Provincie verdeelt geld milieupot Eredoctoraat Bradford voor Ginjaar-Maas Afrastering beschermt vogels en jonge duinen op Ver klikker strand Fiat nieuwbouw Recreatieschap De Grevelingen Kamerleden prijzen W-Z-Vlaanderen voor toekomstvisie Eerste groen voor Euregiotuinen gaat dinsdag de grond in zeeland zaterdag 25 maart 2000 19 Studie nachtvlinders en project vleermuizen onder gehonoreerde projecten door Piet Kleemans HAAMSTEDE - Op het Ver- klikkerstrand bij Haamstede wordt volgende week een af rastering geplaatst om broe dende dwergsterns en jonge duintjes te beschermen. Tus sen de afrastering en de voet van het duin wordt een corri dor van tien meter breed vrij gehouden voor de passage van strandgasten. Het Verklikkerstrand, het breedste deel van de kust van de kop van Schouwen, is door de gemeente Schouwen-Dui- veland aangewezen als na- tuurstrand. Dat houdt in dat er geen voorzieningen als strandpaviljoens mogen wor den neergezet. Wat de wande laar er wel aantreft, zijn jonge duintjes. Het Verklik kerstrand is een van de weini ge Schouwse gebieden waar natuurlijke aanwas van duin voorkomt. De jonge duintjes zijn aan- trekkelijk voor vogelszoals de dwergstem en strandplevier die er broeden. Om zowel de miniduintjes als de broedende vogels te beschermen, plaatst rijkswaterstaat tussen de duinovergangen Watergat en Duinhoevepad een raster. Eerder gebruikte rijkswater staat prikkeldraad voor de af rastering. De versperring werd bovendien doorgetrok ken tot tegen de duinvoet. Ge volg daarvan was dat strand- bezoekers om het hekwerk heen moesten lopen. Bij vloed zat er dan niets anders op dan door het water te waden. Die situatie leverde rijkswater staat veel kritiek op. Vernielingen Ook werd het prikkeldraad re gelmatig vernield en het be schermde gebied alsnog betre den. Als handreiking naar de wandelaars, is nu gekozen voor het openlaten van een strook strand tussen het raster en de duin voet. De in het verleden geuite kri tiek dat prikkeldraad niet thuishoort op het strand, heeft rijkswaterstaat zich eveneens ter harte genomen. Het raster dat volgende week geplaatst wordt, bestaat uit simpele houten paaltjes en gaas. Ver der worden op twee plaatsen bij de afrastering informatie borden geplaatst, waarop staat vermeld waarom het achterliggende gebied is afge schermd. Het raster blijft staan tot half juli. Dan is het broedseizoen afgelopen en ligt volgens de natuurwetten ook de daadwerkelijke vorming van jonge duintjes weer een tijdje stil. door Sheila van Doorsselaer CADZAND - West-Zeeuws- Vlaanderen is op de goede weg om het gebied een eigen gezicht te geven. De diverse toekomst plannen, zoals de recreatievisie, Kust in Kleuren en Sluis-aan- Zee hebben zeker potentieel, oordeelden de PvdA-kamerle- den die vrijdag de regio bezoch ten. De kamerleden W. Swildens, H. Waalkens en G. Schoenma kers maakten tijdens hun werk bezoek aan West- Zeeuws- Vlaanderen een rondrit langs de kust. Zij waren in gezelschap van gedeputeerde G. de Kok (PvdA landinrichting), land- bouwvoorman J. Ramondt, de Oostburgse burgemeester G. Noordewier, de Sluis-Aar- denburgse wethouder G. van Daele en enkele PvdA-Staten- leden. Met hen bespraken de ka merleden de diverse projecten en plannen voor het gebied. Het drietal toonde zich zeer en thousiast over de samenwer king tussen alle West-Zeeuws- Vlaamse partijen (gemeenten, recreatie-, milieu- en land bouwsector) en moedigde hen aan te blijven waken voor verre gaande 'verstening' van het landschap. „Hier is tenminste nog niets in het negatieve door geschoten, zoals je dat aan de Vlaamse kust wel ziet", zei Swildens. „Ik heb de hoop en de verwachting dat de aan ons ge presenteerde plannen uitvoer baar zijn. Wij zullen dus blijven informeren hoe het ermee staat. Van onze kant mag deze regio verwachten dat we een steentje bijdragen." Sterk concept Waalkens repte zelfs over een 'ijzersterk concept'. Hij doelde hiermee op de moeite die pro vincie en beide gemeenten zich getroosten om negatieve ele menten zoals grootschalige in dustrie tegen te houden. Toch had hij ook zo zijn zorgen, zoals de teloorgang van de landbouw sector in het gebied en de beperkte mogelijkheden tot hergebruik van leegstaande boerderijen. Schoenmakers was het meest kritisch. Zo was hij het nog niet zo eens met de plannen voor de herinrichting van Breskens. „The sky is the limit, lijkt wel. Het is oppassen dat het niet alle maal te gek wordt en dat de plannen bij het gebied blijven passen." Voor de rest van de regio mag de lat, wat ambities betreft, best wat hoger gelegd worden, vond Schoenmakers. Noordewier vatte dit op als een compliment: „En dan zeggen ze soms tegen me dat we nu eigenlijk al te am bitieus bezig zijn." Actievoerster overhandigt handtekeningen tegen drijfjacht ZAAMSLAGVEER - Johanna Bottenheft-de Boer uit Zaamslagveer gaat steeds ver der met haar kruistocht tegen de drijfjacht. Donderdag drukte zij in Den Haag een pak van 574 handtekeningen in de handen van plaatsvervangend directeur M. Houpt van de afdeling na tuurbeheer van het landbouw- ministerie. De Zeeuwse Commissaris van de Koningin, W. van Gelder, is de volgende op Bottenhefts lijstje om de handtekeningen te ontvangen. De drijfjacht, waarbij jagers een breed front vormen en sa men een gebied systematisch af zoeken naar wild, is Bottenheft een doom in het oog. Van het mi nisterie wil zij gedaan krijgen dat de drijfjacht wordt verbo den of dat op zijn minst de Flo ra- en Faunawet wordt ver scherpt. „Ik hoop echt dat mijn actie succes krijgt, ik heb er im mers voorgepraat als Brugman. Staatssecretaris Faber heeft ho pelijk een goed hart", zegt Bot tenheft. „Ik vind dat er een ministerie voor dierenwelzijn moet wor den opgericht. Niet alleen voor jachtprooien, maar ook voor bijvoorbeeld laboratoriumrat ten en mestvarkens. Ik houd nu eenmaal veel meer van dieren dan van mensen." Bottenheft verzamelde de handtekeningen door overal waar ze maar kon lijsten neer te leggen die sympathisanten kon den ondertekenen. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft ruim dertig aanvragen voor geld uit het Milieufonds 2000 gehono reerd. De IVN afdeling Zeeuws- Viaanderen ontvangt bijna 15.000 gulden voor het project 'Vleermuizen'. Voor een onder zoek naar nachtvlinders door de Vlinder- en libellewerkgroep Zeeland wordt 3.000 gulden uit getrokken. De provincie heeft ruim vijftig verzoeken gekregen voor een bijdrage uit het Milieufonds 2000. Bij elkaar opgeteld gaat het om een bedrag van bijna ne gen ton. Uiteindelijk keert de Brand Heikantse kippenfokkerij niet aangestoken HEIKANT - Bij de brand die woensdagavond woedde in de kippenfokkerij van de familie d'IIollander aan de Oud Ferdi- nandusdijk in Heikant was geen opzet in het spel. Brandweercommandant A der Weduwe vond de brand ver dacht omdat nog dezelfde avond twee andere brandmel dingen uit dezelfde buurt bin nenkwamen. Maar volgens politiewoord voerder S. de Beste zijn er geen aanwijzingen gevonden dat de brand in de fokkerij is aangesto ken. De precieze oorzaak van de brand is nog niet duidelijk. De politie heeft technisch on derzoek verricht in de loods waar de brand is ontstaan. De Beste: „We weten niet wat er is gebeurd. Misschien kortsluiting van een lamp of de afzuiginstal latie. Wel is zeker da t de brand is ontstaan in het midden van de loods. Het klinkt misschien lu guber, maar daar waren de min ste kippenrestanten te vinden. De dieren zijn door het vuur ge vlucht naar de uithoeken van de loods." Bij de brand lieten duizenden kippen het leven. De loods is ge heel verloren gegaan, een scha depost van een half miljoen gul den. provincie 350.000 gulden. Tien aanvragen zijn afgewezen, drie aangehouden en twee door de indiener ingetrokken. Het college van Gedeputeerde Staten betaalt onder meer niet mee aan de plaatsing van zon nepanelen op het woonhuis van een particulier. Volgens het col lege is er voldoende ervaring op gedaan met zonnepanelen. Daarnaast is het project niet in novatief, een van de criteria om in aanmerking te komen voor geld uit het Milieu fonds. De Zeeuwse afvalophaler en - verwerker OLAZ heeft tever geefs gevraagd om een bijdrage van 52.000 gulden voor een se minar over het Bouwstoffenbe sluit. GS stellen dat de provin cie al een aantal activiteiten heeft gehouden rond dit onder werp en 'zal dit in de toekomst blijven doen'. Het project van de IVN afdeling Zeeuws-Vlaanderen richt zich op bescherming van vleermui zen. Met een cursus, natuurgid- sen voor vrijwilligers en een leskist voor leerlingen van ba sisscholen wordt aandacht ge vraagd voor de nachtdieren. Het onderzoek naar nachtvlinders vindt plaats in gebieden waar geen kunstmatig licht aanwezig is. Om toch aan de slag te kun nen in het buitengebied heeft de werkgroep Vlinder- en libelle werkgroep Zeeland geld ge vraagd voor de aanschaf van een generator en haspels. Ande re organisaties die bijvoorbeeld in aanmerking komen voor sub sidie zijn het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling, de Zeeuwse Milieufederatie en De Landbouw Voorlichting. Subsidie Over een subsidie voor het Zeeuws Biologische Museum van 50.000 gulden heeft het col lege nog geen besluit genomen. Subsidiebedragen boven de 25.000 gulden moeten aan Pro vinciale Staten worden voorge legd. Het museum in Oostkapel- le heeft een bijdrage gevraagd voor het uitvoeren van het jaar plan 2000. Het geld wordt deels gebruikt voor het inrichten van exposities en het geven van voorlichting aan bezoekers. De Statencommissie ruimte, milieu en water buigt zich op vrijdag 7 april over het subsidieverzoek van 50.000 gulden. Het Verklikkerstrand bij Haamstede is een van de weinige Schouwse stranden waar jonge duintjes ontstaan. foto Janne Wolterbeek Nieuwe japonnen Knippakketten Enorme collectie bruidsstoffen Kerkstraat 2411 AE Bodegraven 0172-613751 Zuiddijk 16 3244 AZ Nieuwe Tonge 0187-652134 door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Het per soneel van Natuur- en Recrea tieschap De Grevelingen verhuist nog dit jaar van Brou wershaven naar een nieuw te bouwen kantoor aan de haven van Bommenede bij Zonnemai- re. Dat is vrijdagmiddag beslo ten tijdens de vergadering van het schap. Realisering van de nieuwbouw kost het Recreatie schap bijna zeven ton. De medewerkers van het schap zitten nu nog verspreid over twee locaties. Het secretariaat is gevestigd in een kantoor in Brouwershaven. De medewer kers die zich bezig houden met het beheer van het schapsgebied delen aan de haven van Bom menede een, volgens het schaps- bestuur bijzonder krakkemik kig, onderkomen met mensen van het district Noord van Staatsbosbeheer. Het gebouwtje aan de haven van Bommenede is volgens schaps directeur J. Lodders dermate slecht dat het onverantwoord is er nog langere tijd mensen in te huisvesten. „Eén flinke storm en het ligt om", verdedigde hij gisteren tijdens de schapsverga dering de keuze van de meerder heid van het dagelijks bestuur voor nieuwbouw. Het kantoor in Brouwershaven is een ander verhaal. Dat oogt volgens Lod ders voor de buitenwacht wel aantrekkelijk, maar is in het da gelijks gebruik erg onpraktisch. De kantoorruimtes zitten ver deeld over drie verdiepingen en de trappen waarlangs ze zijn te bereiken, zijn smal en steil. Verder is de archiefBuimte te krap en te vochtig en de verga derruimte (tevens keuken) vol strekt ontoereikend. Volgens Lodders is het daarom hoog tijd voor een nieuw kantoor. Het liefst zou hij dat kantoor zien aan de haven van Bommenede, direct bij het werkgebied van het schap. De overgrote meerderheid van de Raad van Bestuur stemde tij dens de vergadering in met het voorstel tot nieuwbouw. Alleen de vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij, J. W. Harreveld, stemde tegen. Hij ziet de noodzaak van een nieuw kantoor niet in. „Het kantoor in Brouwershaven staat niet op in storten. Bovendien worden er geen alternatieven aangedra gen en is de bouw van kantoren in het buitengebied onge wenst", stelde Harreveld. Hij voegde daar aan toe dat nu nog niet duidelijk is hoe de orga nisatiestructuur van het Greve- lingenschap er in de toekomst uit gaat zien. Tijdens de verga dering werd nog besloten om daar a raison van vijftigduizend gulden een onderzoek naar in te stellen. „Elders zijn lokale kan toren van recreatieschappen opgeheven en is er alleen nog een onderkomen voor de be heerder. Wie zegt dat dat hier uiteindelijk ook niet gebeurt?" De overige leden van de Raad van Bestuur namen de argu menten van Harreveld voor kennisgeving aan. Harrevelds pleidooi om in ieder geval de be slissing omtrent de nieuwbouw uit te stellen werd verworpen. G. de Vries-Hommes: „Als het gebouw in Bommenede echt zo slecht is als de directeur om schrijft, dan moet er hoe dan ook in geïnvesteerd worden. Dus staan we wat dat betreft met onze rug tegen de muur." Zonnevlekken te zien goed i MIDDELBURG - De komende dagen zijn er op de zon hoogst waarschijnlijk zonnevlekken te zien. Medewerkers van de Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg hou den de komende dagen de zon dan ook goed in de gaten. Zonnevlekken hebben te maken met de activiteit van de zon. De zon doorloopt een cyclus van elf jaar waarin de activiteit van de zon verandert van zeer actief tot weinig actief. Zonnevlekken ontstaan in een actieve periode doordat het zonoppervlak op die plaatsen minder actief is dan de hete delen daar omheen. Ove rigens is het woord vlek be drieglijk. Een zonnevlek is vele keren groter dan de aarde. Mensen die hun ogen bescher men met bijvoorbeeld hun oude eclipsbrilletje, kunnen de vlek ken (zonder verrekijker) bekij ken. Wie meer informatie wil over dit verschijnsel kan iedere vrij dagavond langskomen bij Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen, Herengracht 52 in Middelburg. door Conny van Gremberghe OOSTBURG - De eerste planten in de Euregiotuinen worden volgende week dinsdag geplant door leerlingen van de Sint-Ba- voschool. de openbare basis school en de Drieklank uit Oost burg. Voor de scholieren mag het een verlate boomplantdag lijken, voor de stichting Euregiotuinen betekent de aanplant van de windsingel en het nieuwe groen voor het lanenstelsel het begin van veel meer. Tegen 2002 moeten de tuinen hun deuren officieel openen en heeft West-Zeeuws-Vlaanderen er een attractie bij die jaarlijks honderdduizend bezoekers of meer moet gaan trekken. In de Euregiotuinen komen straks Europese thematuinen uit heden en verleden te liggen fr r bruidsmode lh 1 s e 11 n a die te bezichtigen zijn. Tijdens een tocht door de tuinen kunnen bezoekers allerhande informa tie tot zich nemen over materia len en beplanting, maar ook over tuinhistorie, natuurwaar den en karakteristieke land schapselementen in Zeeuws- Vlaanderen. Centraal in het dertien hectare grote complex komt een dubbel lanenstelsel te liggen. Hoofdgebouw In het midden van die lanen zal het hoofdgebouw verrijzen. Aan de westkant van dat ge bouw (met zalen, winkel en in focentrum) komen een renais sance- en een baroktuin. Aan de andere kant is ruimte gereser veerd voor een middeleeuwse tuin. Met de uitvoering van het voor beeldtuinencomplex is eind vo rig jaar gestart. Eerst werd het terrein geëgaliseerd en nu is be gonnen met de aanplant van de lanen. In de loop van dit en volgend jaar volgt de verdere invulling van het poldergebied. De inrichting is door de stich ting in handen gegeven van Bosch Slabbers tuin- en land schapsarchitecten uit Middel burg. Veertochtje voor gehandicapten met veerboot VLISSINGEN - Verstandelijk gehandicapten uit Zeeland kunnen vandaag (zaterdag) sa men met vrienden en familie gratis een tocht met de veerboot Koningin Beatrix meemaken. Het evenement is een initiatief van de Federatie van ouderver enigingen provinciaal samen werkingsverband Zeeland. De rondvaarttocht over de Wester- schelde vindt voor de twaalfde keer plaats. De Provinciale Stoombootdiensten stelt de veerboot gratis beschikbaar. Daarnaast heeft de bemanning van de Koningin Beatrix zich vrijwillig aangemeld om zonder vergoeding de vrije zaterdag in te leveren. De tocht begint om 12.55 uur in Vlissingen, waarna om 13.30 uur geestelijk gehan dicapten met hun begeleiders in Breskens worden opgepikt. Res pectievelijk om 15.55 uur en om 16.25 uur is de tocht afgelopen. foto Wim van Vossen landen afgesproken eikaars diploma's te erkennen volgens het bachelor (hbo) en masters (universiteit) systeem. Ze pleitte voor een nieuwe onder wijswet omdat binnen univer siteiten een veelheid van opleidingen is ontstaan die eerder in het hoger beroepson derwijs thuishoren. Bul De hogeschool vierde gisteren tevens het tienjarige bestaan van de Master's opleidingen van de University of Bradford aan de HZ. De HZ werkt sa men met een aantal buiten landse universiteiten (Inter national Masters School). Zes HZ-studenten die de Mas ters of science-opleiding Maintenance and safety ma nagement gevolgd hebben, kregen van de Engelse univer siteit een internationaal er kende universitaire bul uitge reikt. Ze zijn daarmee opgeleid tot onderhouds- en veiligheids deskundige voor uiteenlopen de sectoren. door Jeroen Vliegenberg MIDDELBURG - Een beetje beduusd was ze ervan. En ook vereerd met deze buitenge woon eervolle onderscheiding. In de Nieuwe Kerk in Middel burg kreeg N. J. Ginjaar-Maas, bestuursvoorzitter van de Ho geschool Zeeland (HZ), gister middag een eredoctoraat van de Engelse Universiteit van Bradford. Ginjaar-Maas, woonachtig in Burgh-Haamstede, kreeg het eredoctoraat voor haar jaren lange inzet voor het onderwijs, als docent maar vooral ook als oud-staatssecretaris van On derwijs en Wetenschappen. De universiteit prees ook haar in spanningen om het onderwijs aan de HZ te internationalise ren. Ze was daarnaast in 1968 ook betrokken bij de invoering van de Mammoetwet (de wet op het voortgezet onderwijs) waardoor het hoger beroeps onderwijs pas echt gestalte kreeg. In haar toespraak ging Gin jaar-Maas terug naar de op richting van de universiteit van Leiden in 1575. Deze oud ste universiteit van ons land was bedoeld als universiteit voor de gewesten Holland en Zeeland. Eigen universiteit „Wat niet iedereen weet is dat de Staten van Zeeland die uni versiteit liever in het eigen ge west hadden gezien. Tussen 1574 en 1825 heeft Zeeland talloze pogingen ondernomen om een eigen universiteit op te richten." Vanwege verschillen van me ningen, concurrentiestrijd tussen de Zeeuwse staten en een gebrek aan studenten is dat er nooit van gekomen. Het was gisteren ook een histori sche dag voor Zeeland, be toogde ze, want het is de eerste maal dat hier een doctorsbul wordt uitgereikt. Volgens Ginjaar-Maas heeft er in dertig jaar een stille revolu tie plaatsgehad binnen het ho ger onderwijs. Ze refereerde nog even aan de zogeheten Bologna-verkla- ring die minister Hermans heeft ondertekend. In die ver klaring hebben veel Europse N.J. Ginjaar-Maas ontvangt het eredoctoraat van de Engelse Universiteit van Bradford.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19