Oostburg roept justitie op matje Ook rechter wijst bouw windmolens op pij Ier dam af Onderzoek naar brandstichtingen flatgebouw Goes Ex-werknemers Dow klagen over lage pensioenen Zeeuwen zullen straf in Suriname moeten uitzitten Koffieshop wijkt voor theater 11 Openbaar Ministerie laat zaak tegen varkensbaron Van Sleuwen verjaren Russische reus landt in Woensdrecht U de deal. Wij het netwerk. V' FORTIS BANK Politie pakt drugsshoppers in Hulst zeeuwse almanak Voetbal PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zeeland dinsdag 28 maart 2000 door Joost Bosman TERNEUZEN - Kegels Sloop- en Milieutech niek in Terneuzen is maandag begonnen met de sloop van het oude pand van koffieshop Check point in Terneuzen. Het café moet plaats maken voor het nieuwe theater aan de Westkolkstraat. Zeven jaar lang huisde Checkpoint in het pand dat de afgelopen 35 jaar voor horecadoeleinden was ingericht. Uitbater M. Willems doet niet sentimenteel over de neergang van zijn café ruimte. Integendeel. „Nu we naar de overkant van de Westkolkstraat zijn verhuisd, belemmer de het pand ons uitzicht. Door de sloop hebben we straks weer een doorkijk naar de binnen stad", zegt Willems luchtig. „Bovendien heb ik al twee keer eerder meegemaakt dat mijn café door bestemmingsplanwijzigingen tegen de vlakte moest." Willems doelt op de cafés Den Engel en de Imageclubdie er begin jaren negen tig aan moesten geloven. Over het tijdelijk onderkomen is Willems zeer tevreden„Het is ruimer en er is meer zitgelegen heid, bezoekers hebben nu ook de gelegenheid iets te drinken." De koffieshop (het groene ge deelte) is vorige week maandag al geopend. Het café (het blauwe deel) gooit volgens Willems waarschijnlijk aanstaande zaterdag de deuren open. De uitbater toont zich tevreden over het ak koord dat uiteindelijk is gesloten met de ge meente. Dat ontstond pas na moeizame onder handelingen- Checkpoint wilde onder geen beding het voormalige onderkomen verlaten, zolang de koffieshop geen zekerheid had over de definitieve vestiging. Die moet over twee jaar voltooid zijn op de plaats waar nu nog het Varen scentrum staat. Na zeven jaar is de Terneuzense koffieshop Checkpoint niet meer: de sloop van het pand is gisteren begonnen. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De gemeente Oostburg beticht het Openbaar Ministerie Zeeland van laks heid inzake de Zeeuwse var- kensproblematiek. Oostburg is kwaad omdat het OM de zaak tegen de drie te groot gebouwde stallen van varkensbaron C. van Sleuwen heeft laten verjaren. Van Sleuwen kan hier niet meer voor worden vervolgd. Het OM heeft tot nu toe verzuimd de ge meente te vertellen hoe het zo ver heeft kunnen komen. In een brandbrief aan hoofdof ficier van justitie J. Bouman uit het Oostburgse gemeentebe stuur zijn ongenoegen over de gang van zaken. „Gelet op de trage reactie op de door Van Sleuwen gepleegde overtreding en de door ons ervaren oncoöpe ratieve opstelling jegens ons, bekruipt ons het gevoel dat u de varkensproblematiek niet de aandacht geeft die het naar onze mening en die van de gemeente raad verdient", zo schrijft het college van burgemeester en wethouders. Behalve aan de hoofdofficier van justitie zal de brief ook naar de procureur-ge neraal en naar de Tweede Ka mer worden verzonden. De varkensstallen van Van Sleuwen aan de Oostburgse Maagdenbergweg, Sophiaweg en Coxydeweg zijn willens en wetens te groot gebouwd. Dat blijkt uit documenten die justi tie al in 1997 bij Van Sleuwen in beslag heeft genomen. De docu menten kwamen aan het licht toen het OM in 1997 op verzoek van het ministerie van Land bouw een onderzoek instelde naar de stallen van Van Sleu wen, nadat in een stal in Schoondijke varkenspest was uitgebroken. Oostburg heeft toentertijd na drukkelijk bepleit het straf rechtelijk en bestuursrechtelijk vervolgingstraject op elkaar af te stemmen omdat de gemeente Van Sleuwen wilde aanpakken. Het gemeentebestuur moest echter uit de krant vernemen dat het strafrechtelijk proces te gen Van Sleuwen in september 1999 zou beginnen, maar dat hij niet was gedagvaard wegens de te groot gebouwde stallen. Wel moest hij zich verantwoorden wegens de overtreding van de meststoffenwet en de milieuver- gunningenHij zou te veel var kens houden, en de stallen zou den niet voldoen aan de Groen Label-milieuregels. Dit proces werd overigens geschorst tot april dit jaar. De gemeente schrijft in de brief verbijsterd te zijn toen zij van de verjaring van het feit vernam en ging verhaal halen bij plaatsvervangend hoofdofficier J. Eland. Het ge sprek liep niet als verwacht en Eland kon volgens de gemeente Oostburg geen geloofwaardige oorzaak van de misser aange ven. Wel beloofde hij de ge meente schriftelijk op de hoogte te brengen, maar dat is vier maanden later nog steeds niet gebeurd. De Oostburgse raads fracties vinden de handelwijze van het OM ronduit bescha mend. door Harmen van der Werf UTRECHT - Een bouwplan voor vier windmolens bij de Roompotsluis in de Ooster- schelde-stormvloedkering is door Rijkswaterstaat Zeeland terecht afgewezen, ondanks eerdere toezeggingen. De rechtbank in Utrecht heeft dat bepaald in een zaak die door het Bunnikse windenergie-ad viesbureau E-Connection tegen Rijkswaterstaat was aange spannen. E-Connection wilde vier wind molens van elk anderhalve me ga Watt bouwen bij de Room potsluis, aan de Noordzeezijde. Aanvankelijk was Rijkswater staat Zeeland bereid daaraan mee te werken. Bij de storm vloedkering staan al verschil lende windturbines. Gedurende de voorbereiding trok Rijkswaterstaat zijn mede werking in. De molens zouden een nabijgelegen vogelgebied kunnen verstoren, luidde één van de redenen. En het belang rijkste argument: ze komen te dicht bij de waterkering. Tussentijds De rechtbank in Utrecht heeft dit geaccepteerd. De overheid mag, aldus de rechtbank, tus sentijds het beleid wijzigen. Dat is gebeurd bij het project van E- Connection. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft het bouwen op of bij een zeewering aan strengere regels gebonden, vanwege de verwachte zeespie gelrijzing. Bij dijkverhoging of- verbreding wil Rijkswaterstaat de ruimte hebben. Grote gevolgen M. Kortenoever, directeur van E-Connection, is ongelukkig met de uitspraak van de Utrechtse rechter. „Zeespiegel rijzing is iets van lange adem, terwijl windmolens een econo mische levensduur van vijftien jaar hebben. Dat hoeft dus niet strijdig met elkaar te zijn." Voor windenergieprojecten kan het vonnis grote gevolgen heb ben, vreest Kortenoever. De windrijkste plekken liggen di rect aan de kust. „En", vraagt de directeur van E-Connection zich af, „waarom zou dit geen consequenties hebben voor het windpark dat in zee bij Egmond is gepland?" E-Connection dient volgens de rechtbank in Utrecht wel op de één of andere manier schade loos te worden gesteld, omdat er verwachtingen zijn gewekt. „Wij beraden ons nog", aldus Kortenoever. „Wellicht gaan we in hoger beroep." door Rob Paardekam WOENSDRECHT - Het was maandag een spannende dag op Vliegbasis Woensdrecht. Eén van de grootste vliegtuigen ter wereld, de Antonov-124 Con dor, kwam een vliegtuigromp voor Fokker Services afleveren. Om kwart over vier zette het Russische toestel zonder pro blemen de wielen aan de grond. De Antonov was door de vlieg basis gehuurd voor het vervoer van de vliegtuigromp. De komst van het Russische toestel bracht vanwege zijn gigantische afme tingen wel enkele uitzonderlij ke maatregelen met zich mee. Omdat er nergens plaats voor was, moest het toestel na aan komst op de landingsbaan blij ven staan. Daar werd vervol gens de romp uitgeladen. Het andere vliegverkeer moest ge durende die operatie noodge dwongen worden stilgelegd. Volgens een woordvoerder van de vliegbasis gaf dat geen al te grote problemen, omdat er na vijf uur doorgaans niet meer wordt gevlogen. De Antonov-124 Condor, in 1982 gebouwd in Rusland, is met zijn 69 meter lengte en 73 meter breedte het op één na grootste vliegtuig ter wereld. „Het is net een vliegend voet balveld", verklaart de woord voerder. Alleen de Antonov-225 Cossack is groter. Dit in 1988 ge bouwde vliegtuig is nog eens vijftien meter langer en breder dan de Antonov die gisteren in Woensdrecht aankwam. Slechts twee keer eerder, in 1986 en 1995, landde er zo'n groot ge vaarte in Woensdrecht. Het Russische vliegtuig, dat wordt gebruikt als vrachtvlieg tuig voor zware transporten over lange afstand, landde gis teren met zes mensen aan boord. Advertentie Internationale maiktert worden mi <k ttag toegankelijker Dat schep! kansen ondernemers met ambitie Forto Bank is een partner die de lokale markt goed te maar u ook kan vertellen hoe men over de landsgrenzen zakendoet Fort» Ba heeft het netwerk, de kennis en de ervaring om uw inter- j nationale activiteiten tot een succes te maken Praat e eens over met een adviseur van Forto Bank Meer weten' Bet 0900-8179 ot ki|k op internet: www tortisbank com GOES - De politie in Goes is een uitgebreid onderzoek begonnen naar diverse brandstichtingen in een flatgebouw. In het com plex De Bongerd aan de Appel straat zijn de afgelopen tien da gen vier brandjes aangestoken. Een woordvoerder van de poli tie bevestigt noch ontkent dat het complex nu wordt bewaakt door een videocamera. De politie heeft maandag een buurtonderzoek verricht onder de bewoners van De Bongerd. Een conclusie kon daaruit nog niet worden getrokken. „We ne men dit in ieder geval zeer seri eus", verklaarde politiewoord voerder S. de Beste. We willen niet het verwijt krijgen dat we te laat hebben gereageerd." De brandjes werden gesticht in containers, maar ook bij de lift op een etage. De Beste wijst erop dat de bewoners geen kant meer op kunnen als zo'n brand niet op tijd wordt geblust. „Het is nu een keer of vier gebeurd. Geluk kig kon de brandweer steeds op tijd ingrijpen. Maar als er een flinke brand uitbreekt, is het leed niet te overzien." Vooralsnog gaat de politie ervan door Joost Bosman TERNEUZEN - Een groep ge pensioneerden van Dow Bene lux is ontevreden over him pen sioenen. In een aantal anonieme brieven aan de ondernemings raad verwijten ze de chemiegi- gant dat die zich niet als een 'goede huisvader' gedraagt. Dow wil niet inhoudelijk reage ren, omdat het om anonieme brieven gaat. De groep, die de brieven onder tekent met de naam Dou we Pen- sio, wil dat Dow de pensioenen indexeert. Dat houdt in dat er inflatiecorrectie wordt toege past op de pensioenen, iets wat Dow nu niet doet. Daardoor zouden volgens Douwe Pensio werknemers die nu vijftien jaar met pensioen zijn al 46 procent aan koopkracht hebben ingele verd. Met de brieven aan de OR wil Douwe Pensio een discussie losmaken binnen Dow over de pensioenen. Die komen vergele ken met andere grote Neder landse bedrijven het slechtst uit de bus, aldus Douwe Pensio. Ook het feit dat Dow bij het pen sioenfonds niet een ledenraad heeft ingesteld, maar een verte genwoordiger van de gepensio neerden in het bestuur van het fonds heeft opgenomen, noemt de groep de voor Dow 'minst kwade' oplossing. De ontevre den gepensioneerden maken zich boos over het feit dat Dow een dominante positie heeft in het bestuur van het pensioen fonds. „Het pensioenfonds, of dat nu van Dow, DSM of AKZO is, is een aparte, zelfstandige vereniging en heeft in ons geval wettelijk niets met Dow te ma ken", aldus Douwe Pensio in de brieven aan de OR. De gepensioneerden stellen dat andere bedrijven geen probleem maken van indexering. In onder meer België, Duitsland en Italië is die zelfs wettelijk geregeld. In Een gezagvoerder, een co-pi loot, twee boordwerktuigkun digen, een telegrafist en een na vigator. Nadat de vliegtuigromp was uitgeladen, vertrok de Antonov, enkele uren na de landing, weer uit Woensdrecht. Nederland past elk bedrijf al in flatiecorrectie toe op de pensi oenen en daarom is er geen poli tieke druk om de indexering bij wet vast te leggen, aldus Douwe Pensio. „Daar is geen politieke eer aan te behalen Het is dui- delijk dat Dow zich niet confor meert aan wat in Nederland ge bruikelijk is. Dow gedraagt zich dus niet als een goede huisva der." De boze gepensioneerden wij zen ook op de winst (429 miljoen gulden) die Dow de afgelopen zes jaar heeft gemaakt uit het pensioenfonds. Volgens Douwe Pensio is dat ongeveer een kwart van het huidige pensioen fondsvermogen. Weliswaar mag Dow het pensioenfonds juri disch gezien gebruiken, aldus de gepensioneerden, maar zij vragen zich af of dat moreel ook acceptabel is. Dow-woordvoerder J. Huisman zegt dat het bedrijf normaal ge sproken niet op anonieme brie ven reageert. „We moeten deze brieven dan ook beschouwen als niet geschreven. Maar bij Dow is het wel de regel dat als in dexering niet verplicht is. het ook niet gebeurt", aldus Huis man. De vestiging in Terneuzen is daarbij met handen en voeten gebonden aan het beleid vanuit de hoofdvestiging in de Verenig de Staten. Bromfietser vist tas uit fietstas MIDDELBURG - Een brom fietser heeft maandag op de Ou de Vlissingseweg in Middelburg de fietstas van een 66-jarige fietster leeggegraaid. Hij kwam naast de Middelburg se vrouw rijden en viste haar tas uit de fietstas. Daarin zaten een rijbewijs, foto's en een porte monnee met driehonderd gul den. Het vliegende voetbalveld, de Antonov-124 Condor, leverde gisteren groot materieel af op de vliegbasis in Woensdrecht. foto Dirk-Jan Gjeltema uit dat de daders jongeren zijn die uit baldadigheid brand stichten. „We hebben nog geen concrete aanwijzingen wie het doen, maar duidelijk is wel dat het mensen zijn die niet naden ken bij wat ze doen", aldus De Beste. Hij vond het te vroeg om nu al aan een pyromaan als dader te denken. HULST - De politie heeft maan dag in Hulst drie Belgische jon gens van achttien, negentien en twintig jaar aangehouden, die kort daarvoor drugs hadden ge kocht. Twee vrienden waren in het be zit van ruim vier gram wiet en bijna drie gram hasj. Een derde Belg bleek drie gram marihuana bij zich te hebben. De politie heeft de softdrugs in beslag ge- door Joost Bosman TERNEUZEN - Het kan nog weken, zo niet maanden duren voordat de vier Zeeuwen die in Paramaribo gevangen zitten op verdenking van drugssmokkel aan de rechter worden voorge leid. Als ze eenmaal zijn veroor deeld, is uitlevering naar Ne derland uitgesloten. Een van de vier, een 48-jarige aan drugs verslaafde man uit Vlissingen, maakt het volgens zijn familie slecht. Hij werd sa men met een andere Vlissinger en twee Terneuzenaren op 12 maart aangehouden op het vliegveld van Paramaribo. Het viertal was in het bezit van een onbekende hoeveelheid cocaï ne. „Vrijdagavond belde onze zoon, met de vraag of er een ko pie van zijn medisch dossier met spoed kon worden opgestuurd. Ook vroeg hij om medicijnen en pijnstillers vanuit Nederland. Hi] is doodziek, want hij krijgt in Paramaribo geen methadon toegediend", aldus de moeder van de Vlissinger. Sporten Afgelopen vrijdag is ze door het ministerie van Buitenlandse Zaken officieel op de hoogte ge steld van de arrestatie van haar zoon. Bovendien heeft ze een re keningnummer gekregen om geld aan hem over te maken. „We hebben driehonderd gul den gestuurd, want ze moeten daar alles zelf betalen. Maar hoe hij daar verder moet leven, weet ik niet. Zijn uitkering is inmid dels stopgezet. Als ze nu maar eens werden voorgeleid, dan kwamen ze in een gevangenis terecht. Daar kunnen ze wat werk doen en sporten. Nu zitten ze nog steeds in een politiecel, waar ze niet eens een bed heb ben. Ik kan niets doen en voel me machteloos." Volgens de moeder van de Vlis- singse verdachte heeft de hulp verleningseenheid van het ministerie haar beloofd dat ze contact zou opnemen met de drugshulpverlening in Vlissin gen om te zien of er medicijnen kunnen worden geregeld. „Maar daar heb ik niets meer van gehoord." Brief Ook de moeder van een van de Terneuzenaren is ingelicht door Buitenlandse Zaken. Zij heeft geen contact met haar twintig jarige zoon. „Op het ministerie is me verteld dat hij niet mag bellen zolang hij in voorarrest zit. Schrijven mag hij weldus ik hoop snel een brief van hem te ontvangen." Beide vrouwen is inmiddels door het ministerie duidelijk te verstaan gegeven, dat hun zonen hun straf moeten uitzitten in Suriname. En ook dat ze voorlopig nog niet voor de rechter zullen verschijnen, om dat er nog meer Nederlanders in Surinaamse gevangenschap wachten op hun berechting. Die wat oudere Kloosterzan- denaar is een fervent suppor ter van de voetbalclub Hon- tenisse. Samen met zijn vrienden, even geestdriftige aanhangers van de plaatse lijke sporttrots, becommen tarieert hij zondags de pres taties van hun club, als die tenminste thuis speelt. En ie dereen in dat wereldje weet hoe dat gaat: de beste stuur lui staan altijd aan ival. Zoals laatst tegen Sluiskil. Goed, Hontenisse stond voor, maar in de loop van het tref fen lieten de Oost-Zeeuws- Vlamingen zich toch wat te rugdrukken. De senioren langs de lijn zagen het bezorgd aan. De oudere Kloosterzandenaar had, als geoefend toeschouwer, al ge signaleerd waar de angel zat. Tegen zijn vrienden en zijn meegetroonde kleinzoon bromde hij: „We zijn het hele middenveld kwijt." Zijn kleinzoon hakte diepro- fessionele analyse meteen in mootjes: „Klopt niks van opa, kijk, het ligt er gewoon nog."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35