steden (Goes, Middelburg, Vlissingen Terneu- zen). Kleme gemeenten mogen alleen voor opvang van de na tuurlijke groei bouwen. Diverse gemeenten met een beperkt contingent voor de komende tien jaar, hebben de afgelopen maanden bezwaar gemaakt. Het dagelijks provinciebestuur heeft de reacties op het woning bouwprogramma en de over koepelende nota Wonen en ste delijke vernieuwing dinsdag vrijgegeven. Groei Borsele, Reimerswaal en Veere hebben het college van Gedepu teerde Staten nadrukkelijk ge vraagd om meer woningen. Vol gens Borsele vindt de grootste groei van de bevolking de ko mende jaren op de Bevelanden plaats. Reimerswaal wijst op de hoge natuurlijke groei. De pro vincie is in beide gevallen niet overtuigd. Het woningbouw programma houdt wel degelijk rekening met de groei op de Be velanden, aldus het college. De natuurlijke groei in Reimers waal wijkt nauwelijks af van Borsele en Tholen. Bovendien kent Reimerswaal volgens GS een groot vertrekoverschot. Veere meldt dat de behoefte aan huizen groter is dan de ongeveer veertig tot vijftig per jaar die de provincie aanhoudt. Als Veere niet meer armslag krijgt, komt de leefbaarheid in de verschil lende kernen onder druk te staan, stelt het gemeentebe stuur. GS voorspellen dat de na tuurlijke groei in Veere de ko mende tijd zal afnemen. Het leefbaarheidsargument wordt van tafel geveegd. „Wij vinden dat de gemeente wel erg drama tisch doet over de kwaliteit en de leefbaarheid van de kernen." De gemeente Goes heeft ook te- vergeefs protest aangetekend bij het dagelijks provinciebe- stuur. Goes mag ruim tweehon-' derd nieuwe woningen per jaar bouwen en vindt dat te weinig, GS stellen dat Goes in verhou ding tot bijvoorbeeld Middel burg en Vlissingen 'relatief meer woningen mag bouwen'. Vijftien gemeenten en woning-'1 bouwcorporaties hebben hun zienswijze op de nota Wonen en stedelijke vernieuwing gege ven. Tot een wezenlijke veran dering van het provinciale be leid heeft dat niet geleid. Alleen- de passage over de prijs van bouwgrond, die bij de presenta tie nogal wat stof deed opwaai-* en, is enigszins aangepast. Gemeenten moeten volgens de provincie nog altijd een hogere, marktconforme prijs voor een bouwkavel vragen. Gemeenten die dat niet doen, worden gekort'1 op de provinciale bijdrage voor het opknappen van bestaande' woningen. De enige wijziging is dat de bouwgrondprijs niet wordt bepaald door de stedelij ke centra in de verschillende regio's. Gemeenten moeten ge zamenlijk tot een min of meer zelfde prijs komen. De verschuiving van geld uit het fonds voor stads- en dorpsver nieuwing, extra geld voor grote gemeenten ten koste van kleine gemeenten, blijft gehandhaafd. De gemeenten Veere, Reimers waal, Sas van Gent, Noord-Be veland, Kapelle, Borsele, Sluis- Aardenburg en Axel hadden dat graag anders gezien. Letsel bij botsing Goes GOES - Een 19-jarige automo bilist uit Goes liep dinsdag nek- en schouderletsel op bij een bot sing op de Van der Spiegelstraat in Goes. De aanrijding werd veroorzaakt door een 21-jarige bestuurder van een kraanwagen uit Zierik- zee. Voor hem remden twee au tomobilisten, maar de kraan machinist reageerde te laat en botste op de auto's, waarvan de ene werd bestuurder door een 44-jarige Goese. Die had niks. Wel waren de voertuigen flink beschadigd. De lerarentoneelgroep van het Hulster Reynaertcollege repeteert 'A tomb with a view'. foto Charles Strijd door Edy de Witte HULST - Met de opvoering van het stuk 'A tomb with a view' neemt de lerarento neelgroep De Intriganten van het Rey naertcollege afscheid van de locatie aan de Tivoliweg. Binnenkort valt deze school onder de slopershamer. Een nieuw ge bouw in het voormalige Maristenklooster wordt dan betrokken. „Over nostalgie gesproken", zegt Rike Lansbergen. Samen met negen collega's tekent zij voor de rolverdeling. „De uit straling van deze oude aula annex gym zaal, het toneel en vooral de ambiance die hier hangt, krijg je natuurlijk niet meer terug." Jaarlijks verzorgden De Intrigan ten in de aula voorstellingen voor de leer lingen en oud-collega's. Door alle beslom meringen van onder meer de nieuwe school is er de laatste vij f j aar geen uitvoe ring geweest. Nu het nog net kan, wil de toneelgroep met verve afscheid nemen van de locatie Tivoliweg. Bovendien wordt dan de draad van het toneelspelen terug opgepakt. De docenten willen niet achterblijven bij de leerlingen, die ook geregeld op de planken verschijnen. Dinsdagavond werd zonder publiek de generale gespeeld. Een stukje spanning was van de gezichten af te lezenVoor hen is duidelijk het aftellen begonnen. Nog twee voorstellingen, donderdag en vrij dag om 20.00 uur, en dan worden de gor dijnen in de aula definitief dichtgetrok ken. A tomb with a view' is een komische thril ler in drie bedrijven van Norman Robbins en Kosta van der Knaap. Het verhaal speelt zich af in een Engels landhuis. Alles draait rond het verdelen van een erfenis. Behalve de familie blijkt ook nog een da me van buitenaf (een schrijfster) in het testament te staan. Stof genoeg voor com plicaties. De regie is in handen van docen te Hilde van Wassenhove. Een technische staf van leraren, leerlingen en ondersteu nend personeel timmerde het decor in el kaar. GOES - Er komt dit jaar toch een proef met een transferium in Goes. De gemeente en de Onder nemers Organisatie Goes (OOG) hebben daarover overeenstem ming bereikt. Het Goese college besloot dins dag geld beschikbaar te stellen voor het experiment, waaraan ook OOG een bijdrage levert. Een maand geleden leken de kansen op een proef met een transferium in Goes volledig verkeken. De wethouders M L. 't Hart (verkeer) en S. J. Heij- ning (economische zaken) lieten toen merken dat een experiment waarschijnlijk te kostbaar wordt en dat zij er ook te weinig resultaat van verwachten. Terrein Wethouder 't Hart sprak van een totale investering van 'enkele tonnen' en een jaarlast van 140.000 gulden. Uit overleg met OOG is gebleken dat die cijfers zijn gebaseerd op een transferi um waarvoor een compleet nieuw terrein moet worden aan gelegd. De ondernemersorgani satie, die het idee anderhalfjaar geleden lanceerde, was er steeds van uitgegaan dat gebruik zou worden gemaakt van een be staand terrein. Het gaat dan om de parkeergelegenheid van de Zeelandhallen Die mogelijkheid is inmiddels doorgerekend, samen met de andere partners: Connexxion Citax uit Goes en de Zeeland hallen. Voorlopig is een proef voor komende zomer begroot op ongeveer 50.000 gulden. OOG betaalt daarvan 12.500 gulden; de gemeente legt de rest bij. Thuiszorg baart commissieleden Oostburg zorgen OOSTBL~RG - De leden van de commissie volksgezondheid en sociale zaken van de gemeente Oostburg toonden zich dinsdag bezorgd over de situatie in de thuiszorg. Met name in de kortdurende hulpverlening doen de proble men zich het meeste voor. De cli ëntenraad van de Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen had in een schrijven zijn zorg geuit over het functioneren van het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO). Lange wachttijden pas sen niet in het streven naar goe de en snelle hulp. De cliënten raad vraagt actie om de situatie in Zeeuws-Vlaanderen te ver beteren. door Frank Gijsel OOSTBURG - Het Duurzaam Veilig inrichten van de kern Hoofdplaat zorgt al enige tijd voor onvrede bij bewoners, met een enquête in het dorp als ge volg. Veel inwoners tonen zich verontrust. De uitgevoerde maatregelen zorgen volgens hen voor veel overlast. Woordvoerder A Verstraten bracht dinsdagavond de leden van de commissie verkeer van de gemeente Oostburg op de hoogte van de uitslag van de en quête. Uit het onderzoek blijkt dat er nog heel wat ongerief be staat. Bewoners aan of in de buurt van een drempel kampen met trillingen en geluidhinder. Mensen die aan de sluiproute wonen, doen al weken hun be klag over hun situatie en vragen om maatregelen om het sluip- verkeer voorgoed te weren. De inmiddels genomen maatrege len om de overlast in de door gaande en sluiproute te beper ken, hebben niet het gewenste resultaat opgeleverd. Metingen Vërstraten deelde verder mee dat een aantal woningen in de Kersenlaan en in de nabijheid van drempels niet zijn opgeno men in keuringsrapporten, waarin de bouwkundige staat van de panden wordt omschre ven en gefotografeerd. „Een fr appant voorbeeld is het pand van de familie Rijckaert op de hoek van de Kersenlaan en Schoolstraat. We zullen als be woners bij de gemeente Oost burg verzoeken om geluid- en trillingmetingen uit te voeren." Verstraten reageerde fel toen werd opgemerkt dat niet alle bewoners hun beklag doen bij de gemeente. „Het feit dat deze mensen zich niet laten horen, zou kunnen liggen aan het bijna arrogante en halsstarrige ont moedigingsbeleid dat de ge meente Oostburg voert. Uit de reacties op de enquête blijkt dat er bereidheid bestaat om in ons dorp actie te gaan voeren", be toogde Vërstraten. De leden van de commissie drongen er bij wethouder L. Wille op aan niet te wachten op een evaluatie, maar nu al te gaan zoeken naar oplossingen. Neveneffecten Wille beloofde alle maatregelen onder de loep te nemen. „Ener zijds proberen we het aantal slachtoffers terug te brengen, maar dat heeft wel als conse quentie dat er neveneffecten blijven bestaan. Die moeten we, in mate van het mogelijke, ac cepteren. Dit college zal in Hoofdplaat stapsgewijs alles bekijken en we zeggen niet zo maar dat we de drempels zullen weghalen." Wille zegde toe dat de uitslag van de enquête binnenkort in het bestuurlijk overleg van Duurzaam Veilig wordt bespro ken. Op 20 april zal een gesprek met alle betrokken partijen plaatsvinden. door Marian Hemelaar SLUISKIL - De Stichting Wel zijn Ouderen Sluiskil (SWOS) bestaat tien jaar en daarom houdt vandaag - woensdag 29 maart - een open dag in wel- zijnscentrum Het Meulengat. Belangstellenden kunnen van 13.30 uur tot 17.00 uur kennis maken met het veelzijdige pro gramma voor bejaarden. Doel van de open dag is meer mensen uit de doelgroep te be reiken: alle 5 5-plussers uit Sluiskil en omgeving. De erva ring leert dat wie eenmaal is ge grepen door de sfeer van de SWOS-activiteiten, blijft ko men. De groepen van het koers- ballen, zingen, gymmen, volksdansen, zwemmen, hand werken, jeu de boulen, fietsen, biljart (ook voor dames!), sjoe len en kaartspelen presenteren zich alle op deze middag. Eveneens is er informatie ver krijgbaar over de warme maal tijdvoorziening en de telefoon- cirkel, een beveiligingssysteem waarmee ouderen elkaar in de gaten houden. De ouderen van SWOS zijn ook niet vies van cul tuur. Een paar keer per jaar worden er dagtripjes gemaakt naar Nederlands en Belgisch Limburg, zijn er kooroptredens, modeshows voor ouderen en dans-muziekgroepen. Sinter klaas, kerst en oud en nieuw worden ook niet vergeten. door Mieke van de Jagt GOES - De bewoners van de to renflat De Bongerd in Goes sla pen niet meer lekker. Sinds in één week vier keer brand werd gesticht in de afvalcontainer op de vierde verdieping en één keer in de lift, heeft de angst toege slagen onder de veelal oudere bewoners. Ook worden telkens sloten dichtgestopt met lucifer houtjes, zodat sommige bewo ners al een ruitje hebben moeten inslaan om in hun flat te komen. Inmiddels heeft de politie een onderzoek ingesteld om erach ter te komen wie voor de peste rijen verantwoordelijk is. Want dat het pesterijen zijn, staat voor de meeste bewoners wel vast. A Heerspink, bewoonster van de Bongerd en vrijwilligster voorde belangenbehartiging bij het Buurtwerk Goes-Zuid, maakt zich zorgen over haar ou dere buren. „De eerste brand in de afvalcontainer was echt heel beangstigend. De vlammen sloegen naar buiten tot de elfde verdieping erboven. Je moet er met aan denken wat er gebeurt als zo'n brand niet op tijd ge blust wordt. Daar liggen die mensen allemaal aan te denken. Daar komt nog bij dat telkens de sloten van de deuren, huisdeu ren en de voordeuren, worden dichtgestopt. Allemaal heel knullig hoor. met stukjes hout en zo, maar mensen krijgen het idee dat iemand het op hen heeft voorzien. Het vergroot het ge voel van onveiligheid en neemt, vooral bij ouderen die niet zo goed uit de voeten kunnen, de rust weg." Doelwit Het vandalisme richt zich met name op de tiende verdieping. Daar moeten de afvalcontainers het ontgelden en daar worden ook de meeste voordeuren ge blokkeerd. L. Verdonck woont in één van de zeven flats op de eerste verdieping. „Ik heb me teen geprobeerd of ik van die brandtrap af kon komen Dat ging wel tot de tweede verdie ping. Ik neem aan dat er bij brand wel opvang zal zijn. Nu ben ik nog wat jonger, maar er wonen hier verder hele oude mensen. Mijn buurman is 83 jaar. Die kan nooit van z'n leven die brandtrap af. Ik slaap zelf al slecht omdat je onwillekeurig gaat liggen luisteren. Wat moe ten die oudjes zich dan een zor gen maken." Inmiddels heeft de politie her en der camera's opgehangen en buurtbewoners ondervraagd over eventuele verdenkingen. foto's Dirk-Jan Gjeltema met zijn buren omgaat of niet. Ook niet bij huurders van de grotere flats." In een videocom-systeem ziet Beckers ook niet veel. „Ik kan met mijn braafste gezicht zeg gen dat ik kom collecteren voor de kankerbestrijding. Dan kom ik zeker binnen. De bewoners hebben nu een intercom, maar daar gaan ze ook niet zorgvuldig mee om. Als je zo'n flat binnen loopt, houdt negen van de tien keer iemand de deur voor je open." De RWS wil het onderzoek van de politie afwachten. Daar naast zijn sloten besteld voor nieuwe papiercontainers, die voortaan buiten komen te staan. „Nu wordt telkens brand ge sticht in de containers op de ver dieping. Als we het brandbare materiaal voortaan buiten op slaan, kan het niet zo gek veel kwaad als er de fik in wordt ge stoken. We zullen alles proberen om het gevoel van veiligheid en rust in de Bongerd te herstellen, maar in maatregelen die geen effect hebben, willen we geen geld steken," Een bewoonster kijkt om de deur om te zien wat de onbekende bezoeker op de galerij doet. De afvalcontainer op de tiende verdieping is geregeld het doelwit van brandstichters. Maar de bewoners vinden dat de woningbouwvereniging RWS, eigenaar van de torenflats, ook wel meer zou kunnen doen. Heerspink: „De beveiliging van de voordeur is niet voldoende. Wie aanbelt en zich meldt als een postbesteller, ziet de deur zo open gaan. Omdat hier veel ou deren wonen, zou het goed zijn videoschermpjes te installeren, zodat je in elke woning kimt zien voor wie je open doet. Dat kost wel geld maar deze proble men lossen we ook niet voor niets op. Als de brandweer tel kens moet komen blussen, als er schade is door brand en rook komt dat ook bovenop onze ser vicekosten. We kunnen, denk ik, beter investeren dan achteraf betalen. Geld kost het toch." Volgens Verdonck zou het ook helpen als een wat gerichter be leid zou worden gevoerd bij de verhuur van de kleine flatjes. Op elke verdieping is een eenka- merappartement, dat verhuurd wordt aan wie het maar hebben wil Dikwijls komen er, tijdelijk, jongeren in terecht en niet zel den weigeren die rekening te houden met hun tijdelijke bu ren. Dat leidt tot wrijving. Vol gens een bewoonster van de tiende verdieping zou het beter zijn ook die kleine appartemen ten aan ouderen te verhuren, desnoods tijdelijk Directeur H. Beckers van de RWS wil daar niet van horen. „Dat zou betekenen dat we de bewoners van die kleine flatjes als daders aanwijzen. Het is pertinent niet waar dat de men sen aan wie we die flatjes verhu ren er altijd maar tijdelijk zitten of asociaal gedrag zouden ver tonen. Wij kunnen aan nie- mands neus zien of hij aardig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 44