Droom Adriaanse in vervulling Bruggink geniet van elke minuut Staelens fit genoeg voor duel tegen Nederlands elftal Ingrid Paul wijst Noors aanbod af Nieuwe Ajax-trainer duldt geen technische baas boven zich Ajax zesde club van Adriaanse Hoofdsponsor Heracles van kwakzalverij beschuldigd Joor Henk Hoijtink AMSTERDAM - De kleine, im mer wat toegeknepen ogen glommen. Hier zat hij, 52 jaar geleden geboren in de Amster damse Spaarndammerbuurt. En geen enkele interland ge speeld, voegde hij er met een uit dagende glimlach aan toe. Daar mocht hij toch wel trots op zijn. Of niet soms? Co Adriaanse, de nieuwe directeur betaald voet bal van Ajax, beleefde gister avond zonder enige twijfel het mooiste moment uit zijn loop baan als trainer. Een verrassing was zijn benoe ming niet. Zijn naam werd al langer en steeds luider in de Arena genoemd. Even ontstond de indruk dat zijn ambities niet zouden worden gehonoreerd door de beleidsbepalers van Ajax. Adriaanse maakte er geen geheim zijn kwaliteiten graagte willen toetsen op de stoel van de vorige week ontslagen Jan Wou ters. Dat zou bij sommige Ajax- leiders aversie hebben opge- AMSTERDAM - Ajax is de zesde club van Co Adri aanse als trainer/coach. De 52-jarige Amsterdam mer was bij Ajax al eerder hoofd opleidingen. Adri aanse speelde zelf bij vijf clubs. Hij treedt in dienst op 1 juli. Zijn contract loopt tot 30 juni 2003. Zijn voetballoopbaan verliep als volgt: Speler: HRVC (amateurs), 1964-70: De Volewijckers, 1970-76: FC Utrecht, daarna: OSV (amateurs) en DRC (amateurs). Trainer/coach: 1979-83: Zilvermeeuwen (ama teurs), 1983-84: AZ (scou ting), 1984-88. PEC Zwol le, 1988-92: FC Den Haag, 1992-97: Ajax (directeur opleidingen), 1997-2000: Willem II. ANP wekt. „Ik heb altijd gevonden dat je boter bij de vis moet leve ren", sprak Adriaanse met een zweem van opluchting. „Als mij wordt gevraagd waar ik wil werken, zeg ik dat. Elke coach die zichzelf serieus neemt, wil toch graag bij een topclub wer ken?" Algemeen directeur Frank Ka- les ontkende dat Ajax was opge jaagd door de interesse van Cel tic in Adriaanse. Hoewel her en der de indruk was ontstaan dat Ajax en Adriaanse elkaar al eer der hadden getroffen, zei Kales dat de onderhandelingen in het weekeinde waren geopend. „We hebben snel gehandeld, nadat door de directie en de raad van commissarissen unaniem voor Adriaanse was gekozen." Adri aanse, die een contract voor drie jaar tekende, was de enige kan didaat met wie Ajax heeft ge sproken, meldde Kales. Vertrek Adriaanse erkende twijfels te hebben gekend, nadat hij zijn vertrek bij Willem II had aange kondigd. Aanvankelijk diende er zich geen nieuwe club voor hem aan. „Je kunt wel zeggen dat je overtuigd bent van je kwaliteiten, maar anderen be palen waar je komt te werken. Toen ik had aangegeven dat ik me na Willem II wilde verbete ren, bleven er vier vacatures over: Ajax, Feyenoord, PSV en het Nederlands elftal. Toen Fey enoord Van Marwijk als nieuwe trainer koos, wist ik dat ik voor lopig buitenspel stond." Bij Willem II wordt Adriaanse opgevolgd door Hans Wester hof, pikant genoeg nu de tijde lijke trainer bij Ajax. Een vroegtijdige ruil is niet ter spra ke geweest, stelde zowel Kales als Adriaanse. „Een contract is er om gerespecteerd te worden zei Adriaanse. „In november ben ik benaderd door Vitesse, maar de club nam Ronald Koe man. Daarna heb ik voor mezelf bepaald dat ik run contract bij Willem II zou uitdienen. Deze situatie is ook te prefereren. Ik kan vanaf dit moment meeden ken met Ajax." Dat belooft nog een gecompli ceerd proces te worden. Vorige week werd in de Arena alom ge zegd dat het ontslag van Wou ters geen oplossing voor de pro blemen van Ajax was. Na de presentatie van diens opvolger kan evenzeer worden gesteld dat de komst van Adriaanse dat op zich ook nog niet is. Kales en zijn nieuwe trainer moesten gis teren op vragen betreffende de structuur bij Ajax duidelijke antwoorden schuldig blijven. Eerder had Adriaanse de inge wikkelde constructie van Ajax sinds de beursgang aan een kri tische beschouwing onderwor pen. Te veel directeuren, was sa mengevat de teneur. Hij sprak zijn voorkeur voor de werkwijze met een trainer en een technisch directeur, zoals bij Willem II. Daar heeft Adriaanse prettig samengewerkt met Martin van Geel. Bij Ajax daarentegen kon Danny Blind, inmiddels opge stapt, geen voldoening vinden in de nieuw gecreëerde functie van directeur spelersbeleid. De bevoegdheden waren in zijn ogen beperkt of, op z'n minst, niet helder. Sinds de aftocht van Blind twijfelt Ajax over de in houd (en misschien wel het nut) van de functie. Bedachtzaam Zoals de etiquette bij een heug lijke gelegenheid als die van gis teravond eist, hield Adriaanse zich op de vlakte. Eén keer was hij nochtans tamelijk duidelijk. „Er komt niet nog iemand in een technische functie bóven mij." Die uitspraak paste bij zijn do minante karakter. Of hij zich gaat bemoeien met de structuur van zijn nieuwe club? Bedacht zaam: „Bemoeien vind ik een negatief woord. Ik ga er wel me de invloed op uitoefenen." In de zoektocht naar een nieuwe directeur opleidingen, de opvol ger van Westerhof, zal de nieu we hoofdtrainer zich mengen. En het zou best kunnen, liet Adriaanse zich ontvallen, dat de functie van directeur spelersbe leid 'overbodig' blijkt. „Mis schien gaan we verder met een duo, misschien een trio. mis schien wel een kwartet", sprak Kales afwerend. Maar de zelf bewuste Adriaanse zal geen be hoefte hebben aan al te veel mensen om zich heen. Het lijkt zelfs denkbaar dat Ajax met de aanstelling van Adriaanse te rugkeert naar de situatie in het tijdperk van diens geestverwant Louis van Gaal, die de club in de succesvolle jaren negentig in zijn greep had als trainer, tech nisch directeur en manager te- gelijk. Ajax' voormalige directeur op leidingen verwees naar de vorm van een vleugel in het clubge bouw op De Toekomst, het jeugdcomplex. „Niet voor niets is dat een vleugel. Ajax moet al tijd over de vleugels spelen", sprak Co Adriaanse, spinnend als de nieuwe trainer van Ajax. GPD Akkoord over overgang Ricksen ALKMAAR - AZ en Glasgow Rangers hebben na langdurig onderhandelen een akkoord bereikt over de overgang van Fernando Ricksen naar de Schotse club. De speler moet zelf nog wel tot overeenstemming komen met de formatie van Dick Advocaat. Hij heeft een aanbieding voor vijf jaar gekre gen. „Ik heb een gesprek gehad met Advocaat", zei Ricksen „Hij heeft voor mij een plaats als rechtsback ingedachte. Mijn voorkeur gaat eigenlijk uit naar het middenveld, maar voor het goede doel heb ik wel iets over. Ik verwacht binnen een maand duidelijkheid." ANP De Boer langer uitgeschakeld BARCELONA - Ronald de Boer is zeker zes weken niet be schikbaar voor Barcelona. De Spaanse club heeft dat maan dag bekendgemaakt. De international raakte afgelopen weekeinde geblesseerd aan de achillespees. Er werd aanvan kelijk gerekend op een absentie van een maand. De Boer had zich al afgemeld voor de vriendschappelijke wedstrijd van Nederland tegen België, woensdag in Brussel. Hij mist nu in ieder geval ook de duels in de kwartfinale van de Champions League met Chelsea. RTR Lazio Roma huurt vliegtuig ROME - Lazio Roma heeft een vliegtuig gehuurd om zijn spe lers woensdag na de diverse interlandverplichtingen zo snel mogelijk terug te brengen naar Rome. De Italiaanse club wil zo min mogelijk tijd verspillen in de voorbereiding op de cru ciale wedstrijd om de landstitel zaterdag tegen Juventus. Het vliegtuig maakt drie vluchten om de internationals op te pik ken. De spelers van Lazio zijn onder andere actief voor Tsje chië, Joegoslavië, Italië (in en tegen Spanje) en Portugal. De operatie kost ruim 50.000 gulden. Toch kan coach Eriksson nog niet over al zijn spelers beschikken. RTR Youri Rose vervangt Brutil Hosé ZEIST - Bondscoach Han Berger van Jong Oranje heeft aan valler Youri Rose van Volendam opgeroepen voor de vriend schappelijke wedstrijd van dinsdag in Westerlo. tegen de beloften uit België. Rose (20) vervangt in de selectie van de 'nieuwe lichting van Jong Oranje' Ajacied Brutil Hosé, die zich zondag geblesseerd afmeldde. Rose kwam vorig jaar uit voor het nationale elftal onder 20 jaar. Jong Oranje bestaat dinsdag uit spelers die op of na 1 januari 1979 zijn geboren. Het 'echte' Jong Oranje, tevens olympisch elftal, oefent de zelfde avond in Sittard tegen Australië. Berger zal bij die wedstrijd op de bank zitten, geassisteerd door keeperstrainer Joop Hiele. ANP AS Roma stapt naar de beurs ROME - De Italiaanse club AS Roma gaat volgende maand naar de beurs in Milaan. Voorzitter Francesco Sensi heeft on danks de tegenvallende prestaties verklaard dat de beurs gang tussen 7 en 10 april is gepland. De formatie uit Rome ver loor de laatste drie wedstrijden op rij. „De financiële cijfers tellen meer dan de stand op de ranglijst", zegt Sensi in de krant la Repubblica. De aandeelhouders hebben het plan in december goedgekeurd. RTR Nijhuis deze week geopereerd DORTMUND - Alfred Nijhuis ondergaat deze week een ope ratie aan de enkel. De verdediger van Borussia Dortmund heeft al lange tijd last van het gewricht. Bij onderzoek werd een botsplinter in de enkel geconstateerd. Ook is er kalkafzet- ting aangetoond. Na de ingreep wordt duidelijk of Nijhuis dit seizoen nog in actie kan komen. DPA Arnold Bruggink (zesde van links) werkt samen met zijn ploeggenoten een looptraining af. foto Cor M u Ider/AN P Van Hooydonk en Hasselbaink) niet bij zijn, maar ik weet nu wel dat ik de volgende in de rij ben. Ik wist zelf al dat ik aardig kon voetballen, maar dit is toch de bevestiging dat ook nog andere mensen het in me zien zitten." Bruggink, de jonge debutant, hoefde zich gisteren bij de eerste kennismaking niet eens aan ie- STEENWIJK - Volleyballer Richard Schuil hoopt over twee maanden voldoende her steld te zijn van zijn kniebles sure om zich precies op tijd voor de World League aan te sluiten bij de Nederlandse se lectie. De vrije aanvaller van Oranje en de Italiaanse topclub Ma- cerata onderging maandag in het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam een kijkoperatie dereen voor te stellen. „Met jon gens als Kluivert en Seedorf heb ik de meeste nationale jeugdse- lecties doorlopen." Bruggink werd in de jeugd van FC Twente zelfs een keer topscorer van de landelijke jeugdcompetitie en troefde daarmee ene Patrick Kluivert af. Sommige insiders dichtten de Tukker toen een Rentree van Schuil over twee maanden aan het gewricht waarvan hij al sinds eind december last heeft. Chirurg Heijboer heeft het beschadigde kraakbeen in de knie bijgewerkt. Hij acht de kans groot dat Schuil er niets aan overhoudt. grotere toekomst toe dan Klui vert. Hoe anders is het gelopen. „Jongens als Kluivert, Seedorf en Davids hebben in één keer de sprong voorwaarts gemaakt, terwijl ik een aantal jaren ben blijven hangen", aldus Brug gink, die in de afgelopen jaren uitgroeide tot record-interna tional van Jong Oranje. Maar „Er zat een gaatje in het kraakbeen, een 'wakje'. Daar in moet nu littekenweefsel groeien. Ik mag de komende twee weken niets doen en moet dan zes weken revalide ren. Daarvoor ga ik terug naar Italië. Daar is meer plaats en dat is gemakkelijker. Dus als alles goed gaat, stroom ik over twee, tweeënhalve maand in voor de World League. Dat valt me dan achteraf nog mee." ANP als die groep straks in mei op het EK in Slovenië de jacht op een Olympisch ticket opent, zit de aanvoerder thuis omdat hij een schorsing van drie wedstrijden aan zijn broek heeft. Nuchter blijven „Nu ik dit zo meemaak, komt die schorsing me niets een zo slecht uit." Maar Bruggink weet ook wel dat hij voorlopig niet meer is dan de vervanger van Bergkamp en Van Nistelrooij. „Ik ken mijn plaats in deze se lectie. EURO 2000? Daar denk ik helemaal niet aan. Je moet wel nuchter blijven. Als die jon gens straks weer fit zijn, maak ik normaal gesproken weer een pas op de plaats." Maar wat er ook gebeurt, die paar dagen bij Oranje pakken ze hem nooit meer af. „Dit is genie ten, kippenvel. Ja, ik heb het ding heel wat keren verfoeid, maar op die bank van morgen ga ik heel graag zitten." GPD ALMELO - De Vereniging tegen de Kwakzalverij raadt het be stuur van de Almelose voetbal vereniging Heracles aan een an dere shirtsponsor te zoeken. De vereniging laat in een brief geen spaan heel van het Almelose be drijf in homeopathische pro ducten en vitaminepreparaten Matthias Rath, dat zich onlangs als hoofdsponsor aan de eerste- divisieclub verbond. Rath, een Duitse ondernemer, verkoopt vooral voedingssuple- menten. „Op zijn website en uit zijn huis-aan-huisbladen komt hij naar voren als iemand, die zich vergelijkt met Newton, Einstein en Watson", stelt de vereniging. .,Rath beweert dat alle hart- en vaatzieken eigenlijk een lichte vorm van scheurbuik zijn en dat zijn grote ontdekking wordt ontkend en tegengewerkt door criminele organisaties die in zijn bedrijf infiltreerden, door de farmaceutische industrie en politici, die hij als gezochte mis dadigers beschrijft. Ieder wel denkend mens ziet in dat hier geen wetenschapper, maar een geslepen zakenman met para noïde inslag in het spel is", schrijft voorzitter Renckens van de Vereniging tegen Kwakzal verij. Aandacht Een woordvoerder van Rath pa reert dat. „Het gaat hier om een zeer fundamentalistische ver eniging die elke vorm van na tuurgeneeskunde afwijst. Ze vertegenwoordigt de financiële belangen van de farmaceuti sche industrie. Wij vestigen de aandacht op schadelijke bij werkingen van farmaceutische medicijnen en stellen er gezon dere alternatieven tegenover. Het feit dat 150.00 patiënten met natuurlijke preparaten van dr. Rath zijn geholpen, zal de commerciële geneesmiddelen industrie niet welgevallig zijn". Blij Heracles-voorzitter J. Smit haalt de schouders over op over het rumoer in pillenland. „Het is niet aan ons om de kwaliteit van de producten van onze sponsors te controleren", vindt hij. „Als die vereniging iets tegen de fir ma Rath heeft, zijn erbinnen de medische wereld kanalen om dat duidelijk te maken. Wij zijn blij met deze sponsor en doen niets met zo'n opportunistisch briefje." GPD van onze sportredactie LAAKDAL - De Belgische voet ballers leven ontspannen en vol vertrouwen toe naar de inter land tegen Nederland. Bonds coach Robert Waseige beschikt over een fitte selectie. Tijdens de training van gisteren bleek dat ook Lorenzo Staelens fit is en dus zal spelen tegen Oranje. Vraag is alleen wie naast hem in het centrum van de verdediging zal opdraven. Waseige: „Ik weet nog niet wie dat zal worden: De Boeck of Crasson. Wel wil ik duidelijk stellen dat ik Crasson niet heb opgeroepen als alternatief voor de rechterflank. Met Deflandre en Broeken heb ik daar voldoen de mogelijkheden. Als Crasson speelt, is het centraal." Aan de vorige editie van Neder- land-België, die vorig jaar in de Kuip in een 5-5-gelijkspel ein digde, wilde Waseige liever niet meer herinnerd worden. „Die wedstrijd heeft destijds voor een schokeffect gezorgd", klonk het kortaf. „Maar ik neem aan dat dat effect intussen is uitge werkt." Liever benadrukte Waseige de weinig gunstige vormcurve van zijn internationals. „Dat is ook het grote verschil met Oranje. De Nederlandse internationals spelen bijna allemaal bij een Europese topclub. Door de vele cruciale wedstrijden die ze daar spelen, onder meer in de Cham pions League, verwacht ik een Oranje in topvorm. Dat is trou wens al gebleken in de oefen wedstrijden van de afgelopen maanden. Ons peil is aardig constant, bij de Nederlanders loopt het steeds beter. Tegen Duitsland vorige maand was het zelfs indrukwekkend." Toch weigert Waseige de wed strijd tegen Nederland als de belangrijkste test voor EURO 2000 te beschouwen. „Dé laat ste oefeninterland is de meest cruciale. Dan pas moeten we er echt staan." Lach Rijkaard wilde maandag weinig kwijt over zijn opstelling. Wel liet hij doorschemeren dat San- der Westerveld in het Brusselse Koning Boudewijnstadion mo gelijk het doel van Oranje ver dedigt. „Die kans is zeker aan wezig", reageerde hij met een veelbetekende lach op vragen van de verzamelde media. „Maar op meer namen ga ik niet reageren", aldus de trainer die Bruggink en Talan als vervan gers voor de geblesseerde Ro nald de Boer en Jerrel Hassel baink opriep. GPD/ANP van onze sportredactie OSLO - Schaatscoach Ingrid Paul heeft maandag een aanbie ding van de Noorse bond afge wezen. De 35-jarige Nederland se had de post van bondscoach kunnen aanvaarden, na het ver trek van de andere bondstrai- ner, Geir Karlstad, op vrijdag. Paul had haar werk in Noorwe gen echter liever samen met Karlstad voortgezet. De train- ster is een voorname kandidate voor de functie van bondscoach in Nederland, naast Gerard Kemkers. Paul liet het Noorse persbureau NTB weten dat ze volgende week terugkeert naar Neder land om te onderhandelen met de Nederlandse schaatsbond (KNSB) en Frisia, dat interesse heeft een nieuwe Nederlandse commerciële ploeg op te zetten. Woordvoerder Hans van Goor van Frisia weigert te reageren op de berichten. Wel is duidelijk dat het bedrijf graag Marianne Timmer inlijft, die bij Sanex vertrekt. Peter Mueller Inmiddels staat nagenoeg vast dat Timmer naar een nieuw op te richten ploeg gaat. Spaarse- lect, de ploeg van Peter Mueller, onderneemt geen pogingen om de tweevoudig olympisch kam pioene te contracteren. ANP PSV'er nog beduusd van uitverkiezing voor Oranje door Leon ten Voorde AMSTERDAM - De ene bank is de andere niet. Ruim twee jaar zat Arnold Bruggink mokkend in de dug-out bij PSV, morgen avond in Brussel nestelt de Tuk ker zich met een heerlijk gevoel bij de reserves van Oranje voor de oefeninterland tegen België. De kille bank van weleer is voor de jonge debutant opeens een warme fauteuil geworden. Arnold Bruggink keek tijdens de eerste training van het Ne derlands elftal in de Arena meerdere keren vol ongeloof om zich heen. Maar wat hij zag, was toch echt de werkelijkheid. Nog geen zes weken geleden twijfel de hij aan alles: aan zichzelf, aan PSV, ja, aan wat eigenlijk niet? En nu stond hij opeens daar en zat hij middenin in een partijtje met sterren als Frank de Boer, Edgar Davids en Jaap Stam. „Dit is een hele vreemde situatie", sprak Bruggink na de training en hij straalde. Van oor tot oor. Hij nam zondagavond niets ver moedend de telefoon op. Brug gink, net terug van een bezoek aan zijn ouders in Geesteren, wist niet wat hij hoorde. Verba zing en vertwijfeling vochten om voorrang.„Ik sprak met Hans Jorritsma (de teammana ger van Oranje), tenminste dat zei hij." Bruggink balde zijn vuist, maar liet zich niet meteen verleiden tot een jubelkreet. Want diep van binnen zat toch ook de twijfel. Klopte het wel, werd hij niet in de maling geno men? Trillen „Ik dacht eerst dat André Ooijer me dolde, want dit soort grapjes haalt hij wel vaker uit." Pas een halfuur later, toen de selectie ook op teletekst stond, wist Bruggink het zeker: hij zat bij Oranje, bij de beste 22 spelers van Nederland op dit moment. „Ik zat echt te trillen op mijn stoel, was echt met stomheid ge slagen, want ik had hier voor nul procent rekening mee ge houden." Zo ben je de ideale supersub, de eeuwige schaduw van Ruud van Nistelrooij en Luc Nilis, en zo hoor je bij de 'Heren van Oran je'. „Dat is het voordeel als je bij een club als PSV speelt en een paar keer scoort", denkt Brug gink. „Ik weet ook wel dat ik mijn uitverkiezing te danken heb aan het feit dat er veel spit sen (Bergkamp, Van Nistelrooij, Co Adriaanse: „Elke coach die zichzelf serieus neemt, wil toch graag bij een topclub werken?' foto Cor Mulder/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33