Deel Voordelta dicht voor vissers Oostburg opent milieustraat PZC PZC Hulst breidt aantal plaatsen uit op nieuw woonwagencentrum Esther kleurt rotonde paars en geel Ronde Tafel Walcheren viert gouden jubileum Slopershamer velt politiebureau Hulst zeeland 15 Visserij is woedend en vreest miljoenenschade ■^rfw VOLVO NIEUWS De nieuwe Volvo V70 nu bij ons in de showroom CAI CAPPENDIJK AUTO'S b.v Industrial Building Systems b.v. zaterdag 25 maart 2000 doorHarmen van der Werf STELLENDAM - De Voordelta, de kustzone voor de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, is ge deeltelijk gesloten voor visserij met netten die over de bodem worden getrokken. Vissers uit Stellendam, Tholen en Colijns- plaat hebben massaal bezwaar aangetekend bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Het verbod geldt sinds begin dit jaar. Viergebiedenzijngesloten, die volgens het Productschap Vis gezamenlijk tienduizend hectare groot zijn. Vissers voe len zich door de maatregel over vallen en gedupeerd. „Het ministerie heeft dit zonder overleg besloten", laat eigenaar C. Brinkman van de Stellendam 42 (Hendrika Cornelia) weten. Toneelspel in de Kriekeputte KIELDRECHT (B) - Toneelver eniging Kunst Veredelt speelt zaterdag 1 april in zaal Krieke putte in Kieldrecbt de voor jaarsproductie Aan het eind van de aspergetijd op de planken. Het verhaal is geschreven door Frank Houtappels. Mark Lauw- iys tekent voor de regie. Verdere uitvoeringen in de Kriekeputte zijn zondag 2, maandag 3, vrij dag 7, zaterdag 8, zondag 9 en maandag 10 april. Ze beginnen telkens om 20.00 uur. Alleen op zondag 9 april is er een middagmatinee dat om drie uur begint. Kledingbeurs HULST - Het Katholieke Vrou wen Gilde houdt zaterdag 1 april in het Rode Kruisgebouw aan de Tabakstraat in Hulst een kinderkleding- en speelgoed beurs. Behalve kleding is er ook kindermeubilair te koop.De kinderen kunnen zich verma ken met de grappen van een down. Van de opbrengst van de beurs komt een vierde deel ten joede aan de Cliniclowns. De beurs duurt van 10.00 tot 16.00 „Bij de papieren die wij tegen het einde van het jaar altijd krij - gen, zat een vergunning voor het vissen in de Voordelta. Daarin stonden die gesloten gebieden." Volgens Brinkman zijn de aan gewezen gebieden belangrijk voor de kustvisserij. Alleen in de Kwade Hoek in de Haringvliet- monding wordt bijna niet ge vist. „Inde andere gebieden heb je altijd wel je visplekken, af hankelijk van het jaargetijde. Nu komen er bijvoorbeeld lek ker veel tongetjes. Boos Het Productschap Vis en de vis sersvereniging Kop Goe- ree/ Zuidwest-Nederland, met leden in Stellendam, Ouddorp, Goedereede en Colijnsplaat, zijn boos op het ministerie van LNV. De Voordelta is een offici eel natuurgebied, zoals de Wad denzee en de Oosterschelde. LNV wil de kwetsbaarste delen beschermen tegen bodemvisse rij, die de zeebodem te veel zou omwoelen. „Maar", reageert voorzitter L. X. den Hollander van de vissers vereniging Kop Goeree/Zuid- west-Nederland, „een studie naar de gevolgen van bodemvis serij is nooit uitgevoerd. Terwijl die wel is toegezegd. Hebben wij daarvoor al die jaren meege daan aan overlegvergaderingen over de Voordelta?" Den Hollander wijst erop dat vissers in de toekomst nog meer moeten inleveren. De Tweede Maasvlakte komt eraan. Die moet uiteindelijk ruimte bieden aan duizend hectare industrie- en haventerrein. De visserij heeft voor het sluiten van de gebieden geen schade vergoeding gekregen. De schade wordt geschat op 25 miljoen gulden, waarvan 7,5 miljoen gulden voor de kokkel visserij. Bij het ministerie van LNV was vrijdag niemand bereikbaar voor commentaar. Proefproces Of de vissers zich aan het visver bod zullen houden, is de vraag. „Het kan wel eens botsen", denkt Brinkman van de Stellen dam 42. „Sommige collega's spelen met de gedachte een proefproces uit te lokken, maar of het zover komt? Ik zou het niet weten. Er wordt redelijk streng gecontroleerd." door Conny van Gremberqhe HULST - Het dagelijks bestuur vjan de gemeente Hulst wil op korte termijn beginnen met de aanleg van een woonwagencen trum met vijftien standplaatsen aan de James Cookstraat in de (nieuwe wijk Groote Kreek. Dat jzijn er vijf meer dan in eerste in stantie gepland was. B en W willen verder vier extra standplaatsen laten aanleggen bij het centrum aan het Woes tijneplein in Clinge. Daarnaast onderhandelt de gemeente nog iet enkele woonwagenbewo- irs over de aanleg van een aan- bedrijfsstandplaatsen in luist. lanering let de extra plaatsen hoopt het illege van Hulst de sanering het oude woonwagencen trum De Rape te kunnen afron- ien. Of dit zal lukken is nog naar de vraag, omdat de laatste REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl De Rape-bewoners kenbaar ge maakt hebben niet zonder meer te willen verkassen. De gemeente ziet geen planolo gische bezwaren aan verrui ming van de nieuwe centra in de Groote Kreek en Clinge. De uit breidingen zijn echter in strijd met de bestemmingsplannen. Daarom wordt de Hulster raad gevraagd om via een versnelde procedure het bestemmings plan te wijzigen. De raad buigt zich donderdag 30 maart over het voorstel. De raadsvergadering in het Hulster stadhuis begint om 19.30 uur. Vlindervrienden zien landkaartje CLINGE - Oplettende natuur vorsers hebben door het aange name weer deze week 56 waar nemingen van acht soorten dagvlinders gemeld bij de in- sektenwerkgroep van natuur beschermingsvereniging De Steltkluut. De meest bijzondere dagvlinder die is gezien, is het 'landkaartje'. Deze vlinder is in Zeeuws- Vlaanderen de laatste vijftien jaar nog nooit in de maand maart waargenomen. Het land kaartje werd gezien in het wa terwingebied in Clinge. Naast het landkaartje zijn ook de atalanta, kleine vos, gehak kelde aurelia, dagpauwoog, ci troenvlinder, klein koolwitje en het klein geaderd witje waarge nomen. Gewoonlijk worden de vlinders van de zogenaamde eerste generatie pas in april en mei gevonden. Het landkaartje vliegt in Neder land meestal in twee generaties, maar bij een mooie nazomer kan er ook een derde generatie voor komen. Het vleugelpatroon van de ge neraties is telkens anders. De atalanta heeft zich dit jaar ook al vroeg laten zien. De eerste waarneming was op 5 februari bij de radartoren in Cadzand. Sommige atalanta's zien kans in Nederland te overwinteren. Voorwaarde is dat het een zach te winter moet zijn. Ook de koninginnepage was er dit jaar vroeg bij. De familie Bogaert in Lamswaarde vond de pop in de tuin en legde deze bin nen. De pop is op 12 maart uitgeko men. foto Peter Nicolai De elfjarige Esther Lei jte maakte zelf een plantont werp om de rotonde op te fleuren. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De rotonde aan de Bredestraat, Maaidijk en Philipswegin Oostburg ziet er sinds vrijdag een stuk fleuri ger uit. De elfjarige Esther Lei jte uit Waterlandkerkje trotseerde de regen om zelf de taxus, gersthooi, lavendel, vrouwenmantel, purperklok jes en geitenbaard in de grond te zetten. Het ontwerp van de beplanting is dan ook van haar hand. Het idee voor de aankleding van de rotonde deed ze op tij dens een vakantie in Frankrijk vorig jaar. Het viel Esther op, dat de rotondes er daar zo veel mooier en kleuriger uitzien. Thuis zag ze de kale rotonde in Oostburg die net was aange legd. Ze stuurde nog diezelfde zomervakantie twee ontwer pen naar de gemeente. „Ik heb thuis ook een tuintje, waarin ik ook veel werk", verklaart ze haar belangstelling voor alles wat groen is. De afdeling gemeentewerken reageerde direct positief op het plannetje van Esther. Wet houder R. Leentfaar prees haar betrokkenheid bij het wel en wee van de gemeente. Hij vertelde dat op het moment dat het ontwerp van Esther binnenkwam, juist was afge zien van het idee om de roton de te laten aankleden door een kunstenaar. „De ontwerpen die waren binnengekomen, waren erg mager. Persoonlijk had ik er toch al mijn twijfels over om kunst op de rotondes neer te zetten, vanwege het veiligheidsaspect. Mensen zijn gauw afgeleid en een ongeluk is snel gebeurd." Het duurde nog tot dit voor jaar voordat het idee van Esther daadwerkelijk werd uitgevoerd. Maar met het re sultaat - een 'taart' met zes paarse of gele parten, afge scheiden door taxushaagjes - is ze dik tevreden. ,,Ik had zelf heide en gras bedacht, maar dit is veel mooier." Om de groei en bloei te bekij ken, moet ze volgend jaar als ze naar het Zwincollege gaat, wel een eindje omfietsen. De rotonde ligt niet echt op haar route. Het is trouwens niet waarschijnlijk dat haar initia tief navolging krijgt. De ge meente Oostburg heeft maar één rotonde in haar beheer, de rest is van Rijkswaterstaat. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Afvalscheiding is nog altijd geen gemeengoed bij de burgers. Je moet mensen regelmatig herinneren aan het belang ervan, anders gaat het mis. „De intentie is er, maar je merkt op een gegeven moment dat het afzwakt." Dat zei voorzitter K. van der Hoofd van het Openbaar Li chaam Af valstoffenverwij de ring Zeeland, tevens wethou der in Terneuzen, wijdag bij de opening van de eerste mi lieustraat in Zeeuws-Vlaan- deren. Die staat in Oostburg. Van der Hoofd verwacht dat er over niet al te lange tijd drie re gionale milieuparken zijn. De inwoners van Axel, Sas van Gent en Terneuzen kunnen dan terecht in de Koegorspol- der. De locatie voor de inwo ners van Hulst en Hontenisse is nog onderwerp van gesprek. Voordelen De milieustraten worden net als in de rest van Zeeland ge ëxploiteerd door OLAZ. Dat biedt volgens Van der Hoofd voordelen: de containers en apparatuur kunnen op elkaar worden afgestemd en dat voorkomt versnippering van menskracht en apparatuur. „Burgers die wagen hebben over afvalscheiding kunnen bovendien bij één centraal punt terecht en de gemeenten Wethouder L. Wille (links) en OLAZ-voorzitter K. van der Hoofd storten het eerste puin in een af valcontainer van de milieustraat. foto Peter Nicolai houden een vinger in de pap." De afvoer van het klein che misch afval, het wit- en bruin goed, het glas, het oud papier, de kadavers of asbest ligt in handen van Verstraeten-Ver- brugge. Dit is het resultaat van een 'ak koordje' tussen de gemeenten Oostburg en Sluis-Aarden- burg en het bedrijf, nadat het eerdere plan voor een milieu straat aan de Ketelaarstraat in Waterlandkerkje niet door ging. Van der Hoofd verrichtte vrij- dagmiddag met wethouder L. Wille van Oostburg de officiële opening van de milieustraat op het bedrijventerrein Stam- pershoek. Zij schepten samen een aanhangwagen met schoon puin in de daarvoor be stemde container.Inwoners van West-Zeeuws-Vlaanderen zijn vanaf vandaag, zaterdag, voor het eerst welkom. Zater dag is het park tussen 9.00 en 12.00 uur open. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Ronde Tafel Walcheren onderscheidt zich van alle andere tweehonderd Ronde Tafels in Nederland. Het is geen ballerige, stijve club van jonge mannen tussen de 27 en 40 jaar die strak in pak en stropdas moeten zitten. Dat onderstreept de scheidende voorzitter Robbert-Jan Hane- maaijer uit Vlissingen: „We zijn informeel en los. Met onze zus- terclubs in het land hebben we amper binding. En dat willen we zo houden ook." De Walcherse serviceclub vier de wijdag zijn vijftigjarig jubi leum in Vlissingen. De tafelclub is komen overwaaien uit Enge land, waar de Ronde Tafel in het begin van de twintigste eeuw werd opgericht. „Toen ik der tien jaar geleden met deze club in contact kwam, dacht ik dat het niets voor mij zou zijn. Na een paar keer begon ik het leuk te vinden. Leuk, omdat het ge woon heel gezellig is en omdat in die tijd net enkele oudere le den plaats maakten voor jon- (Advertentie) mr. F.J. Haarmanweg 49, Terneuzen Geld voor Axelse brandweer AXEL - Burgemeester en wethouders van Axel willen 40 mil le uittrekken voor de bijscholing van leden van de vrijwillige Axelse brandweer. De huidige brandweercommandant en zijn vervanger zijn al wat op leeftijd en met het oog hierop acht het college het verstandig om beoogde j ongere plaatsver vangers te voorzien van de benodigde officiersopleiding. Te vens wordt met de bijscholing voldaan aan de uitgangspunten zoals die geformuleerd zijn in het landelijke project Verster king Brandweer. De raad van Axel buigt zich donderdag 30 maart over het voorstel. Tevens wordt de raad gewaagd een krediet van 17.000 gulden beschikbaar te stellen voor de brandweer. Van dit geld worden viernieuwe persluchttoestel len gekocht, omdat de oude niet aan de huidige normen vol doen. De raadsvergadering in het Axelse gemeentehuis be gint om 19.30 uur. Reprimande voor storten beton SAS VAN GENT - Aannemer Hercuton is bij de bouw van het glucose-opslagstation voor Frans Maas Logistics door de gemeente Sas van Gent op de vingers getikt. Hercuton heeft in de laad- en loskuil van de opslaghal, die ten noorden van Ce- restar komt te liggen, niet-gecertificeerde beton gestort. Volgens de bouwvergunning mag alleen beton dat met het Ne derlandse Komo- of het Belgische Benor-keurmerk is gecerti ficeerd, gebruikt worden. De gemeente heeft nu gedreigd de bouw stil te laten leggen als Hercuton het goedkopere beton blijft gebruiken voor de rest van de vloer. Bij Hercuton wilde vrjidag niemand een reactie geven. Man bedreigd in Terneuzen TERNEUZEN - Een 62-jarige man uit Terneuzen is donder dagavond in zijn woonplaats bedreigd door drie jongens. De man fietste rond half elf op de Van Lennepstraat, toen twee andere fietsers hem naderden. Een van de twee had iemand achterop. De man schrok en zei daar iets van. Daarop kwamen de drie jongens op hem af. Een van hen duwde een scherp voorwerp in zijn rug en eiste geld. Toen een auto de straat in kwam, wist de man weg te fietsen. De politie is op zoek naar getuigen van het voorval. Dertig flessen limonade gestolen AARDENBURG - In de nacht van donderdag op vrijdag heb ben onbekenden een inbraak gepleegd in de kantine van het sportcomplex aan de Herendreef in Aardenburg. De inbre kers kwamen binnen door een deur te forceren. Ze gingen aan de haal met dertig literflessen limonade. Gulle gaven voor Dierplezier HOEDEKENSKERKE - Er zijn enkele duizenden guldens in gezameld om Stichting Dierplezier in Hoedekenskerke uit de brand te helpen. Het hulpcomité heeft zo'n 1600 gulden bin nen, terwijl er voor ongeveer 500 gulden aan toezeggingen zijn gedaan. Daarnaast heeft het comité van diverse kanten goederen en dierenvoer gekregen. Dierplezier werd begin de ze maand door brand verwoest. Daarbij kwam een groot aan tal dieren om het leven. Een televisie die op de standby-stand stond, blijkt de oorzaak van de brand te zijn geweest. Zwemmend redders tweede VLISSINGEN - De Vlissingse Sandra Temmerman heeft bij het WK zwemmend redden voor landenteams twee tweede plaatsen behaald: met de damesestafetteploeg op de vier keer vijftig meter hindernis en met dezelfde ploeg op de vier keer vijftig meter torpedo-estafette. Op beide estafettes werd het Nederlandse record scherper gesteld. Advertentie Wij verzorgden voor Garage Kant te Oostburg de staalconstructie en dak- en gevelbekleding. Hulsterweg 20 - 4587 EC Kloosterzande Postbus 30 - 4587 ZG Kloosterzande Telefoon 0114-683200 Telefax 0114-682964 kies." De jongeren wilden af van het elitaire etiket dat zij opge speld kregen. Dat ging haast vanzelf, vindt Hanemaaijer. Maar wel wordt een strikte bal lotage nageleefd. In elk geval moeten drie tafelleden de be oogde nieuwkomer kennen. „Een van de doelstellingen van de Ronde Tafel is dat de leden el kaar stimuleren om hun eigen persoonlijkheid te ontwikkelen. En daarnaast zal ieder op eigen wijze een bijdrage leveren aan de samenleving dicht bij huis en ver weg." Dit jaar bijvoorbeeld wordt De Triangel, een samenwerkings school voor speciaal onderwijs in de Vlissingse wijk Paauwen- burg, door de Ronde Tafel be dacht. Er wordt geld ingeza meld dat ten goede komt aan speeltoestellen voor de school. door Sheila van Doorsselaer HULST - Wijkagent H. Jacobse van het Hulster politiekorps mocht vrijdagochtend de eerste sloopwerkzaamheden van het politiebureau aan de Van der Maelstedeweg verrichten. Ge zeten in een kraan slechtte hij de oude garage van het bureau. Op dezelfde locatie wordt het nieu we bureau gebouwd. De eerste paal gaat in mei de grond in en het pand kan in 2001 in gebruik worden genomen. Het oude bureau is gebouwd in 1932. Het deed onder andere dienst als kantoor van de mare chaussee, later werd het inge richt als politiebureau. Naast en boven het kantoor was woon ruimte gevestigd. Jacobse heeft zelf nog vijf jaar in een van de huizen gewoond, daarom mocht hij beginnen met de sloop. Dat hij de garage koos als het eerste gebouw dat tegen de vlakte ging, was niet toevallig. Jacobse: „Met dat gebouw had ik nog een appeltje te schillen. Ik ben een keer met mijn auto te gen die muur gebotst door de gladheid. En het was verdorie niet een dienstwagen1, maar mijn eigen auto." Naast de top van het Zeeuwse politiekorps, waren gisteren ook andere oud-bewoners van het pand aanwezig. Zij hebben gemengde gevoelens over de sloop van het karakteristieke gebouw. Oorlogstijd „Als die muren hier eens konden praten", zegt oudbewoner T. Stoorvogel. Zijn vader was in vroeger jaren politiecomman- dant. Hij kan zich nog herinne ren waar de politiepaardenstal was en weet nog dat de schuur in oorlogstijd diende als munitie opslagplaats. De agenten echter zij n blij dat ze een nieuw onderkomen krijgen. Zij vonden het oude gebouw ontzettend onpraktisch inge deeld. Nu verblijven zij tijdelijk in een loods van een voormalige dran kenhandel aan de Absdaalse- weg. Het nieuwe gebouw is ontwor pen door architectenbureau Rienks DBM uit Hulst, in op dracht van Politie Zeeland. Het pand wordt gedeeltelijk in laag bouw en gedeeltelijk in twee bouwlagen uitgevoerd, in gele en rode baksteen. De begane grond bevat de kantoren, kleed ruimten en spreek-, verhoor- en ophoudkamers. Boven zijn de technische ruimten en de kanti ne gepland. Het nieuwe pand is markant te noemen. Architect R. van Meer heeft er bewust naar gestreefd enkele kenmer ken van het oude gebouw te behouden, maar heeft het prak tisch gebruik als hoogste priori teit gesteld. „Er is nu ook een achteringang. Die is, zeg maar, voor het on wij willige bezoek aan het bureau." Oostburg Het korps in Hulst is het eerste dat een nieuw gebouw kan be trekken. Ook voor de bureaus in Oost burg, Terneuzen, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee en Seroos- kerke bestaan bouw- of ver bouwplannen. In Oostburg zal dit jaar nog worden begonnen met nieuwbouw. Als alles vol gens plan verloopt, gaat de eer ste paal in oktober de grond in. Het nieuwe pand komt op de zelfde locatie als het oude bu reau, aan de Trageldam. Omdat omwonenden bezwaren hebben ftegen de plaatsing van een zend mast op die plaats, zal de mast op het industrieterrein komen. Voor een nieuw onderkomen voor het Terneuzense pand is de politie nog in onderhandeling met de gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41