Sluiting afdeling ziekenhuis nabij PZC PZC Kunst voor een cijfer Pitbull der monumenten sluit de kaken Bezorgers van Het Havenkwartier boos over ontslag zeeland 19 Interne geneeskunde en medium care over een jaar naar Goes woensdag 29 maart 2000 door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De afdelingen in terne geneeskunde en medium care verdwijnen per 1 april 2001 uit het Zweeds Rode Kruis zie kenhuis in Zierikzee. Dat is de streefdatum voor de verhuizing naar Goes. In plaats van beide disciplines komt er mogelijk een afdeling transmurale zorg in Zierikzee. Zorgboerderij krijgt bijdrage provincie KAMPERLAND - De zorgboer derij Catharina Maria Hof in Kamperland krijgt 25.000 gul den subsidie van de provincie. Gedeputeerde Staten willen toch bijdragen in de aanloop kosten, die een bestaand boe renbedrijf geschikt moeten maken om er verstandelijk ge handicapten een zinvolle dag besteding te kunnen geven in de landbouw. Aanvankelijk had de provincie geen fonds voor der gelijke subsidies, maar met haast is een beleid voor de ont wikkeling van zorgboerderijen vastgesteld. De provincie wil de helft van de kosten betalen tot een bedrag van 25.000 gulden. De subsidie is nadrukkelijk een malig. De initiatiefneemsters moeten de explotatiekosten, net als an dere zorginstellingen, regelen met zorgverzekeraars. Letsel bij botsing Goes GOES - Een 19-jarige automo bilist uit Goes liep dinsdag nek- en schouderletsel op bij een bot sing op de Van der Spiegelstraat in Goes. De aanrijding werd veroorzaakt door een 21-jarige bestuurder an een kraanwagen uit Zierik- se. Voor hem remden twee au tomobilisten, maar de kraan machinist reageerde te laat en botste op de auto's, waarvan de ene werd bestuurder door een 44-jarige Goese. Die had niks. IVel waren de voertuigen flink leschadigd. Vrouw gewond bij aanrijding Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Een 34-jari ge automobiliste uit de gemeen te Noord-Beveland is dinsdag licht gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising N256- Noordlangeweg bij Colijns plaat. Een 37-jarige bestuurder, ook van het eiland, kwam uit de nchting Goes en wilde linksaf slaan richting Colijnsplaat. Hij wachtte om de 34-jarige auto mobiliste voorrang te geven. Op dat moment dreigde de motor van zijn auto af te slaan, waarop lij gas gaf. Tegelijkertijd schoot zijn voet van de koppeling, zo dat hij op de andere auto botste. De vrouw hield er nekklachten aan over. Concert Onda in Ritthem le RITTHEM - Brassband Onda geeft zaterdag 1 april om 19.00 uur de jaarlijkse uitvoering un Ons Dorpsleven aan de Dorps- straat te Ritthem. In de pauze treedt jeugdcircus Hogerop uit ,e Goes op. A REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www. pzc. n I e-mail: redactie@pzc.nl Dit voornemen staat beschre ven in de nota Herschikking functies Oosterscheldezieken- huizen die momenteel circuleert binnen de ziekenhuizen. ,,De sluiting van de afdeling waar de interne geneeskunde en medi um care worden uitgevoerd, is de uitvoering van het beleid dat vorig jaar al is uitgezet", zegt J.C. Broertjes van de Raad van Bestuur in een reactie. In 1999 verscheen een rappport van onderzoeksbureau KPMG waarin aanbevelingen werden gedaan voor een efficiëntere verdeling van de medische zorg in de Oosterscheldeziekenhui- zen. Op basis daarvan legde de Raad van Bestuur in september een aantal maatregelen vast in een reorganisatieplan, dat nu een concrete vorm aanneemt. Concentratie van een aantal ac tiviteiten in het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes is één van de belangrijkste punten in het plan. De verplaatsing van de klinische interne geneeskunde volgend voorjaar naar Goes past dan ook binnen het voorge nomen beleid. Huisartsen Zierikzee verliest niet alleen ta ken door de reorganisatie bin nen de Oosterscheldezieken- huizen. Er komen ook nieuwe bij. Momenteel wordt onderzocht of er in plaats van de interne ge neeskunde een afdeling trans murale zorg in Zierikzee geves tigd kan worden. Op zo'n afdeling wordt zorg verleend die norqiaal gesproken buiten het ziekenhuis plaatsvindt. De Raad van Bestuur voert daar over momenteel overleg met de eilandelijke huisartsen en de Comelia-stichting. De gevolgen van de reorganisa tie voor het personeel zijn nog niet bekend. „Een deel zal mee verhuizen naar Goes. De rest kan wellicht op de nieuwe afde ling worden ingezet", verwacht Broertjes. ,,De sluitingsdatum van 1 april 2001staat nog niet helemaal vast", meldt de bestuursvoor zitter. „Er moeten in Goes nog wat voorbereidingen op de af deling intensive care plaatsvin den. Als die zijn afgerond, zal onze afdeling worden ver plaatst." Kim van Aken haalde een negen met haar kleibeeldjes Verdriet, Liefde, Wanhoop en Angst. foto Janne Wolterbeek door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De leerlingen van de Pontes Scholengroep locatie Pieter Zeeman met een creatief vak in hun pakket, presenteer den gisteren hun examenstuk ken in Zierikzee. De acht havo-examenleerlin- gen hadden een kleine tentoon stelling ingericht. „Het moei lijkste is misschien nog wel het bedenken wat je precies wilt gaan doen." Het kostte havo leerling Kim van Aken heel wat brainstormsessies voor ze wist wat ze zou gaan maken voor haar schoolonderzoek hand vaardigheid. Ze koos voor vier mensfiguren van klei, die ieder een emotie symboliseren: verdriet, liefde, wanhoop en angst. De sobere beeldjes vielen in de smaak van handvaardigheid docente M. Oostdijk. Kim kreeg een negen. Hoewel er geen onvoldoendes vielen, waren er gisteren ook en kele werkstukken bij die minder geslaagd leken „Je kunt zien wie bewust voor zo'n creatief vak heeft gekozen, of voor wie het een uitvlucht is om geen ander vak te hoeven kiezen. Bi] de in voering van de tweede fase wordt dat laatste onmogelijk. Dan hebben leerlingen met handvaardigheid in hun pakket bewust voor een cultureel- maatschappelijke richting ge kozen", legt Oostdijk uit. Ze vindt de werkstukken over het algemeen toch heel aardig. „Ze mogen zich best laten inspireren door bestaande kunst. Als ze er maar een eigen draai aange ven." Vinger Kim Philippo kwam op het idee voor haar langgerekte, zwarte beeldjes toen ze door kunstma gazines bladerde. Het liefst had ze haar wrerk in brons willen gie ten, maar dat bleek te kostbaar. Ze gebruikte in plaats daarvan heel fijn papier maché dat ze zwart verfde, met een zweempje groen erdoor. „Dan krijg je toch een beetje het bronseffeet." De beeldjes symboliseren samen werking door dans. Tussen de fragiele figuurtjes ligt ook een geboetseerde vinger. „Die heb ik neergelegd om de aandacht te trekken. Vorig jaar was het nog een hele hand, maar de rest ben ik kwijtgeraakt." Voor de examenleerlingen van het havo en atheneum met muziek in hun pakket was het gisteravond misschien nog spannender. Zij deden openbaar tentamen voor een volle aula. Rick van der Maas, Anneloes Struik, Petra Warnar en Marius van den Brug brachten hun mu zikale talenten voor het voet licht tijdens een gevarieerd pro gramma, waaraan ook andere leerlingen van de Pontes Scho lengroep deelnamen. door Marcel Modde DREISCHOR - Een stoffig ge zelschap van oude heren en da mes die zich druk maken over het behoud van dito gebouwen en een dijkje meer of minder in het landschap. Dat volstrekt onterechte imago is voorgoed afgeschud, meent Hugo Doele- man stellig. Na een periode van negen jaar stopt hij als voorzit ter van de Vereniging Stad en Lande. Midden in roerige tij den rond de nieuwbouw van het gemeentehuis en de even eens veel bediscusieerde be bouwing van de groene zone rond het historische centrum van Zierikzee. De strijd die Stad en Lande voert tegen de bouw van het nieuwe gemeentehuis aan de stadsrand heeft de vereniging geen windeieren gelegd. Het ledental is gegroeid en de orga nisatie staat weer eens duide lijk op de kaart. De scheidend voorzitter zegt het met een bre de grijns. Maar verder heeft hij 'nog steeds de balen' van de manier waarop de gemeente - wethouder Veerhoek in het bij zonder - met de procedure rond de nieuwbouw is omgespron gen. Wanneer de plannen voor de bouw van de zo fraai aange duide campusachtige voorzie ning in het overloopgebied tussen centrum en Poortam- bacht worden aangesneden, verstart de blik van de Dreischorrenaar. Want ook op dat punt voelt hij zich, op z'n plat Hollands gezegd, 'nog steeds bedonderd'. Irritant „Er worden bepaalde zaken toegezegd en iets volstrekts anders gedaan. Hoogst irri tant." Dat dezelfde Veerhoek onlangs lid is geworden van Stad en Lande, doet Doeleman glimlachen. „Hij heeft duide lijk aangeven die stap puur op persoonlijke titel te hebben ge nomen. Dat juich ik toe. We zullen zien wat het oplevert. Zo hoort en ziet hij in elk geval uit de eerste hand wat mensen denken en doen op dit vlak. In het heetst van die strijd ver laat Doeleman de spits en ver kiest hij een positie aan de zij lijn. Negen jaar achtereen heeft hij de kar van Stad en Lande getrokken. Nu is het welletjes geweest, vindt de fi nancieel adviseur. Dat de ver eniging onder hem nieuw leven werd ingeblazen, heeft tevens tot gevolg gehad dat het werk voor de belangenorganisatie Hugo Doeleman, scheidend voorzitter van Stad en Lande, blijft zich ergeren aan de gemeente Schouwen-Duiveland: „Er worden bepaalde zaken toegezegd en iets volstrekts anders gedaan. Hoogst irritant." foto Janne Wolterbeek steeds meer tijd vergde. Lastig is ook, geeft Doeleman toe, dat zijn betrokkenheid bij diverse andere instellingen (hij is on der meer secretaris bij de Stichting Renesse) dikwijls een andere kijk op de zaak vergt dan puur het cultuur historische aspect. Dus wordt het, algemeen gezegd, tijd voor vers bloed in Stad en Lande. Stad en Lande bestaat sedert 1939, ontstaan uit een groep voorvechters voor behoud van het Vrijpoortje in Zierikzee; het eerste wapenfeit van de or ganisatie. Doeleman trad in 1984 toe tot het bestuur en werd zeven jaar later voorzit ter. Daarmee brak tevens een nieuwe periode aan voor de wat voortkabbelende organi satie. Besloten werd de diverse commissies nieuw leven in te blazen. Een belangrijke rol daarin was weggelegd voor de commissie planologie, die de taak kreeg alle plannen van de gemeenten te toetsen aan het behoud van landschappelijk schoon en monumenten. Ook kwam er een werkgroep monu menten. Binnen dat kader blijft Doele man voorlopig betrokken bij Stad en Lande. De monumen tenclub is begonnen aan een inventarisatie van alle nog in originele staat verkerende noodwoningen op Schouwen- Duiveland van na de waters noodramp in 1953. Doel van het onderzoek is de oorspron kelijke houten huizen met be hulp van (Rijks)subsidies te behoeden voor modernisering en zo te behouden als beziens waardigheden. Felheid Dat Stad en Lande het afgelo pen decennium is verworden van een grommende buldog tot een bijtende pitbull is volgens Doeleman een logisch proces. „De felheid van een organisa tie als de onze neemt toe naar mate de druk op het algemeen belang groter wordt. En dat is iets wat zich naar mijn idee in de huidige maatschappij steeds duidelijker doet gevoe len. Daarmee wil ik niet gezegd hebben dat er alleen maar ver keerde ontwikkelingen plaats vinden. Er zijn óók op Schou wen-Duiveland een heleboel goede veranderingen geweest. Al heeft de gemeentelijke her indeling, één van de zaken die ook wij altijd hebben toege juicht, nog niet aan de ver wachtingen voldaan. Integen deel, mogen we tot dusver wel concluderen. Waar wij nu heel vaak tegen aanlopen, is een ge brek aan kennis binnen de ambtelijke organisatie. Daar door hebben we bijvoorbeeld onlangs onze traditionele uit reiking (om de vijf jaar) van oorkondes voor gerestaureer de woningen tot nader order moeten uitstellen. De gemeen te was niet in staat een lijst aan te leveren met panden die daarvoor in aanmerking zou den kunnen komen. Terwijl je voorheen een simpel verzoek aan de betreffende afdeling voldeed en binnen en paar da gen had je een beeld." Doeleman treedt vrijdag 31 maart, tijdens de voorjaars vergadering in Mondragon, formeel af als voorzitter. Wie hem in die functie zal opvol gen, is nog niet bekend. Het be stuur, vanaf die datum aange vuld met de nieuwkomers J. Erbrink (docent bij het Pontes- college) en H. Hillebrand (fi nancieel adviseur), komt in een later stadium met een voor dracht. Buurtcomité Zijpe tegen loswal BRUINISSE - Het buurtcomité Zijpe klimt in 'de hoogste boom' als de gemeente Schouwen-Duiveland van de provin cie groen licht krijgt voor de aanleg van een loswal in de Vluchthaven in Bruinisse. B en W vinden de angst van het co mité voor geluids- en stofoverlast ongegrond. Dit bleek eer der deze week uit het voorontwerp van het bestemmingsplan voor het Bedrijventerrein Bruinisse, waar de aan te leggen loskade deel van uitmaakt. Dit plan ligt momenteel ter goed keuring bij Gedeputeerde Staten. Zowel tegen het ontwerp- bestemmingsplan als tegen de bouwvergunning voor de los wal kunnen nog bezwaren worden ingebracht. Het Zijpe-co- mité zal volgens woordvoerder J. Storm al deze mogelijkhe den aangrijpen om de aanleg van de loskade tegen te houden. „Wij vinden dat in Bruinisse alleen aqua-gebonden activitei ten thuishoren. Als er een vissersvloot komt, kunnen we daar mee leven. Maar we vinden het niet netjes dat de regels wor den opgerekt worden om ook allerlei andere industriële acti viteiten naar Bruinisse te verplaatsen." Kerncentrale test spoorcontainers BORSSELE - De kerncentrale Borssele begint morgen met het testen van een speciale container voor het transport van gebruikte splijtstofelementen per spoor. De 75 ton zware con tainer komt leeg uit Frankrijk. De komende weken volgen proeven met het onder water beladen en gereedmaken voor transport.De Elektriciteits-Productiemaatschappij Zuid- Nederland (EPZ) wil gebruikte splijtstofelementen per spoor gaan vervoeren, in plaats van met vrachtwagens. Transport per spoor heeft als voordeel dat meer containers tegelijk kun nen worden vervoerd. Bovendien kunnen in het nieuwe type container zeven in plaats van drie elementen worden geladen. Het aantal transporten zou hierdoor kunnen worden terugge bracht tot twee of drie per jaar. EPZ verwacht binnenkort een vergunning te krijgen om weer met het transport van splijt stofstaven te beginnen; sinds 1998 zijn er in Nederland geen bestraalde splijtstoffen meer vervoerd. Werkstraf voor dealen amfetamine MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Zierikzee is dinsdag in Middelburg veroordeeld tot 140 uur werkstraf. De Zierik- zeëenaar werd 8 april '98 in Nieuwerkerk betrapt met twee honderd gram amfetamine. De verdachte gaf toe de drugs te hebben willen verkopen. De speed werd volgens hem regel matig verhandeld onder stratenmakers. „Ik was toen zelf stratenmaker. Een zwaar beroep. Al mijn collega's gebruikten speed", vertelde hij gisteren op de zitting. Zelf stopte hij als stratenmaker en ook slaagde hij erin om af te kicken. Inmid dels heeft hij een baan in de horeca. Die aspecten werden mee gewogen in de strafmaat, want zowel de officier van justitie als de politierechter waren het er over eens dat er voor het dealen in harddrugs hogere straffen worden uitgedeeld dan 140 uur dienstverlening. PSD wil spreiding bietentransport VLISSINGEN - Het provinciaal veerbedrijf PSD gaat de ver- voersplanners van de suikerfabrieken vragen de afvaart van 7.20 uur vanuit Breskens zoveel mogelijk te ontzien bij het transport van suikerbieten over de Westerschelde. Op die ma nier kunnen wachttijden in tijdens de bietencampagne wor den beperkt. Eind vorig jaar is in de Statencommissie verkeer en vervoer gewezen op wachttijden tijdens de ochtendspits bij de veerboot in Breskens. Statenlid F. de Pauw (PvdA) deed de suggestie op werkdagen de tweede boot een uur eerder in te zetten. De PSD acht dit niet nodig. Het aantal auto's dat niet mee kan tijdens de bietencampagne is beperkt en rechtvaar digt de extra kosten van het eerder in de vaart brengen van de tweede boot niet. Voorlopig ziet de PSD meer in afspraken met de suikerfabrieken, net zoals eerder al is overeengeko men dat de bietentransporten over de dag worden gespreid. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De bezorgers van Het Havenkwartier op Schou wen-Duiveland zijn boos op Re clame Verspreidbureau Spiral, het Brabantse bedrijf dat voor de verspreiding van het weke lijkse huis-aan-huisblad op het eiland zorgt. Zij kregen maan dag in een brief te horen dat ze per direct voor hun diensten worden bedankt, omdat de be zorging is overgedaan aan een andere onderneming. „Een rotstreek", vindt de zes tienjarige Marco de Vries uit Brouwershaven. „Ik krijg nog tweehonderd gulden aan salaris van ze." Zijn vader stelt dat de bezorgers aan het lijntje gehou den zijn. „Spiral zei vorige week dat het nog wel een tijdje zou duren, voordat de bezorging wordt overgenomen." Spiral zorgt sinds enkele maan den voor de verspreiding van Het Havenkwartier op Schou wen-Duiveland. Voor de Bra banders bleek de bezorging bij nader inzien onpraktisch, zodat is besloten de taak over te doen aan de Uitgeverij PZC BV in Vlissingen. Die beschikt over een eigen netwerk van kranten bezorgers op het eiland. Vanaf 3 april neemt de PZC de bezor ging over. Laatste ronde De huidige bezorgers kregen maandag met het pakket kran ten een brief mee, waarin hen duidelijk werd gemaakt dat ze die dag voor Spiral hun laatste ronde zouden lopen. Voor een eventuele voortzetting van hun baan, moesten ze zich maar bij de PZC melden. „Wij hebben een opzegtermijn van vier weken, terwijl zij ons van de één op de andere dag aan de kant kunnen zetten", klaagt A van Kuijk uit Scharendijke. Ze is vooral verontwaardigd over de manier waarop de be zorgers. onder wie haar dochter, aan de kant zijn gezet. Daar wringt ook de schoen bij de meeste collega's, zo blijkt uit navraag. Ze vinden dat Spiral de veranderingen eerder be kend had moeten maken. Commotie Woordvoerder H. Broeders van Spiral stelt dat zijn bedrijf vol gens de regels heeft gehandeld met de brief. Volgens hem is de commotie veroorzaakt doordat de bezorgafdeling van de PZC zich niet aan de afspraken heeft gehouden en het nieuws van de overname eerder dan was afge sproken naar buiten heeft ge bracht. Dat de bezorgers van hun Brabantse werkgever pas op het allerlaatste moment te horen hebben gekregen dat hun baan is opgezegd, doet volgens Broeders 'niet terzake'. Volgens M. Buijsse, chef distri butie van de PZC, is het de ver antwoordelijkheid van Spiral zelf te bepalen hoe en wanneer zij hun bezorgers inlichten over de nieuwe situatie. Dat de PZC haar bezorgers reeds vorige week heeft geïnformeerd over de uitbreiding van het pakket, is volgens Buijsse niet meer dan zorgvuldig en schendt geen en kele afspraak. Drankrit goed voor boete en rijontzegging door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft dinsdag een 27-jarige drankrij der uit Koudekerke conform de eis veroordeeld tot 1900 gulden boete en zes maanden rij-ont- zegging. Ondanks het feit dat de politie een procedurefout had gemaakt door bij de verdachte te snel een blaastest af te nemen, vond offi cier van justitie M. Kappeyne van de Coppello gisteren bewe zen dat de man onder invloed had gereden. „De politie had na de aanhouding eigenlijk twintig minuten moeten wachten, maar uit het alcoholgebruik bleek dat u in elk geval niet in staat was om te rijden." De officier werd in zijn visie ge sterkt door de uitkomst van de blaastest: 625 microgram. De automobilist kon 28 januari dit jaar in Middelburg, nadat hij te gen een paal was gereden, pas geruime tijd later door de politie worden aangehouden. Politie rechter J. Hopmans toonde be grip voor de vlotte afhandeling van de politie bij de adem-ana- lysetest. ,,U heeft in feite ander half uur na het ongeval gebla zen. Het was duidelijk dat u een aantal biertjes op had." De verdachte vond dat hij met de straf kon leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35