Bestuur Reynaertclub in crisis over financiën Netelenbos moet België op falen spoornet wijzen Schuldbewust OM zoekt naar uitweg in stallen-affaire Servaas moet gewoon vertellen waar die torpedo ligt Te veel welvaart voor nog een deurwaarder Foutkamperen Penningmeester eist inzage in boekhouding Forse boete voor flinke klap Vijfduizend bekeuringen in één week zeeuwse almanak Lichtgeraakt pzc zeeland 1 ••WïS3 4HHIV woensdag 29 maart 2000 door Maurits Sep VLISSINGEN - Minister T. Ne telenbos van Verkeer moet de Belgische overheid onder druk zetten om het spoornet in België beter te benutten. Dat vinden de Kamer van Koophandel (KvK) en de Brabants-Zeeuwse Werk geversvereniging (BZW) in Zee land. Zij hebben stevige kritiek op de prijzen en de dienstverle ning van de Belgische spoor wegmaatschappij NMBS. Volgens voorzitter L. van Gel der van de KvK deugt de plan ningvan de treinenloop niet. „Ik hoor van bedrijven in Zeeuws- Vlaanderen dat wagons soms lang stilstaan zonder dat duide lijk is hoe lang dat gaat duren en waarom dat zo is. Vooral de planning voor treinen naar het zuiden is moeilijk." Secretaris W. Saman van de BZW-Zeeland voegt daaraan toe dat de NBMS te hoge prijzen berekent. „De NMBS is te duur, niet snel en niet doelmatig- Het is in eerste instantie een taak van de NMBS om dat te verbete ren, maar natuurlijk ook van de Belgische staat." Van Gelder en Saman vinden dat Netelenbos de besprekingen met haar collega's van de Belgi sche en de Vlaamse regering over onder meer de IJzeren Rijn moet gebruiken om te pleiten voor de belangen van het Zeeuwse bedrijfsleven. „Alle druk is meegenomen, als ze er maar prudent mee omgaat", waarschuwt Saman. „Ze moet wijzen op het wederzijds belang voor België en Nederland van een efficiënter gebruik van het Belgische spoor." Een verbetering van de dienst verlening door de Belgische spoorwegen wordt nog belang rijker nu de IJzeren Rijn tussen Antwerpen en het Duitse Ruhr- gebied in ere wordt hersteld. Netelenbos en haar Vlaamse collega Durant ondertekenden hiervoor maandag een akkoord. De KvK en de BZW juichen het herstel van de spoorverbinding toe. Het Zeeuwse bedrijfsleven kan daarvan profiteren, stellen zijVan Gelder:,Bij de invulling van nieuwe bedrijfs- en haven terreinen kunnen we nu ook werven in Duitsland." De IJze ren Rijn is immers een volgende schakel in de vervoersketen, verduidelijkt Saman. Beiden wijzen er wel op dat die ketting nog niet is gesloten. Het Sloegebied krijgt pas toegang tot de IJzeren Rijn als lijn 11 van Bergen op Zoom naar Antwer pen klaar is, inclusief een bocht vanaf het Zeeuwse spoor naar lijn 11 bi j Rilland. De Kanaalzo ne heeft een nieuwe spoorver binding nodig tussen de Axelse Vlakte en Zelzate. „Het weer in gebruik nemen van de IJzeren Rijn kan de aanleg van die pro jecten versnellen", aldus een hoopvolle Van Gelder. België Als het Zeeuwse bedrijfsleven inderdaad gaat profiteren van de snellere verbinding met Duitsland, zal de NMBS haar dienstverlening en tarieven ook wel moeten verbeteren, merkt Saman op. „Vanaf het moment dat vanuit Zeeland meer goede ren door België worden ver voerd, worden we als klant aan trekkelijker." De Tweede Kamer wil van Nete lenbos opheldering over het akkoord over de IJzeren Rijn. Heikel punt is of de goederen treinen door het natuurgebied De Meinweg bij Roermond mo gen rijden. Een milieuonder zoek, dat in maart 2001 klaar is, moet uitwijzen of dat kan, zo heeft Netelenbos met haar ambtgenoot Durant afgespro ken. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Het Openbaar Ministerie hoopt met de ge meente Oostburg tot een oplos sing te komen voor de verjaring van drie te groot gebouwde stal len van varkensbaron C. van Sleuwen. Oostburg verwijt jus titie laksheid, omdat ze het feit heeft laten verjaren. Het gemeentebestuur heeft aan hoofdofficier van justitie J. Bouman een boze brief ge stuurd. Daarin verwijt het Oost- burgse college het OM de var- kensproblematiek niet genoeg aandacht te geven Ook stelt justitie zich, volgens de ge meente, zeer onwelwillend op. De gemeente wacht al ruim vier maanden op antwoord van plaatsvervangend hoofdofficier J. Eland over hoe het komt dat het OM de zaak heeft laten ver jaren. Eland zegt de brief zeer serieus te nemen. „Ik begrijp dat er bij de gemeente een pijnpunt ligt en we gaan natuurlijk proberen dit alles op te lossen." Eland wil niet zeggen waarom de zaak is verjaard en waarom het OM niet de moeite heeft genomen Oost burg de zaak uit te leggen. „Dit is een kwestie tussen ons en de gemeente en ik ga dit niet uit spelen via de pers. We zullen de brief van de gemeente beant woorden en ik ga ervan uit dat we tot een oplossing kunnen ko men." De Oostburgse burgemeester G. Noordewier is zeer ontstemd over de gang van zaken. „Dit krijgt nog een staartje. Er zullen zeker veel vragen worden ge steld en daar willen wij hoe dan ook een antwoord op. Onze be volking blijft ook vijgen hoe het zit. De bewoners ondervin den nu eenmaal overlast van de te grote stallen. Van Sleuwen moet niet weg, maar hij moet zich wel aan de wet houden." Volgens Noordewier is het niet mogelijk het OM formeel aan sprakelijk te stellen. Het ge meentebestuur beraadt zich nog op volgende stappen. Ook de Stichting tot behoud van Milieu en Leefbaarheid in de ge meenten Oostburg en Sluis- Aardenburg is geschokt te ho ren dat Van Sleuwen niet meer strafrechtelijk kan worden aan gepakt voor de drie te grote stal len aan de Oostburgse Sophia-, Maagdenberg- en Coxydeweg. „Het is bijna niet te geloven dat het OM zoveel steken laat val len", zegt voorzitter R. de Koeij- er. „Je zou bijna gaan denken dat Van Sleuwen op het OM wat vrienden heeft zitten." Strafbare feiten Van Sleuwen wordt van nog meer strafbare feiten verdacht. Zo zou hij te veel varkens hou den en zich niet houden aan de Groen Label-regels. Deze zaken zijn nog niet verjaard, omdat Oostburg deze zaak zogenoemd heeft 'gestuit'. Hoewel Van Sleuwen dan niet strafrechte lijk is aan te pakken voor de te grote stallen, kan de bestuurs rechter hem hiervoor nog wel veroordelen. Vandaag dient hierover in Mid delburg een bestuursrechtzaak tegen Van Sleuwen. DOMBURG - De politie heeft in de nacht van maandag op dins dag twee Duitsers van 21 en 48 jaar bekeurd. Zij kampeerden illegaal aan de Schelpweg in Domburg. De twee kregen een boete van 180 gulden. door Wout Bareman HULST - De stichting Evene menten Reynaerthistorie in Hulst kampt met een bestuurs crisis. Voorzitter E. Beaart zou zijn medebestuursleden weige ren inzage te geven in de boek houding van de afgelopen jaren. Daardoor wordt de financiële afwikkeling van de Reynaert- week van vorig najaar ver traagd. Met de succesvolle op voering van het openluchtspel de Republiek der Negatie was ongeveer een half miljoen gul den gemoeid. Penningmeester M. Stoffels is woedend over het gedrag van zijn voorzitter; die reageerde dinsdagavond stomverbaasd op de kritiek. Het zit Stoffels voor al dwars dat Beaart het Hulster accountantsbureau, dat de fi nanciële administratie van de MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft dinsdag een 36-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad een boete van 1300 gulden opgelegd. stichting verzorgt, opdracht heeft gegeven geen inzage te verlenen in de boeken. Stoffels: „Daarmee is het vertrouwen in de voorzitter op een ontzettende manier geschaad. Ik weet echt niet wat Beaart bezielt. Zijn manier van handelen roept bij mij en de overige bestuursleden de vraag op of er soms iets niet in de haak is. En dat is dan nog heel voorzichtig uitgedrukt. Op deze manier wordt ons het werken volkomen onmogelijk ge maakt." Stoffels overweegt een advo caat in de arm te nemen,De on derste steen moet boven. Want hier worden spelletjes gespeeld die absoluut niet door de beugel kunnen. We hebben het hier wel over vele tonnen gemeen schapsgeld in de vorm van sub sidies van de Euregio, de pro vincie en de gemeente én over aanzienlijke bijdragen van sponsors. Beaart maakt het on mogelijk een goed inzicht te krijgen in de boekhouding. En dat geeft absoluut geen pas De stichting Evenementen Rey naerthistorie werd in 1996 op gericht, naast de aloude Rey- naertstichting. die in '79 het daglicht zag. Van beide stichtin gen is Beaart voorzitter. Stoffels trad in september '99 toe tot het bestuur, dat verder bestaat uit secretaris H. Scholtens en H. Beaart, een broer van de voor zitter. „Voor mijn benoeming was er sprake van een ware leegloop", zegt Stoffels. „Toen al was de si tuatie nagenoeg onwerkbaar. Stel je voor: Beaart was voorzit ter, secretaris en penningmees ter tegelijk. Ik heb direct na mijn aantreden een duidelijk fi nancieel overzicht gevraagd. Maar een goed beeld heb ik nooit gekregen. Terwijl de VSB- bank en de gemeente Hulst van af de oprichting in '96 samen toch ruim een ton in de stichting hadden gepompt. Daarvan was 35.000 gulden over, maar waar de rest aan was besteed, was nauwelijks te achterhalen." Spektakel Het hoogtepunt van de Rey- naertweek in september vorig jaar was een reeks opvoeringen van het spektakel de Republiek der Negatie. Het was één van de hoogtepunten van het Zeeland Nazomer Festival. Stoffels: „Coördinator Ruud van Meijl van het festival maakte er al di rect bezwaar tegen dat geld, be stemd voor de Republiek, werd aangewend voor nevenactivi teiten. Van Meijl heeft op een bepaald moment zelfs gedreigd op te stappen." Van Meijl bevestigt dat. „Ik vond dat er sprake was van on behoorlijk bestuur en pleitte voor een duidelijke scheiding van de begroting voor de Repu bliek en die voorde nevenactivi teiten." Uiteindelijk werd de Reynaertweek afgesloten met een tekort van enkele tiendui zenden guldens. Stoffels: „Daar zit 'm niet het probleem, dat be drag is overkomelijk. Het gaat er om dat ik als penningmeester verantwoording moet afleggen, ook tegenover de Euregio en de overheidsinstanties. Kan ik dat niet, dan lopen we mogelijk sub sidies mis." Voorzitter Beaart begrijpt niets van de aantijgingen van Stof fels. „Ik heb net een vergadering met het bestuur - inderdaad zonder de penningmeester - achter de rug en die mensen steunen mij .Wie inzage wil in de boekhouding, kan die krijgen. Ik zie het probleem niet. We zit ten momenteel midden in de af wikkeling; er moeten nog wat puntjes worden afgehandeld en daarmee is de kous af. Alles wat ik verder over deze zaak zeg is te veel." Wethouder R Weemaes is bereid te bemiddelen om de bestuurs crisis uit de wereld te helpen, verklaarde hij dinsdag. Penningmeester M. Stoffels van de Stichting Evenementen Rey naerthistorie: „De manier van handelen van de voorzitter roept bij mij en de overige bestuursleden de vraag op of er soms iets niet in de haak is." foto Charles Strijd De Middelburger had 8 juli vo rig jaar een man mishandeld, toen hij zich ergerde aan het ge lach en het geroddel van een groepje mensen, van wie het slachtoffer deel uitmaakte. De verdachte had hem daarop een linke klap verkocht. In de strafmaat werd meegenomen dat de verdachte al eerder voor agressiedelicten is veroordeeld. Het vonnis kwam overeen met de eis van de officier van justitie. VLISSINGEN - Bij inten sieve controles in het ka der van het Verkeers- handhavingsproject zijn afgelopen week in totaal 4937 bekeuringen uitge deeld. Wat betreft de snelheids overtredingen sprong het traject Vrouwenpolder- Serooskerke (S) eruit met 1596 snelheidsovertre dingen en 23 snelheid-/ roodlichtovert redingen. Öp de route Goes-Greve- lingendam werd 224 keer te hard gereden en flitsten de combipalen 385 over treders. Eén boete betrof hier het niet dragen van de gordel. Op Tholen werden daarvoor vijftien mensen bekeurd, plus zes voor overige overtredingen en 25 voor hardrijden. Walcheren telde in de pe riode tussen maandag 20 en zondag 26 maart 282 hardrijders, zes drankrij ders en twee overtreders van de Opiumwet. Daar naast zijn er 600 bestuur ders geflitst door een roodlicht-/snelheidsca- mera, kregen 58 mensen een bekeuring wegens het niet dragen van de gordel en vielen vier bekeurin gen voor andere overtre dingen. In West-Zeeuws-Vlaan- deren werden 289 snel heidsovertredingen gere gistreerd en droegen 24 mensen geen gordel. Ten slotte zijn in de Ruit (Oost-Zeeuws-Vlaande- ren) 1112 snelheidsover treders geflitst en ging de snelheid/roodlichtcame- ra 248 keer af. Hier droe gen 25 mensen geen gor del. De watertoren in Terneuzen moet wijken voor appartementen. Volgens stadsbewoner Maarten Servaas ligt ergens in de bodem van het bouwterrein een luchttorpedo uit de Tweede Wereldoorlog. foto Charles Strijd door Joost Bosman TERNEUZEN - „Die bom, ja. Daar staat u bovenop", zegt huisarts J. Stevens pla gerig. Zijn huisartsenpraktijk staat vlak naast de watertoren. En daar in de buurt, in een straal van zo'n honderd meter, ligt al sinds de oorlog een luchttorpedo. Al thans, dat beweert Maarten Servaas uit Terneuzen. De omwonenden doen er luchtig over. Nee, Stevens is er werkelijk niet van ge schrokken. Het voornemen van Servaas zijn zorgvuldig bewaarde geheim te gel de te maken, vindt hij van discutabel ni veau. „Wat we van zulk gedrag moeten denken, dat weten we wel", zegt Stevens diplomatiek. Servaas wil alleen vertellen waar hij de blindganger op 10 mei 1940 heeft zien neerkomen, als hij daarvoor in ruil geld krijgt van de Terneuzense aan nemer Van der Poel. Die wil op de plaats van de watertoren twee woontorens bou wen en volgens Servaas kan het explosief daarbij wel eens problemen opleveren. „Grote flauwekul", vindt A Hamann van de aanpalende apotheek. „Ook de water toren is nog na de oorlog met veel geweld neergezet, en twintig jaar geleden onze apotheek. Wat dacht u van al die huizen en kantoren hier, en De Veste? Toen heeft die man toch ook niets gezegd? Nee hoor, ik geloof er niets van en ben absoluut niet geschrokken", zegt Hamann. Burgerplicht Maar als Servaas nu toch eens gelijk zou hebben? Hamann: „Dan is het zijn bur gerplicht om het te vertellen. Als het echt zo belangrijk is, kunnen er ongelukken gebeuren, dan moet die man het melden. Doet hij dat niet, dan vind ik hem straf baar." Hamann veroordeelt het feit dat Servaas harde munt wil slaan uit zijn kennis. „Als je iemand achteraf beloont omdat hij de plaats aanwijst, waar een bom ligt, dan kan ik me dat voorstellen. Maar om daar vooraf geld voor te vragen, is de zaken omdraaien." Terneuzens heemkundige E. Hamelink twijfelt ook aan het waarheidsgehalte van Servaas' verhaal. „Het is ons in elk geval niet bekend dat in de buurt van de watertoren ooit een explosief zou zijn neergekomen." Wel zijn volgens Hame link in de Schoolweg vliegtuigbommen neergekomen tijdens de Tweede Wereld oorlog. En ook herinnert hij aan de En gelse bom, die in 1986 in de wijk Java werd gevonden, vlak achter het politie bureau. „Eerlijk gezegd vind ik dit een raar verhaal, er is nadien zoveel ge bouwd in de buurt van de watertoren. Dan hadden ze die bom toch allang moe ten vinden? Maar het kan waar zijn. Want je vraagt toch niet zomaar geld om iets aan te wijzen wat er niet is? Misschien heeft die man wel iets anders zien neer komen." De familie Steijns, woonachtig in een van de bungalows naast de watertoren, blijkt nog niet op de hoogte van het mys terie van de luchttorpedo. „We zijn giste ren net uit Amerika teruggekomen. Wat zegt u? Een bom? Tja. dat zal dan wel waar zijn, zo'n man zuigt dat toch niet uit zijn duim?", zegt mevrouw M. Steijns. Ze is toch al niet gelukkig met de bouw van de torenflats van Van der Poel, die vol gens het echtpaar te dicht op hun achter tuin staan. „Misschien weten nog meer mensen in Terneuzen waar hij ligt en kunnen zij helpen suggereert haar man. Mevrouw Steijns: „Ik ben niet snel van slag, maar we hebben nu wel extra stof tot nadenken. Misschien ligt hij wel on der ons huis." Politiewoordvoerder S. de Beste zegt niet te weten of Servaas gedwongen kan wor den zijn geheim prijs te geven. „Het woord 'burgerplicht' geeft wel aan dat het niet om een politiezaak gaat. Daarom moet de gemeente Terneuzen het maar regelen met de heer Servaas." door Harmen van der Werf DEN HAAG - In Midden-Zee land is geen ruimte voor een nieuw deurwaarderskantoor. Midden-Zeeuwse gerechts deurwaarders hebben dit dins dag op een hoorzitting in Den Haag als belangrijkste be zwaar ingebracht tegen de komst van een concurrent in Goes. De markt op Walcheren en de Bevelanden is eerder aan het krimpen dan aan het groeien, stelde advocaat J.M. de Jonge namens de gerechtsdeurwaar ders R Bongers, R. Duijm en J. van Doorn uit Middelburg, deurwaarder P. Lengkeek uit Goes en de Middelburgse kan didaat-deurwaarder B. Mete ring. Zij hebben allemaal beroep aangetekend tegen het besluit van staatssecretaris J. Cohen van Justitie om een tweede ge rechtsdeurwaarderskantoor in Goes toe te staan. Hij baseerde zich op het advies van een com missie die beoordeelt of een nieuw gerechtsdeurwaarders kantoor levensvatbaar is. Die adviescommissie heeft vol gens advocaat De Jonge haar werk onzorgvuldig gedaan. Zo heeft zij geen informatie inge wonnen bij bestaande deur waarderskantoren. Als zij dat wel had gedaan, had zij moeten concluderen dat 'de kans bij zonder groot is' dat een nieuwe praktijk niet rendabel kan worden, aldus De Jonge. Want, zei hij. het aantal ambtshande lingen dat het bestaande kan toor Lengkeek in Goes ver richt, is sinds 1997 gedaald van 3.571 naar 2.879 in 1999. Dat komt door de toenemende wel vaart. De deurwaarder die zich nieuw in Goes wil vestigen, M. Rave uit Dreischor, bestreed dat er geen ruimte zou zijn Hij heeft vijf jaar bij een deurwaarders kantoor in Zierikzee gewerkt. „Ik ken de Zeeuwse markt uit stekend. Men hoeft ook niet bang te zijn voor concurrentie, als het maar collegiaal ge beurt." De commissie voor bezwaar schriften van het ministerie van Justitie, die de hoorzitting hield, doet binnen drie weken uitspraak. Als de zittende ge rechtsdeurwaarders verliezen, mag Rave direct aan het werk. Er kan nog wel beroep worden aangetekend tegen een besluit van de bezwaarschriftencom missie. Ringgggg.-Dag meneer, mag ik u iets vragen -Nou, daar ben ik anders helemaal niet van gediend. -Vandaag is het anti-agressiedag. -Wat heb ik daarmee te maken? -De vraag is wat u daarvati vindt? -Wie denk je wel datje voor je hebt. -Ja, maar misschien zou u... Grrr, bxtwv, tjkbaafff! Tuutuuttuuttuut...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41