Ik ben eigenlijk behoorlijk mild PZC Officier van Justitie Valente mist zitvlees reportage 27 Recherche speelt niet voor cowboy zaterdag 25 maart 2000 Officier van justitie J. Valente (52) verlaat zijn post in Middelburg. Hij is benoemd tot hoofd van de landelijke helpdesk die leden van het Openbaar Ministerie zal adviseren over de toepassing van de sinds een maand in werking getreden Wet bijzondere opsporingsbevoegdheden (BOB). De aanbevelingen van een naar Maarten vanTraa genoemde parlementaire enquêtecommissie vormden de basis voor de wet. De bevindingen tijdens het onderzoek naar de IRT-affaire hadden duidelijk gemaakt dat er nieuwe wetgeving nodig was om aan te geven welke opsporingsmethoden van justitie en politie wèl en welke beslist niet door de beugel kunnen. Valente speelde een geruchtmakende rol in de IRT-affaire. Dat maakt de aan hem toegewezen taak des te saillanten de officier moet nu OM en politie helpen behoeden voor ongeoorloofde praktijken zoals die bij het onderzoek naar de IRT-zaak aan het licht kwamen. Niet alleen het uit de jaren zes tig daterende staatsieportret van koningin Juliana verhuist mee. Ook het ingelijste T-shirt met daarop een karikatuur van de staande magistraat krijgt op de nieuwe standplaats weer een plekje aan de wand. 'Gezocht we gens inkijken, dealen, liegen en verdraaien van de waarheid', luidt de tekst onder de spotprent. „Wel een beetje weinig", schampert Jo Valente als hij attendeert op de 25.000 gulden beloning die de ver spreiders van de T-shirts in het vooruitzicht hebben gesteld. Het achter glas gevatte stukje tex tiel herinnert aan de acties waar mee politie en Openbaar Ministe rie in Amsterdam in de eerdere jaren negentig worden geconfron teerd. Met name de dan bij het ge recht in de hoofdstad werkende Valente moet het ontgelden. De of ficier van justitie heeft grote be kendheid gekregen doorzijn door tastende aanpak van forse zaken rond criminele organisaties. In zijn verbeten strijd tegen grote drugshandelaren wordt hij danig gehinderd door heden die hem be dreigen, intimidatiepraktijken toepassen en bij de OM-vertegen- woordiger thuis diskettes met on derzoeksinformatie stelen. Minder rumoer De justitiële top besluit de aange slagen magistraat in de luwte te zetten. Valente verkast naar het beduidend kleinere parket in Mid delburg. Daar blijkt hij niets van zijn krachten te hebben verloren. Hij blijft misdadigers stevig op de huid zitten. Eigenlijk doet Valente in Middelburg zaken die niet min der zwaar zijn dan in zijn Amster damse dagen. 'Ik zie daar dezelfde advocaten verschijnen', meldt hij in Opportuun, het tijdschrift voor het Openbaar Ministerie. ,Maar dan is er geen landelijke pers, dus veel minder rumoer. Middelburg is te ver, het interesseert ze niet'. De intensivering van de opsporing in de Randstad brengt volgens Va lente met zich mee dat sommige criminelen verkiezen hun activi teiten of een deel daarvan naar de buitengewesten te verplaatsen. Zeeland heeft vanwege de ligging tussen de havens van Rotterdam en Antwerpen, de vele kilometers kustlengte en de nabijheid van de Belgische grens alle potenties voor lucratieve smokkelpraktijken in huis. Justitie en opsporingsdiensten doen op jaarbasis gemiddeld vijf grote onderzoeken naar zaken die in deze provincie hun oorsprong vinden. „Daarmee laten we de cri minele wereld weten dat we er ook zi j n en kordaat kunnen optreden. In de onderzoeken werken diverse opsporingsdiensten nauw samen. Ze beperken zich in hun operaties niet tot haventerreinen, maar zul len ook controles uitvoeren op plaatsen waar veel jachten wor den afgemeerd De aandacht voor de georgani seerde criminaliteit zal zeker blij ven bestaan, maar komt op een wat lager pitje te staan omdat het noodzakelijk is gebleken een deel van de beschikbare capaciteit te benutten voor de bestrijding van de middencriminaliteit. Het be treft hier activiteiten die tussen de eenvoudige lokale criminaliteit en de georganiseerde criminaliteit in liggen. Zoals autodiefstallen en inbraken op grote schaal, het ple gen van snelkraken en geweldda digheid in groepsverbandvergrij pen waar de burgers meer last van hebben dan van een groot drugs transport. Houdgreep Niet zonder voldoening kijkt Va lente terug op het 'Houdgreep'- project ter beteugeling van het dealen van drugs in de binnenstad van Terneuzen. Hij spreekt in dit verband over een terugbrenging van het probleem tot beheersbare proporties,Het is nooit de bedoe ling geweest om het dealen volle dig uit de binnenstad te halen. Dat is fysiek onmogelijk. Dan zou je voor elke tien burgers een politie man moeten hebben." Ook wijst de OM-vertegenwoordi ger op de succesvol gebleken aan pak van de smokkel van drugs die, verstopt in containers, in Zeeland aan land wordt gebracht. Het gaat hier om bliksemacties die erop ge richt zijn naast de drugs ook de mensen die zich bij de containers ophouden te pakken en eerst daar na een diepgaand onderzoek te starten naar de achtergronden. In de Zeeuwse jaren heeft Valente zich gemanifesteerd als een magi straat die zich met grote vasthou dendheid in grote zaken kon verdiepen. Zelf zwakt hij die ge drevenheid af door gewag te ma ken van slechts 'een ambtelijke felheid'. Deze opstelling brengt Valente in een zaak rond wereld wijde transporten van verdovende middelen tot een eis van vijftien jaar cel. Nooit eerder heeft hij zijn requisitoir afgesloten met het vra gen van zo'n hoge straf. „Dat is maar één keer in mijn twintigjari ge carrière als officier van justitie gebeurd", stelt de magistraat daar tegenover. „Ik ben dus eigenlijk behoorlijk mild." Frituurvet Bij het vangen van boeven geeft Valente er soms blijk van over een vindingrijke geest te beschikken. Van enig vernuft is duidelijk spra ke bij de aanvoer, via de haven van Vlissingen van een uit Suriname afkomstige partij van 57 kg cocaï ne. De douane treft de narcotica aan bij een controle in een contai ner. Op last van Valente worden de drugs vervangen door bedrieglijk sterk gelijkende pakjes frituurvet. Vervolgens wacht het opsporings apparaat af of er afhalers komen opdagen. Dat blijken vier broers uit Eind hoven te zijn. Om meer zicht achter de organisatie te krijgen worden de mannen tijdens het transport van het frituurvet, dat zij voor drugs houden, gevolgd en in Eindhoven aangehouden. De Hoge Raad bepaalt dat de mannen niet strafbaar zijn omdat ze alleen maar frituurvet hadden vervoerd. „Daar hebben we nu iets anders op gevonden", doet Valente geheim zinnig. Hoewel de nieuwe wetge ving de mogelijkheid van een door de officier van justitie bevolen ge controleerde aflevering heeft ge creëerd, acht hij het onder om standigheden verstandiger om die verdovende middelen door andere middelen te vervangen. „Onze voorraad frituurvet is nog niet weggegooid." Op drugshandel en smokkel staat niet alleen een straf. De daarmee opgestreken gelden dienen ook in de staatskas terug te vloeien. Va lente heeft de Terneuzense drugs baron Sjef Faas onlangs een reke- Officier van justitie J. Valente: „De democratie is beter geworden van de IRT-affaire." foto Lex de Meester ning gepresenteerd van 32 miljoen gulden. Of het tot die betaling komt staat nog te bezien want de zaak loopt nog. Valente is over het algemeen dik tevreden met de activiteiten om criminelen hun drugswinsten te ontnemen. Het parket in Middel burg stond in 1996 nog bekend om de minste resultaten. In 1999 is echter de top-drie bereikt van ar rondissementen waar via de Pluk- ze-wetgeving het meeste succes is behaald met het afromen van on- MustratieCorde Jonge rechtmatig verkregen vermogens. De nieuwe wet 'bijzondere opspo- ringsbevoegheden (BOB)' vloeit voor uit het onderzoek van de commissie Van Traa naar de IRT- affaire, „De democratie is beter geworden van die affaire", stelt Valente terugkijkend vast. Tege lijkertijd wil hij er op wij zen dat de IRT-kwestie zich beperkte tot een kleine kring. „Heel veel opspo ringsambtenaren en officieren van justitie hebben zich keurig aan de regels gehouden." Valente houdt het er zelf op dat hij smetteloos uit het onderzoek van de commissie Van Traa is geko men. Hij wenst geen ouwe koeien uit de sloot te halen en beperkt zich liever tot de kanttekening dat door de weinig heldere vroegere wetgeving ad hoe geregelde zaken niet altijd even scherp zijn vastge legd. „We hebben met de BOB een heldere wetgeving, die zich welis waar nog moet uitkristaliseren. Per concreet geval uit de praktijk zal de jurisprudentie daar een kleur aan gaan geven." De wetstekst verzet zich niet tegen het inzetten van criminele infil tranten. Maar de minister van jus titie heeft inmiddels laten weten dat dit, behoudens zeer hoge uit zonderingen, niet toegestaan is. Doorlaten van drugs, wapens en allerlei andere criminele goederen is in het algemeen verboden. Maar ook hier kan, met toestemming van het college van procureurs generaal en de minister, in bijzon dere gevallen van de regels wor den afgeweken. Strafadvocaat Gerard Spong heeft laten weten dat het integer handelen van opsporingsambte naren niet bij wet is af te dwingen. Het fenomeen dat ze verder gaan dan de wet toestaat zal blijven be staan. Valente: „Als politieambte naren in het verleden tever zijn ge gaan is dat grotendeels te wijten aan het feit dat de wetgeving niet helder was." Hij acht de kans op nieuwe IRT-affaires met de nieu we wet 'zeer, zeer, zeer gering, maar niet onmogelijk'. Zoals in extreme situaties, waarin mensen zonder controle op erigen initia tief bepaalde zaken gaan doen. „Als je iets niet ziet kun je dat als Openbaar Ministerie ook niet con troleren." Kanttekening Tot de belangrijkste veranderin gen in het Wetboek van Strafvor dering behoort de introductie van het 'verkennend opsporingson derzoek', in gevallen waar er aan- wijzigingen zijn dat een bepaalde groep personen bezig is een mis drijf te beramen. De Goese advo caat D. J. Olie heeft zich nog niet ernstig verdiept in de consequen ties van de nieuwe wet. Maar hij plaatst al wel de kanttekening dat het verkennend onderzoek de mo gelijkheid in zich bergt dat vol strekt onschuldige personen en niet-verdachten ernstig in hun privacy worden aangetast. Valen te deelt die vrees niet. Juist door de opname van het verkennend on derzoek in de wet beschikt de rechter over mogelijkheden om bij een eventuele schending van de privacy maatregelen te treffen. De scheidende officier wil graag gezegd hebben dat zijn vertrek uit Zeeland absoluut niets te maken Bij de politie zijn ze min stens zo blij met de nieu we opsporingswetgeving als bij Justitie. „Advocaten za ten daar altijd op te hame ren", weet Bram de Nood, hoofd van het rechercheap paraat bij het Zeeuwse korps. „Is het wel toege staan? Is er wel een wettelij ke basis? Nou, die is er nu. En die past ook nog goed in het internationale opspo ringsinstrumentarium. Het Zeeuwse rechercheap paraat heeft zich al enige tijd geleden gevoegd naar de opvattingen van de commis sie Van Traa. Die vond dat er bij de politie een einde moest komen aan een organisatie structuur met een versnip pering van verantwoorde lijkheden over diverse afdelingen. De honderd re chercheurs in Zeeland wer ken nu onder één paraplu. Dat heeft geleid tot slag vaardig opereren en tot een flexibeler inzet van de be schikbare capaciteit. Bij een accuut probleem kan er on middellijk actie worden on dernomen. De Nood noemt het een hele vooruitgang dat nu bij wet doorzichtig is ge worden wat er bij de opspo ring aan methodieken wordt benut. Zoals het inzetten van informanten en het ge bruik van een videocamera bij een observatie. Werken met burgerinfiltranten is uit den boze. „Daar gaan wij absoluut niet mee in zee", stelt De Nood nadrukkelijk. „Voor je het weet kan dat een ongeleid projectiel wor den." Het aftappen van telefoon gesprekken en radioverkeer mocht al. Het oor te luiste ren leggen of werken met richtmicrofoons is met het in werking treden van de BOB nu ook toegestaan. Di rect afluisteren, wordt dat in opsporingskringen ge- npemd. Niet voor elk wisse wasje worden microfoons in kroonluchters en naai mandjes verstopt. Toepas sing van deze middelen is met een zware procedure omgeven. Daar komen zelfs de hoogste bazen aan te pas, zoals het college van Procu reurs Generaal. „Terecht", vindt het hoofd van de Zeeuwse recherche, „Want het is een hele grote inbreuk op de privacy." Aanvanke lijk wilde de Tweede Kamer het direct afluisteren in huiskamers verbieden. Maar na een bezoek van een delegatie aan Amerika wa ren de Kamerleden om. En nu is geen enkele ruimte uit gezonderd. De Nood: „Al leen geldt er voor een huis kamer weer een zwaardere procedure dan voor een ga rage." Randje De nieuwe wet moet de on derzoekende politieman er van weerhouden om al te enthousiast achter het ge boefte aan te gaan. „We gaan geen cowboy spelen", belooft de recherchechef. „Dan zet je je baan op het spel en je gaat zo ook tegen de democratische regels in. Toch zullen we altijd de situ atie blijven houden of iets op het randje van de wet zit of niet. Daar zal ook wel juris prudentie over gemaakt worden. Wij zullen daar ze ker geen zaken voor opoffe ren." De Nood beseft het: crimi nelen zitten ook niet stil. Wat zetten die weer voor nieuwe stappen om de poli tie te glad af te zijn? Hoe in ventief ze ook zijn, het hoofd van de Zeeuwse speurders blijft een lichtpunt zien: „Waar mensen werken ma ken mensen fouten. Ik ben de perfecte crimineel nog niet tegen gekomen." heeft met enige onvrede over zijn huidige werkkring. „Ik heb het hier nog steeds geweldig. Alleen: ik heb gebrek aan zitvlees. Wat ik ga doen is nieuw. De toepassing van de nieuwe wetgeving brengt veel vragen met zich mee, die juri disch beantwoord moeten wor den. Door een bundeling van de opsporingsmogelijkheden kan éen zekere expertise op dit terrein ontstaan." Dat aan Valente is ge vraagd de leiding te nemen van de nieuwe afdeling op het landelijk parket heeft mede te maken met zijn ervaringen uit het veld. De pe riode is overzichtelijk. „Ik ga dit werk voor drie jaar doen. Daarna zie ik wel weer." Bij alle drukte wil het er maar niet van komen: van dat boek over zichzelf en over zijn werk.Ten tij de van de inbraak in zijn woning raakte de magistraat een eerste aanzet tot een manuscript kwijt. Met zoveel aan zijn hoofd gaat Va lente in zijn schaarse vrije tijd mo menteel liever zeilen. „Maar dat boek is niet van de baan." Jacques Cats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49