Barak vraagt hulp paus i Werkloze in EU moet geduld hebben WHO waarschuwt rijke landen voor oprukken tbc Oegandese politie vindt massagraven op terrein van sekte buitenland Radicale hervorming economie Kerkvorst grijpt in mis terug op Bergrede Uiteenlopende herdenkingen Kosovo-actie WAAROM ZOVEEL KORTING? DAAROM Muzikaal protest zaterdag 25 maart 2000 Chinese vissers overspoelen wateren Taiwan TAIPEI - Honderden Chinese visserboten zijn gisteren de Tai wanese wateren binnengeva ren. Volgens de internetpagina van de The Straits Times, een krant uit Singapore, gaat het om zeker 240 schepen. De vloot houdt zich op nabij het Taiwa nese eiland Tungyin. De Chinese 'opmars' lijkt een vorm van intimidatie, aldus het bericht. Taiwan koos onlangs voor een nieuwe president die tot onvrede van Peking geen aansluiting zoekt met China. Hij is wel bereid betere relaties met China aan te knopen. China beschouwt Taiwan als een af vallige provincie. Volgens de Taiwanese kust wacht vormt de vissersvloot momenteel geen gevaar. De bo ten bevinden zich bovendien precies in het grensgebied van de Chinese en Taiwanese wate ren. De kustwacht heeft beslo ten niet in te grijpen. ANP Japanse justitie laat Nederlandse kunstenaar vrij TOKIO - lepe Rubingh, de Ne derlandse kunstenaar die na een voorstelling op straat in Tokio door de Japanse politie werd ge arresteerd, is vrijgelaten. Hij kreeg een boete van duizend gulden. De 25-jarige kunstenaar ver oorzaakte op 11 maart met zijn optreden een volksoploop in het uitgaanscentrum Shibuya in Tokio. Dat had plaats even na negen uur zaterdagavond op een van de drukste kruispunten van de stad. Samen met dertig jonge Japanse kunstenaars spande Rubingh over de straat een web van 3500 meter rood-wit 'politielint'. Ru bingh was het middelpunt van het web, gekleed in een zwart- /geel (de kleuren van Japans po- iitielint) narrenpak en blazend op een politiefluit. De politie maakte binnen drie minuten een einde aan het op treden dat door duizenden voorbijgangers werd gadege slagen. Rubingh werd gearres teerd. De Nederlander ziet zij n perfor mance in Tokio als onderdeel van de viering van 400 jaar han delsbetrekkingen tussen Neder land en Japan. ANP LISSABON - De Europe se staats- en regeringslei ders hebben gisteren in Lissabon besloten tot een 'radicale hervorming' van hun economieën. In de conclusies, die na elke EU-top worden vastge steld, beloven de EU- chefs, dat zij van Europa binnen tien jaar de meest concurrerende en dyna mische markt ter wereld zullen maken 'in staat tot langdurige groei, met meer en betere banen en een betere sociale samen hang'. De meest in het oog sprin gende maatregelen: Elektronisch handel wordt nog dit jaar via nieuwe wet- en regel geving gemakkelijker ge maakt. Door vrije concur rentie in de telecom-sec tor moeten uiterlijk eind 2001 telefoon- en inter- nettarieven lager zijn. Alle scholen krijgen ui terlijk eind volgend jaar een internetverbinding. Nederland installeert een zogeheten breedband- kennisnet. Alle leerkrach ten moeten uiterlijk eind 2002 getraind zijn in in ternet- en multimediatoe passingen. Voor eind volgend jaar moet er een supersnel elektronisch netwerk zijn dat alle universiteiten, bi bliotheken en onder zoekscentra verbindt. Er komt een vergelijken de studie naar de obsta kels in diverse lidstaten bij het opzetten van nieu we ondernemingen. De liberalisering van gas-, elektriciteits- en postdiensten wordt 'ver sneld'. Binnen tien jaar moet het aantal jongeren met alleen lager middelbaar onderwijs gehalveerd zijn. Volgens premier Kok kun nen er in de EU binnen tien jaar zo'n twintig mil joen nieuwe banen bij ko men, als de beloofde maatregelen op tijd wor den uitgevoerd en de economische groei gemid deld drie procent be draagt. GPD van onze redactie buitenland TEL AVIV - Premier Barak van Israël heeft gistermiddag kort met de paus de Israëlische visie op het vredesproces besproken en hem gevraagd te helpen bij het opsporen van in Libanon vermiste Israëlische militairen. Het gesprek werd gevoerd in een klooster op de Berg van de Za ligsprekingen, aan de oever van het Meer van Galilea. Tijdens een korte persconferen tie na afloop noemde Barak de pauselijke pelgrimage van zeer groot belang voor de verbete ring van de betrekkingen tussen Israël en het Vaticaan. In Korazin, een paar kilometer van de Berg van de Zaligspre kingen, dansten en zongen op dat moment nog duizenden jon geren op het terrein waar de paus eerder op de dag de mis had opgedragen. Volgens schattin gen van de Israëlische politie waren tachtigduizend, vooral jeugdige gelovigen, daarvoor naar de oever van het Meer van Galilea gekomen. Tienduizen den waren speciaal voor de paus uit alle delen van de wereld naar Israël gereisd. Door het aanhoudend slechte weer besloten de organisatoren de aanvangstijd van de mis, die om negen uur had moeten be ginnen, een uur uitte stellen. Te gen die tijd waren de ergste bui en voorbij en toen de paus op het podium verscheen, brak de zon door. Bergrede De Berg van de Zaligsprekingen is volgens de christelijke tradi tie de plaats waar Jezus zijn Bergrede hield. „Tweeduizend jaar geleden waren de discipe len en Jezus en zijn volgelingen hier aanwezig zoals wij nu", zei de paus in zijn preek, die sterk geïnspireerd was door de Ber grede. „Nu zijn jullie aan de beurt om moedige apostelen van het Koninkrijk Gods te zijn", hield de paus de jongeren voor. De oproep van Christus was 'al tijd een keuze tussen twee stem men die jullie hart willen ver overen, een keuze tussen goed en kwaad, tussen het leven en de dood'. Kiezen voor Jezus bete kent de lokroep van het kwaad negeren, hoe aantrekkelijk die ook klinkt, zei de paus in het En gels. Later bezocht de paus Ta- bgha en Capernaum, bijbelse plaatsen waar kerken herinne ren aan de wonderbare spijzi ging en aan de verschijning van Jezus aan Petrus. Die laatste ge beurtenis - het primaatschap van Petrus - beschouwt de ka tholieke kerk als het begin van het pausschap. Een imam van de Al-Aqsa-mos- kee in Jeruzalem uitte gisteren- scherpe kritiek op paus Johan nes Paulus II. Sjeik Yussef Abu Sneineh verweet de kerkleider een 'versterking van de christe lijke aanwezigheid in Jeruza lem ten koste van de moslims' na te streven. De paus bezoekt morgen de Al-Aqsa-moskee. Hij zal dan de islamitische leider in Jeruzalem, grootmoefti Ikrima Sabri, ontmoeten. GPDIDPA/ RTR/ANP Franse KFOR-militairen kijken in de etnische verdeelde stad Kosovska Mitrovica naar de begrafenisstoet van een Serviër die bij een verkeersongeluk omkwam. Het bezoek van NAVO-chef Robertson en opperbevelhebber Wesley aan de onrustige stad werd gisteren op het laatste moment afgezegd om 'operationele redenen'. foto Yannis Behrakis/RTR van onze redactie buitenland PRISTINA - Op verschillende plaatsen in Europa is gisteren op uiteenlopende wijze her dacht dat de NAVO precies een jaar geleden begon met bom bardementen op Joegoslavië. De NAVO verdedigde haar in grijpen in Kosovo. Het regime in Belgrado hield manifesta ties om de 'Servische overwin ning' te vieren. NAVO-secretaris-generaal Robertson verklaarde in de Kosovaarse stad Pristina dat 'wij juist hebben gehandeld en een groot kwaad hebben ge stopt'. Hij riep de Serviërs en Albanezen in de Joegoslavi sche provincie Kosovo op om hun verantwoordelijkheid te nemen en voor de vrede te wer ken. In Servië hield de regering manifestaties om de bevolking duidelijk te maken dat het land de oorlog tegen het mach tige westerse bondgenoot schap heeft gewonnen. Milo sevic legde een krans bij het graf van de onbekende sol daat. Ook werd een monument onthuld voor de kinderen die bij de bombardementen om kwamen. Veel mensen toonden zich verbaasd. „Wij zijn de gekste mensen op deze we reld". zei een inwoner van Bel grado, „wij vieren onze neder lagen." In Nederland hielden onge veer 75 demonstranten een stille tocht door Den Haag. De demonstratie was een initia tief van de Bond van Joegosla vische Clubs en Verenigingen. ANP/RTR/DPA Vier speciale banentoppen hebben de Europese regeringsleiders inmiddels achter de rug. In de drie jaar die sindsdien zijn verstreken, is de werkloosheid gedaald van achttien naar vijftien miljoen mensen. Als de Europese Unie dit tempo aanhoudt, duurt het tot 2015 voordat de laatste werkloze van vandaag aan de slag is. Een weinig opwekkend vooruitzicht voor het miljoenenleger zonder betaalde arbeid. door Paul Koopman en Mare Peeperkorn LISSABON - „Deze top wordt echt anders", voorspelde de voorzitter van de Europese Commissie, Prodi, daags voor de leiders van de vijftien EU- landen naar Portugal afreisden. „Je voelt de hoop om voorgoed af te rekenen met volksvijand nummer 1: de nog steeds schrij nend hoge werkloosheid." Mocht een van de aangesproken werklozen de slotverklaring van Lissabon onder ogen krij gen, dan zakt de moed hem of haar waarschijnlijk meteen in de schoenen. Want behalve in ronkend bureauproza - 'kwan- tumsprong', 'radicale transfor matie van de economie' - biedt het achttien pagina's tellende document nauwelijks een echt handvat voor de beloofde 'door braak'. Een beetje ambitie kan geen kwaad in Europa. Wie de anna len van de EU doorbladert, stuit op talloze belangrijke voorstel len die bij gebrek aan daad kracht in de modder bleven ste ken: de Europese NV; mede zeggenschap van werknemers; aanpak van belastingfraude. Reden te meer voor de elf soci aal-democratische regeringen in de EU om de werkloosheid wel aan te pakken. De geschie denis leert immers dat het ook anders kan. De strikte EU-af- spraken over sanering van de overheidsfinanciën hebben tot grote resultaten geleid. Zo niet de werkgelegenheidstoppen van Luxemburg ('97), Cardiff ('98), Keulen ('99) en nu Lissa bon. Zelfs doorgewinterde EU- diplomaten raken het spoor bijster in de wirwar van belof ten, actieplannen en 'proces sen'. „Ik heb helemaal geen top nodig om het aantal WAO'ers terug te dringen", antwoordde analyse premier Kok op de vraag naar het belang voor Nederland van de bijeenkomst in Portugal. „Ook niet om de kinderopvang uitte breiden." Achtte Kok een beetje Europese druk 'onnodig', absoluut onge wenst vonden hij en zijn colle ga's harde afspraken over het terugdringen van de werkloos heid. Het voorstel van Commis sievoorzitter Prodi om zich vast te leggen op volledige werkgele genheid in 2010 - twintig mil joen banen erbij - werd een drachtig door de sociaal-de mocratische en andere politieke leiders afgezwakt tot een 'lo venswaardig streven Voortvarender timmerden de EU-leiders aan de digitale snel weg. Premier Kok - enkele jaren geleden de computermuis nog verwarrend met een afstands bediening - is nu volledig ge wonnen voor internet op alle scholen, elektronische handel en supersnelle digitale onder zoeksnetwerken. Streefdata en -cijfers ontbreken dit keer niet, zelfs over geld valt te praten. Zeker voor de banengroei zijn al deze maatregelen noodzakelijk, evenals de voorstellen omtrent vrijer kapitaalverkeer en het af breken van kartels in de ener gie- en transportsector. Dat is een stap voorwaarts, want in 1997 werden soortgelijke voor stellen van de toenmalige Euro pese Commissie nog weggela chen. „Alle neuzen staan nu in dezelfde richting, dat is nieuw voor Europa. Misschien een beetje laat, maar het moest ge beuren", erkende Kok. Een nuchtere conclusie die meer op zijn plaats is dan de gezwol len toon waarmee tijdelijk EU- van onze redactie buitenland AMSTERDAM - Als de wereld niet snel iets doet om de controle op tuberculose te versterken, zal de ziekte zich verspreiden naar gebieden die nu nog nagenoeg vrij zijn van tbc. Steeds vaker duiken vormen van tbc op die resistent zijn tegen de gebruike lijke geneesmiddelen. In Est land bijvoorbeeld blijkt bijna eenvijfde van de patiënten on gevoelig voor isoniazide en rifampicine. „We hebben het bewijs dat mul- tiresistente vormen van tbc ook in Europa en Noord-Amerika voorkomen", zei voorzitter G. Brundtland van de wereldge zondheidsorganisatie WHO gis teren in Amsterdam. „Het rapport dat wij hebben uitge- (Advertentie) BEZOEK DE BANG &OLUF SHOWBOOT 2 Stap aan boord voor een complete productpresentatie. De Bang Olufsen ShowBoot 2000 legt aan op: Zondag 26 maart van 11.00 tot 17.00 uur Veerhaven (bij de jachthaven), TERNEUZEN Maandag 27 maart van 14.00 tot2J.OO uur W«,ha„ndiik. GOES BANG OLUFSEN bracht, bevestigt onze bangste vermoedens." De WHO consta teert dat in Estland, Iran, Mo zambique, China, India en Rusland het aantal gevallen van resistente vormen van de ziekte alarmerend is gestegen. Brundtland: „Als we toestaan dat medicijnresistente tbc door groeit in ontwikkelingslanden, zullen de gevolgen merkbaar zijn voor rijkere landen. Actieplan Tijdens een gisteren afgesloten conferentie in Amsterdam heb ben de regeringen van twintig landen die het ergst zijn getrof fen door de ziekte een actieplan gelanceerd dat een ergere crisis moet voorkomen. Tachtig pro cent van de slachtoffers woont in die arme landen. De deelne mers aan de conferentie hebben zich voorgenomen dat in 2005 zeventig procent van alle pati ënten wereldwijd onder behan deling moet zijn. Geen enkele infectieziekte kost zoveel volwassenen het leven als tuberculose. Elk jaar sterven er twee miljoen mensen aan en worden acht miljoen nieuwe ge vallen geregistreerd. ANP Gevangene mag naar Oscar-feest NEW YORK - Een vrouw die wegens drugsmokkel een gevan genisstraf uitzit in New York, heeft twee dagen verlof gekre gen om naar de uitreiking van de Oscars te gaan. De 30-jarige Tyrene Mason is zelf te zien in de documentaire 'On the Ropes', die meedingt naar de begeerde filmprijzen die morgen worden uitgereikt. De documentaire gaat over het le ven van drie leerling-boksers in New York. De film dingt mee in dezelfde categorie als 'Buena Vista Social Club', over be jaarde Cubaanse musici van regisseur Wim Wenders. Tegenover de krant New York Post zei Mason zich te voelen als Assepoester die naar het bal mag. AFP Leukemiepatiëntje verbroedert NICOSIA - Cypriotische politici vergaderen al decennialang vruchteloos over het overbruggen van de kloof tussen het door Turkije bezette noorden van het eiland en de republiek in het zuiden. De Grieks-Cypriotische jongen Andreas Vassiliou is er in geslaagd de partijen eventjes te verzoenen. Hij lijdt aan leukemie en heeft een beenmergtransplantatie nodig. De Turks-Cyprioten hebben spontaan contact opgenomen met de VN-missie op het eiland. Die maakte gisteren bekend dat zij een gebouw in de VN-zone op Cyprus beschikbaar stelt, waar Turkse eilandbewoners zich kunnen laten testen voor het donorschap. Dertigduizend Grieks-Cyprioten heb ben zich al gemeld. De contacten tussen beide groepen zijn spaarzaam sinds Tur kije in 1974 eenderde van het eiland bezette. RTR Kagamé wordt president Rwanda KIGALI - De sterke man achter de schermen in Rwanda, ge neraal Paul Kagamé, is interim-president geworden na het aftreden donderdag van president Bizimungu. Formeel kan Kagamé, die al vice-president was, de post voorlopig drie we ken bezetten. Een woordvoerder van zijn partijhet Rwande se Patrottische Front (RPF), zei dat het niet is uitgesloten dat Kagamé Bizimungu definitief opvolgt. Het RPF is de erfgenaam van de Tutsi-guerrillabeweging die vanuit Oeganda het land heeft veroverd. Kagamé leidde die beweging. In de laatste fase van deze strijd keerden Hutu-ex- tremisten en het toenmalige Hutu staatsapparaat zich in 19 94 tegen de minderheid van de Tutsi's. Bij die volkerenmoord zijn honderdduizenden mensen afgeslacht. RTR/AFP Plundering creditcards op Internet WASHINGTON - Twee 18-jarige jongens uit Wales zijn gear resteerd, omdat ze zouden hebben ingebroken op e-commerce internetsites in vijf landen en gegevens zouden hebben gesto len van ruim 26.000 creditcardrekeningen. Dat heeft de Ame rikaanse recherche, de FBI, gisteren bekendgemaakt. Volgens de FBI is met de diefstal mogelijk meer dan drie mil joen dollar (6,8 miljoen gulden) gemoeid. Het tweetal wordt ervan verdacht te hebben ingebroken op negen e-commerce Websites in de Verenigde Staten, Canada, Thailand, Japan en Groot-Brittannie. AP Ramp Mont-Blanctunnel herdacht CHAMONIX - Aan de Franse kant van de Mont-Blanctunnel is gisteravond een officiële herdenking gehouden van de slachtoffers van de brand die gisteren precies een jaar geleden uitbrak. De ramp in de tunnel werd veroorzaakt door en vrachtwagen die vlam vatte en kostte 39 mensen het leven. De plechtigheid werd bijgewoond door de Franse minister van Transport Gayssot en de Italiaanse minister van Openba re Werken Bordon. De nabestaanden van de slachtoffers wa ren afwezig. Zij nemen het de autoriteiten kwalijk dat er tot nu toe te weinig is gedaan om vast te stellen wie verantwoor delijk is voor de ramp. AFP (Advertentie) voorzitter en gastheer Portugal de bijeenkomst afsloot. Premier Guterres sprak van een 'revolu tie' in de manier waarop de Unie de werkloosheid gaat aanpak ken. Daarmee erkende hij in ie der geval dat de nood hoog is. Prodi hield het op een 'keer punt' dat het 'leven van de bur ger zal veranderen'. 'Wat koop ik hiervoor', zal de werkloze denken. Het antwoord is simpel: voorlopig niets. Na tuurlijk is het winst dat de EU- leiders elkaar elk voorjaar op nieuw treffen om de voortgang te bekijken en eikaars prestaties te vergelijken. Met de buurman op de hielen, wil men wel eens harder lopen. Daarnaast wekt de aandacht van de politieke elite vertrouwen bij bedrijven, banken en burgers die het echte werk en geld moeten leveren om Europa het digitale tijdperk binnen te loodsen. „Een vlieg wiel top", betitelde een diplo maat het treffen in Lissabon. „Hopelijk lopen we deze keer niet vast in de modder." De werkzoekende weet dat naast ambitie ook geduld een schone zaak is in Europa. GPD Wc hebben ruimte nodig voor de nieuwe collectie eetkamertafels stoelen banken Woonkamerprogramma's linnenkasten (m.u.v. de nieuwe collectie) aktie alleen in vestiging Middelburg r MIDDELBURG PARIJS - Voorafgegaan door een saxofoonspelende collega demon streren Franse leerkrachten in Parijs. Na acties in heel Frankrijk gingen de leraren gisteren de straat op in de hoofdstad om meergeld voor het onderwijs te eisen. foto Remy de la Mauviniere/AP van onze redactie buitenland KAMPALA - Meer dan 150 lij ken zijn gevonden in massagra ven op landerijen in Oeganda van de sekte 'Herstel van de Tien Geboden van God'. De gruwe lijke vondst is gisteren gedaan door de politie in het zuidwes ten van Oeganda. De sektelei ders lijken hun aanhang syste matisch te hebben uitgeroeid. De massagraven bevatten op ten minste 59 kinderen en 94 volwassenen. De vondst sterkt de verdenking van de politie dat de dood van honderden mensen in een brandende kerk in het dorp Kanungu op 17 maart geen collectieve zelfmoord van leden van dezelfde sekte was. De Oe gandese politie verklaarde gis teren dat ze de dood van deze mensen als moord beschouwt. De massagraven zijn gevonden bij de dorpjes Buhynga en Ru- jumbura in het district Rukin- gere, waarin ook Kanungu ligt. De meeste lijken liggen er al Iran beboet voor gijzelen Anderson WASHINGTON - Een Ameri- kaanse rechter heeft. Iran giste ren veroordeeld tot het betalen van ruim 773 miljoen gulden schadevergoeding aan Terry Anderson, die bijna zeven jaar lang gegijzeld is gehouden in Beiroet. Anderson heeft altijd gezegd dat Iran achter de gijzeling in Libanon zat. Hij kwam in de cember 1991 vrij.AP naar schatting een jaar. De slachtoffers zijn duidelijk ge welddadig om het leven ge bracht. Op drie andere plaatsen in de streek waar de sekte actief was, is nog niet gezocht. Een parle mentariër uit het gebied, Jim Muhwezi, zei dat de sekte kennelijk massamoorden pleeg de, overal waar ze maar actief was. De leider van de sekte, Joseph Kibwetere, is spoorloos en zou niet onder de doden zijn, even min als zijn naaste medewerk ster, de profetes Credonia Mwe- rinde. Geld Het is ook onbekend waar het geld van de sekte is gebleven. De leden verkochten alles wat ze bezaten kort voor de brand in de kerk. Ook leden in Kampala hebben alles verkocht en zijn vervolgens naar Kanungu geto gen omdat ze 'op een kruistocht gingen'. De sekteleden begaven zich vrijwillig naar het gebouw tje dat door benzine of bommen in vlammen opging. Bij de brand zijn de 235 sekteleden van Kanungu omgekomen als mede minstens honderd aan hangers uit andere delen van het land. Sommige schattingen spreken van circa vijfhonderd doden. Dinsdagavond vond de politie nog de stoffelijke resten van zes mensen in een met een betonnen plaat afgedekte put op het ter rein. De zes zijn kort voor de brand vermoord. De Oegandese president Yoweri Museveni heeft een onderzoek gelast. AFP/RTR/ANP I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5