Koop wint ostuum idsproces Verzamelaars Europamunten moeten een loep aanschaffen iPZC Stuwmeer vakantiedagen belastingvrij Aanvaring binnenvaartschepen op de Waal Opwinding over kunsthart overvalt chirurg Lahpor Eerwraak lijkt motief voor 14-jarige jongen om man te liquideren Kleine belegger mag kosten werkkamer van fiscus aftrekken binnenland bloedbank aansprakelijk Amsterdam al in EK-voetbalsfeer Ouders krijgen lesgeld terug zaterdag 25 maart 2000 ior Gerard de Kleine 1RONINGEN - Wijlen Wieger en Koop heeft het 'Groninger aids- sPr0CCS' P°stuum gewonnen. De echtbank in Groningen stelde Jisteren het Academisch Zie- Groningen (AZG) en ïtatjjioedbank Sanquin aansprake- ■bbëijk voor de gezondheidsschade urfflie bij de aan aids overleden loop was aangericht. rechtbank bepaalde gisteren Jat Koop recht heeft op een ver van anderhalve ton itzfoor immateriële schade. Voor buiiet vaststellen van de materiële rvichade zijn nog onvoldoende (-jgpgegevens voorhanden. Naar het lordeel van de rechtbank zal liettemin bij de bepaling daar- /an minimaal rekening moeten 1 worden gehouden met een be- Hrag van 225.000 gulden. In mei ..„Slechthorenden 5 v«willen niet aan boorapparaat lk?MENALDUM - F.en kwart van suile Nederlandse slechthorenden aal(Leigert een hoorapparaat. Ze meivillen niet als patiënt worden weet KNO-arts Lex Schade van het Medisch Cen- im Leeuwarden (MCL). iommigen zijn bang hun baan wijt te raken. Anderen huive- ;n bij het beeld van een hoor- lestel of schrikken terug voor le kosten. luim 1,5 miljoen Nederlanders ete,zijn slechthorend en ongeveer 1.1700.000 zouden een hoorappa- iraat moeten dragen. Slechts een kwart doet dit, schat Schade. er§De KNO-arts sprak gisteren in 's ojMenaldum op een landelijk jrloPy&ppsium van de Nederlandse po^ereniëing voor Slechthoren- Iden over slechthorendheid en werk. GPD door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Werknemers kunnen in de toekomst vrijwel onbeperkt vakantiedagen op sparen zonder dat ze er belas ting over moeten betalen. Een stuwmeer van maximaal 250 vakantiedagen zal belasting vrij zijn. Daarnaast geldt een verlofspaarregeling, waarmee mensen na tien jaar sparen maximaal een jaar kunnen stoppen met werken. In zijn allerlaatste daad als staatssecretaris van Financiën heeft W. Vermeend besloten dat een stuwmeer van vakan tiedagen slechts in extreme gevallen tot een belastingaan slag zal leiden. In zijn oorspronkelijke wets voorstel, dat fiscale regels geeft met betrekking tot va kantiedagen en verlofsparen, kon men ten hoogste 25 vakan tiedagen belastingvrij aan houden. Dal kwam Vermeend op flinke kritiek te staan. Alle nu al bestaande stuwme ren zullen worden gerespec teerd als de nieuwe regels in 2001 ingaan. De nieuwe verlofspaarrege ling geeft werknemers de gele genheid maximaal tien pro cent van him werkdagen of hun loon in een fonds te stor ten, waar men later uit kan putten voor bijvoorbeeld een 'sabbatical leave'. Men blijft recht houden op de inhoud van het fonds als er van baan wordt gewisseld of als de werkgever failliet zou gaan. Vermeend stuurde zijn wijzi gingsvoorstel naar de Tweede Kamer kort voordat hij werd beëdigd als de nieuwe minister van Sociale Zaken. In zijn nieuwe hoedanigheid is hij ook verantwoordelijk voor dit voorstel, dat een coproductie is van Financiën en Sociale Zaken. GPD van dit jaar zullen de partijen daar onder toezicht van de rechtbank over onderhandelen. Aangezien Koop is overleden, verzoekt de rechtbank aan diens advocaat mee te delen wie ter zitting namens hem zal op treden. In april 1998 stelde Koop in kort geding dat hij als 12/13-jarige hemofiliepatiënt in de kinder kliniek van het AZG besmet was geraakt met het HIV-virus, dat aids tot gevolg heeft. De besmetting werd veroor zaakt door een preparaat dat de Bloedbank had verstrekt. In juli vorig jaar overleed Koop op 26- jarige leeftijd aan aids. Tijdens het kort geding van twee jaar geleden bleek essentiële infor matie uit de dossiers van Koop verdwenen te zijn. De Bloed bank Noord Nederland had juist een jaar daarvoor die be scheiden door de papierver snipperaar gehaald. Directeur dr. C. Th. Smit Sibinga deed daar toen ter zitting buitenge woon luchtigjes over. „Mijn bloedbank is geen pakhuis voor papier." In het vonnis merkt de recht bank onder meer op dat het AZG en Sanquin tekort zijn ge schoten in hun verplichting maatregelen te nemen in het be lang van de veiligheid van Koop en dat zij hun informatiëver- plichting jegens de patiënt heb ben geschonden. „Dit is het vonnis waar Wieger voor streed", reageerde zijn raadsvrouw M. Stroink giste ren. Het AZG en de Stichting Bloed- voorziening Sanquin zijn door het vonnis bedrogen in hun ver wachtingen. „Wij hebben de zaak doorgezet omdat ons niets te verwijten valt. Als de rechter dat anders ziet, dan is dat zuur", zo verklaarde de woordvoerder van het AZG. De zegsman van Sanquin: „Wij zijn teleurge steld." GPD NIJMEGEN - Een Belgisch en Duits binnenvaartschip zijn gister morgen op de Waal bij de aansluiting met het Maas-Waalkanaal ter hoogte van Weurt en Valburg met elkaar in aanvaring gekomen. Het Duitse schip, geladen met sojabonen, zonk. Ook de Belgische bin nenvaarder Tony R. maakte water, maar werd drijvende gehouden door een blusboot en een andere schip. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De aanvaring is vermoedelijk een gevolg van een elektrische storing aan boord van de Tony R. Het scheepvaart verkeer was niet gestremd, maar moest wel vaart minderen. De brandweer begon gistermiddag in samenwerking met enkele binnenschippers met het wegpompen van het water in beide sche pen. De Scheepvaartinspectie en de politie stellen in het weekeinde een onderzoek in naar de oorzaak van de aanvaring. foto Hans Broekhuizen/GPD Overal groen is boem DROUWENERMOND - Twee keer groen is boem. Daar kwa men twee automobilisten uit Nieuw-Buinen en Drouwener- mond gisteren achter op een kruispunt in Drouwenermond. Een tijdelijke verkeerslichteninstallatie stond voor beiden op groen. Zij reden dus door en botsten op elkaar met behoorlijke schade aan beide auto's als gevolg. De automobilisten verweten elkaar door rood te zijn gereden. De politie vertelde hen dat ze allebei door groen waren ge gaan. Dat kwam door een fout in de fasering van de verkeers lichten. De politie onderzoekt wie aansprakelijk is: de aanne mer die aan de weg werkte of het bedrijf dat de installatie heeft neergezet. ANP Luchtmachtchef gelauwerd SOESTERBERG - Scheidend luchtmachtchef luitenant-ge neraal Droste (55) is gisteren benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Droste (55) kreeg de onderscheiding op vliegbasis Soesterberg bij de over dracht van het bevel over de luchtmacht aan zijn opvolger, luitenant-generaal Berlijn. Minister De Grave roemde 'de indrukwekkende carrière van bijna 38 jaar' van Droste. Diens afscheid komt precies een jaar nadat 'zijn' F-16 vliegtuigen door de NAVO werden ingezet voor bombardementen op Joegoslavië. Droste kreeg wegens zijn leiddinggevende en coördinerende rol tijdens die NAVO- operaties boven Bosnië en Kosovo eerder deze week de Ame rikaanse Legion of Merit, Degree of Commander. Begin dit jaar kreeg hij al een hoge Duitse onderscheiding. ANP Hypotheekrente omlaag HEERLEN - De hypotheekrente vertoont de neiging te dalen Vanaf maandag brengt het grootste Nederlandse pensioen fonds, ABP, lagere tarieven in rekening. Vooral voor hypo theek vormen met een rente die relatief lang vast blijft, is de daling behoorlijk. Zo gaat bij een 20-jarige lening zonder af lossing de rente met 0,6 procent omlaag naar 6,6 procent. Voor hypotheken waarvan de rente minder lang vaststaat, is de daling veel kleiner. De daling is dan ook vooral te danken aan ontwikkelingen op de kapitaalmarkt. Ook verzekeraar Delta Lloyd kondigde gisteren een tariefsdaling aan. ANP Zestien miljoen voor Mozambique DEN HAAG - De inzamelingsactie van de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) voor de slachtoffers van het nood weer in Mozambique heeft inmiddels 16 milj oen gulden opge leverd. Dit maakte L. Valstar, coördinator van de actie, giste ren bekend. Gironummer 800800 staat nog steeds open voor giften. Vorige week zijn bij twee miljoen huishoudens machti gingskaarten verspreid. Over de opbrengst hiervan was giste ren nog niets bekend. Stichting Dorkas Hulp Internationaal in Andijk heeft samen met World Vision Nederland en het Internationaal Christelijk Steunfonds (ICS) circa 300.000 gulden opgehaald. Dorkas za melt verder goederen in voor de slachtoffers in Mozambique, zoals voedsel, kleding en keukengerei. ANP Gouden Pennetje voor Koelewijn DEN HAAG - Redactrice R. Koelewijn (29) van NRC-Han- delsblad krijgt het Gouden Pennetje 2000de aanmoedigings- prijs voor jong journalistiek talent. Koelewijn krijgt de prijs voor drie artikelen over morele kwesties. Het Pennetje wordt jaarlijks toegekend door het Genootschap van Hoofdredac teuren en bestaat uit een oorkonde en 7500 gulden. Er waren eervolle vermeldingen voor A Dasselaar van week blad Elsevier (artikelen over internet) en F. Hendrickx van het persbureau Geassocieerde Persdiensten (GPD). Hij schreef een aantal economische reportages. ANP door Helma van den Berg UTRECHT - De opwinding over ide ontwikkeling van een kunst- hart dat ook geschikt zou zijn b Ivoor mensen, heeft de Utrechtse ihart-longchirurgL. Lahpor (51) an compleet overvallen. „Onze angst is dat doodzieke patiënten nu denken dat een kunsthart hen kan redden. Maar daarvoor is het te vroeg. We hebben op dit moment nog niemand iets te bieden." 'Binnen circa acht maanden wil Lahpor in het Hart-Long Cen trum in Utrecht voor het eerst een Nederlandse patiënt met |een kunsthart in leven houden. Het apparaat dat het zieke hart moet vervangen is gemaakt van kunststof en titanium. De ko mende drie jaar zal bij vijf of zes patiënten zo'n hart worden ge ïmplanteerd. Afhankelijk van de ervaringen van deze mensen, wordt een programma voor kunsthartimplantatie opgezet. Lahpor: „Het kunsthart komt niet in de plaats van harttrans plantaties. Dat blijft bij een ern stige aandoening de beste optie. Want met een hart van een do norzijn mensen vaak na vijftien jaar nog in leven. Een kunsthart moet na twee tot vijf jaar al wor den vervangen omdat de motor slijt. De patiënt moet dan weer worden geopereerd." door Carine Neefjes AMSTERDAM - Een 14-jarige Colombiaanse jongen die vorige week in Amsterdam een 20-jari- ge man doodschoot, heeft moge lijk uit eerwraak gehandeld. De jongen had van twee oudere mannen de opdracht gekregen zijn landgenoot dood te schie ten. De jongen had te horen gekre gen dat de 20-jarige man 'zich op een verkeerde manier met zijn zwangere zus bemoeide'. Kritiek politie op Peter R. de Vries HEERLEN - De gijzeling in Helden vorige week vrijdag heeft langer geduurd door de inmenging van misdaadver slaggever Peter R. de Vries. Die harde kritiek uitte gisteren korpschef Van Baarle van de po litie Limburg-Noord. De verslaggever was niet in de eerste plaats uit op bemidde ling, maar op het maken van een tv-programma, zei Van Baarle tijdens een persconferentie. De Vries verwerpt de beschuldi gingen. Als bewijs voert hij twee brieven van de gijzelnemers die schrijven dat hij er mede voor gezorgd heeft dat de gijzeling geweldloos is afgelopen. GPD Volgens de politie in Amster dam, die de arrestatie van de jongen gisteren bekendmaakte, is het in Nederland nog niet eer der voorgekomen dat een 14-ja- rige is aangezet tot liquidatie. De Colombiaanse opdrachtge vers hadden de dader wijs ge maakt dat minderjarigen in Ne derland nooit worden gestraft. Volgens woordvoerder S. cle Klerk van j ustitie in Amsterdam kan de jongen een gevangenis straf laij gen van maximaal een jaar. De rechter kan tevens be sluiten tot dwangverpleging in een jeugdimïchting voor een periode van maximaal zes jaar. Justitie in Amsterdam onder zoekt of de familie-eer is ge bruikt als dekmantel voor een criminele afrekening. Rechters en officieren van justitie worden vaker geconfronteerd met za ken waarbij verdachten zich be roepen op eerwraak. Volgens Clementine van Eek van de Universiteit van Amster dam (UvA), die binnenkort pro moveert op een onderzoek naar eerwraak in Nederland, gaat het hier niet om een incident. „Het gebeurt vaker, maar het ministerie van Justitie regi streert de zaken niet. Kennelijk omdat het een verschijnsel is uit de mediterrane cultuur, dat ove rigens ook in Latijns-Amerika voorkomt", zegt cultureel-an- tropoloog Van Eek die in Neder land stuitte op dertig zaken van eerwraak sinds 1970. GPD Het grote voordeel van het kunsthart is vooral dat het te kort aan donorharten er enigs zins mee wordt gecompenseerd. Net als een kunstheup en kunst- hartklep, wordt het kunsthart niet door het lichaam afgesto ten. Het kan helemaal zelfstan dig in het lichaam functioneren. Het werkt op energie van een draadloze batterij die gewoon in de kleding kan worden gedra gen. Er zijn geen draden nodig die huid en ingewanden kunnen infecteren. En het kunsthart pompt geluidloos bloed door de aderen." Het eerste elektro-hydraulische Abiomed-kunsthart, genoemd naar het Amerikaanse bedrijf dat het heeft ontwikkeld, heeft nog een bijzondere eigenschap: net als het menselijke hart laat het verliefde mensen blozen en klopt het bij schrik sneller dan normaal. Lahpor: „Bij stem mingswisselingen verwijden de bloedvaten zich en gaat het hart sneller kloppen. Een kunsthart verwijdt zich niet, maar krijgt via sensoren wel door dat het tij delijk even sneller bloed moet rondpompen." Het kunsthart is niet goedkoop: het kost naar schatting tussen de 95.000 en 130.000 gulden. De kosten komen voorlopig voor rekening van het ziekenhuis, maar binnenkort wordt hier over met de zorgverzekeraars onderhandeld. GPD AMSTERDAM - Het Europese Kampioenschap voetbal is nog elf weken weg. Maar in Amster dam zijn verschillende woningen tegenover het Centraal Station nu al versierd in verband met het sportevenement dat in Nederland en België wordt gehouden. foto Phil Nijhuis/GPD van onze redactie binnenland ECHT - De Consumentenbond wordt de laatste weken bestookt met vragen over de praktijken van Benelux Muntkantoor Goe de in Echt. De firma biedt in folders onder meer speciale gouden Europamunten aan. De eerste munt kost slechts een tientje, maar wie de collectie wil uitbreiden, betaalt voor ieder volgend exemplaar 106,95 gul den. De volledige verzameling bestaat uit 24 munten. Belangstellenden die de kennisma- kingsmunt bestellen doen er ver-standig aan meteen een loep aan te schaffen. De munt is niet groter dan het knoopje van een overhemd en gaat compleet verlof en in de bijgeleverde bewaarcassette. In de ronkende folder ogen de munten be hoorlijk robuust. Daar hebben ze nog het formaat van een bescheiden onderzettertje. Maar de kleine lettertjes spreken andere taal. Wie daar niet overheen leest, kan zien dat het in werkelijkheid niet overhoudt. Er wordt 'eerlijk' melding gemaakt van een doorsnee van een schamele 13,5 millimeter. Wie niet kippig is, zou dus beter kunnen we ten voordat de bestelling de deur uitgaat. Bonte hond Daarom valt Benelux Muntkantoor Goede weinig te verwijten, aldus de Consumenten bond. „Het verdient geen schoonheidsprijs, maar strafbaar is het niet", zegt een woord voerster. De firma in Echt is voor de Consu mentenbond bepaald geen onbeschreven blad. Zeker toen het bedrijfje nog opereerde onder de namen Goede Holding, Gode Art Collection en Goldina stond het bekend als de bonte hond. „Toen regende het klachten, vooral omdat van onze redactie binnenland DEN HAAG - Wie actief in aan delen of in vastgoed belegt en daarvoor thuis een speciale werkkamer heeft, mag de kos ten daarvan voor de inkomsten belasting aftrekken. Het maakt daarbij niet langer uit welk be drag wordt belegd. Dat blijkt uit een arrest van de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege van Nederland. Tot nu toe mochten alleen zeer vermogende mensen dergelijke kosten van de belasting aftrek ken. De groep die daaronder viel, was dan ook relatief klein. De uitspraak levert de beleggers per persoon al gauw honderden tot vele duizenden guldens be lastingvoordeel op. Huurders mogen voor de kamer twintig procent van de jaarlijkse huur prijs aftrekken. Degenen die een eigen woning hebben, mogen bij benadering vijftig procent van het huurwaardeforfait aftrek ken. Overigens mag de kamer alleen worden gebruikt voor het ver mogensbeheer: hij mag bijvoor beeld niet ook als strijkkamer worden gebruikt. „Er mag geen speelgoed rondslingeren, of een werkbank staan", aldus M. Lig- tenberg van Fiscaal up to Date, een informatiedienst op het ge bied van fiscale rechtspraak. De Hoge Raad vernietigt met zijn arrest een eerdere uitspraak van het gerechtshof in Amster dam. Het hof gaf de belastingin specteur gelijk, die de aftrek post van een ambtenaar had geschrapt. Deze voerde enkele duizenden guldens op als af trekpost voor zijn werkkamer. De man belegde in slechts twee panden. ANP DEN HAAG - Ouders kunnen vanaf volgend schooljaar teveel betaald lesgeld terugkrijgen. Dat is nu alleen mogelijk als een leerling overlijdt of ernstig ziek is. Het kabinet stemde gisteren in met dit voorstel van minister Hermans (Onderwijs). Ouders met kinderen die mid den in het schooljaar aan een opleiding beginnen, van school soort veranderen of een diploma halen, krijgen door de maatre gel vele honderden guldens te rug. Lesgeld wordt betaald voor leerlingen in het voortgezet on derwijs en mbo die op 1 augus tus 16 jaar of ouder zijn. Leerlingen die bijvoorbeeld tussentijds de school met een di ploma verlaten, wat op het MBO wel gebeurt, krijgen het lesgeld terug voor elk kwartaal dat zij niet op school waren. Dat geldt ook voor een leerling die halver wege het jaar begint. Leerlingen in het leerlingwezen krijgen voor elke maand dat zij geen les kregen het cursusgeld terug. Leerlingen die geen diploma halen krijgen niets terug. Ook voor leerlingen die de school verlaten in verband met bijzondere familieomstandig heden, zoals een ernstige zieke ouder, wordt het mogelijk les geld terug te krijgen. ANP (Advertentie) de firma klanten bleef achtervolgen. Als je eenmaal wat besteld had, lieten ze je niet meer los. Ze stuurden doodleuk de ene na de andere vervolgbestelling plus bijbehorende rekening." Reprimandes Het leverde het bedrijfje een serie repri mandes van de Consumentenbond op en uiteindelijk stokte de klachtenstroom. „Kennelijk hebben ze hun leven gebeterd." Maar vragen komen er wel nog altijd bin nen, ook nu de firma is omgedoopt tot Bene lux Muntkantoor Goede. De meeste bellers informeren naar de betrouwbaarheid van het be-drijfje. En wat is dan het antwoord van de Consumentenbond? „Wij spreken geen waardeoordeel uit. Wel adviseren we mensen dat, als ze toch munten willen ko pen, ze dat beter kunnen doen bij een offici ële handelaar dan bij Goede." GPD NU 30% KORTING OP MAASLANDER OUD Als u nu Maaslander Oud koopt, ontvangt u 30% korting. Het enige wat u hiervoor hoeft te doen is uw kassabon op te sturen en een l stukje van de banderol (dat is de zijkant van de kaaskorst waar Maaslander op staat). Stuur dat samen met de ingevulde bon naar I antwoordnummer 573,1270 VB Huizen. Een post- (MAftC zegel Is niet nodig. Vergeet niet uw rekening- i nummer te vermelden (geen spaarrekening). ^LrlNDcR I Rekeningnr. Igeen spaarrekening) I Max-èOttMofllngpe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3