Rozenoord biedt ook demente bed PZC PZC België laat demente Urbain zwemmen Welzijnswerk in Terneuzen zit weer in diep dal Cadzandenaar wil lichtmast terug op dijk Elzen voor lanen Euregiotuinen zeeland 19 Ministerie steunt komst verpleegunit in Sluis woensdag 29 maart 2000 CADZAND - De provincie Zeeland ziet geen reden om een lantaarnpaal te herplaatsen aan de Ringdijk Noord in Cad- zand. De verlichting was enige jaren geleden verwijderd, om voor bewoner D. P. de Roo onduide- lijke redenen. De Roo trok hier op bij de gemeente Oostburg en de provincie aan de bel. Hij is zelfs bereid bij te dragen in de kosten, als die lichtmast maar terugkomt. Gedeputeerde Staten oordelen echter dat openbare verlich ting alleen nog wordt geplaatst op plaatsen waar dat uit het oogpunt van de verkeersveilig heid strikt noodzakelijk is. Op de Ringdijk-Noord is dat niet het geval, schrijven zij in een antwoord aan de inwoner van Cadzand. De Roo had in een brief gewe zen op de drukte in het zomer seizoen en de sociale onveilig heid die ontstaat door het verdwijnen van verlichting. Hij moet dagelijks de drukke Ringdijk oversteken en die is erg onoverzichtelijk. Het dage lijks provinciebestuur geeft wel aan dat de man vrij is om op het eigen terrein zelf verlich ting aan te leggen, als dit maar niet tot 'verblinding' van het wegverkeer leidt. De gemeente Oostburg heeft begrip voor het verzoek van De Roo, maar heeft zelf geen zeggenschap over de weg. door Pascalle Cappetti SLUIS - Dementerende oude ren kunnen dit jaar alsnog te recht in verzorgingshuis Rozen- oord in Sluis. De stichting verpleeghuis West-Zeeuws- Vlaanderen krijgt toch toestem ming van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport om een verpleegunit voor tien demente bejaarden in Ro zenoord in te richten. Het minis terie wijkt daarmee af van het negatieve advies van het college bouw ziekenhuisvoorzienin gen. Het college bouw ziekenhuis voorzieningen oordeelde vorig jaar dat de verpleegunit te klein was om met de beschikbare fi nanciële middelen, verant woorde zorg te kunnen bieden. Dit lukt met tien bedden niet. Staatssecretaris M. Vliegen- thart van VWS is van mening dat verpleeghuis De Stelle in Oostburg zelf moet waarmaken dat er, binnen het budget, vol doende kwaliteit van zorg wordt geboden in Rozenoord. Zij hecht meer belang aan het advies van de Inspectie voor de gezondheidszorg, die zich posi tief over het initiatief had uitge laten. Volgens de inspectie is de accommodatie voldoende afge stemd op de doelgroep en is ook de personeelsvoorziening kwalitatief en kwantitatief toe gesneden op de psychogeriatri sche patiënten. De staatssecre taris twijfelt er niet aan dat de financiering reeël is. De verpleegunit komt op de be gane grond van het tehuis. Bij de Jouw is al rekening gehouden met de komst van de demente ouderen. Daarom zijn de kosten voor bouwkundige aanpassin gen gering. Wel moet er een aparte kamer voor het afde lingshoofd komen, vindt de Drankrijder aangehouden AXEL - In de nacht van maan dag op dinsdag heeft de politie op het Bosplein in Axel een 24- jarige automobilist uit die stad aangehouden voor rijden onder invloed. Uit een ademanalyse bleek dat de man anderhalf maal de toe gestane waarde alcohol in zijn bloed had. Goed voor een rijver bod van twee uur. Tegen de man werd proces-verbaal opge maakt. Negen boetes OOSTBURG - Bij verkeerscon troles in Oostburg, Clinge en Hulst zijn dinsdag negen boetes uitgedeeld. De politie controleerde op Rijksweg N58 bij Oostburg en schreef daar acht bekeuringen uit voor het niet dragen van de autogordel (drie), voor een an dere kentekenplaat op een aan hangwagen (twee), voor het niet gebruik maken van het ver plichte fietspad, bumper kleven en foutief parkeren. Op de Pa- peverweg in Clinge kreeg een bromfietser 180 gulden boete, omdat hij 65 kilometer per uur reed. In Hulst vielen geen be keuringen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl staatssecretaris. Het ministerie stelt maximaal honderddui zend gulden per bed beschik baar. Dit is weliswaar is minder dan is gevraagd, maar er treedt geen tekort op, omdat de pro vincie Zeeland zelf twee ton bij draagt. De startkosten vergoedt het ministerie voorlopig niet. Dat is het pas van plan wanneer het verpleeghuis een overzicht van de kosten kan tonen. Directeur H. Masclee van de Vereniging Protestantse Oude renzorg, waaronder het Rozen oord valt, is blij met het bericht vanuit Den Haag. „Het was even spannend of het zou gaan lukken. Dit is een uitdaging die we aangaan, samen met De Stelle." Voordat de verpleegunit een feit is, moet het verzorgingshuis nog wel de erkenning 'bijzondere opname psychiatrische zieken' krijgen. Deze erkenning bete kent dat het Rozenoord zich psychiatrisch ziekenhuis mag noemen en een gesloten afdeling mag inrichten. Scholieren planten bomen en heesters op het terrein van Euregiotuinen in Oostburg. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Buiten was het akelig koud, maar de leerlingen van groep acht van de drie Oostburgse basisscholen Sint Bavo, De Drieklank en de openbare, had den dinsdagmiddag geen tijd om te staan klappertanden. Zij mochten bomen planten op het terrein van de Euregiotui nen in Oostburg. „Jullie zijn hier vast niet gekomen om naar mijn toespraak te luisteren, dus pak jullie spades maar dan gaan we aan het werk", zei wethouder R. Leentfaar tegen de gelaarsde groep. De leerlingen moch ten de laatste acht elzen planten, die onderdeel vormen van twee parallel lo pende lanen. „De overige elzen, een pri mitieve soort die prachtig bloeit, zijn vo rige week al gepoot", verklaarde J. W. Bosch, tuin- en landschapsarchitect die het voorbeeldtuinencomplex heeft ont worpen. Het planten van de bomen was niet zo moeilij k. De kluiten zakten haast vanzelf weg in de zompige grond. Na het planten van de elzen mochten de leerlingen aan het werk om een windsingel langs de Nieuwstraat aan te leggen. Daar werden allerlei soorten bomen en planten voor gebruikt, waaronder de eik. In de Euregiotuinen worden allerlei tuinstijlen uit het heden en verleden aan gelegd. Behalve een toeristische attrac tie zijn de tuinen voornamelijk bedoeld om bezoekers te informeren over de ge bruikte materialen, beplanting, tuinhis- torie, natuurwaarden en karakteristieke elementen in het West-Zeeuws-Vlaamse landschap. De Euregiotuinen zijn uniek, want nergens anders in Europa is een dergelijke combinatie van allerlei soor ten tuinen, een park en informatievoor ziening. foto Peter Nicolai Tussen de lanen komt het hoofdgebouw: een multifunctioneel complex met daar in ook conferentieruimtes. Het hoofdge bouw zal vermoedelijk eerder worden opengesteld dan de tuinen. Ten westen van het gebouw komen een renaissance- en een baroktuin. Aan de oostzijde wordt de middeleeuwse tuin aangelegd. Mo dernere tuinvormen komen aan bod in de verschillende voorbeeldtuinen. Dit jaar en volgend jaar wordt verder ge werkt aan de invulling van het terrein. De Euregiotuinen gaan open voor het pu bliek in 2002. Hulpbehoevende Sassenaar bijna weer over de grens gezet door Lilian Dominicus ZELZATE - Rustgevende klas sieke muziek vult het kamertje van de 85-jarige Urbain Mobe- lus, terwijl zijn dochter Anne- lies een boterhammetje ser veert. De vier katten liggen tevreden te snorren op de ban ken en stoelen van het Zelzaatse huis, waar de demente en hulp behoevende bejaarde sinds en kele maanden zijn intrek heeft genomen. Hoe anders had dit ta fereel er uit kunnen zien. Enkele weken geleden nog werd de ge boren Sassenaar door de Belgi sche autoriteiten gezien als een ongewenste vreemdeling en zou hij op korte termijn het land uit worden gezet. Zover is het gelukkig niet geko men. „Maar het was wel op het nippertje", zegt Hervé Bracke, Urbain Mobelus' schoonzoon. Bracke laat twee dikke lederen mappen met papieren zien: het resultaat van een maandenlan ge verwoede brievenwisseling met de gemeente Zelzate. Die weigerde de oude man in te schrijven, omdat hij daarvoor niet over de vereiste identiteits papieren beschikte. „Mobelus had ook helemaal geen paspoort of identiteitspas", beweert Bracke. „Alleen een 65+-pas, meer had hij in Nederland niet nodig." De bejaarde Sassenaar sukkel de al een tijd met zijn gezond heid, waardoor hij zijn huis amper meer uit kwam. Enkele hersenbloedingen verlamden zijn lichaam gedeeltelijk en langzaam maar zeker begon hij te dementeren. Sinds begin 1998 prijkte zijn naam daarom op de wachtlijst van verpleeg huis De Redoute in Sas van Gent; de indicatiecommissie drong aan op een spoedige op name. Toch kon Mobelus er niet Urbain Mobelus heeft in Zelzate een thuis gevonden bij zijn dochter Annelies en haar man Hervé. foto Charles Strijd meteeh terecht. „We hebben zo'n dertig personen op de wachtlijst staan", verklaart O. van Gijsel, algemeen directeur van De Redoute. „Allemaal met een dringende of zeer dringende indicatie." Dan slaat op Koninginnedag 1999 de huisarts groot alarm. Urbain Mobelus maakt een zwaar verwaarloosde indruk en mag onder geen beding nog lan ger alleen wonen. De kleine poe del Puppy komt net als zijn baasje al tijden niet meer naar buiten en vervuilt het hele huis. Het echtpaar Bracke snelt di rect na het telefoontje van de dokter naar pa in Sas van Gent en besluit hem tijdelijk in huis te nemen. Met een geleende bestel wagen verhuizen ze vader Mo belus, zijn hondje, zijn bed en een paar spullen naar hun een voudige woning in Zelzate. Daar slaapt de gehandicapte man de eerste dagen in de woon kamer, maar al snel besluiten ze hem permanent op te vangen. In augustus verkopen ze het huis in Sas van Gent, schrijven Mobe lus uit het gemeentelijk register, om hem vervolgens bij het ge meentehuis in Zelzate in te kun nen schrijven. Maar daar gaat het mis. Aan het loket hoort Bracke dat niet hij, maar Ur bain Mobelus zelf naar het ge meentehuis had moeten komen, mét paspoort. Volgens gemeen te-ambtenaar R. de Vliegher van de dienst Vreemdelingen moet Mobelus daarvoor per soonlijk naar het Nederlandse consulaat in Gent gaan. „Dat gaat toch helemaal niet", sputtert Bracke tegen, „mijn schoonvader is té zwak om per soonlijk langs te komen. Hij heeft niet eens een rolstoel om in vervoerd te worden." Hij overlegt zijn schoonvaders trouwboekje, rijbewijs, invali- denkaart, pas 65+ en uitschrij vingsdocument, tezamen met een in 1996 verlopen identiteits kaart. De Vliegher is niet te ver murwen: zonder paspoort ver blijft Urbain Mobelus illegaal in België. Bracke keert onverrich- terzake huiswaarts. Ook zijn vrouw Annelies probeert het een keertje, maar krijgt hetzelf de te horen. Wijkagent Kort daarna brengt wijkagent W. Steyaert een huisbezoek aan de familie Bracke in Zelzate. Een routineprocedure: in Belgi sche gemeenten is het gebruike lijke dat de politie bij inschrij ving langskomt om vast te stellen dat de persoon daadwer kelijk woont waar hij zegt te wonen. Omdat de Brackes daar na niets meer vernemen, gaan ze ervan uit dat de problemen zijn opgelost. Het uitwijzingsbevel, dat de agent medio februari af komt geven, komt dan ook als een donderslag bij heldere he mel. „Pa was volledig de kluts kwijt", vertelt Bracke. „Had hij net wat rust gekregen na de ver huizing en dan staat ineens de politie bij zijn bed. Gemeentesecretaris W. de Mey er zegt achteraf dat Zelzate de familie van tevoren wél had ge waarschuwd, in een bezoek van de wijkagent dat tussen oktober en februari plaats zou hebben gevonden. „Wij hebben de fami lie wel goed geïnformeerd en zelfs willen helpen", zegt hij. „Onze burgemeester heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd om een maand uitstel." Stukken Of het bezoek daadwerkelijk heeft plaatsgevonden, is nu moeilijk meer te achterhalen: in de officiële stukken wordt al leen melding gemaakt van het routinebezoek in oktober én het bezoek van de wijkagent, waar op hij Mobelus sommeert het land te verlaten, in februari. „Waarschijnlijk was het een in formeel bezoek", verklaart De Meyer. „Maar stel dat het be zoek nooit heeft plaatsgevon den, zoals Hervé Bracke nu beweert, dan begrijp ik wel waarom hij kwaad is." Als nota bene de huisarts van Bracke navraag doet bij het consulaat, blijkt dat de aan vraag voor een nieuw paspoort ook best schriftelijk had ge kund. ..Had ik dat maar eerder geweten", zucht Hervé Bracke. Binnen een paar dagen is het paspoort binnen en kan Urbain Mobelus zich alsnog inschrijven in de gemeente Zelzate. PSD wil spreiding bietentransport VLISSINGEN - Het provinciaal veerbedrijf PSD gaat de ver voersplannen van de suikerfabrieken vragen de afvaart van 7.20 uur vanuit Breskens zoveel mogelijk te ontzien bij het transport van suikerbieten over de Westerschelde. Op die ma nier kunnen wachttijden in tijdens de bietencampagne wor den beperkt. Eind vorig jaar is in de Statencommissie verkeer en vervoer gewezen op wachttijden tijdens de ochtendspits bij de veer boot in Breskens. Statenlid E de Pauw (PvdA) deed de sugges tie op werkdagen de tweede boot een uur eerder in te zetten. De PSD acht dit niet nodig. Het aantal auto's dat niet mee kan tijdens de bietencampagne is beperkt en rechtvaardigt de ex tra kosten van het eerder in de vaart brengen van de tweede boot niet. Voorlopig ziet de PSD meer in afspraken met de sui kerfabrieken, net zoals eerder al is overeengekomen dat de bietentransporten over de dag worden gespreid. Kerncentrale test spoorcontainers BORSSELE - De kerncentrale Borssele begint morgen met het testen van een speciale container voor het transport van gebruikte splijtstofelementen per spoor. De 7 5 ton zware con tainer komt leeg uit Frankrijk. De komende weken volgen proeven met het onder water beladen en gereedmaken voor transport. De Elektriciteits-Productiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) wil gebruikte splijtstofelementen per spoor gaan ver voeren, in plaats van met vrachtwagens. Transport per spoor heeft als voordeel dat meer containers tegelijk kunnen wor den vervoerd. Bovendien kunnen in het nieuwe type contai ner zeven in plaats van drie elementen worden geladen. Het aantal transporten zou hierdoor kunnen worden terugge bracht tot twee of drie per jaar. EPZ verwacht binnenkort een vergunning te krijgen om weer met het transport van splijt stofstaven te beginnen; sinds 1998 zijn er in Nederland geen bestraalde splijtstoffen meer vervoerd. Man cel in na oplichting en diefstal MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Hop mans heeft dinsdag een 28-jarige man, zonder vaste woon-of verblijfplaats, bij verstek veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. De verdachte werd schuldig bevonden aan op lichting en diefstallenZo deed hij 21 december vorig j aar zich voor als potentiële koper van een auto bij autobedrij f Z warte- poorte in Goes. Toen hij een proefrit mocht maken, kwam hij niet meer terug. Met dezelfde auto verduisterde hij benzine bij tankstations in Goes en Krabbendijke. En passant deed hij op 11 januari dit jaar een greep in de kassa van een winkel in Kruiningen, waarna hij werd aangehouden. De man bekende toen ook een reisbureau te hebben opgelicht met een 'gratis' vakantie op de Canarische eilanden. Bouw kassen kan doorgaan KAPELLE - De bouw van een glastuinbouwcomplex in de Willem Annapolder bij Kapelle hoeft niet te worden uit- of af gesteld voor het schoonmaken van een deel van de vervuilde bodem. Gedeputeerde Staten hebben bezwaren tegen de bouw dinsdag ongegrond verklaard. Weliswaar is een deel van de grond waarop de kassen gebouwd worden, verontrei nigd, maar er is geen gevaar dat de verontreiniging zich zal verspreiden via het grondwater. Onderzoek heeft uitgewezen dat in het omringende grondwater nauwelijks vervuiling aanwezig is. Kassen zijn veel lichter dan andere bebouwing en de afstand van de voormalige stortplaats bij het Karregat tot de Oude Dijk is zo groot, dat daarachter de bodem nooit verontreinigd kan worden. De doorlaatbaarheid van de bo dem onder de Oude Dijk is slecht. Zelfs al zou er verontreini ging in het grondwater komen, dan kan het nooit verderop de polder ingaan, blijkt uit het onderzoek. door Joost Bosman waar de SWT ondersteuning aan verleent", aldus het jaar- TERNEUZEN - Het Terneuzen- se welzijnswerk is in last. Het bestuur van de Stichting Wel zijn (STW) heeft al aangekon digd per 1 mei af te treden. Ook besturen van een aantal buurt huizen gooien het bijltje erbij neer of dreigen dat te doen. Van daag (woensdag) overlegt wet houder J. Baart met de Stichting Welzijn om tezien of er mogelij ke oplossingen zijn. De klacht van de stichting komt erop neer dat er te weinig geld van de gemeente komt om de stijgende personeelskosten op te vangen. Daarnaast loopt de communicatie met de gemeente stroef, veruit de belangrijkste geldschieter van de stichting. Wat er precies speelt bij de Stichting Welzijn is niet helder, omdat het bestuur geen infor matie verstrekt. Ook de raadsle den zijn niet of nauwelijks op de hoogte van de grieven van de stichting. Wel duidelijk is dat Welzijn niet voor het eerst wordt geconfron teerd met problemen. Die be gonnen nadat de stichting eind jaren tachtig tot een zelfstandi ge organisatie was omgevormd. Het leek een prima initiatief dat landelijk navolging kreeg. Kas Maar halverwege de jaren ne gentig ging het mis. De toenma lige administrateur G. Piscaer deed een stevige greep in de kas en drukte meer dan een ton ach terover. Maar er was meer aan de hand: een chaotische boek houding, onvoldoende» inzicht en controle van de directeur en te weinig (kritisch) toezicht van het stichtingsbestuur zouden debet zijn aan de grote tekorten. De gemeente sprong bij en gaf tot twee keer toe een extra sub sidie. Maar in augustus 1998 bleek dat de Stichting Welzijn nog steeds met moeite de eindjes aan el kaar kon knopen. Het euvel van toen lijkt als twee druppels wa ter op dat van nu. In het jaarver slag over 1997 stelde het bestuur dat de beschikbare middelen 'net toereikend zijn om de eigen personeelskosten, organisatie- en huisvestingskosten te dek ken. „Dit werkt niet alleen frustrerend voor de SWT-func- tionarissen, maar ook voor de vrijwilligers en organisaties WD-raadslid W. Broekhuijsen kan slechts gissen naar de aard van de problemen bij SWT. „In de huidige situatie maakt de stichting offertes van verschil lende activiteiten, waarna de gemeenteraad de prioriteiten stelt en daar een bedrag voor uittrekt. Daarbij worden vol gens mij de autonome kosten stijgingen door gemeente ver goed. Ik begrijp dan ook niet goed wat er nu precies aan de hand is", aldus Broekhuijsen aan wie wel duidelijk is dat er 'heftige communicatieproble men' zijn. PvdA-raadslid E. Kerckhaert denkt dat het weer onderbren gen van SWT bij de gemeente een mogelijke oplossing voor de problemen is. Eind vorig jaar liet hij daar in de commissie al een proefballonnetje over op. „Er is steeds meer behoefte aan activiteiten van de stichting, terwijl de gemeente daarvoor niet meer geld wil geven. Daar om moeten we een vorm vinden, waarin de middelen beter kun nen worden ingezet. Nu is het welzijnswerk nog in een stich ting gegoten, maar als je die on derbrengt bij de gemeente kun je wellicht beter stirring geven. De stichting is niet een doel op zich. Haar activiteiten moeten voorop staan." Buxusdief TERNEUZEN - Uit een tuin in Terneuzen zijn maandagavond of -nacht acht net geplante buxussen gestolen. De waarde bedraagt ongeveer tweehon derd gulden. (Advertentie) Verkeersongeval - bedrijfsongeval FLOS DIELEMAN letselschade Gratis inloopspreekuur 2e en 4e vrijdag van iedere maand van 14.30-17.00 uur. Singelweg 2 - AXEL Ten kantore van mr. A. I. Cambier Tel info tel 0118-637488

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 43