Oude bronnen smaragd ontdekt PZC Stamboom 2000 handig voor genealogen Duitsland valt voor whiskykip cm wetenschap en techniek 43 Edelsteen heeft geologische vingerafdruk puzzel CD-foongids in versie 2000 postzegels zaterdag 25 maart 2000 De heldergroene edelsteen smaragd was reeds in de Oudheid een symbool van eeuwige jeugd en macht. Het is bekend dat de beruchte en decadente Romeinse keizer Nero de gevechten op leven en dood van de gladiatoren, door een smaragden monocle bekeek, omdat de kleur van bloed hem misselijk maakte. En Lodewijk IX van Frankrijk liet zijn koningskroon met een reusachtige kostbare smaragd versieren. Smaragd is een mineraal dat een door chroomverbindingen diepgroen gekleurde variëteit van beril is. Smaragden waren als edelstenen tot het begin van de zestiende eeuw vrij zeldzaam, om dat er slechts enkele vindplaatsen bekend waren. Tot voor kort was de herkomst van sommige oude en waardevolle smaragden onduide lijk en zelfs omstreden. Franse geologen hebben nu door een ana lyse van de zuurstofisotopen hel derheid geschapen. Volgens de wetenschappers waren smaragden tot de zestiende eeuw hoofdzakelijk afkomstig uit de Egyptische Cleopatra-mijnen en uit het ontginningsgebied in het Oostenrijkse Habachtal. Geolo gen en historici vermoeden van enkele edelstenen dat ze afkom stig zijn uit niet meer bestaande mijnen in Azië. Bij voorbeeld som mige beroemde smaragden uit de Nizamschat van de vorsten in het Indiase Hyderabad, die waar schijnlijk reeds tijdens de veld tochten van Alexander de Grote werden meegebracht. Vorsers van het Institut de Recher che pour le Développement en van het Centre de Recherche Pétro- graphique et Géochimique in Nancy, onderzochten volgens hun verslag in het wetenschappelijk tijdschrift Science in de eerste plaats het scheikundige ontstaan sproces van smaragd. Smaragd ontstaat, doordat een smeltmassa op omringend gesteente kristalli seert. Het verloop van dit kristalli satieproces is afhankelijk van de samenstelling van dit gesteente. De Fransen constateerden dat smaragden niet alleen scheikun dig beïnvloed worden door de aanwezigheid van andere minera len, maar zij ontdekten ook dat smaragden in verschillende vind plaatsen een zeer specifieke ver houding van de zuurstofisotopen met de massagetallen 18 en 16 blij ken te bezitten. Met andere woor den: alle smaragden beschikken over een eigen 'geologische vin- In de juwelenindustrie wordt smaragd gebruikt als sieraad in ringen, oorhangers en halssnoeren. gerafdruk', aldus onderzoeksco ördinator Gaston Giuliani. Dat stelde de vorsers in staat vrij precies de herkomst van een aantal historische en bekende smaragden te achterhalen. Zij on derzochten met dat doel 62 vind plaatsen in 19 landen. Het resul taat van hun speurwerk is een voor geologen en historici uiterst inte ressante en betrouwbare recon structie van onder meer de han delsroutes van de Romeinse tijd tot de achttiende eeuw. Tot de oudste smaragdmijnen ter wereld behoren de Cleopatra-mij nen, waar de Egyptische farao's van 3000 tot 1500 voor Christus de kostbare edelstenen haalden. De Egyptenaren waren de eersten die handel dreven met smaragden en deze tegen de blauwe, halfedele lapis lazuli of lazuurstenen uit het huidige Afghanistan ruilden. De Romeinen haalden hun smarag den uit het Oostenrijkse Habacht al, waar zij voordien reeds door de Kelten werden ontgonnen. Ook de grote edelsteen die kruisvaarder Lodewijk IX of de Heilige in de dertiende eeuw in zijn konings kroon liet inzetten, stamt uit het Habachtal. De Franse wetenschappers kwa men ook voor verrassingen te staan. Een van de oudste smarag den die in een gouden oorring uit de Gallo-Romeinse tijd was gevat en waarvan men vermoedde dat hij uit het Habachtal afkomstig was, bleek uit het Pakistaanse Swat Mignora te stammen. Deze Pakistaanse vindplaats, die pas in de jaren vijftig van de afgelopen eeuw werd ontdekt, bleek dus reeds in de oudheid ontgonnen te zijn geweest en werd om nog onbe kende redenen later weer gesloten of vergeten. Oorsprong Een andere ontdekking die ook historici interesseerde, was dat enkele smaragden uit de Indiase Nizamschat een Afghaanse oor sprong hadden. Zij blijken uit een mijngroeve te komen die in de laatste j aren zeventig door de Rus sen opnieuw werd ontdekt, maar die dus reeds in de Oudheid werd uitgebaat. De beroemde Zijderoute uit de Oudheid, de eerste grote handels weg tussen Azië en Europa, liep langs het Pakistaanse Swat Mig nora en langs de huidige Afghaan se hoofdstad Kaboel. Het is dan ook meer dan waarschijnlijk dat Indiase handelaren zijde tegen smaragden ruilden en dat deze langs de Zijderoute naar Europa werden gebracht. Voor de smaragdhandel brak een nieuwe tijd aan, toen de Spanjaar den in 1545 in het pas gekoloni seerde Columbia uitgebreide sma- ragdvoorraden aantroffen. De daar gewonnen edelstenen waren door hun omvang, hun intensieve groene kleur, hun zuiverheid en hun kristalgrootte, van een veel betere kwaliteit dan de edelstenen uit de oude wereld. De isotopentest van de Franse vorsers bracht aan het licht dat deze kwalitatief hoogstaande smaragden niet alleen him weg naar Europa en het Midden-Oos ten vonden, maar zelfs tot in Indië werden verhandeld. Enkele sma ragden uit de Nizamschat blijken inderdaad uit drie verschillende Columbiaanse mijnen afkomstig te zijn. Meer bewijs voor de Spaanse sma ragdhandel vond het team van Giuliani bij ondex-zoek van een la ding smaragd uit een in 1622 voor de kust van Florida gezonken Spaans galjoen. Ook deze edelste nen kwamen uit verschillende Co lumbiaanse vindplaatsen. De Fransen willen nu met de iso- topenmethode ook de herkomst van de oudste robijnen opsporen. Deze rode, doorzichtige edelsteen is net als saffier een variëteit van korund, een gekristalliseerde vorm van zuiver aluminiumoxide, die iets minder hard is dan dia mant. Robijn gold in de Oudheid en de Middeleeuwen als het zinne beeld van de liefde. Johan Lamoral In rijks- of gemeentearchieven wemelt het dikwijls van mensen die bezig zijn met stamboomonderzoek. De geschiedenis van onze voorouders blijft menigeen intrigeren, blijkbaar. Aan de reeks programma's die er al waren om een familiestamboom te maken op de computer thuis, heeft Denda MultiMedia uit Oldenzaal er deze maand weer eentje toegevoegd: Stamboom 2000. Aan wat lastige bugjes in het programma wordt nog ge werkt, maar er is inmiddels al een patch beschikbaar. Zo zijn aan vankelijk bepaalde invoervelden eenvoudigweg niet in te vullen, zonder foutmeldingen te genere ren als 'invalid floating point ope ration' en 'access violation at address' huppeldepup. Na her haaldelijk bellen met de helpdesk belt zowaar de softwareprogram- meur zelf terug: de foutmeldingen blijven weg als er eerst maar min stens twee personen zijn inge voerd die 'een relatie' met elkaar hebben: echtgenoten dus, of ou ders en kinderen. En inderdaad: dat werkt. En als het eenmaal werkt, blijkt Stamboom 2000 een uiterst ge bruiksvriendelijk programma te zijn, waarmee een schat aan gege vens te beheren valt. Bijnamen, haarkleur, gewicht, lengte, religie, getuigen bij het huwelijk, opge maakte akten: wie de juiste gege vens heeft, kan ze naar believen invullen. Vele generaties kunt u erin kwijt, mits het noeste spitwerk in regis ters en archieven er al opzit na tuurlijk, want dat doet het pro gramma niet vanzelf. Wel zijn er links naar interessante internetsi tes opgenomen. In het bijbehorende handboekje worden verder tips gegeven voor stamboomonderzoek, en worden de beginselen van de genealogie uitgelegd. De vervaardigde stam boom kan op diverse manieren worden weergegeven, afgedrukt, of worden geëxporteerd in het standaard GEDCOM-formaat. Bestanden in dat formaat kunnen vanzelfsprekend ook worden in gelezen, zodat gegevens van ande re stamboomonderzoekers kun nen worden gebruikt. Als extraatjes zijn de stambomen van een aantal Europese vorsten- horizontaal: 6. Goed dat het niet aankomt! (9); 8. Zo imposant moet een rustig slot zijn (12); 10. De tijd voor een conferentie? (7); 11. Die honkballer is een soort echtgenoot (7); 13. Geschikt meubel voor een conferentie (5,5); 14. Elastische oversteek (4); 15. Soort landtong? (6); 17. Net zo'n ogenblik (4); 18. Een gaatje in een sok? (10); 19. Dat waterdier maakt een on aangenaam geluid (8); 21. Ordinair afwezig op eenvoudi ge wijze (9). Stuur het ingevulde cryptogram - bij voorkeur per briefkaart - aan: Puzzel redactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VyV- -bonvan 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van vol gende week. verticaal: 1. Eerste macho? (7,2,7); 2. Hierdoor wordt een ramp nog rampzaliger (8); 3. Hinderlijk aan het been (4); 4. Het schijnen kisten te zijn (17); 5. Geschenk in duplo? (9); 7. De mooiste voorstellingen (7); 9. Dansend gebakje (9); 12. Minder gewichtige renegaat (11); 16. In dit water komt een vis terug (3); 20. Veel wind om een rund te stop pen (4). Oplossing De sleutelwoorden van het kruis woordraadsel van vorige week zijn: dwerghamster en reuzenpanda. De prijswinnaar van de VVV-bon van 50,- is: D.J. van Klooster, Rietdijk 27, Zonnemaire. De WV-bonnen van 25,- gaan naar: A. de Krijger, Lyceumstraat 9, Hulst; G. Stempher, v. Raalte- straat 29, Vlissingen Th. de Jonge-Capello, Jacob Valc- kestraat 4, Heinkenszand. De prijzen zullen binnenkort wor den toegezonden. Een tamelijk onbetekenend computerspelletje, dat aanvankelijk alleen was bedoeld als reclame-item voor het whiskymerk Johnnie Walker, is in Duitsland in korte tijd een rage geworden, 's Avonds en in het weekend thuis, maar ook overdag op kantoor, besteden vele honderdduizenden oosterburen uren van hun tijd aan het aan flarden schieten van een soort kip. Das Moorhuhn', zoals het spel letje heet, is razend populair. Het is gratis binnen te halen vanaf de website van het whiskymerk, maar is ook op allerlei andere plekken op het internet te vinden. De Moorhuhn - de Duitse bena ming voor korhoen - is om op te schieten. Althans, dat is in het spel de bedoeling. Het beest duikt in allerlei situaties op en moet stee vast worden bejaagd. Gek veel meer omvat het spel niet en de be diening is dan ook uiterst simpel; je hebt alleen de linker en de rech ter muisknop en de spatiebalk van het toetsenbord nodig om het te kunnen spelen. Waarom de-Moorhuhn bij onze oosterburen zo populair is, is niet erg duidelijk. Toch is dat onmis kenbaar het geval, want inmid- huizen opgenomen, en kan er wor den gezocht in welke plaatsen een bepaalde familienaam voorkomt. Typ gewoon je eigen achternaam in en zie: daar verschijnen de woonplaatsen van alle ooms en tantes, onbekende bloedverwan ten, en al dan niet verloren ge waande neven en nichten. Ronald Hooijenga Stamboom 2000, Denda MultiMedia. Prijs: 69,95. Minimum systeemeisen: Pentium 90, 32 MB RAM, 24 MB vrije ruimte, Windows 95. dels zijn er tientallen mensen die op hun eigen webpagina aandacht aan de jacht besteden. Het publi ceren van je hoogste score is daarbij een van de belangrijke ele menten. Van veel van dergelijke homepages is het spel eveneens te downloaden. Varianten Hiermee is echter tegelijkertijd een probleem ontstaan, want naast de officiële versie van het spel circuleren er andere Moor- huhn-varianten op het internet, die niet helemaal kosjer zijn. Ge bleken is dat een van die spelvor men besmet is met een schadelijk computervirus. Dit zogenaamde CIH-virus, dat op 26 april actief zou worden, is in staat om de harde schijf van de computer onbruik baar te maken. Dat virus wordt overigens wel herkend door de meeste anti-virusscanners. De introductie van de Moorhuhn door Johnnie Walker is overigens een lokaal initiatief in Duitsland. Een Nederlandse website van dit whiskymerk is er nog niet; daar wordt wel aan gewerkt. Voor wie wil spelen: http://www.johnniewalker.de/ Paul Houkes De nieuwe CD-foongids van KPN Telecom is uit: in versie 2000. De jongste editie, die ruim 7 mil joen telefoonnummers bevat, is ten opzichte van de vorige versie uitgebreid met een persoonlijk adressenboek. Daarmee kunnen eenvoudig overzichten van vrien den en kennissen worden geprint, ook in etiketvorm. Nieuw is ook de gratis update, die in het najaar verschijnt. Na het te rugsturen van de registratiekaart valt de ververste cd-rom in sep tember in de brievenbus. Naast de telefoonnummers zijn ook adressen, postcodes, faxnum mers, mobiele nummers en servi cenummers opgenomen. De route planner is zo uitgebreid, dat nu ook een tussenbestemming kan worden ingevoerd. De CD-foongids werkt'op pc's met minimaal Windows 3.11 en op Macs en kost 59. GPD Het 200-jarig bestaan van het Rijksmuseum in Am sterdam wordt op 14 april door PTT Post gevierd met de uitgif te van een velletje, dat als titel draagt 'Tien uit het Rijksmuse um'. Op tien zegels van 80 cent worden (tien) topstukken ver beeld uit diverse collecties, die alle in het Rijksmuseum zijn tentoongesteld. Het centrale thema van de afbeeldingen is 'De verbeelding van de emotie'. De ontwerpers (het bureau Jo seph Plateau in Amsterdam) hebben de serie zegels een dui delijk gezicht gegeven door op de kunstwerken in te zoomen en daarna delen van de beelden te isoleren tegen een witte ach tergrond. De verbeelde emo ties, zoals vreugde, verdriet, devotie en verlangen worden dan ook duidelijk geaccentu eerd. Net als bij het velletje 'Hoogte punten uit de 20e eeuw' maakt ook nu de velrand deel uit van de zegels. Op de rand staan na melijk nadere gegevens over de afgebeelde kunstwerken. Het is dus zaak bij het frankeren en bij het verzamelen zegel en rand niet te scheiden. het Sesamstraatvelletje (sep tember 1996) vraagt de handel al ongeveer tien keer de nomi nale waarde. :;y3 TIEN UIT HET RIJKSMUSEUM Faroer heeft 'duizend jaar Christendom' op 21 februari gememoreerd met de uitgifte van vier zegels. Op de zegels in waarden van 4,50, 5,50, 8,00 en 16,00 kr. wordt de aankomst van het schip van de viking Sig- munder Brestisson, die het christendom bracht verbeeld, alsmede het katholieke tijd perk, de reformatie, de lutherse kerk en de toekomst Het 100-jarig bestaan van de Foroya Fólkahahasküli (volks hogeschool) werd 21 februari herdacht met twee 4,50 kr.-ze gel waarop beelden van de op richters en onderwijzers; op de achtergrond gebouwen. De ze gels zitten ook in een boekje van tien stuks. De volgende kunstwerken staan op de zegels: Geveinsde droefheid van Troost, een pas tel uit 1743; Harlekijn en Co- lombine van Kandler, Meissen porselein (1744); de acteur Ichikawa Ebizo IV van Shara- ku, houtsnede (1794); Hemelse schoonheid van een Indiaanse beeldhouwer, zandsteen (10e eeuw); St. Vitus, beeldsnijder uit Ulm, beschilderd hout (ca. 1500); Vrouw in Turks kostuum van Liotard, pastel uit 1755; J. van Speyk van Schoemaker Doyer, olieverf op linnen (1834 Koning Saul van Van Leyden, gravure (ca. 1508); L'Amour menacant van Falconet, mar mer (1757) en Document Ne derland 'Zondag' van Arins, fo to (1998). Van het velletje zijn 2.050.000 stuks aangemaakt en het is tot uiterlijk 1 mei 2001 verkrijg baar. Dat lijkt veel en dat lijkt lang. Maar vergis u niet. Het velletje 'Hoogtepunten uit de 20e eeuw', dat 25 oktober ver scheen is al enkele weken uit verkocht, zelfs bij PTT Collect Club in Groningen. De handel vraagt voor dit velletje (nomi naal acht gulden) al het dubbe le. Ik raad u dan ook aan niet te lang te wachten met de aan schaf van dit nieuwe kunstvel letje. Voor de eerste uitgifte van Zweden is op 17 maart met de derde en laatste serie 'Onze 20e eeuw' gekomen. Ook deze keer zitten de zegels in een boekje; tien brev-inrikeszegels (50 kr.) met tien verschillende afbeel dingen, waaronder zeker zes waarvoor thema/motiefverza- melaars belangstelling zullen hebben. In elk boekje zitten twee strips van elk vijf zegels. In de eerste strip van boven naar beneden: Openbare kunst, metrostation Kungstrdgarden; Zweden op zijn post in de wereld, Zweedse VN-militairen in de Sina en op Cyprus en het VN-embleem; Zweedse uitvindingen, de com putermuis en de grafische kleu- renweergave voor computers van Hakan Lans en de mobiele telefoon van Ericsson die met de stem bestuurd kan worden; Zweeds vertier, de revuewe reld; Zweedse vormgeving, het station van Jönköping en de hogesnelheidstrein X2000. In de tweede strip: Jongeren cultuur, ABBA en punk; Zwe den inEuropa, de kaart van Eu ropa met de EU-landen in groen en de EU-vlag; Moeder Aarde, scène uit de film Appel- kriget; Sporthelden, Björn Borg, die Wimbledon vijf op rij won en de skirs Ingemar Sten mark en Pernilla Wiberg; De ruimtereiziger, in hun rode baarmoederkapsel zweven mqnselijke embryo's in de kos mos. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 65