Zorg over ongewis bouwplan Concert blijft gezellig dagje uit PZC PZC Westkapelle houdt toch baby bur eau Goes juicht en treurt over softdrugsbeleid Vlissingers mogen meepraten over plan in ruwe vorm zeeland 13 Geduld bewoners raakt op dinsdag 28 maart 2000 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Bewoners van het appartementencomplex Lange Zelke/Spuistraat in Vlis- singen raken de onzekerheid over hun huisvesting beu. De onduidelijkheid is het gevolg van strubbelingen tussen de Ba- taafsche Aannemings Maat schappij Vastgoed BV en de ge meente Vlissingen. „Hier wonen vooral mensen van zestig jaar en ouder. Er wordt maar geen be sluit genomen over het complex. Huurders houden er slapeloze nachten aan over", zegt J. de Witte namens de bewoners van de Spuistraat. Eind vorig jaar leek een facelift van de hoek Oude Markt, Lange Zelke en Spuistraat nabij. De B AM en de gemeente waren een samenwerkingsovereenkomst aangegaan om het gebied op nieuw te ontwikkelen. „Na drie jaar van overleg dachten we dat het zover was. Wij hoeven hier niet weg, want we wonen hier uitstekend. Maar als we dan toch moeten, dan willen we wel weten waar we aan toe zijn. We hadden goede afspraken ge maakt over vergoeding van ver huiskosten en terugkeermoge- lijkheden", brengt De Witte in herinnering. Wat betreft de gemeente gelden die afspraken gelden nog steeds. J. Schroevers van de gemeente Vlissingen bevestigt dat er pro blemen zijn gerezen tussen de Auto gestolen MIDDELBURG - Aan de Vro- moldsland in Middelburg is de nacht van zondag op maandag een auto gestolen. Het gaat om een groene Mercedes 190 D met het kenteken NN-09-JX. De diefstal is gepleegd tussen half twaalf en kwart voor zes. BAM en de gemeente. De ge meente zou de koop en exploita tie van de parkeerkelder en de infrastructuur regelen. De BAM zou actie ondernemen om de grond/het complex te verwer ven. „De BAM maakt weinig vorderingen. Wij vinden dat het te lang duurt. Het college van B en W eist nu duidelijkheid van de BAM", geeft Schroevers aan en 'desnoods zal er met een an der over de herontwikkeling worden gesproken'. G. J. Veldkamp, ontwikkelings manager van de BAM, is terug houdend in zijn reactie. Hij legt de opmerking dat er een twist punt is met de gemeente naast zich neer. De BAM is nog met be trokkenen in gesprek over de ge- biedsontwikkeling, stelt hij. „En binnenstedelijke bouw heeft nu eenmaal een lange voorbereidingstijd nodig. Dit is niet exceptioneel." In de jongste plannen werd ge sproken over een nieuw winkel complex met ongeveer 75 ap partementen. Er wordt aan een parkeerkelder gedacht voor ruim driehonderd auto's. De Hema verschuift in dit plan iets meer richting Spuistraat en ves tigt zich volledig op de begane grond. Dat warenhuis krijgt in gangen aan de Lange Zelke en aan de Spuistraat. De gemeente gaat ervan uit dat de Aldi terug komt. Aan de zijde van de Oude Markt en Lange Zelke ontstaan aparte winkelpassages. De To renstraat en de Marktstraat ver dwijnen van de kaart. Ook zal de parkeerplaats op de Oude Markt verdwijnen. Het is de be doeling dat daar een sfeervol, autovrij pleintje ontstaat. De gemeente verwacht dat het hele kernwinkelgebied door de bouwplannen een oppepper krijgt. Zij sprak eerder van be tere loop voor het winkelend publiek van de Lange Zelke, naar de Oude Markt, de Sint Ja- cobspassage en Walstraat. Baby Björn Boogaard wordt gewogen in het Westkappelse consultatiebureau. Zijn moeder is opgelucht dat het bureau niet verhuist naar Zoutelande. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder WESTKAPELLE - Het con sultatiebureau blijft in West kapelle. Het zag er lang naar uit dat de bewoners naar Zou telande zouden moeten voor de controle van hun baby. Thuiszorg Walcheren heeft la ten weten dat het bureau tot 2002 zijn intrek neemt in het dienstencentrum aan de Mo lenwal. Iedereen bij het con sultatiebureau veronderstelde maandag nog dat het de laat ste dag zou zijn. Directeur L. Phernambucq van Thuiszorg Walcheren zegt dat de dorpsraadvergadering van vorige week hem over de streep heeft getrokken. „Ik heb die vergadering bijge woond. De bewoners waren geëmotioneerd over het ver trek van het consultatiebu reau. Ik heb dat meegewogen in het besluit." Dit betekent niet dat het bu reau voor altijd in Westkapelle blijft. „De gemeente krijgt nu de kans een oplossing te zoe ken. Als dat niet lukt, gaan we alsnog weg." Het is de bedoe ling dat het consultatiebureau na 2002 een plaatsje krijgt in het nieuw te bouwen woon zorgcentrum. Phernambucq is sceptisch. Hij wijst erop dat het in Zoutelande ook jaren geduurd heeft voordat er een woonzorgcentrum was. „De gemeente moet verschrikke lijk hard gaan werken om het voor 2002 rond te krijgen." Hij benadrukt dat het gebouw aan de Molenwal niet voldoet aan de eisen die tegenwoordig aan een consultatiebureau worden gesteld. Het is niet goed op temperatuur te krij gen, het is te klein om een ge- zichtsonderzoek te kunnen houden, er zijn geen aaneenge schakelde kamers en de hygië nische eisen kunnen niet volle dig worden nageleefd. „Maar ik neem aan dat ik daar geen klachten over zal krijgen", zegt Phernambucq. Emotioneel A Hendrikse van de dorpsraad in Westkapelle is opgetogen: „We zijn er blij om. De verga dering was heel emotioneel Phernambucq heeft toch nog nagedacht. Voor de dorpsraad is het een opsteker. Het blijkt dat je toch wat kan bereiken Ik kan de dorpsraad van harte aanbevelen aan kernen als Aagtekerke en Meliskerke, waar ze er nog geen hebben." De stemming in het oude con sultatiebureau was gisteren nog bedrukt. Lennie Boog aard, sinds vier weken moeder van Björn, zag het somber in. Ze wist nog niet of ze de vol gende keer wel zou komen. „Ik heb geen eigen auto en als mijn schoonmoeder niet in de gele genheid is om te rijden, wordt het moeilijk. Met de bus is ook geen optie, want dan ben je de hele middag onderweg. Mijn man werkt in Goes, dus die heeft de auto nodig. Het komt allemaal door het gedoe tussen de thuiszorg en de gemeente. Als ze allebei een beetje water bij de wijn hadden gedaan, was er misschien wel een op lossing gekomen." Die oplos sing kwam er gisteren alsnog. Pijnlijke nek na aanrijding MIDDELBURG - Een 37-jarige automobilist uit Middelburg hield maandagmiddag een pijnlijke nek over aan een botsing op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg. Om half vijf stond hij stil voor de verkeerslichten ter hoogte van de Stro- menwijk. Een 84-jarige automobilist uit Middelburg merkte dat te laat op. Hij remde wel, maar door het regen glad gewor den wegdek gleed hij door tegen de achterzijde van de wach tende auto. De bestuurder had nekklachten, de veroorzaker kwam met de schrik vrij. Beide auto's hadden schade. Strandje heeft nieuw zand nodig WEMELDINGE - Het strandje bij Wemeldinge moet nodig weer worden opgehoogd. De laatste zandsuppletie vond in 1997 plaats, maar de Oosterschelde heeft niet zo lang nodig om het zand weer terug te nemen. De gemeente Kapelle reser veert elk jaar 20.000 gulden om het strandje geschikt te hou den voor recreatief gebruik. Inmiddels zit er 60.000 gulden in de pot en het dagelijks gemeentebestuur van Kapelle stelt voor daarvan een halve ton te gebruiken voor ophoging. Rijkswaterstaat heeft al een vergunning gegeven en als de ge meenteraad akkoord gaat, kan het werk voor de zomer ge klaard zijn. De commissie ruimtelijke ontwikkeling en milieu vergadert maandag 3 april over het voorstel. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kapelle. Weer ongeval bij Nieuwdorp NIEUWDORP - Opnieuw is in de omgeving van deBernhard- weg-west nabij Nieuwdorp een aanrijding gebeurd. Op de kruising Bernhard weg-west en de Sloe weg zi j n maandagoch tend twee auto's op elkaar gebotst. Een 20-jarige Goesenaar reed over de Sloeweg vanuit de richting 's-Heerenhoek. Op het kruispunt verleende de man geen voorrang aan een 34-ja- rige man uit de gemeente Borsele. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. Niemand liep verwondingen op. De Bernhard- weg-west en omliggende wegen, staan als gevaarlijk bekend. Er vinden verhoudingsgewijs veel ongevallen plaats door voorrangsfouten en hoge snelheden. Daarom heeft de provin cie onlangs het gedeelte vanaf de Frankrijkweg tot de 's-Hee- renhoeksedijk aan gewezen tot tachtig-kilometerweg in plaats van honderd. De verkeersborden zijn vorige week ge plaatst. Geld tekort voor Kapels centrum KAPELLE - Voor de herinrichting van het centrum van Ka pelle, het gebied rond het Kerkplein, komt de gemeente Ka pelle twee ton tekort. Vorig jaar stelde de raad een krediet beschikbaar van 2,2 miljoen gulden maar dat blijkt toch te weinig. De bezuinigingen die indertijd werden doorgevoerd, hadden overigens meer te maken met het sluitend maken van de begroting dan met de kosten van de herinrichting. Na een aanbesteding bleek het karwei met 2,2 miljoen niet te betalen. Het college van burgemeester en wethouders vraagt daarom een aanvullend krediet van twee ton. De gemeente hoeft dan niet de gebakken bestratingsmaterialen, die ze zo graag wil, in te leveren voor betonklinkers. Nekletsel bij botsing Rilland RILLAND - Een 25-jarige automobilist uit de gemeente Bor sele is maandag gewond overgebracht naar het Oosterschei - deziekenhuis in Goes na een botsing met een vrachtwagen. De man liep nekletsel op. Zijn auto raaJcte zwaar beschadigd. Het ongeluk, dat omstreeks zeven uur plaatsvond op de Oude Rijksweg bij Rilland, ontstond toen een 26-jarige vrachtwa genbestuurder uit Alblasserdam verzuimde voorrang te ge ven aan de man uit de gemeente Borsele. De vrachtwagen reed achteruit vanaf een uitrit de Oude Rijksweg op. door Mieke van der Jaqt GOES - De evaluatie van het ge doogbeleid voor softdrugs in Goes vervulde maandagavond de ene kant van de commissieta fel met zorg en twijfel, terwijl de andere kant bijna juichte. Burgemeester DJ. van der Zaag zei het gedogen van legale wiet- teelt publiekelijk te zullen ver dedigen. Het gedogen van wiet- teelt is vastgelegd in een motie door de raad Goes. De confes sionele fracties, CDA en SGP/RPF, zagen niets in een verruiming van de openingstij den voor gedoogde koffieshops en gecontroleerd gedogen van de wietteelt. PvdA VVD, Groen Links en D66 stelden echter in verschillende toonaarden vast dat het beleid het gewenste resultaat heeft op geleverd. Zo ver wilde de voorzitter Van der Zaag, niet gaan, maar ook hij is gematigd enthousiast. „Het ziet ernaar uit dat we in onze opzet beginnen te slagen. We willen de markten van sofdrugs en harddrugs scheiden en liefst ook softdrugs en alco- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl hol gescheiden houden. Dat lijkt te lukken." Van der Zaag heeft er vertrouwen in dat de uitbaters van koffieshops heel hard aan die doelstelling mee werken. „Als in een gedoogde koffieshop harddrugs worden aangetrof fen, is het meteen gedaan. Dan is het sluiten en nooit meer open. Ik heb begrepen dat koffieshop houders hun klanten erop aan spreken als ze vermoeden dat ze harddrugs hebben gebruikt of dat gewend zijn te doen. Dat heeft een preventief effect." Openingstijden Burgemeester en Wethouders van Goes willen de koffieshops langer openhouden dan de tot nu gebruikelijke 22.00 uur. Juist tussen tien en twaalf 's avonds is de vraag naar softdrugs het grootst. Om tien uur sluiten werkt de straathandel alleen maar in de hand. Als het aan PvdA-raadslid M. van Heugten ligt, blijven de ge doogde verkooppunten tot 2.00 uur open, als de kroegen ook sluiten. „Juist dan hou je drugs en alcohol het best gescheiden", vond ze. Het argument dat ge bruikers daarna naar de nacht- horeca stappen, betwijfelde ze. Koffieshopklanten zijn niet echt discoklanten. Meer gedoogde koffieshops, zo als het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) heeft bepleit, mag voor H. Hoogerland (PvdA) en A van Oosten (Groen Links) ook best. Van der Zaag vond dat echter te ver gaan. Hij is niet onder de in druk van de argumenten van het ZCAD en de koffieshophouders. „Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen!De Goe- se burgemeester houdt liever vast aan de afspraken die ook met andere gemeenten zijn ge maakt. CDA-burgemeesters Hoogerland vroeg aan Van der Zaag waarom hij de Tilburgse burgemeester J. Stekelenburg niet luider heeft gesteund bij de lancering van het wietplan. In dit plan wil Stekelenburg de productie en inkoop van soft- dugs legaliseren. Van der Zaag zei daarvoor niet te zijn bena derd. Hij had gemerkt dat op het lijstje van 21 burgemeesters die met Stekelenburg waren opge trokken in het wietplan, geen CDA-burgemeester voorkwam. Het is hem ook opgevallen dat CDA-burgemeesters die zich in het heetst van de strijd bevin den, meestal afwijken van de of ficiële partijlijn inzake drugs. Het Westkappels Dameskoor trad in 1973 voor de Schotse Huizen in Veere op ter gelegenheid van het 25-jarig regentschap van de toenma lige koningin Juliana. foto archief Wim Riemens Westkappels Dameskoor bestaat tachtig jaar door Miriam van der Schot WESTKAPELLE - Ze zijn te zien geweest in een film en een documentaire. Hebben door verschillende landen getrokken en ont moetten hoogwaardigheidsbekleders. Des ondanks is het Westkappels Dameskoor ge durende de afgelopen tachtig jaar, altijd in de eerste plaats een gezelligheidsvereniging gebleven. „Mijn moeder was lid van het eerste uur", zegt Betje Flipse, die zelf sinds jaar en dag lid is van het koor. „Zij vertelde me dat het allemaal begon met meneer De Rooy. Dat was een Brabantse beroepsmilitair die in Westkapelle gemobiliseerd werd. Hij gaf piano- en orgelles en zo ontstond het idee een koor op te richten: de Noordzeegalm. In de eerste zes jaren was het een gemengd koor. Maar die mannen konden het bij lange na niet bij ons halen. Ze haakten af en toen zijn we verder gegaan als Westkappels Da meskoor." In de beginjaren lag de gemiddelde leeftijd van de koorleden erg laag. „Vroeger stapte je er uit als je trouwde. Vanaf dan hoorde je thuis te blijven bij je man. Want al die jon gens die daar buiten bij de repetitiezaal stonden te wachten... dat kon toch zeker niet. Veel van mijn leeftijdsgenoten stopten ook toen ze trouwden, maar ik niet", zegt Flipse, die inmiddels in de zeventig is. „Ik vond het veel te leuk. En nu zie je dat veel vrouwen die destijds gestopt waren, weer lid zijn geworden." Momenteel zit het koor wat lidmaatschap betreft, weer in een dalletje. „Altijd is het al in golfbewegingen gegaan", zegt voorzitter Loes Roelse. „Vlak na de oorlog beleefde de vereniging haar hoogtepunt met 64 leden en in 1969 hadden we met 22 leden ons diepte punt bereikt. Toen is zelfs overwogen te stoppen. Nu zitten we met 31 vrouwen weer aan de lage kant. Bovendien ligt de gemid delde leeftijd tegen de zestig jaar. Als we over twintig jaar ons honderdjarig bestaan willen vieren, zal er dus binnenkort iets flink moeten veranderen. Maar ja, het is be kend dat de wouwen van tegenwoordig geen tijd meer hebben voor zulke dingen omdat ze allemaal werken." Klederdracht Inmiddels kenmerkend voor het koor is de Walcherse klederdracht. „Tot vijftien jaar terug droegen we ook rokken met een blouse tijdens optredens in de buurt, maar daar zijn we mee gestopt, omdat iedereen net weer iets anders aan had. Bovendien is het leuk om in dracht op te treden. Overal waar we komen staren mensen ons aan en worden we gewaagd of ze ons mogen aanraken. Zo'n acht jaar geleden traden we op bij de Floriade in Zoetermeer. Na het zingen lie pen we rond op de beurs en daar was toeval lig een hele grote delegatie uit Japan. We wisten niet wat we meemaakten", vertelt Flipse. „Ik weet ook nog dat we eens optra den voor prinses Juliana. Zij kwam na af loop vragen hoe we dat toch deden met die muts. Ze vroeg zich dat af, zei Juliana, om dat ze zelf dun haar had." Première In 1950 was het Zeeuwse koor een promi nente gast bij de eerste vertoning van de film 'De dijk is dicht'. „De première werd in Rotterdam gehouden. Terwijl we naar de zaal liepen, hield de politie het verkeer voor ons tegen. Toen hebben we wel veel plezier gehad. Eigenlijk hebben we altijd heel veel plezier. Als we ergens gaan zingen, zien we dat eerder als een gezellig dagje uit dan als een optreden." Om het tachtigjarig jubileum te vieren, gaan de dames in apri 1 met z 'n allen naar een voorstelling van de musical Elisabeth. Het komende weekeinde, vrijdag 31 maart en zaterdag 1 april, geeft het koor onder lei ding van Léon Bours zijn jaarlijks optreden in verenigingsgebouw Westkapelle Her rijst. Ter gelegenheid van het jubileum worden de liederen van toen tot nu gezongen. Beide op tredens beginnen om 19.30 uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Vlissingse gemeentebestuur zal het pu bliek niet met dichtgetimmerde plannen overvallen. Burge meester en wethouders zijn net als andere organisaties of be trokkenen maar één partij in de samenleving. Door samen spraak met deskundigen en be woners moet het dagelijks be stuur zijn mening of ideaalbeeld durven aanpassen. Dat zei bur gemeester A van Dok-van Weele maandagavond bij de presentatie van het Stadsboek van Vlissingen. Het stadsboek is de afsluiting van Stadskoers Vlissingen 2010, waaraan in totaal meer dan tweeduizend mensen heb ben meegedaan. In het stads boek, een co-productie van de gemeentelijke afdeling commu nicatie en fotograaf Ruben Oreel, worden in woord en beeld de opmerkelijkste resultaten weergegeven van de debatten- reeks over de toekomst van Vlis singen. Visie Volgens Van Dok heeft de Stads koers bijgedragen aan een nieu we manier van besturen. Aan burgers zal vóór de inspraak mogelijkheid de mening ge vraagd moeten worden. „En dan niet op de manier van: roept u maar. Nee, het bestuur moet een visie hebben en het moet zich bloot durven geven." Stadskoers heeft dit 'interactief besturen' op gang gebracht en daarvoor kreeg gisteren de voormalige Vlissingse burge meester J. C. Th van der Doef al le roem. Hij werd de vader van de Stadskoers genoemd, die bij zijn afscheid dibcadeau meegaf. „Stadskoers is een hoogstandje geweest", zei Van Dok. „Maar nu moeten we verder. Nu moet deze andere manier van werken een vaste plaats krijgen achter de bureaus op het stadhuis." Actiepunten Stadskoers 2010 leverde actie punten op, die het wonen, leven, recreëren en werken in Vlissin gen kunnen verbeteren. Die aanpak oogstte lof bij G. Fau- connier, die verbonden is aan de Universiteit van Leuven. Hij zei gisteravond dat het geen sine cure is om burgers actief bij het ontwikkelen van een toekomst visie te betrekken. „In de begin fase is er vast enige scepsis geweest. Wellicht ook in het be stuur van uw stad zelf." Hij stipte aan dat Vlissingen nu toe is aan het oppoetsen van haar imago. „De Stadskoers heeft daarvoor de basis gelegd. Vlissingen roept tot op heden weinig of geen imago op. Het zal nu een eigen beeld moeten krij gen. Een identiteit die uniek is, verschillend van die van andere Nederlandse steden." Beeld Voor Fauconnier is er geen dis cussie mogelijk. Vlissingen zal zichzelf 'moeten positioneren als een maritieme stad, met een strategische ligging en een nau we band met de zee, die ook een plek is die dichters en schrijvers inspireert'. „Als je iemand hoort praten over Vlissingen. dan moet er direct een beeld ont staan. Een beeld dat u boven dien graag ziet"sprak hij de on geveer driehonderd aanwezigen toe. „Dat zijn de zogenaamde visuele signalen. Denk aan de Eiffeltoren in Parijs, de Big Ben in London. Ik adviseer u een ei gen symbool te creëren en het in the picture te krijgen. Dat zal Vlissingen ook terug op de land kaart van Nederland zetten." Het gesprek met de stad krijgt spoedig een vervolg. Wethouder T. R. K. Meijers bijt het spits af met een debat over Verkeer. Zijn collega L.C. Poppe-de Looff volgt met De gezonde stad. C. de Keijzer buigt zich over de Ste delijke kwaliteit en H. de Haas leidt bij eenkomst over toerisme. Burgemeester Van Dok besluit met de kwaliteit van stadsmar- keting. Geschrokken automobiliste rijdt sloot in ARNEMUIDEN - Op de Rijks weg A58 ter hoogte van Arne- muiden is zondagavond een au to in de sloot beland. De 27-jarige automobiliste uit Vlissingen reed in de richting van Goes en schrok hevig toen er plotseling een dier overstak. De auto met vier inzittenden be landde daardoor in de sloot. Al le personen zijn ter controle per ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen overgebracht. Eén van de inzittenden is voor ob servatie opgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13