Poetin viert winst met test van twee raketten Geest van president Mitterrand keert terug in Franse regering PZC Nieuw massagraf sekte blootgelegd bekijkt uitlatingen geestelijk leider Shas OM Israël Russische president richt zich meer op buitenland buitenland American Beauty sleept meeste Oscars in de wacht Brussel stelt schnabbels aan de kaak ■mmM Door u te laten profiteren van 4,9°/o rente of een jaar lang gratis autoverzekering. dinsdag 28 maart 2000 Lijsttrekker Zjoeganov van de Communistische Partij. foto Misha Japaridze/AP veranderen. Het beleid zal zich 'meer aanpassen aan ontwikke lingen in het buitenland'. Ivanov ging niet in op concrete veranderingen. Nederlandse waarnemers van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) meldden dat zich geen grote onregelmatigheden heb ben voorgedaan tijdens de ver kiezingen. De communist Zjoeganov beschuldigde het Kremlin eerder op de dag van verkiezingsfraude. DPA/AFP/AP/GPD Omwonenden kijken toe terwijl gedetineerden in opdracht van de politie slachtoffers van de Beweging voor het Herstel van de Tien Geboden opgraven. foto Jean-Marc Bouju/AP van onze redactie buitenland RUGAZI - In een nieuw ontdekt massagraf van de Be weging voor het Herstel van de Tien Geboden in Oe ganda zijn ten minste 74 lichamen gevonden. In totaal zijn zeker 700 doden geborgen. De verdenking dat het om een vooropgezette massa moord door de sekteleiders gaat, wint aan kracht. Het massagraf in Rugazi werd zondag ontdekt, in de ach tertuin van een buitenhuis van de leider van de bewe ging, Dominic Kataribabo. Het graf is gisteren door deskundigen geruimd. Zij vonden 48 volwassenen en 26 kinderen. Velen waren gewurgd, met stokken ge slagen of aan stukken gehakt. De beweging van Kataribabo kwam twee weken gele den in het nieuws toen honderden volgelingen in een brand omkwamen. De politie dacht in eerste instantie aan een massale zelfmoord. Kataribabo had meerma len het einde van de wereld aangekondigd. Later, nadat enkele massagraven waren ontdekt, werd het vermoeden steeds sterker dat de serktelei- ders zich schuldig hebben gemaakt aan een massa moord. Kataribabo zou in de vlammen zijn omgeko men, maar een andere leider, Jospeh Kibwetere en diens assistent Gredonia Mwerinda, zijn vermoede lijk gevlucht. Volgens de autoriteiten zouden de twee masaal hebben geprofiteerd van volgelingen die hun bezittingen aan de beweging schonken. Zij zouden tot de massaslachting zijn overgegaan toen veel sektele den hun donaties terugeisten nadat was gebleken dat het einde der tijden niet was aangebroken, zo luidt de hypothese. RTR/AFP/DPA/AP Bloedbad door rebellen Colombia BOGOTA - Leden van de linkse rebellenbeweging Revolutio naire Strijdkrachten van Colombia (FARC) hebben in het weekeinde bij aanvallen op twee noordelijke vissersdorpen zeker dertig mensen gedood, onder wie 24 politiemannen, een burgemeester en twee kinderen. Verder hebben zij zeven agenten gegijzeld en worden vier anderen vermist. Militairen heroverden zondagavond de controle over Vigia del Fuerte, een van de rivierdorpen niet ver van de grens met Panama. De kerk, de burgemeesterswoning, de politiekazer ne, het hoofdkantoor van de telefoonmaatschappij en tien huizen aan het centrale plein in het dorp lagen volledig in puin Het andere getroffen dorp is Bojaya. AP Atlanta heeft drukste vliegveld GENEVE - De luchthaven Hartsfield van het Amerikaanse Atlanta heeft het vliegveld van Chicago, O'Hare, onttroond als drukste ter wereld. Dat heeft de Internationale Luchtha- venraad (ACI) gisteren bekendgemaakt. De raad meldde ver der dat vorig jaar voor het eerst meer dan drie miljard passa giers zijn vervoerd. Atlanta handelde 909.911 vluchten af, een toename van 7,4 procent ten opzichte van het voorgaande jaar. Het aantal vluchten op O'Hare nam voor het eerst af, met 0,2 procent naar 894.611. Hartsfield voerde ook de lijst met verwerkte passagiersaantallen aan: 77,9 miljoen. O'Hare werd aange daan door 72 miljoen passagiers en belandde ook daarmee op de tweede plaats. AP Diplomaten actief in ivoorsmokkel NAIROBI - Diplomaten en medewerkers van internationale organisaties, zoals de Verenigde Naties, zijn intensiever be trokken bij smokkel van ivoor uit Afrika dan voorheen werd gedacht. Dat zegt de particuliere organisatie Save the Ele phants in een gisteren vrijgegeven rapport. De opstellers van het rapport, de milieubeschermers Esmond Bradley Martin en Daniel Stiles, deden een jaar lang onder zoek naar de handel in ivoor. China en Zuid-Afrika worden genoemd als belangrijkste be stemmingen. De ivoorhandel is verboden volgens de Conven tie over Internationale Handel in Bedreigde Diersoorten. AP Akkoord over bouw Donaubrug BOEKAREST - De premiers van Roemenië en Bulgarije heb ben gisterren na acht jaar overleg een overeenkomst gesloten over een brug over de Donau die het reizen tussen de Balkan en Griekenland met West-Europa moet vergemakkelijken. De 1.275 meter lange brug gaat 270 miljoen gulden kosten en komt tussen de Bulgaarse stad Vidin en de Roemeense plaats Calafat. De kosten worden gedragen door Bulgarije en de Eu ropese Unie. Roemenie betaalt niets, omdat het wilde dat de brug oostelijker zou komen. AP Nieuw BSE-geval in Frankrijk PARIJS - In Midden-Frankrijk is een nieuw geval geconsta teerd van de gekkekoeienziekte, oftewel BSE, het twaalfde dit jaar. Dat maakte het ministerie van Landbouw gisteren bekend. Het beest en de 112 andere koeien op de betreffende boerderij in de regio Haute-Vienne zijn afgemaakt. In 1999 zijn 31 gevallen van BSE geconsteerd in Frankrijk. BSE wordt in verband gebracht met de dodelijke hersenziek te van Creutzfeldt-Jakob. Frankrijk heeft ruzie met de Euro pese Unie, omdat het een invoerverbod op Brits rundvlees handhaaft. De EU-kondigde in 1996 een excportverbod van Brits rundvlees af, nadat zich daar gevallen van BSE en Creutzfeldt-Jakob voordeden en het verband voor het eerst werd vermoed. De EU verklaarde het Britse rundvlees in au gustus veilig. AP van onze redactie buitenland MOSKOU - Ruskinds nieuw ge kozen president Vladimir Poe- lin vierde zijn verkiezingszege gisteren met een test van twee intercontinentale raketten. Een Russische onderzeeër vuur de de raketten af als 'militair sa- BRUSSEL - Stel: je bent een Europees bedrijf dat het slacht offer dreigt te worden van een strenge Europese milieuricht lijn. Om je belangen bij de Euro pese Commissie te behartigen kun je natuurlijk een peperduur lobbybureau inschakelen. Maar het kan ook eenvoudiger. Bel een oud-Eurocommissaris en vraag of hij zijn uitgebreide relatienetwerk wil inschakelen. Volgens de Britse krant Sunday Times, die twee journalisten 'undercover' op pad stuurde, zijn in elk geval drie oud-com missarissen 'te koop'. Zowel oud-voorzitter Santer van de Europese Commissie als de voormalige Eurocraten Bange- mann (tot medio 1999 verant woordelijk voor het Industrie beleid) en Flynn (voorheen Sociale Zaken) bleken bereid hun invloed ten dienste van de fictieve organisatie 'Industries for the Community' te stellen. Santer vroeg hiervoor een 'on kostenvergoeding', Flynn zou een maandtarief van 3000 gul den hebben voorgesteld, Bange- mann was het duurst: 24.360 gulden per maand. \)e Europese Commissi zal San ter, Flynn en Bangemann op Aoog niveau om 'opheldering' vragen. Probleem daarbij is, dat de gedragscode die de huidige commissarissen zichzelf heb ben opgelegd, niet van toepas sing is op de oude ploeg. GPD KFOR legt beslag op raketwerpers in Mitrovica MITROVICA - Troepen van de vredesmacht KFOR in Kosovo hebben gisteren tijdens een huiszoeking in de gedeelde stad Mitrovica meerdere wapens, waaronder raketwerpers, in be slag genomen. De actie volgde op een aanslag met een handgranaat zondag avond. De Franse militairen, die 's ochtends de etnisch diverse wijk 'Klein-Bosnië' in het noor delijk deel van de stad uitkam den, vonden drie raketwerpers, een mitrailleur en een geweer. Het is niet bekend of er arresta ties zijn verricht. Wegens de granaataanslag, waarbij overi gens geen gewonden vielen, werden twee Albanezen en vier Serviërs gearresteerd. De NAVO heeft de grootste moeite om rust en orde in Mitro vica te brengen. Al maanden komt het in de stad geregeld tot bloedige rellen, met name bij de brug die het door Serviërs be woonde noorden met het door Albanezen bewoonde zuiden van de stad verbindt. Ook elders in de regio was het gisteren onrustig. In Gnjilane, Oost-Kosovo, werden twee Ser viërs verwond door een gra naatexplosie, meldde de VN- missie Unmik. RTR/AFP President Polen zet streep door verbod op porno WARSCHAU - De Poolse presi dent Kwasniewski heeft giste ren zijn veto uitgesproken over een wet die pornografie ver biedt. Volgens de president is de wet die het parlement enkele weken terug aannam niet uitvoerbaar en daarom schadelijk voor het prestige van wet en staat. Volgens de wet zou het tonen van geslachtsdelen als porno worden beschouwd. Op produc tie of distributie van pornogra fisch materiaal zou in het ka tholieke land twee tot vijf jaar cel komen te staan. Critici hadden er op gewezen dat de wet volkomen onuitvoer baar was omdat buitenlandse kabel- en satellietzenders por nografie in hun programmering hebben. Kwasniewski heeft zich nu op het laatste moment bij dit standpunt aangesloten. In het parlement is nu een meerder heid van drievierde nodig om de wet alsnog in werking te laten treden. AFP luut' aan de nieuwe president, aldus de marine. De proeven symboliseren volgens waarne mers de ambities van de 47-jari- ge Poetin om Rusland nadrukkelijk te profileren als grootmacht. Nadat 95,5 procent van de stem men was geteld stond Poetin op 52,6 procent. Hij werd gevolgd door communistenleider Zjoe ganov, die 29,3 procent had en daarmee verrassend sterk uit de bus kwam. Doordat hij zondag de absolute meerderheid be haalde, blijft Poetin de 'verne dering' van een tweede ronde te gen Zjoeganov bespaard. De liberaal Javlinski eindigde als door Ad Bloemendaal TELAVTV -De Israëlische justi tie stelt een strafrechtelijk on derzoek in naar uitlatingen van oud-opperrabbijn Josef, gericht tegen minister van Onderwijs Sarid. Rabbijn Josef is geeste lijk leider van de religieuze re geringspartij Shas. Partijleiders reageerden gister avond furieus. Ze noemden het besluit van de procureur-gene raal 'racistisch' en het is niet uitgesloten dat Shas de coalitie zal verlaten. Dat zou premier Barak in grote moeilijkheden brengen, juist nu het vredespro- door Cees van Zweeden PARIJS - De Franse premier Jospin heeft gisteren vier mis lukkelingen uit zijn regering verwijderd. Twee van hen wor den vervangen door kopstukken uit een tijdperk dat velen als af gesloten beschouwden: het tijd- perk-Mitterrand. Laurent Fabius, die premier was onder wijlen president Mit terrand, wordt de nieuwe minis ter van Financiën. Maar terwijl zijn benoeming verwacht werd, kwam die van Jack Lang als een volslagen verrassing. Lang, die Mitterrand tien jaar lang als mi nister diende, krijgt Onderwijs. Met Laurent Fabius loopt pre mier Jospin volgens velen het ri sico een adder aan de borst te derde. Hij haalde 5,8 procent. Poetin ontving gisteren felicita ties van de westerse machten. Wel drongen bijna alle westerse leiders er bij de Russische presi dent op aan de oorlog in Tsje tsjenië snel te beëindigen. Poe tin trok zich weinig aan van de kritiek en liet het leger weten dat de oorlog in de opstandige republiek doorgaat 'tot het ge bied bevrijd is van terroristi sche bendes'. De Portugese premier Guterres, de huidige voorzitter van de Eu- ropse Unie, hoopt dat de verkie zing van Poetin leidt tot een ver betering van de relatie met de unie. EU-buitenlandvertegen- ces met de Palestijnen en de Sy- nërs in een beslissend stadium verkeert. Met zeventien zetels in het 120 leden tellende parle ment is Shas de op een na groot ste coalitiepartij. Rabbijn Josef vergeleek eerder deze maand in een preek minis ter Sarid met Haman, de schurk in het joodse poerim-verhaal. Voor de goede verstaander stond die vergelijking gelijk aan een oproep de minister te ver moorden. Haman, de vijand van het joodse volk in het bijbelboek 'Esther', eindigde zijn leven aan de strop. Voor de goede orde, en tot grote geestdrift van zijn toe hoorders, voegde rabbijn Josef koesteren. Fabius was premier van 1984 tot 1986, en gold ooit als kroonprins van Mitterrand. Hij gaat door voor een criticus van Jospin en wordt beschouwd als een politieke zwaargewicht. Hoewel ook niet van ij delheid ontbloot, heeft Jack Lang geen ambities meer voor het hoogste ambt in de politiek. Lang wordt meer nog dan Fabius gezien als een exponent van het, corrupte ancien régime. Maar hij is ook een trouwe dienaar, van wie Jospin weinig te vrezen heeft. Parijs Met Lang krijgt Jospin een man in zijn kabinet die nog steeds grote populariteit geniet onder het volk. Maar belangrijker nog is voor de socialistische premier, dat Lang nu afziet van zijn kan- woordiger Solana is ervan over tuigd dat Poetin zijn mandaat zal gebruiken om de democratie en de rechtsstaat te versterken en verdere economische hervor mingen door te voeren. Pragmatisch Zelf kondigde Poetin aan dat hij een pragmatische koers gaat va ren. Een programma presen teerde hij niet. „De mensen zijn ziek van programma's. Ze wil len nu daden zien." Na een gesprek met de nieuwe president liet de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Ivanov gisteren weten dat Rus land zijn buitenlands beleid zal er aan toe: 'Yossi Sarid de Sa tan! Moge zijn naam en zijn na gedachtenis worden uitgewist van de aarde! Laten we hem uitroeien als Amalek!' De Ama- lekieten worden in het oude tes tament beschreven als de erfvij anden van de Israëlieten. Shas is kwaad op minister Sa rid, leider van de liberale partij Meretz. omdat deze te weinig geld beschikbaar zou stellen voor het Shas-onderwijssys- teem. Ook zou hij zijn ondermi nister, die lid is van Shas, geen verantwoordelijkheid toever trouwen. Het was trouwens van het begin af aan duidelijk dat er in het Israëlische kabinet on- didatuur voor het burgemees terschap van Parijs. Lang was tot afgrijzen van Jospin in de ring getreden tegen de 'officiële' kandidaat van de socialisten, de onkreukbare maar saaie Ber- trand Delanoë. Christian Sautter moest als mi nister van Financiën het veld ruimen, nadat zijn pogingen om de belastingdienst te hervormen mislukten. Sautter wilde de dienst afslanken om de inning van de belastingen goedkoper te maken. Dat stuitte op het verzet van een relatief klein aantal be lastinginspecteurs. Die slaag den erin om met een staking de belastinginning te saboteren, waarna de dagen van Sautter waren geteld. De minister er kende gisteren dat hij het 'con servatisme van de bonden had overbrugbare meningsverschil len zouden rijzen tussen Shas en Meretz. Shas-leiders hebben afgelopen week de procureur-generaal ge waarschuwd dat 'de staat zal branden' als hij besluit tot een gerechtelijk onderzoek tegen Josef. In verband met die be dreiging wordt zijn huis 24 per uur per dag bewaakt. Gister avond zijn vanuit Tel Aviv politieversterkingen naar Jeru zalem gestuurd, waar het al on rustig was in sommige religieu ze buurten. De aanhang van Shas bestaat vooral uit Sefardische religieu ze joden, afkomstig uit de Ara- onderschat'. Het laatste geldt ook voor minister Claude Allè- gre van Onderwijs. Vanaf de dag waarop hij aantrad, leefde Allè- gre op voet van oorlog met de onderwijzers en leraren. Die ontaardde de afgelopen weken in betogingen die bijna recht streeks tegen minister Allègre waren gericht. Hoewel Allègre sedert 40 jaar een politieke kompaan is van Jospin, moest de premier hem naar de kantlijn sturen. Ook de twee andere ministers waren mislukkelingen. Cathéri- ne Tïautmann slaagde er als mi nister van Cultuur niet in de au diovisuele media te hervormen. Minister Zuccarelli van Ambte narenzaken beet zijn tanden stuk op de invoering van de 35- urige werkweek. GPD bische wereld. Het is een groep die zich nog altijd achtergesteld voelt bij de Ashkenazische (Oost-Europese) gevestigde or de in Israël. GPD van onze redactie buitenland LOS ANGELES - Een tragiko mische film over het liefdeloze leven van een gegoede voor stadsfamilie in de Verenigde Staten, American Beauty, heeft in Los Angeles de meeste Oscars in de wacht gesleept. De film van de Britse regisseur Sam Mendes werd tot beste uit geroepen door het roemruchte filminstituut Ampas. Mendes kreeg met zijn eerste film Ame rican Beauty meteen de Oscar voor beste regisseur. De hoofd rolspeler, Kevin Spacey, was de beste acteur die de Ampas op het witte doek heeft waargeno men. De productie kreeg ook Oscars voor de beste cinemato grafie en het beste script. Verder was er een Oscar voor de beste actrice, Hilary Swank, voor haar rol in de moeizaam en met beperkte middelen ver vaardigde film Boys Don't Cry. De beste spelers in ondersteun de rollen waren dit jaar de 67- jarige Britse veteraan Michael Caine en de 24-jarige Angelina Jolie voor hun aandeel in res pectievelijk The Cider House Rules en Girl, Interrupted. De beste buitenlandse film bleek Todo sobre mi madre, van de Spaanse regisseur Pedro Almodóvar. Op het Oscargala. werd de nog niet uitgebrachte documentaire Eén dag in sep tember, van Arthur Cohn uit verkoren tot de beste. Die handelt over de moord op Israë lische atleten bij de Olympische Spelen van 1972 in München. De Oscar voor filmmuziek ging naar Phil Collins voor het liedje You '11 Be in My Heart van de animatiefilm Tarzan. De presentator van de 72e Os car-uitreikingen, Billy Cristal, dankte in het bijzonder schroot- handelaar Willie Fulgear. Die vond vorige week 53 van de 55 Oscarbeeldjes die eerder waren gestolen op een vuilnisbelt in Los Angeles. RTR/ANP (Advertentie) Bel gratis 0800-0303 of kijk op www.ren3ult.nl voor de complete actievoorwaarden of de dichtstbijzijnde dealer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5