i vfNC ii LE ZE Elü SE COURANf Wachtlijsten blijven groeien Stoeltje in groep drie mag wat kosten Tolheffing op de A4 lokt meer automobilisten naar Zeeland Borst verlicht druk op verloskundigen Negenjarigen vernielden graven Burgh uit verveling Itë5 Hard-glazen deuren Geldinjecties voor wegwerken knelpunten zorg hebben weinig effect Tekort aan blindengeleidehonden Roestige IJzeren Rijn rust niet lang meer Elf skiërs komen om door lawine in Oostenrijk Arrestatie Hasan Bosvelt debuteert in Oranje Kom in de (komkommer)kas Criminele junk móet afkicken 4 WEKEN VOOR PZC 243e jaargang no. 76 woensdag 29 maart 2000 losse nummers 1,85 door Marcel Modde Grijs Bewolkt en af en toe wat lichte (mot)regen. Bij een krachtige noordoostenwind aan zee maxima rond 8 graden Jerry Springer onder de loep pagina 3 —mil* 1* ii "irfc- BURGH - Drie jongens van ne gen jaar uit Burgh-Haamstede hebben bekend de grootschalige grafschennis van vorige maand in hun woonplaats te hebben ge pleegd. De daders konden worden ach terhaald door technisch sporen- Onderzoek van de politie en ge tuigenverklaringen. Volgens woordvoerster M. van de Vreug de heeft het trio de achttien gra ven puur uit verveling vernield. De jongens hielden 8 februari flink huis op de begraafplaats van Burgh. Ze gooiden zerken omver en braken stenen door midden. Ook vernielden ze va zen en trapten zij hekjes rond de graven om. Getuigenverklarin gen en onderzoek van de wijk agenten wezen in de richting van de drie jeugdige verdach ten. De jongens werden afgelo pen week in bijzijn van hun ouders verhoord, wat leidde tot een bekentenis. Volgens Van de Vreugde is uit niets gebleken dat de jongens met voorbedachten rade te werk zijn gegaan. Door de aard van de vernielingen werd er aanvanke lijk rekening mee gehouden dat de daders gereedschap hadden gebruikt. De totale schade be draagt achtduizend gulden. Dat jedrag wordt verhaald op de ouders van de daders. De jon gens moeten bij het anti-vanda- bmebureau Halt een speciaal Hogramma volgen bij wijze van alternatieve straf. De vernielingen brachten des tijds veel emotie teweeg bij de inwoners van Burgh. Volgens Van de Vreugde hebben de jon gens pas daags na hun daad be seft wat de gevolgen waren. door Margit Kranenburg en Maurice Wilbrink DEN HAAG - De extra in vesteringen in de gezond heidszorg leiden nog steeds niet tot een daling van de wachtlijsten in de verpleging en verzorging. Uit de jongste cijfers van het mi nisterie van Volksgezondheid blijkt dat de wachtlijst voor ver pleeghuizen vorig jaar zelfs is gestegen in vergelijking met 1998. Vorig jaar wachtten 8.820 mensen op een plaats in een ver pleeghuis, een stijging van 450 ineen jaar. Ook in de thuiszorg lijken de wachtlijsten nog steeds langer te worden, maar het ministerie heeft hiervan geen definitieve cijfers. Elders nemen de wacht lijsten nu heel licht af. Dat geldt voor de verzorgingshuizen en de zorg via een persoonsgebonden budget. In de Tweede Kamer heerst on tevredenheid over de nieuwe cijfers. CDA-Kamerlid Dan- kers wijst erop dat het nog steeds negen maanden kan du ren voordat iemand een plaats krijgt in een verzorgingshuis. Van Blerck (VVD) vindt het 'on begrijpelijk' dat de wachtlijsten niet snel kleiner worden, gezien de grote bedragen die onder Paars-2 hiervoor beschikbaar zijn. Staatssecretaris Vliegen- thart (Volksgezondheid) maakt vandaag bekend dat ze met ex tra geld in ieder geval de wacht lijsten voor de thuiszorg zo snel mogelijk wil laten slinken. Ze houdt tweehonderd miljoen gulden beschikbaar voor ziek tekostenverzekeraars en thuis zorgorganisaties die garande ren dat zij voor het extra geld daadwerkelijk mensen helpen. Uitgangspunt is dat elke extra gulden wordt omgezet in extra zorg. In sommige regio's is dat bijvoorbeeld lastig vanwege personeelstekorten, voorziet de staatssecretaris. Het ministerie streeft ernaar halverwege dit jaar definitieve cijfers over de wachtlijsten te kunnen publiceren. Uit onder zoek blijkt dat de lijsten vaak vervuild zijn. Mensen wachten bijvoorbeeld zowel voor thuis zorg als voor een plaats in een verzorgingshuis. GPD WENEN - Een lawine in een Oostenrijks skigebied bij de plaats Kaprun heeft gisteren het leven gekost aan zeker elf ski ers. Twee mensen raakten ge wond, van wie er één in het zie kenhuis overleed. Volgens de alarmcentrale Euro cross zijn er geen Nederlanders onder de slachtoffers. Het ongeluk had plaats bij Kap run op de Kitzsteinhorn in de Kitzbüheler Alpen. De lawine kwam rond 14.00 uur omlaag en bedolf twaalf jonge skileraren die zich waarschijnlijk buiten de piste bevonden. Een zwaargewonde Deense ski leraar overleed in het zieken huis aan zijn verwondingen. De lichamen van zes Oostenrijkers, twee Finnen, een Belg, een Deen en een Slowaak werden gebor gen. Ooggetuigen zeggen dat behal ve de groep skileraren ook twee snowboarders onder de sneeuw zijn bedolven. Van hun vermis sing is echter geen aangifte ge daan. De zoekoperatie naar ver dere slachtoffers werd gister avond voortgezet met behulp van schijnwerpers. De lawine zou door een van de leraren in de groep zijn veroor zaakt. DPA/RTR/AFP/AP JAKARTA - De Indonesische justitie heeft gisteren in het ka der van een corruptieonderzoek Mohamad Hasan gearresteerd. Hasan is voormalig minister van Economische Zaken en een goede vriend van oud-president Soeharto. Tegen Hasan loopt een onderzoek wegens financië le onregelmatigheden. Hij is een van de grootste schuldenaren van een instelling die is opgezet om nieuw leven te blazen in het Indonesische bankenstelsel. Soeharto zelf wordt morgen ge hoord in verband met misbruik van fondsen die werden beheerd door verscheidene liefdadig heidsinstellingen. AP door Ben Jansen MIDDELBURG - Tolheffing op de nog aan te leggen Zoomweg- Noord kan gevolgen hebben voor de verkeersdruk op de Midden-Zeelandroute Bruinis- se-Goes, denkt gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer). „Veel automobilisten zijn be reid een eind om te rijden als ze op die manier tol kunnen ver mijden", zegt Hennekeij. „Dat hebben de ervaringen met de Zeelandbrug ons geleerd. Toen de tol daar verdween, werd het ineens een stuk drukker op de brug." Hennekeij reageert hiermee op het plan van het bedrijfsleven en de ANWB om een filevrije A4 tussen Amsterdam en Antwer- pen aan te leggen, waarvoor tol moet worden betaald. In dit tra ject is de aanleg voorzien van de verbinding Dinteloord-Bergen op Zoom (ook wel Zoomweg- Noord genoemd), waarvoor ook betaald zou moeten worden. Eerder dit jaar heeft Hennekeij meegedaan aan besprekingen tussen werkgevers- en werkne mersorganisaties, de provincies Noord- en Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland en de ANWB over de A4. Hennek eij: „Toen was echter alleen sprake van tolheffing op meer noordelijke gelegen gedeelten van de route, niet op de Zoom- weg-Noord." De provincie is steeds uitgegaan van een voornamelijk regionale functie voor de route Bruinisse- Goes. Het doorgaande verkeer in de richting noord-zuid zou de snellere de Zoomweg Noord gaan gebruiken. Hennekeij: „Als dit plan doorgaat, zullen we goed moeten kijken naar de effecten voor de Midden-Zee landroute." De Kamer van Koophandel Zeeland heeft in het verleden steeds gepleit voor een Midden- Zeelandroute zonder knelpun ten naar de Zoomweg-Noord. Dat klemt volgens woordvoer der J. Bruurs van de Kamer des te meer als deze laatste weg een tolweg wordt. „We hebben steeds aangedrongen op een goede bereikbaarheid van be drijven en economische centra in Midden- en Noord-Zeeland via de weg Bruinisse-Goes. Die dreigt juist in de knel te komen als meer verkeer de Midden- Zeelandroute zou gaan volg'en om de tol op de Zoomweg- Noord te omzeilen." Secretaris M. Mens van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversver eniging denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen. „We hebben het over een vlotte, filevrije route. Kwaliteit mag tegenwoordig wel wat kosten. Het is de bedoe ling dat er gedifferentieerde tol tarieven komen, waarbij de hoogte afhankelijk is van de verkeersdrukte. Het traject Amsterdam-Antwerpen zou, afhankelijk dus van die drukte, tussen 10 en 40 gulden gaan kos ten. De Zoomweg-Noord is daar maar een klein gedeelte van. Dat stuk blijkt altijd nog veel goedkoper dan de Westerschel- detunnel." pagina 3: Netelenbos wijst tolroute af Glashandel i w MELIESTE I Bezoek onze showroom! Uvingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j Instituut begint privé-basisschool in Rockanje van onze redactie binnenland HELLEVOETSLUIS - Komend schooljaar begint in Rockanje op het ei land Voorne-Putten een privé-basis school, waar de kinderen voor 25.000 gulden per schooljaar vanaf groep drie basisonderwijs kunnen volgen. De on derwijsorganisaties reageren negatief en noemen privé-basisscholen het bankroet van het Nederlandse onder wijs. Ouders zijn bereid de 25.000 gulden te betalen omdat ze de kwaliteit van het bestaande onderwijs zat zijn: te volle klassen, verouderde onderwijsmetho den en te veel lesuitval. De nieuwe particuliere basisschool is een initiatief van het Instituut West- voorne in Hellevoetsluis, dat al langer privé-opleidingen verzorgt op mavo-, havo- en vwo-niveau. Volgens direc teur R. Potters zijn de grote verschillen tussen zijn privé-school en bestaande basisscholen vooral de groepsgrootte, het onderwijsmateriaal en de individu ele aandacht voor de kinderen. „Kinderen hebben aandacht, rust en structuur nodig en dat krijgen ze bij ons. Elke groep bestaat uit maximaal zes leerlingen en één vaste leerkracht. Verder hebben we een gezondheidspsy choloog en een orthopedagoog in huis." Volgens Potters zijn de kleine groepen ideaal voor zowel de kinderen als de leerkrachten. „Een kleine groep stelt de leerkracht in staat verdieping aan te brengen in het onderwijs. En onze leer krachten zijn blij dat ze in een mooi pand, met goed materiaal en in kleine groepen kunnen werken. Bovendien verdienen ze bij ons meer." De basisschool van Westvoome voldoet aan alle voorwaarden van het ministe rie van Onderwijs om te worden erkend. „De leerkrachten hebben allemaal een lesbevoegdheid, het verplichte aantal lesuren is gegarandeerd en er is een schoolplan en een schoolgids", zegt Potters. „Iedereen in Nederland die aan deze eisen voldoet, kan op eigen kosten een school beginnen. We hebben im mers vrijheid van onderwijs." „Het is vreselijk dat het zo ver heeft moeten komen", zegt Ton Duif van de Algemene Vereniging voor Schoollei ders. „Ik heb hier al zo vaak voor ge waarschuwd; je kon er op wachten. Nu verliest de politiek de greep op het on derwijs en ontstaan er elitescholen. Als dit een trend wordt, krijgen we een enorme tweedeling in de samenleving. De politiek mag zich deze ontwikkeling aanrekenen." De Vereniging van Openbaar Onder wijs keurt de dure privé-school even eens af en vindt het 'zielig' voor de kin deren die naar die onderwijsinstelling moeten. „Kinderen worden geremd in hun sociale ontwikkeling; ze groeien heel beschermd op met andere kinderen van zeer draagkrachtige ouders." Directeur Potters trekt zich niets aan van de kritiek. „Wij doen dit omdat er vraag naar is. En over de ontwikkeling van de leerlingen hoeft niemand zich zorgen te maken. Veel buitenschoolse activiteiten en gymnastiek doen wij in gecombineerde groepen, zodat ze toch met een flink aantal samen zijn." Hoewel op de school iedereen van harte welkom is, erkent Potters dat het schoolgeld niet voor alle ouders is weg gelegd. „Het is niet toevallig dat wij on ze school in Rockanje vestigen. Daar staan woningen van drie miljoen en wo nen ouders die klant van ons willen worden. We zien niet in wat daar ver keerd aan zou zijn." Staatssecretaris Adelmund van Onder wijs liet gisteren weten dat zij het 'zor gelijk' vindt wanneer oudere gewone basisscholen uit onvrede verlaten. Maar zij denkt niet dat het voorbeeld van Pottere veel navolging krijgt. „Dat leren de ervaringen met deze scholen tot nu toe", aldus haar woordvoerster. GPD/ANP Het tekort aan blindengeleidehonden is zorgwekkend. Door gebrek aan geld kan niet snel genoeg aan de toenemende vraag worden voldaan. Het gevaar bestaat dat opleidingen op kwaliteit gaan beknibbelen en gebruikers te lang op een ver vanger van hun hond moeten wachten. De gebrui- kers van de honden stuurden dinsdag een brandbrief 7 *1 naar de Tweede Kamer. Paul Bosvelt maakt van avond zijn debuut in het Nederlands elftal in de vriendschappelijke wed strijd tegen België. De Feyenoorder zat onlangs tegen Duitsland al op de bank. Het doel van Oranje zal in Brussel worden ver dedigd door Liverpool- doelman Sander Wester- veld. Hij kreeg van bonds coach Frank Rijkaard (fo to) de voorkeur boven Edwin van j I der Sar. ROERMOND - Het veertien kilometer lange enkelspoor tussen Roermond en Dahl- hiem, de IJzeren Rijn, ligt al jaren te verroesten. Maar dat duurt niet al te lang meer, nu België en Nederland zijn overeengekomen dat het traject in ere wordt hersteld, zodat er weer goederentreinen van Antwerpen naar Duitsland kunnen rijden, pagina 7: NS verwachten veel werk foto's Bas Rutten/ANP pagina 17: Falen spoornet België Elk jaar laten glastuinbouwers aan bezoekers zien waar ze mee bezig zijn: Kom in de Kas, nodigen zij het publiek uit. Za terdag 1 april is het weer zover. In Zeeland doen vier Thoolse glastuindere mee. Eén van hen is Theo Roggeband in Tholen: „Je bouwt een bedrijf op en daar heb je wat f mee." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12, 13,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; bui tengebied: 27,28, 29, 30 en 31 door Margit Kranenburg DEN HAAG - De problemen waarmee verloskundigen kam pen, worden nog dit jaar opge lost. Dat heeft minister Borst van Volksgezondheid gisteren aan de Tweede Kamer beloofd. Ze wil met ruim zestig miljoen gulden het salaris verhogen, de werkdruk verlagen en het ver loskundigentekort aanpakken. Dankzij het extra geld (uit de miljardenmeevaller van het ka binet) kan het aantal bevallin gen dat de verloskundigen per jaar 'doen' omlaag van hon derdvijftig naar honderdtwin tig. Dit is volgens onderzoek het aantal waarmee een verloskun dige bij een normale volledige werkweek een redelijk inkomen kan verdienen. Nu maken ver loskundigen twee maal zoveel uren als anderen in de zorg. Voortaan hoeven ze minder be vallingen te doen en behouden ze hetzelfde inkomen. De minister komt hiermee voor DEN HAAG - Minister Korthals (Justitie) kan rekenen op steun van de Tweede Kamer voor zijn plan om criminele verslaafden strafrechtelijk aan te pakken. Korthals wil deze 'draaideur criminelen' verplichten in een inrichting af te kicken. Justitie moet deze groep hard nekkige harddrugsverslaafden aanpakken, omdat zij verant woordelijk zijn voor 700.000 overtredingen en misdrij ven per jaar, zo rekende Kamerlij Dit- trich (D66) voor. Andere maat regelen blijken in de praktijk nauwelijks te helpen om hen van de drugs af te houden. Korthals denkt dat een kop groep van drieduizend draai deurcriminelen voor strafrech telijke aanpak in aanmerking komt, maar de Kamer schat dat aantal op het dubbele. Zij wor den eerst een half j aar onder me- dische begeleiding in een geslo ten inrichting geplaatst. Daar na volgt een programma waarin de gedetineerde wordt voorbe reid op terugkeer in de samenle ving. De laatste fase brengt de afkicker buiten de inrichting door, onder begeleiding van de verslavingsreclassering. ANP een deel tegemoet aan de eisen van de verloskundigen. Die wil len liever nog een norm van ne gentig bevallingen per jaar, maar noemen de verlaging een eerste stapVolgens Borst is over een verdere verlaging te praten. Om het tekort aan verloskundi gen aan te pakken breidt Borst het aantal opleidingsplaatsen per september uit van honderd- twintig naar honderdzestig. De extra opgeleide verloskundigen komen dan over vier jaar op de arbeidsmarkt. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16.70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: p incasso 36,70) p incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 13214 000002 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1