Deel Voordelta dicht voor vissers PZC Buurt maakt zich boos om slooppanden PZC Vlissingen opent dagbesteding voor gehandicapten zeeland 15 Visserij is woedend en vreest miljoenenschade Watertoren biedt nieuwe kijk op de wereld zaterdag 25 maart 2000 «door Harmen van der Werf STELLENDAM - De Voordelta, ngs de kustzone voor de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, is ge deeltelijk gesloten voor visserij inet netten die over de bodem worden getrokken. Vissers uit Stellendam, Tholen en Colijns- plaat hebben massaal bezwaar aangetekend bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Het verbod geldt sinds begin dit jaar. Vier gebieden zijn gesloten, die volgens het Productschap Vis gezamenlijk tienduizend hectare groot zijn. Vissers voe len zich door de maatregel over vallen en gedupeerd. ,Het ministerie heeft dit zonder verleg besloten", laat eigenaar k"~ Welkomstdienst GOES - Het Leger des Heils houdt zondagochtend 2 april een welkomstdienst onder lei ding van de groep Dramatic Touch. Het thema van de och tend is Ik ben er, maar zie jij mij 'ook? De dienst is voor iedereen yrij toegankelijk. Het begint om 10 uur in het Leger des Heilsge- bouw aan de Ravelijn de Groene Jager in Goes. Kijkavond par fietsen '0 GOES-In het politiebureau aan ES |de Valckeslotlaan in Goes wordt :aandag 3 april een kijkavond «ehouden voor gevonden fiet- gosjsen. Belangstellenden kunnen ?recht tussen zeven uur en half legen. lYlolendag in 'West-Brabant ,ad'|wOUW - Ongeveer twintig mo- ïr' Eens en één motorgemaal zijn s' morgen, zondag, te bezichtigen 2 tijdens de negende West-Bra- ^bantse molendag. In verschil- ';nde molens is die dag te zien toe graan gemalen wordt. In Vouw doet de molen De Arend iee. In deze molen kan het pu- iliek die dag ook pannenkoeken :n molenbroodjes kopen. In- ichtingen: 0165-565386. C. Brinkman van de Stellendam 42 (Hendrika Cornelia) weten. „Bij de papieren die wij tegen het einde vanhet jaaraltijd krij gen, zat een vergunning voor het vissen in de Voordelta. Daarin stonden die gesloten gebieden." Volgens Brinkman zijn de aan gewezen gebieden belangrijk voor de kustvisserijAlleen in de Kwade Hoek in de Hanngvliet- monding wordt bijna niet ge vist. „In de andere gebieden heb je altijd wel je visplekken, af hankelijk van het jaargetijde. Nu komen er bijvoorbeeld lek ker veel tongetjes." Het Productschap Vis en de vis sersvereniging Kop Goeree/ Zuidwest-Nederland, met le den in Stellendam, Ouddorp, Goedereede en Colijnsplaat, zijn boos op het ministerie van LNV. De Voordelta is een offici eel natuurgebied, zoals de Wad denzee en de Oosterschelde. LNV wil de kwetsbaarste delen beschermen tegen bodemvisse rij, die de zeebodem te veel zou omwoelen. Studie „Maar", reageert voorzitter L. X. den Hollander van de vissers vereniging Kop Goeree/Zuid- west-Nederland, „een studie naar de gevolgen van bodemvis serij is nooit uitgevoerd. Terwijl die wel is toegezegj). Hebben wij daarvoor al die jaren meege daan aan overlegvergaderingen over de Voordelta?" Den Hollander wijst erop dat vissers in de toekomst nog meer moeten inleveren. De Tweede Maasvlakte komt eraan. Die moet uiteindelijk ruimte bieden aan duizend hectare industrie- en haventerrein. De visserij heeft voor het sluiten van de gebieden geen schade vergoeding gekregen. De schade wordt geschat op 25 miljoen gulden, waarvan 7,5 miljoen gulden voor de kokkelvisserij. Bij het ministerie van LNV was vrijdag niemand bereikbaar voor commentaar. Of de vissers zich aan het visver bod zullen houden, is de vraag. „Het kan wel eens botsen", denkt Brinkman van de Stellen dam 42. „Sommige collega's spelen met de gedachte een proefproces uit te lokken, maar of het zover komt? Ik zou het niet weten. Er wordt redelijk streng gecontroleerd." Bewoners van zorgcentrum Ter Weel genieten van het uitzicht tijdens een bezoek aan de watertoren in Goes. foto Willem Mieras door Esme Soesman GOES - De horizon ligt vrijdag, vanaf de Goese watertoren gezien, beklemmend dichtbij. Niet vreemd, want het miezert in alle windrichtingen. Toch valt er nog ge noeg te zien in de nabije omtrek. Zeker voor bewoners van zorgcentrum Ter Weel. Hun onderkomen ligt op een steenworp afstand van het markante bouwwerk. De wereld aan de voet van de toren is in kleurrijke vakjes onderverdeeld. Kleine auto's en miniatuurmensjes vliegen tus sen blokkerige huizen door. Vanuit vogel perspectief oogt de wereld direct anders. „Ik vind het prachtig", zegt mevrouw T. P. Lambert (71) die vanuit haar rolstoel op zo'n vijftig meter hoogte naar buiten blikt. „Ik zou best zo hoog willen wonen." Lambert is één van de twintig bewoners van Ter Weel die gisteren een kijkje mocht nemen op de recent opgeknapte toren. „Dat idee is van de bewoners zelf geko men". vertelt activiteitenbegeleider Ar jan Blom van het zorgcentrum in Goes. „We zitten er praktisch onder en er is veel over de toren gepraat. Eerst was ie bij voorbeeld bedekt met doek en iedereen was benieuwd wat daar uiteindelijk on der vandaan zou komen." Eén belletje naar projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker, die op de vijfde - en tevens hoogste - verdieping huist, en de afspraak was gemaakt. De nieuwsgierige buurtjes waren direct welkom. In twee groepen van tien is de toren be zocht. Eerst de eerste verdieping, op zo n vijftig meter hoogte. Daarna de vijfde, waar koffie gedronken kon worden onder het dak dat tot een hoogte van 68 meter reikt. De rit omhoog met een glazen lift bleek al de moeite waard. Veranderend uitzicht per seconde. „Ik hou van uitda gingen. Heerlijk vind ik dit", zegt me vrouw Lambert. „Mijn man had hoogte vrees. Hij bekeek altijd de kerk en ik beklom de torens." Belangstellenden kunnen nog altijd in de Goese watertoren terecht. De tweede, derde en vierde ver dieping staan te huur als kantoorruimte. Gulle gaven voor Dierplezier HOEDEKENSKERKE - Er zijn inmiddels enkele duizenden guldens ingezameld om Stichting Dierplezier in Hoedekens- kerke uit de brand te helpen. Het hulpcomité heeft zo'n 1600 gulden binnen, terwijl er voor ongeveer 500 gulden aan toe zeggingen zijn gedaan. Daarnaast heeft het comité van diver se kanten goederen en dierenvoer gekregen om het dieren- parkje weer van de grond te krijgen. Dierplezier werd begin deze maand door brand verwoest. Daarbij kwam een groot aantal dieren om het leven. Een televisie die op de standby- stand stond, blijkt de oorzaak van de brand te zijn geweest. Zwemmend redders tweede VLISSINGEN - De Vlissingse Sandra Temmerman heeft bij het WK zwemmend redden voor landenteams twee tweede plaatsen behaald: met de damesestafetteploeg op de vier keer vijftig meter hindernis en met dezelfde ploeg op de vier keer vijftig meter torpedo-estafette. Op beide estafettes werd het Nederlandse record scherper gesteld. Dokbrug tijdelijk afgesloten MIDDELBURG - De Dokbrug nabij de Middelburgse Buiten haven wordt vanaf dinsdag 28 maart afgesloten voor gemoto riseerd verkeer. Door de afsluiting van de Stationsstraat in Middelburg is de hoeveelheid gemotoriseerd verkeer op de Dokbrug sterk toegenomen. De kwaliteit van het brugdek kan deze sterke toename niet aan. Uit veiligheidsoverwegin gen is besloten de Dokbrug door middel van hekwerken af te sluiten. Fiets- en voetverkeer blijft mogelijk. Het is de bedoe ling de afsluiting te verwijderen zodra de Stationsstraat wordt opengesteld. Afdeling Oogheelkunde verhuist MIDDELBURG - Wegens ruimtegebrek verhuist de afdeling Oogheelkunde vanuit het Jan Matenhuis naar het Medisch Centrum Middelburg, MCM, aan het Noordbolwerk. Met de verbouwingen die nodig zijn om Oogheelkunde in het MCM te kunnen plaatsen, wordt woensdag 29 maart begonnen. Tot de ingebruikname 22 mei kunnen bezoekers met een afspraak gewoon langs komen in het Jan Matenhuis. Voorzitter lokale omroep stapt op ZIERIKZEE - Lammert Blikman treedt af als bestuursvoor zitter van Radio Omroep Schouwen-Duiveland. Hij wordt met ingang van 1 april opgevolgd door Wim van der Waal uit Renesse, die al enige tijd deel uitmaakt van het omroepbe- stuur. Blikman had vorig jaar al te kennen gegeven te willen stoppen, wegens zijn dagelijkse drukke werkzaamheden bui ten de lokale zender. In verband met de financiële problemen van de organisatie, heeft hij dat besluit opgeschort Nu er op dat front weer wat licht aan de horizon schijnt, stapt Blikman alsnog op. Hij was vanaf de oprichting (vijf jaar geleden) nauw betrokken bij de Schouwse omroep. Reprimande voor storten beton SAS VAN GENT - Aannemer Hercuton is bij de bouw van het glucose-opslagstation voor Frans Maas Logistics door de gemeente Sas van Gent op de vingers getikt. Hercuton heeft in de laad- en loskuil van de opslaghal, die ten noorden van Ce- restar komt te liggen, met-gecertificeerde beton gestort. Volgens de bouwvergunning mag alleen beton dat met het Ne derlandse Komo- of het Belgische Benor-keurmerk is gecerti ficeerd, gebruikt worden. De gemeente heeft nu gedreigd de bouw stü te laten leggen als Hercuton het goedkopere beton blijft gebruiken voor de rest van de vloer. Bij Hercuton wilde vrjidag niemand een reactie geven. ^Auto's gestolen L« KRUININGEN - In Kruiningen en Poortvliet zijn twee auto's ge nen )tolen. De auto die in Kruiningen is >ntvreemd, stond geparkeerd tan de Berghoekstraat. In de nacht van donderdag op vrijdag s het voertuig gestolen. Het gaat om een Opel Kadett 1.3 Se- an dan met een grijs metallickleur j|s» meen zwarte spoiler. Het kente- 1t ken vandeautoisRV-76-VH. In )0'ie Ie auto lagen ook nog enkele lersoonlijke goederen. )ok in Poortvliet hadden auto makers het op een Opel voor do :ien. Daar werd donderdag fond twaalf uur 's middags een twarte Opel Astra meegenomen inet het kenteken ZL-XG-09. pe auto stond geparkeerd aan le Lageweg. ;.nl ïr Country-avond ptein Baarland Woningstichting doet niets aan twee Oud-Vossemeerse straten lAARLAND - Jeugdsoos The Tillage Gang uit Baarland loudt op zaterdag 8 april een luntry-avond. Zowel jong als tud kan genieten van muziek, lans en spelen. Er is een line dance-groep aan wezig en de band El Dorado ver- :orgt een optreden. De avond legintom 19.00 uur indejeugd- (oos. De entree bedraagt 10 gul- Hen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Jeanne de Nijs OUD-VOSSEMEER - Het is ty pisch zo'n woonblok van vlak na de Tweede Wereldoorlog. Twee rijen huizen, waarvan de vaak ruime tuinen grenzen aan een gezamenlijke brandgang. Langs dat pad kunnen de klein tjes, zonder een weg te hoeven oversteken, zo in speeltuin en zandbak duiken. De bewoners leven, vaak al tientallen jaren, naar volle tevredenheid in de Schoolstraat en Raadhuisstraat in Oud-Vossemeer. Of liever ge zegd: leefden. Want ze voelen zich momenteel flink aangetast in hun woongenot. „Spangen is er niks bij", scham pert C. Boogaart bij een van de woningen waarvan ingetikte ruiten zijn vervangen door hou ten platen. Woningstichting Be ter Wonen wil het buurtje op ter mijn waarschijnlijk slopen voor nieuwbouw. Leegkomende wo ningen worden daarom niet meer verhuurd. Zeven van de zestien huizen staan inmiddels leeg en vormen voor de dorps jeugd een doel om eens lekker tekeer te gaan. Er zijn al heel wat tuintegels door de ruiten naar binnen gegaan. „Je kunt wel hekken rond die leegstaan de woningen zetten, maar dan wordt het helemaal een gevan genis", vindt buurtbewoner A Vriesma. ,,'t Is zo zonde", ver volgt hij, „moet je naar die da ken kijken, nog kaarsrecht. Waarom moet dat nu gesloopt worden?" R. de Klerck-Boogaart duwt in tussen een van de tuinhekjes bij een nog bewoonde woning open: „Hier is alles pas bestraat, moet je kijken hoe mooi." „En wat denk je hiervan?", wijst Vriesma over een schutting, een stukje verder, op een keurig strak bete gelde achterplaats. Andere tuinen zijn inmiddels kaal, of hebben nog een enkele woekerende struik. Ergens hangt een dikke stroomkabel van een schuurtje te bengelen, en om de troosteloze aanblik te vervolmaken zijn er de houten planken voor de vensters. Een rijtje dakpannen op een muurtje is intussen ook niet meer com pleet. „Die zullen wel ergens door een ruit zijn gegaan", ver moedt Vriesma. Even verderop bekijken de drie buurtbewoners het met afbraak bedreigde stuk je Schoolstraat van een afstand je; constateren dat het toch ei genlijk een karakteristiek rijtje is, anders dan de eenheidsworst die tegenwoordig wordt ge bouwd. „Moetje straks eens ko Omdat woningstichting Beter Wonen de huizen op termijn waarschijnlijk wil slopen voor nieuwbouw, worden leegkomende panden in de Schoolstraat en in de Raadhuisstraat niet meer verhuurd. De inge tikte ruiten van de leegstaande huizen worden vervangen door houten platen. foto's Wil lem M ieras men, als die bomen bloeien", mijmert Vriesma. „Hier zijn on ze kinderen geboren en ge trouwd. Dat klinkt wat nostal gisch, maar deze huizen hebben voor ons iets". De bewoners van de School straat en de Raadhuisstraat be grijpen niets van de opstelling van de woningstichting. „Zó'n lijst hadden ze van dingen die niet meer voldoen aan de eisen wijst De Klerck-Boogaart. „Ze zijn niet geschikt voor een rol stoel, maar welke woning is dat wel? De woningen zouden ook niet ruim genoeg zijn." „Wan neer je de ruimte hier vergelijkt met een nieuwbouwwoning ko men deze er nog goed uit", bena drukt haar broer C. Boogaart. Tussendoor komt steeds op nieuw de grootste wrok van de buurtbewoners naar voren: Ze Bewoners C. Boogaart, R. de Klerck-Boogaart, A Vriesma in gesprek met agent H. R. Radojewski. voelen zich duidelijk niet seri eus genomen door de woning stichting. „Op een gegeven moment zie je een woning leeg komen", vertelt Vriesma. „Dan denk je: wie zou daar in komen, en na een tijd: zou er nog iemand in komen. Of zouden ze gaan re noveren? En dan moet je in de krant lezen wat de stichting werkelijk van plan is." Hij vertelt verder over de grie ven. Over de afspraak, tussen een medewerker van de wo ningstichting en de dertien huurders, om de kachels in de lege woningen te laten branden. Zo 'zou vochtdoorslag in de nog bewoonde huizen voorkomen kunnen worden. „Staan daar een paar dagen later mensen de kabels voor die huizen weg te halen", briest Vriesma nog na. „Wij meteen op de bres. Bleek dat al weken eerder de meters waren weggehaald, de kachels konden dus helemaal niet meer aan. Wij vertrouwen dus nie mand meer." „De arrogantie van de macht", concludeert Boogaart. Politie Vol lof zijn de buurtbewoners wel over de politie. Sinds er meer controle is van die zijde, loopt het vandalisme in de buurt terug. En, alsof het zo moet zijn, komen de politiemannen H. R. Radojewski en B. Springer de brandgang in. Radojewski be nadrukt dat er niet altijd tijd is voor controle van de buurt. „Wanneer er even de ruimte is, laten we wel onze neus zien." Hij komt nog met ander nieuws. De politie gaat het voortouw ne men om samen met de woning stichting en de bewoners rond de tafel te gaan zitten. Voor Vriesma, Boogaart en De Klerck-Boogaart is dat het eer ste goede nieuws sinds lange tijd. Ze verwachten nu eindelijk eens duidelijkheid te krijgen over hun toekomst. „Wanneer wij de plannen kennen, kunnen we daar ook op inspelen", vindt Boogaart. „Tot nu toe", valt Vriesma hem bij, „hoorden we alleen: 'we zijn niet ongenegen", en: 'jullie moeten niet denken dat jullie meteen al weg moe ten'. Maar verder kwam er ei genlijk niks uit." Op de vraag of de buurtbewo ners zich niet te vroeg kwaad hebben gemaakt, boze brieven hebben gestuurd naar de ge meente en dito telefoontjes naar de woningstichting, verzekeren de drie eensgezind: „Daarmee hebben we nu eindelijk bereikt dat er overleg komt." door Roelf Reinders VLISSINGEN - De eerste op dracht is al binnen. Voor een handelaar gaat het dagbeste dingscentrum voor lichamelijk gehandicapten De Onderne ming honderd zeven maken om haaientanden uit zand te halen. De Vlissingse burgemeester A van Dok-van Weele opende vrij dagmiddag het nieuwe cen trum van de stichting Zorg Li chamelijk Gehandicapten (ZLG) op het industrieterrein Vrijbrug in Vlissingen. Met De Onderneming, voor ge handicapten die op Walcheren wonen, heeft de ZLG er naast de dagbestedingscentra in Goes en Terneuzen een derde bijDat be tekent dat gehandicapten op Walcheren niet meer elke dag helemaal naar het activiteiten centrum in Goes hoeven voor werk of scholing. Volgens team coördinator R. Allewijn van De Onderneming komt de ZLG zo tegemoet aan de richtlijn van het ministerie om zorg zo dicht mogelijk bij de gehandicapten thuis te geven. Ruim twintig mensen werken bij De Onderneming of krijgen er scholing. „Er kunnen nog tien tot vijftien mensen bij", aldus Allewijn. Hij wil bij andere hulp- en zorginstellingen langs op zoek naar gehandicapten die bij De Onderneming dagbeste ding willen krijgen. De gehandicapten werken aan opdrachten die de ZLG van het bedrijfsleven in de wacht pro beert te slepen. Dat kan gaan om nestkasten voor vogels of kaar sen. „Maar het gaat wel om maatwerk", zegt Allewijn. „Br bestaat geen druk om te produ ceren." Gehandicapten die niet meer kunnen werken, komen naar De Onderneming voor sim pele werkzaamheden zoals inpakken, koffiezetten of huis houdelijke taken. Voor de men sen die er werken heeft de ZLG een zogenoemde jobcoach in huis die het bedrijfsleven en overheidsorganisaties langs gaat om passend betaald werk te zoeken. Wachtlijst Voor De Onderneming bestaat nog geen wachtlijst. Maar op de Bevelanden is er nog steeds een lange wachtlijst, zegt Allewijn, waar tientallen gehandicapten op staan 'die overdag niets te doen hebben'. Hij zegt dat de si tuatie van deze gehandicapten zonder dagbesteding 'er niet be ter op wordt'. „De overheid moet hiervoor nog heel wat geld uittrekken", zegt Allewijn. „De capaciteit van het centrum in Goes moet flink worden uitge breid." Om toch wat voor de gehandi capten op de wachtlijst te doen, geeft de ZLG sinds kort een paar uur in de week de mogelijkheid om dagbesteding thuis te geven. „Maardatis natuurlij k nog veel te weinig." Fiftiesband 2Tones in radiocompetitie vetkuiven VLISSINGEN - De Vlissingse fifties-band The 2Tones doet morgen, zondag, mee aan de Na tionale Vetkuivencompetitie van Het Steenen Tijdperk op Radio 2. In dit radioprogramma wordt de beste vertolker van muziek uit de jaren vijftig geko- The 2Tones bestaat uit ervaren muzikanten uit het rock'n'billy circuit die onder meer speelden in Bobo's, Donuts en Swingto- nes. Zelf omschrijven de muzi kanten hun stijl als swing a bil ly, een combinatie van de mu ziekstijlen uit de jaren veertig en vijftig waarin swing, jive, rockabilly en country swing de boventoon voerden. Door een combinatie van deze stijlen, aangevuld met meer stemmige koortjes en doowop- jes, heeft 2Tones een eigen sound gecreëerd. Er wordt ge speeld op originele instrumen ten uit de jaren vijftig, met de kuif in de vouw en de bijpassen de kleding. De bezetting bestaat uit Tony't Gilde (zang en leadgi- taar), Eric Knuist (slaggitaar en achtergrondzang), Jolanda Da- nielse (contrabas en achter grondzang) en Rik Lingier (drums en achtergrondzang). De uitzending van Het Steenen Tijdperk begint om 14 uur. de Vetkuivencompetitie zelf duurt van 15 tot 16 uur. Het publiek kan stemmen welke band het beste is, per telefoon of per in ternet (www.avro.nl). De beste band wordt uitgenodigd voor de finale, volgende week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25