Goes beproeft toch transferium De sfeer in De Bongerd is verpest zeeland woensdag 29 maart 2000 b 19 Lage subsidie grieft wijk vereniging Goes Kunstvrienden praten over gezinsplanning B en W komen met geld over de brug voor experiment Drankrit goed voor boete en halfjaar rijontzegging Kerncentrale test spoorcontainers BORSSELE - De kerncentrale Borssele begint morgen met het testen van een speciale container voor het transport van gebruikte splijtstofelementen per spoor. De 75 ton zware con tainer komt leeg uit Frankrijk. De komende weken volgen proeven met het onder water beladen en gereedmaken voor transport.De Elektriciteits-Productiemaatschappij Zuid- Nederland (EPZ) wil gebruikte splijtstofelementen per spoor gaan vervoeren, in plaats van met vrachtwagens. Transport per spoor heeft als voordeel dat meer containers tegelijk kun nen worden vervoerd. Bovendien kunnen in het nieuwe type container zeven in plaats van drie elementen worden geladen. Het aantal transporten zou hierdoor kunnen worden terugge bracht tot twee of drie per jaar. EPZ verwacht binnenkort een vergunning te krijgen om weer met het transport van splijt stofstaven te beginnen; sinds 1998 zijn er in Nederland geen bestraalde splijtstoffen meer vervoerd. Man cel in na oplichting en diefstal MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Hop mans heeft dinsdag een 28-jarige man, zonder vaste woon-of verblijfplaats, bij verstek veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. De verdachte werd schuldig bevonden aan op lichting en diefstallen. Zo deed hij 21 december vorig jaar zich voor als potentiële koper van een auto bij autobedrijf Zwarte- poorte in Goes. Toen hij een proefrit mocht maken, kwam hij niet meer terug. Met dezelfde auto verduisterde hij benzine bij tankstations in Goes en Krabbendijke. En passant deed hij op 11 januari dit jaar een greep in de kassa van een winkel in Kruiningen, waarna hij werd aangehouden. De man bekende toen ook een reisbureau te hebben opgelicht met een 'gratis' vakantie op de Canarische eilanden. Bouw kassen kan doorgaan KAPELLE - De bouw van een glastuinbouwcomplex in de Willem Annapolder bij Kapelle hoeft niet te worden uit- of af gesteld voor het schoonmaken van een deel van de vervuilde bodem. Gedeputeerde Staten hebben bezwaren tegen de bouw dinsdag ongegrond verklaard. Weliswaar is een deel van de grond waarop de kassen gebouwd worden, verontrei nigd, maar er is geen gevaar dat de verontreiniging zich zal verspreiden via het grondwater. Onderzoek heeft uitgewezen dat in het omringendeliggende grondwater nauwelijks ver vuiling aanwezig is. De angst voor een toename van de kwel in het omringende gebied door de bouw van kassen, achten GS ongegrond. Kassen zijn veel lichter dan andere bebouwing en de afstand van de voormalige stortplaats bij het Karregat tot de Oude Dijk is zo groot, dat daarachter de bodem nooit ver ontreinigd kan worden. De doorlaatbaarheid van de bodem onder de Oude Dijk is slecht. Zelfs al zou er verontreiniging in het grondwater komen, dan kan het nooit verderop de polder ingaan, blijkt uit het onderzoek. PSD wil spreiding bietentransport VLISSINGEN - Het provinciaal veerbedrijf PSD gaat de ver- voersplanners van de suikerfabrieken wagen de afvaart van 7.20 uur vanuit Breskens zoveel mogelijk te ontzien bij het transport van suikerbieten over de Wèsterschelde. Op die ma nier kunnen wachttijden in tijdens de bietencampagne wor den beperkt. Eind vorig jaar is in de Statencommissie verkeer en vervoer gewezen op wachttijden tijdens de ochtendspits bij de veer boot in Breskens. Statenlid F. de Pauw (PvdA) deed de sugges tie op werkdagen de tweede boot een uur eerder in te zetten. De PSD acht dit niet nodig. Het aantal auto's dat niet mee kan tijdens de bietencampagne is beperkt en rechtvaardigt de ex tra kosten van het eerder in de vaart brengen van de tweede boot niet. Voorlopig ziet de PSD meer in afspraken met de sui kerfabrieken, net zoals eerder al is overeengekomen dat de bietentransporten over de dag worden gespreid. door Rob Paardekam GOES - De wijkvereniging Noordhoek is niet tevreden met de vijfhonderd gulden subsidie die het van de gemeente Goes krijgt. Volgens voorzitter C. Verkuil had de vereniging gere kend op drieduizend gulden. Al meer dan een jaar wordt er ge kibbeld over de hoogte van het bedrag. De subsidie werd aangevraagd in het kader van de regeling 'Premie op actie'. Deze premie, die sinds 1995 bestaat, is be doeld om de leefbaarheid in de diverse woonomgevingen te verbeteren. Wijkverenigingen, scholen of bewoners die zich ac tief voor de buurt inzetten, kun nen voor hun werk een subsidie ontvangen. Toen de wijkvereniging Noord- hoek ruim een j aar geleden werd opgericht vond er een gesprek plaats met de wethouders M.L.'t Hart en C. R. M. M. Linssen. Het was toen half maart. Beide wethouders toon den zich positief over de nieuwe vereniging, en beloofden zich sterk te maken voor een subsi dietoekenning in het kader van de 'Premie op actie'. De aanvraag ging vervolgens de deur uit. Het maximale bedrag dat kan worden toegekend is drieduizend gulden, en daar vroeg de wijkvereniging dan ook om. Het college besloot ech ter slechts vijfhonderd gulden te verstrekken. Dat bedrag werd bepaald door een jury, de nor male gang van zaken bij de 'Pre mie op actie'. De raad moetver- volgens het definitieve besluit nemen. Het toegekende bedrag viel koud op het dak bij de mensen van de wijkvereniging. Voorzit ter C. Verkuil zegt erg teleurge steld te zijn: ,,Er wordt* je een vette kluif voorgehouden, en vervolgens krijg je maar vijf honderd gulden." De vereniging had bovendien in haar begro ting de drieduizend gulden al meegenomen. In oktober werd een bezwaar in gediend. Volgens de wijkvereni ging heeft wethouder Linssen tijdens het gesprek in maart toe gezegd dat er een subsidie van drieduizend gulden verstrekt zou worden. Linssen zelf ont kent dat. Volgens hem zijn er toen geen uitspraken gedaan over de hoogte van het bedrag. Er is sprake van een interpreta tieverschil zegt hij Op 17 januari volgde er nog een hoorzitting, waarin beide par tijen hun standpunten en be zwaren konden toelichten. Dat leidde niet tot een ander stand punt van het college. Het- bezwaar werd vervolgens afge wezen, maar er werd wel gecon stateerd dat het college niet be voegd is om het subsidiebesluit te nemen. De gemeenteraad dient dat te doen. Vanavond wordt er in de com missie binnenstad, cultuur, so ciale zaken en wijkaanpak ge sproken over de subsidie voor de wijkvereniging. Deze vergade ring begint om 19.30 uur in het stadhuis. De gemeenteraad neemt op 20 april een definitief besluit. Vrouw gewond bij aanrijding COLÜNSPLAAT - Een 34-jari- ge automobiliste uit de gemeen te Noord-Beveland is dinsdag licht gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising N256- Noordlangevveg bij Colijns- plaat. Een 37-jarige bestuurder, ook van het eiland, kwam uit de richting Goes en wilde linksaf slaan richting Colijnsplaat. Hij wachtte om de 34-jarige auto mobiliste voorrang te geven. Op dat moment dreigde de motor van zijn auto af te slaan, waarop hij gas gaf. Tegelijkertijd schoot zijn voet van de koppeling, zo dat hij op de andere auto botste. De vrouw hield er nekklachten aan over. Letsel bij botsing Goes GOES - Een 19-jarige automo bilist uit Goes liep dinsdag nek- en schouderletsel op bij een bot sing op de Van der Spiegelstraat in Goes. De aanrijding werd veroorzaakt door een 21-jarige bestuurder van een kraanwagen uit Zierik- zee. Voor hem remden twee au tomobilisten, maar de kraan machinist reageerde te laat en botste op de auto's, waarvan de ene werd bestuurder door een 44-jarige Goese. Die had niks. Wel waren de voertuigen flink beschadigd. Boetes in Goes ÓOES - Bij verkeerscontroles in Goes zijn dinsdag zes boetes uit gedeeld voor het niet dragen van gordels, een onleesbare kentekenplaat en afwezigheid van een bromfietscertificaat. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Een zwarte komedie is het deze keer en het podium voor toneelver eniging De KunstvHenden uit Goes is De Vroone in Kapelle. Zaterdag 1 april voert de vereniging daar het stuk Gezinsplanning op. Het is een vertaling van een toneelstuk van Frank Vickery en net iets zwaarder dan het gebruikelijk blijspel. Onderregie van Jea- nette Tierie ontvouwt zich een geschiede nis waarin een in het huwelijk teleurge stelde moeder, een hypochondrische vader en een levenslustige dochter hun toekomstbeeld zien veranderen. Het nieu we vriendje van de dochter zet alle verwachtingspatronen op z'n kop en een helderziende opoe, een aanminnige buur vrouw en een alternatieve vrijer moeten eraan te pas komen om het verhaal, via veel omwegen, tot een happy end te bren gen. De voorstelling in De Vroone begint om 20.00 uur; de zaal is een half uur eerder al open. Na de uitvoering is er een bal waarbij de groep Quincy Sopund voor dansmuziek zorgt. De Kunstvrienden tijdens de generale repetitie van Gezinsplanning. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Er komt dit jaar toch een proef met een transferium in Goes. De gemeente en de Onder nemers Organisatie Goes (OOG) hebben daarover overeenstem ming bereikt. Het Goese college van burgemeester en wethou ders besloot dinsdag geld be schikbaar te stellen voor het ex periment, waaraan ook OOG een bijdrage levert. Een maand geleden leken de kansen op een proef met een transferium in Goes volledig verkeken. De wethouders M. L. 't Hart (verkeer) en S. J. Heij- ning (economische zaken) lieten toen merken dat een experiment waarschijnlijk te kostbaar wordt en dat zij er ook te weinig resultaat van verwachten. Zij zeiden zich te baseren op de voorlopige resultaten van het grootscheepse parkeeronder- zoek, dat in opdracht van de ge meente is uitgevoerd. Terrein Wethouder 't Hart sprak van een totale investering van 'enkele tonnen' en een jaarlast van 140.000 gulden. Uit overleg met OOG is gebleken dat die cijfei-s zijn gebaseerd op een transferi um waarvoor een compleet nieuw terrein moet worden aan gelegd. De ondernemersorgani satie, die het idee anderhalfjaar geleden lanceerde, was er steeds van uitgegaan dat gebruik zou worden gemaakt van een be staand terrein. Het gaat dan om de parkeergelegenheid van de Zeelandhallen. Die mogelijkheid is inmiddels doorgerekend, samen met de andere partners: Connexxion Citax uit Goes en de Zeeland hallen. Voorlopig is een proef voor komende zomer begroot op ongeveer 50.000 gulden. OOG betaalt daarvan 12.500 gulden; de gemeente legt de rest bij Het transferium is alleen op dinsdag (marktdag) en zaterdag in gebruik. De bedoeling is om de proef maximaal vijftien we ken te laten draaien: van j uni tot medio september. Die dagen rijdt er - afhankelijk van het aanbod - een busje of bus van Connexxion om het kwartier van de Zeelandhallen naar de binnenstad en terug. Als halte plaats in het centrum denken OOG en gemeente aan de Sin gelstraat ('kerkplein'). Zowel het parkeren als het busvervoer wordt gratis. Anders dan bij proeven met transferia in bij voorbeeld Leiden en Den Bosch is het Goese transferium in eer ste instantie bedoeld voor toe risten, die vaak niet of nauwe lijks bekend zijn in de stad. Om die reden wil OOG veel aan dacht besteden aan een goede, professionele bewegwijzering, die arriverende automobilisten direct richting de Zeelandhal len moet loodsen. De organisa tie heeft al contacten met een bedrijf dat de bewegwijzering kan verzorgen. Een tweede doelgroep zijn de mensen die werken in de stad. Ook zij kunnen op de dagen dat het transferium in bedrijf is hun auto aan de rand van Goes par keren. Daardoor blijft in en rond het centrum meer parkeer ruimte over voor de bezoekers van de binnenstad, die er de weg wél weten en niet uitwijken naar het transferium. De bus vanaf de Zeelandhallen gaat daarom waarschijnlijk al rijden ruim voordat de winkels open gaan en onderhoudt een dienst regeling tot na sluitingstijd. Zorgboerderij krijgt bijdrage provincie KAMPERLAND - De zorgboerderij Catharina Maria Hof in Kamperland krijgt 25.000 gulden sub sidie van de provincie. Gedeputeerde Staten wil len toch bijdragen in de aanloopkosten, die een bestaand boerenbedrijf geschikt moeten maken om er verstandelijk ge handicapten een zinvolle dagbesteding te kunnen geven in de landbouw. Aanvankelijk had de pro vincie geen fonds voor dergelijke subsidies, maar met haast is een beleid voor de ontwikkeling van zorgboerderijen vastge steld. De provincie wil de helft van de kosten betalen tot een bedrag van 25.000 gulden. De subsidie is na drukkelijk eenmalig. De initiatiefneemsters moeten de explotatiekos- ten, net als andere zorgin stellingen, regelen met zorgverzekeraars. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl I te Goes: R, Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft dinsdag een 27-jarige drankrij der uit Koudekerke conform de eis veroordeeld tot 1.900 gulden boete en zes maanden rij-ont- zegging. Ondanks het feit dat de politie ?en procedurefout had gemaakt loor bij de verdachte te snel een Dlaastest af te nemen, achtte of- acier van justitie M. Kappeyne an de Coppello gisteren bewe- •en dat de man onder invloed ad gereden. „De politie had na d>aanhouding eigenlijk twintig minuten moeten wachten, maar uit het alcoholgebruik bleek dat enfu in elk geval niet in staat was te rijden." De officier werd in zijn visie versterkt door de door Mieke van de Jagt uitkomst van de blaastest: 625 microgram. De automobilist kon 28 januari dit jaar in Mid delburg, nadat hij tegen een paal was gereden, pas geruime tijd later door de politie worden aangehouden. Politierechter J. Hopmans toonde begrip voor de vlotte afhandeling van de poli tie bij de adem-analysetest. „U heeft in feite anderhalf uur na het ongeval geblazen. Het was duidelijk dat u een aantal bier tjes op had." De verdachte vond dat hij met de straf kon leven. Een 26-jarige inwoner uit 's- Heer-Arendskerke kwam op 28 januari in Goes met zijn bestel auto in de sloot terecht. Ook hij bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken. De verdachte overschreed met 450 microgram de alcohollimiet. De man werd 1.000 gulden boete opgelegd. GOES - De bewoners van de to renflat De Bongerd in Goes sla pen niet meer lekker. Sinds in één week vier keer brand werd gesticht in de afvalcontainer op de vierde verdieping en één keer in de lift, heeft de angst toege slagen onder de veelal oudere bewoners. Ook worden telkens sloten dichtgestopt met lucifer houtjes, zodat sommige bewo ners al een ruitje hebben moeten inslaan om in hun flat te komen. Inmiddels heeft de politie een onderzoek ingesteld om erach ter te komen wie voor de peste rijen verantwoordelijk is. Want dat het pesterijen zijn, staat voor de meeste bewoners wel vast. A Heerspink, bewoonster van de Bongerd en vrijwilligster voor de belangenbehartiging bij het Buurtwerk Goes-Zuid, maakt zich zorgen over haar ou dere buren. „De eerste brand in de afvalcontainer was echt heel beangstigend. De vlammen sloegen naar buiten tot de elfde verdieping erboven. Je moet er niet aan denken wat er gebeurt als zo'n brand niet op tijd ge blust wordt. Daar liggen die mensen allemaal aan te denken. Daar komt nog bij dat telkens de sloten van de deuren, huisdeu ren en de voordeuren, worden dichtgestopt. Allemaal heel knullig hoor, met stukjes hout en zo, maar mensen krijgen het idee dat iemand het op hen heeft voorzien. Het vergroot het ge voel van onveiligheid en neemt, vooral bij ouderen die niet zo goed uit de voeten kunnen, de rust weg." Doelwit Het vandalisme richt zich met name op de tiende verdieping. Daar moeten de afvalcontainers het ontgelden en daar worden ook de meeste voordeuren ge blokkeerd. L. Verdonck woont in één van de zeven flats op de eerste verdieping. „Ik heb me teen geprobeerd of ik van die brandtrap af kon komen. Dat ging wel tot de tweede verdie ping. Ik neem aan dat er bij brand wel opvang zal zijn. Nu ben ik nog wat jonger, maar er wonen hier verder hele oude mensen. Mijn buurman is 83 jaar. Die kan nooit van z'n leven die brandtrap af. Ik slaap zelf al slecht omdat je onwillekeurig gaat liggen luisteren. Wat moe ten die oudjes zich dan een zor gen maken." Inmiddels heeft de politie her en der camera's opgehangen en buurtbewoners ondervraagd over eventuele verdenkingen. foto's Dirk-Jan Gjeltema met zijn buren omgaat of niet. Ook niet bij huurders van de grotere flats." In een videocom-systeem ziet Beckers ook niet veel. „Ik kan met mijn braafste gezicht zeg gen dat ik kom collecteren voor de kankerbestrijding. Dan kom ik zeker binnen. De bewoners hebben nu een intercom, maar daar gaan ze ook niet zorgvuldig mee om. Als je zo'n flat binnen loopt, houdt negen van de tien keer iemand de deur voor je open." De RWS wil het onderzoek van de politie afwachten. Daar naast zijn sloten besteld voor nieuwe papiercontainers, die voortaan buiten komen te staan. „Nu wordt telkens brand ge sticht in de containers op de ver dieping. Als we het brandbare materiaal voortaan buiten op slaan, kan het niet zo gek veel kwaad als er de fik in wordt ge stoken. We zullen alles proberen om het gevoel van veiligheid en rust in de Bongerd te herstellen, maar in maatregelen die geen effect hebben, willen we geen geld steken." Een bewoonster kijkt om de deur om te zien wat de onbekende bezoeker op de galerij doet. komt dat ook bovenop onze ser vicekosten. We kunnen, denk ik, beter investeren dan achteraf betalen. Geld kost het toch. Volgens Verdonck zou het ook helpen als een wat gerichter be leid zou worden gevoerd bij de verhuur van de kleine flatjes. Op elke verdieping is een eenka- merappartement, dat verhuurd wordt aan wie het maar hebben wil. Dikwijls komen er, tijdelijk, jongeren in terecht en niet zel den weigeren die rekening te houden met hun tijdelijke bu ren. Dat leidt tot wrijving. Vol gens een bewoonster van de tiende verdieping zou het beter zijn ook die kleine appartemen ten aan ouderen te verhuren, desnoods tijdelijk. Directeur H. Beckers van de RWS wil daar niet van horen. „Dat zou betekenen dat we de bewoners van die kleine flatjes als daders aanwijzen. Het is pertinent niet waar dat de men sen aan wie we die flatjes verhu ren er altijd maar tijdelijk zitten of asociaal gedrag zouden ver tonen. Wij kunnen aan nie- mands neus zien of hij aardig Maar de bewoners vinden dat de woningbouwvereniging RWS, eigenaar van de torenflats, ook wel meer zou kunnen doen. Heerspink: „De beveiliging van de voordeur is niet voldoende. Wie aanbelt en zich meldt als een postbesteller, ziet de deur zo open gaan. Omdat hier veel ou deren wonen, zou het goed zijn videoschermpjes te installeren, zodat je in elke woning kunt zien voor wie je open doet. Dat kost wel geld maar deze proble men lossen we ook niet voor niets op. Als de brandweer tel kens moet komen blussen, als er schade is door brand en rook De afvalcontainer op de tiende verdieping is geregeld het doelwit van brandstichters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29