Kruising Sint Jansteen gaat voor PZC PZC Therapeutische dagbesteding voor senioren Bouw stuwput stremt Graauwse Poort in Hulst Honderd en bewonderd Oud-voorzitter BZW wil lobby voor weg op westoever kanaal Kinderopvang zoekt verblijf in Philippine zeeland 13 Projectgroep komt met verlanglijst inwoners dinsdag 28 maart 2000 door Roelf Reinders TERNEUZEN - Zeeuws- Vlaamse ouderen met psychia trische problemen kunnen vanaf mei speciale begeleiding krijgen. Het Zeeuwse psychiatrisch centrum Emergis wil met één of twee dagen in de week dag besteding opname van deze be- jaarden zo lang mogelijk voor komen. Als de hulp succesvol is, komt er mogelijk in heel Zeeland dagbesteding voor de ze groep ouderen. Het gaat om bejaarden die bij voorbeeld depressief of schizo freen zijn en in een verzor gingstehuis zitten of nog thuis wonen. Bij deze groep ouderen ligt vereenzaming op de loer, zegt B. Koppers van de Emer- gis-afdehng ouderenpsychia- trie voor Zeeuws-Vlaanderen. De dagbesteding moet de ver eenzaming tegen te gaan. „We gaan de ouderen helpen om weer structuur in hun leven ge ven", vertelt Koppers. „Weieg gen heel erg de nadruk op soci ale contacten. De ouderen komen in groepen bij elkaar en gaan gezamenlijk koffiedrin ken of de krant lezen. Verder kunnen we aan de slag om de huishoudelijke vaardigheden bij te spijkeren." Deze vorm van hulp is nieuw voor Zeeland. Er bestaat al wel dagbehandeling voor bejaar den met psychiatrische proble men. „Maar de dagbesteding is veel minder therapeutisch", zegt Koppers. „We proberen bijvoorbeeld ouderen hobby's weer te laten oppakken die door hun ziektezijn blijven lig gen." Volgens hem helpt de dagbesteding de ouderen om wat meer plezier in het leven te krijgen. „De ouderen kunnen door de dagbehandeling thuis of in het verzorgingshuis beter functioneren." door Barend Pelgrim SINTJANSTEEN - De project groep dorpsplan Sint Jansteen verkiest reconstructie van het centrale kruispunt in het dorp tussen de Wilhelminastraat, de Hoofdstraat en de Brouwerij straat boven andere verkeers maatregelen. Een verhoogd pla teau moet duidelijk maken dat verkeer uit de Brouwerijstraat geen voorrang heeft op verkeer op de doorgaande route Wilhel- minastraat-Hoofdstraat. Dat blijkt uit het concept- dorpsplan dat op dit ogenblik ter inzage ligt op het stadskan toor in Hulst en in gemeen schapscentrum De Warande. Het dorpsplan is opgesteld op basis van een enquête, die in de eerste helft van 1998 is gehou den in Sint Jansteen. Uit de be vindingen en gesprekken met de dorpsraad heeft de projectgroep een prioriteitenlijst van negen knelpunten gemaakt. Daar naast is er een veel langere lijst van aandachtspunten opge steld. School Veel van de klachten zijn niet kenmerkend voor Sint Jan steen, maar hebben betrekking op algemene problemen. Zo moet er volgens de top-negen meer controle op hard rijden ko men, wordt er aandacht ge- (vraagd voor lokale parkeerpro blemen en is er her en der behoefte aan meer groen. In het lijstje staat onder meer dat er 1 verscherpt politietoezicht komt als de basisschool in de Wilhel minastraat in- en uitgaat. Het verkeer is er rond negen uur 's ochtends en drie uur 's middags een puinhoop. Ouders die hun kinderen brengen en ophalen Groede krijgt groen op plaats appartementen GROEDE - De gemeente Oost- burg ziet liever groen dan drie appartementen verschijnen aan de Blekestraat in Groede. Het gemeentebestuur wil daar om 105.000 gulden uittrekken voor de aankoop van een perceel grond aan de Blekestraat in Groede van een projectontwik kelaar die de bouw van drie ap partementen niet van de grond krijgt, Het perceel is al jaren in eigendom van een projectont wikkelaar uit Oostkapelle. Hij wilde de bouw van de apparte menten combineren met de aan pak van twee percelen aan de Walenstraat, maar dit bracht hoge architectenkosten met zich mee. Tot nu toe is er niks van de bouwplannen terecht ge komen. De gemeente had in middels andere gedachten ge- I kregen over de invulling van de percelen en wilde de gronden bestemmen voor groenvoorzie ning. Onderhandelingen met de projectontwikkelaar liepen in eerste instantie op niks uit, maar na een tweede poging kon den de twee partijen het eens worden over een verkoopprijs van ruim een ton. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl met de auto zorgen steevast voor problemen door hun parkeerge- drag. Wethouder P. Weemaes van dorpsaangelegenheden sluit niet uit dat de politie foutparkeerders op de bon slin gert. De projectgroep stelt verder voor dat op korte termijn de rio lering in zowel Hoofdstraat als Hemelstraat gerenoveerd en vervangen wordt vanwege de slechte afvoer. Verder moet in die twee straten veel meer groen komen. Ook Plein de Mate en de Brouwerijstraat zijn volgens dorpsbewoners karig bedeeld met groenvoorzieningen, maar deze krijgen van de project groep geen voorrang. Een andere, opvallende klacht van de dorpelingen, is die over het reclamebord van Necker- mann bij de Verrekijker. Omwo nenden ervaren het grote ding als ontsierend. Op woensdag avond 5 april kunnen inwoners van Sint Jansteen zich uitspre ken over het plan. Ze mogen duidelijk maken of ze het eens zijn met de volgorde van aanpak en of er zaken vergeten zijn. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en vindt plaats in gemeen schapscentrum De Warande. De Graauwse Poort in Hulst is nog een week gesloten voor verkeer door de bouw van de stuwput. door Barend Pelgrim HULST - De Graauwse Poort in Hulst blijft nog ongeveer een week lang afge sloten voor het verkeer. Op dit moment wordt er net buiten de poort aan de Zoutestraat in het rioolnetwerk een zo genaamde stuwput aangebracht. Dit moet in de toekomst voorkomen dat er vanuit de binnenstad nog overstort van rioolwater plaatsvindt op het op pervlaktewater van de binnenvest. Momenteel wordt het rioolwater van huishoudens en bedrijven uit de Hul ster binnenstad bij hevige regenval nog geloosd op de vest, zodra de overstort- put van het centrum vol staat. Omdat het stadscentrum een kleine heuvel vormt, wordt het rioleringsnetwerk nu niet optimaal benut. Het overtollige water komt terecht in een tijdelijke berging, die echter rap volloopt door het hoogteverschil in de binnenstad en daardoor wordt er weer versneld over- gestort op het vestwater. Om dit te ondervangen komt er een hy draulisch afsluitbare stuw in het riool buiten de Graauwse Poort. Dit moet er voor zorgen dat bij regenval het totale riool van de binnenstad wordt ge bruikt. Bij droog weer staat de stuw open. Een sensor signaleert eventuele foto Charles Strijd neerslag en zorgt automatisch dat de sluis sluit. Als de riolen vervolgens vol zijn, gaat de stuw weer open, waardoor het water kan weglopen naar de water zuivering tussen Hulst en Clinge. De stuwput moet over een week of twee gebruiksklaar zijn. In de toekomst zal het riool in de Zoutestraat nog worden vernieuwd. Voor een betere wateraf voer komen er buizen met een grotere diameter. KBO Clinge neemt afscheid van voorzitter CLINGE - De afdeling Clinge van de Katholieke Bond van Ouderen houdt vrijdag 31 maart de jaarlijkse ledenvergadering in zaal Malpertuus. Tijdens deze bijeenkomst wordt afscheid genomen van voorzit ter C. Hageman. die de afdeling ruim dertien jaar heeft geleid. Hageman legt vanwege ouder dom en lichamelijke ongemak ken zijn functie neer. De oude renbond hoopt vrijdag ook een nieuwe voorzitter te presente ren. De vergadering begint om 13.30 uur. Na het officiële ge deelte volgt nog een bingo. Lenteconcert Sint Cecilia PHILIPPINE - Muziek vereniging Sint Cecilia uit Philippine houdt zater dag 1 april in gemeen schapshuis De Kaaie in Philippine een lentecon cert. Daaraan wordt meege werkt door alle spelende leden van het gezelschap, de fanfare Sint Jan uit Sint-Jansteen en de Bel gische tenor Daniël van Quikelberghe. Samen met de tenor brengen de mu ziekgezelschappen be roemde liederen als Sole Mio, Santa Lucia, Funi culi funicula ten gehore. Na afloop van het concert kan er gedanst worden op muziek uit de zestiger ja ren die verzorgd wordt door het amusementsor kest The Sensations. Aan vang: 19.30 uur. door Wilma Valk AARDENBURG - Hij was de negentig al gepasseerd toen Jan Jansen (27 maart 1900) spelletjesmiddagen organi seerde voor de bejaarden in woonzorgcentrum Coensdike in Aardenburg. „Er waren daar veel te veel die weinig of nooit van hun kamer kwamen, daar moest ik iets voor doen." Hij heeft de eeuw nu zelf vol- gemaakt en is nog steeds fit. Met 93 jaar ging Jan Jansen in Coensdike wonen en maakte de verhuizing naar het nieuwe gebouw mee. Rond het nieuwe zorgcentrum verrees een groot aantal nieuwe woningen. Bij zijn dagelijkse wandeling gaf en geeft Jan dan ook veel tips en aanwijzingen bij de aanleg van de tuinen en niet alleen aanwijzingen, hij steekt ook nog een handje toe. Hij is dan wel honderd jaar, een bril of een gehoorapparaat heeft hij niet nodig. En langzaam lopen is voor hem zelfs een opgave. Onderduikers Jan Jansen had lange tijd een boerderij tussen Aardenburg en Sint Kruis. In de oorlog werd op zijn kennis van de grensstreek een beroep ge daan. Hij bracht dan nogal eens onderduikers weg: „Dat moest altijd in het donker, dus hadden ze iemand nodig die goed de weg wist. Als dank hebben de Canadezen dan mijn hele hof kapotgeschoten. Na de oorlog moesten we ge heel opnieuw beginnen." Voor zijn werk in het verzet kreeg hij het verzetsherdenkings- kruis. ZoonJanvond vader alti j d vrij Eeuweling Jan Jansen. streng, maar wel rechtvaardig. „Hij was niet gauw kwaad, maar maakten wij hem boos was het ook goed raak." Zijn kinderen bewonderen vader vooral voor zijn goede zorgen voor moeder: „Ze is al in 1972 overleden, was langziek, maar vader heeft ze thuis tot de laat ste dag verzorgd." Jan Jansen heeft drie kinderen, zeven klein- en vijf achterkleinkin deren. Samen met zijn familie werd de dag gevierd. In de voormiddag in Coensdike met alle bewoners en in de namid- foto Peter Nicolai dag met een receptie en een etentje. Van de partij waren ook twee zusters van Jansen, 97 en 101 jaar oud. Namens de gemeente Sluis- Aardenburg feliciteerde bur gemeester van C. J. van Liere de eeuweling. Strandje heeft nieuw zand nodig WEMELDINGE - Het strandje bij Wemeldinge moet nodig weer worden opgehoogd. De laatste zandsuppletie vond in 1997 plaats, maar de Oosterschelde heeft met zo lang nodig om het zand weer terug te nemen. De gemeente Kapelle reser veert elk jaar 20.000 gulden om het strandje geschikt te hou den voor recreatief gebruik. Inmiddels zit er 60.000 gulden in de pot en het dagelijks gemeentebestuur van Kapelle stelt voor daarvan een halve ton te gebruiken voor ophoging. Rijkswaterstaat heeft al een vergunning gegeven en als de ge meenteraad akkoord gaat. kan het werk voor de zomer ge klaard zijn. De commissie ruimtelijke ontwikkeling en milieu vergadert maandag 3 april over het voorstel. De vergadermg begmt om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kapelle. Weer ongeval bij Nieuwdorp NIEUWDORP - Opnieuw is in de omgeving van de Bemhard- weg-west nabij Nieuwdorp een aanrijding gebeurd. Op de kruising Bernhard weg-west en de Sloeweg zijn maandagoch tend twee auto's op elkaar gebotst. Een 20-jarige Goesenaar reed over de Sloeweg vanuit de richting 's-Heerenhoek. Op het kruispunt verleende de man geen voorrang aan een 34-ja- rige man uit de gemeente Borsele. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. Niemand liep verwondingen op. De Bemhard- weg-west en omliggende wegen, staan als gevaarlijk bekend. Er vinden verhoudingsgewijs veel ongevallen plaats door voorrangsfouten en hoge snelheden. Daarom heeft de provin cie onlangs het gedeelte vanaf de Frankrijkweg tot de 's-Hee- renhoeksedijk aan gewezen tot tachtig-kilometerweg in plaats van honderd. De verkeersborden zijn vorige week ge plaatst. Geld tekort voor Kapels centrum KAPELLE - Voor de herinrichting van het centrum van Ka pelle, het gebied rond het Kerkplein, komt de gemeente Ka pelle twee ton tekort. Vorig jaar stelde de raad een krediet beschikbaar van 2,2 miljoen gulden maar dat blijkt toch te weinig. De bezuinigingen die indertijd werden doorgevoerd, hadden overigens meer te maken met het sluitend maken van de begroting dan met de kosten van de herinrichting. Na een aanbesteding bleek het karwei met 2,2 miljoen niet te betalen. Het college van burgemeester en wethouders vraagt daarom een aanvullend krediet van twee ton. De gemeente hoeft dan niet de gebakken bestratingsmaterialen, die ze zo graag wil, in te leveren voor betonklinkers. Nekletsel bij botsing Rilland RILLAND - Een 25-jarige automobilist uit de gemeente Bor sele is maandag gewond overgebracht naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes na een botsing met een vrachtwagen. De man liep nekletsel op. Zijn auto raakte zwaar beschadigd. Het ongeluk, dat omstreeks zeven uur plaatsvond op de Oude Rijksweg bij Rilland, ontstond toen een 26-jarige vrachtwa genbestuurder uit Alblasserdam verzuimde voorrang te ge ven aan de man uit de gemeente Borsele. De vrachtwagen reed achteruit vanaf een uitrit de Oude Rijksweg op. Pijnlijke nek na aanrijding MIDDELBURG - Een 37-jarige automobilist uit Middelburg hield maandagmiddag een pijnlijke nek over aan een botsing op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg. Om half vijf stond hij stil voor de verkeerslichten ter hoogte van de Stro- menwijk. Een 84-jarige automobilist uit Middelburg merkte dat te laat op. Hij remde wel, maar door het regen glad gewor den wegdek gleed hij door tegen de achterzijde van de wach tende auto. De bestuurder had nekklachten, de veroorzaker kwam met de schrik vrij. Beide auto's hadden schade. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Werkgevers organisaties, lokale en provin ciale politici moeten samen lob byen voor snelle aanleg van een ontsluitingsweg voor de Ka naalzone op de westelijke oever van het Kanaal Gent-Temeu- zen. Die nieuwe verbindingsas moet het verkeer dat straks uit de Westerscheldetunnel komt, in een rechte lijn voeren naar de R4, westelijk van Zelzate. Daar kan direct worden aangesloten op de Europese hoofdwegen structuur. Dit stelt oud-voorzitter K. Horstra van de Brabant- Zeeuwse Werkgeversvereni ging, sectie Zeeland, in een af- scheidsinterview in het BZW- blad Bulletin. Horstra vindt dat met het oog op de komst van de Westerschelde tunnel werkgevers in de regio veel meer tijd moeten steken in 'het netwerken' om daarmee verbeteringen aan de weg- en railinfrastructuur in Zeeuws- Vlaanderente bespoedigen. Een belangrijke rol in het lobbywerk is volgens Horstra weggelegd voor de nieuwe Zeeuwse acqui sitie- en promotiegroep. De oud-BZW-voorzitter en di recteur van Zuid Chemie in Sas van Gent denkt verder dat de politieke en economische belan genbehartiging in Den Haag een stuk kan verbeteren, als er spoe dig in Zeeuws-Vlaanderen één gemeente wordt gevormd. Vol gens Horstra slagen de huidige zeven gemeenten er niet in om Zeeuws-Vlaanderen als econo misch belangrijke regio op de kaart te zetten. Terwijl de regio een belangrijkere status op grond van omzetten en export cijfers wel verdient. „Spreek je over één gemeente Zeeuws-Vlaanderen, dan heb je het over een heel andere schaal. Dan hoor je tot de grote gemeen ten in Nederland en ben je een serieuze gesprekspartner in Den Haag, maar ook in Antwerpen en Gent", stelt de oud-voorzit ter. Taken Daarnaast pleit hij in het artikel voor bestuurlijke schaalvergro ting, ook elders in de provincie. In de optiek van Horstra zouden er in Zeeland slechts vijf ge meenten moeten overblijven. De provincie zou bij een be stuurlijke herschikking op ge meentelijke vlak een aantal ta ken erbij krijgen, die nu nog het havenschap en de waterschap pen voor hun rekening nemen. „Die schaalvergroting zou de bestuurlijke daad- en slag kracht zeker ten goede komen", aldus Horstra. door Sheila van Doorsselaer PHILIPPINE - De vergunnin gen zijn binnen, het geld is er, maar helaas is er geen geschikte locatie voorhanden. Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaan deren wil een kinderdagverblijf openen in Philippine, maar kan geen goed onderkomen vin den. Onlangs ging er nog een perfecte locatie aan de neus van de stich ting voorbij en nu zit ze met de handen in het haar, want vol gende week zou de opvang al open moeten. Volgens Caro Verpoorte, die sa men met een andere medewerk ster het kinderdagverblijf wil gaan runnen, is er in Philippine een schreeuwend tekort aan dagopvang voor jonge kinde ren. „Ik weet zeker dat we zullen voorzien in een grote behoefte. Overal in Zeeuws-Vlaanderen zitten de dagverblijven overvol. Willen we snel kunnen starten, dan hebben we wel snel een plek nodig en daar kunnen we de hulp van de inwoners wel bij ge bruiken", aldus de woordvoer ster van de stichting Kinderop vang Zeeuws-Vlaanderen. Hoe groter de te huren ruimte is, hoe meer kinderen er kunnen worden opgevangen. Caro Verpoorte zoekt ondertus sen stug door. „Het onderkomen moet gelijkvloers zijn en er moet een grote buitenplaats zijn of een tuin, waarin de kinderen kunnen spelen. Zoiets moet in Philippine toch wel te vinden zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37