Cohen remt asielstroom af 2500.- OM onderzoekt declaraties Rotterdamse bestuurders NDAG OPEN i! Veto op steun Balkan met landbouwgeld $><uL iUUKÉNCHEQUÉ Terneuzenaar vraagt geld voor aanwijzen explosief Wisselvallig Staatssecretaris strenger voor jonge alleenstaande vluchtelingen tedrijf stuurt iuiven op als eclamestunt Pompstations blijven zitten met paspoorten El Salvadoranen herdenken vermoorde Romero Dertien doden bij paniek disco Zuid-Afrika Corsica zint op referendum afscheiding WEUKENS NMa jaagt op kartels bedrijven Les in tunnelrijden Pizzaketen door storing Telfort plat 13 Provincie steunt Touraanvraag «■a MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN PZC 00 Eerst lokaal mist met overdag perioden met regen, later gevolgd door enkele opklaringen en een bui. 11° '6° 43e jaargang no. 73 iterdag 25 maart 2000 sse nummers 2,75 iomertijd (Advertentie) Zie advertentie elders in dit blad )EN HAAG - De Dierenbe- cherming in Den Haag is zeer crontwaardigd over wat ze oemt een reclamestunt met le ende postduiven. Het direct aarketing bureau Moore Res- ion.se Marketing in Almere lopt duiven in dozen en stuurt lie naar potentiële klanten in de loop antwoord te krijgen, aldus Ie Dierenbescherming. jSen smakeloze stunt", zegt een roordvoerder van de organisa- ie. Het bureau is gisteren met actie begonnen. De Dieren- icherming kreeg een veront- :ardigd telefoontje van een idernemer die een postduif in ;n doosje had gekregen, e organisatie vindt het kwalijk [dat dieren steeds vaker worden Igebruikt voor reclamedoelen. [Meedoen in een commercial is Ivoor dieren erg ingrijpend. J,,0ok getuigt dit gedrag niet van een respectvolle omgang met het dier. Dat wordt gedegra deerd tot een reclamefolder." Moore Response Marketing was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. ANP door Hans van Soest en Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Minderjarige asiel zoekers die in hun eentje naar Ne derland komen, worden in de toe komst sneller teruggestuurd. Dat is een van de maatregelen die staatssecretaris Cohen (Justitie) voorstelt om de instroom in te dammen. Wat de bewindsman betreft moeten jon geren die ouder zijn dan zestien en niet in aanmerking komen voor een verblijfs vergunning, terug als blijkt dat zij zich in het land van herkomst zelfstandig kun nen redden. Ook zal strenger worden on derzocht of asielzoekers de waarheid spreken over hun leeftijd. Het kabinet stemde gisteren in met het plan van Cohen. Vorig jaar meldden zich ruim 5500 jonge asielzoekers. Dit jaar steeg hun aantal tot zeshonderd per maand. Nederland trekt er veel meer dan andere landen. Waarschijnlijk komt dit, doordat zij in Nederland bijna nooit worden uitgewezen. Nu geldt nog dat jongeren, die niet in aanmerking komen voor een verblijfs vergunning, alleen terug moeten als in hun land goede opvang is. In de toekomst gaat Justitie veel scherper kijken naar de omstandigheden in het land van her komst. Jonge asielzoekers worden cou- lanter behandeld dan meerderjarigen. Velen blijken daarom te liegen over hun leeftijd. Daarom zal de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) meer boton derzoeken uitvoeren. Die tonen aan of ie mand jonger is dan 16 of ouder is dan 21 jaar. Cohen wil dat j ongeren binnen 48 uur na dat zij zich hebben aangemeld, worden onderzocht. Als ze niet meewerken, gaat de IND ervan uit dat ze meerderjarig zijn. De jongeren moeten binnen zes maanden weten of ze in Nederland mo gen blijven of dat ze na hun 18e terug moeten omdat ze als volwassene geen kans maken als asielzoeker te worden er kend. EDE - Benzinestations lopen jaarlijks miljoenen guldens om zet mis, omdat klanten niet ter plekke kunnen betalen. Ze laten een borg achter, maar komen niet terug om die op te halen en de rekening te betalen. Elk tankstation heeft wel een aantal rijbewijzen, paspoorten of mobiele telefoons in de kluis die als borg zijn achtergelaten. De afdeling Branche Beharti ging Tankstations (BBT) van de Bovag kent het probleem en werkt aan een oplossing. De helft van de vierduizend tank stations is daarbij aangesloten. Volgens C. Bevelander van het Amsterdamse incassobureau Sfinx dat voor 2700 stations de debiteurenadministratie be heert, komen jaarlijks zo'n tien duizend wanbetalers niet terug. Een deel wordt door Sfinx toch gedwongen te betalen. De belangenvereniging van tankstations Beta (1400 leden) noemt het een frustrerend pro bleem. „Pompeigenaren kun nen een machtiging uit laten schrijven, die door een incasso bureau wordt geïnd. We raden aan altijd aangifte te doen", zegt M. van der Kolk. GPD SAN SALVADOR - Een jongen draagt met bloemen versierde herdachten gisteren dat Romero twintig jaar geleden tijdens het palmbladeren tijdens een herdenkingsmars voor de vermoorde opdragen van de mis werd vermoord door een rechts doodseska- aartsbisschop Oscar Romero in San Salvador, de hoofdstad van der. De aartsbisschop was een verdediger van de mensenrechten het Midden-Amerikaanse land El Salvador. De Salvadoranen en pleitbezorger van de armen. foto Yuri Cortez/EPA JOHANNESBURG - Dertien Zuid-Afrikaanse jongeren zijn gisteren omgekomen in een dis co bij Durban. Daar brak pa niek uit toen iemand een traan gasgranaat gooide. Er vielen vijfenveertig gewon den. Volgens de brandweer stortte een wand in toen de men sen wegrenden. In de disco vier den 600 scholieren het eind van het schooljaar. De slachtoffers waren tussen de 11 en 16 jaar. Elf kinderen stierven in het ge bouw en twee in het ziekenhuis. Vijf gewonden verkeren in kri tieke toestand. DPA/RTR AJACCIO - Het parlement van Corsica wil dat er een referen dum wordt gehouden over de toekomst van het Franse eiland. De motie over de volksraadple ging werd aangenomen met 27 stemmen voor en 23 tegen. De indieners van de motie wil len dat door het referendum duidelijk wordt, dat de meer derheid van de bevolking tegen onafhankelijkheid is. Uit opiniepeilingen is al ver schillende keren gebleken dat slechts een minderheid van de eilandbewoners voor onafhan kelijkheid is. Uit een recente peiling op het vasteland van Frankrijk blijkt echter dat bijna de helft van de Fransen voor stander is van het afstoten van het eiland. De Franse bevolking lijkt genoeg te hebben van de onrust op het eiland. Separatis tische organisaties plegen re gelmatig aanslagen. RTR (Advertentie) f „,,iu,u 9M10-GODorotei cotologusvondc GOES: RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 HULST: INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Er komt een strafrechtelijk onderzoek naar het mogelijk gebruik van over heidsgeld voor privé-doelein- den door oud-burgemeester Peper van Rotterdam en door (oud)wethouders van de stad. Het college van procureurs-ge neraal nam daartoe gisteren het initiatief. Aanleiding vormt het rapport van de Rotterdamse Commissie tot Onderzoek van de Rekening (COR). Dat bevat vernietigende conclusies over het declaratie gedrag van Peper en enkele wet houders in de periode 1986- 1999. Volgens een woordvoerder van justitie is er vanuit de politiek herhaaldelijk aangedrongen op een onderzoek, omdat het open baar bestuur ernstig in diskre diet is gebracht. „Het is belang rijk voor de integriteit van het openbaar bestuur vast te stellen of er strafbare feiten zijn ge pleegd of niet." Behalve Peper liggen ook de (oud-)wethouders Simons, Den Dunnen, Smit en Linthorst onder vuur. Opgelucht Vanuit Oslo zei Peper gister avond: „Ik ben opgelucht. Dit is waar ik altijd voor gepleit heb, een onafhankelijk onderzoek. Ik ben door de gemeenteraad onterecht in het verdachten bankje geplaatst. Ik zie het ver volg met vertrouwen tegemoet. Peper gaf opnieuw een sneer richting COR. „Ze hebben half juridisch Nederland opgetrom meld om dat rapportje in elkaar testeken. Maar het was een poli tiek proces, dat men niet heeft willen afronden met een be sluit." Uit vrije wil geld terugstolden, zoals de gemeenteraad van hem en een aantal (oud-)wethouders wil, wijst Peper van de hand „We zullen wel wijzer wezen. We hebben niks gepikt uit de ge meentekas." Volgens Peper is de raad schul dig aan 'politieke moord met voorbedachten rade'. „Ik be treur de lafheid van de raad. Rotterdam ziet af van justitiële stappen omdat men beseft dat dit een onbegaanbare weg is. Ik kom hier zeker als winnaar uit. Burgemeester I. Opstelten is niet onder de indruk van de op merkingen van zijn voorganger. „In het openbaar bestuur heeft ieder zijn eigen taak. Een straf rechtelijke procedure is typisch werk voor het Openbaar Minis terie. Het zou gek zijn geweest als wij op donderdag en de offi cier van justitie op vrijdag deze actie zouden hebben onderno men." door Joost Bosman TERNEUZEN - M. Servaas in Terneuzen vraagt geld voor het aanwijzen van de plek bij de watertoren in zijn woonplaats waar in de Tweede Wereldoorlog een luchttorpedo neer kwam. Op die locatie wil aannemer Van der Poel twee appartementencomplexen bouwen. „Ik zag het gebeuren. Op de eerste oorlogsdag kwam er een Duitse Heinkel over, die niet meer kon optrekken. Daarom liet hij zijn torpedo vallen", zegt Servaas. De Terneuzenaar heeft precies onthouden waar het explosief ligt en wil geld vangen voor die kennis: „Van der Poel is zo'n grote jongen, daar kan best iets vanaf." Behalve Van der Poel heeft ook de politie con tact met hem gezocht. „Ik heb ze gesproken, maar ik zeg niets als er niet wordt betaald. Het is een zaak tussen Van der Poel en mij Directeur R. van Pamelen van Van der Poel be strijdt dat laatste. „Ik heb begrepen dat de tor pedo zo'n zeventig meter van de watertoren af ligt. Dat is buiten ons terrein. Het gevaar voor andere gebouwen is groter. Dan kun je net zo goed geld vragen van de bakker of slager in de buurt." Van Pamelen weigert te betalen. Burgemeester R. Barbé blijkt als eerste door Servaas te zijn aangesproken. „Het verhaal heeft onze aandacht. We hebben Van der Poel en de politie direct ingelicht." Barbé noemt het merkwaardig dat Servaas geld wil vangen. „De politie heeft hem al op zijn burgerplicht aangesproken" In de Tweede Kamer is positief gerea geerd op de plannen. WD'er Kamp zegt dat het om 'behoorlijke maatregelen' gaat. „Het gaat tenslotte om minderjari gen die niet in aanmerking komen voor een verblijfsvergunning. Die mochtennu vaak toch blijven en daar komt verande ring in." PvdA-Kamerlid Albayrak juicht vooral het verbeterde leef tij dsonderzoek toe. „Als we misbruik van volwassenen kun nen voorkomen, dan scheelt dat naar schatting 1900 mensen per jaar, die nu wel worden toegelaten. Dat is nogal wat." Albayrak wil nog niet ingaan op de strengere regels bij het terugsturen van de asielzoekers. GPD De Nederlandse Mededingingsautoriteit NMa maakt werk van het bestrijden van kartels. Door de prijsafspraken tussen bedrijven in branches wordt de consument benadeeld. Deze week zijn invallen gedaan bij de brouwers Heineken, Grolsch, Bava- P* n ria en Interbrew. ALMERE - Storingen op het Telfort Netwerk hebben giste ren de pizzaverkoop van Al Ca- pone's Pizza's en Pasta's in de war gestuurd. Vanaf zes uur gis teravond kon het bedrijf alle 23 vestigingen in den lande sluiten, omdat door een storing bij Tel fort het centrale 0800-bestel- nummer onbereikbaar was. In september vorig jaar ging door een soortgelij ke storing het bedrijf ook al een avond plat. In oktober kondigde de pizzaketen aan dat ze via de rechter Telfort wilde laten opdraaien voor een schade van twee miljoen gul den. Telfort heeft Al Capone's laten weten dat de storing voor van middag is opgelost. Het tele- combedrijf was niet bereikbaar voor commentaar. ANP De Zeeuwse hulpdien sten zouden nu al de toe komstige gebruikers van de Westerscheldetunnel moeten leren hoe te han delen bij een ongeval. Dat zei mr. Pieter van Vollen hoven (foto) bij een be zoek aan de bouwplaats in Terneuzen. De kans dat Zeeland in 2004 een Touretappe binnen haar grenzenkrijgt, is sinds gisteren een stuk groter. Het provincie bestuur heeft het organisatiecomité toestemming gegeven een officiële aanvraag te doen. Het college van Gedeputeerde Staten vindt dat er voldoende draagvlak is bij de gemeenten om het Tourplan financieel te ondersteunen en is be- reid garant te staan voor een bedrag van 550.000 gul- J V den. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17,19 en 21; sport. 22 en 23; reportage: 25,26,27, 29 en 31; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; auto motorfiets: 41; wetenschap en techniek: 43. Volgens het college van procu reurs-generaal roept het COR- rapport serieuze vragen op die een strafrechtelijk onderzoek rechtvaardigen. Het onderzoek wordt uitge voerd door een team van de rijksrecherche, dat wordt bijge staan door experts uit andere diensten. Voorzitter M. van Ra- vesteijn van de onderzoekscom missie is tevreden. „Ik vind het goed dat deze beslissing is geno men. Ik ben wel verrast door de snelheid waarmee het OM heeft besloten een onderzoek in te stellen." GPD door Paul Koopman en Mare Peeperkorn LISSABON - De miljardenhulp van de Europese Unie voor de Balkan staat op losse schroeven. Tot groot ongenoegen van de Europese Commissie komen de Duitse bondskanselier Schro der en de Franse president Chi rac met een veto tegen het voor stel de komende zes jaar ruim 3,5 miljard gulden uit de Euro pese landbouwbegroting te ge bruiken voor de wederopbouw van de zwaar getroffen regio. Het Frans/Duitse verzet kwam onverwachts aan het licht tij dens de gisteren afgesloten Eu ropese topconferentie in Lissa bon, waar ook het Balkanbeleid op de agenda stond. Chirac sprak het 'onaanvaardbaar' uit over het plan om landbouw fondsen te gebruiken voor an dere doelen. Bondskanselier Schroder waarschuwde dat zo'n operatie een 'gevaarlijk prece dent' zou scheppen. De overhe veling van een eerste bedrag van 660 miljoen gulden op de begro ting van 2001 kan volgens de twee leiders niet door de beugel. Europees Commissaris Patten (Advertentie) Morgen is de Kon mar in Middelburg geopend van 12.00 -17.00 uur! Middelburg: Potten bakkerssi ngel van Buitenlands Beleid rea geerde ontgoocheld op de Frans/Duitse actie. „Steeds hoor ik dat Europa meer moet doen voor de Balkan. Maar het geld moet toch ergens vandaan komen? Ik heb geen alterna tief." Volgens Patten dreigt een impasse. De Commissie zal vasthouden aan zijn voorstel. Het Europees parlement wil de totale EU-begroting verhogen ten bate van de Balkan. Dat is voor de EU-lidstaten helemaal onacceptabel. Het gebakkelei over geld komt op een pijnlijk moment, omdat volgende week donderdag en vrijdag een grootscheepse do norconferentie voor de regio wordt belegd in Brussel. De EU wil dan ongeveer 1,1 miljard gulden toezeggen voor 'snelle' hulpprojecten, ongeveer een derde van het benodigde be drag. Diplomaten wijzen erop dat het 'toezeggen' van geld nog niet betekent dat de fondsen ook onmiddellijk worden vrijge maakt. De hulpfondsen voor Noord-Afrika, Zuid-Amerika en de voormalige Sovjetunie zijn al gekort ten bate van de Balkan. GPD pagina 2: commentaar (Advertentie) IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND MEER DAN 80 WINKELS GEOPEND!! De 713214 0000 Huib Eversdijk zet zware stappen in de Zeeuwse klei i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1