ROVINCIALE ZEEUWSE Cllll! Einde is nabij voor Sellafield Kinderen worden eerder leerplichtig Nederland en België blazen IJzeren Rijn nieuw leven in Britse popzanger Ian Dury overleden Rapport maakt korte metten met EU-beleid voor Derde Wereld 8 Chrysler in zee met NedCar Covra bang voor extra nucleair afval Hof onthult plan leger op Bloody Sunday Vredesplan taxi-oorlog Amsterdam Co Adriaanse trainer Ajax Werkgevers en bonden dienen verlanglijst in Van Aartsen is boycot van Oostenrijk zat Vliegende gigant in Woensdrecht j i Bruggink kijkt ogen uit Reed Elsevier slaat slag in VS 4 WEKEN VOOR PZC 3ï<ii M* |C 5° NO 4 Koude wind Bewolkt en geregeld regen of motregen. Koude noordoostenwind, rond kracht 4 en aan zee kracht 5. Maxima 9 graden. 143e jaargang no. 75 insdag 28 maart 2000 losse nummers 1,85 uciiiiiier pagina 7 door Maurits Sep VLISSINGEN - Ierland en Denemarken sturen aan op een snelle sluiting van de opwerkingsfabriek voor kernafval in het Brit- Sellafield. De Britse re gering beraadt zich over de kwestie. De sluiting kan betekenen dat de Co vra in Borssele extra nu cleair afval moet opslaan. De Ierse en Deense ministers van Milieu willen bij de eerst volgende bijeenkomst van de landen die het verdrag voor het begrenzen van radioactieve emissies (Ospar) hebben onder tekend, voor sluiting van Sella field pleiten. Als de vijftien lid- ump hrisi 17.69. 'Djati 1. Nic 01 0/49. Wee staten van Ospar instemmen, moet de opwerkingsfabriek in juni sluiten. De Britse krant The Guardian voerde gisteren een topambte naar op die zei dat Londen zelf weinig perspectief meer ziet in het opwerken van nucleair af val in Sellafield. De opwer kingsfabriek van British Nu clear Fuels aan de Ierse zee wordt al geruime tijd geplaagd door schandalen. Zo zouden medewerkers langdurig de hand hebben gelicht met veilig heidsvoorschriften. Afgelopen weekeinde bleek dat er ook een onderzoek loopt naar sabotage. De Centrale Opslag voor Radio actief Afval (Covra) in Borssele reageerde gisteren onaange naam verrast op het bericht dat de Britse regering sterk over weegt de opwerkingsfabriek in Sellafield te sluiten. „Zeer ver gaand", noemt directeur H. Co dee de plannen. Hij is vooral be ducht voor de komst van niet opgewerkt kernafval. De Covra heeft geen faciliteiten voor de opslag van bestraalde splijt stofstaven. Codee: „Sellafield verwerkt niet alleen het Britse kernafval, maar ook dat van andere lan den. onder meer dat van de kerncentrale Dodewaard. Als Sellafield daarmee zou stop pen, zou dus sprake zijn van contractbreuk met de kerncen trale Dodewaard." Afval van Nederlandse kern centrales dat in het buitenland wordt opgewerkt, komt uitein delijk terug om in Borssele bij de Covra te worden opgeslagen. Al het afval uit Dodewaard ligt volgens Codee nog onopge- werkt in Sellafield. „Eerst wordt het eigen Britse afval op gewerkt. Pas daarna is het afval van kokend-waterreactoren aan de beurt, waaronder dat uit Dodewaard." „Maar wat gebeurt er als het kernafval onopgewerkt terug komt naar Nederland? Dode waard kan het niet opslaan en wij hebben er de faciliteiten niet voor. De bouw van een speciale bunker voor bestraalde splijt stofelementen duurt al gauw drie jaar. Tel daar maar twee jaar bij op voor de vergunning aanvragen." De Gemeenschappelijke Kern energiecentrale Nederland (GKN), exploitant van de kern centrale Dodewaard, heeft een contract met BNFL voor de op werking van kernafval. GKN zal de Britten aan dat contract houden, zegt woordvoerder F. Bots. „We hebben negentig transporten van splijtstofele menten achter de rug. We heb ben er nog achttien te gaan. Per transport gaan tien elementen mee. Die zijn twee meter lang en vijftien bij vijftien centimeter in het vierkant. Wij kunnen ze zelf niet opslaan, dus brengen we ze weg." De Britse regering kan misschien op een fatsoenlij ke manier onder het contract uit, merkt Codee op: „Als Sella field het afval net zo lang op slaat als Nederland nodig heeft om een nieuwe opslagbunker te bouwen." van onze redactie binnenland BRUSSEL - België en Neder land zijn het eens geworden over het tijdelijk weer in ge bruik nemen van de IJzeren Rijn. Het oude tracé van de spoorlijn die Antwerpen ver bindt met het Duitse Ruhrge- "iied kan weer worden openge steld. Minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat en haar Bel gische collega Durant onderte kenden hierover gisteren in Brussel een akkoordNederland belooft zich tot het uiterste in te spannen om in maart 2001 een AMSTERDAM - Co Adriaanse is met ingang van volgend sei zoen de nieuwe trainer van Ajax. Hij volgt de vorige week ontslagen Jan Wouters op. Adri aanse tekende gisteravond in Amsterdam voor drie jaar. Ajax wordt tot het einde van het seizoen geleid door Hans Wes terhof, die volgend seizoen de trainersfunctie bij Willem n overneemt van Adriaanse. Am sterdammer Adriaanse werkte eerder als hoofd opleidingen bij Ajax. De afgelopen di-ie seizoe nen trainde hij Willem II. pag 17: droom in vervulling DEN HAAG - Ondernemers en vakbonden kijken verlekkerd naar de miljardenmeevallers van het kabinet. De werkgevers eisen dertig miljard gulden voor de komende tien jaar voor we gen en andere infrastructuur. De aanhoudende economische 'groei leidt tot een toename van verkeer, denkt de organisa tie van werkgevers VNO-NCW. De organisatie vindt dat het ka binet extra geld in grootschali ge projecten uit het Meex-jaren- iprogramma Infrasti-uctuur en Transport (MIT) moet steken. De vakvakcentrale FNV wil dat ihet kabinet de meevaller be steedt aan onderwijs en gezond heidszorg. Ander belangrijk punt is het milieu. ANP milieuonderzoek klaar te heb ben voor het deel van de IJzeren Rijn dat door Nederland loopt. Uiterlijk medio 2001 wordt ge lijktijdig beslist over het tijde lijk gebruik en het definitieve tracé. Ook wordt gekeken naar de mogelijkheden voor reizi- gersvervoei'. De Belgen willen de spoorlijn zo snel mogelijk weer in gebruik hebben voor het goederenver keer naar het Duitse achterland van Antwerpen. Netelenbos wenst echter een milieueffect rapportage omdat het histori sche tracé door het natuurge bied De Meinweg bij Roermond loopt. De Limburgse gedeputeerde Math Vestjens noemt het ak koord niet realistisch. „In Lim burg bestaat geen draagvlak voor heropening van de IJzeren Rijn. Een tijdelijke verbinding tussen Antwei-pen en het Duitse achterland kan door intensive ring van de goederenstromen via de Brabantroute (Tilburg- Eindhoven-Venlo) en de Mont- zenlijn bij Luik. Niet via het na tuurgebied De Meinweg." België betaalt de kosten voor de tijdelijke reactivering van de IJzeren Rijn. Voor de aanleg van het definitieve tracé zal Neder land een deel van de kosten voor zijn rekening nemen. Netelenbos en Durant bereikten gisteren niet alleen een akoord over de IJzeren Rijn. Ze sloegen tevens in Breda de eerete paal van de hogesnelheidslijn tussen Amsterdam en Parijs. ANP Een jogger spoedt zich in Derry langs de muur met de portretten van de veertien slachtoffers van Bloody Sunday. foto Paul McErlane/AP van onze redactie buitenland DERRY - De onderzoekscommissie naar het bloedbad Bloody Sunday in 1972 in het Noord- Ierse Derry heeft gisteren nieuwe aanwijzingen gekregen over een agressief plan van het Britse le ger om Ierse activisten uit te schakelen. Het hof van onderzoek, onder leiding van de Brit se ï-echter lord Saville of Newdigate, kreeg een ge heim memo uit 1971 onder ogen van generaal Mi chael Carver, destijds chef van het Britse leger. Carver stelde dat het 'wellicht noodzakelijk was' de opstandige wijk de Bogside binnen te trekken en 'terroristen en hooligans uit te roeien'. De Bogside was begin jaren zeventig een 'no go- area' voor de autoriteiten. Opstandige republi keinse jongeren hadden de controle over het stadsdeel overgenomen. Carvers notitie is niet de eerste aanwijzing dat de Britten in de aanloop naar Bloody Sunday plannen hadden om korte metten te maken met de opstand in de Bogside. Veertien mensen werden gedood door Britse troe pen die temidden van hevige onlusten het vuur openden op demonstranten in de wijk. De bloedige zondag is een van de diepste wonden van de Noord-Ierse moderne geschiedenis voor de rooms-katholieken, die de Britse troepen van moord beschuldigen. Een onderzoekuit 1972 ont sloeg de strijdkrachten van verantwoordelijk heid. Zij zouden vuur van betogers hebben beant woord. De zaak is weer opgerakeld nadat de Britse pre mier Blair erkende dat familieleden van slachtof fers nog steeds zwaar worden beproefd. AFP/RTR pagina 2: Oorlogstribunaal van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De PvdA is nu ook voorstander van het verla gen van de leerplichtige leeftijd van vijf naar vier jaar. Dat heeft fractievoorzitter Melkert giste ren in Amsterdam gezegd. Vorige week opperde het CDA dat idee in de Tweede Kamer. De partij ziet dat als een bijdrage om achterstanden van leerlin gen te verminderen. Groen- Links steunde dit plan toen al, zodat nu een Kamermeerder heid is ontstaan. Staatssecretaris Adelmund van Onderwijs had vorige week ge zegd niets voor een formele ver laging te voelen. Nagenoeg alle vierjarigen zouden al naar school gaan. D66 vond het ver lagen van de leeftijd voor leer plicht om die reden overbodig. Melkert hield zijn pleidooi op de jaarconferentie van de vereni ging van universiteiten VSNU. Volgens de PvdA-leider komen nu veel te veel kinderen op de basisschool met een leerachter- stand die zij niet meer inhalen. De overheid moet zorgen voor het AMSTERDAM - Europese ministers moeten ophouden met weglopen op bijeenkomsten waar Oostenrijkse bewindslie den verschijnen. Ook is het niet goed om mensen af te raden in Oostenrijk op vakantie te gaan of uitwisselingsprojecten van scholieren te belemmeren. Dat zei minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken gisteravond in het politiek café van de WD in Amster dam. Volgens de bewindsman is het niet goed Oostenrijk te isoleren vanwege de deelname van de extreem-i'echtse Vrij- heidspartij FPÖ aan de Oostenrijkse regering. De bilaterale maati-egelen die de Europese landen hebben genomen vol staan als signaal, meent hij De bewindsman toonde zich verheugd dat zijn Belgische col lega Michel, die tot voor kort fel-anti-Oostenrijks was, ook de harde lijn tegen dat land heeft laten varen. ANP pagina 2: Gevreesde Haider is onzichtbaar voldoende plaatsen op peuter speelzalen en crèches, zei Mel kert. Melkert benadrukte dat de uit gaven voor onderwijs 'van peu ter tot top-onderzoeker' om hoog moeten. Daarbij denkt hij vooral aan 'intelligente investe ringen' in de informatie- en communicatietechnologie (ICT die de ontwikkeling van de 'kenniseconomie' moeten sti muleren. „Duitsland importeert nu 20.000 IT'ers uit het buiten land. Dat moeten wij voorko men", aldus Melkert. In 2001 is er volgens Melkert 'een ongekend grote ruimte' om te investeren. De miljarden meevallers moeten volgens hem worden gebruikt voor het aflos sen van staatsschuld èn voor ex tra investeringen. Binnen enke le jaren moet Nederland vol doen aan de OESO-norm die voorschrijft dat zes procent van het bruto binnenlands product (BBP) ten goede moet komen aan onderwijs. Nederland geeft nu 5,4 procent van het BBP uit aan onderwijs. Rusten WD-onderwijsspecialist C. Cornielje reageerde gisteren op een bijeenkomst van zijn partij in Cuijk op het voorstel van Mel kert de leeftijd tot leerplicht te verlagen. De WD'er heeft er geen grote bezwaren tegen, maar hij acht het praktischer al les te laten zoals het is. Hij wees erop dat 98 procent van de vier jarigen al naar school gaat. „Die jonge kinderen moeten vol doende kunnen rusten, dus is het niet verstandig ze onder de leerplicht te laten vallen. Wel van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse popzan ger Ian Dury, die in de jaren ze ventig met zijn band de Block heads hits scoorde als 'Hit me With Your Rhythm Stick' en 'Sex and Drugs and Rock 'n' Roll', is gisteren op 57-jarige leeftijd overleden. Dury leed al geruime tijd aan kanker. De zanger werd geboren in Up- minster, ten oosten van Londen. Tijdens zijn jeugd, toen hij aan polio leed, hield hij zich behalve met muziek veel bezig met teke nen. Zijn doorbraak kwam met de single, 'Sex and drugs and rock and roll', halverwege de ja ren zeventig. Het debuutalbum Newboots and Panties van Dury en zijn band The Blockheads was een groot succes. De groep ging in 1981 uit elkaar en Dury, die vaak de 'punkpo- eet' werd genoemd, concen treerde zich op het maken van filmmuziek. In 1998 kwamen The Blockheads weer bij elkaar. „Ik houd er rekening mee dat niet alle partij en meedoenDat zegt professor Rood over de vredesvoorstellen die hij gister avond deed in de Amsterdamse taxi-oorlog. De bemiddelaar verwacht dat Taxi Centrale Amsterdam haar telefoonzuilen bij de standplaatsen niet zal opgeven. In dat geval O weigert de gemeente haar medewerking aan het plan. wil hij vierjarigen die nog niet naar school gaan, overwegend allochtone kinderen, bereiken met taallessen. ANP Ze brachten het enthousiast ontvangen 'Mr Love Pants' uit. In zijn laatste jaren was Duxy actief voor Unicef, waar hij zich inzette voor de bestrijding van polio. AP/ANP 1 ,v Het op één na grootste vliegtuig ter wereld, de Russische An- tonov-124 Condor, maakte gisteren zijn opwachting op de Vliegbasis Woensdrecht. Het vrachttoestel kwam er een vliegtuigromp afleveren. Het Russische vliegtuig is zo groot dat het op de landingsbaan moest worden j uitgeladen. Arnold Bruggink keek gisteren zijn ogen uit bij het Nederlands elftal. De speler, die tot voor kort nog bankzitter bij PSV was, werd zondag op het laatste moment aan de se lectie toegevoegd. Het is voor Bnrggink de eerste keer dat hij bij Oranje zit. De PSV'er begint woens dag in de uitwedstrijd te gen België waar schijnlijk op de bank. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport. 17,18 en 19 door Paul Koopman Ian Dury op een in januari vorig jaar gemaakte foto. BRUSSEL - De Europese Unie laat in een intern rapport geen spaan heel van de wijze waarop de Europese Commissie jaar lijks voor miljarden guldens aan ontwikkelingsgeld besteedt. Het beleid is 'vaag', de hulp wordt versnipperd verstrekt, de controle is gebrekkig en er wor den nauwelijks prioriteiten ge steld. Ook zou de EU er als grootste donor ter wereld er am per in slagen invloed uit te oefe nen op het beleid van andere in ternationale instellingen. De nota, opgesteld door een werkgroep van de Commissie zelf. is bedoeld om de geesten in Brussel rijp te maken voor een vergaande hei-vorming van het ontwikkelingsbeleid. De afge lopen jaren vestigden het Ne derlandse kabinet en de Euro pese Rekenkamer al de aan dacht op het geringe resultaat van de Europese ontwikke lingsinspanningen. Blijkens het stuk 'De Europese ontwikke lingspolitiek' was die kritiek volkomen terecht. De hulp aan Noord-Afrika en Züid-Amerika moet op de schop genomen worden, meent de werkgroep. Daarnaast blijkt dat de Europe se defensie- handels- en land bouwpolitiek het succes van het ontwikkelingshulp weer teniet doen. De Europese Commissie reserveerde vorig jaar ruim ne gentien miljard gulden voor ex terne hulp, waarvan het groot ste deel (15 miljard) werd ge bruikt voor directe ontwikke lingssamenwerking. „Nu steeds meer nadruk wordt gelegd op het resultaat, is het moeilijk het huidige systeem van hulp-ma- nagement, met veel pai-tijen die langs elkaar heen wei-ken, te rechtvaardigen", aldus,de nota. AMSTERDAM - Uitgeverscon cern Reed Elsevier neemt de Amerikaanse CMD Group over. Met de overname van de uitge ver die zich richt op de bouwwe reld is een bedrag gemoeid van 680 miljoen. CMD Group le vert via bladen en het Internet informatie aan de bouwindu- strie. CMD behaalde in 1999 een omzet van 286 miljoen. ANP De Commissie wil nog dit voor jaar met voorstellen komen voor een betere organisatie. In de nog vertrouwelijke nota worden daarvoor concrete voorstellen gedaan. Bij financiële controle moet de nadruk gelegd worden op het meten van resultaat ach teraf. Dubbel werk dient voor komen worden en de coördina tie met andere donoren en con trole-instanties verbeterd, sug gereert de werkgroep. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 13214 000002 >as v :har

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1