Bouw plattelandsgemeente beknot PZC PZC Oppositie geeft nieuw college weinig krediet Stadsschuur wacht nieuwe glorie Twee jaar wethouder, dat is toch wel erg weinig Als een college op mij een beroep doet, help ik meteen zeeland 19 Protesten tegen provinciale verdeelsleutel zijn tevergeefs woensdag 29 maart 2000 door Richard Hoving MIDDELBURG - Plattelands gemeenten als Veere, Borsele en Reimerswaal mogen voorlopig geen extra woningen bouwen. Verzoeken in deze richting zijn door het dagelijks provinciebe stuur afgewezen. Eind vorig jaar werd het provin ciaal Woningbouwprogramma 2000-2010 gepresenteerd. Uit gangspunt van dit programma is dat nieuwbouw van woningen met name plaats moet vinden in dragende kernen (Tholen, Zie- rikzee, Hulst) en steden (Goes, Middelburg, Vlissingen Terneu- zen). Kleine gemeenten mogen alleen voor opvang van de na tuurlijke groei bouwen. Diverse gemeenten met een beperkt contingent voor de komende tien jaar, hebben de afgelopen maanden bezwaar gemaakt. Het dagelijks provinciebestuur heeft de reacties op het woning bouwprogramma en de over koepelende nota Wonen en ste delijke vernieuwing dinsdag vrijgegeven. Borsele, Reimerswaal en Veere hebben het college van Gedepu teerde Staten nadrukkelijk ge vraagd om meer woningen. Vol gens Borsele vindt de grootste groei van de bevolking de ko mende jaren op de Bevelanden plaats. „In de cijfers komt dit niet tot uitdrukking." Reimers waal wijst op de hoge natuurlij ke groei. De provincie is in beide gevallen niet overtuigd. Het wo ningbouwprogramma houdt wel degelijk rekening met de groei op de Bevelanden, aldus het college. De natuurlijke groei ui Reimerswaal wijkt nauwe lijks af van Borsele en Tholen. Bovendien kent Reimerswaal volgens GS een groot vertrek- overschot. Leefbaarheid Veere meldt dat de behoefte aan huizen groter is dan de ongeveer veertig tot vijftig per jaar die de provincie aanhoudt. Als Veere j -jet meer armslag krijgt, komt - leefbaarheid in de verschil- lende kernen onder druk te e siaan. stelt het gemeentebe- - stuur. GS voorspellen dat de na tuurlijke groei in Veere de ko mende tijd zal afnemen. Het leefbaarheidsargument wordt van tafel geveegd. „Wij vinden dat de gemeente wel erg drama tisch doet over de kwaliteit en de leefbaarheid van de kernen." De gemeente Goes heeft ook te vergeefs protest aangetekend bij het dagelijks provinciebe stuur. Goes mag ruim tweehon derd nieuwe woningen per jaar bouwen. Volgens het gemeente bestuur is dit onvoldoende om de te verwachten groei van de bevolking op te vangen. Het provinciebestuur is het hier niet mee eens. Het college stelt dat Goes in verhouding tot bijvoor beeld Middelburg en Vlissingen 'relatief meer woningen mag bouwen'. Vijftien gemeenten en woning bouwcorporaties hebben hun zienswijze op de nota Wonen en stedelijke vernieuwing gege ven. Tot een wezenlijke veran dering van het provinciale be leid heeft dat niet geleid. Alleen de passage over de prijs van bouwgrond, die bij de presenta tie nogal wat stof deed opwaai en, is enigszins aangepast, Gekort Gemeenten moeten volgens de provincie nog altijd een hogere, marktconforme prijs voor een bouwkavel vragen. Gemeenten die dat niet doen, worden gekort op de provinciale bijdrage voor het opknappen van bestaande woningen. De enige wijziging is dat de bouwgrondprijs niet wordt bepaald door de stedelij ke centra in de verschillende re gio's. Gemeenten moeten geza- menlij k tot een min of meer zelf de prijs komen. De verschuiving van geld uit het fonds voor stads- en dorpsver nieuwing, extra geld voor grote gemeenten ten koste van kleine gemeenten, blijft gehandhaafd. De gemeenten Veere, Reimers waal, Sas van Gent, Noord-Be veland, Kapelle, Borsele. Sluis- Aardenburg en Axel hadden dat graag anders gezien. Concert Onda in Ritthem RITTHEM - Brassband Onda geeft zaterdag 1 april om 19.00 uur de jaarlijkse uitvoering un Ons Dorpsleven aan de Dorps straat te Ritthem. In de pauze treedt jeugdcircus Hogerop uit Goes op. De Stadsschuur in Middelburg staat voor de restauratie rondom in de steigers. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - BV Monumentenbe- heer Middelburg is begonnen met de res tauratie van de Stadsschuur. Als alles vol gens plan verloopt, is het gebouw in december klaar voor de nieuwe bewoner: een architectenbureau. De Stadsschuur heeft bijna een jaar leeg- gestaan, nadat de stadstimmerman ver huisde naar de Waldammeweg. Het gebouw wordt uiteindelijk geschikt ge maakt voor gebruik als kantoor. Op dit moment wordt het casco gerestaureerd. De authentieke bouwkundige structuur krijgt een opknapbeurt. Het pand blijft eigendom van de gemeen te, hoewel W. van der Veur, sectiehoofd bouwkunde van de gemeente, dat liever anders had gezien. „Normaal verkopen we de panden die we restaureren, maar in dit geval was dat niet mogelijk. Het archi tectenbureau Rothuizen, van Doorn, 't Hooft wilde alleen huren en dat was de enige partij die in aanmerking kwam voor de Stadsschuur. In dit geval kan het niet anders. Bezit van panden heeft wel nade len: we moeten de organisatie van onze dienst veranderen en je moet onderhoud plegen." Financiering Voor de financiering van dit soort restau raties krijgt Monumentenbeheer subsidie van de Rijksdienst Monumentenzorg en ontvangt het een bijdrage uit het Stads vernieuwingsfonds. Normaal gesproken is de restauratie van tevoren kostendek kend, omdat de panden worden verkocht. Nu is een deel van de kosten verrekend in de toekomstige huur. Van de Veur is blij dat er juist een architec tenbureau in de Stadsschuur komt. Dat sluit mooi aan bij de historische functie van het gebouw. Het pand, gebouwd in 1585, was vroeger de werkplaats van de stadstimmerman, die verantwoordelijk was voor het uitvoeren van bouwop drachten van de gemeente. Tegenwoordig besteedt de gemeente dit soort werk zaamheden uit aan particuliere aanne mers. door Arjan van Westen MIDDELBURG - Ondanks zijn hoge leeftijd hoefde Ruud Visser niet lang na te denken om wet houder van Middelburg te wor den. „Als een college een beroep op mij doet om aan een meerder heid te komen, dan help ik me teen." En na de verkiezingen in 2002 zal hij net zo stilletjes ver trokken zijn als hij nu gekomen is. „Ik ben niet zo ambitieus." De in Amsterdam geboren Vis ser (68) kwam in de jaren zestig naar Vlissingen. Hij was in de hoofdstad begonnen aan een carrière in het loodswezen en een verhuizing naar Zeeland lag voor de hand. „In Amsterdam hebben ze geen open water." Visser houdt zich pas sinds 1994 actief met de politiek bezig. „Ik heb jarenlang op dezelfde partij gestemd. Welke dat is, doet niet ter zake. Het gaat erom waar ik nu voor sta." Op een leeftijd dat velen blij zijn het wat rustiger aan te mogen doen, wordt hij nu wethouder. Niet alleen de leeftijd maakt het wethouderschap van Visser bij zonder. „Ik denk niet dat er in REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Nederland veel wethouders van een ouderenpartij zijn." Toen Visser vorige week door de fractievoorzitters van het CDA en de WD gevraagd werd om wethouder te worden, was zijn keuze snel bepaald. „Ik doe dit omdat het nodig is. Een stad als Middelburg kan niet maanden zonder bestuur komen te zit ten." Visser stelt zich pragma tisch op. „Ik was ook bereid gedoogsteun te geven aan bij voorbeeld een coalitie met de RPF." Het mag duidelijk zijn: Visser had er niet bij stilgestaan om zelf nog wethouder te wor den. „Ik ben niet ambitieus. Na de verkiezingen wil ik niet eens als wethouder terugkomen." Ouderenbeleid De fractievoorzitter van de AOV-Unie 55+ grijpt deson danks gretig de kans om nu de politieke regie over het oude renbeleid in de Zeeuwse hoofd stad te voeren. Hij neemt deze portefeuille van wethouder J. van Dijk-Sturm over. „Ik vind het erg fijn om bij de ouderenno- ta de puntjes op de 'i' mogen zet ten. Van Dijk vond het gezien mijn achtergrond ook zeer legi tiem dat ik dit ga doen." Visser realiseert zich dat, nu hij wethouder wordt, hij een ver plichting jegens zijn achterban heeft. Al te hoge verwachtingen wil hij alvast temperen. „Drees zei het al: 'Politiek dat is conces sies doen'. Dat beseffen onze kiezers ook." Behalve voor het ouderenbeleid wordt Visser ver antwoordelijk voor de beleids terreinen toerisme en cultuur. Spontaan zegt hij met de cul tuurportefeuille zeer gelukkig te zijn. „Ik ben zonder meer een cultuurmens. Jarenlang voor zitter van het Scheldeloodsen- koor geweest. Verder ga ik graag naar cabaret- of toneelvoorstel lingen. En zondag ben ik nog naar een expositie in de Vlees hal geweest." De voormalige loods beseft dat er in de wereld van kunst en cul tuur enige scepsis zal zijn, nu de verantwoordelijk wethouder uit een ouderenpartij komt. „Maar wij van de AOV/Unie55+ hebben in de raad laten zien dat het stigma van een partij die maar één thema heeft, niet meer op ons van toepassing is." Zijn taak als wethouder wil hij zo praktisch mogelijk oppakken. „Staat een onderwerp op de agenda, dan de kennis uit de dossiers opdoen. Zodat je de achtergronden van een raads voorstel van a tot z begrijpt." Visser heeft minder portefeuil les dan de overige drie wethou ders gekregen. Daar heeft hij vanwege zijn leeftijd om ge vraagd. Bedoeling is dat hij tot aan de verkiezingen in 2002 parttime-wethouder wordt. „Als het meer tijd kost dan 2,5 dag per week heb ik daar geen enkele moeite mee. Politiek is ook mijn hobby." Leo Luitwieler: „Ik had dit politieke avontuur eerlijk gezegd liever samen met de PvdA-fractie ge daan." foto Ruben Oreel Ruud Visser: „Ik was ook bereid gedoogsteun te geven aan bijvoor beeld een coalitie met de RPF." foto Ruben Oreel door Arjan van Westen MIDDELBURG - Leo Luitwie ler heeft een zware week achter de rug. Wel of geen wethouder in Middelburg worden? Slapeloze nachten kreeg hij ervan. Het werd uiteindelijk ja. „Mijn am bitie is nu om het zo goed te doen, dat ik na de verkiezingen wethouder blijf. Want twee jaar wethouder zijn, dat is toch wel erg weinig." Luitwieler (56) werd lid van de RPF, toen hij begin jaren tachtig van Rotterdam naar Walcheren verhuisde. De keuze lag voor de hand. „Toen de RPF nog niet be stond, zat ik in politiek opzicht tussen het CDA en de SGP." Luitwieler koos niet voor het passieve lidmaatschap van een politieke partij. Gezamenlijk met de SGP kwam hij eind jaren tachtig in de gemeenteraad van Middelburg terecht. Luitwieler stelde zich pragmatisch op en minder recht in de leer dan het SGP-deel van de fractie. „Dat leidde er toe dat SGP-fractie- voorzitter L. Kodde op een ge geven moment mijn toespraken wilde inzien." Na de verkiezin gen in 1996 kreeg Luitwieler de kans om zich als fractievoorzit ter van de RPF/GPV te profile ren. „Ik werd kampioen motie indiener en vele zij n er aangeno men." Luitwieler zegt nooit echt am bities te hebben gehad om wet houder te worden. „Ik ben niet zo ambitieus. Ik ben ook wei eens gevraagd om Statenlid te worden, dat heb ik ook niet ge daan." Plots diende zich vorige week de mogelijkheid aan om wethouder te worden. Hij aar zelde. Halverwege de rit poli tiek verantwoordelijk worden voor zware portefeuilles als eco nomie, sociale zaken en infra structuur, hij vond en vindt het een sprong in het diepe. De coa litie CDA/WD/RPF-GPV en AOV-Unie55+ heeft in de raad maar net voldoende steun. „Er hoeft maar één van de leden van de coalitie ziek te zijn en je hebt nu al een probleem. Ik had dit politieke avontuur eerlijk ge zegd liever samen met de PvdA- fractie gedaan." Na overleg met RPF-prominen- ten, zoals Tweede-Kamerlid L. van Dijke, besloot Luitwieler de gok te wagen en heeft hij om de functie van wethouder in Mid delburg te vervullen deze week zijn baan als boekhoudkundige opgezegd. „Ik hoop dat mij de tijd wordt gegund. En de coali tiepartijen zal ik aan de toege zegde steun houden." Van de week bleek dat de breuk met de SGP definitief is. „Kod de vertelde me dat als ik wet houder werd, hij hevig in me te leurgesteld zou zijn. Hij voelt zich gepasseerd bij de college onderhandelingen. Infrastructuur De verwachting was dat Luit wieler, die in de Middelburgse culturele wereld goed is inge voerd, voor de portefeuille cul tuur zou gaan. „Na overleg met de fractie is besloten dat niet te doen. Onze achterban zou daar te veel moeite mee hebben." Met de portefeuilles economie en sociale zaken is de uit het be drijfsleven afkomstige Luitwie ler zeer tevreden. „Infrastruc tuur is toch min of meer in m'n schoot geworpen. Niemand wil de het hebben." Luitwieler heeft nu de taak bedrijven naar Middelburg te halen ..Ik hoop dat de burgemeester mij bij het uitvoeren van deze portefeuille de ruimte geefi en uiteraard ik hem, zodat in deze twee jaar iets van de grond komt. waar ik straks na de verkiezingen weer verder mee kan." Kerncentrale test spoorcontainers BORSSELE - De kerncentrale Borssele begint morgen met het testen van een speciale container voor het transport van gebruikte splijtstofelementen per spoor. De 75 ton zware con tainer komt leeg uit Frankrijk. De komende weken volgen proeven met het onder water beladen en gereedmaken voor transport.De Elektriciteits-Productiemaatschappij Zuid- Nederland (EPZ) wil gebruikte splijtstofelementen per spoor gaan vervoeren, in plaats van met vrachtwagens. Transport per spoor heeft als voordeel dat meer containers tegelijk kun nen worden vervoerd. Bovendien kunnen in het nieuwe type container zeven in plaats van drie elementen worden geladen. Het aantal trans porten zou hierdoor kunnen worden teruggebracht tot twee of drie per jaar. EPZ verwacht binnenkort een vergunning te krijgen om weer met het transport van splijtstofstaven te be ginnen; sinds 1998 zijn er in Nederland geen bestraalde splijt stoffen meer vervoerd. PSD wil spreiding bietentransport VLISSINGEN - Het provinciaal veerbedrijf PSD gaat de ver- voersplanners van de suikerfabrieken vragen de afvaart van 7.20 uur vanuit Breskens zoveel mogelijk te ontzien bij het transport van suikerbieten over de Westerschelde. Op die ma nier kunnen wachttijden in tijdens de bietencampagne wor den beperkt. Eind vorig jaar is in de Statencommissie verkeer en vervoer gewezen op wachttijden tijdens de ochtendspits bij de veer boot in Breskens. Statenlid F. de Pauw (PvdA) deed de sugges tie op werkdagen de tweede boot een uur eerder in te zetten. De PSD acht dit niet nodig. Het aantal auto's dat niet mee kan tijdens de bietencampagne is beperkt en rechtvaardigt de ex tra kosten van het eerder in de vaart brengen van de tweede boot niet. Voorlopig ziet de PSD meer in afspraken met de suikerfabrie ken, net zoals eerder al is overeengekomen dat de bietentrans- porten over de dag worden gespreid. Forse boete voor flinke klap MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 36-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad 1300 gulden boete opgelegd. De Middelburger had 8 juli vorig jaar een man mishandeld, toen hij zich ergerde aan het gelach en het geroddel van een groepje mensen, van wie het slachtoffer deel uitmaakte. Hij had hem daarop een flinke klap verkocht. In de strafmaat werd meegenomen dat de verdachte al eerder voor agressie delicten is veroordeeld. Het vonnis kwam overeen met de eis van de officier van justitie. Bouw kassen kan doorgaan KAPELLE - De bouw van een glastuinbouwcomplex in de Willem Annapolder bij Kapelle hoeft niet te worden uit- of af gesteld voor het schoonmaken van een deel van de vervuilde bodem. Gedeputeerde Staten hebben bezwaren tegen de bouw dinsdag ongegrond verklaard. Weliswaar is een deel van de grond waarop de kassen gebouwd worden, verontrei nigd, maar er is geen gevaar dat de verontreiniging zich zal verspreiden via het grondwater. Onderzoek heeft uitgewezen dat in het omringendeliggende grondwater nauwelijks ver vuiling aanwezig is. De angst voor een toename van de kwel in het omringende ge bied door de bouw van kassen, achten GS ongegrond. Kassen zijn veel lichter dan andere bebouwing en de afstand van de voormalige stortplaats bij het Karregat tot de Oude Dijk is zo groot, dat daarachter de bodem nooit verontreinigd kan wor den. De doorlaatbaarheid van de bodem onder de Oude Dijk is slecht. Zelfs al zou er verontreiniging in het grondwater ko men, dan kan het nooit verderop de polder ingaan, blijkt uit het onderzoek. door Arjan van Westen MIDDELBURG - Het nieuwe Middelburgse college dat maandagavond is gepresen teerd, krijgt weinig vertrouwen van de oppositie. De SGP voelt zich gepasseerd. De PvdA vreest dat na de herverdeling van por tefeuilles er voor burgemeester L. H. B. Spar van der Hoek niets anders rest dan een halve werk week voor het raam te gaan zit ten. PvdA-fractievoorzitter B. de Reu is sceptisch over de taak verdeling van het vernieuwde college van B en W van Middel burg. „Het meest opmerkelijke is dat de burgemeester veel ta ken kwijt is geraakt en alleen zijn wettelijke taken nog over houdt." Spar van der Hoek ver loor onder meer de portefeuilles economie en communicatie. „Hij is naar Middelburg ge haald om deze juist te beheren." De Reu vindt dat het CDA de crisis heeft aangegrepen om de burgemeester vleugellam te ma ken. „Zoiets als: we rule Mid delburg, net zoals het CDA in de landelijke politiek jarenlang dacht: We rule this country De Reu verwacht dat het zeker een half jaar duurt voordat de nieuwe wethouders L. Luitwie ler (RPF/GPV) en R. Visser (AOV/Unie55+) enigszins zijn ingewerkt. Luitwieler heeft vol gens De Reu met onder meer economie, sociale zaken en in frastructuur een veel te zware portefeuille gekregen. En dat Visser (onder meer ouderen en cultuur) vanwege zijn leeftijd een halve week gaat werken, vindt de Reu niet erg reëel. Cy nisch stelt De Reu dat het partti me werken van Visser ook een voordeel heeft. „Als Visser geen volledige week werkt, is het wachtgeld van de twee PvdA- wethouders al bijna geregeld. En ik mag er vanuit gaan dat de burgemeester ook minder gaat werken. Nu ze hem zijn taken hebben afgenomen, rest hem niets anders dat een halve week voor het raam te gaan zitten." Stabiliteit De SGP-fractie in de gemeente raad Middelburg is ongelukkig met de totstandkoming van de coalitie VVD, CDA RPF/GPV en AOV/Unie 55+. SGP-fractie- voorzitter L. Kodde vindt de ge hele operatie 'onverstandig.' Vooral omdat de oorzaak voor de wisseling van de wacht in de persoonlijke sfeer lag en daar door volgens Kodde opgelost had moeten worden. De SGP vreest dat de continuïteit en sta biliteit van het bestuur in Mid delburg nu in gevaar is. De SGP vindt verder dat de ge talsmatige steun voor het nieu we college (15 op de 29) te gering is. Kodde: „Wij hadden best een wethouder kunnen leveren. Maar er is geenszins een poging ondernomen om met ons te pra ten." J. Goetheer fractievoorzitter van GroenLinks zegt aan dit college nooit gedoogsteun te ge ven. „Het is een coupe d'état geweest van CDA- fractievoor zitter S. Buisman." Met de ver deling van de portefeuilles is GroenLinks het met eens. Dat WD-wethouder J. van Dijk- Sturm communicatie heeft ge kregen, tergt Goetheer. „Goed, de burgemeester ging af en toe onhandig met de communicatie om, maar Van Dijk-Sturm is he lemaal niet tot normale commu nicatie in staat." Gevolgen De fractie Sociaal-democraten van de PvdA-dissidenten H. Akdag en P. Kraan betreurt het dat de overige fracties niet bij de college-onderhandelingen zijn betrokken en dat de fracties gis teren niet door de gemeente zijn geïnformeerd over de herverde ling van portefeuilles. „Dat de burgemeester zijn taken zijn ontnomen, vind ik verder wel goed", aldus Akdag. „Als je deze ook niet correct uitvoert, moet je daar de gevolgen maar van ondervinden.Akdag is wel ver baasd over de herverdeling. „Ik heb altijd van de wethouders begrepen dat zij het zeer druk hadden. Nu krijgen ze er nog een eens twee portefeuilles van de burgemeester bij, terwijl er nog maar 3,5 wethouders zijn. Een merkwaardig oplossing." D66-fractievoorzitter B Leijn- se is blij dat hij niet gevraagd is om voor collegedeelname. „We hebben daarvoor in de partij de laatste tijd intern te veel meege maakt." Leijnse noemt de nieu we coalitie 'een noodgreep.' „Jammer dat de PvdA dit met het vertrek van één in plaats van twee wethouders niet heeft kunnen voorkomen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19