Op Iza kun je blind vertrouwen De maag aan banden gelegd PZC berc Schelpdiersector wil meer rekening met de natuur houden MODESHOW Leynse Metals ook beschuldigd van illegaal verbranden afval Staking legt vaart op haven Gent stil R2. zeeland 21 Voorwaardelijk voor bedreigen schoonfamilie Geleide honden woensdag 29 maart 2000 (Advertentie) VRIJDAG 31 MAART half 11 en half 3 U bent van harte welkom door Jeroen Vliegenberg SLUISKIL - Vóór haar opera tie woog Carla Dijkstra (30) 115 kilo. In december 1998 ging de Sluiskilse onder het mes. In het Universitair Zie kenhuis van Gent moest ze een operatie ondergaan waarbij een Gastric-banding werd aangebracht, een band die de maag doet krimpen. Nu is ze al dertig kilo afgevallen. Ze wil graag in Sluiskil een lotgeno tengroep oprichten om erva ringen uit te wisselen en voor lichting te geven. In Nederland zijn wachtlijsten voor deze operatie. Gemiddeld moet drie tot vijf jaar worden gewacht omdat maar een be perkt aantal operaties wordt uitgevoerd. Maar Carla kon in Gent terecht. Met haar 115 kilo had ze een overgewicht van zestig kilo. „Een overgewicht van dertig kilo kan al een ge vaar voor de gezondheid ople veren. Zo'n operatie kost 9000 gulden. De zorgverzekeraar vergoedt die alleen maar wan neer iemand een overgewicht van minstens veertig kilo heeft." De Gastric-banding, de maag band die wordt aangebracht, is gemaakt van harde siliconen. Rond de overgang tussen slok darm en maag wordt een soort ballon geplaatst. Daarmee wordt de maag als het ware in tweeën gesplitst. Zo ontstaat een trechtervorm waardoor het opnemen van voedsel veel langer duurt. De maag krimpt, het hongergevoel neemt af, en je raakt kilo's kwijt. Lekkerbek Het is behoorlijk wennen voor haar. „Vroeger at ik eigenlijk de hele dag door. Ik ben een lekkere eter en dat zit ook wel in de familie, 's Ochtends at ik vier boterhammen, nam brood mee naar mijn werk dat ik nog diezelfde ochtend had opgege ten. Dan ging ik lunchen, lek ker naar de kantine, na het werk naar huis, snoepen, bo terham, warm eten en de rest van de avond weer verder." Carla Dijkstra: „Het is een kwestie van beheersing. Je moet jezelf discipline opleggen. En anders doet je maag dat wel voor jou." foto Charles Strijd Haar eetpatroon is drastisch veranderd. Vanwege de hoe veelheid vezels kan ze nauwe lijks nog vlees eten. Omdat de ingang van haar maag nu ver nauwd is, doet dat pijn. Daar om eet ze veel vis of kip. „Dat geldt ook voor fruit. Appels moet ik raspen. Ik drink si naasappelsap zonder vrucht vlees omdat dat vlees onher roepelijk blijft steken. Het is ontzettend belangrijk om goed te kauwen en heel langzaam te eten. Over een bord erwten- soep, daar ben ik echt dol op, doe ik minstens een uur. Ik kan ook niet gelijk na het eten weer iets gaan doen. Dan komt het er meteen uit." Gevolgen Na de operatie is haar leven aardig veranderd. „De artsen gaan ervan uit dat je het eetpa troon zodanig aanpast dat je leert je gewicht op peil te hou den." Maar over de gevolgen van de operatie is ze nauwe lijks voorgelicht. „Je krijgt wel een formulier mee met wat je wel en niet kimt eten, maar dat is het zo'n beetje. Er wordt niet gevraagd hoe je je voelt. Mijn arts in Gent vraagt op contro les alleen maar wat ik zoal ge geten heb en hoeveel kilo ik ben afgevallen. Dat kun je dan weer zoveel aandikken als je zelf wilt. Het punt is dat ieder een anders reageert op zo'n maagband. De een krijgt maar een halve cracker binnen, de ander eet met gemak een paar krentenbollen weg." Ervaringen Maar ook andere problemen kunnen je na zo'n ingreep par ten spelen. De band is soms te strak rond de maag gespannen of juist te los. „Tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis kwam ik in contact met andere Zeeuws-Vlamingen die dezelf de operatie moesten onder gaan. Het is fijn dat je dan er varingen kunt uitwisselen. Als je een tijdje niet afvalt, de bedoeling is dat je vijf kilo per maand kwijtraakt, kunnen ze de band iets strakker afstel len. Te strak is ook niet de be doeling, want dan ga je snoe pen." Reacties De reacties uit haar directe omgeving, familie en haar ge zin waren positief. „Ze vonden het knap van mij en dat ik heb doorgezet. Ze houden rekening met mijmet hapjes op verjaar dagen bijvoorbeeld. Ik voel me fitter en zit lekkerder in mijn vel.Ook haar werk als brand wacht bij onder meer Dow Chemicals kan ze beter uitvoe ren. „Ik was nog wel goedge keurd. maar ze zeiden wel dat ik moest afvallen. Je moet toch nog wel eens een toren opklim men en dat gaat nu een stuk makkelijker." Sinds ze de maagband draagt, let ze wel op wat ze eet. maar af en toe snoepen mag best. „Je hoeft je niet alles te ontzeggen. Soms iets van de Chinees of een stukje taart. Als iemand met een maagband alleen maar ge fixeerd is op de kilo's die eraf moeten dan los je allerlei emo tionele problemen niet op. Ik streef niet meer naar een be paald gewicht. Dat heeft geen zin. Wel is het een kwestie van beheersing. Je moet jezelf dis cipline opleggen. En anders doet je maag dat wel voor jou." Op donderdag 30 maart wordt een informatiebijeenkomst gehouden in Wijkgebouw van de Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen, Louisastraat 52 in Sluiskil. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en duurt tot 22 uur. Voor meer informatie: Carla Dijkstra, 0115- 473116. door Henk Postma In Nederland dreigt een schreeuwend tekort aan goe de blindengeleidehonden. Ge bruikers van zo'n hond sloegen dinsdag alarm. Kamerleden kregen een brief met twee eisen: meer geld om de wachtlijsten weg te werken, en - niet minder belangrijk - invoering van kwa liteitscontrole. Niet dat het aantal blindenge leidehonden afneemt. Het aan tal scholen waar ze worden ge fokt en opgeleid, neemt zelfs toe. Probleem is dat steeds meer blinden en slechtzienden een geleidehond willen, terwijl scholen onvoldoende geld heb ben om aan die vraag te voldoen. Gebruikers van geleidehonden vrezen dat ze straks, wanneer hun trouwe viervoeter versleten is, lang op een vervanger moeten wachten, of genoegen moeten nemen met een hond die niet goed genoeg is opgeleid. Nederland telt een dikke vijf honderd blinden en slechtzien den die van een geleidehond ge bruik maken. Voor de meeste van hen was het geen enkel pro bleem zo'n dier te krijgen. Tot voor twee jaar kon iedereen die er een nodig had binnen redelij ke tijd worden voorzien. Daar na werd het jaarlijks budget voor de opleiding van blinden geleidehonden aan een maxi mum gebonden: ongeveer 3,4 miljoen gulden. Dat blijkt bij lange na niet voldoende. Wie tegenwoordig een geleide hond aanvraagt, komt op wachtlijsten terecht. Daar staan er nu al zo'n 150 op, en er komen er steeds meer bij. De wachttijd is nu al anderhalf tot twee jaar. En zal, wanneer er niets gebeurt, snel oplopen. Halfweg dit jaar is het geld op, verwacht woordvoerder J. Ach terberg van de twee landelijke belangenverenigingen van ge bruikers van blindengeleide honden. Hij vreest 'rampzalige gevolgen'. Pensioen j Een geleidehond die versleten I is, is niet meer op z'n taak bere- I kend. Anders gezegd: je kan er niet meer blind op vertrouwen. „Zowel voor de gebruikers als voor andere verkeersdeelne mers kan dit tot gevaarlijke si tuaties leiden", zegt Achter berg. Is een geleidehond aan z'n pensioen toe, dan is het dus zaak Mogelijk toch schaderegeling mosselrapers DEN HAAG - Er komt mogelijk toch een regeling die een aantal Zeeuwse mosselrapers schade loos moet stellen. Dat bleek gis teren tijdens de zitting van een rechtszaak bij de Raad van Sta te in Den Haag. De mosselrapers kunnen door een verbod praktisch nergens langs de Nederlandse kusten op drooggevallen gronden nog mosselzaad rapen. Het mossel zaad werd vooral in de Wadden zee gewonnen. Tijdens de zitting zei staatsraad J. Grosheide het vreemd te vin den dat het ministerie van Landbouw, Visserij en Natuur beheer (LNV) geen overgangs- of schadegeldregeling voor de mosselrapers heeft getroffen. Het gaat daarbij vooral om mos selrapers die het mosselzaad verkochten aan mosselkwekers. Maar de raappraktijk is sinds 1996 fors aan banden gelegd omdat het volgens milieuorga nisaties en LNV de natuur te veel zou aantasten. In het kader van een aantal visserij regelin gen en de Natuurbeschermings wet mag er niet langer mossel zaad van drooggevallen wadden worden gewonnen. Wel mogen ruim 80 mosselkwekers op mosselzaad vissen in de diepe geulen van de Waddenzee. De rapers visten door allerlei om standigheden en uitwerkingen van de regelingen naast het net en kregen van LNV geen ver gunningen en ontheffingen om te mogen rapen. De Zeeuwse mosselraper J. Schot hoopt dat de Raad van State de bezwaren van de mos- I selrapers tegen het raapverbod zal erkennen. Volgens Schot is de drang tot natuurbescher- ming veel te ver doorgeschoten. „In de Waddenzee is er per jaar 40.000 ton mosselzaad beschik baar. Daarvan rapen we met z'n allen hoogstens 40 ton oftewel 0,1 procent. Bovendien hebben de afgelopen jaren zware win- terstormen jaarlijks 90 procent van het mosselzaad vernietigd. Dat is nota bene een natuurlijk proces. Daar had dus niemand wat aan, ook de vogels niet. Als wij voor de winter geraapt had den wie of wat had daar in he melsnaam schade van kunnen ondervinden", aldus Schot, die er aan toevoegde dat LNV en de milieubeweging geen mensen op het wad willen hebben en dat dat de echte reden is voor het raapverbod is.Mocht de Raad van State, die over zes weken uitspraak doet, de mosselrapers in het gelijk stellen dan kunnen zij alsnog een schade-eis bij het Visserijministerie deponeren. een goede opvolger paraat te hebben. Dat lukt nu dus in veel gevallen niet meer, en wanneer het wel lukt, dan is het nog maar de vraag of de hond goed genoeg is opgeleid. Ooit was er in Nederland één in stituut, de school van het Ko ninklijk Nederlands Geleide honden Fonds (KNFG) in Amstelveen, waar honden wer den getraind in het begeleiden van visueel gehandicapten. En waar blinden of slechtzienden werden getraind in de omgang met zo'n hond. Door de toegeno men vraag zijn daar de afgelo pen j aren nog vier scholen bijge komen: in Lelystad, Almere, Heerlen en Dongen. Inmiddels is in Lelystad alweer een tweede school geopend. Omdat het be schikbare budget over die scho- len verdeeld wordt, is per school steeds minder geld beschikbaar. Met name de kleinere scholen, vreest Achterberg, zien zich ge dwongen te beknibbelen op de kwaliteit van de opleiding. Een slechte zaak, vind ook Jo- han Dingemanse, werkzaam bij het Zeeuws revalidatiecentrum voor visueel gehandicapten, Vi sio, in zijn woonplaats Goes. Dingemanse is zelf zeer slecht ziend - „Ik zie eigenlijk alleen maar een dikke mist om me heen" -, en heeft ruime ervaring met het gebruik van geleide honden. Hij laat zich in het da gelijks leven nu al zo'n zes jaar vergezellen door Iza, een labra dor. Samen vormen ze, vindt hij, de perfecte combinatie. „Ik kan me niet voorstellen dat er een hond is waarmee ik beter over weg zou kunnen. Onze karak ters passen uitstekend bij el kaar." door Richard Hoving MIDDELBURG - De beschuldi gingen aan het adres van het Middelburgse bedrijf Leynse Metals Recycling bv houden aan. Begin dit jaar is de metaal verwerker betrapt op het ille gaal verbranden van afval. Medewerkers van de provincia le afdeling Milieuhandhaving en Metingen hebben de overtre ding geconstateerd. De politie heeft op hun verzoek proces verbaal opgemaakt. Om te voorkomen dat Leynse in her- Iza is de derde geleidehond waarmee Dingemanse door het leven gaat. De eerste werd uit eindelijk zelf blind. De tweede, 'een moordhond', kon het werk niet goed aan. Ook Iza is alweer aan vervanging toe. Maar hoe lang dat nog duurt? Eigenlijk is ze nu al aan haar pensioen toe. „Je merkt dat ze het nu wel zo'n beetje welletjes begint te vin den. Ze geeft aan dat ze steeds sneller moe wordt. Als het woensdag is geweest, dan zit haar week er al wel zo'n beetje op. Bij het winkelen merk je het ook. Ze gaat nu echt aangeven dat ze het niet meer aan kan." Hard werken Logisch ook. „Want vergis je niet, zo'n hond moet heel hard werken. Zodra ze de beugel aan heeft, is ze tot het uiterste ge concentreerd. Een goede gelei dehond ziet alles, weet precies wat je wil, zoekt altijd het juiste pad, en luistert perfect naar je commando's. Ze voorkomt dat je met je kop tegen een laaghan gende zonnewering knalt, of over een verlegde stoeptegel struikelt. Het is dus niet gek dat steeds meer visueel gehandi capten ook zo'n hond willen. Je kunt ook met een stok lopen. Maar dat is een dood ding. Loop je in een winkelstraat, dan kom je daar met een stok niet uit. Er zijn te veel dingen waar je let terlijk en figuurlijk tegenaan loopt. En is er ergens een stoep tegel verkeerd gelegd, dan ga je zo op je gezicht." Met Iza aan z'n zij, loopt Dinge manse niet alleen relaxed de winkelstraat in, maar weet hij ook in de nog veel nauwere paadjes van de supermarkt zijn weg te vinden. Commando's als 'zoek balie' of 'zoek kassa' wor den feilloos uitgevoerd, en de hond kijkt ook nog voor je of er iemand achter die balie of kassa zit. Er is eigenlijk maar één pro bleem: „Iza ziet er heel lief uit. Ze is ook veel meer een alle mansvriend, dan een Duitse herder. Mensen zijn al gauw ge neigd haar aan te halen. Maar dat mag nou juist niet. Want komt ze die mensen vaker tegen, dan wordt ze afgeleid. En dan is ze niet meer alert." Als Iza haar baas Johan Dinge manse begeleidt is ze uiterst ge concentreerd. foto Dirk-Jan Gjeltema haling valt, dreigt de provincie Zeeland met een dwangsom. De hoogte van de boete is volgens T. van Riet van Milieuhandha ving en Metingen nog niet vast gesteld. „Dat komt pas als het opnieuw fout gaat." Het bedrijf is dat schriftelijk te verstaan ge geven. Het is niet de eerste keer dat de provincie Leynse met een dwangsom dreigt. Eerder al werd de metaalverwerker ge sommeerd 2000 ton vervuilde grond af te voeren. De provincie neemt maatregelen als dit niet voor 1 mei gebeurt. Bijna een week geleden werd het bedrijfsterrein van Leynse aan de Kleverskerkseweg uitge kamd door een ruim veertig man tellend onderzoeksteam. Het Openbaar Ministerie had sterke aanwijzingen dat Leynse diver se milieuregels heeft overtre den. Het onderzoeksteam met medewerkers van politie, pro vincie en het waterschap nam een groot aantal water- en bodemmonsters. De uitslag van het onderzoek wordt over een paar maanden verwacht. Een aantal medewerkers van de afdeling Milieuhandhaving en Metingen heeft meegedaan aan de inval bij Leynse. Volgens af delingshoofd Van Riet gaat het om een 'zorgelijk bedrijf'. „Nee, daar zijn er niet meer van in Zeeland." Directeur J. M. Geleijnse van Leynse Metals Recycling was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Mossel- en kok kelvissers gaan de komende ja ren met meer oog voor de natuur hun werk doen in de Waddenzee en Oosterschelde. In ruil vragen zij van de overheid een flexibe lere opstelling om een redelijke productie te kunnen halen. De gezamenlijke schelpdiersec tor heeft, om dat bereiken, een eigen beheerplan opgesteld tot en met 2003. De presentatie vond gisteren plaats in Den Haag. Verantwoordelijk staats secretaris G Faber van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) neemt het plan vandaag, woensdag, in ontvangst. Het herstel van stabiele mossel- banken is het hoofddoel van het natuurbeleid de komende jaren. Al sinds 1993 zijn daartoe ge bieden gesloten in de Wadden zee, het belangrijkste visserij- water voor kokkels en mosselen Voor de natuur, vogels en zee honden is dat gunstig gebleken, maar het herstel van oude mos- selbanken (en zeegrasvelden) is achtergebleven. Mossel- en kokkelvissers zijn bereid daarvoor iets extra's te doen. Zij gaan stukken van de Waddenzee ontzien waar de kans op de terugkeer van mos- selbanken groot is. Mossel- banken zijn karakteristiek voor de Nederlandse kustwateren. Ze worden door experts wel ver geleken met tropische regen wouden. Hoe groot het oppervlak aan mosselbanken moet worden, is overigens een stevig punt van discussie. Volgens de rijksover heid is er ooit in de Waddenzee 2.000 tot 4.000 hectare aan mos selbanken geweest. Vissers be twisten dat op basis van eigen waarnemingen door Wout Bareman ZELZATE - Het scheepvaart verkeer op het Kanaal Gent- Terneuzen is sinds dinsdag avond gedeeltelijk gestremd. De kanaalhavens in de Zeews- Vlaamse Kanaalzone zijn nor maal bereikbaar, maar het ver keer van en naar de haven van Gent ligt stil. Dat is een gevolg van een 24- uursstaking van het Vlaamse brug- en sluispersoneel. De ka- naalbrug bij Zelzate en de bin- nenvaartsluis bij Evergem wor den als gevolg daarvan niet bediend. De vakbonden besloten dinsdag tot de staking, nadat spoedbe raad met de Vlaamse overheid geen resultaat had opgeleverd. De bonden eisen dat de aange kondigde modernisering van de bediening van de sluizen en bruggen in Vlaanderen gepaard gaat met een loonsverhoging en verbetering van de arbeidsom standigheden. Een jaar geleden werd daarover al een akkoord bereikt, maar dat is slechts ge deeltelijk uitgevoerd. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 45-jarige man uit Brielle kwam dinsdag in Middelburg voor de eerste keer in aanraking met de poli tierechter. Een echtscheiding en problemen met zijn schoonfa milie in Zierikzee hadden begin dit jaar bij hem de stoppen doen doorslaan. Zijn verbale bedreigingen logen er niet om. „Ik snij je strot af. Het is moeilijk eten met een riet je, ik schop je lever eruit en ik slacht heel je familie afDe ver dachte is inmiddels al dertien jaar onder behandeling bij een psychiater. Hij leed aan depres sieve buien en ook kon hij regel matig zijn agressie niet in be dwang houden. „Ze waren tegen mijHet zat me niet lekker. Toen mijn vrouw wegliep ben ik doorgeslagen. Vergeet niet dat ik 90 pillen per week moet slik ken", verklaarde hij. Politierechter J. Hopmans wees de verdachte erop dat de slacht offers bang waren geweest dat hij zijn uitingen zou waarma ken. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello tilde In ruil voor de natuurgerichte aanpak vraagt de schelpdier sector een flexibele opstelling van het ministerie van LNV. Mosselvissers willen van het mi nisterie de garantie dat zij jaar lijks een minimale hoeveelheid aan mosselzaad uit de Wadden zee mogen halen. Gerekend over drie jaar willen zij in elk geval uitkomen op 650.000 mosselton mosselzaad per jaar. Die willen zij in de eer ste plaats uit de minder kwets bare, dieper gelegen delen van de Waddenzee halen. Maar als dat onmogelijk blijkt te zijn, moet de overheid hen ook toe staan op droogvallende platen te vissen, vinden de mossel vis sers. „Want", stellen zij in hun beheerplan, „de markt vraagt een gelijkmatige aanvoer." Mosselen worden gekweekt, waarvoor mosselzaad nodig is, dat wordt uitgezet op mossel percelen. Kokkels worden di rect uit de natuur geoogst en hun aantal kan per jaar sterk uiteenlopen. De kokkelsector stelt zichzelf daarom in het beheerplan een plafond, een maximale aanvoer van 12.000 ton kokkelvlees per jaar voor alle kustwateren, waarvan 10.000 ton uit de Wad denzee. Van de bevisbare hoeveelheid kokkels wordt jaarlijks zes procent aan hand matige kokkelvissers toegewe zen. Het beheerplan schelpdiersec tor loopt tot 2003het j aar waar- in het kustvisserijbeleid op nieuw ter discussie komt in de Tweede Kamer. Dan zal duide lijk moeten zijn of er resultaten zijn geboekt. Zeker voor het toe komstperspectief van de kok kelsector is dat belangrijk, om dat enkele politieke partijen (met voorop D66) daar vanaf willen. -goes De bruggen en sluizen worden volgens de eerdere afspraken inmiddels dag en nacht en ook in de weekends bediend, maar de beloofde uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen die daaraan gekoppeld was, is tot nu toe achterwege gebleven. Het zit de vakbonden ook dwars dat de vorige Vlaamse regering de kredieten voor de loonsver hogingen vorig jaar prompt weer schrapte. De nieuwe rege ring dient ze nu via een begro tingswijziging alsnog veilig te stellen, maar daarmee is vol gens de bonden te veel tijd ge moeid. Dinsdagavond laat ondervond de scheepvaart nog weinig hin der van de staking. Alleen een geloste bulkcarrier aan de kade bij de staalfabriek Sidmar lag 'gevangen' achter de brug bij Zelzate. De binnenvaart op de Noord-Zuid-route tussen Rot terdam en Noord-Frankrijk on dervond wel direct hinder van de geblokkeerde sluis bij Ever gem aan de Gentse Ringvaart. Alle bruggen en sluizen in het Scheldebekken zijn voorlopig gestremd. zwaar aan de bedreigingen. Hij vond met het oog op de toekomst een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie weken op zijn plaats. De politierechter sloot zich aan bij de eis. (Advertentie) Kopieëren A4 A3 formaat 15 kopieën per min. Verkleinen vergroten Papiercapaciteit 250 vel Kopieprijs vanaf 2 cent k-s ntoorlnrlchflng A Plesmanweg 110, Coes Tel. 0113-270470 Fax 270444 e-mail: kantoor@R2.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21