Netelenbos wijst tolroute af PvdA wil preventieve opsluiting echtgenoot met losse handjes 98- Achterblijver binnenland woensdag 29 maart 2000 Bedrijfsleven pleit voor betaalweg van Zaanstad naar Antwerpen SBS bekijkt invloed programma Jerry Springer op gedrag jongeren Kappa Doorstroomroute A-4 12e Coentunnel Westrandweg 2. Holendrecht - Muiderberg 3. A4 - Midden Delfland 4. A4 - Hoeksche Waard 5 Dinteloord - Bergen op Zoom an£_ AMSTERDAM - Een strijkplank is achtergebleven op de achtste verdieping van de flat Frissenstein in de Bijlmermeer in Amsterdam. Tweederde van de flats in dit deel van de hoofdstad wordt neergehaald, een operatie die tot 2007 duurt. De hoogbouw wordt verdieping voor verdieping met zware machines gesloopt. foto Marcel Antonisse/ANP Forse boete voor bumperkleven DRIEBERGEN - Bumperklevers die straks door de mobiele camera worden gesnapt, kunnen rekenen op forse boetes. Wie bijvoorbeeld met hoge snelheid minder dan twee meter achter zijn voorganger rijdt, moet zijn rijbewijs al voor bepaalde tijd inleveren. De geldstraffen liggen tussen de 400 en 500. De ANWB is positief over de maatregel, maar vindt wel dat automobilisten goed moeten worden geïnformeerd, bijvoor beeld over de afstand die er minimaal tussen twee auto's moet zijn en de hoogte van de boetes. ANP Beroep tegen Verjaardagsloterij AMSTERDAM - De Nationale Postcode Loterij gaat in hoger beroep tegen de rechterlijke uitspraak dat de Verjaardagslo terij kan doorgaan. De Bankgiroloterij en de Lotto-Kraslote rij steunen de stap. De rechtbank in Amsterdam bepaalde op 7 maart dat de nieuwe loterij naast het andere aanbod van kansspelen kan bestaan en binnen de vergunning van de Staatsloterij valt. De geboortedatum van de speler bepaalt het lotnummer in deze loterijwaarbij de computer een letter combinatie voegt. De andere loterijen hebben grote moeite met nóg een, volgens hen oneerlijke, concurrent. ANP Zoektocht naar meisje uit Lelystad LELYSTAD - De politie heeft gisteren een tien man sterk team ingesteld dat de vermissing van de zestienjarige Ankie Blommaert uit Lelystad moet onderzoeken. Ook de familie is al sinds afgelopen weekeinde op zoek naar het meisje dat vrij dagavond omstreeks elf uur verdween. Het meisje had thuis met vrienden een film gekeken. Daarna maakte ze nog een ritje achterop de scooter van een vriend. Hij zette haar een paar honderd meter van haar huis af, op ver zoek van het meisje. Daarna is ze niet meer gezien. De politie heeft het meisje zaterdagavond als vermist laten re gistreren in een landelijk systeem. Omdat ze al een paar dagen wordt vermist, is het onderzoeksteam opgezet. ANP Aanvullende beurs blijft nog lening DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft de wens om de aanvul lende studiebeurs om te zetten in een gift gisteren niet doorge zet. Daarmee reageerde de Kamer op een brief van minister Hermans van Onderwijs om de gevolgen van de plannen na der te bestuderen. Een meerderheid van de Kamer vindt dat de aanvullende beurs een lening is die moet worden kwijtgescholden als de student zijn studie niet afmaakt. Voor Hermans heeft die maatregel echter geen politieke voorrang. Hij zei het geld lie ver uit te geven aan een verhoging van de basisbeurs of het verlengen van opleidingen van vier tot vijf jaar. Desondanks lijkt de Kamer voet bij stuk te houden. Het plan zal komende week in stemming worden gebracht. ANP Vier jaar cel voor kindermoord ARNHEM - De Arnhemse rechtbank heeft gistermorgen een veertigjarige vrouw vier jaar celstraf opgelegd alsmede TBS met dwangverpleging. De rechtbank acht bewezen dat zij au gustus vorig jaar haar vijfjarig zoontje tijdens zijn slaap ver moordde. Een poging om ook het tweelingbroertje van het leven te beroven mislukte. Ondanks negentien messteken overleefde dit kind de aanslag. Tijdens de rechtszaak op 14 maart eiste de officier van justitie behalve TBS met dwang verpleging een celstraf van vijf jaar. De vrouw was tijdens het plegen van de moord in sterke mate ontoerekeningsvatbaar. Ze was in de war, omdat haar vriend haar had verlaten. GPD Verloten eigen woning mag niet ROTTUM - Henk Gringhuis en zijn Canadese vrouw Maryan- ne Arnold mogen hun huis op Rottum niet verloten. Justitie vindt het doel van de verloting van onvoldoende alge meen maatschappelijk belang. Het echtpaar wilde met het geld van de loterij emigreren naar Canada. Het echtpaar had het plan loten te verkopen van honderd gul den per stuk. Hun huis, dat ongeveer 185.000 gulden waard is, zou vervolgens door de notaris worden verloot. ANP (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Netelen bos (Verkeer en Waterstaat) loopt niet warm voor het giste ren door het bedrijfsleven en de ANWB gepresenteerde 'door stroomroute' voor het wegver keer tussen Zaanstad en de Bel gische grens. Regeringspartij WD verkeert in jubelstemming over de met betaalstroken afge wisselde tolweg, die in 2010 klaar moet zijn. De minister zei gisteren vast te houden aan rekeningrijden. De deel van de doorstroomroute langs de A4 is volgens haar niet klaar voor 2007. „We moeten in de tussentijd iets doen, anders loopt het rond die tijd vast in de Randstad.Een combinatie van rekeningrijden met de doorstro omroute ziet zij niet zitten. De WD, gezien het regeerak koord formeel voorstander van rekeningrijden maar in de prak tijk steeds meer tegenstander, ziet veel in de betaalweg van Zaandam naar Antwerpen. Ka merlid Hofstra denkt dat met de ontvlechting van lokaal en doorstromend verkeer het file probleem op de A4 wordt opge lost. Hij is wel voor een speciale procedure, waardoor het pro ject snel kan worden uitge voerd. De milieubeweging ziet geen heil in de route. Volgens haar is de aanleg van betaal stroken een inefficiënte maatre gel, die enkel neerkomt op meer asfalt. Dat lost de files niet op en zal buiten de spitsuren nauwe lijks gebruikt worden, voor spellen de milieugroeperingen. Werkgeversorganisatie VNO- NCW, HWV, MKB Nederland, verladersorganisatie EVO, de Bovag-RAI en de ANWB pre senteerden hun plan voor de fi levrije route langs de A4 giste ren. Voor een deel wordt de route een tolweg (zoals de nog aan te leggen A4 door Midden- Delfland en tussen Dinteloord en Bergen op Zoom), andere ge deeltes krijgen betaalstroken parallel aan de A4 De 'doorstroomroute', volgens de initiatiefnemers een alterna tief voor het rekeningrijden, kent alleen afritten bij de grote steden. Reizigers betalen vooral voor de tijdwinst die ze op druk ke trajecten boeken. Volgens het plan komen de aanlegkosten, ruim 8,6 miljard, en de exploita tie voor rekening van het be drijfsleven en de overheid. Voorzitter Schraven van de werkgeversorganisatie VNO- NCW noemt de route 'van groot belang voor de Nederlandse economie.' Het bedrijfsleven wil de inves teringen terugverdienen door tolheffing en de inkomsten uit de betaalstroken. Een rit op de weg gaat tussen de tien en de veertig gulden kosten. Die veer tig gulden is iemand kwijt die voor de hele route Amsterdam- Antwerpen voor 'betalen' kiest. Binnen 25 jaar verwachten de bedrijven maximaal 3,9 miljard aan opbrengsten binnen te ha len. De initiatiefnemers hopen dat de overheid 5,2 miljard gul den bijdraagt aan de plannen, een bedrag dat de overheid al in haar infrastructuurplannen (MIT) heeft gereserveerd voor nieuwe wegen. ANP/GPD Prijs op hoofd verdachte van bordeelmoorden HAARLEM - Onbekenden heb ben een beloning van 100.000 gulden uitgeloofd voor infor matie over de huidige verblijf plaats van de 35-jarige Amster dammer met de bijnaam Polletje, die wordt verdacht van betrokkenheid bij de viervoudi ge moord in de Haarlemse seks club Esther. In Haarlem en Amsterdam zijn posters verspreid met een foto van de verdachte. 'Vermist sinds 20-02-2000', staat bovenaan de poster. Dat is twee dagen voor de moorden. De poster vermeldt verder de beloning, de geboorte- datum van Polletje en zijn laat ste adres in Amsterdam-Oost. Iipgevers kunnen hun bood schap inspreken op de voicemail van een mobiel telefoonnum mer. Polletje bewoog zich vaak in hingen van de F-side van Ajax. 3ronnen rond de F-side verkla ren dat hij de afgelopen weken wanhopig heeft geprobeerd naar het buitenland te vluchten. (Hij zou daarvoor echter geen Ijeld hebben, imder de slachtoffers van de Mordpartij waren een lid en een aspirant-lid van de Haar- I lemse Heli's Angels. Op 12 maart arresteerde de poli tie de portier van club Esther, een vriend van Polletje. Die zwijgt tot dusver in alle talen. GPD Stakers Acordis vandaag weer aan het werk STEENBERGEN - Bij de Steen- bergse vestiging van Acordis In dustrial Fibers wordt vandaag weer gewerkt. Hiermee is een einde gekomen aan de ruim een week durende staking. Gistermiddag kwamen bonden en de Acordis-directie overeen dat de werknemers zich niet langer verzetten tegen de sluiting van het bedrijf in 2002. Vorige week maandag brak bij het bedrijf een wilde staking uit, in verband met de voorgenomen sluiting van de vestiging en het uitblijven van een goed sociaal plan voor het personeel. Bij Acordis in Steenbergen werken honderd vijftig mensen. ANP door Anouk Middelkamp DEN HAAG - Justitie moet va ker gebruik maken van de mo gelijkheid om mannen die hun vrouw mishandelen enkele da gen preventief op te sluiten. Dat kan de spanning in het gezin doen afnemen en verdere esca latie voorkomen. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat de mogelijk heid daartoe, op basis van de zelfde wet die het preventief op pakken van voetbalhooligans (Advertentie) toestaat, nu onvoldoende wordt gebruikt. Het Kamerlid A van der Hoek stelt dat in een mani fest van de werkgroep Huiselijk Geweld, dat op 5 april aan de betrokken ministers wordt aan geboden. Ieder jaar worden in Nederland zestig vrouwen ver moord door hun partner. Half februari nog werd de Drentse Grietje Nagelhout gedood door haar vriend en daarna in een put gedumpt. Volgens Van der Hoek, voorzit ter van de landelijke werkgroep Huiselijk Geweld, moet er drin gend actie worden ondernomen om het aantal mishandelde en vermoorde vrouwen terug te dringen. „Als je ervoor zorgt dat de partners even niet bij elkaar in de buurt zijn, kun je veel el lende voorkomen. Bovendien is er dan de gelegenheid met de man te praten over zijn gedrag en hem eventueel therapie aan te bieden." Van der Hoek kan op de steun rekenen van de Arnhemse offi cier van justitie J. Brughuis. Zij is- ook lid van de werkgroep en houdt zich al langer bezig met gewelddadige relaties. „Het is belangrijk dat de spanning in het gezin wordt weggenomen", zegt zij. „Het is verstandig de man even af te laten koelen in de politiecel. Niet om hem te pes ten, maar om de veiligheid van beide partijen te kunnen waar borgen." Hulpdiensten De opstellers van het manifest vinden ook dat de hulpdiensten beter moeten samenwerken in de strijd tegen huiselijk geweld. Van der Hoek: ..Vooral de coör dinatie van mishandelingsza ken laat vaak te wensen over. Verschillende instanties weten van de mishandelingen, maar niemand werkt echt samen om het probleem op te lossen." Het Kamerlid wijst op de poli tie, die vaak wel op de hoogte is van de situatie, maar niets wil of kan doen.Als je al tien keer een auto naar dat adres hebt ge stuurd, laat je het er de elfde keer vaak bij zitten", zegt offi cier van justitie J Brughuis. „Dat is geen onwil, maar gebrek aan tijd en kennis. Want politie mensen zijn nauwelijks opge leid om met dit soort ruzies om te gaan." Het is volgens de officier dan ook belangrijk dat er in de ba sisopleiding meer aandacht wordt besteed aan gewelddadi ge relaties. „Maar ook de top van de politie moet het nut van het ingrijpen inzien. Ze beschouwen het nu nog te vaak als een privé-kwes- tie." Brughuis, die ook lid is van de werkgroep Huiselijk Geweld, pleit verder voor een uitbrei ding van de wettelijke moge lijkheden om de dader vast te houden en te vervolgen. „Behal ve het preventief opsluiten van de dader moet huiselijk geweld ook strafbaar worden gesteld. Nu kunnen we de dader alleen vervolgen als hij op heterdaad wordt betrapt of zijn vrouw echt heeft bedreigd." GPD Gevoerd herenvest, diverse kleuren S - XXL Fashion for Living door Monique Brandt AMSTERDAM - SBS-direc- teur Fons van Westerloo gaat onafhankelijke wetenschap pers inschakelen om te onder zoeken wat de invloed van het praatprogramma van Jerry Springer is op het gedrag van jongeren. Het Amerikaanse program ma, dat al vijf jaar door het commerciële station in de vooravond wordt uitgezon den (met 's avonds laat een herhaling) is de laatste tijd onderwerp van een maat schappelijke discussie omdat het jongeren gewelddadig zou maken. Als uit het onderzoek zou blij ken dat Springer werkelijk een negatieve invloed heeft, is Van Westerloo bereid het pro gramma naar een later tijd stip te verplaatsten, zo liet hij gisteren weten. Van Westerloo deed deze uitspraak tijdens een discussie over de oproep van CDA-fractieleider De Hoop Scheffer om program ma's vooraf te laten testen door het Commissariaat voor de Media op hun mogelijke ge welddadige of pornografische karakter. Volgens de SBS-baas wil de zender hiermee de discussie over Springer voor eens en al tijd uit de wereld helpen. SBS-woordvoerder E. Ha mer: „Wij denken dat jonge ren echt wel snappen dat het bij Springer vooral gekkig heid is. We begrijpen de ophef ook niet zo, want we brengen het al zo lang." Het is overigens niet de bedoe ling om ook spraakmakende programma's als de Bus of het binnenkort uit te zenden 'Ge boeid' (een datingprogramma waarin vij f mensen aan elkaar worden geketend) in het on derzoek te betrekken. „Het is onzin om alle pro gramma's te gaan onderzoe ken", aldus de woordvoerder. „Bovendien is Geboeid nog niet eens uitgezonden. Dat De Hoop Scheffer dit programma nu al aanvalt, zonder enige in formatie over de inhoud, doet denken aan stemmingmake rij." Overigens voelt het Commis sariaat niets voor inhoudelij ke toetsing van tv-program- ma's. „Daar zijn wij niet voor", aldus voorzitter H. Koetje. GPD SCHOENEN KLEDING SPORT Folder niet ontvangen? Bel: 0592 340042. www.scapino.nl Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 2-4-2000 KAPPA SAILOR II Canvas sportschoenen. In wit en marine. Maten 39-44V2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3