Overheid verzacht pijn TCA PZC Politie te traag bij uitzetten asielzoekers Je dochter is dood, vertelde de daderes aan Nadia's moeder Videocamera wapen tegen bumperkleven Miljoenen in taxifonds binnenland Rijk rijdt geestesgeboorte Naamloze in de wielen Bouw IJburg begint op vlotten Vijftien jaar celstraf voor doden sigarenhandelaar ouderwetse sudderlapjes 1.25 14.50 CU Andijvie 01 Greenfields rib/runderlappen Blue Band margarine 3 halen, 2 betalen: ChZaanse snijders ChArdenner boterhamworst van onze redactie binnenland dinsdag 28 maart 2000 DEN HAAG - Het is twijfelach tig of de Amsterdamse Taxicen trale TCA instemt met het voor stel van bemiddelaar Rood dat over veertien dagen verschijnt. Rood werd anderhalve maand geleden door minister Netelen bos aangesteld om het Amster damse taxiconflict op te lossen. TCA verliest als het aan Rood ligt zijn monopolie. Het bedrijf eist een compensa tiefonds voor de zwaarst gedu peerde taxichauffeurs ook een londs voor bijvoorbeeld schade aan nieuwe voertuigen. Taxibedrijf TCA heeft jaren lang een monopolie in Amster dam gehad. Met de komst van Taxidirekt twee jaar geleden en de invoering van de nieuwe Taxi wet per 1 januari raakte zij die kwijt. Het steekt TCA- chauffeurs dat zij hoge bedra- voor een vergunning heb ben betaald, en hun nieuwe col lega's niet. Rood legde gisteren aan de vier partijen - de gemeente Amster dam, het Rijk. TCA en Taxidi rekt - een conceptvoorstel met dertien maatregelen voor. Daar in trekt hij onder meer tien mil joen gulden uit als compensatie voor de geleden schade. Dit compensatiefonds zal moeten worden opgebracht door het Rijk (vijf miljoen), de gemeente drie miljoen). TCA 1,5 miljoen) ;n Taxidirekt (0,5 miljoen). 'Jit het fonds, beheerd door een Imafhankelijke stichting, moet /geld worden verstrekt aan I chauffeurs die enorme verliezen I rebben geleden als gevolg van de Taxi wet en deze verliezen wel meer kunnen opvangen. I TCA-bestuurslid H. Janmaat I toonde zich gisteren sceptisch over Roods voorstel. Het capa citeitsbeleid, waarbij de uitgifte van vergunningen de eerste ja- Minder mensen aan het werk via arbeidsbureaus ZOETERMEER - De arbeids bureaus hebben vorig jaar 203.00 0 mensen aan een baan geholpen. Dal is vier procent minder dan hel voorgaande jaar, zo blijkt uit cijfers van Ar beidsvoorziening. Arbeidsbureaus moeten boven dien meer inspanning leveren om werklozen met succes te be middelen. Ruim 67.000 mensen die via het arbeidsbureau werk vonden, volgden eerst een bij scholing of extra training. Dat is een toename van 59 procent. De directie van Arbeidsvoorzie ning wijt de terugval van het aantal direct plaatsbare werk lozen aan het 'economisch hoogtij'. Daardoor schreven minder mensen zich in en blij ven moeilijk plaatsbare werklo zen in de kaartenbakken achter. Het aantal vervulde vacatures nam eveneens af. met dertien procent tot 159.000. Werkgevers zoeken via het arbeidsbureau vooral kandidaten voor moei lijk vervulbare vacatures. ANP ren wordt beperkt, is volgens hem onvoldoende. Hierdoor wordt wel een drempel voor be ginners opgeworpen, maar kun nen bestaande bedrijven wel veel taxi's laten rijden, aldus Janmaat. GPD/ANP door Dijlan van Vlimmeren BREDA - Een 53-jarige vrouw uit het Brabantse Etten-Leur wil haar achter naam Van Mierlo veranderd hebben in De Naamloze. Het ministerie van Justitie staat dat niet toe. Gisteren stapte de vrouw naar de rechtbank in Breda. Eerder liet de vrouw haar voornaam Coby wijzigen in Emanuella. Dat laatste lever de geen problemen op, maar met De Naamloze heeft staatssecretaris Cohen van Justitie beduidend meer moeite. Volgens J. L. Roozendaal van het ministe rie van Justitie is de naamsverandering van deze vrouw uniek te noemen. Jaar lijks krijgt het ministerie zo'n 3400 ver zoeken binnen van mensen die een andere naam willen. Iemand die zich echter De Naamloze wil laten noemen, heeft Roozendaal nooit eerder gehad. De vrouw zou op 9 december 1990 een 'goddelijke geestesgeboorte' hebben doorgemaakt. Sinds deze transformatie leeft Coby van Mierlo naar eigen zeggen niet meer. Ze wil daarom ook van die naam af. Bij haar goddelijke geestesge boorte heeft ze de naam Emanuella de Naamloze gekregen en ze wil deze graag in het dagelijkse leven gebruiken. Ema nuella staat voor 'god werkt in en door mij' en 'De Naamloze' is als een god die niet te benoemen is. Volgens Justitie past De Naamloze niet binnen het Nederlandse naamrecht. Maar Emanuella zegt dat zij aan de twee wette lijke criteria voldoet: haar nieuwe achter naam klinkt Nederlands én komt nog niet in Nederland voor. De staatssecretaris blijft er echter bij dat De Naamloze geen naam is. Tegen Cohens beslissing tekende de Et- ten-Leurse in juni 1999 bezwaar aan. Op verzoek van Justitie schakelde ze een psy chiater in die volgens haar rapporteerde dat 'het geestelijk leed groot zou zijn als zij de geslachtsnaam Van Mierlo moest blijven gebruiken'. De Etten-Leurse ont kent psychische problemen te hebben„Ik denk niet, dus ik kan geen psychische pro blemen hebben." De psychiater van het ministerie verklaarde haar bezwaar on gegrond, een advies dat op 25 oktober 1999 door de staatssecretaris werd over genomen. Schizofreen Tijdens de rechtszitting noemde de vrouw gisteren de Nederlandse wetgeving 'schi zofreen' Ze vond het onbegrijpelijk dat de aardse wetten boven de goddelijke wetten worden gesteld. Ook wees ze erop dat, als ze haar zin niet krijgt, het doek valt voor het mystiek centrum De Gouden Stilte in Prinsenbeek. In dit centrum, dat pas geopend wordt als Emanuella zich van de rechter De Naamloze mag noemen, wil Emanuella mensen genezen. Rechter M.E.H. Janssen doet over zes we ken uitspraak. GPD Schoolgeld gaat omhoog ZOETERMEER - Het schoolgeld gaat komend schooljaar met 47 gulden omhoog. Het wordt dan 1822 gulden, zo heeft mi nister Hermans van Onderwijs gisteren laten weten. Het lesgeld moet worden betaald voor alle leerlingen in het voortgezet onderwijs en het beroepsonderwijs die aan het be gin van het schooljaar (1 augustus) zestien jaar of ouder zijn. Ook de tegemoetkoming in de kosten voor het lesgeld gaat met 47 gulden omhoog. ANP Assistent-astronomen in staking GRONINGEN - Twintig studenten aan de Rijksuniversiteit Groningen die assisteren aan de faculteit sterrenkunde heb ben gisteren het werk neergelegd. „We verdienen hier zo weinig dat het aantrekkelijker is in een pizzeria te gaan werkenHet is heel slecht voor de wetenschap als we hier nog minder verdienen dan het minimumloon", klaagt woordvoerder W. Schaap. De aankomend astronomen krijgen maandelijks 2374 gulden bruto. Daar bovenop hebben ze recht op een toeslag van 700 gulden. Die toeslag hebben ze echter nooit gekregen. Het bestuur van de universiteit zegt dat het wordt overge maakt naar de faculteit. De faculteit ontkent dat. „We willen duidelijkheid en tot zo lang staken we", aldus Schaap. ANP Gelderse hasj bende opgerold ARNHEM - De politie in Arnhem denkt met de aanhouding van drie mannen uit die stad gisteren een landelijk opereren de hasjbende te hebben opgerold. De politie deed huiszoekingen op twaalf adressen in Arnhem. Ravenstein en De Steeg. Er is onder andere 120 kilo wiet met een straatwaarde van enkele miljoenen guldens en 350.000 gulden aan contanten gevonden. De mannen van 20, 33 en 43 jaar leverden wiet aan afnemers in heel Nederland. Verder heelden zij fietsen, skelters, verwarmingsketels, graafmachi nes en inbouwkeukens. De politie verwacht nog meer mensen aan te houden. De politie kwam op het spoor van de bende na een onderzoek van de Sociale Dienst in Arnhem, waarbij vervalsing van werkbriefjes en zwartwerken aan het licht kwamen. ANP Minister jaagt overheden web op DEN HAAG - Alle gemeenten, provincies en waterschappen moeten binnen twee jaar op Internet staan. Dat wil minister van Boxtel (Grote Stedenbeleid), die hiervoor vier miljoen gulden extra uittrekt. Dit geld komt bovenop de eerder toegezegde zes miljoen, zo maakte Van Boxtel gisteren bekend bij de installatie van de commissie 'ICT en de stad' in Den Haag. De commissie heeft als opdracht de gevolgen van informatie- en communicatietechnologie (ICT) voor de ontwikkeling van de steden in kaart te brengen. Door de informatierevolutie en de opmars van elektronisch winkelen zullen burgers binnen kort andere eisen stellen aan de overheid. Van Boxtel vindt dat gemeenten daarop actief moeten inspe len door zelf optimaal gebruik te maken van ICT ANP Piek in overlijdens maand januari VOORBURG - In januari zijn tweeduizend mensen méér overleden dan gewoonlijk in die maand. De griep die van half december tot half januari in Nederland heerste, is daarvoor verantwoordelijk. In januari overleden vijftienduizend men sen, aldus cijfers van het CBS. Dat komt neer op 484 sterfge vallen per dag. Dat zijn er 68 meer dan gewoonlijk. Rond kerstmis begon het aantal sterfgevallen toe te nemen. Op 6 januari overleden de meeste mensen, 544. Dat is dertig procent meer dan op een doorsnee januaridag. Vooral onder ouderen overleden meer mensen. ANP AMSTERDAM - In het IJ-meer wordt hard gewerkt aan de bouw van de nieuwe Amsterdamse stadswijk IJburg. Op zes kunstmatig aangelegde eilanden legt de gemeente Am sterdam hier een woonwijk, jachthavens, een strand en zelfs een begraafplaats aan. De eerste woningen kunnen in het najaar van 2001 worden betrokken. In totaal komen er 145.000 mensen op IJburg te wonen. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De politie moet professioneler en meer specia listisch met haar asieltaken omgaan. Dat blijkt uit een on derzoek in opdracht van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken. Het kost de politie bijvoorbeeld zo'n 2,5 werkdag om een uitge procedeerde asielzoeker het land uit te zetten. Dit kan 'effec tiever en efficiënter' door in sommige gevallen gespeciali seerde vervoerders in te zetten of transporten te combineren. Ook moeten de verschillende vreemdelingendiensten inten siever samenwerken. In het onderzoek wordt getwij feld of de financiële middelen wel goed worden verdeeld bij het uitvoeren van asieltaken. In het rapport is een voorstel opge nomen voor een nieuwe wijze van toedeling van het asielbud get. In de nieuwe verdeling krijgen politieregio's geld toebedeeld op basis van hel aantal asielzoe kers in die regio. Er wordt dan niet langer gekeken naar de wij ze waarop de asielzoekers wor den opgevangen. Nu is het zo dat de politie geen geld krijgt voor het toezichthouden op asielzoekers die voor eigen huisvesting hebben gezorgd, maar de onderzoekers vinden dat niet terecht. Ook de Raad van State roerde zich gisteren in haar jaarverslag over de opvang van asielzoe kers. De Raad vreest dat het asielbeleid in de knoei komt, doordat het Europees Hof van Justitie niet op zijn taak bere kend is. Het komt vaak voor, dat een Ne derlandse rechter aan het Euro pees Hof om een uitleg vraagt van de Europese regels, voordat hij zelf een definitief vonnis kan vellen. Het duurt nu gemiddeld al bijna twee jaar, voordat zo'n zogeheten prejudiciële uit spraak wordt gedaan. In die tijd stokt niet alleen de rechtszaak waar het om gaat, maar ook soortgelijke zaken. De Vereniging Vluchtelingen- Werk Nederland eiste gisteren voor de rechtbank in Den Haag minimale opvang voor zoge noemde Dublin-claimanten. Deze groep asielzoekers mag hier geen verblijfsverzoek in dienen, omdat zij via een ander land van de Europese Unie ons land zijn binnengekomen. De aanvraag moet in het eerste land van aankomst worden in gediend. Sinds 1998 hebben Dublin-claimanten geen recht meer op een plek in een opvang centrum. VN-verdrag Volgens Vluchtelingenwerk handelt staatssecretaris Cohen van Justitie onrechtmatig door deze groep uit te sluiten van op vang. De regeling is in strijd met een VN-verdrag waarin staat dat iedereen recht heeft op huis vesting, voedsel en medische zorg. Bovendien had Cohen die maatregel nooit mogen nemen omdat dat buiten zijn bevoegd heid lag. Landsadvocaat A van Leeuwen meent dat de vluchtelingenor ganisaties de rechtszaak bij de verkeerde rechter hebben aan gespannen. Niet de burgerlijke, maar de bestuursrechter of de vreemdelingenrechter zou zich over de kwestie moeten uitspre ken. Verder weersprak hij de stelling dat de regeling geen wettelijke grondslag heeft. De uitspraak is op 10 mei. ANP door Carine Neefjes AMSTERDAM - Direct nadat de Amsterdamse Nadia Chebti (15) vorige week werd doodge reden door een tram, kreeg haar moeder een telefoontje van de daderes. „Nadia is dood", vertelde deze vijftien jarige Amsterdamse, die vanaf het perron bij de halte Jan van Galenstraat met haar gsm naar mevrouw Chebti belde. De inmiddels vastzittende verdachte, die volgens getui gen Nadia Chebti van het tramperron zou hebben ge duwd, wordt dood door schuld ten laste gelegd. Ze zou Nadia al meerdere malen met de dood hebben bedreigd. Ook de poli tie heeft inmiddels uit diverse verklaringen de conclusie ge trokken dat het incident niet op zichzelf stond. In het ouderlijk huis van Na dia in Amsterdam-West ver tellen haar ouders het tragi sche verhaal over hun dochter die vorige week donderdag omkwam. Ze zijn vermoeid. Hun oudste dochter Najauna (23) fungeert als tolk. Vandaag vliegt het echtpaar Chebti met het stoffelijk overschot van hun dochter naar Marokko waar het meisje in Beni-Gue- mill wordt begraven. Hun kin deren, twee jongens en acht meisjes in de leeftijd van drie tot 23 jaar, blijven thuis. Mevrouw Chebti: „Toen zij (de verdachte) belde, geloofde ik in eerste instantie niet dat Na dia dood was. Die meid en haar volgens ons gestoorde moeder hadden mijn dochter wel va ker met de dood bedreigd, maar wij namen dat nooit seri eus. We dachten: 'Die lui zijn gek'. Bovendien: Nadia kwam goed voor zichzelf op. Maar toen kort daarna een nichtje belde die zei dat we naar de Jan van Galenstraat moesten komen, wisten we dat het toch mis was." Dochter Najauna: „Ik ben daar met mijn vader naar toe gereden. Nadia lag dood op derails." Volgens de familie Chebti, die al sinds 1976 in Nederland woont, werd Nadia al enige Op het metrostation Jan van Galenstraat zijn bloemen neerge legd voor het meisje dat vorige week onder de tram kwam. foto Phil Nijhuis/GPD maanden door de verdachte en haar moeder bedreigd. Vol gens Najauna begon de ruzie om een truitje dat Nadia had uitgeleend en nooit had terug gekregen. Anderen zeggen dat er een vriendje in het spel was. „Een paar weken geleden vie len er voor het eerst klappen. De moeder van de verdachte sloeg Nadia. die sloeg terug." De weken daarna werd Nadia achtervolgd door de verdachte en haar moeder. „Ze zeiden: We vinden wel een manier om jou te doden", vertelt Nadia's oudste zus, die naast het stel woont en ook wordt bedreigd. Collega's van de drogisterij waar Nadia een bijbaantje had, bevestigen dit verhaal. Directeur Wim Ruijsendaal van de Montessori-mavo om schrijft Nadia als 'een leiders type', een gouden meid die slecht tegen onrecht kon. „Als er een conflict was op school en wij wisten er geen raad mee, dan praatten we met haar. Zij bemiddelde, het was iemand die wat te vertellen had op school." GPD van onze redactie binnenland DRIEBERGEN - De politie gaat vanaf deze week bumperklevers op de autosnelwegen met speci ale camerasystemen te lijf. De bedoeling is de pakkans voor automobilisten die te weinig af stand houden, aanzienlijk te vergroten. Vandaag presenteert het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen een videosysteem dat in Duitsland al volop wordt gebruikt, maar in Nederland nog moet worden gecertificeerd door het Nederlands Meet Insti tuut (NMI). Die certificering is nodig om op grond van de video beelden bekeuringen te kunnen uitschrijven. Bumperkleven staat al j aren bo venaan de top vijf van ergernis sen in het verkeer, blijkt uit al lerlei onderzoek van politie en Rijkswaterstaat. Het 'opduwen' van de voorganger op de snel weg leidt tot irritatie en agressie en uiteindelijk tot levensge vaarlijke verkeerssituaties. Uit onderzoek blijkt dat dertig pro cent van alle ongelukken op de snelwegen direct met bumper kleven te maken heeft. Volgens woordvoerder J. Ben- nink van het Korps Landelijke Perspectief van onze redactie binnenland BREDA - Een 37-jarige man uit Eindhoven is gisteren door de rechtbank in Breda voor dood slag op de Tilburgse sigaren handelaar Jan Paaymans veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf. Op 23 november vorig jaar schoot de verdachte aan het Westerpark in Tilburg bij een overval de 51-jarige winkelier dood en ging er vandoor met 2000 gulden. Ook maakte de man, die aan drugs is verslaafd, zich een paar weken later schul dig aan straatroof in Haarlem, Abcoude en Badhoevedorp. Wegens uitlokking van de over val zijn de handlangers van de verdachte, een 27-jarige man uit Eijsden en een 40-jarige in woner van Tilburg, die buiten in de vluchtauto zaten te wachten, veroordeeld tot respectievelijk acht en drie jaar cel. ANP (Advertentie) Ons recept t/m woensdag: Politie Diensten (KLPD) wor den in de verkeerswet geen har de normen genoemd voor het af stand houden. Toch bekeuren surveillanten van de politie al jaren op grond van een aantal vuistregels, die zijn opgesteld op basis van de ter plekke geme ten snelheid, het remvermogen van de auto en aannames uit we tenschappelijk onderzoek over de reactietijd bij automobilis ten. Volgens Bennink blijft de politie zowel in surveillancewagens als in anonieme voertuigen op het bumperkleven letten, maar kan extra videoapparatuur de con trole aanzienlijk intensiveren. De nieuwe apparatuur is zowel te gebruiken in surveillancewa gens als boven of langs de weg. De videocamera's zijn in staat om de snelweg in perspectief af te tasten, de snelheid te noteren, de onderlinge afstand te meten en de voertuigen te herkennen. Veilig Verkeer Nederland juicht de ontwikkeling toe. maar ver wacht nog meer van het uitrus ten van autobumpers met sen soren. Zodra de auto te dicht op zijn voorligger komt, krijgt de chauffeur een signaal op zijn dashboard. GPD 500 gram van vo 500 gram UM9 7.49 kilo van 2&5<f voor pakje 250 gram n O Q vanüO- voor U.Ol? Serveertip: voor een heerlijk ouderwets gebonden jus: voeg aan het begin van de suddertijd aan de runderlappen een In kleine stukjes gesneden plak ontbijtkoek toe. En onze lekker belegde boterham: 3 broden naar keuze E 1 Q van voor 0.10 100 gram n OO vani69~ voorü.yy Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Sonuskaart t/m 29 maart a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3