Onbegrip over actie deurwaarders Hogeschool Zeeland ontruimd PZC Debatteren over toekomst Zeeland Vrouwen overwegen zaak tegen schutters wegens discriminatie premie PZC zeeland Beroepsorganisatie noemt weren concurrent in Midden-Zeeland ongepastBenoeming Valente V Antonov-124 landt op basis Woensdrecht ZL-3: een verrassend Zeelandboek zaterdag 25 maart 2000 zbs 1 1 door Harmen van der Werf GOES - De Koninklijke Vereni ging van Gerechtsdeurwaar- lers (KVG) is ontstemd over de jezwaren die enkele Midden- Zeeuwse gerechtsdeurwaarders lebben ingediend tegen de ves tiging van een nieuw kantoor in Goes. Zij doorkruisen het beleid dat hun eigen beroepsorganisa tie heeft afgesproken met het ninisterie van Justitie. .Onbegrijpelijk en ongepast", ïoemt landelijk woordvoerder IV. C. J. Rosmalen van de KVG le actie van de Midden-Zeeuw- ;e gerechtsdeurwaarders. „Het s de eerste keer dat er een tandplaats wordt opengesteld p basis van een vrijer vesti gingsbeleid voor gerechtsdeur waarders. En dan gebeurt er Zoiets. Het heeft ons hogelijk verbaasd." S Zorgcentrum Veere sloopt en renoveert VEERE - Het zorgcen trum Nieuw-Sanden- burgh in Veere begint op zeer korte termijn met ge deeltelijke sloop en nieuwbouw van het zorg centrum. Alle voorberei dingen zijn inmiddels ge troffen en het is nog een kwestie van dagen en goed weer voordat de slo pershamer aan de slag kan. Het centrum wordt omge bouwd tot een compleet nieuw zorgcentrum met de belangrijkste vormen van ouderenzorg. In het centrum komen zowel een verzorgingsafdeling van de Stichting Protestantse Ouderenzorg op Walche ren (SPOW) en een ver- pleegafdeling van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ). In een leegstaand deel van het gebouw komen dertig verpleegplaatsen. De rechtervleugel van het ge bouw wordt omgebouwd tot vijftig woningen voor mensen van het zorgcen trum. Het voordeel van deze vorm van samenwer king is dat bewoners van het verzorgingshuis niet naar een vreemd ver pleeghuis hoeven als de noodzaak daar is. Zij kun nen voortaan in hun ver trouwde omgeving blij ven om verpleegd te worden. Voorheen had Nieuw- Sandenburg zestig bewo ners. Na de bouw is er nog maar ruimte voor vijftig mensen. Dat verschil wordt opgevangen door de bouw van een nieuw woonzorgcentrum in op het Oranjeplein in Veere. De komst van dertig men sen op de verpleegafde- ling gaat gelijk op met de inkrimping van Der Boe- de. Het aantal bedden op Walcheren blijft zo gelijk. De markt voor gerechtsdeur waarders is altijd gesloten ge weest. Standplaatscommissies bepaalden of zich een nieuwe gerechtsdeurwaarder in een re gio mocht vestigen. In feite wa ren dat de gevestigde gerechts deurwaarders. En die wezen vrijwel alle verzoeken af. Zij wilden geen concurrent erbij hebben. „Die gang van zaken deugde ab soluut niet", oordeelt Rosmalen. „De branche zat feitelijk op slot. Van concurrentie en marktwer king was geen sprake. Dat kan niet goed zijn. Concurrentie werkt in principe kwaliteitsver hogend en prijsverlagend." Het is de rijksoverheid geweest die in het kader van het markt - werkingsbeleid ervoor heeft gekozen ook de deurwaarders sector in vrijer vaarwater te brengen. De Koninklijke Ver eniging van Gerechtsdeurwaar ders is daarmee akkoord gegaan. In afwachting van wet geving is er dit jaar alvast een tijdelijk beleid opgezet. „Een schitterend beleid", volgens Rosmalen. Het nieuwe beleid maakt het mogelijk dat gerechtsdeur waarders zich vrijer kunnen vestigen. Een deskundigencom missie beoordeelt eerst alle aan vragen, onder meer op basis van een ondernemingsplan. En er wordt gekeken of er ruimte is in de markt. Wat betreft de nieuwe gerechtsdeurwaarder in Goes heeft de commissie geconclu deerd, dat de kandidaat, M. Ra ve uit Dreischor, aan alle eisen voldoet. Dat gevestigde Midden-Zeeuw se gerechtsdeurwaarders toch bezwaar hebben aangetekend, vloeit volgens KVG-woord voerder Rosmalen voort uit koudwatervrees. Hij trekt een vergelijking met het notariaat. Het vestigingsbeleid voor nota rissen is enkele jaren geleden al vrijer gemaakt. Dat leidde tot dezelfde soort schermutselin gen. Gesprek De KVG heeft de leden in Mid den-Zeeland nog niet aange sproken op hun actie. Daarvoor is het allemaal te vers. „En", zegt Rosmalen, „als individuele ondernemers mogen zij dit na tuurlijk doen, al staan wij er als beroepsorganisatie helemaal niet achter." De Goese zaak wordt begin volgende week behandeld tij dens een hoorzitting van het mi nisterie van Justitie in Den Haag. Tegen een beslissing van het ministerie van Justitie kan vervolgens nog beroep worden aangetekend. Over de afloop kan Rosmalen slechts gissen. „Het is de eerste keer dat zoiets zich voordoet." WOENSDRECHT - Op de vlieg basis Woensdrecht wordt reik halzend uitgekeken naar de komst, maandag 27 maart, van jen Russische Antonov-124 Condor. Hel is het één na groot ste vliegtuig op de wereld. Pe Antonov is een vrachtvlieg tuig, speciaal bedoeld voor zwa re transporten over grote af standen. Het vliegtuig is gehuurd door het bedrijf Road Air Cargo en levert een vlieg- tuigromp af voor Fokker Servi ces. Omdat de spanwijdte van jiet voertuig ruim zeventig me er bedraagt, blijft het bakbeest ja de landing op de startbaan ;aan. Daar wordt ook de romp itgeladen. De Antonov wordt om kwart over vier verwacht. De start raat, is de verwachting, wel met geluidshinder gepaard. Het vliegtuig meet in de breedte precies 73,3 meter, is 23 meter hoog en 69,1 meter lang. De An tonov-124 weegt ruim 400.000 kilo. Het uit 1982 stammende vliegtuig wordt bemand door gezagvoerder, co-piloot, twee boordwerktuigkundigen, navi gator en telegrafist. I&7E.|SLJJAR.M COR DE JONGE Bommelding verstoort tentamens door Johannis Kosten VLISSINGEN - Een bommel ding maakte vrijdagmorgen een voortijdig einde aan de tenta menweek van de circa duizend aanwezige studenten op de Ho geschool Zeeland (HZ). De Ex plosieven Opruimingsdienst onderzocht het hele gebouw maar kon niets verdachts vin den. Rond half een kon de poli tie het sein veilig geven. Voor het handjevol studenten dat de ont wikkelingen had afgewacht, konden de tentamens weer be ginnen. De rest had inmiddels al een begin gemaakt met het vie ren van het weekeinde. De bommelding kwam rond kwart over tien binnen via een externe lijn van de school. Di recteur Adri de Buck van de HZ: „De beller gaf aan dat er zich een bom in het gebouw bevond die om 11 uur af zou gaan. Uit de boodschap bleek dat het ging om een bandopname. De politie gaat nu onderzoeken of er nog meer te herleiden valt uit het be richt. Verdachten zijn er nog niet, maar zeer waarschijnlijk is het een student die geen zin had tentamens te maken." Veiligheid Volgens de directeur moet je daar van tevoren nooit van uit gaan. „De veiligheid van men sen is de hoogste prioriteit. Je moet zo'n melding altijd serieus nemen. Negen van de tien keer gaat het dan wel om een flauwe 'grap', maar de tiende keer kan het mis gaan. We hebben daar om ook meteen alle leerlingen geëvacueerd en de politie ge waarschuwd. Daarnaast hebben we ons Bedrijfs Hulp verleningsplan (BHV) in wer king gesteld. De drie teams die daaronder vallen coördineren elke mogelijke evacuatie." Donderdagmiddag was er ook al heel wat tumult op de HZ. De Buck: „Het BHV is drie jaar ge leden opgericht om de veilig heid van leerlingen en personeel te garanderen. Regelmatig wor den er daarom oefeningen in en om het gebouw gehouden. Don derdag was er een brand in de elektriciteitsruimte in scène ge zet met een drietal slachtoffers. Onze eerst reactie was dan ook dat we dachten dat er weer een oefening werd gehouden." De politie Zeeland is een onder zoek gestart naar de herkomst van de bommelding en de motie ven van de dader. loor Richard Hoving 1LISSINGEN - Wat voor toe- tomst willen we eigenlijk? Deze rraag staat centraal in het Zeeuwse duurzaamheidsdebat lat woensdag 29 maart in Vlis- lingen wordt gehouden. •e<» Koeten we inzetten op een ster- te economische groei of willen ve de rust en de ruimte van de jroene delta koesteren? Politici en vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties discussiëren onder leiding van P. Vollaard, voorzitter van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling. De deelnemende politici zijn L. van Dijke, frac tievoorzitter van de RPF in de Tweede Kamer, en de Zeeuwse WD-gedeputeerde voor ruim telijke ordening J. G. van Zwie- ten. De overige panelleden zijn R. van Nunen van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereni ging, T. van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie, orga nisatieadviseur J. Tas en jour nalist/publicist C. Slager. Het Zeeuwse duurzaamheids debat maakt onderdeel uit van een reeks van bijeenkomst die op verschillende plaatsen in het land worden gehouden. Het ini tiatief voor de debatten is afkomstig van de twaalf Neder landse Milieufederaties, de Nationale commissie voor in ternationale samenwerking en duurzame ontwikkeling (Ncdo) en de vereniging van Centra voor Internationale Samenwer king. door Jacques Cats MIDDELBURG - De Utrechtse advocaat P. Doedens heeft met enige verbazing kennis geno men van de benoeming van de Middelburgse officier van justi tie J. Valente bij het landelijk parket. Daar gaat hij leden van het openbaar ministerie advise ren over de toepassing van de nieuwe wet bijzondere opspo ringsbevoegdheden. Doedens zegt aan de hand van door hem gedane strafzaken waarbij ook Valente betrokken was te hebben geconstateerd, 'dat hij niet bij uitstek de man is die er dol op is om volgens het boekje te werken'. „Als ik in die benoemingscommisie had geze ten, zou ik heel lang nagedacht hebben. De nieuwe wetgeving gaat uit van een grote integriteit van de functionarissen die be paalde beslissingen moeten ne men." Doedens herinnert eraan dat er na de IRT-affaire officieren van justitie naar buitenplaatsen zijn verdwenen. Valente hoorde daar ook bijDe Utrechtse straf pleiter vraagt zich af of een am bitieuze officier van justitie als Valente het in Zeeland wel zo naar zijn zin heeft gehad. Hij verwijst daarvoor naar een uit lating van Valente in een inter view. Daarin omschreef de staande magistraat zichzelf als iemand die met een Ferrari al leen maar rondjes mag draaien op een boerenerf. Crimeflghters Doedens stelt, nu ook de Am sterdamse officier Teeven uit het veldwerk van de bestrijding van de zware georganiseerde criminaliteit is verdwenen, vast dat de minister van justitie en het college van procureurs-ge neraal een einde hebben ge maakt aan het tijdperk van de crimefighters, 'waar Valente toch onder viel'. „Men wil ken nelijk meer gewone, normale verhoudingen in het kader van een sjiek proces. Men wal dat sensationele er helemaal uit hebben. Ik ben daar een voor stander van." Doedens voorspelt dat er, ook nu de nieuwe wet er is, even grote problemen ontstaan als tien jaar geleden al het geval was. De Rotterdamse advocaat Spigt stelt vast dat justitie in het ver leden een duistere naam heeft gehad m verband met het ver hullen van opsporingsmetho den. Valente - 'een pitbulletje, hoor' - en andere leden van het openbaar ministerie (OM) zijn nu volgens Spigt in de herkan sing om opening van zaken te geven en heel doorzichtig te la ten zien wat er plaatsvindt in een onderzoek. „Wij lopen er als advocatuur iedere keer weer te gen aan dat mensen die tippen afgeschermd worden. Wij kan nen niet nagaan - en de rechter dus ook niet - of mensen die tip pen misschien wel zelf crimineel zijn of misschien centjes in de tas hebben gekregen." Spigt verwacht dat de nieuwe wet een enorme werkbelasting voor het openbaar ministerie met zich mee zal brengen omdat veel bevoegdheden naar de offi cier van justitie zullen gaan. pagina 27: Valente mild Jongeren nemen kijkje in keuken installateurs GOES - Zeeuwse jongeren kun nen de komende weken mee doen aan doe-ochtenden in de installatietechniek. In verschil lende bedrijven kunnen jongens en meiden van het VBO, MAVO en groep 8 van de basischool on der deskundige leiding een werkstuk komen maken. Zes installatiebedrijven doen mee aan het project. Ze ontvan gen de deelnemers om half tien 's ochtends. Een half uur later be ginnen de activiteiten. De doe- dagen worden georganiseerd door de Vereniging van Neder landse Installatiebedrijven in samenwerking met het ROC Zeeland. Op 25 maart bijt La- roes Loodgieters en Installa teurs in Vlissingen het spits af. Verder volgen Van de Velde uit Yerseke en Hubert van de Vijver uit Hulst op 1 april, Wisse BV uit Goes en Jan de Ridder uit Aar denburg op 8 april, en tenslotte Saman Installateurs uit Zierik- zee op 15 april. Belangstellen den dienen zich tijdens kan tooruren aan te melden bij de betreffende bedrijven. door Lilian Dominicus KOEWACHT - Twee vrouwen, die onlangs werden geweigerd als aspirant-lid van de Koe- wachtse schuttersvereniging Sint Sebastiaan, beraden zich op juridische stappen. Het bestuur van de schutters vereniging vereniging wil hun lidmaatschap niet opnieuw overwegen, zo heeft het via be middelaar J. van Geelen van het Anti Discriminatie Bureau Zee land laten weten. De twee Koewachtse vrouwen, Desiree Elegeert en Marianne Want, vinden dat de schutters vereniging er een discrimine rend toelatingsbeleid op na houdt. Tijdens een hoofdelijke stemming op een algemene ver gadering werden beiden als lid geweigerd. Dit terwijl tijdens de voorlaatste vergadering twee mannen unaniem werden aan genomen. Het bestuur van Sint Sebasti aan beroept zich echter op de 135 jaar oude statuten van de vereniging, die bepalen dat ie der lid een meerderheid van de stemmen moet krijgen. „De weigering van het lidmaatschap is volledig legitiem", aldus voorzitter Alois Suy. Rechter Of Elegeert en Want daadwer kelijk naar de rechter stappen, hangt van een aantal factoren af. „Bij verenigingen en privé- personen schijnen de zaken an ders te liggen dan bij bedrijven en andere organisaties", ver klaart Desiree Elegeert. „We be spreken het daarom volgende week eerst met Van Geelen. De twee voelen zich gesterkt in hun overtuiging omdat de schuttersvereniging hen niet persoonlijk heeft benaderd. „We moeten het allemaal via via horen", zegt Elegeert. „In plaats van dat ze ons op de man, par don vróuw, af zeggen waar het op staat. Blijkbaar willen ze echt alleen maar met mannen praten." (Advertentie) Van 39,50 voor 32,00 Een korting van 7,50 die de PZC haar lezers aanbiedt Terwijl de Explosieven Opruimingsdienst het gebouw doorzocht, wachtten de studenten op het sein dat de tentamens hervat konden wor den. foto Ruben Oreel Het debat wordt in het Arsenaal Theater in Vlissingen gehouden en begint om 20.00 uur. De en tree bedraagt vijf gulden. Infor matie en opgave bij COS-Zee- land 0113-250051. Het thema van de bijeenkomst sluit aan bij de Strategische Visie die de pro vincie aan het opstellen is. In deze visie wordt aangegeven welke ontwikkelingen in de ko mende vijftien jaar wel en niet zijn gewenst in Zeeland. Collecte blijkt bedrog MIDDELBURG - Een meisje dat donderdag in de Middelburgse Touw- baan collecteerde voor sloppenwijken in Kenia, blijkt haar verhaal te heb ben verzonnen. Het meisje zei te studeren aan het ROC Zeeland en had een intekenlijst van die school bij zich. Het ROC Zeeland zegt echter niets van de actie te weten. Het meisje vroeg een bij drage van minimaal vijf JIééééi 5 i G 1 3 i2 ~cL -ë c Naam Adres Q. c 0 1 O co De kortingsactie is geldig t/m I april 2000. Deze bon inleveren bij een Zeeuwse boekhandel. lezers^.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27