ZOP biedt technische cursussen PZC Singer beschrijft boeiend het menselijk onvermogen Goes heeft er een restaurant bij Busted presenteert nieuwe cd-rom Bank in Terneuzen houdt eurospektakel Goese Operette Vereniging klaar voor première musical zeeland zaterdag 25 maart 2000 sbw 14 Centrum Vakopleiding en ROC bundelen kennis Misschien ben ik wel de gelukkigste mens op aarde ondernemend zeeland in detail door Ernst Jan Rozendaal OUWERKERK - Als we over de klassieke oudheid praten, heb ben we het over Romeinse en Griekse cultuur van 2000 jaar en langer geleden. Wellicht wordt over meer dan 2000 jaar onze tijd tot de klassieke oud heid gerekend. Ad van Geesber- gen is ervan overtuigd dat dan het oeuvre van de Pools-Ameri- kaanse schrijver Isaac Bashevis Singer als klassiek zal worden beschouwd. „Over 3000 jaar staat zijn laatste boek Schim men aan de Hudson nog over eind als een van de absolute klassiekers van de twintigste eeuw." „Dat hangt samen met de joodse achtergrond van Singer", ver klaart Van Geesbergen. „Wat mi] opvalt is dat joodse schrij vers als geen ander het thema van het menselijk onvermogen weten te beschrijven. Singer doet dat boeiend, geloofwaar dig, zijn personages zijn van vlees en bloed. De kwesties die hij aankaart'zijn van een enor me diepgang, hij wordt nooit banaal en vervalt ook niet in moraliseren. Het thema sluipt door het boek, het is een onder huids mechanisme dat de intri ge op gang houdt.'' Schimmen aan de Hudson speelt kort na de Tweede We reldoorlog in New York. Het Het thema van de Boeken week, die vandaag af loopt, is 'Lectori Salutem - Verhalen uit de klassieke oudheid'. Gedurende de Boekenweek heeft de PZC dagelijks een Zeeuw aan het woord gelaten over wat in zijn of haar ogen een hedendaagse klassie ker is uit de (wereld)lite- ratuur. In de negende en laatste aflevering docent filosofie en organisatie deskundige Ad van Gees bergen uit Ouwerkerk. boek gaat over een aantal Pool se joden die daar door de ge schiedenis zijn neergezet. Som migen zijn al voor de oorlog naar de Verenigde Staten uitge weken. omdat ze de holocaust voorvoelden, anderen zijn voor het oorlogsgeweld gevlucht. „Het zijn wetenschappers en kunstenaars die elkaar kennen uit het Polen van voor de oorlog. Ze worden allemaal op hun ma nier geconfronteerd met de eeu wige spanning tussen verstand, religieus bewustzijn en seksuele driften. Daarbij komt de vraag hoe ze hun eigen geschiedenis moeten plaatsen tegenover de grote geschiedenis, die van de holocaust. Hoe hadden ze die kunnen voorkomen? Ze zijn permanent bezig een rechtvaar diging te vinden voor hun leven. Dat komt tot uiting in kristal heldere dialogen die vaak hu moristisch en vertederend zijn." „De Nederlandse literatuur is bourgeoisliteratuur omdat het daarin gaat over privédrama's, ontkoppeld aan maatschappe lijke omstandigheden. In de boeken van Singer zit die kop peling wel. Ik heb het idee dat de joden zo slecht geduld zijn in de geschiedenis, omdat in hun cul tuurgeen genoegen wordt geno men met het vanzelfsprekende. Dat wordt ontmanteld totdat alle verschillen zijn geopen baard. Des te meer verschillen er zijn des te alerter je moet zijn op de keuzes die je maakt. De fi losoof Levinas stelt dan ook dat de joodse cultuur het morele be wustzijn wakker maakt." „Dat ervaar je bij het lezen van Singer. Toen ik Schimmen aan de Hudson uit had, voelde ik me verlaten. Het boek is uit, hier sta ik nu." delburg. bundelen beide orga nisaties hun kennis op het ge bied van procestechnische opleidingen. De samenwerkingsovereen komst werd woensdag gete kend door B. Buijs van het Re gionaal Opleidingencentrum en P. Holtring van het Centrum Vakopleiding, dat een onder deel is van Arbeidsvoorziening Zeeland. De cursussen die het nieuwe centrum verzorgt, zijn bedoeld voor mensen die al bij een be drijf werkzaam zijn. Het nieu we opleidingencentrum is een zogenaamd Open Leer Cen trum. In een dergelijk centrum kunnen de cursisten op elk ge wenst moment met de oplei dingen beginnen. De opleidin gen volgen zij in hun eigen studietempo. Zo kan de studie planning aangepast worden aan het ploegenrooster van een bedrijf. De theorie wordt voor een deel aanboden via CD-i en CD-rom. Ongeveer 80 procent van de op leidingen vindt plaats in het bedrijf waar de cursist werkt. Voor werkgevers van de cursis ten bestaan er aantrekkelijke financiële regelingen. Het ZOP verzorgt ook opleidingen bij bedrijven. Bedrijven die zelf cursussen geven, kunnen bege leid worden door het centrum. Het nieuwe opleidingencen trum is gevestigd in het gebouw van het Centrum Vakopleiding, Kleverskerkseweg 17, Middel burg. De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aangeboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118- 470102. door Johannis Kosten VLISSINGEN - Two 2 heet de opvolger van de cd Life van de negenkoppige Zeeuwse blues- /rockformatie Busted. Naast een viertal nieuwe nummers heeft de cd Two 2 een rom-ge- deelte met informatie over de band en een link naar de eigen webpage. „Je moet met de tijd mee, wil je nog opvallen. Elke week staat de krant vol met cd- presentaties. Wij hebben daar om voor een cd-rom gekozen. Het is weer eens wat anders en Internet heeft de toekomst," al dus bassist Michel Vermeulen. De formatie Busted begon vijf jaar geleden in haar huidige sa menstelling. Voor het genre blues/rock is bewust gekozen. Doelstelling van de band is on bekende blues en rockmuziek aan het grote publiek te laten horen. Geld verdienen speelt hierbij geenrol. Vermeulen: „We spelen niet met de gedachte aan roem en financieel succes. Ge woon lol maken en mensen de show van hun leven geven is ons credo. Het maakt ons niet uit waar we spelen, zolang het maar een feest is." Dat muziek moet entertainen, is goed te horen aan de liedjes op de demo van Two @2. Passievol- Programma viering 5 mei VLISSINGEN - Het program ma van het Bevrijdingsfestival in Vlissingen is rond. Op het Bellamypark treden op 5 mei vanaf 14.00 uur op: Racoon, Courtney Pine, Anouk, Mighty Sparrow and the troubadours en Blof. Tijdens het concert van Blof zul len jongeren uit Kosovo en Bos nië meespelen in een speciaal liedje voor het hulpproject War Child. In de Sint Jacobskerk speelt (vanaf 14.30 uur) Papillon twee keer. waarna het Zeeuws Phil- harmonisch Koor optreedt met het Argentijns ensemble Ricar- do Mendeville. In het Arsenaal theater vindt een presentatie (15.30 uur) plaats van de Kunst bende. Verder zijn speciale projecten georganiseerd rond de thema's vrijheid en verdraagzaamheid en zijn er skeelerdemontraties, een informatiemarkt en een kinderkennis. Ie zang en rauwe gitaarmuziek worden gecombineerd met een opzwepende beat van de drums. Het geheel maakt dat je als luis teraar al snel wordt meegezogen in een wereld vol bruine kroe gen, waar legendes als Joe Cocker en Tina Turner ooit de buteerden. Wat dat betreft valt een optre den van de band in Sint Anna- land, een tijd geleden, erg uit de toon. „Terwijl we vrolijk blues en rockcovers speelden, vroeg het publiek of we iets van Franz Bauer konden laten horen. Daar stonden we echt van te kijken. Voor ons maakt het weinig uit wat mensen van onze muziek vinden, wij maken er toch wel een show van. Al is het voor een lege zaal Dat hebben we ook wel eens ge had. de eigenaar had ons per on geluk op een tijdstip gepland dat het feest al was afgelopen. Iedereen was al weg toen wij aankwamen." Dat was vorig jaar bij de presen tatie van hun live-cd wel an ders. Met gastartiesten Chris Götte (Blöf) en Leon Caron (In geval van Noot) was de presen tatie toen een groot succes. „Het was zo druk met mensen die ons wilden zien optreden, dat ze bij het Schuttershof in Middelburg zelfs de deuren moesten sluiten. En dat is toch echt een zeld zaamheid." Locaties De band treedt zo 'n vi j f tien keer per jaar op. Het vinden van lo caties is nooit een probleem. „We zijn met negen bandleden, dat is een hele kluif voor een ho recagelegenheid. Om toch betaalbaar te blijven, hebben we Busted omgetoverd tot een stichting. Mensen d ie ons inhuren kunnen daardoor meer aftrekken van de belasting en wij zijn natuurlijk ook goedko per uit." Over plannen voor de toekomst heeft Vermeulen nog niet nage dacht. „Voorlopig hebben we eerst een cd-rom-presentatie in Chagall. Dat is nu het belang rijkste voor de band. Daarna zien we wel verder. En wie weet. Misschien volgende keer wel een videoclip?" De band Busled presenteert zon dagmiddag de cd-rom T\vo@ 2 om 17.00 uur in café Chagall m Roosen daal. Zaterdag 22 april is hel nieuwe werk van de band om 22.00 uur te horen in café De Gravin in Westdor- pe. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Een per manente vakantie. Zo ziet Cees Hoogesteger, entertainer, muzi kant, atleet en sinds kort ook schilder, zijn leven als hij erop terugkijkt. „Als ik vooruit kijk, trouwens ook. Over een jaar ben ik 65dan krijg ik AOW. Dan kan zelfs de grootste kniesoor niet zeggen dat ik voor mijn brood muziek maak." Natuurlijk ver dient Cees Hoogesteger een bo terham met zijn muziek. Hij kan het alleen erg moeilijk als werk zien. „En dat terwijl ik als kind nooit ambitie heb gehad in de muziek." Hij werd geboren in Kapelle in een arbeidersfamilie, zonder welke muzikale belangstelling dan ook. „Behalve mijn moeder; die was helemaal gek van het accordeonorkest van Jan Goris- sen. In die tijd was dat een top groep. Ik kreeg dus, in plaats van de voetbalschoenen die ik graag wilde, een accordeon. Daar speelde ik op, kreeg er wel deuntjes uit, maar ik begon me er pas voor te interesseren toen een Kattendijkse boer me een keer uitbetaalde voor een avondje spelen. Toch een beetje voor de centen, dus Toen ben ik op les gegaan en heb me verdiept in de lichte muziek." Na een op leiding als typograaf en allerlei baantjes, zoals advertentieont werper en wielerverslaggever, monsterde Cees aan bij de Hol land Amerika Lijn. „Als typo graaf en muzikant. Later alleen als muzikant. Bij elkaar geno men heb ik twaalf jaar op crui- ra seschepen gespeeld." Inde jaren zeventig probeerde Hoogesteov ger het als kroegbaas in Goes -■ De Vrijbuiter en de Klapbanki 12 baatte hij uit, maar de muziek bleef trekken. Nu heeft hij hei ie druk met entertainen want ia je bejaardenhuizen, feestzalen en bij kindermiddagen is hij een^ veelgevraagde gast. Zingen, spelen, een beetje goochelen; een verhaaltje vertellen: hij doet w het allemaal graag. Tussendoor heeft hij nog tijd voor de ander# passie: marathons lopen. Bin-'^ nenkort ga ik in Athene mee-;e i ia 1936 100 zeeuwse portretten Zi doen. Dat heb ik 25 jaar geleden G' ook gedaan." Toen hij er een paar jaar geleden LI nog een hobby bijnam, het schil- ee deren van aquarellen, deed hij de ook dat voor de lol. Zijn recrea- LI tiewoning in Heinkenszand hangt inmiddels vol met eigen rij werk. Veel voorjaarsbloesem; I Zeeuwse natuur en stillevew met bloemen en schelpen. „N: hebben ze al gevraagd of ik wi exposeren. Dat doe ik natuur- X lijk." vi Het moet wel gek gaan, wil Cees Hoogesteger het niet naar zijn zin hebben. „Waar kun je nou se beter zitten dan hier", gebaart hij in in zijn voorjaarstuin. „Wat kun je nou beter doen dan din-di gen die je graag doet? Misschien ben ik wel de gelukkigste mens D' op aarde. Het zou me niks ver-vi wonderen." 'in door Alwin Baart werken voor het eerst officieel samen in een nieuwe opleiding. In dit Zeeuws Opleidingencen trum voor Procestechniek het Centrum Vakopleiding (ZOP). dat gevestigd is in Mid- MIDDELBURG - Het Regio naal Opleidingencentrum en door Joost Bosman TERNEUZEN - De euro komt eraan! Om de Zeeuws-Vlaamse jeugd wat meer bekend te ma ken met de Europese munt. hield de Rabobank Terneuzen vrijdag in sporthal Oude Vaart het Rabo-eurospektakel. Oostenrijkse bierpullen "sjoe len'. Hollandse koeien melken en Frans jeu de boulen, de sporthal was gisteren omge bouwd tot een spel zonder grenzencircuit. Zo'n zeshon derd leerlingen van zeven ba sisscholen uit Terneuzen, Hoek, Sluiskil, Zaamslag en Axel konden zich eens flink uitleven. „De promotie van de euro is een lastige zaak, met na me bij ouderen. Die zijn zo ge wend aan de 'eigen' gulden, dat ze veelal niet beseffen wat voor gevolgen de komst van de nieu we munteenheid heeft", vertelt Rabo-medewerkster C. van Akker. „Daarom moeten we met de jeugd beginnen." De Rabobank bood de basis scholen in de regio vorig jaar Mathilda Wisse is sinds 1 maart in Goes werkzaam als overledenenverzorgster. Haar werkzaamheden bestaan on dermeer uit het wassen en kle den van de overledene. Desge wenst werkt zij daarbij samen met de nabestaanden. Mathil da Wisse is gevestigd aan de Kloetingeweg 10 in Goes. daarom al een lespakket aan. Overigens liggen aan het initi atief van de Rabobank niet al leen educatieve motieven ten grondslag. „Natuurlijk hopen we dat de kinderen ook een re kening zullen openen bij de bank", erkent Van Akker. Jelmer (11) van de Zuidland- school staat net te kijken bij een spelletje, waarbij een hou ten havik aan een touw met zijn scherpe snavel in een punten- bord gegooid moet worden. Hij heeft tijdens de eurolessen goed opgelet want feilloos noemt hij het bedrag dat de eu ro waard is: 2,20 gulden. „Het wordt straks veel handiger als je in het buitenland komt. want dan hoef je niet meer te wisse len", weet Jelmer. Lastig wordt het ook wel, beseft hij. Immers, in Nederland moet je alle be dragen omrekenen. „Maar daar moet je gewoon even aan wennen", zegt Jelmer. „Geld!", roept Fabienne (11), eveneens van de Zuidland- school. op de vraag of zij weet wat de euro inhoudt. „Maar meer weet ik eigenlijk ook niet. Hoeveel hij waard is? 2,70 of- zo?", zegt Fabienne twijfelend. Haar vriendinnetje Nikki van de Zeemeeuw in Terneuzen is beter op de hoogte. „Twee gul den twintig", zegt ze beslist. Docente M. van Made van de Warande in Axel zegt te hopen dat de kinderen er wat van op steken. „Daarnaast is zo'n dag sociaal gezien ook wel eens goed voor de kinderen", glim lacht Van Made. „Bovendien krijgen de kinderen op school ook les over de euro, ze weten best waar het om gaat." ;t ie zu Me* K K Lt. foto Lex de Meeste! ia De Goese Operette Vereniging speelt in april in Middelburg en Terneuzen de musical Zacharias Jansen. foto studio Hans Nijs door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het is een echte we reldpremière. Tot dusver heeft voorzitter Sidney Henneman van de Goese Operette Vereni ging (GOV) die term nog niet in de mond willen nemen, maar het gebruik ervan is ge rechtvaardigd. Want ruim twee jaar werkt de GOV in middels aan de voorbereiding van de Zeeuwse familiemusi cal Zacharias Jansen, die in april wordt opgevoerd in Mid delburg en Terneuzen. Henne man: „Wij zijn met niks be gonnen. Het verhaal, de muziek, de decors, alles is spe ciaal voor deze voorstelling gemaakt." Het idee is eind 1979 ontstaan vanuit de overweging dat de GOV op termijn jong bloed zou kunnen gebruiken. Beslo ten werd dat te koppelen aan een voorstelling in het millen niumjaar 2000 van een musi cal die interessant is voor een breed publiek en waarbij jon geren ook op het podium flink de ruimte krijgen. Met de provincie en Jenny van Kampen van Scoop werd overlegd hoe zo'n productie moest worden aangepakt. „Vanaf 1998 zijn we aan de slag gegaan", vertelt Henne man. „Natuurlijk moesten onze reguliere producties in 1998 en 1999 gewoon door gaan." Een aantal tekstschrijvers werd gevraagd ideeën op pa pier te zetten. Jan Burggraaf bedacht het verhaal rond de historische figuur Zacharias Jansen, brillenslijper te Mid delburg in 1620. Hij heeft een nieuw kijktoestel ontworpen waarmee hij door de tij d blij kt te kunnen reizen. Dat biedt de mogelijkheid in de voorstel ling verschillende historische Zeeuwse gebeurtenissen te verwerken, zoals de beklim ming van de Vlissingse Sint Jacobstoren door de jonge Mi- chiel de Ruyter, een les van on derwijzer Hendrik van Dale op een dorpsschool in Sluis, een bezoek van Jacoba van Beieren aan de jaarmarkt in Goes en een Romeins offer aan Nehalennia. Door het verhaal speelt ook een liefdesgeschie denis tussen Zacharias' doch ter Maria en twintigste eeu- wer Rick. Hoofdrollen Het verhaal is op muziek gezet door dirigent Hans Swinnen van de GOV. Als regisseur is Koen Schrijvers uit Bergen op Zoom aangetrokken. De Mid delburgse kunstenares Anas- tasia Arestedes ontwierp de decors. De hoofdrollen wor den gespeeld door Rob van der Meule uit Oost-Souburg, die bij het Ballet van Vlaanderen grote rollen speelde in Cats en Les Misérables en sopraan Marjolein van Zonneveld, die lange tijd lid is geweest van de GOV. De operettevereniging heeft ongeveer veertig leden. Op toneel krijgen zij verster king van achttien danseressen van de Stichting Dansz uit Goes, onder leiding van Lia Sorber. Aangezien met een or kest van bijna dertig man wordt gewerkt en achter de coulissen ook een handjevol mensen in de weer is, werken aan de productie ruim hon derd mensen mee. Kunstenares Emmy Alma uit Renesse heeft een beeldje van Zacharias Jansen ontworpen dat in een oplage van 200 exemplaren wordt gegoten. De kaartverkoop voor de vijf voorstellingen in Middelburg en één in Terneuzen verloopt voorspoedig. Van de 2900 be schikbare toegangsbewijzen zijn er inmiddels 1700 weg. Volgens Henneman hebben enkele gezelschappen van buiten de provincie kenbaar gemaakt mogelijk ook iets met Zacharias Jansen te wil len doen. Voorstellingen Stadsschouivburg Middelburg: do-za 14 april 20 uur, zo 16 en ma 24 april 15 uur, Zuid- landtheater Terneuzen za 29 april 20 uur. Bedrijfsleider Monique van Dalen in het Zuid-Amerikaanse restaurant Rio Santa in de Magdalenastraat. foto Willem Mieras door Alwin Baart GOES - In Goes is vorige maand het res taurant Rio Santa geopend. In dit restau rant in de Magdalenastraat kan een keuze worden gemaakt uit verschillende Zuid- Amerikaanse gerechten. „We streven naar gezelligheid. Mensen moeten zich hier thuis voelen", zegt be drijfsleider Monique van Dalen. In Rio Santa zijn regelmatig optredens van flam encodanseressen, die begeleid worden door akoestische gitaren en zang. De di verse vis- en vleesgerechten worden op een houtskoolgril klaar gemaakt. Op de kaart staan gerechten uit heel Zuid-Amerika, zoals enchillada's, paëlla, gamba's, T-bo- nesteaks, mixed grill maar ook vegetari sche schotels. Aan het buffet kunnen de gasten hun eigen salade samenstellen. Het is de tweede zaak van eigenaar Sam Alzafari, die in Vlissingen vijf jaar geleden restaurant Rio Grande begon. De kok die in Goes de gerechten bereidt, is meegeko men vanuit Vlissingen. Het restaurant is zeven dagen per week open. i Cees Hoogesteger Ad van Geesbergen: hier sta ik nu." „Toen ik Schimmen aan de Hudson uit had, voelde ik me verlaten. Het boek is uit, foto Janne Wolterbeek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 14