Spar moet deel taken inleveren Ook rechter wijst bouw windmolens op pijlerdam af Onderzoek naar brandstichtingen flatgebouw Goes Tholen sluit pact met waterschap tegen vervuiling Zeeuwen zullen straf in Suriname moeten uitzitten U de deal Wij het netwerk. 11 Scoutingleidsters ruiken aan Nederlandse cultuur Nieuw college Middelburg verdeelt politieke portefeuilles onder wethouders Russische reus landt in Woensdrecht \r' Politie pakt drugsshoppers in Hulst zeeuwse almanak Voetbal PZC MIDDEN zeeland dinsdag 28 maart 2000 door Miriam van der Schot KOUDEKERKE - Na vijf dagen cur sus te hebben gevolgd in Boxmeer was het maandag voor zestig interna tionale scoutingleiders tijd voor edu catieve ontspanning. Vier leidsters uit de Oekraïne en Ghana verblijven de komende dagen in gastgezinnen in Koudekerke en Terneuzen. Ze bezoeken verschillende Zeeuwse bezienswaardigheden en wisselen er varingen uit met hun Nederlandse collega's. „In grote lijnen is de scou ting overal ter wereld hetzelfde", zegt voorzitter Diny van de Velde van de Regio Scouting Zeeland. „Maar in Ghana bestaat het al tachtig jaar en in de Oekraïne nog maar vijf jaar. De scouting werd in 1910 in Engeland opgericht en al snel kwam het met ko- lonisten in Ghana. In de Oekraïne daarentegen staat het nog in de kin derschoenen. Desondanks telt de plaats Odessa al vijftien groepen." „Zelf zitten wij niet bij de scouting, maar bij de gidsen", zeggen Irena en Olga uit de Oekraïne. „Eén verschil met Nederland dat wij tot nu toe heb ben gezien, is dat jongens en meisjes bij elkaar zitten. Onze groep bestaat alleen uit meisjes." De vier dames kregen maandag een rondleiding in de scoutingaccommo- datie van De Valkeniers in Koudeker ke. Later die dag gingen ze naar ba sisschool De Sprong. De vier leidsters zitten zelf in het onderwijs en hebben daarom gevraagd te mogen kijken hoe dat hier is geregeld. „Misschien doen we ideeën op voor bij ons"aldus Georgina en Linda uit Ghana. De komende dagen hopen de leidsters in Zeeland te proeven van de Neder landse cultuur. „Het is de gewoonte bij de scouting in Nederland dat bui tenlandse gasten nog enkele dagen gastvrijheid wordt geboden", zegt Van de Velde. „Ze zijn ook bij mij thuis geweest en vonden het zicht baar leuk om in een gewoon huis te zijn." Ook brengt het gezelschap nog een bezoek aan Scoop, Neeltje Jans, de boulevard van Vlissingen en de historische binnenstad van Middel burg. Zeeuwse scoutingleiders heten hun Oekraïnse en Ghanese collega's welkom. foto Lex de Meester door Arjan van Westen MIDDELBURG - Burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek is maandagavond bij de onder handelingen voor het nieuwe Middelburgse college de porte feuilles communicatie en eco nomie kwijtgeraakt. De nieuwe wethouders L. Luitwieler (RPF/GPV) en R. Visser (AOV/Unie 55+) hebben respec tievelijk onder meer de porte feuilles economie en cultuur ge kregen. De wethouders J. van Dijk- Sturm (WD) en P. Bruinooge (CDA) presenteerden gister avond hun twee nieuwe colle ga's. Nadat de raadsleden P. Kraan en H. Akdag uit de PvdA- J fractie waren gestapt, had de I coalitie WD/CdA/PvdA geen I meerderheidssteun meer. Dat leidde uiteindelijk tot het uit kappen van de PvdA-wethou- I óers P. Brakman en T. Strous. De komst van twee nieuwe wet- houders is aangegrepen voor een grondige herverdeling van taken binnen het dagelijks be stuur van Middelburg. Met de komst van de RPF/GPV en AOV/Unie 55+-fracties heeft het college nu weer de steun van een raadsmeerderheid. De ge meenteraad zal dan ook naar al - le waarschijnlijkheid 10 april zijn goedkeuring aan de wisse ling van de wacht geven. Burgemeester Spar van der Hoek ontbrak gisteravond bij de presentatie van de twee nieu we wethouders. Bruinooge: „Dat de burgemeester niet hier is, is logisch omdat wij als wet houders politiek inhoudelijk verantwoordelijk zijn." Volgens de vier leden van het nieuwe college is het in steden van de grootte van Middelburg heel normaal dat de burgemees ter zich zo veel mogelijk met al gemene zaken bezighoudt. Dit was een belangrijk uitgangs punt bij de herverdeling van portefeuilles. „Je moet een bur gemeester zo goed mogelijk inzetten", aldus Van Dijk. Bruinooge liet weten dat de bur gemeester ondanks enige te leurstelling over het verlies van een aantal taken positief denkt over de herverdeling van porte feuilles. Het nieuwe college presenteer de zich betrekkelijk snel aan de buitenwereld. De keuze voor de RFP/GPV en AOV/Unie 55+ was al onmiddellijk na het uit eenvallen van het oude college bekend. Beide partijen hebben aangege ven het uit 1996 daterende col legeprogramma te onderschrij- Volgens Bruinooge lag de keuze voor de AOV/Unie55+ voor de hand. „Ze zijn kritisch en prag matisch en hebben altijd het collegeprogramma gesteund." Uit SGP-kringen kwam al voor dat de onderhandelingen waren afgerond de kritiek dat het nieuwe college maar op een zeer kleine meerderheid in de ge meenteraad van Middelburg kan rekenen. Bruinooge: „We hebben er bewust voor gekozen er niet nog een partij van chris telijke origine bij te betrekken. De WD was daar bovendien op tegen." Volgens Van Dijk was D66 ook geen optie geweest. „Die fractie is net grondig ver nieuwd." Privéleven Een klein obstakel bij de onder handelingen was dat Visser en Luitwieler voor hun baan als wethouder moesten worden vrijgemaakt uit privé- en maat schappelijk leven. Luitwieler zal nu op zeer korte termijn zijn baan opzeggen. Visser zal van wege zijn leeftijd (69 jaar) slechts een halve week als wet houder beschikbaar zijn. „Met als consequentie dat ik als nieuwkomer zeer zwaar belast ben", aldus Luitwieler. Hij krijgt, naast economie, sociale zaken en infrastructuur in zijn pakket. door Harmen van der Werf UTRECHT - Een bouwplan voor vier windmolens bij de Roompotsluis in de Ooster- schelde-stormvloedkering is door Rijkswaterstaat Zeeland terecht afgewezen, ondanks eerdere toezeggingen. De rechtbank in Utrecht heeft dat bepaald in een zaak die door het Bunnikse windenergie-ad viesbureau E-Connection tegen Rijkswaterstaat was aange spannen. E-Connection wilde vier wind molens van elk anderhalve me ga Watt bouwen bij de Room potsluis, aan de Noordzeezijde. Aanvankelijk was Rijkswater staat Zeeland bereid daaraan mee te werken. Bij de storm vloedkering staan al verschil lende windturbines. Gedurende de voorbereiding trok Rijkswaterstaat zijn mede werking in. De molens zouden een nabijgelegen vogelgebied kunnen verstoren, luidde één van de redenen. En het belang rijkste argument: ze komen te dicht bij de waterkering- Tussentijds De rechtbank in Utrecht heeft dit geaccepteerd. De overheid mag, aldus de rechtbank, tus sentijds het beleid wijzigen. Dat is gebeurd bij het project van E- Connection. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft het bouwen op of bij een zeewering aan strengere regels gebonden, vanwege de verwachte zeespie gelrijzing. Bij dijkverhoging of - verbreding wil Rijkswaterstaat de ruimte hebben. Grote gevolgen M. Kortenoever, directeur van E-Connection, is ongelukkig met de uitspraak van de Utrechtse rechter. „Zeespiegel rijzing is iets van lange adem, terwijl windmolens een econo mische levensduur van vijftien jaar hebben. Dat hoeft dus niet strij dig met elkaar te zij n Voor windenergieprojecten kan het vonnis grote gevolgen heb ben, vreest Kortenoever. De windrijkste plekken liggen di rect aan de kust. „En", vraagt de directeur van E-Connection zich af, „waarom zou dit geen consequenties hebben voor het windpark dat in zee bij Egmond is gepland?" E-Connection dient volgens de rechtbank in Utrecht wel op de één of andere manier schade loos te worden gesteld, omdat er verwachtingen zijn gewekt. „Wij beraden ons nog", aldus Kortenoever. „Wellicht gaan we in hoger beroep." door Rob Paardekam WOENSDRECHT - Het was maandag een spannende dag op Vliegbasis Woensdrecht. Eén van de grootste vliegtuigen ter wereld, de Antonov-124 Con dor, kwam een vliegtuigromp voor Fokker Services afleveren. Om kwart over vier zette het Russische toestel zonder pro blemen de wielen aan de grond. De Antonov was door de vlieg basis gehuurd voor het vervoer van de vliegtuigromp. De komst van het Russische toestel bracht vanwege zijn gigantische afme tingen wel enkele uitzonderlij ke maatregelen met zich mee. Omdat er nergens plaats voor was, moest het toestel na aan komst op de landingsbaan blij ven staan. Daar werd vervol gens de romp uitgeladen. Het andere vliegverkeer moest ge durende die operatie noodge dwongen worden stilgelegd. Volgens een woordvoerder van de vliegbasis gaf dat geen al te grote problemen, omdat er na vijf uur doorgaans niet meer wordt gevlogen. De Antonov-124 Condor, in 1982 gebouwd in Rusland, is met zijn 69 meter lengte en 73 meter breedte het op één na grootste vliegtuig ter wereld. „Het is net een vliegend voet balveld", verklaart de woord voerder. Alleen de Antonov-225 Cossack is groter. Dit in 1988ge- bouwde vliegtuig is nog eens vijftien meter langer en breder dan de Antonov die gisteren in Woensdrecht aankwam. Slechts twee keer eerder, in 1986 en 1995, landde er zo'n groot ge vaarte in Woensdrecht. Het Russische vliegtuig, dat wordt gebruikt als vrachtvlieg tuig voor zware transporten over lange afstand, landde gis teren met zes mensen aan boord. Een gezagvoerder, een co-pi loot, twee boordwerktuigkun digen, een telegrafist en een na vigator. Nadat de vliegtuigromp was uitgeladen, vertrok de Antonov, enkele uren na de landing, weer uit Woensdrecht. Advertentie Internationale markten worden met de dag toegankelijker. Dat schept kansen voor ondernemers met ambitie. Fortis Bank is een partner die de lokale markt goed kent, maar u ook kan vertellen hoe men over de landsgrenzen zakendoet Fortis Bank heeft het netwerk, de kennis en de ervaring om uw inter nationale activiteiten tot een succes te maken Praat er eens over met een adviseur van Fortis Bank. Meer weten? Bel 0900-8179 of kijk op internet: www.fortisbank.com. .1_' FORTIS BANK GOES - De politie in Goes is een uitgebreid onderzoek begonnen naar diverse brandstichtingen in een flatgebouw. In het com plex De Bongerd aan de Appel straat zijn de afgelopen tien da gen vier brandjes aangestoken. Een woordvoerder van de poli tie bevestigt noch ontkent dat het complex nu wordt bewaakt door een videocamera. De politie heeft maandag een buurtonderzoek verricht onder de bewoners van De Bongerd. Een conclusie kon daaruit nog niet worden getrokken. „We ne men dit in ieder geval zeer seri eus", verklaarde politiewoord voerder S. de Beste. We willen niet het verwijt krijgen dat we te laat hebben gereageerd." De brandjes werden gesticht in containers, maar ook bij de lift op een etage. De Beste wijst erop dat de bewoners geen kant meer op kunnen als zo'n brand niet op tijd wordt geblust. „Het is nu een keer of vier gebeurd. Geluk kig kon de brandweer steeds op tijd ingrijpen. Maar als er een flinke brand uitbreekt, is het leed niet te overzien." Vooralsnog gaat de politie ervan door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Wa terschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Tholen hebben de handen ineengeslagen om de verontreiniging van het opper vlaktewater te verminderen. Burgemeester H. A van der Munnik en dijkgraaf W. A Gos- selaar ondertekenden maandag een bestuursovereenkomst in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. In plaats van afzonderlijk te werken aan schoner oppervlak tewater kijken gemeente en schap hoe ze samen de verbete ringen kunnen doorvoeren, die het Rijk eist. De samenwerking levert groot financieel voordeel op. Op een totaalbedrag van 35 miljoen wordt 6,8 miljoen gul den bespaard. Van die bespa ring komt het leeuwendeel ten goede van de gemeente Tholen. „Maar eigenlijk gaat het om 7 miljoen voor de burger. Het maakt niet uit of dat via ge meente of waterschap loopt", aldus Gosselaar. Naast financiële voordelen kle ven er nog meer positieve kan ten aan de nieuwe aanpak, schetste Van der Munnik. He melwaterriolen in kernen kun nen bijdragen aan het vermin deren van grondwateroverlast in dorpen. Daarnaast verbetert de kwaliteit van het water in de woonomgeving omdat er min der snel sprake van overstorting van relatief vuil water zal zijn. Afkoppelen De twee organisaties zijn van plan in de stad Tholen zo'n acht hectare (acht procent) verhard oppervlak van daken van hui zen en bestrating af te koppelen. Daardoor komt er minder - schoon - regenwater in riole ringssysteem en zuiveringsin stallatie terecht. De capaciteit van de rioolgemalen wordt ver hoogd en de hydraulische capa citeit van de zuivering Tholen bijna verdubbeld. In de overige kernen van de ge meente worden bergbezink- voorzieningen aangelegd, die de vuiluitworp via riooloverstor- ten met vijftig procent vermin dert. Daarnaast worden nieuwe bestemmingsplannen volgens de nieuwste inzichten vormge geven; in minimaal zestig pro cent van deze plannen wordt het verharde oppervlak niet meer op de riolering aangesloten, maar zal er direct op het opper vlaktewater worden geloosd. Dat laatste is, licht Gosselaar toe, juist op Tholen mogelijk omdat er verschillende nieuwe wijken in ontwikkeling zijn. Het schap onderzoekt nog wat er in andere gemeenten aan samen werkingsprojecten mogelijk is. Het sluiten van een 'waterpact' tussen provincie, gemeenten, schap en Delta Nutsbedrijven kan bijdragen aan het bewust zijn over water, denkt de dijk graaf. Veel meer waarde hecht hij echter aan het daadwerke lijk iets doen. En dat is precies wat er nu op Tholen gaat gebeu ren, gaf ook Van der Munnik aan. Het zetten van een handte kening is één ding, stelde hij. Het bedenken van creatieve op lossingen - door de ambtenaren - gaat nu pas gebeuren. Bromfietser vist tas uit fietstas MIDDELBURG - Een brom fietser heeft maandag op de Ou de Vlissingseweg in Middelburg de fietstas van een 66-jarige fietster leeggegraaid. Hij kwam naast de Middelburg se vrouw rijden en viste haar tas uit de fietstas. Daarin zaten een rijbewijs, foto's en een porte monnee met driehonderd gul den. Het vliegende voetbalveld, de Antonov-124 Condor, leverde gisteren groot materieel af op de vliegbasis in Woensdrecht. foto Dirk-Jan Gjeltema uit dat de daders jongeren zijn die uit baldadigheid brand stichten. „We hebben nog geen concrete aanwijzingen wie het doen, maar duidelijk is wel dat het mensen zijn die niet naden ken bij wat ze doen", aldus De Beste. Hij vond het te vroeg om nu al aan een pyromaan als dader te denken. HULST - De politie heeft maan dag in Hulst drie Belgische jon gens van achttien, negentien en twintig jaar aangehouden, die kort daarvoor drugs hadden ge kocht. Twee vrienden waren in het be zit van ruim vier gram wiet en bijna drie gram hasj. Een derde Belg bleek drie gram marihuana bij zich te hebben. De politie heeft de softdrugs in beslag ge- door Joost Bosman TERNEUZEN - Het kan nog weken, zo niet maanden duren voordat de vier Zeeuwen die in Paramaribo gevangen zitten op verdenking van drugssmokkel, aan de rechter worden voorge leid. Als ze eenmaal zijn veroor deeld, is uitlevering naar Ne derland uitgesloten. Een van de vier, een 48-jarige aan drugs verslaafde man uit Vlissingen, maakt het volgens zijn familie slecht. Hij werd sa men met een andere Vlissinger en twee Terneuzenaren op 12 maart aangehouden op het vliegveld van Paramaribo. Het viertal was in het bezit van een onbekende hoeveelheid cocaï ne. „Vrijdagavond belde onze zoon, met de vraag of er een ko pie van zijn medisch dossier met spoed kon worden opgestuurd. Ook vroeg hij om medicijnen en pijnstillers vanuit Nederland. Hij is doodziek, want hij krijgt in Paramaribo geen methadon toegediend", aldus de moeder van de Vlissinger. Sporten Afgelopen vrijdag is ze door het ministerie van Buitenlandse Zaken officieel op de hoogte ge steld van de arrestatie van haar zoon. Bovendien heeft ze een re keningnummer gekregen om geld aan hem over te maken. „We hebben driehonderd gul den gestuurd, want ze moeten daar alles zelf betalen. Maar hoe hij daar verder moet leven, weet ik niet. Zijn uitkering is inmid dels stopgezet. Als ze nu maar eens werden voorgeleid, dan kwamen ze in een gevangenis terecht. Daar kunnen ze wat werk doen en sporten. Nu zitten ze nog steeds in een politiecel, waar ze niet eens een bed heb ben. Ik kan niets doen en voel me machteloos." Volgens de moeder van de Vlis- singse verdachte heeft de hulp verleningseenheid van het ministerie haar beloofd dat ze contact zou opnemen met de drugshulpverlening in Vlissin gen om te zien of er medicijnen kunnen worden geregeld. „Maar daar heb ik niets meer van gehoord." Brief Ook de moeder van een van de Terneuzenaren is ingelicht door Buitenlandse Zaken. Zij heeft geen contact met haar twintig jarige zoon. „Op het ministerie is me verteld dat hij niet mag bellen zolang hij in voorarrest zit. Schrijven mag hij wel, dus ik hoop snel een brief van hem te ontvangen." Beide vrouwen is inmiddels door het ministerie duidelijk te verstaan gegeven, dat hun zonen hun straf moeten uitzitten in Suriname. En ook dat ze voorlopig nog niet voor de rechter zullen verschijnen, om dat er nog meer Nederlanders in Surinaamse gevangenschap wachten op hun berechting. Die ivat oudere Kloosterzan- denaar is een fervent suppor ter van de voetbalclub Hon- tenisse. Samen met zijn vrienden, even geestdriftige aanhangers van de plaatse lijke sporttrots, becommen tarieert hij 's zondags de prestaties van hun club, als die tenminste thuis speelt. En iedereen in dat wereldje weet hoe dat gaat: de beste stuurlui staan altijd aan wal. Zoals laatst tegen Sluiskil. Goed, Hontenisse stond voor, maar in de loop van het tref fen lieten de Oost-Zeeuws- Vlamingen zich toch wat te rugdrukken. De senioren langs de lijn zagen het bezorgd aan. De oudere Kloosterzandenaar had, als geoefend toeschouwer, al ge signaleerd waar de angel zat. Tegen zijn vrienden en zijn meegetroonde kleinzoon bromde hij: „We zijn het hele middenveld kwijt." Zijn kleinzoon hakte die pro fessionele analyse meteen in mootjes: „Klopt niks van opa, kijk, het ligt er gewoon nog."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 11