Verborgen achter rozenkransen Santiago de Compostela O O Feiten cijfers zaterdag 25 maart 2000 De ware pelgrim gaat te voet. Zwervend langs 's herenwegen leeft hij maandenlang toe naar het moment waarop hij Santiago de Compostela zal zien. En als hij vanaf de Monte del Gozo, de Berg der Vreugde, dan eindelijk de torens van de heiligste kathedraal van Spanje ontwaart, zal hij juichen. Of huilen. Of knielen. Of bidden. En met een zalig gevoel van welbehagen zal hij afdalen naar de kerk met het graf van apostel Jacobus, de patroonheilige van Spanje. De Camino de Santiago, de vermaardste voettocht van Europa, is volbracht. Spanjes koning Juan Carlos geeft Sint Jacobus de traditionele kus ter afsluiting van het heilig jaar in 1993. foto Enrique Shore Hoe anders vergaat het de gemiddelde vakantieganger. Hij arriveert per au to vanuit Léon, beklimt na wat heen-en- weer gezoek de lastig te vinden heuvel vanwaar hem zo'n mooi uitzicht op de ka thedraal is voorspeld en weet meteen dat het tussen hem en de stad nooit meer echt goed zal komen. Hem ontbreekt de ver doezelende filter van vermoeidheid, vreugde en trots. Hij staat kleintjes naast het monstrueuze pelgrimsbeeld en ziet rondom zich de chaos van tientallen pre fab barakken, huisjes en stacaravans waarin bij elkaar zo'n achtduizend boete lingen de nacht kunnen doorbrengen. Hij is teleurgesteld. Dit is hem te commercieel allemaal. Mag je Santiago dat aanrekenen? En de mensen die er wonen? Zaken zijn zaken. Het stadje in Galicië is na Jeruzalem en Rome het belangrijkste bedevaartsoord van de christelijke wereld. Met een onder breking van drie eeuwen trekken gelovi gen al meer dan duizend jaar in drommen naar de plaats waar volgens de overleve ring de botten van de heilige Jacobus be graven zouden liggen. En die menigte zwelt nog steeds aan. In het Afio Xubilar, het heilige jaar 1999, werden ruim zestig duizend pelgrims geteld. En wie weet worden er dat in 2000 nog veel meer, nu Santiago een van de negen Culturele Hoofdsteden van Europa is. Ontdekking graf De verpaupering van een legende die zo dun is als engelenhaar. En daarom zo mys terieus. Want hoe kwam bisschop Teodo- miro er in 813 bij, een aan de noordwest kust van Spanje ontdekt graf zonder dra len te identificeren als dat van de apostel Jacob? Tsja. Uit de bijbel kan de goede man het nooit hebben gehaald. En ook uit andere geschriften blijkt nergens dat de Palestijnse visser de wateren van het Ibe rische schiereiland zou hebben bevaren. Maar gelukkig waarde nog ergens het ver haal rond dat Jacobus twee leerlingen zou hebben gehad, die het onthoofde lichaam van hun meester opbaarden in een boot zonder roer, waarmee ze wenend het rui me sop kozen. Gestuurd door de voorzie nigheid spoelde het huikje bij Padrón aan in Galicië en de rest laat zich raden. Hoewel: de stoffelijke resten van de heili ge en z'n twee discipelen zijn nog wel even zoek geweest. Drie eeuwen lang om pre cies te zijn. Toen Francis Drake, de ge duchte Engelse piraat, in 1589 met een rampokkende bemanning Santiago bin nentrok, verstopte de clerus het gebeente van Jacob schielijk op 'een geheime plaats' in de kathedraal. De paniek moet knap groot zijn geweest, want de plek werd nooit teruggevonden. Tot in 1879 achter het hoofdaltaar wat botjes en beenderen werden ontdekt. Het moet worden gezegd: Paus Leo XIII ging niet over één nacht ijs. Maar op 1 novem- Santiago de Compostela De kathedraal van Santiago de Compostela, waarin het graf van apostel Jacobus ligt. foto Enrique Shore ber 1884 verscheen na een gedegen onder zoek van biologen, natuurkundigen en geestelijken dan toch z'n bul Deus Omni- potens, waarin onomstotelijk werd vast gesteld dat de relieken waren geïdentifi ceerd als die van de heilige apostel en zijn twee leerlingen. Waarna de pelgrims weer begonnen toe te stromen. Samen met de toeristen. De reusachtige kathedraal heeft nauwe lijks last van die aanloop. Hij is onver woestbaar mooi en blijkt bestand tegen de onafzienbare vloedgolf van korte broe ken, strakgespannen T-shirts en andere profane kleding die zich in horten en sto ten door de ongeëvenaarde Portico de la Gloria naar binnen perst. Op weg naar een openbare biecht onder meer, de wit marmeren Boom van Jesse (met daarin de afdruk van miljoenen handen), het onbe houwen mooie hoofdaltaar of de specta culaire botafumeiro natuurlijk, het ruim vijftig kilo wegende wierookvat dat ooit door de soldaten van Napoleon werd gekidnapt, maar dat nu op gezette tijden door acht monniken met een vaartje van tachtig kilometer over de hoofden van de beminde gelovigen wordt gezwiept. Vier keer floepte het vuur en stoom spuwende gevaarte in al die eeuwen uit de kabels, maar dodelij ke gevolgen had dat niet. Met dank aan Jacobus natuurlijk. Buiten de kerk is het net zo druk als daar binnen. Jawel, mooi oud centrum, maar je ziet door de stalletjes met rozenkransen, jakobsschelpen en andere religieuze waar de stad niet meer. Ergens neuzelt nog een gaita ook, zo'n Galicische doedelzak die voor couleur locale moet zorgen, dus ont vlucht de op rust gestelde bezoeker Santi ago. Op weg naar La Coruna bijvoor- Voor de kathedraal van Santiago de Compostela is het altijd druk. Bereikbaarheid Santiago de Compostela ligt in het uiterste noordwesten van Spanje. Automobilisten hebben vanaf de Franse grens bij Biarritz de keus uit verschillende routes. Populair is de kustweg langs San Sebastian, 7Bil- bao, Santander, nationaal park Pi- cos de Europa, Gijón, Figueras en Lugo. Een traject dat ongeveer de pel grimsroute volgt, loopt vanaf Ron- cesvalles (een grensplaatsje, tachtig kilometer ten oosten van Biarritz) via Pamplona, Logrono, Burgos, Villasandino, Sahagn. León, Astor- ga, Ponferrada, Villafranca del Bierzo, Becerrea, Sarria, Gonzar, Marco en Melide naar Santiago. In de zomer rijdt vanaf 's-Hertogen- bosch een autoslaaptrein naar Biar ritz. Iberia vliegt dagelijks van Am sterdam, via Madrid naar Santiago. Accommodatie Hoewel het aantal hotels in Galicië de laatste jaren flink is uitgebreid (alleen al langs de pelgrimsroute steeg het aantal sinds 1993 van 16 naar 53) is het niet eenvoudig een kamer te vinden. Vraag in het plaat selijke café eventueel naar een adres waar kamers (habaticiones) worden verhuurd. Simpel maar goedkoop zijn ook de hospedajes die in de meeste grote binnensteden te vinden zijn, inclusief Santiago. Wie voor bijzonder en luxueus kiest, kan zich vervoegen bij onder meer de paradores van Hondarribia (bij San Sebastian), Fuente Dé (Santander), Gijón, León. Argóma- niz (bij Vïtoria) en natuurlijk Santi ago de Compostela (naast de kathe draal). Gidsen en kaarten Noordwest-Spanje (inclusief de pelgrimsroute en Santiago de Com postela) wordt onder meer beschre ven in een Odyssee Reisgids, een Dominicus en een ANWB-gids. Een zeer gedetailleerde kaart is El Ca mino de Santiago die bij de gespeci aliseerde reisboekhandel verkrijg baar is. Voor het iets grovere werk voldoen de Michelin- en Firestone- kaarten. Het aantal boeken dat over de pel grimsroute verscheen, is niet te overzien. Een kleine greep: 'Pelgrim op pedalen' (Fons Peters beschrijft zijn fietstocht naar Santiago), 'Pel grim zonder God' (Herman Vuijsje liep de wandeling in omgekeerde richting), 'De Brabantse pelgrim naar Compostela' (Ignaas Brekel- mans legde het traject af, samen met een ezel), 'Onderweg naar Compos tela' (Herman van Hilst liep de tra ditionele route vanaf Le Puy) en 'De Weg naar Santiago de Compostela' (Mireille Madou beschrijft kunst en cultuur langs en op het traject). Het Spaans Verkeersbureau in Neder land heeft bovendien een hand zaam, compact boekje ovèr Santia go beschikbaar, een Engelstalige brochure over La Coruna, alsmede een gedetailleerde, eveneens En gelstalige gids over de pelgrimsrou- Verdere informatie Spaans Nationaal Verkeersbureau. Laan van Meerdervoort 8a, 2517 AJ Den Haag, telefoon (070).34.65.900. Q0sta Verde Gijon Asturias Galicia beeld, de grootste verrassing van het al even verrassende, zelfs in de regen ruig aantrekkelijke Galicië. Een verrukkelij ke stad. De oudste vuurtoren (Torre de Hércules) van de wereld aan een kust, zo wreed en woest dat-ie weer mooi wordt, een schitterende Paseo Marftomo (boule vard) en de streng-gezellige Plaza de Ma ria Pita natuurlijk, samen met de grote pleinen van Salamanca en Madrid het aanvalligste van Spanje. Uitgelezen plek om op adem te komen van het bezoek aan hectisch Santiago. Dub bele espresso op tafel; reisgids op schoot. Want wat dient in de stad van de heilige Jacob op rustiger tijdstippen nog eens goed te worden bekeken? Toch wel het een en ander. Zoals het Pazo de Xelmfrez (het paleis yan de bisschop), het Hospital Real (hotel) en het Pazo de Raxoi (stadhuis) aan het Praza do Obradoiro waaraan ook de kathedraal staat, maar waarop het zicht door het geduizel van al die mensen zo beperkt blijft. En ook de daaromheen liggende binnenstad, een wirwar van smalle straatjes, trappetjes, steegjes en pleintjes, zou nog eens extra moeten wor den bezocht. Al was het maar voor een portie zamburias in het populairste vis restaurant van Santiago, O 42. Daar ook vertelde de gids het mooiste ver haal van al zijn mooie verhalen: de legen de van de kip. Eeuwen geleden gebeurd alweer. Met z'n ouders op weg naar Santi ago de Compostela had een vrome jonge ling het in Santo Domingo de la Calzada bestaan de avances van een smoorverlief de herbergiersdochter te weerstaan. Dat nam het verontwaardigde wicht niet. Ze stopte een zilveren beker in de rugzak van de pelgrim en beschuldigde de knaap ver volgens van diefstal. De jongen werd op gehangen; z'n diepbedroefde ouders ver volgden hun pelgrimage naar Santiago. Een paar weken later kwamen ze op de te rugweg langs de galg. En zie: hun zoon leefde nog. Dankzij - wie had anders ge dacht - Sint Jacob, die hem al die tijd had ondersteund. Vader en moeder ijlden on middellijk naar de rechter die juist zijn slab had voorgebonden ten einde in één enkele zitting zowel een gebraden kippe tje als een gebraden haantje te verschal ken. De mare dat de veroordeelde nog leefde, kwam de kadi als hoogst onwaar schijnlijk voor. 'Als dat waar is, krijgt dit gebraad veren en vliegt het weg', mom pelde hijPrompt koos het gevogelte flad derend het luchtruim. De jongen werd losgeknoopt; de herbergiersdochter ge hangen. Mocht Santiago de Compostela wat te genvallen, dan zijn daar gelukkig nog al tijd die schitterende legendesEn het even verderop gelegen La Coruna natuurlijk. Rob van den Dobbelsteen DeJ*ortico de la Gloria. Glasheldere vijver brengt rust in de tuin Granen als basis voor de maaltijd Vlees vervangers worden steeds populairder Onderbroek geboren in strijd tegen cholera Nieuwe generatie van de Suzuki Wagon Sportwagon geeft Alfa injectie Uitzonderlijk model woon- werkfiets Op zoeknaarde bronnen van de smaragd CD-foongids van KPN Telecom Puzzel en Postzegels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 59