Wie of wat stopt de wildplasser i PZC Logeeradressen gezocht voor kinderen Kosovo Arnemuidse jeugd beslist mee over plan speelplekken Jan Jansen 100 jaar KEUKENS EJIBADKAMERS MET ,ME-E-R\WMRDE ~l D& zeeland w 14 HT ELICHT Overlast Deodorantdief Winkelkraak Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! BANG OLUFSEN SHOWBOOT 2000 Louis Hemelaar I dinsdag 28 maart 2000 door Willem van Dam Ooit stonden ze op tal van plaatsen - van die betonnen of gietijzeren pis bakken. Zij brachten opluchting, maar verspreidden tevens een stevige stank. Veel van die ouderwetse pisbakken verdwenen in de loop der jaren uit het straatbeeld. Zie wat er van kwam. De wildplasser rukt op. Hij knoopt zijn gulp open in het struweel of richt zijn straal op paal en muur. Soms sproeit hij zelfs door brievenbussen. De wildplasser is een gevreesde ver schijning geworden. Hij laat portieken stinken, doet kerkmuren verbrokke len, lantarenpalen wegroesten. Daar om wordt op hem gejaagd; de betrapte wildplasser kan rekenen op een boete van honderd gulden. In de praktijk blijkt daar met zo'n heel afschrikwekkende werking vanuit te gaan. Alleen al in Zeeland werden vo rig jaar meer dan tweehonderd wild plassers bekeurd. En dat aantal zal. zo meldt een woordvoerster van justitie in Middelburg, dit jaar vermoedelijk nog C>«:- hoger uitpakken 'omdat we er in Re- nesse op gaan lopen'. Vooral op uitgaansavonden klinkt in menig steegje een stevig geklater. Tal van vindingrijke lieden trachten daar voor een oplossing te bedenken. Een Zwols bedrijf meende dé remedie te hebben gevonden: het Pispaaltje, een roestvrijstalen paal bestemd voor plek ken waar veel illegaal wordt gepinkeld Té Utrecht werd een moderne variant van de aloude gietijzeren 'krul' ont worpen; een urinebestendige, gebogen plaat. In Den Haag werd wéér iets an ders verzonnen; de piaspeperbus, een reclamezuil met een deurtje dat toe gang verschaft tot een toilet. Vlissingen heeft sinds kort zijn sanisette, een sier lijk vormgegeven kunststof gebouwtje, waarin het aangenaam (want; ver warmd én zelfreinigend!) toeven moet zijn. Primeur Apeldoorn had onlangs de aandacht trekkende primeur van weer een geheel nieuw fenomeen; de urilift. Het is een uitschuifbaar toilet dat met een druk op de knop vanuit de grond omhoog komt. De urilift kost weliswaar een lie ve duit (al gauw een halve ton)maar na een paar weken proefdraaien is de stemming op het Apeldoornse stadhuis redelijk opgewekt. Coördinator Bin nenstad T. Van Luijk meldt dat er aan vankelijk wat aanloopprobleempjes ('het hydraulische systeem werkte niet' Lex de Meester waren, maar die zijn inmiddels ver holpen en stappers met een bijkans barstende blaas maken er gretig ge bruik van. Dat stemt ook de binnen stadsbewoners tevreden. „Die treffen geen natte poststukken meer in hun brievenbus aan." Een ideetje dat navolging verdient? Die vraag, vindt directeur gemeente werken P. van Beveren van de gemeente Schouwen-Duiveland, hoort thuis op het bord van de wethouder openbare werkenmaar zij is helaas niet beschik baar. Als het aan Van Beveren zelf ligt: het is in elk geval de moeite waard om er eens over na te denken. Want ook op Schouwen-Duiveland (vooral 's zo mers in Renesse en Zierikzee) willen wildplassers nogal eens hun sporen na laten. Echte ouderwetse pisbakken zijn er op Schouwen-Duiveland niet meer te vinden, wel staan er enkele openbare toiletgebouwen. Maar daarmee is het, zegt Van Beveren, altijd ellende. Vorig jaar nog werd besloten zo'n toiletge bouwtje tijdelijk te sluiten, omdat jon geren het als 'hangplek' gebruikten en daar voor ettelijke duizenden guldens schade hadden aangericht. Geen slecht idee, zo'n urilift, vindt de Terneuzense wethouder K. G. van der Hoofd. Maar of Terneuzenereen krijgt, is een tweede. De wildplasser, zegt Van der Hoofd, vormt in de Terneuzense binnenstad niet echt een heel grote plaag. Dat neemt niet weg dat op het Terneuzense stadhuis serieus wordt nagedacht over de noodzaak om in het stadscentrum een openbare plasgele- genheid te plaatsen. „Dat kan een ge bouwtje zijn, maar ook zo'n pispaal die uit de grond komt. Daar zijn we nog niet uit." In Middelburg wordt al geruime tijd gesproken over herinrichting van het kernwinkelgebied. Of daarbinnen ook de nu al veel geprezen urilift past - FM. Polderman, hoofd van de hoofdstede lijke dienst eigendomsbeheer, heeft daarover zijn twijfels. „Ik vraag me af of zoiets in een winkelstraat thuis hoort. Ik kan me voorstellen, dat win keliers niet op zo'n ding voor hun deur zitten te wachten." „Leuk gevonden", dacht W, J J. de Ko ning, chef stadsbeheer van de gemeente Goes, toen hij van de urilift vernam. Maar of Goes er iets mee kan? De bin nenstad van Goes kent zo'n tien plek ken waar stappers voortdurend met grote gretigheid op illegale wijze de blaas ledigen. En om daar overal zo'n pleetje te plaatsen - dat gaat flink in de papieren lopen. De wildplasser wordt in Goes als een probleem ervaren. Er komen ten ge meentehuize met regelmaat ('je zult er maar een in je portiek op visite hebben') klachten van binnenstadsbewoners en middenstanders binnen. Maar eigen lijk, zegt De Koning, is al die ergernis nergens voor nodig. Goes barst van de cafés. „En daar kan iedereen zijn zaak je kwijt." door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - Een aantal speelterreinen, verspreid over Arnemuiden, voldoet niet (lan ger) aan de wens van jongeren. Dat blijkt uit een inventarisatie van de afdeling Groenbeheer. B en W willen de plekken aan de Noordwal en aan het Oostgat herinrichten. Kinderen en om wonenden uit die buurten wor den daarbij betrokken. In heel Middelburg zijn zo'n 130 speelterreinen met ongeveer 350 speeltoestellen. Omdat de bevolkingsopbouw steeds wis selt - wijken waar vroeger ge zinnen woonden met veel jonge kinderen, zijn nu buurten met gezinnen waarvan de kinderen het huis uit zijn - moet de ge meente voortdurend kijken of de terreinen nog wel voldoen. Uit een onderzoek van Groen beheer blijkt dat kinderen niet alleen door volwassenen inge richte speelterreinen gebrui ken, maar hun hele straat of wijk zien als speelplek. Elke plek wordt benut: heuvels, muurtjes, struiken, sloten en omheiningen. Kinderen gebrui ken toestellen om te glijden, te klauteren en te schommelen, maar daarna wordt geprobeerd wat er nog meer gedaan kan worden met toestellen, bijvoor beeld met een fiets de glijbaan af. Speelplekken moeten zo veel mogelijk variatie bieden. Tot en jaar of tien gebruiken kinderen vooral de toestellen. Door ter reinen speels in te richten met hoogteverschillen, diverse soor ten bodemmateriaal, bosjes en paden, blijven speelplekken langere tijd spannend. Problemen Arnemuiden telt nu negen speel- en sport voorzieningen, verspreid over de diverse buur ten en voor verschillende groe pen kinderen. De speelplaats onderaan de dijk achter Molen- zicht wordt het drukst bezocht. Verder is er nog een speelplek met enkele toestellen aan de Klaverakker en een trapveldje in het plantsoen langs de Singel. In het oude dorp en aan de ande re kant van de spoorlijn liggen twee grote voetbalvelden (Oost gat, Singel, Clasinastraat) en naast de spoorbaan een halfpi- pe. Het dorp kent een aantal pro blemen voor spelende kinderen. Er zijn onvoldoende hangplek ken. De halfpipe wordt nu in tensief gebruikt. Verder zijn er veel klachten over hondenpoep bij het Oostgat (waarlangs een officiële hondenuitlaatpad loopt), de Klaverakker en het trapveld langs de Singel. Arne muiden kent een aantal gevaar lijke verkeerssituaties bij de scholen. Kinderen die ten noor den van de spoorlijn wonen mo gen niet op de fiets naar de school aan het Oostgat. In het oude dorp moeten kinderen de gevaarlijke kruising aan het be gin van de Nieuwlandseweg oversteken om de school en de buitenschoolse opvang te bereiken. Andere verkeersknel punten zijn: de spoorwegover gangen. de onoverzichtelijke si tuatie Molenweg/Doelengat en de verkeerssnelheid op het Veersegat. Bosjes Groenbeheer stelt voor om alle huidige locaties van speelplek ken te behouden. In overleg met kinderen en omwonenden moe ten de voormalige speelplek aan de Noordwal in het oude cen trum heringericht worden. Het terrein aan het Oostgat moet meer variatie krijgen hoogte, bodemmaterialen, bosjes en pa den. Daarnaast moet de ver keersveiligheid van de kruising van de Nieuwlandseweg wor den aangepakt. Verder wil Groenbeheer een haag planten langs het hondenuitlaatpad, zo dat de honden niet meer op de speelplek kunnen komen. De nota over de speelplekken staat morgen (woensdag) ter discussie tijdens een vergade ring van de wijktafel Arnemui den Die vergadert vanaf 20 uur in De Arne. VLISSINGEN - Een 40-jarige Vlissinger is maandag in een su permarkt in zijn woonplaats be trapt op diefstal van deodorant. De okselverfrisser, ter waarde van acht gulden, werd in beslag genomen. De man kreeg een proces-verbaal. door Margreet van den Broek KERKWERVE - De stichting Europa Kinderhulp organiseert deze zomer vakanties voor kin deren uit Kosovo en Albanië. Naast de gebruikelijke opvang voor kinderen uit landen als Frankrijk en Engeland, zijn daarom extra gastgezinnen no dig. De meesten Kosovaren hebben acht maanden na de oorlog hun leven weer opgepakt, maar heb ben nog elke dag te maken met de gevolgen en herinneringen. Kinderen zijn gewend geraakt aan uniformen, wapens en drei ging van geweld. „Veel kinderen kampen nog met oorlogstrau ma's, al is dat vaak niet op het eerste gezicht te merken. Maar veel kinderen hebben him vader, of andere familieleden verlo ren", vertelt M. Lemsom, woordvoerster van de Zeeuwse afdeling van Europa Kinder hulp. In Albanië kampen veel gezin nen al jarenlang met grote ar- VEERE - Uit een winkel in Veere is in de nacht van zaterdag op zondag voor enkele duizenden guldens gestolen. Behalve geld werden ook genotsmiddelen weggenomen. Om binnen te ko men, is de toegang tot de winkel geforceerd. moede. De leefomstandigheden laten te wensen over en kinde ren moeten vaak hard werken. Tijdens de oorlog in Kosovo, zijn veel Kosovaren in het straatarme land opgevangen. En korte onbezorgde vakantie in Nederland kan de kinderen die nog steeds in moeilijke om standigheden leven, wat lucht geven. De kinderen zijn geselec teerd door lokale hulpverle ningsorganisaties. In Kosovo is dat de Mother Theresa Society, in Albanië worden de kinderen aangemeld via Plan Albanië. Taal In totaal komen hondervijftig kinderen in Nederland vakantie vieren in de periode van 21 juli tot en met 11 augustus. De gast gezinnen wordt gevraagd twee kinderen op te vangen, in ver band met eventuele taalproble men. „Als verder niemand in het gezin de taal spreekt, zou een kind zich geïsoleerd kunnen gaan voelen', aldus Lemsom. Ze benadrukt dat de Kosovaren weliswaar een bijzondere groep vormen, maar dat ze niet als zie lig behandeld hoeven te wor den. „We dringen erop aan dat gastouders gewoon met de kin deren moeten omgaan. Het is veel belangrijk dat ze lekker kunnen spelen en het gezellig hebben. Het heeft geen zin om te denken dat wij ze in drie weken van een trauma af kunnen hel pen." Volgens Lemsom melden zich over het algemeen steeds min der gastgezinnen aan. „Het wordt steeds moeilijker om ge zinnen te vinden naarmate vrouwen meer gaan werken. In Zeeland valt de terugloop ge lukkig nog mee. Vorig jaar meldden zich 123 Zeeuwse ge zinnen aan, toch veertig minder dan in 1997." Naast 'acute' doelgroepen, zo als de Albanese en Kosovaarse kinderen, vangt Europa Kin derhulp jaarlijks ook kinderen op uit West-Europese landen, zoals Frankrijk, Engeland en Duitsland én Nederland. Soms vragen mensen aan Lemsom of dat echt noodzakelijk is. „Er is veel stille armoede in die lan den. Ook zijn er kinderen die mishandeld of verwaarloosd zijn. Sommigen kunnen alleen maar werken. Assepoestertjes noem ik ze weieens." Gezinsleven De stichting hoopt met de va kanties de kinderen een onbe zorgde tijd te bieden en ze een ander beeld van het gezinsleven te geven. „Een kind moet de kans hebben kind te zijn, te spe len en plezier te maken. Tijdens de vakanties krijgen ze daar m ieder geval iets van mee. Als ze later zelf een gezin hebben, pro beren ze hun eigen kinderen misschien ook geborgenheid te bieden." Wie belangstelling heeft om in juli en augustus voor drie weken gastouder te zijn, kan informa tie opvragen bij de stichting Eu ropa Kinderhulp 0118-627974. door Wilma Valk AARDENBURG - Hij was de negentig al gepasseerd toen Jan Jansen (27 maart 1900) spelle tjesmiddagen organiseerde voor de bejaarden in woonzorg centrum Coensdike in Aarden burg. „Er waren daar veel te veel die weinig of nooit van hun kamer kwamen, daar moest ik iets voor doen." Hij heeft de eeuw nu zelf volgemaakt en is nog steeds fit. Met 93 jaar ging Jan Jansen in Coensdike wonen en maakte de verhuizing naar het nieuwe ge bouw mee. Rond het nieuwe zorgcentrum verrees een groot aantal nieuwe woningen. Bij zijn dagelijkse wandeling gaf en geeft Jan dan ook veel tips en aanwijzingen bij de aanleg van de tuinen en niet alleen aanwij zingen, hij steekt ook nog een handje toe. Hij is dan wel hon derd jaar, een bril of een gehoor apparaat heeft hij niet nodig. En langzaam lopen is voor hem zelfs een opgave. Onderduikers Jan Jansen had lange tijd een boerderij tussen Aardenburg en Sint Kruis. In de oorlog werd op zijn kennis van de grensstreek een beroep gedaan. Hij bracht dan nogal eens onderduikers weg: „Dat moest altijd in het donker, dus hadden ze iemand nodig die goed de weg wist. Als dank hebben de Canadezen dan mijn hele hof kapotgeschoten. Na de oorlog moesten we geheel opnieuw beginnen." Voor zijn werk in het verzet kreeg hij het verzetsherdenkingskruis. Zoon Jan vond vader altijd vrij streng, maar wel rechtvaardig. „Hij was niet gauw kwaad, maar maakten wij hem boos was het ook goed raak." Zijn kinde ren bewonderen vader vooral voor zijn goede zorgen voor moeder: „Ze is al in 1972 overle den, was lang ziek, maar vader heeft ze thuis tot de laatste dag verzorgd." Jan Jansen heeft drie kinderen, zeven klein- en vijf achterkleinkinderen. Samen met zijn familie werd de dag ge vierd. In de voormiddag in Coensdike met alle bewoners en in de namiddag met een receptie en een etentje. Van de partij wa ren ook twee zusters van Jansen, 97 en 101 jaar oud. Namens de gemeente Sluis- Aardenburg feliciteerde burge meester van C. J. van Liere de eeu weling. Internetcafé bij De Paraplu VLISSINGEN - Bij buurthuis De Paraplu in Vlissingen wordt vanaf vandaag elke dinsdag avond een Internetcafé voor jongeren gehouden. Er is deskundige begelei ding aanwezig om belang stellenden wegwijs te maken op het net. De acti viteit is bedoeld voor jon geren van dertien tot ze ventien jaar. Het Internet café begint om 19.15 uur en duurt tot circa 20.30 Kapsalons Schoonheids salon Voetverzorging Boetiek Kwaliteit is onze norm Maison Christian Damplein 32 Middelburg 0118-612272 Aan alle bewoners van NIEUWLAND RITTHEM OOST-SOUBURG Opdat u niet struikelt over ons werk. N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in NIEUWLAND RITTHEM OOST-SOUBURG aan het waterleidingnet vanaf woensdag 29 t/m vrijdag 31 maart 2000. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan nomaal. Mocht na onze werkzaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de N.V. DELTA Nutsbedrijven te Vlissingen, telefoon (0118) 483676 of op Internet http://www.delta-zld.nl/ e-mail: mfo@delta-zld.nl N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan- OELT/\ sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat 111/ bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd. HELAAS... u heeft de gemist! De Bang Olufsen ShowBoot 2000 was bij u in de omgeving. Met aan boord de nieuwe BeoVision 1 televisie en de BeoLab 1 luidspreker, Tevens kon u kennismaken met de BeoLink PC-Office, de basis voor uw woonomgeving van de toekomst Heeft u dit alles gemist? Dan nodigen wij u alsnog uit voor een complete demonstratie bij ons in de zaak: Spuistraat 82, Vlissingen Telefoon 0118 41 37 29 bang olufsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 14