Molen en AH mogen uitbreiden Ziekenhuis in Zierikzee is legionellavrij PZC PZC Bewoners zorgcentrum genieten van hiphop en swingende ABBA-medley zeeland 17 Provincie wijst bezwaren uit Burgh van de hand CDA'er Buijs bepleit behoud ziekenhuizen Scouting Zeeland ontvangt kaderleden uit de hele wereld Horeca-ondernemer betrekt jeugd bij actie tegen zinloos geweld WAAROM ZOVEEL KORTING? DAAROM donderdag 23 maart 2000 door Ali Pankow BURGH - Pannenkoekmolen De Graanhalm en de AH-super- markt in Burgh mogen uitbrei den. ondanks de felle protesten tegen deze plannen vanuit di verse groeperingen uit de bevol king. Gedeputeerde staten wij zen de negen ingediende bezwa ren van de hand en gaan ak koord met de door de gemeente beoogde wijziging van het be stemmingsplan. Daarmee komt de weg vrij voor aanleg van dag- recreatieve voorzieningen bij De Graanhalm en de bouw van een Etos-drogisterij bij de AH- supermarkt. De tegenstanders van de uit breiding vrezen verkeerspro blemen, geluidsoverlast en aan tasting van het kleinschalig karakter van Burgh. GS delen -die angst niet. Volgens bereke ningen van de gemeente Schou wen-Duiveland, zal de totale - verkeerstoename ongeveer vijf- •honderd motorvoertuigen per etmaal bedragen. Naar verwachting zullen cleze extra verkeersbewegingen zich •vrij gelijkmatig verdelen over de Kerkstraat, Burghseweg en Leliëndaleweg. De provincie vindt dat in de uit breidingsplannen ook voldoen de rekening is gehouden met de behoefte aan extra parkeer plaatsen. Onderzoek De Ondernemersvereniging Burgh-Haamstede krijgt even eens nul op het rekest. De bedenkingen van de midden standers richten zich tegen uit breiding van het verkoopvloer oppervlakte voor detailhandel. 'Zij achten de vergroting in strijd met het in 1992 door de gemeen te uitgevoerde ruimtelijk-eco nomisch onderzoek (REO). Het dagelijks provinciebestuur er kent dat daarin wel een maxi mum aan het winkeloppervlak te wordt gesteld, maar dat houdt niet in dat er geen enkele uitbreiding in het aanbod aan detailhandel meer mogelijk zou zijn. De Vereniging Vrienden van Westerschouwen en de Werk groep Behoud Dorpskernen Burgh en Haamstede vrezen dat het plattelandskarakter van Burgh op onaanvaardbare wijze wordt aangetast door uitbrei ding van de activiteiten rond de pannenkoekmolen en vestiging van een drogisterij bij de reeds bestaande supermarkt. GS ver wijzen in dit verband naar de schaal van de reeds aanwezige bebouwing en de beperkte om vang van de uitbreidingsplan nen. Kleinschalig De uitbreidingsplannen van P. J. Landegent van pannenkoek molen De Graanhalm vallen volgens het dagelijks provincie bestuur binnen het stramien 'kleinschalig en educatief ka rakter' en passen in die zin goed bij de kern Burgh. De provincie verwerpt dan ook de bedenkin gen, die tegen dit onderdeel zijn ingediend door een omwonende van de molen. Het terrein van De Graanhalm grenst niet direct aan de tuin en de woningen aan de Irenestraat. Tussen beide percelen ligt een waterpartij en een strook grond met de bestemming groenvoor ziening. Dat is voldoende, me nen GS, omdat binnen die be stemming een kinderboerderij, speeltuin, info-centrum en een horecavoorziening zijn toege staan. (Advertentie) OPHEFFINGSUITVERKOOP DE CITADEL cadeau en woondecoratie VERMAT MIDDELBURG DE OPRUIMING START DONDERDAG 23 MAART korting op alle artikelen op=op nieuwe burg 25 middelburg Idoor Marcel Modde ZIERIKZEE - De waterleiding |van het Zweeds Rode Kruiszie- kenhuis in Zierikzee is weer vrij van de legionellabacterie. Het Isysteem is een aantal keren grondig doorgespoeld met heet water. Tevens zijn de pompen dusdanig aangepast, verklaar de een woordvoerster woens dag, dat de doorstroming is ver beterd en daarmee is de kans op herhaling kleiner geworden. De gevreesde legionellabacterie werd eind februari aangetrof fen, tijdens een routinecontrole van de waterleiding in het zie kenhuis. De ziektekiem had zich genesteld in twee douches len een invalidentoilet. De Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http ://www. pzc. n I e-mail: redactie@pzc.nl (SOZ) liet de drie punten ogen blikkelijk buiten gebruik stel len en schakelde de GGD in om eventuele gevallen van besmet ting snel op te sporen. Besmetting heeft zich niet voor gedaan, kan nu volgens L. van den Berge van de geneeskundi ge dienst met zekerheid worden gezegd. Het ziekenhuis noch de huisartsen in de regio zijn vol gens hem geconfronteerd met patiënten met symptomen, die wezen op een mogelijk geval van de veteranenziekte. Inmid dels is de incubatietijd, tussen besmetting en uitbraak van de ziekte, verstreken. Die periode omvat gemiddeld vijf tot zeven tien dagen. Volgens woordvoerster C. de Jonge van de Raad van Bestuur zijn tussentijds afdoende maat regelen genomen om de aanwe zigheid van de legionella in de waterleiding te bestrijden. De ooi-zaak lag bij een verkeerde afstelling van de twee pompen die het gebouw bedienen. Die installaties bleken te zuinig af gesteld, waardoor er onvol doende doorstroming ontstond in het midden van het gekoppel de leidingstelselOok was de be gintemperatuur van het water te laag. Bekeken wordt, aldus De Jonge, of de installateur van het sys teem verantwoordelijk kan worden gesteld voor de kosten die het ziekenhuis heeft moeten maken om het euvel te bestrij den en te verhelpen. De warm watervoorziening was één van de onderdelen, die is meegeno men in de renovatie van het Zweeds Rode Kruisziekenhuis. De miljoenen guldens kostende modernisering van het complex kwam in 1999 gereed. Pannenkoekmolen De Graanhalm in Burgh wordt onder meer uitgebreid met een kinderboerderij en een speeltuintje. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf DEN HAAG - CDA-Kamerlid S. Buijs heeft woensdag in de Vaste Kamercommissie voor Volksgezondheid een lans ge broken voor het behoud van volwaardige kleine ziekenhui zen, zoals dat in Zierikzee. Volksgezondheid-minister E. Borst (D66) moet deze volgens Buijs ook met extra financiële middelen waarderen. Te veel kleine ziekenhuizen zijn de laatste jaren langzaam maar zeker ontmanteld of op geslokt door grote instellin gen. Dat gaat veelal sluipen derwijs. hield Buijs minister Borst voor. De kindergenees kunde wordt als eerste wegge haald, en daarna vallen aller lei andere takken van zieken huiszorg als dominostenen om. Buijs noemde verloskun de, kleine operatieve ingrepen en de eerste hulp. ,,En uiteindelijk verdwijnt het kleine ziekenhuis helemaal", schetste het Goese Kamerlid het sluitstuk van dit 'domino spel'. Dat wordt ook nog door het ministerie van Volksge zondheid gestimuleerd, omdat er aan ziekenhuizen fusiebo nussen worden gegeven van vijf tot tien miljoen gulden." Bereikbaarheid Buijs vindt dat een zeer slechte zaak. Niet het budget van een ziekenhuisorganisatie moet volgens hem uitgangspunt van beleid zijn, maar de bereik baarheid voor de patiënten. De fusiebonus moet daarom afgeschaft worden, aldus de CDA'er, en omgezet worden in een geldstroom om het draag vlak voor kleine, regionale zie kenhuisinstellingen te ver sterken. Want juist regionale zieken huizen spelen een grote rol in het samenspel met onder an deren huisartsen en verlos kundigen. „De menselijke maat moet terugkeren in de gezondheidszorg", wreef Buijs minister Borst onder de neus. Minister Borst kreeg gisteren nog niet de kans om te reage ren. Zij komt volgende week aan de beurt. Buijs had de in druk dat vrijwel alle Kamer fracties zijn pleidooi konden onderschrijven. Afhankelijk van de reactie van Borst, zal hij een motie indienen om de mi nister op te roepen de fusiebo nus om te zetten in een premie voor kleine ziekenhuizen. Borst is er in principe niet op tegen dat klemere ziekenhui zen veranderen in poliklinie ken met alle specialismen. „Zoals in Kampen, waar 90 procent van de mensen in de polikliniek kan worden be handeld. Wordt het echt inge wikkeld, dan kunnen patiën ten naar een groot ziekenhuis waar bijvoorbeeld een intensi ve care-afdeling is", zei Borst in een reactie. Kinderen geven een demonstratie streetdance aan bewoners van zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - „Het zal wel geen Drikus-man worden." Met die woorden introduceer de een medewerkster van zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee het optreden van Dansschool Kramer. De bewoners van het zorgcen trum werden woensdag een middag lang getrakteerd op uiteenlopende optredens, van in totaal meer dan tachtig kin deren. Volksdansen uit grootmoeders tijd waren inderdaad in geen velden of wegen te bekennen. Wel was er een ballet ingestu deerd op muziek uit het mo derne stuk Riverdance. Een grote groep jonge meisjes danste met sierlijke bewegin gen door de ontmoetingsruim te van Borrendamme. De be woners zaten er in een kring omheen, achter een kopje kof fie. Dat een danseresje af en toe een botsing met een rolla- tor of een kofiietafeltje had, mocht de pret niet drukken. Na deze ingetogen tonen was het tijd voor steviger muziek. Zo hiphopte de streetdance- groep er stevig op los. Bij de buikschuivers die bij deze dansstijl horen, ging er af en toe een verschrikte uitroep door de zaal. De meisjes van de jazzballet- groep gaven een swingende show op een medley van AB- BA-nummers. De bewoners zaten duidelijk te genieten van al die lenige dansertjes. „Datis nog een hele klus voor die kin- ders hoor, om al die pasjes te onthouden", kon een bewoon ster zich levendig voorstellen. De kindergroepen van dans school Kramer waren uitgeno digd door het zorgcentrum. „We hadden niet verwacht dat er zoveel kinderen mee wilden doen", vertelde Onno Kramer. Het was voor sommigen tevens een mooie gelegenheid om een extra bezoekje aan opa of oma te brengen, getuige de enthou siaste sprong waarmee een kleine ballerina direct na haar optreden bij haar grootmoeder op schoot belandde. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Scouting Zeeland ont vang van zondag 26 tot en met woensdag 29 maart een internationaal gezelschap vrijwillige scoutingkaderleden. Vanaf vandaag nemen zij in Boxmeer deel aan een internationaal seminar over de ontwikkeling en invoering van scho lingsactiviteiten voor vrijwilljge kader leden. Voor dat seminar, georganiseerd door Scouting Nederland, hebben zich zestig deelnemers aangemeld. Het is bij scouting goed gebruik dat bui tenlandse gasten na het bijwonen van een seminar nog enkele dagen gastvrij heid krijgen aangeboden. In Zeeuwse gastgezinnen in Terneuzen en in Koude- kerke worden scoutingkaderleden uit Trinidad, Oekraïne en Ghana onderge bracht. In overleg met hen is een pro gramma samengesteld om kennis te ma ken met Zeeland Diny van de Velde, voorzitter van de Regio Scouting Zee land, ontvangt het gezelschap maandag ochtend officieel. Daarna krijgen de in ternationale leden een rondleiding in de scoutingaccommodatie De Valkeniers in Koudekei-ke. Omdat de gasten in hun ei gen land werkzaam zijn in het onderwijs, staat ook een programma aan de openba re basisschool De Sprong op het pro- Vier maanden voor verkrachting MIDDELBURG - Voor het verkrachten van zijn vriendin heeft de rechtbank in Middelburg een 53-jarige inwoner van die stad veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan acht maanden voorwaardelijk. Daarnaast moet de man in therapie. Die kan over een maand beginnen, want de Middelburger zit al drie maanden in voorarrest. Die maanden worden van zijn straf afgetrokken. De Middelburger had seks gehad met zijn vriendin terwijl zij diverse keren had gezegd dat zij niet wilde. Ook had hij daarbij geweld gebruikt. Handhaven pachtbeleid bepleit DEN HAAG - Het huidige beleid voor pachtgrond moet ge handhaafd blijven voor jonge landbouwers die het pachtbe drijf van hun ouders willen overnemen. Het Agrarisch Jonge ren Kontakt Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft dit in een brief aan de Tweede Kamer laten weten in reactie op de voorstellen van de adviescommissie pachtbeleid om de Pachtwet af te schaffen en daarmee de speciale bescherming van pachtboe ren. Het AJK vreest 'cowboyachtige' taferelen waarbij pacht grond aan de hoogstbiedende wordt gegund, als het advies onverkort wordt overgenomen door de politiek. Al eerder rea geerden Zeeuws-Vlaamse pachtersorganisaties negatief op voorstellen tot afschaffing van de Pachtwet. Overvallers moeten de cel in MIDDELBURG - De drie mannen die vorig jaar november in Oost-Souburg een man onder bedreiging van een kapmes geld hebben afgeperst, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk. Het slachtoffer had kort daarvoor in de woning van de oudste ver dachte, een 34-jarige Oost-Souburger, illegaal vuurwerk verhandeld. Hij ontving hiervoor 1600 gulden. Maar hij was amper de hoek om of hij werd door de twee neven van de Sou burger, een 26-jarige Middelburger een 22-jarige man uit Kesteren, van ruim 2100 gulden beroofd. De twee veinsden dat ze autopech hadden. Toen het slachtoffer hen te hulp schoot werd hij met een mes bedreigd. Het was een vooropge zet plan. De oom van de twee stak het grootste deel van de buit in zijn zak. De auto die bij het misdrijf is gebruikt, krijgt het drietal niet meer terug. Hij was van de man uit Kesteren. Discriminatie schutters bekeken KOEWACHT - Op aandringen van het Anti Discriminatie Bu reau Zeeland gaat het bestuur van de Koewachtse schutters vereniging Sint Sebastiaan de toelating van twee dames uit het dorp opnieuw bekijken. Eerder had de vereniging bij hoofdelijke stemming besloten de vrouwen niet binnen hun gelederen op te nemen. Daarop beschuldigden ze de vereni ging ervan een discriminerend toelatingsbeleid te hanteren, te meer daar twee mannelijke aspirant-leden tijdens de voor laatste algemene vergadering wél unaniem werden aangeno men. De vrouwen horen morgen (vrijdag) of ze alsnog mogen gaan schieten met pijl en boog. Gift voor Ouderen en multimedia HEINKENSZAND - De Stichting Openbare Bibliotheek Borsele heeft 10.000 gulden gekregen van de afdeling Zuid- Beveland van het fonds Ouderenzegels om het project 'Oude ren en multimedia' verder vorm te geven. De bibliotheek heeft samen met het ROC, de ouderenbonden, 't Gilde en de Stich ting Welzijn voor Ouderen Borsele, een computercursus voor senioren opgezet. Niet alleen om opa's en oma's met de klein kinderen te kunnen laten e-mailen maar ook om hen ver trouwd te maken met technologische hulpmiddelen. Vooral als de fysieke conditie wat minder wordt, zijn ouderen dik wijls aangewezen op hulpmiddelen die enig inzicht vergen in de bediening van computers. door Margreet van den Broek RENESSE - Horeca-onderne mer W. Veerhoek uit Renesse heeft samen met een groep jonge Schouwse stappers een comité gevormd tegen zinloos geweld. Zij willen excessen in het uit gaanscircuit, zoals de moord op Marianne Roza en Froukje Schuitmaker in Gorinchem. voorkomen. Veerhoek is eigenaar van drie discotheken en drie cafés. Vlak na de moord op de twee meisjes in discotheek Bacchus, vatte hij in januari 1999 het plan op om een anti-geweldscampagne voor Schouwen-Duiveland op te zetten. Veerhoek signaleert regelmatig vechtpartijtjes in het uitgaanscircuit. „We wallen voorkomen dat het nog verder uit de hand loopt en dat er gru welijke dingen gebeuren." Veerhoek had afgelopen zomer het publiek al willen doordrin gen van de zinloosheid van agressie tijdens het stappen. „Op Schouwen-Duiveland zijn veel kleine dorpjes, waar in de zomer duizenden mensen op af komen. Dat kan tot gespannen situaties leiden." Maar er kwam meer bij zo'n campagne kijken dan hij dacht. „Het bleek niet zo eenvoudig om de juiste mensen bij elkaar te krijgen." Veerhoeks plan heeft inmiddels een doorstart gemaakt. Een groep van ongeveer tien jonge ren tussen de 16 en 25 jaar wis selde onlangs tijdens een eerste bijeenkomst ideeën en ervarin gen rondom zinloos geweld uit. Veerhoek vond het erg nuttig om inzicht te krijgen in de bele vingswereld van de stappers. „Ik ben heel wat wijzer gewor den. Ik hoorde dingen waarvan ik dacht: hoe is het mogelijk! Sylvia Stoel uit Renesse zit ook in het comité. „Veel mensen denken dat zinloos geweld hier niet zal gebeuren." Zelf denkt ze er anders over. „Elke maandag staan de kranten vol met verha len over vechtpartijen in Goes. En dat ligt maar een brug van ons vandaan." Stoel heeft zelf geen ervaring met geweld in het uitgaanscir cuit van Renesse. „Soms word je wel zomaar uitgescholden op straat. Als je dan wat terugzegt, kan het zo uit de hand lopen. Voor hetzelfde geld loopt het hier ook fout, net als in Gorin chem." Jongelui Veerhoek is erg blij dat het on derwerp leeft onder de Schouw se jongeren. „Als je iets tegen zinloos geweld wilt doen, kun je nergens beter terecht dan bij de jongelui zelf. Campagnes die vanachter een bureau bedacht worden door mannen in nette pakken, hebben volgens mij weinig zin." Op zaterdag 1 april komt de groep weer bij elkaar. Het is de bedoeling dat iedereen zoveel mogelijk andere belangstellen den meeneemt. Veerhoek hoopt dat in de toekomst vanuit elk dorp op Schouwen-Duiveland twee jongeren zitting nemen in het comité. Of er acties voor de komende zomer op stapel staan, wil Veer hoek nog niet zeggen. „Het ver volg hangt af van de jongeren zelf. Bij de volgende bijeen komst besluiten we welke stap pen we verder ondernemen." Advertentie gramma. Het gezelschap neemt daar naast een kijkje op het scoutcentrum Zeeland aan het Veerse Meer. De buiten landse kaderleden gaan verder op be zoek bij Scoop, het Zeeuws Instituut voor zorg, welzijn en cultuur. Ook voor een toeristische kennismaking met Zee land is gezorgd. De internationale scouts gaan naar Neeltje Jans, de boulevard in Vlissingen, het historische centrum van Middelburg en naar Zws-Vlaanderen. We hebben ruimte nodig voor de nieuwe collectie eetkamertafels stoelen banken Woonkamerprogramma's linnenkasten aktie alleen in vestiging Middelburg MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 99