Drugsoverlast slecht aan te pakken PZC PZC Tholen sluit pact met waterschap Kinderhulp zoekt onderdak voor Kosovaartjes Agrariërs bang voor misoogsten door extra waterwinning SP wil afdeling in Goes oprichten zeeland 13 Wet Viktoria biedt woningbouwverenigingen meer mogelijkheden w dinsdag 28 maart 2000 door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Het waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Tholen hebben de handen ineengeslagen om de verontreiniging van het opper vlaktewater te verminderen. Burgemeester H. A van der Munnik en dijkgraaf W. A Gos- selaar ondertekenden maandag een bestuursovereenkomst in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. In plaats van afzonderlijk te werken aan schoner oppervlak tewater kijken gemeente en schap hoe ze samen de verbete ringen kunnen doorvoeren, die het Rijk eist. De samenwerking levert groot financieel voordeel op. Op een totaalbedrag van 35 miljoen wordt 6,8 miljoen gul den bespaard. Van die bespa ring komt het leeuwendeel ten goede van de gemeente Tholen. ..Maar eigenlijk gaat het om 7 miljoen voor de burger. Het maakt niet uit of dat via ge meente of waterschap loopt", aldus Gosselaar. Naast financiële voordelen kle ven er nog meer positieve kan ten aan de nieuwe aanpak, schetste Van der Munnik. He melwaterriolen in kernen kun nen bijdragen aan het vermin deren van grondwateroverlast in dorpen. Daarnaast verbetert de kwaliteit van het water in de woonomgeving omdat er min der snel sprake van overstorting van relatief vuil water zal zijn. Afkoppelen De twee organisaties zijn van plan in de stad Tholen zo'n acht hectare (acht procent) verhard oppervlak van daken van hui zen en bestrating af te koppelen. Daardoor komt er minder - schoon - regenwater in riole ringssysteem en zuiveringsin stallatie terecht. De capaciteit van de rioolgemalen wordt ver hoogd en de hydraulische capa citeit van de zuivering Tholen bijna verdubbeld. In de overige kernen van de ge meente worden bergbezink- voorzieningen aangelegd, die de vuiluitworp via riooloverstor- ten met vijftig procent vermin dert. Daarnaast worden nieuwe bestemmingsplannen volgens de nieuwste inzichten vormge geven: in minimaal zestig pro cent van deze plannen wordt het verharde oppervlak niet meer op de riolering aangeslo ten, maar zal er direct op het op pervlaktewater worden ge loosd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Woningbouw verenigingen hebben weinig mogelijkheden daadkrachtig op te treden tegen huurders die overlast veroorzaken door 134r drugshandel. Dat blijkt uit de reactie van woordvoerder L. A Tange van Zeeuwland in Zierik- zee. Hij heeft echter goede hoop dat de nieuwe Wet Viktoria wat meer armslag zal bieden in de strijd tegen drugsoverlast. Die nieuwe wet biedt de burge meester van een gemeente de bevoegdheid een drugspand voor de duur van één jaar te slui ten. ,,Dat is in elk geval iets, maar hoe het dan zit met de huurovereenkomst weet ik op dit moment nog niet. Tot nu toe kan een huurovereenkomst in geval van drugsoverlast alleen op last van de kantonrechter worden ontbonden." Volgens Tange gebeurt dat op basis van de huidige wetgeving echter niet zo vaak. Uit gerechtelijke uitspraken el ders in het land blijkt dat er heel wat bewijslast nodig is een huurcontract ontbonden te krij gen. „Bij niet betaling van huur is dat niet zo moeilijk, maar in geval van drugshandel moet er veelvuldig en intensief zijn ge klaagd voor je als woningbouw vereniging stappen kunt onder nemen", zegt Tange. Zeeuwland probeert eerst in overleg met de betrokkenen tot een oplossing te komen Als dat niet helpt, komt er een advocaat aan te pas. Degenen die ge klaagd hebben, moeten hun klachten voor de rechter herha len. Volgens Tange is lang niet iedereen daartoe bereid. ,,Als de kantonrechter niet besluit tot ontbinding van de huurover- Tentoonstelling handwerken YERSEKE - De afdeling Zee land van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt woensdag 5 en donderdag 6 april de jaarlijkse handwerk- tentoonstelling in gemeen schapscentrum De Zaete in Yerseke. Op donderdag is gelijktijdig de jaarvergadering van de platte landsvrouwen. Deze begint om 9.30 uur. De handwerken die tentoonge steld worden, zijn gemaakt tij dens of naar aanleiding van cursussen die de bond op ver schillende plaatsen in Zeeland heeft gehouden. Nieuwe techie- ken zijn Schwalmisch borduur werk, patchwork, stoplappen en candlewick-borduursel. Naast de handwerken worden aquarellen geëxposeerd van de aquarelgroep Kunst& Vlieg werk. Op donderdagmiddag komt Eef de Jonge naar De Zaete om te praten over merklappen. Zij schreef een boek onder de titel Door mijn gedaen, dat de ge schiedenis van de merklap be handelt. De tentoonstelling is op woens dag open van 15.00 tot 20.30 urn en op donderdag van 9.30 tot 15.00 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl eenkomst, beschouwt de ver oorzaker van de overlast dat als een overwinning en ben je in fei te nog verder van de weg." De Wet Viktoria ligt in het ver lengde van de Wet Damocles. Die wet biedt burgemeesters de bevoegdheid koffieshops te sluiten die zich niet houden aan de gedoogvoorwaarden. Koffie shops mogen bijvoorbeeld geen reclame maken, geen grote han- delsvoorwaarden in huis heb ben, geen harddrugs verhande len en geen soft-drugs verkopen aan minderjarigen. Binnen de gemeente Schouwen-Duive- land waar geen koffieshops worden toegestaan, is dat on derdeel niet aan de orde. Wel van belang voor de gemeente is dat de Wet Damocles ook de mo gelijkheid biedt in te grijpen in alle openbare ruimte als er gere de aanwijzingen zijn dat er drugs worden verhandeld. Vóór de komst van deze wet moest er uitdrukkelijk sprake zijn van overlast, wilde een gemeente kunnen ingrijpen. Die voor waarde is nu vervallen. Terughoudend Directeur J. Elenbaas van de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland vindt dat de gevol gen van de Wet Damocles nauw keurig besproken moeten wor den binnen de werkgroep verslavingszorg. Zelf plaatst hij er enkele kanttekeningen bij. Ook Elenbaas vindt dat er moet worden opgetreden tegen drugsdealers die met name zo mers in Renesse waar veel jon geren bijeenkomen, hun waren aan de man brengen. Anderzijds pleit hij voor terughoudendheid bij het binnenvallen in openba re ruimten.'„Je morrelt dan toch aan de integriteit van jongeren. Vergeet niet dat het merendeel gewoon voor een toffe avond komt", aldus Elenbaas. Hij zou niet graag zien dat jongeren die argeloos onder de Beuze zitten, plotseling gefouilleerd worden. Volgens hem tast dat de funda mentele rechten van de mensen rnmmmmm - ipif - - 111 'TffllilWlITtlT 'lillBffiTliftf Een Albenese familie vlucht uit Kosovo naar één van de vluchtelingenkampen in Macedonië, april 1999. foto RTR door Margreet van den Broek KERKWERVE - De stichting Europa Kinderhulp organiseert deze zomer va kanties voor kinderen uit Kosovo en Al banië. Naast de gebruikelijke opvang voor kinderen uit landen als Frankrijk en Engeland, zijn daarom extra gastge zinnen nodig. De meesten Kosovaren hebben acht maanden na de oorlog hun leven weer opgepakt, maar hebben nog elke dag te maken met de gevolgen en herinnerin gen. Kinderen zijn gewend geraakt aan uniformen, wapens en dreiging van ge weld. „Veel kinderen kampen nog met oorlogstrauma's, al is dat vaak niet op het eerste gezicht te merken. Maar veel kinderen hebben hun vader, of andere familieleden verloren", vertelt M. Lem- somwoordvoerster van de Zeeuwse a f- deling van Europa Kinderhulp. In Albanië kampen veel gezinnen al ja- renlang met grote armoede. De leefom standigheden laten te wensen over en kinderen moeten vaak hard werken. Tijdens de oorlog in Kosovo, zijn veel Kosovaren in het straatarme land op gevangen. En korte onbezorgde vakantie in Ne derland kan de kinderen die nog steeds in moeilijke omstandigheden leven, wat lucht geven. De kinderen zijn gese lecteerd door lokale hulpverleningsor ganisaties. In Kosovo is dat de Mother Theresa Society, in Albanië worden de kinderen aangemeld via Plan Albanië. Taalproblemen In totaal komen hondervijftig kinderen in Nederland vakantie vieren in de pe riode van 21 juli tot en met 11 augustus. De gastgezinnen wordt gevraagd twee kinderen op te vangen, in verband met eventuele taalproblemen. „Als verder niemand in het gezin de taal spreekt, zou een kind zich geïsoleerd kunnen gaan voelen', aldus Lemsom. Ze benadrukt dat de Kosovaren welis waar een bijzondere groep vormen, maar dat ze niet als zielig behandeld hoeven te worden. „We dringen erop aan dat gastoudei's gewoon met de kin deren moeten omgaan. Het is veel be langrijk dat ze lekker kunnen spelen en het gezellig hebben. Het heeft geen zin om te denken dat wij ze in drie weken van een trauma af kunnen helpen." Volgens Lemsom melden zich over het algemeen steeds minder gastgezinnen aan. „Het wordt steeds moeilijker om gezinnen te vinden naarmate vrouwen meer gaan werken. In Zeeland valt de terugloop gelukkig nog mee. Vorig jaar meldden zich 123 Zeeuwse gezinnen aan, toch veertig minder dan in 1997." Naast 'acute' doelgroepen, zoals de Al banese en Kosovaarse kinderen, vangt Europa Kinderhulp jaarlijks ook kin deren op uit West-Europese landen, zo als Frankrijk, Engeland en Duitsland én Nederland. Soms vragen mensen aan Lemsom of dat echt noodzakelijk is. „Er is veel stille armoede in die lan den. Ook zijn er kinderen die mishan deld of verwaarloosd zijn. Sommigen kunnen alleen maar werken. Assepoes- tertjes noem ik ze weieens." Gezinsleven De stichting hoopt met de vakanties de kinderen een onbezorgde tijd te bieden en ze een ander beeld van het gezinsle ven te geven. „Een kind moet de kans hebben kind te zijn, te spelen en plezier te maken. Tijdens de vakanties krijgen ze daar in ieder geval iets van mee. Als ze later zelf een gezin hebben, proberen ze hun eigen kinderen misschien ook geborgenheid te bieden." Wie belangstelling heeft om in juli en augustus voor drie weken gastouder te zijn, kan informatie opvragen bij de stichting Europa Kinderhulp 0118- 627974. Schouwen-Duiveland in oude ansichten door Cor Pols Na het verdwijnen van het Dorpshuis op de Markt te Oosterland is er niet veel fraais meer overgebleven van het eens zo karakteristieke hart van het Duivelandse dorp. In de ge meenteraad van Duiveland op 14 februari 1964 werd namelijk besloten om het oude Dorpshuis niet op de monumentenlijst te laten plaatsen. De meeste raadsleden, ook de Oosterlan- ders onderhen, wilden het sterk vervallen pland toch liever ge sloopt zien en op de vrijgeko men plaats parkeerruimte aan leggen. Aldus geschiedde het in die dagen, want na dit negatieve raadsbesluit werd het oude, eer biedwaardige gebouw door ge brek aan historisch besef bij de toenmalige bestuurders uitein delijk toch gesloopt. Links van het 'Plakkebord' zien we nog een klein stukje van het oude dorpshuis en rechts daarvan staat nog het knusse dorpswin keltje van timmerman Wim Boogert. Achter de smidse van Piet Kesteloo had Boogert zijn timmermanswerkplaats. Het winkeltje werd beheerd door zijn vrouw Jo (Joppa) Boogert- van der Weele en zij verkocht al lerhande artikelen. Op de ach tergrond - staande aan de Sint Joostdijk - zien we het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente, dat hierin 1917 werd gebouwd. Helemaal rechts op de foto zien we ook nog de later gesloopte muziektent, waarop 'Oosterlands Fanfare' zich vroeger vaak liet horen. Over deze rubriek kan worden ge correspondeerd met Cor Polsp/a Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Strandje heeft nieuw zand nodig WEMELDINGE - Het strandje bij Wemeldinge moet nodig weer worden opgehoogd. De laatste zandsuppletie vond in 1997 plaats, maar de Oosterschelde heeft niet zo lang nodig om het zand weer terug te nemen. De gemeente Kapelle reser veert elk jaar 20.000 gulden om het strandje geschikt te hou den voor recreatief gebruik. Inmiddels zit er 60.000 gulden in de pot en het dagelijks gemeentebestuur van Kapelle stelt voor daarvan een halve ton te gebruiken voor ophoging. Rijkswaterstaat heeft al een vergunning gegeven en als de ge meenteraad akkoord gaat, kan het werk voor de zomer ge klaard zijn. De commissie ruimtelijke ontwikkeling en milieu vergadert maandag 3 april over het voorstel. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kapelle. Weer ongeval bij Nieuwdorp NIEUWDORP - Opnieuw is in de omgeving van de Berahard- weg-west nabij Nieuwdorp een aanrijding gebeurd. Op de kruisingBernhardweg-west en de Sloeweg zijn maandagoch tend twee auto's op elkaar gebotst. Een 20-jarige Goesenaar reed over de Sloeweg vanuit de richting 's-Heerenhoek. Op het kruispunt verleende de man geen voorrang aan een 34-ja- rige man uit de gemeente Borsele. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. Niemand liep verwondingen op. De Bernhard- weg-west en omliggende wegen, staan als gevaarlijk bekend. Er vinden verhoudingsgewijs veel ongevallen plaats door voorrangsfouten en hoge snelheden. Daarom heeft de provin cie onlangs het gedeelte vanaf de Frankrijkweg tot de 's-Hee- renhoeksedijk aan gewezen tot tachtig-kilometerweg in plaats van honderd. De verkeersborden zijn vorige week ge plaatst. Geld tekort voor Kapels centrum KAPELLE - Voor de herinrichting van het centrum van Ka pelle, het gebied rond het Kerkplein, komt de gemeente Ka pelle twee ton tekort. Vorig jaar stelde de raad een krediet beschikbaar van 2,2 miljoen gulden maar dat blijkt toch te weinig. De bezuinigingen die indertijd werden doorgevoerd, hadden overigens meer te maken met het sluitend maken van de begroting dan met de kosten van de herinrichting. Na een aanbesteding bleek het karwei met 2,2 miljoen niet te betalen. Het college van burgemeester en wethouders vraagt daarom een aanvullend krediet van twee ton. De gemeente hoeft dan niet de gebakken bestratingsmaterialen, die ze zo graag wil, in te leveren voor betonklinkers. Nekletsel bij botsing Rilland RILLAND - Een 25-jarige automobilist uit de gemeente Bor sele is maandag gewond overgebracht naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes na een botsing met een vrachtwagen. De man liep nekletsel op. Zijn auto raakte zwaar beschadigd. Het ongeluk, dat omstreeks zeven uur plaatsvond op de Oude Rijksweg bij Rilland, ontstond toen een 26-jarige vrachtwa genbestuurder uit Alblasserdam verzuimde voorrang te ge ven aan de man uit de gemeente Borsele. De vracht wagen reed achteruit vanaf een uitrit de Oude Rijksweg op. Pijnlijke nek na aanrijding MIDDELBURG - Een 37-jarige automobilist uit Middelburg hield maandagmiddag een pijnlijke nek over aan een botsing op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg. Om half vijf stond hij stil voor de verkeerslichten ter hoogte van de Stro- menwijk. Een 84-jarige automobilist uit Middelburg merkte dat te laat op. Hij remde wel, maar door het regen glad gewor den wegdek gleed hij door tegen de achterzijde van de wach tende auto. De bestuurder had nekklachten, de veroorzaker kwam met de schrik vrij. Beide auto's hadden schade. doorTheo Calkoen DEN HAAG - Delta Nutsbedrij ven kan nog best even wachten met het verhogen van de winca- paciteit in de duinen bij Oud dorp. Dat vinden twee agrari ërs, die vlak bij die duinen tuinbouwgronden hebben lig gen. Zij eisten daarom maandag in een bij de Raad van State aan gespannen spoedprocedure schorsing van de door de pro vincie Zuid-Holland verleende winvergunning. Delta Nutsbedrijven is de afge lopen jaren op Goeree-Over- vlakkee tegen grenzen aan gelopen. Zeker tijdens de zo mermaanden, als het eiland wordt bestormd door toeristen, kan er bijna niet meer in de drinkwaterbehoefte worden voorzien. Daarom is besloten extra voorgezuiverd water de duinen in te pompen, zodat er ook weer meer drinkwater uit- gepompt kan worden. De pro vincie ging akkoord met dit pro ject en verleende Delta een nieuwe winvergunning. Dat is de vergunning, die de agrariërs voorlopig de ijskast in willen zien verdwijnen. Zij zeggen ernstig benadeeld te worden. De waterstand onder hun tuinbouwgrond gaat dras tisch stijgen, vrezen zij, en dat zal misoogsten tot gevolg heb ben. Delta ontkent dit. Volgens het waterwinbedrijf kan het drainagesysteem van de boeren de extra aanvoer van water best in goede banen leiden. Raads man van de agrariërs, mr A den Hollander, betoogde maandag in Den Haag dat de beweringen van Delta niet gebaseerd zijn op deugdelijk onderzoek. „Waar om de boel niet goed onderzoe ken om vervolgens de proble men samen op te lossen?", vroeg hij zich af. Hij zei de krampach tige houding van Delta niet te begrijpen omdat er miljoenen in het project worden geïnves teerd. Uit het onderzoek dat hij eist zou hoogstens naar voren kunnen komen dat er wat meer drains moeten worden aange legd in de tuinbouwgronden. De kosten daarvan schat hij op en kele tienduizenden guldens, hetgeen in het niet valt bij de to tale investering die Delta in het gebied doet. Het nutsbedrijf stelt dat er wel degelijk onderzoek is verricht en wil bovendien ongestoord verder met het project omdat de komende zomermaanden al drinkwatertekort dreigt op het eiland. Vanwege een aantal onduidelij- heden over feitelijke gegevens, kon de Raad van State in deze zaak nog geen uitspraakdatum noemen. door Rob Paardekam GOES - Bij voldoende belang stelling krijgt de gemeente Goes een afdeling van de Socialisti sche Partij. Volgens woordvoer ster E. Luyben worden de komende weken benut om te kijken of er voldoende animo is. In Vlissingen en Middelburg is de SP al jaren actief. De partij is daar ook vertegenwoordigd in de gemeenteraad. Volgens Luy ben heeft de SP volgens de par tij normen nu ook in Goes ge noeg leden om een afdeling te beginnen. In de gemeente zijn ruim zestig mensen lid van de linkse partij. Luyben denkt dat er zeker be hoefte bestaat aan een Goese af deling van de SP. „Er is hier geen andere partij die zo links is, dus op dit moment hebben de linkse kiezers geen keuze. Vaak stem men ze dan op een partij waar ze eigenlijk niet achter staan, of ze blijven thuis. Wij kunnen een nuttige aanvulling op de be staande partijen vormen. Een datum voor de oprichting van de Goese afdeling is er nog niet. De komende tijd gaat een werkgroep bekijken wat in Goes de mogelijkheden zijn. Voorlo pig worden er geen al te hoge doelen gesteld. „We zijn in de eerste plaats een partij van actie voeren. Dat krijgt dan ook onze grootste aandacht. Of we over twee jaar meedoen aan de ge meenteraadsverkiezingen kan ik nu nog niet zeggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29