Stichting wil vluchtelingenfonds Wij walsen de prijzene I Veertig jaar kerkorganist PZC Oud-Vossemeerse speeltuin krijgt toch geld uit erfenis Markante mensen en beelden 1438K J ARDI KEUKENS B.V. zeeland ,20 Andersom Tholen zet zich in voor nieuw centraal opvangadres woensdag 29 maart 2000 door Esme Soesman THOLEN - De onlangs opge richte Stichting Vrienden An dersom heeft haar zinnen gezet op de vorming van een fonds van zo'n twee miljoen gulden. Geld waarmee de Thoolse Stichting Andersom de vluchte lingen die zij opvangt structu reel kan onderhouden en waar van ook professionele hulp kan worden betaald. Daarnaast zijn er plannen voor nieuwe - cen trale - huisvesting voor de vluchtelingen. Momenteel beschikt de Stich ting Andersom over één huur huis in Tholen-stad. Van de vijftien uitgeprocedeerde vluchtelingen die de stichting onder haar hoede heeft zit één gezin bij een gastgezin. Oprich ter van Andersom en levensbe- door Esme Soesman THOLEN - De Cl000 in Tholen-stad laat weinig aan de verbeelding over. Hoe an ders was dat met het ooit op dezelfde loca tie gevestigde garagebedrijf Vos. Kees Kot stelde het fotoboek Tholen in vroeger tijden samen. Daarin is onder meer een fo to van de Thoolse benzinepomp opgeno men. Een beeld dat regelrecht aan een Amerikaanse roadmovie lijkt te zijn ont leend. Een laag wit geveltje, met twee simpele pompen en een lantaarnpaal ervoor. Een paar bladzijden daarvoor een foto van benzinestation Eskes, dat ondanks luide protesten het veld moest ruimen voor een rotonde. Tholen in vroeger tijden gunt een blik op een reeks gebouwen die door de ja ren heen uit het Thoolse straatbeeld ver dwenen zijn. Zoals de armenhuisjes naast de kerk. die pas echt gaan leven door de informatie die Tholenaar Kot er aan toe voegt. Want in vroeger tijden woonden daar Janna Dijke, bekend van de stroop wafels. en kattenvrouwtje Ahnfriet. Laatstgenoemde, weet Kot, was een Duit se vluchtelinge die bekend stond om de vele katten die zij bezat. Hij heeft meer markante mensen in ge drukte vorm bijeen weten te brengen. Tinus Praat, die vaak op zijn pantoffels met mensen op straat een praatje maakte. Piet de Drukker; drukker, visverkoper en ponyfokker van beroep. Dorus Bechto, onder meer lompenhandelaar en konij nenverkoper, die met iedereen - eenmalig - hetzelfde geintje uithaalde. Mensen die hem hun hand toestaken, kregen er stee vast vieze pruim ingedrukt. Nog meer mensen, maar dan aan de arbeid. Een vrouw met melkkar en drie mannen met de eerste wiedmachine (uitgevonden in 1934) aan het werk. Hygiëne Met de hygiëne was het omstreeks 1950 heel andei's gesteld dan tegenwoordig. Dat bewijst een foto die in dat jaar ge maakt werd in het slachthuis aan de Min- neputtestraat. Hompen vlees aan haken op de achtergrond. Daarvoor, bijna.in het vlees gedrukt, een clubje mensen dat voor de fotograaf poseert. Het vergt weinig inlevingsvermogen om een geur bij de foto van het tonnetjes legen voor te stellen. Grijnzend kwijten Cor Polsema en Thijs de Laater zich echter, op de stortplaats aan de Molenvlietsedijk, van deze taak. Schrijver Kot: „Het ge beurde ook wel dat ze om het tonnetje kwamen, terwijl er nog iemand op de wc zat. Jan Kwist zei dan altijd: doe het maar op je gemak hoor, ik wacht wel. En dan liep hij heen en weer voor de wc, die meestal buiten stond." Het boekje Tholen in vroeger tijden is uit gegeven door Deboektant Oostvoorne in samenwerking met De Zeeuwsche Boek handel in Zierikzee. Daar is het boek ook verkrijgbaar. Er zijn zo 'n honderd foto 's in opgenomen, waarvan de oudste uit de Eerste Wereldoorlog stamt. Een van de foto's uit het boekje over Tholen toont Cor Polsema en Thijs de Laater op de stortplaats aan de Molenvlietsedijk, waar ze de tonnetjes legen. Jubileumfeest voor Stoffel Gunst door Rob Paardekam 's-HEER ARENDSKERKE - Stoffel Gunst is een drukbezet man. Hij is leraar aan de mu ziekscholen in Goes, Zierikzee en Tholen en geeft regelmatig concerten op zijn clavecimbel. Bovendien speelt hij elke zon dag orgel tijdens de dienst van de Samen Op Weg-gemeente in 's-Heer Arendskerke. Dat doet hij volgende maand veertig jaar. Stoffel Gunst (58) begon met muziek maken op zijn zevende. Gunst: „Mijn ouders waren niet overdreven muzikaal, hoewel ze allebei prima konden zingen. Toch hebben ze me sterk aange moedigd om orgel te gaan spe len." Na vier jaar kreeg Gunst van zijn lerares te horen dat zij hem niet verder kon brengen, en zodoende kwam hij op zijn elfde bij de Goese muziekleraar Adri- aan Kousemaker terecht. „Hij was in die tijd dé man, als het om orgellessen ging", vertelt Gunst. Via deze man kwam Gunst jaren later ook bij de hervormde ge meente in 's-Heer Arendskerke terecht. „Kousemaker heeft mij als het ware aanbevolen." Gunst was slechts negentien jaar toen hij er als organist be gon. Hij had net zijn middelbare school afgerond, en stond op het punt om naar het conservatori um te gaan. ..Dat was in die tijd nog iets heel bijzonders", vertelt hij. Na zijn afstuderen, Gunst speel de toen al jaren in de kerk in 's- Heer Arendskerke, is hij les gaan geven aan de muziek school in zijn geboorteplaats Goes. Later ging hij dat ook in Tholen en Zierikzee doen. In Goes woont de organist inmid dels niet meer. „Na mijn trou wen ben ik met mijn vrouw naar 's-Heer Hendriksirinderen ver huisd, en nog later zijn we hier in 's-Heer Arendskerke beland." Cantor Gunst noemt zichzelf cantor organist, want hij houdt zich ook nog bezig met het zangkoor van de SOW-gemeente, zoals de naam sinds enkele jaren luidt „Enkele uren per week repete ren we de kerkliederen met zo'n tien mensen." Behalve orgel speelt Gunst ook nog piano en clavecimbel- Op dat laatste instrument geeft hij zo af en toe ook een concert. Gunst: „Ik doe dat alleen als ze me vragen, want ik dring me niet graag op. Ik doe het ook niet schouwelijk werker Theo de Riet heeft vijf mensen in huis. Het huurhuis is in gebruik bij een gezin en een individuele vluchteling. De stichting zou de organisatie en alle vluchtelin gen het liefst onder één dak on derbrengen. „Bijvoorbeeld in een boerderij, waarvan we de grote schuur kunnen verbou wen tot woon- en slaapverblij ven. Daar kijken we heel serieus naar. We onderzoeken nu wat wel en niet mogelijk is met dit plan", reageert De Riet. Ge dacht wordt aan een pand waar zo'n dertig mensen kunnen wor den ondergebracht. Psychische nood Centrale huisvesting is wellicht door fondsen te bekostigen. An ders is dat met overige activitei ten van de stichting, die ernaar streeft via een andere weg dan de louter juridische iets aan de vluchtelingenproblematiek te Zangavond voor Roemeense straatkinderen GOES - In de Maranathakerk aan de Bergweg in Goes wordt op zaterdag 1 april vanaf 19.30 uur een passiezangavond ge houden. Tijdens de avond wordt gecollecteerd voor straatkinde ren in Boekarest. Gospelgroep Foundation uit Nieuwdorp en christelijk ge mengd koor Maranatha verle nen medewerking aan de dienst, die georganiseerd is door Stich ting Roemenië-Hulp Oost-Sou burg. doen. Het huidige vluchtelin genbeleid concentreert zich al leen op juridische aspecten, terwijl volgens De Riet 'elke vluchteling die naar Nederland toe komt, met een probleem ar riveert.' Voor uitgeprocedureer- de vluchtingen komt daar nog iets bij: de uitzichtloze situatie waarin ze in Nederland verke ren. De stichting wil aandacht besteden aan de psychische nood van de vluchtelingen, in de hoop dat dat hen helpt een keu ze te maken voor terugkeer naar hun vaderland. „Vluchten is tenslotte niets anders dan een tweedehandsoplossing, maar mensen moeten wel de tijd krij gen dat bewustzijnsproces te doorlopen. Zij vullen in feite het ene gat met een ander gat op. Want ook hier komen ze voor problemen te staan, doordat ze te maken krijgen met een heel andere cultuur." Financiële ruimte betekent dat de stichting professionele - juri dische en psychologische - hulp kan inroepen, om met de be trokkenen te werken aan hun toekomst. Berekend is dat een bedrag van twee miljoen gulden ook op langere termijn perspec tieven biedt. Met de rente kun nen de plannen structureel wor den betaald. De Vrienden van Andersom bestuderen de wegen die bewandeld kunnen worden om twee miljoen bij elkaar te krijgen. Vooralsnog wordt ge dacht aan het uitgeven van obli gaties en het op zoek gaan naar giften. Bedrijven en particulie ren krijgen daarnaast de moge lijkheid om hun kapitaal voor een tijdje bij de stichting te par keren, waarbij de rente dan aan Andersom wordt uitgekeerd. door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - De Ver eniging Van 't Hof-Quist uit Oud-Vossemeer beraadt zich binnenkort over de vraag of ze alsnog geld wil geven aan speel tuinvereniging De Vossentuin. Eerder wees de vereniging een aanvraag van de speeltuinclub af. Het bestuur is hierover in middels van gedachten veran derd, maar wil nog bij de leden» te rade gaan. De aanvraag van de Vossentuin was financieel niet goed onder bouwd, oordeelde de vereniging Van 't Hof-Quist vorige jaar. De ze club, die is samengesteld uit vertegenwoordigers van alle verenigingen uit het dorp, advi seert de gemeente Tholen over de bestemming van de erfenis van een in 1995 overleden vrouw. De adviesgroep was bo vendien van mening dat de Vos sentuin onvoldoende kon aan tonen bestaansrecht te hebben. De speeltuin in Oud-Vossemeer werd lange tijd door organisato rische problemen geplaagd en bleef daardoor gesloten. Na overleg met burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen komt de vereniging nu op haar standpunt terug. Op korte termijn wil ze in een extra vergadering hierover met de le den van gedachten wisselen. Burgemeester en wethouders zijn op aandringen van de meer derheid van de commissie alge meen bestuur en welzijn met het bestuur gaan praten Aan het advies van de adviesgroep hecht het college veel waarde, maar er bleek inmiddels veel te zijn ver anderd bij de Vossentuin. Dat meldde althans de voorzitter van het gloednieuwe bestuur van de speeltuinvereniging be gin dit jaar. Het speelterrein is sinds vorig jaar zomer weer ge opend en er is een nieuwe club vrijwilligers bereid gevonden mee te werken. Het ontbreekt de club echter aan geld om de boel te onderhouden en nieuwe speeltoestellen te kopen Zaken die belangrijk zijn voor het voortbestaan van het initiatief. De erfenis van mevrouw Van 't Hof bedraagt 711.000 gulden. Een gedeelte daarvan is ver deeld. Ruim 12.500 gulden gaat naar de judovereniging, 6600 gulden naar de carnavalsver eniging, 5000 gulden naar Vos meer 2000, ruim 3000 gulden naar de gymnastiek, 2500 gul den naar de tennisvereniging en 1500 gulden naar de Oranje stichting. Daarnaast heeft de adviserende vereniging een project van IJs vereniging de Eendracht ge adopteerd. Het plan is een mul tifunctionele skeelerbaan te realiseren. Daaraan wil de ad viesclub wel medewerking ver lenen, mits de plannen dit jaar verder worden uitgewerkt. Rijverbod SINT-MAARTENSDIJK - Op de Vier Meistraat in Sint-Maar tensdijk is in de nacht van maandag op dinsdag een 32-ja- rige automobilist uit de ge meente Tholen aangehouden wegens rijden onder invloed. De man had het dubbele gedronken van wat is toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van drie uur. al te vaak, want steeds moeten we de clavecimbel meenemen, en dat is toch een hele operatie. Bovendien wordt het instru ment er niet beter van." Hij doelt op de clavecimbel die een centrale plaats in de woonka mer inneemt. Gunst speelt er el ke dinsdag op. „Dan is mijn vrouw niet thuis", lacht hij. Over enkele jaren kan Stoffel Gunst met pensioen. Hij is niet bang in een zwart gat te vallen. „Ik heb genoeg andere hobbies, zoals lezen en kunst. Ik mag ook graag de natuur in trekken." Als organist zal hij ook na zijn pen sioen nog wel even doorgaan, want de opvolgers staan niet in de rij zegt hij. Om zijn veertig jarig jubileum te vieren krijgt Gunst aanstaande zaterdag van de Samen Op Weg-gemeente een feest aangeboden. Stoffel Gunst bespeelt de clavecimbel in zijn huiskamer. foto Dirk-Jan Gjeltema Royale hoekopstelling met kunststof front. Luxe hoekkeuken met lamellen profiel. Brede korven en hangkasten geven maximale Compleet met keramische kookplaat, bergruimte. Compleet met schouw, combimagnetron, koelkast, kookplaat, afwasautomaat, werkblad en spoelbak. schouw 90 cm, combimagnetron, afwasautomaat, koelkast en werkblad met spoelbak en kraan. Maxi-line keuken met vierzijdig afgeschuind deurfront. In vele kleuren leverbaar. Compleet met koelkast, kookplaat, oven, schouw en werkblad met spoelbak en kraan. Maxi-line keuken met een maximum aan bergruimte in de onderkasten. Het deurfront is vierzijdig afgerond. Compleet met afwasautomaat, combimagnetron, koelkast, kookplaat, schouw en werkblad met spoelbak en kraan. Sfeervolle hoekkeuken met stijlvol geprofileerd deurfront. Compleet met luxe gas/elektro fornuis, schouw, afwasautomaat, koelkast en werkblad met spoelbak en kraan. Bijzonder decoratief is deze MAXI-line hoekkeuken. Het vierzijdig afgeronde deurfront is leverbaar in vele kleuren en J wordt gecombineerd met warme houttinten. g Compleet met combimagnetron, afwasauto- g maat schouw, kookplaat koelkast en I werkblad met spoelbak en kraan. 3 Compacte keuken waarin warme hout- tinten en zachte kleuren perfect zijn gecombineerd. De luxe staafgreep maakt het geheel af. Compleet met afwasauto maat oven, kookplaat schouw, koelkast en werkblad met spoelbak en kraan. Sfeervolle en functionele Maxi-line Luxe hoekopstelling met modem keuken. In vele kleuren leverbaar. cassette profiel. Compleet met laden- Compleet met decorelementen, oven, en korvenkasten, hoge hangkasten, koelkast, afwasautomaat, kookplaat apothekerskast keramische kookplaat, schouw en werkblad met spoelbak magnetron, oven, schouw, koelkast, en kraan. afwasautomaat, werkblad en spoelbak. I Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 Open: Ma. t/m Za. 09.30-18.00 uur. Vr. tot 21.00 uur. (Tevens 's avonds geopend op afspraak). Erkend door de Centrale Branchevereniging Wonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 30