Haider heeft geen wezenlijke invloed De oorlog moet uit die hoofdjes reportage zaterdag 25 maart 2000 31 Oostenrijks ambassadeur fulmineert tegen de isolatie Actie voor vredesparken in Bosnië Zo is hij van harte welkom bij de herdenking van Auschwitz, en zo mogen ambtenaren niet meer met hem lunchen. Alexander Christiani vertegenwoordigt besmet Oostenrijk in Nederland, maar laat zich niet ringeloren. „De maatregelen tegen ons zijn overdreven, onterecht en vooral onverstandig." Het borrelt onder het maatpak van om gangsvormen. Op en top diplomaat Alexander Christiani kan en wil zijn boosheid niet voor zich houden. „In Breda heb ik pas een expositie geopend van Ti- roolse kunstenaars. Blijkt dat de direc teur bij het ministerie van buitenlandse zaken had nagevraagd of ik die tentoon stelling wel mocht openen. Ja, was het antwoord van het ministerie, mits er geen politici bij aanwezig zijn. Vraag en ant woord irriteren me. Dat men zo ver gaat. Het gaat hier om een culturele gebeurte nis Wat nu als staatssecretaris Rick van der Ploeg er was geweest. Was ik dan niet uitgenodigd? Had hij me geen hand gege ven? Was hij in moeilijkheden geraakt als ik daar sprak? Het is belachelijk, klein geestig en ongepast." Aan de inleiding van de directeur had hij zich ook gestoord. „Hij zei: de heer Chris tiani is hier niet alleen als Oostenrijks am bassadeur, maar ook als mens. En als mens heten we hem welkom. Wat bete kent dat? Dat ik als ambassadeur niet welkom ben? Wat kan de directeur van een museum in Breda mij verwijten? Dit is absurd." In zijn chique residentie in Den Haag staan foto's van Christiani met de wereld leiders die hij in 34 jaar buitenlandse dienst heeft ontmoet. Voorlopig komen er geen nieuwe bij. Althans geen foto's met Europese kopstukken. Uit protest tegen de Oostenrijkse regering besloten de regeringen van de andere veertien EU- lidstaten hun politieke contacten met Oostenrijk op te schorten, Oostenrijkse kandidaten voor internationale functies niet te steunen en Oostenrijkse ambassa deurs niet op politiek niveau te ontvan gen. Maar Nederland gaat een stap verder. „De afgelopen twee weken hebben hoge amb tenaren van Buitenlandse Zaken drie uit nodigingen afgewezen. Heel hoffelijk hoor, maar zonder opgave van reden. Zij laten weten dat het hen spijt, maar dat zij niet kunnen komen vanwege instructies. Kennelijk zijn er richtlijnen die ik niet ken." Het maakt hem ongelukkig en gedepri meerd. Maar een paria voelt hij zich niet. „Dat zou ik me in België of Frankrijk voe len. Nederlanders zijn tamelijk fair. Ik ontvang veel brieven van mensen die zeg gen dat zij de maatregelen van de EU overdreven vinden. Ik voel me dan ook geenszins geboycot of geïsoleerd, maar ik merk wel dat hogere ambtenaren koud watervrees hebben gekregen." Als het hem te bont wordt gaat hij in de te genaanval. Zoals tegen het 'monsterlijke' liedje 'Kauft nicht von Österreicher' van het Delftse jongenskoor The Buddy's. „Daar móest ik op reageren, dat was zo verschrikkelijk. De dirigent heeft me een brief geschreven en op twee van de drie punten zijn excuses aangeboden. Hij ver ontschuldigt zich ervoor dat hij de FPÖ heeft gelijkgesteld met de hele Oosten rijkse bevolking en dat hij oproept niet bij Oostenrijkers te kopen. Maar voor het be langrijkste punt, namelijk dat kinderen van acht tot twaalf jaar zijn misbruikt van kunstenaars tot joden die zich niet meer veilig voelen. Het is een domino-ef fect. Men zegt weliswaar dat het geen sancties zijn maar milde maatregelen, maar het effect is niet alleen politieke iso lering, maar ook een maatschappelijke, economische, toeristische en culturele isolering. Oostenrijkers zijn tot tweede rangs burgers gemaakt. Daarvoor houd ik de regeringen van de veertien E U-landen verantwoordelijk." „En laat ik niet horen dat de maatregelen alleen tegen de FPÖ zijn bedoeld en niet tegen Oostenrijk. Dat accepteer ik niet. Ik geloof de heer Kok als hij zegt dat hij niets tegen Oostenrijk heeft, maar hij moet niet geloven dat je politiek kunt scheiden van de samenleving. De maatregelen van de EU treffen en polariseren de hele Oosten rijkse bevolking. De EU heeft een politiek emotioneel en overhaast besluit geno men, zonder de consequenties ervan te overzien. Ze hebben het groots gevierd als een gebaar van solidariteit. We zijn nu een werkelijk politieke unie geworden, ja, maar niet als het om een lid van de familie gaat." Onbetrouwbaar Oostenrijk is niet het populairste Europe se land. Het was fout in de Tweede We reldoorlog en het duurde tientallen jaren voordat die schuldbekentenis kwam. „We hebben ons veel te lang slachtoffer ge voeld en niet naar onze eigen rol gekeken. Maar na de periode Waldheim hebben we veel gedaan voor de slachtoffers van de holocaust en onze schuld toegegeven. Dat moet men ons ook nageven." Christiani is zoon van een Weense weten schapper en baron. Uit zijn kleuterjaren herinnert hij zich dat de Duitsers in 1945 op de vlucht sloegen voor de Russen en hun pantserswagens verbrandden. „En dat mijn vader dertig kilometer moest fietsen om een brood te halen." Op school heeft hij nauwelijks les gehad over de oor log. „Ik zat op het gymnasium en had een zeer goede geschiedenisleraar, maar de recente geschiedenis is er altijd bij in ge schoten. Tegenwoordig met meer, God zij dank. Het is zeer belangrijk dat heel Eu ropa is doordrongen van 'dit nooit meer'. We moeten de schaduwen van het verle den gemeenschappelijk bevechten." Hij begrijpt de bezorgdheid van de lidsta ten die slachtoffer waren in de Tweede Wereldoorlog. „Ik begrijp ook dat men bang is voor het Vlaams Blok, vóór het Front National, voor de skinheads, de rechts-radicalen, de neonazi's. We moeten alles doen om ze samen te bestrijden en te voorkomen dat het verschrikkelijke ver leden zich herhaalt. Maar als de Belgische regering geen goed beleid voert, dan zal het volk op het Vlaams Blok stemmen. Men kan Oostenrijk toch niet verant woordelijk stellen voor eigen interne pro blemen? Dat is waanzin." „Wij hebben op het gebied van mensen rechten, buitenlanders en vluchtelingen een uitstekend beleid. Het mensenrech- tenrapport van het Europees Parlement dat zojuist is verschenen, geeft ons de hoogste cijfers. We komen daarin abso luut als beste uit de bus. We hebben 95.000 Bosniërs opgenomen en 65.000 geïnte greerd. Ik begrijp werkelijk niet waar Eu ropa bang voor is. Voor Haider? Haider is een 'Biertisch-politicus'. Een provoca teur, zeer intelligent, een uitmuntend spreker en volledig onbetrouwbaar. Zegt vandaag dit, morgen dat. Geen man die je politieke verantwoordelijkheid geeft. Hij zal nooit bondskanselier van Oostenrijk worden. Nooit. Veel mensen die op hem hebben gestemd, hebben dat gedaan uit protest en niet uit ideologie." „De persoon Haider is enorm opgeblazen, ook door de Oostenrijkse pers, zelfs door meneer Clinton. Waar zijn we in Gods Alexander Christiani: „Nederlanders zijn tamelijk fair. Ik ontvang veel brieven van mensen die zeggen dat zij de maatregelen van de EU overdreven vinden." foto CeesZorn naam mee bezig? Men kan toch niet gelo ven dat meneer Haider een gevaar is voor Europa? De bondskanselier is een chris ten-democraat. De minister van buiten landse zaken ook. We zijn toch niet zo na- ief te denken dat Haider de regering wezenlijk kan beïnvloeden? Absoluut niet! Haider maakt domme, stompzinnige opmerkingen die verwerpelijk zijn. Maar te denken dat meneer Haider de Oosten rijkse regering is, is absurd. Er is een duidelijk regeringsprogramma dat de bondskanselier te vuur en te zwaard zal verdedigen. Scfiüssel zal nooit toestaan dat er iets gebeurt wat Oostenrijk tegen over Europa plaatst. Het gaat niet om me neer Haider, het gaat niet om de FPÖ, het gaat om de Oostenrijkse regering. En deze regering is nu zeven weken in functie en heeft niets gedaan waar iets tegen in te brengen is." Christiani vindt het acceptabel dat zijn regering op de vingers wordt gekeken. „Als Europa ons uit twijfel of bezorgd heid wil volgen, oké. Maar men kan niet tegelijkertijd zeggen: wat u ook doet, de maatregelen blijven van kracht. Zelfs met misdadigers als Irak's Saddam Hussein worden afspraken gemaakt in de zin van: als u dat doet, doen wij dit. Maar voor de democratisch gekozen regering van Oos tenrijk is er geen ontsnappingsmogelijk heid. Dat is oneerlijk en vooral politiek onverstandig. Het polariseert. Uit ver trouwelijke informatie weten we dat er bij sommige lidstaten en aspirant-lidsta ten grote bezorgdheid bestaat over dit precedent. Men heeft de geest uit de fles gelaten en het is moeilijk de kurk er weer op te krijgen. Het zou betekenen dat een onwelgevallige, maar democratisch ge kozen coalitie in een lidstaat door de rest van de EU-f amilie ten val kan worden ge bracht. Ik ben geen profeet maar dit zal Europa een zeer slechte dienst bewij zen." „En er schuilt nog een gevaar. Bijna alle Europese besluiten worden informeel voorbereid. Als de EU Oostenrijk uitsluit van deze bilaterale contacten, dan heeft dat grote nadelige gevolgen. Als wij niet weten hoe een besluit tot stand komt, kunnen we er ook niet mee instemmen. Dat heeft niets met obstructie te maken. Het vertraagt wel de besluitvorming." Monique de Knegt ook maar even na te denkenof een vonkje van patriottisme te tonen". Alle gedoe rond de wintersportvakantie van koningin Beatrix heeft hij met lede ogen aangezien.,De koningin gaat al der tig jaar naar Lech. Het gaat altijd hetzelf de: ze krijgt van de burgemeester een boe ket bloemen, kust de waardin op de wangen en de Oostenrijkse televisie is ter plaatse om dat vast te leggen. Eén minuut televisie. Altijd. Als ik dan hoor hoe me neer Rosenmöller in de Tweede Kamer te keer gaat. Dat de koningin gebruikt is voor politieke manipulatie; belachelijk gewoon." Het zijn voor Christiani voorbeelden die de sfeer typeren waarin Oostenrijk ver zeild is geraakt. „De boycot gaat veel ver der dan de maatregelen van de EU. Van de Buddy's tot het toerisme, van congressen tot culturele evenementen, van reacties voor politieke doeleinden, verontschul digt hij zich niet. Voor mij is de zaak nu af gedaan. Ik ga niet proberen de versprei ding van de cd tegen te houden; het gaat mij om het principe dat kinderen met in tolerantie worden opgevoed." Domino-effect Sinds de FPÖ van Jorg Haider deel uit maakt van de Oostenrijkse regering, is Oostenrijk besmet verklaard. Mensen trekken zich terug van congressen in We nen, overwegen een andere vakantiebe stemming of wagen zich niet meer op het befaamde Weense bal. Oostenrijkse kun stenaars kondigen hun vertrek aan en een aantal joden voelt zich niet meer veilig. „Dat joodse mensen zich niet meer veilig voelen in Oostenrijk is volstrekt onte recht." Veel anderen gebruiken volgens Christiani de boycot om hun afkeer van Oostenrijk bot te vieren of zichzelf in de schijnwerpers te zetten. „De reacties van Oostenrijkse kunstenaars vond ik ont hutsend. Het is onacceptabel en bescha mend te stellen dat je als kunstenaar in Oostenrijk niet meer zou kunnen leven en werken. Ze hebben gereageerd zonder Nicolien de Kroon heeft zich een nieuw doel gesteld. De drijvende kracht achter de stichting Motherhood uit het Noord-Hollandse Andijk begint op 29 maart een veertien dagen durende actie om drie miljoen gulden bij elkaar te krijgen voor de bouw van twee 'vredesparken' met therapeutische centra voor traumaslachtoffers in de Bosnische steden Sarajevo en Tuzla. Met hulp van talloze moeders uit heel Nederland wil Motherhood 300.000 knuffels inzamelen. Bij elke knuffel wordt een tientje gevraagd om zo de bouw van de projecten te kunnen bekostigen. Het moeten plaatsen worden waar zwaar getraumatiseerde kinderen en hun ouders of verzorgers geholpen kunnen worden. De bouwtekeningen liggen klaar. Ook beide steden stelden al grond ter be schikking. Nu 'alleen' het geld nog. En ook dat gaat lukken", is de stellige over tuiging van de vrouw die samen met tal van moeders uit het hele land al eerder het onmogelijke mogelijk maakte. Enthousi ast vertelt ze: „Het leuke van de actie is dat we dicht bij onze oorsprong blijven. Ooit is Motherhood begonnen met het sturen van knuffels naar kinderen die door oorlog en ellende in de knel zaten. Het idee van die knuffels hebben we nooit los gelaten. Maar sinds jaar en dag rijden er van ons ook vrachtwagens met hulp goederen naar plekken waar het nodig is. Dus hebben we bedacht dat een combina tie van knuffel en geld eigenlijk perfect is." Maar Motherhood wilde meer dan alleen het sturen van goederen. Er moest iets blijvends komen voor de bevolking van Sarajevo en Tuzla. Plaatsen die moesten staan voor alles wat heel en schoon is. Ook geestelijk. Vanuit die filosofie ontstond ook het idee van de twee vredesparken. De inmiddels overleden architect Ton Al berts ontwierp belangeloos beide gebou wen. Alberts, vermaard om zijn ontwer pen als het Gasuniegebouw in Groningen heid, geen zelfredzaamheid." Terug naar Nederland waar de voorbereidingen in volle gang zijn. De Kroon: „Scouting doet dus mee. Daarnaast gaan we tweehon derd scholen in het hele land benaderen." Vol zelfvertrouwen laat ze er op volgen: „Joh, dit gaat absoluut lukken. En voor de scholen gaan we er ook een wedstrijdje van maken. De school met het leukste idee voor actievoeren wint een computer. Maar we zetten er ook eentje in Sarajevo neer. Beiden rusten we uit met een web cam. een soort camera. Dan kunnen de kinderen hier praten met de kinderen daar en elkaar tegelijkertijd ook zien. Bo vendien mogen twee moeders van het in zamelpunt dat de meeste knuffels binnen haalt mee naar Bosnië." Tekeningen „De grootste uitdaging is om dit plan in veertien dagen voor elkaar te krijgen, zonder de toeters en bellen van een grote televisieshow. Nee, gewoon door de inzet van een heleboel moeders en nog veel meer kinderen. Aan een tv-show hoef je hier trouwens niet eens te denken. Je krijgt voor Bosnië of Albanië de handen echt niet meer op elkaar. Wie hoor je er nou nog over? De strijd is gestreden. Het nieuws is er af. En dat is dan dat. Alsof de mensen daar even een knopje omdraaien en overgaan tot de orde van de dag, terwijl ze elke dag weer nog steeds worstelen met de verschrikkingen die ze hebben meege maakt." Motherhood brengt via een eigen website op internet overigens ook in beeld hoe het gaat met de actie. Nicolien de Kroon: „Ie dereen die beschikt over internet kan van dag tot dag zien hoe we er voor staan. Van af de start zijn de ontwerpen van beide parken op onze site te zien in zwart/wit. En naargelang er geld en knuffels binnen komen worden de tekeningen ingekleurd. Op die manier kun je prachtig de tussen stand bekijken. Maar er borrelt nog van alles. Het is zelfs nog mogelijk dat het een internationale actie wordt. Vanuit Ame rika en Canada is er al interesse getoond, dus wie weet. Het zou fantastisch zijn als dat ook nog lu&t. Dan kunnen heel snel de eerste palen voor de bouw de grond in. Hoe eerder hoe liever." Leo van Gelderen en het ING-hoofdkantoor in Amsterdam, ging uit van het principe 'helen door vorm'. De ontwerpen van Alberts maakt beide vredeparken tot plaatsen waar woede kan wegstromen en levens weer in gekleurd kunnen worden. De vredespar ken moeten voor de kinderen aanvoelen als een warme deken die ze om zich heen geslagen krijgen. Nicolien de Kroon: „De laatste weken heb ik 'mijn' moeders overal in Nederland be naderd met de vraag een inzamelpunt op te zetten. En mensen die mee willen doen, kunnen zich altijd bij Motherhood mel den. Dan krijgen ze een 'zeven stappen plan' waarin precies wordt aangegeven hoe te handelen. Bij de start van de actie wil ik over vijftig inzamelpunten kunnen beschikken. Na drie dagen actie moeten dat er honderd zijn. Daarnaast gaan we scholen benaderen en heeft Scouting Ne derland al toegezegd mee te doen." „Natuurlijk had ik met het plan naar mi nister Herfkens kunnen stappen en dan hadden we misschien ook een deel van het geld gekregen. Maar dan weet geen kind in Nederland waar we mee bezig zijn. Het mooiste is als kinderen lievelingsknuffels weggeven. Op die manier denken ze ook aan de kinderen waar het allemaal om te doen is. En als ze dan ook aan papa of ma ma nog een tientje vragen, is-het helemaal fantastisch. We hebben ook een wedden schap met de transporteur. Als we die 300.000 knuffels binnen veertien dagen halen, stelt hij de vier vrachtwagens die nodig zijn, belangeloos ter beschikking. Het is de bedoeling dat ze op 14 april naar Tuzla en Sarajevo vertrekken." Televisie Daar blijft het wat Motherhood betreft niet bij. Bij aankomst zullen de vrachtwa gens het middelpunt zijn van een televi sieshow. De Kroon: „De eerste contacten daarover zijn al gelegd. We willen er sa men met de Bosnische televisie één groot feest van maken. Tijdens die avond zal ook een deel van de knuffels per opbod worden verkocht. Dat klinkt misschien Met hulp van moeders uit heel Nederland wil Motherhood 300.000 knuffels inzamelen. Bij elke knuffel wordt een tientje gevraagd om zo de bouw van twee 'vredesparken' voor traumaslachtoffers in Bosnië te kunnen bekostigen. foto Joop Boek gek, maar zelfs in zo'n kapot land zijn er al weermensen die behoorlijk veel geld heb ben. En we hopen die groep op deze ma nier ook bij dit project te betrekken. De kopers moeten ze wel weer afstaan, want uiteindelijk moeten alle speelgoedbees ten bij de kinderen terecht komen." „En daarmee is het eerste stapje gezet om de kinderen te helpen bij het verwerken van alle verschrikkingen. Al die speel goedbeesten vervullen een rolletje in het bieden van hulp om het verleden te ver werken. En dat is hard nodig, want juist de geestelijke hulp blijft in die gebieden ver achter. Een gebroken been wordt daar inmiddels heus wel gezet. Wat gips er om en klaar is Kees. Maar wat er allemaal van binnen zit, dat is een heel ander verhaal. Als we niets doen, blijft het te lang oorlog in die hoofdjes." Dat Motherhood kiest voor vrouwen is niet toevallig. „Die vrouwen zijn sterk en betrouwbaar", zegt Nicolien de Kroon. „Als je ziet hoe ze zich inspannen om hun gezin overeind te houden! Dat is ontroe rend en indrukwekkend tegelijk. Vele mannen daar glijden gedeprimeerd af en komen niet verder dan met grote regel maat naar de fles te grijpen, terwijl de vrouwen juist alles op alles zetten om te overleven. En vergeet niet dat ze het extra moeilijk hebben. Het zijn tenslotte ook nog vrouwen die in een moslimgemeen schap leven en dus sowieso al tegen de stroom van de heersende normen in moe ten zwemmen. Daarin past onderdanig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 53