Vier ton voor project E-commerce PZC Hoteliers met drie kamers Opnieuw supersessie van ex-Hips-lid in café 't Schuttershof Tien km dijkglooiing dit jaar op de schop Zeeland vreest voor uitholling popprijs Zeeuwse Belofte Symbolen vormen basis van werk veelzijdige Ineke Otten zeeland woensdag 29 maart 2000 18 kunst cultuur Syntensproject richt zich op midden- en kleinbedrijf in detail Sasse bistro serveert in dialect ondernemend zeeland door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - In café 't Schuttershof in Middelburg vindt zondag voor de tweede keer een 'supersessie' plaats met gerenommeerde Nederlandse popmuzikanten. Was twee maanden geleden zan geres Simone Roerade de spil van de sessie, ditmaal heeft bas sist Aram Kersbergen van Kane een aantal muzikanten om zich heen verzameld. Evenals Roerade speelde Kersbergen ooit in de formatie Hips Hips heeft in voorgaande jaren verschillende keren met veel succes in 't Schuttershof opge treden. Vandaar de wanne con tacten tussen het café en de pop muzikanten die van de groep deel uitmaakten. Kersbergen is op het ogenblik ongetwijfeld het succesvolste ex-Hips-lid. De rockgroep Kane stond de af gelopen maanden hoog in de hitparade en hij treedt dan ook drie keer per week op „Vaak is dat op vrijdag, zaterdag en een doordeweekse dag", vertelt Kersbergen. „Dan blijft de zon dag over om iets anders leuks te doen. Zo'n sessie in Middelburg is leuk voor de afwisseling." Ligt bij Kane het accent op ste vige rockmuziek, het repertoire voor de sessie bestaat voor het grootste deel uit soul en funk, dus meer in het verlengde van Hips. Voor de sessie heeft Ker- bergen twee voormalige Hipsle den uitgenodigd: drummer Hans Greeve en toetsenist Ro nald Kool. Als zangeres vroeg hij Katinka Hartkamp. „Daar speel ik veel mee. Het is ook mijn vriendin. Ze heeft een platen- deal in Engeland en neemt daar regelmatig stukken op Een aantal van die stukken, die een beetje R&B- en soul-achtig zijn, gaan we tijdens de sessie spe len." De sessieband wordt gecomple teerd door gitarist Marti] n van Agt. Onder de projectnaam Ma- digan werkt ook hij aan een cd. Kersbergen ..Daar gaan we ook wat nummers van spelen. Dat is meer rock, dus het wordt een ge varieerd concert." Verder kan het publiek onder meer covers van Mary J. Blige verwachten Vanwege het uitproberen van nieuwe nummers is het concert minder vrijblijvend van karak ter dan de doorsnee sessie. „Ge woonlijk bel je wat mensen bi] elkaar, kijk je welke stukken ie dereen kent, ga je spelen en zie je wel waar het schip strandtlegt Kersbergen uit „Nu hebben we ons toch wat beter voorbereid. Iedereen heeft de nummers van Katinka en Martijn thuisge stuurd gekregen en voor we naar Middelburg gaan, repete ren we nog'een keer. Aanvang sessie; 17 uur. Rattenfanger Hulst toont werk Zorkow HULST - In Galerie Rat tenfanger in Hulst is van 2 april tot en met 13 mei een expositie met werken van de Duitse kunstenares El- sa Zorkow. De tentoon stelling bestaat uit acryl- schilderijen. Zorkow (1938) groeide op in het Beierse Obersdorf (D) als dochter van een Russisch-Poolse vader en een Frans-Duitse moeder. Ze werd in haar jeugdja ren beïnvloed door een schildersgroep, met onder andere Raddatz en Ecker- berger, die haar aanmoe digden door te gaan met haar, veelal autodidacti sche, ontwikkeling. Op haar vele reizen, die haar onder meer voerden naar Japan, Tunesië. Israël. Amerika, Griekenland, Canada en Zuid-Afrika. deed ze indrukken op die herkenbaar zijn in haar schilderijen. In 1985 had ze haar eerste tentoonstelling in het Centre Medicis in Brussel. In '87 won ze de eerste prijs op het gebied van aquarellen van het Kunst centrum Rouge-Cloitre in Brussel en in 1989 zege vierde ze in het Japanse Kobe met een olieverfaf beelding. Opleidingen volgde ze onder meer aan de Hogeschool Sint-Lu- kas in Brussel, de Rijks school in Anderlecht en aan de kunstakademie in het Duitse Trier. De expo sitie in Hulst wordt zon dag geopend. Galerie Rat tenfanger bevindt zich in de Bontehondstraat 17. De rubriek Ondernemend Zeeland slaat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Ben Jansen GOES - De eerste fase van de dijkversterkingen aan de Wes- terschelde is dit najaar halver wege. Tussen 1 april en 1 okto ber wordt op ongeveer 10 km zeewering aan de Zeeuvvs- Vlaamse en de Zuid-Bevelandse oever de stenen bekleding van de glooiing verstevigd. Daar mee komt de totale lengte van de verbeterde dijkvakken op 45 km. In eerste instantie moet in totaal 80 km worden aangepakt. Rijkswaterstaat en de water schappen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws-Vlaanderen zijn klaar voor een nieuw seizoen van dijkversterkingen aan de Wes- terschelde. Dit jaar wordt in Zeeuws-Vlaanderen het vorig jaar begonnen werk aan de Nieuw Neuzen/Braakmanpol der (ter hoogte van Dow Bene lux) en de wat westelijker gelegen Thomaes/Hoofdplaat- polder vervolgd- De stenen be kleding van de glooiing wordt vervangen door zwaarder mate riaal. Aan deMargarethapolder, de Ser Lippens-Nieuw Othe- nepolder, de Eendragtpolder en de Kruispolder wordt op eerder al verbeterde dijkvakken, op plaatsen waar dat nodig is, met losse stortstenen het onderste gedeelte van de glooiing op sterkte gebracht. Het enige werk dat dit jaar voor Zuid-Be veland op het programma staat is de Schoorse zeedijk ten wes ten van Hansweert. Ook daar krijgt de glooiing een zwaardere bekleding. De versterking van de glooiing wordt uitgevoerd nadat halver wege de jaren 90 was gebleken dat de stenen bekleding van de zeeweringen aan de Nederland se kust minder goed bestand was tegen beukende golven dan eerder werd aangenomen. Erva ringen van de waterschappen, die na stormen van enige bete kenis telkenmale schade con stateerden, proeven in het Wa terloopkundig Laboratorium en nader rekenwerk, leidden tot de conclusie dat een forse ver zwaring moest worden uitge voerd. Storm „Na de watersnood van 1953 zijn overal de dijken verhoogd", zegt projectleider Henk van den Bosch van het bureau Zeewe ringen, waarin Rijkswaterstaat en de beide Zeeuwse water schappen samenwerken. „Bij die ramp begaven de dijken het doordat water dat eroverheen sloeg de achterkant aantastte Daardoor werd aangenomen dat de versterking van glooiin gen zelf voldoende was. We zijn inmiddels veel beter in staat te berekenen welke krachten gol ven op zo'n steenbekleding uit oefenen Daarbij bleek dat de glooiing op veel dijkvakken de maatgevende storm, die zich in theorie eens in de 4000 jaar voordoet, niet kan doorstaan." Op schema In 1997 is begonnen met de dijk vakken aan de Westerschelde waarvan de glooiing het meest kwetsbaar was; in totaal 80 km Deze dijkvakken moeten in i 2004 gereed zijn. „We zitten dus mooi op schema", constateert Van den Bosch. Van de rest van de Westerscheldedijken (een kleine 70 km) of en in welke ma te de glooiing moet worden ver sterkt en hoe dat het best kan De uitvoering daarvan gebeurt in een tweede fase van het zee weringenproject aan de Wester schelde. Ook moet nog worden bekeken hoe de dijken aan de Oosterschelde moeten worden aangepakt. Die liggen welis waar in de luwte van de storm vloedkering, maar ook voor de glooiingen van de Oosterschel- dedijken geldt dat ze bestand moeten zijn tegen die ziedende storm die statistisch eens in de 4000 jaar de Nederlandse kust teistert Schaaktoernooi voor 55-plussers GOES - De Goese Schaakver eniging houdt zaterdag 1 april het achttiende 50-plus Schaak toernooi. Het toernooi vindt plaats in de bijgebouwen van de Westerkerk in Goes, aan de West wal 6 en begint oin 10.30 uur. De zalen zijn open om 10 uur. Omstreeks 16.45 vindt de prijs uitreiking plaats. Er wordt gespeeld in zeven ron den van 20 minuten per persoon per partij (Zwitsers). Voor de eerste drie winnaars zijn er be kers, de oudste deelnemer ont vangt de Nestorprijs en iedereen krijgt een vaantje ter herinne ring. Ineke Otten: prettig om afwisselend aan het één en het ander te werken..." foto Dirk-Jan Gjeltema door Ernst Jan Rozendaal GOES - Kunstenares Ineke Otte uit Goes exposeert zo'n acht keer per jaar, maar zel den in Zeeland. En is haar werk hier of in de omgeving te aanschouwen, dan zijn het vrijwel nooit haar beelden, die ze als het belangrijkste on derdeel van haar oeuvre be schouwt. Daarom heeft Otte besloten een atelierexpositie te houden, zodat een breder publiek dan gewoonlijk ken nis kan maken met alle facet ten van haar kunstenaars schap. Komend weekeinde en het weekeinde daarop opent Otte de deuren van haar atelier aan huis. In haar tuin staan grote beelden opgesteld, in haar atelier zijn beelden, sieraden en toegepaste kunst te zien en ook in de in aparte kleuren vormgegeven woonkamer zijn sculpturen te bezichtigen. Ze tonen haar veelzijdigheid als kunstenares en een duide lijke ontwikkeling in haar werk. Al j aren gebruikt Otte het the ma wolken. Onder invloed van haar reizen is daar de laatste jaren een aantal sym bolen bijgekomen. De mand ala is daarvan de belangrijk ste. Het is een figuur waarin cirkel en vierkant zijn ver enigd. De cirkel staat onder meer voor het heelal, het vier kant voor de aarde. Gecombi neerd staan ze dus symbool voor de gehele kosmosof voor eenheid. Tibet Hoewel de mandala in ver schillende verschijningsvor men al eerder in Otte's werk voorkwam, is een reis die ze twee jaar geleden naar Tibet maakte beslissend geweest voor het veelvuldige gebruik ervan. „Die reis heeft een enorme indruk op mij ge maakt. Ik was overweldigd door de weidsheid van het landschap, de stilte en de boeddhistische cultuur. Ik kreeg een kick van het verblijf daar en deed veel inspiratie op voor mijn kunstwerken." Ze merkte dat de mandala op vele manieren terugkomt in de Oosterse cultuur, onder meer als een grondvorm voor tempels en steden. Otte com bineert Oosterse symbolen graag met Westerse tekens, zoals de komma of het pluste ken In die laatste zijn vaak wolkenluchten of bloemen te herkennen, in de eerste zitten dikwijls mantra's en Tibe taanse gebedsvlaggen ver werkt. Otte's beelden contrasteren sterk met haar fel gekleurde sieraden. Daarvoor gebruikt ze uitsluitend afbeeldingen uit de natuur, zoals vormen van bloemen en bladeren. „Mijn sieraden zijn onderge schikt aan mijn beelden. Die zijn duidelijk de hoofdmoot. Ik vind het prettig om afwis selend aan het één en het an der te werken. En misschien vult het één het ander wel aan. Natuur tegenover cultuur, wolken tegenover gras en ge was, hemel tegenover aarde. Bij elkaar vormt het steeds een eenheid. In de beelden, of als beeld en sieraad samen." Atelierexpositie Ineke Otte, 's-Heer Elsdorpweg 39, Goes, van 31 maart t/m 9 april, vri- zo van 11-18 uur. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Het project E-commerce in Zeeland van Syntens in Middelburg krijgt 400.000 gulden steun van de provincie Zeeland. Met die subsidie wil Syntens Zeeland 350 Zeeuwse midden- en klein bedrijven introduceren in de elektronische zakenwereld. Het project, dat in totaal ruim drie miljoen gulden kost, wordt 15 mei in Goes gepresenteerd. Het project wordt medegefi nancierd door de Europese Commissie (250.000), de Zeeuwse Rabobanken (750.000). Syntens (925 000). Zeeuwse gemeente (250.000) en bedrijven (487.000). Volgens GS past het project m het pro vinciaal sociaal-economische beleidsplan dat bevordering Lijnbach Network Pro pre senteert morgen, donderdag, de nieuwe strategie en het nieuwe Goese kantoor van het bedrijf in Goes. Tijdens een open huis van 16.00 tot 19.00 uur kunnen relaties en bedrij ven kennismaken met het nieu we gebouw aan het Stations park waarin eind vorig jaar de vestigingen Missingen en Bre da samengebracht zijn. Er wer ken 23 mensen Ter gelegenheid van het tien- jarig bestaan houdt schoon heidsinstituut Pour Elle in Hulst zaterdag 1 april een open dag. Pour Elle aan de Steense- dijk biedt behandelingen vari ërend van een korte gelaatsbe handeling tot complete lichaamsverzorging waaron der manicure en zonnebank. Tevens wordt een nieuwe cellu- litusbehandeling geïntrodu ceerd. De open dag duurt van 9 30 tot 16.30 uur. CD-Music World in Vlissin gen, alweer drie jaar omge doopt in Easy Entertainment, viert zaterdag 1 april het vijfja rig bestaan aan de Glacisstraat in Vlissingen. De muziekspeci- aalzaak van Simone en Ed ward Wimmers schenkt die dag koffie. samenwerking met de regiona le opleidingsinstituten worden cursussen aangeboden. Bedrij ven voor wie elektronische za- kenmiddelen toepasbaar blij ken kunnen onder individuele begeleiding en advies naar praktisch gebruik worden ge holpen. Nog maar een beperkt deel van de Zeeuwse bedrijven presenteert zich actief via In ternet. Meer informatie over Internet, interessante databanken, het Zeeuws-Vlaamse project en vragen en ervaringen van an dere ondernemers zijn te bekij ken op de site www.e-zeeland- .nl en de site www.syntens.nl. SAS VAN GENT - In een pand dat stamt uit 1643 serveren Teun Roffel en Thea de Boeye vanaf deze week in Sas' dialect. Hun bistro 't Oudt Sas, aan de Westkade in Sas van Gent, voert een kaart met vis en vleesgerechten opgesteld in het Sas. De gevel van het oude gebouw lieten de eigenaren grotendeels intact, compleet met au- tenthieke stenen gevelleeuw tjes en een plaat met het bouw jaar. Binnen is daarentegen al les nieuw, met ouderwets war me tinten bij een lichte houten vloer. Daar is plaats voor 36 gasten. Buiten de menukaart willen Roffel en De Boeye, bei den ruim twintig jaar in het ho- recavak, op termijn aparte wensen van klanten vervullen, 't Oudt Sas is ook een adres voor feesten en partijen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De nieuwe opzet van het popconcours De Grote Prijs van Nederland is in Zeeland slecht gevallen. De Stichting Popmuziek Zeeland (SPZ) en consulent popmuziek Cor de Jonge van Scoop vrezen dat de provinciale popprijs De Zeeuwse Belofte wordt uitge hold. Het traject naar de lande lijke finale in Amsterdam is lan ger geworden en de winnaar van De Zeeuwse Belofte is niet lan ger verzekerd van een finale plaats. Het is niet de eerste keer dat de Grote Prijs van Nederland op de schop gaat, maar deze nieuwe opzet ligt wel voor langere tijd vast, verzekert voorzitter Jan Koopman uit Oost-Souburg. Het lijkt erop dat de voormalige voorzitter van de SPZ zijn vroe gere medewerkers geen dienst heeft bewezen met de nieuwe opzet voor de Grote Prijs. Het landelijke popconcours kent vier categorieën: pop/rock, dance, R&B/hiphop en singer/songwriter. De drie laatstgenoemde categorieën zijn de laatste jaren in betekenis toegenomen. Aanvankelijk was daarvoor alleen inschrijving mogelijk via het insturen van demo's. Een jury selecteerde de finalisten. De laatste paar jaar zijn daar regionale finales aan toegevoegd. Uit de stapel de mo's selecteert de jury de halve finalisten die zich via regionale voorronde in de finale kunnen spelen. De categorie pop/rock is van ouds de belangrijkste. Vijf jaar geleden besloot de organisatie van de Grote Prijs dat de win naars van de provinciale pop prijzen rechtstreeks tot de fina le daarvan zouden doordringen. De SPZ besloot daarom het tweejaarlijkse evenement De Zeeuwse Belofte vanaf 1997 jaarlijks te organiseren, zodat ook Zeeland elk jaar een finalist kon leveren. Onder invloed van subsidiege vers en sponsors (Koopman: 'Er was zware druk van de kant van staatssecretaris Van der Ploeg') heeft de organisatie van de Gro te Prijs nu het traject in alle vier de categorieën gelijkgescha keld. Dat betekent per categorie een provinciale popprijs. De winnaar daarvan dringt door tot de regiofinale. Met Noord- Brabant en Limburg is Zeeland ingedeeld in regio Zuid. Per sec tor krijgen de drie provinciale winnaars concurrentie van drie bands of artiesten die via een open inschrijving worden gese lecteerd. Uit vier regiofinales komen komen per categorie acht finalisten tevoorschijn. De Jonge is 'niet gelukkig' met de nieuwe opzetSamen met de SPZ is daar flink tegen gepro testeerd." Het is ondoenlijk vier provinciale finales te organise ren, aldus de consulent popmu ziek. „Het geld is er niet, de energie niet, de vrijwilligers niet en de interesse niet." Bo vendien vreest hij dat het elan van de slotavond van De Zeeuwse Belofte, die vorig jaar zo'n 600 bezoekers trok, door de nieuwe opzet teniet wordt gedaan. Het winnen van de provinciale finale garandeert immers geen finaleplaats in Amsterdam en via de open in schrijving kunnen bands ook de provinciale voorronde omzei len. De Jonge: „Bij sommige bands bespeur ik ook een zekere competitiemoeheid. Elke keer wordt er maar vanuit gegaan dat ze belangeloos meedoen." Kwaliteit Volgens Koopman zal het zo'n vaart niet lopen. „Bands willen graag spelen. Dat levert ze ex- posure op en dus optredens die wel worden betaald. Het win nen van De Zeeuwse Belofte geeft ze recht op deelname aan een semi-finale die we net zo'n uitstraling willen geven als de finale in Amsterdam. Als je bo vendien in die finale komt via de semi-finale is dat nog zwaarwe gender. Als de kwaliteit er is, kom je door de voorronden. En bij de Grote Prijs gaat het om het opsporen van kwalitatief goede bands Hij gelooft niet dat De Zeeuwse Belofte minder interessant wordt voor het publiek. „De uit straling van dat concours hangt niet af van een finaleplaats die te verdienen is, maar van de goe de organisatie en de kwaliteit van de bands. Het publiek komi daar in de eerste plaats omdat ze naar leuke bands willen kij.- ken." Info over de open inschrijving voor de Grote Prijs: 020-6251016 infot3j- groteprijs.nl/www.groteprijs.nl De groep Nimbus won vorig jaar de Zeeuwse Belofte. Marien Dorleijn (midden) won tevens de landelij ke Grote Prijs in de categorie Singer/Songwriter. foto Lex de Meester van informatie- en communi catietechnologie (iet) voor staat. E-commerce in Zeeland is een opvolger van het Europees ge subsidieerde SB-project in west- en oost-Zeeuws-Vlaan- deren dat in 1998 van start ging en waarmee circa dertig bedrij ven in die regio Internet en elektronisch data uitwisse lingssystemen uitrustten. Syn tens in Middelburg, uitvoerder van het SB-project Elektro nisch zakendoen, volgde dat op met het adviesprogramma Sp.OED waarmee onderne mers uit heel Zeeland zich gra tis konden laten voorlichten op toegesneden gebruik van E- commercemiddelen. Met dit nieuwe project wil Syntens dat grootscha 1 iger doendoor mid del van publiciteit in reguliere media en op Internet, voorlich tingsbijeenkomsten, work shops en een spreekuur over E- commerce, Internet en iet. In door Claudia Sondervan DOMBURG - Het kleinste hotel van Zee land is het Domburgse Hotel Vierwegen nog niet: die eer gaat naar de tweekamer hotels in Zierikzee en Groede. Maar met drie kamers met samen negen bedden komt het gastenhuis van Anke en John Bakker-Bommeljé dicht in de buurt. Het hotel en pannenkoekenhuis aan 't Groen tje bij de entree van Domburg is net klaar na een algehele herinrichting. Kamers en restaurant worden gedomi neerd door zonnige kleuren oranje en geel. Een halve groentenwinkel aan veilingkis- ten, korf manden en schappen met (plastic) groenten en leeggeblazen eieren decoreren het restaurant. Het echtpaar hanteerde de kwast zelf, maar vroeg voor de kleuren ad vies aan de Rotterdamse styliste Agnes Evers. Die haalde haar inspiratie uit bad lakens: brede banen en kleurvlakken geel, terra en oranje met waterblauwe biezen. „Toen we het hotel vijf jaar geleden be trokken was alles wit en strak en oud." „De kamers zijn meer voor de leut dan voor de verdienste Gasten vinden het heerlijk, zo kleinschalig. Bij het ontbijt wordt flink nagezeten en gepraat, ze lezen onze krantSoms kost het me een halve dag eer ik de kamers kan doen", bekent Anke Bak ker. Ze richt de aandacht nu op het menu, dat onder meer zestien 'wereldpannenkoeken' telt en de noviteit deze zomer: Pokémon- pannenkoeken en -ijsjes. Hotel Vierwegen in Domburg. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 42