Deel Voordelta dicht voor vissers Het gaat toch om de veiligheid PZC De Onderneming gaat aan de slag PZC Ronde Tafel viert vijftigjarig bestaan op Walcheren Adviescommissie vindt locatie Middelburgs stadskantoor slecht Slobberduin mag geluidswerende muur niet bouwen zeeland 15 Visserij is woedend en vreest miljoenenschade êk) zaterdag 25 maart 2000 |oor Harmen van der Werf STELLENDAM - De Voordelta, i ie kustzone voor de Zeeuwse en luidhollandse eilanden, is ge- leeltelijk gesloten voor visserij i jet netten die over de bodem i rorden getrokken. Vissers uit Stellendam, Tholen en Colijns- ;te» laat hebben massaal bezwaar angetekend bij het ministerie an Landbouw, Natuurbeheer EO Visserij (LNV). Iet verbod geldt sinds begin dit aar. Vier gebieden zijn gesloten, lie volgens het Productschap gezamenlijk tienduizend ïectare groot zijn. Vissers voe- en zich door de maatregel over vallen en gedupeerd, ren »Het ministerie heeft dit zonder ;te. overleg besloten", laat eigenaar Brinkman van de Stellendam ik«S2 (Hendrika Cornelia) weten, iek «Bij papieren die wij tegen het jiet einde van het jaar altijd krij- in gen, zat een vergunning voor het yissen in de Voordelta. Daarin stonden die gesloten gebieden." i/blgens Brinkman zijn de aan- jewezen gebieden belangrijk voor de kustvisserijAlleen in de Jwade Hoek in de Haringvliet- nonding wordt bijna niet ge last. „In de andere gebieden heb e altijd wel je visplekken, af- lankelijk van het jaargetijde. Nu komen er bijvoorbeeld lek- |l »r veel tongetjes." Het Productschap Vis en de vis- t iersvereniging Kop Goeree/ Zuidwest-Nederland, met le den in Stellendam, Ouddorp, Goedereede en Colijnsplaat, tijn boos op het ministerie van len De Voordelta is een offici al. eel natuurgebied, zoals de Wad denzee en de Oosterschelde. LNV wil de kwetsbaarste delen jeschermen tegen bodemvisse- aj, die de zeebodem te veel zou imwoelen. Studie wï )4aar", reageert voorzitter L. lit- X.den Hollander van de vissers- I vereniging KopGoeree/Zuid- eej west-Nederland, ,,een studie ijn naar de gevolgen van bodemvis- iou serij is nooit uitgevoerd. Terwijl art die wel is toegezegd. Hebben wij ^at daarvoor al die jaren meege- in-daan aan overlegvergaderingen ienover de Voordelta?" ?nsDen Hollander wijst erop dat er-vissers in de toekomst nog meer moeten inleveren. De Tweede Maasvlakte komt eraan. Die moet uiteindelijk ruimte bieden aan duizend hectare industrie- en haventerrein. De visserij heeft voor het sluiten van de gebieden geen schade vergoeding gekregen. De schade wordt geschat op 25 miljoen gulden, waarvan 7,5 miljoen gulden voor de kokkelvisserij. Bij het ministerie van LNV was vrijdag niemand bereikbaar voor commentaar. Of de vissers zich aan het visver bod zullen houden, is de vraag. „Het kan wel eens botsen", denkt Brinkman van de Stellen dam 42. „Sommige collega's spelen met de gedachte een proefproces uit te lokken, maar of het zover komt? Ik zou het niet weten. Er wordt redelijk streng gecontroleerd." Fiftiesband 2Tones in radiocompetitie VLISSINGEN - De Vlissingse fifties-band The 2Tones doet morgen, zondag, mee aan de Na tionale Vetkuivencompetitie van Het Steenen Tijdperk op Radio 2. In dit radioprogramma wordt de beste vertolker van muziek uit de jaren vijftig geko- The 2Tones omschrijven hun stijl als swing a billy, een combi natie van de muziekstij len uit de jaren veertig en vijftig waarin swing, jive, rockabilly en coun try swing de boventoon voer den. Er wordt gespeeld op originele instrumenten uit de jaren vijf tig, met de kuif in de vouw en de bijpassende kleding. De bezet ting bestaat uit Tony 't Gilde (zang en leadgitaar), Eric Knuist (slaggitaar en achter grondzang), Jolanda Danielse (contrabas en achtergrondzang) en Rik Lingier (drums en ach tergrondzang). De uitzending van Het Steenen Tijdperk be gint om 14 uur, de Vetkuiven competitie zelf duurt van 15 tot 16 uur. Het publiek kan stemmen welke band het beste is, per telefoon of per internet www.avro.nl. De beste band wordt uitgenodigd voor de finale, volgende week. De lichamelijk gehandicapten van De Onderneming gaan geld verdienen met hun eerste opdracht, het maken van zeven om haaien- tanden uit het zand te halen. foto Lex de Meester door Roelf Reinders VLISSINGEN - De eerste op dracht is al binnen. Voor een handelaar gaat het dagbeste dingscentrum voor lichame lijk gehandicapten De Onder neming honderd zeven maken om haaientanden uit zand te halen. De Vlissingse burge meester A van Dok-van Weele opende vrijdagmiddag het nieuwe centrum van de stich ting Zorg Lichamelijk Gehan dicapten (ZLG) op het indu strieterrein Vrijbrug. Met De Onderneming, voor ge handicapten die op Walcheren wonen, heeft de ZLG er naast de dagbestedingscentra in Goes en Temeuzen een derde bij. Dat betekent dat gehandi capten op Walcheren niet meer elke dag naar het activiteiten centrum in Goes hoeven voor werk of scholing. Volgens teamcoördinator R. Allewijn van De Onderneming komt de ZLG zo tegemoet aan de richt lijn van het ministerie om zorg zo dicht mogelijk bij de gehan dicapten thuis te geven. Scholing Twintig mensen werken bij De Onderneming of krijgen er scholing. „Er kunnen nog tien tot vijftien mensen bij", aldus Allewijn. Hij wil bij andere hulp- en zorginstellingen langs op zoek naar gehandi capten die dagbesteding wil len krijgen. De gehandicapten werken aan opdrachten die de ZLG van het bedrijfsleven in de wacht probeert te slepen. Dat kan gaan om nestkasten voor vo gels of kaarsen. „Maar het gaat wel om maatwerk", zegt Allewijn. „Er bestaat geen druk om te produceren." Ge handicapten die niet meer kunnen werken, komen naar De Onderneming voor simpele werkzaamheden zoals inpakken, koffiezetten of huishoudelijke taken. Voor de mensen die er werken heeft de ZLG een zogenoemde job- coach in huis die het bedrijfs leven en overheidsorganisa ties langsgaat om passend betaald werk te zoeken. Voor De Onderneming bestaat nog geen wachtlijst. Maar op de Bevelanden is er nog steeds een lange wachtlijst, zegt Alle wijn. Hij zegt dat de situatie van deze gehandicapten zon der dagbesteding "er niet beter op wordt'. „De overheid moet hiervoor nog heel wat geld uit trekken". zegt Allewijn. „Het centrum in Goes moet flink worden uitgebreid." Om toch wat voor de gehandi capten op de wachtlijst te doen, geeft de ZLG sinds kort een paar uur in de week de mo gelijkheid om dagbesteding thuis te geven. „Maar dat is natuurlijk nog veel te weinig." Brandje in Arsenaaltheater VLISSINGEN - In het Vlissingse Arsenaaltheater heeft vrij dagavond een klein brandje gewoed in de kruipruimte van de foyer. Onder de vloer hadden kabels vuur gevat. De brand was snel geblust en zowel de foyer als de zaal hoefde niet ontruimd te worden. Nehalennia strandt in Lagerhuis MIDDELBURG - Het team van de Middelburgse scholenge meenschap Nehalennia is er niet in geslaagd de halve finale van de debat wedstrijd 'Op weg naar het Lagerhuis' te halen. Vorig jaar kwam het Nehalenniateam zelfs in de finale van het VAR A-programma. Dokbrug tijdelijk afgesloten MIDDELBURG - De Dokbrug nabij de Middelburgse Buiten haven wordt vanaf dinsdag 28 maart afgesloten voor gemoto riseerd verkeer. Door de afsluiting van de Stationsstraat in Middelburg is de hoeveelheid gemotoriseerd verkeer op de Dokbrug sterk toegenomen. De kwaliteit van het brugdek kan deze sterke toename niet aan. Uit veiligheidsoverwegin gen is besloten de Dokbrug door middel van hekwerken af te sluiten. Fiets- en voetverkeer blijft mogelijk. Het is de bedoe ling de afsluiting te verwijderen zodra de Stationsstraat wordt opengesteld. Afdeling Oogheelkunde verhuist MIDDELBURG - Wegens ruimtegebrek verhuist de afdeling Oogheelkunde vanuit het Jan Matenhuis naar het Medisch Centrum Middelburg, MCM, aan het Noordbolwerk. Voor de verbouwingen die nodig zijn om Oogheelkunde in het MCM te kunnen plaatsen wordt woensdag 29 maart begonnen. Tot de ingebruikname 22 mei kunnen bezoekers met een afspraak gewoon langs komen in het Jan Matenhuiis. De polikliniek Psychiatrie blijft wel in het Jan Matenhuis ge vestigd. Bezoekers kunnen ondanks de verbouwingen ge woon langskomen in het Medisch centrum. De overlast zal vooral beperkt blijven tot lawaai met name in de eerste weken van april. Zwemmend redders tweede VLISSINGEN - De Vlissingse Sandra Temmerman heeft bij het WK zwemmend redden voor landenteams twee tweede plaatsen behaald: met de damesestafetteploeg op de vier keer vijftig meter hindernis en met dezelfde ploeg op de vier keer vijftig meter tprpedo-estafette. Op beide estafettes werd het Nederlandse record scherper gesteld. Man bedreigd in Terneuzen TERNEUZEN - Een 62-jarige man uit Temeuzen is donder dagavond in zijn woonplaats bedreigd door drie jongens. De man fietste rond half elf op de Van Lennepstraat, toen twee andere fietsers hem naderden. Een van de twee had iemand achterop. De man schrok en zei daar iets van. Daarop kwamen de drie jongens op hem af. Een van hen duwde een scherp voorwerp in zijn rug en eiste geld. Toen een auto de straat in kwam, wist de man weg te fietsen. De politie is op zoek naar getuigen van het voorval. Reprimande voor storten beton SAS VAN GENT - Aannemer Hercuton is bij de bouw van het glucose-opslagstation voor Frans Maas Logistics door de gemeente Sas van Gent op de vingers getikt. Hercuton heeft in de opslaghal niet-gecertificeerd beton gestort. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Ronde Tafel Walcheren onderscheidt zich van alle andere tweehonderd Ronde Tafels in Nederland. Het is geen ballerige, stijve club van jonge mannen tussen de 27 en 40 jaar die strak in pak en stropdas moeten zitten. Dat onderstreept de scheidende voorzitter Rob- bert-Jan Hanemaaijer uit Vlis- singen: „We zijn informeel en los. Met onze zusterclubs in het land hebben we amper binding. En dat willen we zo houden •ok." De Walcherse serviceclub vier de vrijdag zijn vijftigjarig jubi leum in Vlissingen. De tafelclub is komen overwaaien uit Enge land, waar de Ronde Tafel in het begin van de twintigste eeuw werd opgericht. „Toen ik der tien jaar geleden met deze club contact kwam was mijn eer ste gedachte dat het helemaal ïjiets voor mij zou zijn. Na een paar keer begon ik het leuk te REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl vinden. Leuk, omdat het ge woon heel gezellig is en omdat in die tijd net enkele oudere le den plaatsmaakten voor jon kies." De jongeren wilden af van het elitaire etiket dat zij opgespeld kregen. Dat ging haast vanzelf, vindt Hanemaaijer. Maar wel wordt een strikte ballotage na geleefd. In elk geval moeten drie tafelleden de beoogde nieuwko mer kennen. Soms wordt be wust 'op beroep gezocht'. „Als we al een arts of advocaat heb ben, hoeft er geen tweede bij te komen." Ontwikkeling Aan het ballotagesysteem wordt voorlopig niet getornd omdat 'het gezellig moet blijven en omdat er toch allerlei soci aal-maatschappelijke doelen worden nagestreefd'. „Een van de doelstellingen van de Ronde Tafel is dat de leden elkaar sti muleren om hun eigen persoon lijkheid te ontwikkelen. En daarnaast zal ieder op eigen wijze een bijdrage leveren aan de samenleving dicht bij huis en ver weg. Daar moet je jezelf in kunnen vinden." Dit jaar bijvoorbeeld wordt De Triangel, een samenwerkings school voor speciaal onderwijs in de Vlissingse wijk Paauwen- burg, door de Ronde Tafel be dacht. Voor dat goede doel wordt geld ingezameld dat ten goede komt aan speeltoestellen voor de school. In de Triangel is vorig jaar brand geweest. „Mis schien zijn het geen hemelbe stormende projecten, maar De Triangel is er wel mee gehol pen." De serviceclub, die momenteel uit 25 leden bestaat, komt twee keer maandelijks bijeen. Een van de Tafelaars spreekt bij die gelegenheid over zijn werk, zijn hobby, of over een opmerkelijk voorval. „Soms wordt er ook een rondleiding in een of ander be drijf geregeld." Afscheid Met Hanemaaijer, die te oud voor de club is geworden, nemen ook Hans Peter Kremer en Ger hard Pentenga afscheid. Het nieuwe bestuur met Jan de Meester Ad Jan de Klerk en Vac Hanemaaijer werd gisteren door de President van de Natio nale Ronde Tafel Ronald Fen- stra gepresenteerd. De 'gepen sioneerden' kunnen zich nog aanmelden voor de onlangs op gerichte Tafel 40+. uitgezonderd Annelies de Bruijn was opgetogen toen in mei '99 eindelijk eenrichtingsverkeer werd ingevoerd op de Poelendaeleweg. „Daarvóór gebeurde er haast iedere week een ongeluk." foto Lex de Meester Voorvechtster eenrichtingsverkeer Poelendaeleweg is strijd moe door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Annelies de Bruijn woont aan de Poelendaeleweg. Jarenlang heeft ze geijverd voor de verkeersveilig heid in haar straat. In mei 1999 was het zover: een deel van de Poelendaeleweg werd eenrichtingsverkeer. Dinsdag stem de de gemeenteraad voor een amende ment van de SGP om de weg weer hele maal open te stellen. De Bruin begrijpt er niets meer van. „Vroeger gebeurde er hier op het kruis punt haast iedere week een ongeluk", ver telt De Bruin. „Dat komt nu niet meer voor. Het is een veilige weg geworden. Er is nu één stroom verkeer, het is veiliger voor de kinderen en voor fietsers. Goed, wij moeten ook een stukje omrijden om bij ons huis te komen, maar je moet niet al leen aan jezelf denken." Verkeersveiligheid is altijd haar doel ge weest. Drie j aar geleden richtte ze daarom de Verkeersveiligheidsgroep Poelendae leweg, Koudekerkseweg en omgeving op. Ze hield een enquête in de straat en orga niseerde straatspeeldagen voor de kinde ren. Wethouder Brakman heeft de groep altijd gesteund. Desondanks duurde het gevecht voor een leefbare straat ruim drie jaar. Omdat ze in de veronderstelling was dat de strijd was geleverd, was de verrassing dinsdagavond groot. „Ze weten niet wat voor werk er aan de beslissing vooraf is gegaan. Er zijn onderzoeken gedaan, het was een moeizaam traject. Nu wordt er heel makkelijk over gedaan, er is geen communicatie met de bewoners geweest. De woonwijk wordt de dupe." Ze is teleurgesteld in de politiek: „Je geeft die mensen het vertrouwen om voor je te stemmen en dan doen ze zoiets. Ze hebben helemaal niet meer gekeken naar het leef- baarheidsonderzoek dat in de wijk is ge houden. De SGP was altijd al tegen het eenrichtingsverkeer en de situatie binnen de PvdA heeft ons opgebroken." Verspilling Verder vraagt ze zich af wat er met de sub sidie van zeven ton gebeurt, die de ge meente ontving voor de herinrichting van het kruispunt. Misschien moet die wel worden terugbetaald. „Dat is toch ver spilling van gemeenschapsgeld", zegt ze. .Toen de weg werd afgesloten, praatten ze wel over geld. Maar nu hoor je daar niets meer over." De Bruin vindt dat er eerst gekeken had moeten worden naar andere oplossingen voor de verstoppingen op het Tangent. Ze denkt dat de openstelling van de Poe lendaeleweg niet veel bijdraagt aan de op lossing van het probleem. „De afsluiting van de Poelendaeleweg is niet de oorzaak van de verkeersopstoppingen elders in de stad. De problemen beginnen al bij de MacDonalds." Om de wijk voor bewoners beter bereik baar te maken, stelt ze voor om halverwe ge de Nieuwe Vlissingseweg een doorgang naar de Stromenwijk te maken. „Ze kun nen de Piet Heinstraat of"de Maasstraat openstellen. Daar is geen doorstroom, zo dat er geen sluipverkeer zal ontstaan. Die straten lenen zich daar niet voor." De wijktafel zal een brief sturen aan alle politieke partijen met het verzoek de be slissing te herzien, maar de Bruin is het strijden een beetje moe: „Ik wil me er niet weer helemaal instortenNu zijn de ande re buurtbewoners ook aan zet. Ik heb geen zin om weer alleen op de barricades te springen." Ze wil nog wel een bijdrage le veren aan de oplossing voor het probleem: „Ik wil graag proberen mee te denken en niet alleen op iemands jasje spugen." door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De Vrouwen Advies Commissie voor de wo ningbouw is bezorgd over de lo catie van het nieuwe stadskan toor. De commissie denkt dat de plek aan de Kanaalweg onprak tisch is. Vooral bij evenementen zoals de intocht van Sinterklaas en trouwerijen verwacht de ad viesgroep verkeersproblemen. Het nieuwe stadskantoor van Middelburg komt langs de Ka naalweg tussen het nieuw te bouwen waterschapskantoor en het Shell-benzinestation. In de eerste helft van 2003 moet het gebouw worden opgeleverd. Volgens de Vrouwen Advies Commissie heeft de locatie van het kantoor negatieve gevolgen voor de Stationsbuurt. „Voor zowel voetgangers, fiet sers als auto's voorzien wij grote problemen tijdens gebeurtenis sen waar veel publiek op af komt", zegt de commissie. „Daarnaast is ook de rit naar het kantoor niet plezierig. Zelfs niet, na verbetering van de ka deroute. De bezoekers zullen minimaal enkele honderden meters langs een kale, winderi ge weg moeten rijden. Dat past niet in de visie van een goede be reikbaarheid van openbare ge bouwen." De commissie is verder van me ning dat de sociale veiligheid in het Stationsgebied in het geding komt. „Een stadskantoor naast het station brengt meer leven digheid, ook 's avonds. Dat is niet goed voor de sociale veilig heid bij het station en op de voetgangers- en fietsroute Noord-Zuid." De Vrouwen Advies Commissie heeft zich tot doel gesteld de kwaliteit van woningen en woonomgeving te bevorderen. Daarom heeft de commissie in dit stadium van besluitvorming over het stadskantoor, de bouw plannen en bestemmingsplan nen getoetst. door Miriam van der Schot KOUDEKERKE - Groepsac- commodatie Slobberduin in Koudekerke heeft geen vergun ning gekregen van de gemeente Veere voor het bouwen van een geluidswerende muur. Daar naast gaat de gemeente kordaat optreden als het vakantiecom plex de verblijfscapaciteit niet terugbrengt. De beheerders van Slobberduin hebben al jaren te maken met buren die klagen over overlast. Om een deel van de overlast te beperken wilden de beheerders een muur bouwen die de ge luidsoverlast van het parkeer terrein en het speelterrein moet beperken. De hoogte van de muur zou variëren van 2.70 me tertot 3.50 meter. Uit akoestisch onderzoek is gebleken dat dat veel te laag is. De gemeente is van mening dat de geluidswe ging 5.50 meter hoog moet wor den om effectief te zijn. Maar het is niet zeker of de gemeente een verzoek voor die hoogte zal goedkeuren. Op verzoek gaat Veere handha vend optreden tegen overtre ding van de hinderwetvergun ning. Die vergunning staat niet meer dan dertig personen in de accommodatie toe. De capaci teit van Slobberduin zou bedui dend meer zijn. Veere gaat erop toezien dat de verblijfscapaci teit wordt teruggebracht. Slob berduin krijgt daarvoor tien weken de tijd. School geeft aan Mozambique VLISSINGEN - De Vlissingse Theo Thijssenschool schenkt vierhonderd gulden aan Mo zambique en vierhonderd aan de stichting Tsjemobyl. Kinderen hebben de goede doe len deze week uitgekozen. Het geld is 1 maart opgehaald tij dens de presentatie van het les project De vorige eeuw. De an dere helft van de inkomsten, achthonderd gulden, is bestemd voor het opknappen van het schoolterrein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15