Rijkaard gunt Bosvelt debuut Blijlevens boekt eerste zege Burgemeester verbiedt amateurvoetbalduel Hof spreekt triatleet Smith vrij van gebruik nandrolon Weer verbod op duel FC Den Bosch-Ajax Oranje met drie verdedigers Verbeek docent bij de KNVB Tourbaas Leblanc: kans op Zeeuwse etappe groter met Belgische startplaats Lleyton Hewitt schakelt Jevgeni Kafelnikov uit van onze sportredactie NEDERHORST DEN BERG - Burgemeester Goudberg van Nederhorst den Berg heeft de amateurvoetbalwedstrijd Ne derhorst den Berg -Yasamspor van aanstaande zondag verbo den. Beide ploegen moesten in het weekeinde nog acht minu ten spelen. Het betrof het restant van een eerder gestaakt duel tussen Nederhorst den Berg en Yasamspor. Dat gebeurde in november 1999 toen rellen uit braken. Goudberg: „Tijdens die wed strijd hebben spelers van Yasam de spelers van Neder horst bedreigd, geschopt en ge slagen Ik heb het vervolg van deze wedstrijd nu verboden omdat ik de veiligheid van on ze spelers niet kon garande ren". Aan de bel De KNVB liet de burgemeester vorige week donderdag weten dat het duel aanstaande zon dag uitgespeeld moest worden. „Ik heb de KNVB direct per fax laten weten dat ik de wedstrijd niet kon laten doorgaan. Ik be schik hier niet over een politie macht die de boel in goede ba nen kan leiden. Jullie zoeken maar een andere oplossing, heb ik gezegd. Na zijn besluit 'hing de KNVB meteen aan de bel', volgens Goudberg. „Waar ik de moed vandaan haalde, vroeg men zich af. Het schijnt nog nooit te zijn voorgekomen dat een bur gemeester een amateurwed strijd verbiedt. Maar daar heb ik geen bal mee te maken. Je moet niet de kans lopen te wor den geschopt, geslagen of te worden bedreigd op het sport veld. Iedereen moet maandag weer aan het werk." Competitieleider George Knoop van de KNVB, district Midden betreurt het verbod. „Het is vervelend, maar we kunnen niet anders dan ons neerleggen bi] de beslissing van de burgemeester. De wed strijd wordt nu donderdag avond uitgespeeld op het KNVB-sportcentrum in Zeist. Er zal geen publiek bij aanwe zig zijn." GPD door Gijsbert Spierenburg BRUSSEL - Paul Bosvelt maakt vanavond, in de I22ste Derby der Lage Landen, z'n debuut in liet Nederlands elftal. De aan voerder van Feyenoord is een plaats gegund in een ploeg die met niet meer dan drie verdedi gers zal spe'en. Roy Makaay wordt ingezet als rechtsbuiten en Sander Westerveld neemt, vermoedelijk voor één keer, de plaats in van Edwin van der Sar. Deels gedwongen door de afwe zigheid van Ronald de Boer (rechtsbuiten) en Dennis Berg kamp en Ruud van Nistelrooi] (beiden schaduwspits), ander zijds door het gegeven dat de Belgen met niet meer dan twee spitsen verschijnen, heeft bondscoach Rijkaard z'n tac tiek voor de verandering aange past, een middenvelder meer (Bosvelt), een verdediger min der (Michael Reiziger). Verhinderd Voor deze variant koos de bondscoach in de dertien oefen wedstrijden tot dusverre voor .EURO 2000 een keer eerder, vo rig jaar oktober tegen Brazilië 2-2). Ook bij die gelegenheid noest Reiziger wijken voor een ziddenvelder, toen voor Ronald de Boer. In de overige duels was Reiziger steevast rechtsback. Alleen als hij verhinderd was of geblesseerd, speelde een andere backKees van Wonderen of An- dré Ooi j er. Bosvelt maakte één keer eerder deel uit van de Oranje-selectie, vorige maand tegen Duitsland. Hij kwam toen niet in actie. De geboren Doetinchemmer, die af gelopen zondag dertig jaar is geworden, heeft zich bij Feye noord in twee jaar tijd ontwik keld tot een energieke teamspe ler. Na de opstand van het trio Van Wonderen, Van Gastel, Konter man benoemde Beenhakker hem tot aanvoerder. ZEIST - Pim Verbeek gaat als scout en docent werken bij de KNVB. De oud-trainer van Feyenoord, De Graafschap, FC Wagenin- gen, FC Groningen. Fortuna Sittard en het Japanse Omiya Ardija treedt per 1 april in dienst bij de voetbalbond. Verbeek wordt stafdocent van de KNVB Academie. Hij stu deerde in 1979 af aan de Acade mie van Lichamelijke Opvoe ding. In 1987 behaalde hij de voormalig speler van Sparta het diploma coach betaald voetbal. Inhetseizoen 1997-1998 was hij technisch directeur bij Fortuna Sittard. ANP De tweede verrassing van Rijk aard is de keuze voor Sander Westerveld. De goalie van Li verpool maakte zijn debuut overigens op 8 juni vorig j aar te gen Brazilië in Goiania. Rijk aard benadrukte dat eerste keus Edwin van der Sar niet is gepas seerd. „Edwin blijft eerste keus, maai bij de vorige interland heb ik met Westerveld en Van der Sar al afgesproken dat tegen België Sander een kans zou krijgen. Deze keuze heeft dus niets met de vorm van Van der Sar te ma ken. Westerveld is een volwaar dig lid van de selectie, dus is het logisch dat hij ook eens een wed strijd krijgt." Uitverkocht Het Koning Boude wijn-stadion in Brussel is vanavond uitver kocht. Van de 50.000 kaarten zijn er 11.000 verkocht aan Ne derlanders. Beide elftallen spe len in een nieuwe outfit, België in het rode thuistenue, Neder land in het blauwe uittenue. Het is de tweede ontmoeting in de oefencampagne tussen de twee gastlanden van EURO 2000. In september vorig jaar in de Kuip eindigde het treffen in 5-5. Opstellingen: België: De Wilde; Deflandre, Stae- lens, Crasson, Leonard: Verheyen, Vanderhaeghe, Wilmots, Goor; Strupar, Emile Mpenza. Nederland: Westerveld; Stam, Frank de Boer, Bogarde; Bosvelt, Cocu, Seedorf, Davids; Makaay, Kluivert, Overmars. GPD!ANP Edgar Davids (links) snelt op de training langs Jeffrey Talan. foto Jerry Lampen/RTR door Frits Bakker JEIIAY - De Tourbaas wil wel naar Zeeland, maar weet nog niet hoe en wanneer. Volgens Jean-Marie Leblanc is de Tour de France van 2004 nog te ver weg om nu al over het route schema te praten. En over de kansen voor een Zeeuwse etap pe, bij de opening van de Wes- terscheldetunnel, houdt hij zich op de vlakte. „Ik zeg geen ja en geen nee." Jean-Marie Leblanc leidde gis teren een persconferentie voor de Ardense klassiekers Luik- Bastenaken-Luik en de Waalse Pijl, in een kasteel in Jehay vlakbij Luik. In een informele sfeer zei hij later wel gechar meerd te zijn van een uitstapje naar Nederland, omdat een his torische gebeurtenis als de ope ning van de tunnel hem wel aan spreekt. ,We gaan eerst de documentatie over de bouw van de tunnel eens goed bekijken", zei de Tourbaas na een vluchtige ontmoeting met Ap den Doelder, die deel uitmaakt van de werkgroep die de Tour naar Zeeland wil halen. „Als we in een verder stadium zijn, zullen we bekijken of zo'n Bernard Hinault levert kritiek op Jan Ullrich PARIJS - Bernard Hinault vindt dat Jan Ullrich in de winter niet professioneel met zijn sport be zig is. De vijfvoudige winnaar van de Tour bekritiseert de Duitser in een interview met het Franse persbureau AFP. Ullrich is opnieuw met een aan tal kilo's te veel aan het seizoen begonnen. „Het is te zien dat hij in de winter weer niet professio neel is bezig geweest. In de win ter wint men, niet in de zomer." Ullrich, die ook al aanmerkin gen kreeg van zijn Oostenrijkse collega Georg Totschnig, wuift zelf de onrust over zijn gewicht weg. ,,Ik zit slechts vier kilo bo ven mijn ideaal. In deze periode van dit seizoen lijkt mij dat geen enkel probleem." Ullrich miste wegens griep Milaan - San Re- mo en de Catalaanse week. Hij heeft inmiddels de training her vat. „Ik ben dagelijks 200 kilo meter aan het trainen. Het gaat de goede kant op." AFP/DPA Jean-Marie Leblanc etappe in het routeschema valt in te passen." Hij gaf de Zeeuwse organisato ren wel een tip mee: als er ook een Belgische organisator van een etappe te vinden is, kan dat een springplank naar Neder land zijn. „Het wordt al moeilij ker als we vanuit Noord- Frankrijk rechtstreeks naar Ne derland moeten komen." Met andere woorden: met een start locatie op Belgisch grondgebied is een bijna volledige etappe door Zeeland niet ondenkbaar. De Tourdirecteur zei in elk geval op de hoogte te zijn van het Zeeuwse initiatief. Het officiële contact is gelegd door oud-ren ner Bennie Ceulen, die Neder land vertegenwoordigt in de So- ciété du Tour de France. De kandidaatstelling van Zeeland valt te verwachten in april of mei. Voor de toezegging van de Tourdirectie moeten de Zeeu wen dan nog zeker twee jaar ge duld hebben. Een kleine delegatie van de Zeeuwse werkgroep reist op 12 april naar de Waalse Pijl, waar Jean-Marie Leblanc ook aan wezig is. De Ardense klassiekers vallen al tien jaar onder de Tour organisatie. Jeroen Blijlevens gaat zegevierend over de streep in Zottegem. foto Cor Vos/GPD van onze sportredactie ZOTTEGEM - Jeroen Blijlevens heeft zijn eerste zege van het seizoen op zak. De sprin ter in dienst van het Italiaanse Polti won dinsdag de eerste rit van de Driedaagse van De Panne. In de sprint van een eerste pelo ton klopte de Brabander de Belg Nico Eeck- hout en de Let Romans Vainsteins. De rit, gereden onder barre weersomstan digheden, werd gekenmerkt door diverse valpartijen. Voornaamste slachtoffers wa ren Museeuw, Bortolami en Casper. Allen konden hun weg vervolgen. De Deen Lars Michaelsen gaf op. De uitgedunde groep sprintte na 178 kilo meter in de straten van Zottegem voor de winst. Blijlevens won en boekte daarmee zijn eerste overwinning in het shirt van Pol ti. „Ik heb een paar keer geluk gehad", keek hij terug op de valpartijen. „Een keer kon ik er nog net omheen rijden. Het is altijd het zelfde hier: 200 renners over smalle wegen." Blijlevens voelt zich goed. Privé gaat het hem voor de wind; zijn vrouw Franske is van onze sportredactie LONDEN - Het internationale hof van arbitrage heeft de Brit se voormalige wereldkampi oen triatlon (olympische afstand) Spencer Smith vrijge sproken van gebruik van ver boden prestatieverhogende middelen. Bij een test na de Ironman op Hawaii in 1998 werden in de urine van Smith sporen van nandrolon gevonden. De Brit se triatlonbond liet hem ver volgens vrijuit gaan, zoals ook de nationale atletiekbond later zou doen bij een aantal atleten, die nandrolon zouden hebben gebruikt. USA triatlon, de in stantie die verantwoordelijk is voor de organisatie van de Ironman, ging bij de Interna tionale Triatlon Unie in be roep, maar kreeg ook ongelijk en bracht de kwestie bij het hof van arbitrage (CAS) in Lau sanne aan de orde. De redenen om tot vrijspraak over te gaan werden nog niet bekendge maakt. Het CAS kondigde aan daarmee pas volgende maand in de openbaarheid te komen. Smith was in 1992 en 1994 we reldkampioen over de olympi sche afstand (1,5 km zwem men, 40 km fietsen, 10 km lopen). Hij hoopt nu te kunnen starten op de Olympische Spe len in Sydney. RTR Kunstrijder met mes aangevallen NICE - De Franse kunstrijder Stephane Bernadis is dinsdag in zijn hotel met een mes aangevallen. Bernadis werd belaagd na het paarrijden op het WK kunstrijden in Nice. De Frans man veronderstelde dat zijn partner bij het paarrijden, Sarah Abitbol, aanklopte. Toen hij de deur opende, werd Bernadis dooreen man met een mes in zijn arm gestoken. Hoe ernstig de verwondingen zijn, was dinsdag niet duidelijk. Bernadis en Abitbol hebben bi] het paarrijden uitzicht op een medaille. Of ze woensdag deelnemen aan de vrije kür werd niet bekendge maakt. RTR Nicolas Anelka betuigt spijt MADRID - De wispelturige Nicolas Anelka heeft de eerste stap gezet om het conflict met zijn werkgever Real Madrid op te lossen. De Franse aanvaller, voor meer dan 70 mijoen gul den weggehaald bij Arsenal, bood dinsdag in Madrid fans en spelers zijn excuses aan voor het tot drie keer toe wegblijven van een training. Het bestuur legde de 21-jarige speler voor dat vergrijp een schorsing van 45 dagen en een boete van 7,5 ton op. „Ik verontschuldig me voor mijn gedrag dat niemand iets heeft opgeleverd. trok Anelka het boetekleed aan. De Fransman sprak maandag in het gezelschap van zijn broer Didier al met de clubleiding over een terugkeer bij de Konink lijke. RTR ONCE niet naar Giro MADRID - De Spaanse wielerploeg ONCE zal niet deelnemen aan de Ronde van Italië. De ploeg, met onder meer de Span jaard Abraham Olano en de Fransman Laurent Jalabert, wil zich dit jaar volledig richten op de Ronde van Frankrijk en de Ronde van Spanje. De teleurstellende resultaten in de grote ronden de afgelopen jaren hebben Sainz ervan overtuigd dat zijn ploeg zich volledig moet richten op Tour en Vuelta. RTR Meer prijzengeld Roland Garros PARIJS - Het prijzengeld voor Roland Garros gaat met bijna zeven procent omhoog. De tennissers kunnen bij de Open Franse kampioenschappen van 2 9 mei tot en met 11 j uni in to taal ruim 25 miljoen gulden verdelen. Voorde winnaar van het toernooi bij de mannen ligt een bedrag van ruim 1,55 miljoen gulden klaar. De Amerikaan André Agassi kreeg vorig jaar zo'n 70.000 gulden minder. RTR Ook Udinese naar de beurs ROME - De Italiaanse club Udinese wil net als AS Roma een notering aan de beurs in Milaan. De Romeinen willen begin april al een beursgang. Udinese, de nummer zeven in de Serie A liet zich dinsdag niet uit overeen datum. Het bestuur van de Noord-Italiaanse club maakte ook niet bekend wat het met de notering wil binnenhalen. Ook Juventus, Inter Milan en Bo logna overwegen een beursgang. RTR United maakt meer winst LONDEN - Manchester United heeft in het laatste halfjaar van 1999 meer winst gemaakt. Die steeg voor aftrek van be lastingen met ruim een miljoen pond tot 12,2 miljoen pond (bijna 43 miljoen gulden). De Engelse club van Stam, Jordi en Van der Gouw schreef de groei van de winst toe aan de toena me van de inkomsten uit de televisierechten en merchan dising. Manchester heeft hiermee de hogere salariseisen en het aantrekken van nieuwe spelers kunnen opvangen. De tv- inkomsten stegen mede dankzij het optreden in de Cham pions League van 6,6 miljoen naar 15,6 miljoen pond. De mer chandising ging met vijftien procent omhoog naar 14,3 mil joen pond. RTR van onze sportredactie DEN BOSCH - Burgemeester Rombouts van Den Bosch heeft voor de tweede keer de voetbal wedstrijd FC Den Bosch - Ajax verboden. Het duel zou worden gespeeld op dinsdag 4 april. Rombouts acht het absoluut on verantwoord om de wedstrijd te laten doorgaan. Aanhangers van de Amster damse club willen op hetzelfde moment in Den Bosch demon streren tegen de combiregeling. De burgemeester is daarom bang voor een ernstige versto ring van de openbare orde. In fe bruari verbood hij de wedstrijd om dezelfde redenen. De demonstratie is een initiatief van de onafhankelijke fanclub van Ajax. Recent overleg tussen deze harde kern van supporters en Rombouts heeft niets opgele verd. De Bossche burgemeester was bereid de combiregeling op 4 april te versoepelen, maar dat was voor de fanclub onvoldoen de om af te zien van de demon stratie. In een brief aan het bestuur van FC Den Bosch wijst Rombouts erop dat alle andere betrokke nen - inclusief de officiële sup portersvereniging van Ajax - hebben ingestemd met de com biregeling op 4 april. Hij herin nert ook aan de rellen die ont stonden toen aanhangers van Feyenoord onlangs in Tilburg demonstreerden tegen de om streden regeling. De Belangenorganisatie Voet balsupporters reageerde met gemengde gevoelens op het be sluit van de Bossche burgemees ter. Voorzitter M. Winkelman heeft begrip voor de grieven van de Amsterdamse supporters, maar hij hoopt ook dat nu kan worden gezocht naar een oplos sing waarin alle betrokken partijen zich kunnen vinden. Winkelman roept mogelijke ac tievoerders op zich neer te leg gen bij het demonstratieverbod en 4 april niet naar Den Bosch te gaan. ANP zwanger van een tweeling. Op de fiets gaat het met de week beter. „Sinds de Tirreno be gin ik me weer goed te voelen. In deze vorm hoop ik mee te doen om de zege in Gent-We- velgem", sprak hij zelfverzekerd. Die wed strijd wordt op 5 april verreden. Blijlevens vertrekt woensdag in de rit van Zottegem naar Koksijde in de witte leiders trui. Illusies over de eindzege in de Drie daagse van De Panne maakt hij zich niet. „In de afsluitende tijdrit zal ik te veel tijd verliezen." ANP van onze sportredactie MIAMI - De Australiër Lleyton Hewitt heeft zich dinsdag tij dens het tennistoernooi in Key Biscayne, bij Miami, gekwalifi ceerd voor de kwartfinales. De als veertiende geplaatste He witt versloeg in de vierde ronde verrassend de als derde gerang schikte Rus Jevgeni Kafelnikov. De partij vergde slechts 1 uur en 18 minuten: 6-4 6-3. Ook de Zuid-Afrikaan Wayne Ferreira kwam bij de laatste acht. Hij wees de Slowaak Do- minik Hrbaty in drie sets terug: 2-6 6-4 6-4. Hewitt speelt in de kwartfinales tegen de winnaar van het duel tussen zijn landge noot Mark Philippoussis en de Amerikaan Jan-Michael Gam- bill, Ferreira komt te staan te genover de als zesde geplaatste Braziliaan Gustavo Kuerten, die met 6-4 7-6 van de Italiaan Gianluca Pozzi won. Nummer één Andre Agassi kwam tegen de Australiër Patrick Rafter niet in moeilijkheden: 6-4 6-4. Hewitt, 19 jaar pas, boekte dit jaar al zijn 22e overwinning in 24 partijen. Hij pakte de hoofd prijzen in de toernooien van Adelaide, Sydney en Scottsda- le. Tegen een apathische Kafel nikov was de Australiër opper machtig. Hewitt nam nogmaals wraak voor de denigrerende op merkingen van de Rus na de hal ve finale in de Davis Cup van vorig jaar. Toen noemde Kafel nikov het spel van de Aussie ma tig en diens service zwak.,Ik zal hem een lesje geven", sprak de Rusmaar hij verloor op het gras van Melbourne in drie sets. He witt verbrandde na afloop een biljet van honderd dollar en zei fijntjes: „Was dit de prijs van dat lesje?" Laatste vier Bij de vrouwen bereikte de Frangaise Sandrine Testud de halve finale ten koste van de Amerikaanse Jennifer Capriati, die eerder Serena Williams had uitgeschakeld: 6-3 6-4. Testud is als twaalfde geplaatst, Capriati staat dertiende op de lijst van beschermde speelsters. Bij de laatste vier treft Testud de win nares van de ontmoeting tussen de Amerikaanse Lindsay Da venport en de Russin Nadejda Pgtrova. Richard Williams heeft in Florida verklaard dat zijn dochters Venus en Serena toe zijn aan een lange rustperiode. Hij heeft de geblesseerde Venus aangeraden de rest van het sei zoen te laten lopen. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25