Boer claimt kosten akkerranden Fracties willen rapport omzetten in daden 1 PZC Goese stappers moeten rijwiel elders kwijt PZC Verhuizing Emulsion uit centrum Zierikzee onzeker Directeur basisschool is leraar, klusjesman en pleisterplakker zeeland 15 Kort geding om compensatie Lozingenbesluit zaterdag 25 maart 2000 I door Mieke van der Jagt GOES - Gele strepen en par keerverbodsborden gelden ook voor fietsen, brommers, scoo ters en snorfietsen. De gemeen te Goes en de politie voeren vanaf vrijdag een actie om dat onder de aandacht te brengen van jongeren die de cafés en disco's in en rond de Sint Ja- cobsstraat in Goes bezoeken. Overlast van geparkeerde tweewielers is daar schering en inslag omdat ze er dikwijls drie rijen dik op de standaard en te gen de gevels staan. De Sint Ja- cobsstraat, in één richting toe gankelijk voor auto's, is zo smal dat er zeer regelmatig op stoppingen ontstaan. Chauf feurs moeten dan de auto uit om brommers en scooters te versjouwen, die soms ook nog aan elkaar of aan een regenpijp zijn vastgemaakt. De gepar keerde tweewielers veroorza ken schade aan gevels, aan passerende motorvoertuigen en aan elkaar. De actie, waaraan ook de hore- ca-ondernemers meedoen, begint met een paar weken waarschuwen. Op verkeerd ge parkeerde voertuigen komt een sticker te zitten, waarop staat dat die er niet mogen staan en dat er plaats genoeg is op de Grote Markt en op de Oost wal, waar speciale beugels staan om een fiets of brommer met een ketting vast te leggen. De Goese stadwachten houden een extra oogje in het zeil om jongeren direct te kunnen aan spreken op hun parkeergedrag. De cafébazen informeren de klanten over de actie, onder meer door posters op te han gen. Bijna alle horecagelegen heden in de Sint Jacobsstraat hebben een tamelijk jong pu bliek. Als blijkt dat het waarschuwen na een paar weken niet of on voldoende werkt, wordt het Dan trekken stadswachten en politie het blok met gele brief jes. Een overtreding gaat dan zes tientjes kosten. door Esme Soesman GOES - Een groep van zo'n hon- derdvijftig, overwegend are' Zeeuwse boeren spant een kort 'st-e geding aan om het Lozingenbe- oes sluit open teelt en veehouderij, ink; dat op 1 maart landelijk van kracht is geworden, ongedaan h^lte maken. De bezwaarmakers, 1 '9 die zich gesteund zien door een 1 et aantal vakgroepen van de ZL- ee1TO, vinden dat er een compen- Seriisatieregeling moet worden ge- ''eit troffen. Het kort geding dient donderdag 13 april in Den l00JHaag. ier« ^in-net Lozingenbesluit heeft als ie& doel de belasting van het opper vlaktewater te verminderen. ^lEén van de maatregelen die landbouwers is opgelegd, is dat W jij een teeltvrije - en dus spuit- 5-i vrije - zone aan moeten houden n aan de rand van hun gronden. lij intensief bespoten gewassen den -zoals aardappelen, ui en peen - gaat het vooralsnog om een den strook van anderhalve meter. hd;Bij minder intensief bespoten hij bebouwing loopt de voorge- rea-schreven breedte van 25 tot 50 an9 centimeter uiteen. De landbouw ondersteunt de ent doelstelling om te werken aan 'e^ ichoner oppervlaktewater, zegt -Nj Klompe uit Wolphaartsdijk. ,Us voorzitter van de werkgroep 1U> fakkerbouw zal hij op 13 april als Jéén van de twee gemachtigden -e« de protesterende boeren in Den zij* Haag vertegenwoordigen. Maar nou da! tegenover het Lozingenbe sluit geen enkele financiële ver- Wa!|oeding staat, klopt niet in de lin-ogen van de boeren. De reden lienom de teeltvrije zone voor ieder- ien%en in te stellen, is een gevolg /erTan het feit dat niet te achterha len is wie precies vervuilt. De iFiftiesband 2Tones in radiocompetitie vetkuiven VLISSINGEN - De Vlissingse fifties-band The 2Tones doet morgen, zondag, mee aan de Na tionale Vetkuivencompetitie van Het Steenen Tijdperk op Radio 2. In dit radioprogramma wordt de beste vertolker van muziek uit de jaren vijftig geko- Fhe 2Tones bestaat uit ei-varen muzikanten uit het rock'n'billy circuit die onder meer speelden n Bobo's, Donuts en Swingto- nes. Zelf omschrijven de muzi kanten hun stijl als swing a bil- een combinatie van de nuziekstijlen uit de jaren veer- en vijftig waarin swing, jive, rockabilly en country swing de joventoon voerden. Er wordt gespeeld op originele instru menten uit de jaren vijftig. De jitzending van Het Steenen Kjdperk begint om 14 uur, de Ifetkuivencompetitie zelf duurt ten 15 tot 16 uur. Het publiek tan stemmen welke band het leste is, per telefoon of per in- emet (www.avro.nl). De beste iand wordt uitgenodigd voor de inale, volgende week. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nj e-mail: redactie@pzc.nl maatregel drukt dus op alle landbouwers. Terwijl het wel mogelijk is, als je netjes werkt, om precies tot het randje te spuiten. Je moet op de wind let ten en goede materialen gebrui ken", licht Klompe het agra risch bezwaar toe. De boeren vrezen vooral de toekomst. De kans is groot dat de teeltvrij e zo ne in 2003 met nog eens 75 centi meter wordt opgerekt. ,,De deur is nu opengezet voor een beper king van het eigendomsrecht van boeren", stelt de voorzitter. De landbouw wil dat de spuit- vrije zone wordt geschorst en dat er een compensatieregeling wordt getroffen. Ook moet, stelt Klompe, gekeken worden naar een verdere uitbreiding van de regeling akkerrandenbeheer. De Nederlandse overheid moet zich bovendien sterk maken, vindt hij, om de braaklegrege- ling die in Brussel ligt ook in Ne derland toe te kunnen passen. Deze compensatieregeling gaat uit van een strook van minimaal twintig meter breed. ,,Perk je dat in tot drie meter dan kun je daar in Nederland ook iets mee. Het is tenminste de moeite van het proberen waard, want dan zou het Nederland per saldo niets hoeven te kosten." De braaklegregeling is in het le ven geroepen om de overpro ductie van graan aan banden te leggen. Inkrimping van twintig tot drie meter kan voor Neder land aannemelijk worden ge maakt, denkt Klompe. „Omdat hier elke meter grond wordt ge bruikt." Tegen overtreders van het Lozingenbesluit wordt niet direct handhavend opgetreden, omdat de maatregelen drastisch zijn en er pas in een laat stadium duidelijkheid over de nieuwe wet is gekomen. Dat geeft, zegt Klompe, een mooie speelruimte aan de overheid om een systeem te ontwikkelen waar de land bouw mee is gediend. Emulgatoren-fabrikant Emulsion Holland BV onderzoekt de mogelijkheid om in de binnenstad van Zierikzee te blijven. foto Janne Wolterbeek door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De door de gemeente Schouwen-Duiveland zo vurig gewen ste verhuizing van het bedrijf Emulsion Holland BV naar bedrijventerrein De Zuidhoek is nog lang niet zeker. In overleg met de provincie onderzoekt de emulgatoren-fabrikant onder meer de mogelijkheid om aan de Scheepstim merdijk gevestigd te blijven. Het ver vuilde perceel kan worden gereinigd, zonder dat het bedrijf daarvoor hoeft te verhuizen. De voormalige gemeente Zierikzee en de gemeente Schouwen-Duiveland hebben jarenlang een financiële reserve opgebouwd voor de verplaatsing van het milieubelastende bedrijf. In okto ber 1999 bood milieuwethouder G. J. van de Velde-de Wilde de directie van Emulsion Holland aan om 1,4 miljoen bij te dragen in de bedrijfsverplaatsing, die in totaal zo'n 2,5 miljoen kost. Ook is de gemeente bereid ruim acht ton in desaneringskostenbij te dragen. De ge meente wil dat op de plek van het be drijf luxe appartementen worden ge bouwd. Dit aanbod was voor Emulsion aanlei ding om de mogelijkheid van verhui zing naar bedrijventerrein De Zuid hoek te onderzoeken. Het besluit van de provincie Zeeland om de vervuilde grond onder de fabriek te laten saneren, speelde hierbij ook een rol. Inmiddels blijkt dat verhuizing naar de Zuidhoek niet de enige optie is voor zo wel Emulsion Holland als voor de pro vincie. Directeur H. J. Doeleman geeft aan dat de uiteindelijke beslissing af hangt van het gunstigste prijskaartje. Het meest theoretische alternatief is verplaatsing van de hele productie naar Denemarken, aangezien het een Deens- Nederlandse onderneming is. Een reë ler alternatief is volgens Doeleman dat Emulsion investeert in de huidige loca tie aan de Scheepstimmerdijk. Alternatief Doeleman benadrukt dat deze alterna tieve optie pas in beeld komt, als het be drijf het financieel niet rond krijgt om naar de Zuidhoek te verhuizen. „We zijn wel bereid om te verhuizen. Maar we hebben meer inkomsten nodig. De gemeente is ons al zeer tegemoet geko men. maar we hopen dat de provincie ook een bijdrage zal leveren.Emulsion is daarover volgens Doeleman op dit moment in onderhandeling met de pro vincie. Volgens een woordvoerder van de provincie zou sanering van de ver vuilde grond juist goedkoper kunnen uitvallen, als het bedrijf niet verhuist. „Er blijft dan een bedrijfsbestemming op het perceel zitten, en dat betekent dat we minder ingrijpend hoeven schoon te maken dan wanneer er wo ningbouw zou plaatsvinden." Wethou der van de Velde is teleurgesteld dat zowel Emulsion als de provincie de mo gelijkheid openhouden dat het bedrijf aan de Scheepstimmerdijk gevestigd blijft. „Dat daar over gepraat is. is nieuw voor mij. Ik zou het een trieste zaak vinden als Emulsion niet naar De Zuidhoek gaat. We hebben als gemeen te onze nek behoorlijk uitgestoken door bijna anderhalf miljoen beschikbaar te stellen. We willen het bedrijf behouden voor Zierikzee, maar liever niet op die plek. Emulsion Holland streeft ernaar nog voor de zomer van dit jaar een definitie ve beslissing te nemen door Marcel Modde en Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De fractievoor zitters uit de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland zijn te vreden over de resultaten van het organisatie-onderzoek van KPMG. Het rapport legitimeert volgens hen de al langer levende gedachte in de lokale politiek dat structuur en beleid van de gemeente ingrijpend moeten worden veranderd. Dat zoiets niet kan zonder de nodige offers op het personele vlak en het voorzieningenniveau, ook daar zijn ze het in dit geval roerend over eens. Nagenoeg de meeste partijen zien in de rapportage aanlei ding te pleiten voor privatise ring van bepaalde gemeentelij ke diensten. Genoemd worden in dat verband vooral de reini gingsdienst en het groenonder houd. Daarnaast spreken diver se fracties hun voorkeur uit voor verzelfstandiging van" dorps huizen. Raadsbreed geldt de steun voor de conclusie dat het gemeentelijk personeelsbe stand het wel met een paar men sen minder afkan. Tevens wordt de gedachte onderschreven dat het managementteam de touw tjes strakker in handen moet ne men, zodat duidelijker wordt waar de verantwoordelijkhe den liggen. WD-voorman J. Geleijnse was namens zijn collega's afgevaar digd in de klankbordgroep die de totstandkoming van de rap portage heeft begeleid. Volgens Geleijnse is het nog te vroeg een politiek waardeoordeel uit te preken over de resultaten. Wel gaf hij aan het rapport te be schouwen als een solide basis voor een discussie over de uit gaven en inkomsten van de ge meente. „Dit moet worden ver taald in concrete stappen." Wat het CDA betreft kan dat worden gezocht in het afstoten van taken. Als voorbeeld noemt fractievoorzitter C. Legemaate het onderbrengen van groenon derhoud bij het werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek. Daar naast moet volgens Legemaate ook serieus worden gekeken naar het privatiseren van sport velden en dorpshuizen. ,,Je kunt de belastingen niet blijven ver hogen." Coalitiegenoot W. Renden van de PvdA ziet in privatisering daarentegen geen wondermid del: „We moeten eerst onderzoe ken wat de consequenties zijn en of het écht bezuinigingen op levert. Wat natuurlijk wel ge bleken is uit het rapport, is dat we op Schouwen-Duiveland een heleboel zelf doen, waar an dere gemeenten dat uitbeste den. Hoe de organisatie effici ënter kan en waar dan precies de winst valt te halen, moet het ambtelijk apparaat volgens Renden zelf aangegeven. Dieptepunt SGP/GPV-fractievoorzitter G. Houtekamer beschouwt het KPMG-rapport als een 'be stuurlijk dieptepunt'. „Dat we na drieëneenhalf jaar moeten concluderen dat we er zó voor staan. is verschrikkelijk." Vol- De gemeente Schouwen-Duiveland kan volgens het rapport van KPMG met minder personeel toe. gens hem moeten er vergaande consequenties uit worden ge trokken. „Dit is niet vrijblij vend. De gemeenteraad moet het college opdrachten raeege- De RPF van J. van den Berge ziet in het rapport de bevestiging van de fout om bij de totstand koming van de nieuwe gemeen te af te stappen van het inte graal management. Dat heeft de slagvaardigheid ondermijnd, meent hij. Een soortgelijk geluid komt van foto Janne Wolterbeek GroenLinkser H. de Vries. „We zijn topzwaar, maar op de ver keerde plaatsen. Verder is er voor mij niets nieuws onder de zon verschenen. Of het moet zijn dat het nu eindelijk eens is door gedrongen tot de rest van de club." D66'er J. van der Veer reageert 'blij en bedroefd tege lijk'. „Blij omdat wordt beves tigd wat wij als fractie al lang roepen, dat het goedkoper en ef ficiënter moet. Bedroefd dat daar nou zo'n duur onderzoek voor nodig was. Het is nu aan de politiek om keuzes te maken." Auto gestolen bij' recreatiepark BROUWERSHAVEN - In de nacht van donderdag op vrijdag is in Brouwershaven een zilvergrijze Mercedes gestolen. De auto stond geparkeerd voor een recreatiewoning. De eigena resse heeft niets van de diefstal gemerkt. Banden van BMW gestript ZIERIKZEE - De Zierikzeese eigenaar van een B WM ontdek te vrij dagochtend dat twee achterbanden inclusief velgen van zijn auto waren afgehaald. De wagen stond geparkeerd voor de woning van de eigenaar aan de Mosselboomgaard. De nog onbekende dader had de auto op stenen gezet.. Zwemmend redders tweede VLISSINGEN - De Vlissingse Sandra Temmerman heeft bij het WK zwemmend redden voor landenteams twee tweede plaatsen behaald: met de damesestafetteploeg op de vier keer vijftig meter hindernis en met dezelfde ploeg op de vier keer vijftig meter torpedo-estafette. Op beide estafettes werd het Nederlandse record scherper gesteld. Gulle gaven voor Dierplezier HOEDEKENSKERKE - Er zijn al enkele duizenden guldens ingezameld om Stichting Dierplezier in Hoedekenskerke uit de brand te helpen. Het hulpcomité heeft zo'n 1600 gulden binnen, terwijl er voor ongeveer 500 gulden aan toezeggingen zijn gedaan. Daarnaast heeft het comité van diverse kanten goederen en dierenvoer gekregen om het dierenparkje weer van de grond te krijgen. Dierplezier werd begin deze maand door brand verwoest. Daarbij kwam een groot aantal dieren om het leven. Een tele visie die op de standby-stand stond, blijkt de oorzaak van de brand te zijn geweest. Dokbrug tijdelijk afgesloten MIDDELBURG - De Dokbrug nabij de Middelburgse Buiten haven wordt vanaf dinsdag 28 maart afgesloten voor gemoto riseerd verkeer. Door de afsluiting van de Stationsstraat in Middelburg is de hoeveelheid gemotoriseerd verkeer op de Dokbrug sterk toegenomen. De kwaliteit van het brugdek kan deze sterke toename niet aan. Afdeling Oogheelkunde verhuist MIDDELBURG - Wegens ruimtegebrek verhuist de afdeling Oogheelkunde vanuit het Jan Matenhuis naar het Medisch Centrum Middelburg, MCM, aan het Noordbolwerk. Met de verbouwingen die nodig zijn om Oogheelkunde in het MCM te kunnen plaatsen wordt woensdag 29 maart begonnen. Tot de ingebruikname 22 mei kunnen bezoekers met een afspraak gewoon langskomen in het Jan Matenhuis. De polikliniek Psychiatrie blijft wel in het Jan Matenhuis gevestigd. Reprimande voor storten beton SAS VAN GENT - Aannemer Hercuton is bij de bouw van het glucose-opslagstation voor Frans Maas Logistics door de gemeente Sas van Gent op de vingers getikt. Hercuton heeft in de laad- en loskuil van de opslaghal. die ten noorden van Ce- restar komt te liggen, niet-gecertificeerde beton gestort. Volgens de bouwvergunning mag alleen beton dat met het Ne derlandse Komo- of het Belgische Benor-keurmerk is gecerti ficeerd, gebruikt worden. De gemeente heeft nu gedreigd de bouw stil te laten leggen als Hercuton het goedkopere beton blijft gebruiken voor de rest van de vloer. Bij Hercuton wilde vrjidag niemand een reactie geven. steuning te geven van een conci erge en een administratieve kracht. Directeuren van grotere basisscholen dienen helemaal niet meer voor de klas te staan. Als het aan de bovenschools managers ligt, worden ook de salarissen van onderwijzers fors opgeschroefd. De Rave: „Het aanvangssalaris in het onder wijs is best aardig, maar daarna gaat het met veel te kleine stap jes omhoog. De carrièremoge lijkheden zijn veel te beperkt en dat maakt het onderwij svak minder aantrekkelijk. Het wordt steeds moeilijker om va catures op te vullen Snel actie De Rave hoopt dat him bezoek de politiek én de minister van onderwijs doet beseffen dat er snel actie dient te worden on dernomen. „Nu zijn er mis schien nog geen echt grote problemen ontstaan, maar wij willen juist voorkomen dat het zover komt." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Om te voorko men dat onderwijzers en direc teuren het basisonderwijs de rug toekeren, moet de rijksover heid er honderd tot honderd vijftig miljoen gulden in inves teren. Directeuren moeten meer tijd krijgen voor hun manage menttaken en de salarissen voor leraren moeten omhoog. Dat vindt de Schouwse boven schools manager F. de Rave. De Rave reisde deze week samen met zes collega's uit heel Nederland, verenigd in het bo venschools netwerk van de Al gemene Vereniging van School leiders, naar Den Haag. Het doel was een gesprek met de onder- wijsspecialisten van de Tweede- Kamerfracties van PvdA GroenLinks, CDA en D66. De Rave: „Wij hebben een aantal voorstellen tot verbetering van de situatie in het basisonderwij s gedaan. We hopen dat de poli tiek de voorstellen overneemt en druk uitoefent op minister Hermans van onderwijs om de situatie drastisch te verbete ren." En dat is volgens De Rave hard nodig, want het dreigt mis te gaan in het basisonderwijs. De functie van schooldirecteur of locatiemanager is de laatste ja ren minder aantrekkelijk ge worden. Van de directeur wordt verwacht dat hij niet alleen de school leidt, maar ook de vuil niszak buiten zet, pleisters plakt op geschaafde kin derknieën en daarnaast ook nog eens lesgeeft. En dat alles tegen een beloning, die volgens De Ra ve niet in verhouding staat tot de zwaarte van de baan. Dat moet op termijnreen keer misgaan, denkt De Rave. „We moeten voox-komen dat mensen die we keihard nodig hebben uit het onderwijs vertrekken." Daarom moet de basisschooldi recteur in de visie van De Rave veel meer tijd krijgen voor zijn managementtaken. „Bij kleine re basisscholen, zoals je in Zee land veel ziet, hebben de school directeuren er meestal negen uur per week voor en dat is veel te weinig." De Rave en zijn collega's vinden dat directeuren van scholen met minder dan tweehonderd leer lingen, minstens drie dagen per week moeten krijgen voor het managementwerk. Dat kan vol gens de schoolleiders door de directeur/locatieleider onder- Schrijfavond Amnesty ZIERIKZEE - De werkgroep Schouwen-Duiveland van Am nesty International houdt maandag 27 en dinsdag 28 maart schrijfbijeenkomsten. Er gaan brieven naar de autoritei ten van Egypte, Equatoriaal Guinee en Colombia. Brief schrijvers kunnen op maandag avond 27 maart van zeven tot half negen terecht in de gerefor meerde kerk aan de Platboslaan in Burgh-Haamstede en de vol gende dag vanaf tien uur 's mor gens op het adres Oosterweegje 7 in Noordgouwe. Paardenman A. Steendijk overleden NIEUWERKERK - Andries Steendijk, erevoorzitter van de Bond van Paardenfokkers op Schouwen-Duiveland, is don derdag op 85-jarige leeftijd overleden. De Nieuwerkerker Steendijk was tientallen jaren voorzitter van de bond die zich bezighield met de fok van werk paarden en werd in 1992 hier voor onderscheiden met*de ere medaille in goud. verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33