Second Opinion adviseert iedereen De mens is ten prooi aan blinde levenswil Liefde centraal in reeks concerten Zeeuws Orkest Standfast Yachts bouwt botenlift Dochter van de wind en het water Pianovirtuozen Perez en Werner in Porgy Bess zeeland donderdag 23 maart 2000 16 lassiekers 1935 W kunst cultuur Renesser bureau geeft raad bij administratieve en juridische zaken in detail Washboard Wailers in Middelburg ondernemend zeeland door Ernst Jan Rozendaal GRAAUW - Vanwege zijn ba rokke en bourgondische manier van schrijven kreeg Paul Ver- huyck van een recensent ooit het etiket 'de nieuwe Marquez' op geplakt. „Ik schaamde me dood", zegt hij, zichtbaar opge laten. Want laat hij nou net Ga briel Garcia Marquez één van de grootste auteurs van deze tijd vinden, en diens roman Hon derdjaar eenzaamheid een ech te hedendaagse klassieker. ..Het is een vrij dik boek en toen ik het einde naderde, kreeg ik een sensatie die ik niet vaak heb, ik vond het erg dat het deel dat ik nog moest lezen dunner en dunner werd. Straks is deze be tovering weg, dacht ik. Ik vond het erg dat het boek een einde hééft." Het is een plezier om Honderd jadr eenzaamheid te lezenvindt Verhuyck. De brede manier waarop het boek is opgezet, de overdadige schrijfstijl, de onbe teugelde fantasie, het zijn alle maal zaken die van een Zuid- Amerikaanse schrijver worden geaccepteerd, maar niet van een West-Europese. ..Die moet nuchter schrijven, ironisch, on derkoeld. Gelukkig zijn er men sen die zich daar niets van aan trekken, zoals Hugo Claus." Honderd jaar eenzaamheid is alleen al een hedendaagse klas- Ti Het thema van de Boeken week, die duurt tot en met zaterdag 25 maart, is 'Lec tori Salutem - Verhalen uit de klassieke oudheid'. Gedurende de Boeken week laat de PZC dage lijks een Zeeuw aan het woord over wat in zijn of haar ogen een hedendaag se klassieker is uit de (we reldliteratuur. In de ze vende aflevering de in Graauw woonachtige Vlaamse schrijver en lite rair criticus Paul Ver huyck. sieker, omdat de beginzin in me nige schrijfcursus wordt ge bruikt: 'Vele jaren later, staande voor het vuurpeloton, moest kolonel Aureliano Buendfa den ken aan die lang vervlogen mid dag, toen zijn vader hem mee nam om kennis te maken met het ijs.' Verhuyck: „Dat is om meerdere redenen een belangrijke zin. Dat ijs wijst vooruit naar een grote kilte die rondom de hoofd figuur ontstaat; hij heeft een kil hart ontwikkeld. Mooier nog is het valse perspectief. Hij staat voor een vuurpeloton. We den ken dus dat hij doodgaat, maar op driekwart van het boek blijkt dat niet het geval. De lezer is op het verkeerde been gezet. Mooi is ook Ursula, de oermoeder in het boek. Zij is blind, maar be stiert het hele huis. Als iemand iets kwijt is, vindt zij het terug, gewoon door logisch terug te denken. Dat is een prachtige metafoor." Thema's Thema's van de roman zijn een zaamheid, sterfelijkheid en het besef dat mensen meestal niet bereiken wat ze voor ogen stond, aldus Verhuyck. „Dat zijn natuurlijk eeuwige thema's. Daarom is het boek ook klas siek, want dat besef is het besef van de klassieke tragedie waar mee de literatuur begonnen is. De mens is ten prooi aan blinde levenswil, iets wat de Grieken aan de goden toeschrijven, maar wat door Marquez vermense lijkt wordt. Zijn humor belet het boek topzwaar te worden. Er is een mooie definitie die hier van toepassing is: humor is de wan hoop die probeert beleefd te blijven." De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Ze heeft het eilaïidengevoel, de zee en de kust in haar genen. De grootva der van Reina de Groot uit Mid delburg was vuurtorenwachter op Texel. Haar moeder komt van dat eiland, haar vader was een zeeman uit Egmond. Zelf is ze geboren en opgegroeid in Den Helder. Vandaar dat het haar niet verwonderde toen ze in 1975, na lange tijd in Amster dam te hebben gewoond, naar Zeeland werd getrokken. „Ik was er weg van. Ik had meteen een gevoelsband met de natuur, met de kust en met de mensen." In Amsterdam werkte ze als hoofdverpleegkundige in het Andreasziekenhuis. Haar hu welijk was na tien jaar op de klippen gelopen, waardoor ze als werkende vrouw de zorg had voor drie kinderen. „Ik heb een onafhankelijke geest. Ik wilde niet mijn hand ophouden bij de sociale dienst, of van alimenta tie leven, dat vond ik een te af hankelijke positie. Ik ben dus gaan werken. Als ik nu terug kijk, besef ik hoe vooruitstre vend het Andreasziekenhuis in 1969 was. Ze hadden een crèche waar ik de kinderen kon bren gen en boden mij alle mogelijk heden om te studeren voor een leidinggevende functie." In 1975 was ze op vakantie in Zeeland en onmiddellijk besefte ze: 'Wat zou het fijn zijn om hier met de kinderen te komen wo nen.' Doortastend als ze is, stap te De Groot naar de directie van het Middelburgse Gasthuis. „Ik vroeg of ze vacatures hadden. 'Wat had u gedacht?', vroegen ze. Ik gaf aan dat ik hoofdver pleegkundige was en er niet op achteruit wilde gaan. Ik kreeg te horen dat ze een hoofd verpleeg kundige dienst tevens adjunct directeur zochten. Vanwege een fusie met Vlissingen was op ter mijn zicht op een volledige di rectiefunctie. Met uren tuutten natuurlijk. Ik heb gesolliciteerd en al snel, in september, kon ik beginnen." In de bijna twintig jaar dat De Groot bij het (latere) Streekzie kenhuis Walcheren werkte, had het leveren van goede patiën tenzorg prioriteit Toch kwam ze geleidelijk verder van de pa- tienten af te staan, doordat ze belast was met fusieperikelen. „Vlissingen en Middelburg, dat was als een fusie tussen Ajax en 100 zeeuwse portretten Feijenoord. Dat ik niet uit Zee land kwam, was denk ik een voordeel. Daardoor stond ik bo ven de partijen." Toen in 1992 de fusie voltooid was, besloot ze vervroegd met pensioen te gaan. Ze was licha melijk en geestelijk moe en wil de zich op andere, vooral cultu rele, activiteiten richten, zoals toneelspelen voor de Zeeuwse Komedie. „Ik heb dat wel on derschat. Kinderen uit huis, ge stopt met werken, ik voelde me eenzaam. Het tegenwicht kwam van het wonen in Zeeland. Ik realiseerde me uiteindelijk dat dit de plek is waar ik happy voel." laagdrempelig moet zijn. Veel mensen vinden het nog altijd moeilijk voor juridisch advies een advocatenkantoor binnen te stappen, zo bemerkte hij. Voor deze groep vervult hij meestal een voorlichtingsfunc tie Bestuurlijke instanties hebben de slechte gewoonte mensen voor een simpele aan vraag te overspoelen met een berg onoverzichtelijke formu lieren en hopeloos ingewikkel de procedures, legt hij uit. „Kijk naar de aanvraagformu lieren voor studiefinanciering: een normaal mens weet toch niet hoe je die moet invullen." Dansschool viert nieuwe naam met programma in schouwburg MIDDELBURG - Dansschool Joke Louwerse in Middelburg viert het twintigjarig bestaan met een nieuwe naam en dans voorstellingen in de Stads schouwburg op zaterdag 1 en zondag 2 april. De dansschool heet voortaan Dance Center Dazzle. Beide dagen worden twee progarmma's aangeboden. Om 15.00 uur is er een kindervoor stelling met het thema feest, 's Avonds worden drie nieuwe choreografieën gebracht in moderne dans van Jolanda Louwerse, jazzdans van Joke Provoost en moderne jazz van Jorge Vasquez. Na de zaterdag avondvoorstelling houdt de balletschool een receptie. De avondvoorstellingen beginnen steeds om 20.00 uur. Paul Verhuyck door Ernstjan Rozendaal GOES - Het thema van de ko mende concertserie van Het Zeeuws Orkest is de liefde. In samenwerking met Scoop is een programma samengesteld dat toegankelijk is voor leerlingen uit het voortgezet onderwijs in het kader van het vak culturele kunstzinnige vorming (CKV). „We hopen scholieren daarmee op het spoor van de klassieke muziek te zetten", zegt CK V-do- cent Rieks Veenker uit Middel burg. Veenker is door Het Zeeuws Or kest en Scoop benaderd om het programma van de Voorjaarsse rie 2000 af te stemmen op de in het onderwijs gebruikte CKV- methodes. Als muziekdocent aan de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren houdt hij zich intensief bezig met het voor de bovenbouw van havo en vwo verplichte vak CKV. „Op basis daarvan oordeelde men kenne lijk dat ik voldoende know how heb." In de CKV-methodes wordt uit leg gegeven en staan vragen over verschillende muziekstuk ken. De methodes werken aan de hand van thema's. In overleg met Het Zeeuws Orkest en Scoop koos Veenker voor het thema liefde en selecteerde uit de methodes bijpassende mu ziekstukken. Inhoudelijk is- hij MIDDELBURG - De jazzgroep Washboard Wailers treedt za terdag 25 maart op in hotel Ar- neville in Middelburg. Het or kest is ontstaan uit onvrede met jamsessies waarop altijd maar weer het geijkte repertoire wordt vertolkt. Washboard Wailers zoekt het in de minder vaak gehoorde jazz muziek van zwarte washboard bands uit de jaren twintig. Er worden onder meer stukken ge speeld van Clarence Williams, Tiny Parham en Jelly Roll Mor ton. Hun composities worden niet gekopieerd, maar de groep streeft ernaar de sfeer die daar bijhoort op te roepen. Het concert, dat is georgani seerd door de Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland, begint om 21 uur. door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Jazzclub Porgy «Si Bess in Terneuzen staat in het weekend van 31 maart en 1 april in het teken van de piano. Onder het mot to Comtemporary Piano Masters is een lentefestival georganiseerd met de Pana mese jazzpianist Danilo Perez en de Amerikaanse pianist Kenny Werner. Bei den traden eerder met veel succes op in Terneuzen. Perez komt voor de derde keer naar Porgy Bess. In 1997 en 1998 trad hij op in het kader van het Audi Jazz Fastival. De Panamese pia nist weet zijn Zuid-Ameri kaanse achtergrond in de muziek te versmelten de Noord-Amerikaanse jazz muziek. Niet voorniets is een van zijn cd's getiteld: Pana- monk, naar zijn geboorte land en een van de grootste jazzpianisten aller tijden: Thelonious Monk. Muzikaal werd Perez onder meer geschoold doordat hij deel uitmaakte van Dizzy Gillespie's United Nation Orchestra. Tijdens zijn con cert op vrijdag 31 maart wordt Perez begeleid door bassist Carlos Henriquez, die onder meer samenspeelde met gitarist Carlos Santana en trompettist Wynton Mar- salis, en drummer Antonio Sanchez. Zaterdagavond is de beurt aan het Kenny Werner Trio. Ook voor Werner geldt dat driemaal scheepsrecht is. Hij was in 1992 en 1995 al eens te gast in Porgy Bess. Op zijn elfde begon Werner met pia nospelen, eerst klassiek en later steeds meer jazz. Hij volgde de bekende Berklee School of Music in Boston en nam in 1981 zijn eerste solo album op. Hij speelde met tal van bekende jazzmuzikan ten samen en is sinds jaar en dag pianist in de groep van de Belgische mondharmonica- virtuoos Toots Thielemans. Behalve jazzmuzikant is Werner een gerespecteerd muziektheoreticus. In 1997 publiceerde hij het boek Ef fortless Mastery, dat een lei draad is geworden voor veel muzikanten en muziekdo centen. Als muzikant staat Werner bekend om zijn veel zijdigheid en zijn vermogen met spaarzame middelen en sober spel een rijk muzikaal verhaal te vertellen. Aan vang concerten: 21.30 uur. Meubelmakerij Smit is van uit het centrum van Middel burg verhuisd naar de Laan der Verenigde Naties 1D. Het be drijf, dat zich bezighoudt met antiekrestauratie, interieur- bouw en meubelen op maat be trekt daar een gloednieuw be drijfspand van 400 vierkante meter Daarmee is de ruimte verdubbeld ten opzichte van het pand aan de Brakstraat, waarin D anny Smit zes j aar ge leden als eenmanszaak begon. Inmiddels bestaat het bedrijf uit vijf mensen. Wooninrichting Adri de Jon ge in 's-Heerenhoek heet voort aan Totaal Wonen Ruben de Jonge. De zaak is van Adri en Riet de Jonge overgegaan op zoon Ruben de Jonge. Burge meester J. L. Mandos opent op 29 maart om 16.00 uur de ge heel vernieuwde zaak Slager John Geelhoedt. van wie de familie al tachtig jaar een slagerij in Zaamslag heeft, mag vanaf 28 maart de titel Keurslager voeren. Cees van Valen uit Hulst heeft vorige week het bedrijf EKRO International uit Breda over genomen. EKRO International houdt zich bezig met reclame- en promotieartikelen. Op 1 april verhuist het bedrijf naar Minervum 1710 in Breda dus verantwoordelijk voor de samenstelling van het program ma, maar Het Zeeuws Orkest beoordeelde of de stukken prak tisch en financieel gezien ook kunnen worden uitgevoerd. Uiteindelijk rolden de volgende composities uit de bus: Music for the royal fireworks van Han del, delen uit Roméo et Juliette van Gounod, delen uit The Ju- liet Letters van Elvis Costello, de 'scène d'amour' uit Romeo en Julia van Berlioz. Dans van de ridders en Julia Variaties van Prokofjev, delen uit Porgy and Bess van Gershwin en delen uit West Side Story van Bernstein Elvis Costello Het opmerkelijkste program ma-onderdeel vormen de delen uit The Juliet Letters van pop muzikant Elvis Costello. Deze worden gezongen door popzan ger Sacha van As uit Terneuzen. In 1993 componeerde Costello deze muziek samen met het fa meuze Brodsky Kwartet op ba sis van authentieke liefdesbrie ven Veenker: „Het stuk komt in de CKV-methode voor en past in het thema. Toch is het natuur lijk een fremdkörper, omdat het geschreven is door een popmu zikant en niet wordt uitgevoerd door een heel orkest maar met een strijkkwartet. Ik benieuwd hoe dat gaat uitpakken." Bij het programma heeft Veenker les materiaal vervaardigd met ver wijzingen naar de CKV-metho des, zodat het concert nauw aansluit bij de lesstof. „In het kader van het vak CKV zijn leer lingen verplicht een aantal voorstellingen en concerten te bezoeken. Als ze voor dit con cert kiezen, verenigen ze het nuttige met het aangename." Er is gekozen voor korte stukken en fragmenten. Dirigent Joan Berkhemer van Het Zeeuws Or kest omschrijft de voorjaarsse rie daarom als een 'zap-con- cert', zeer toegankelijk voor jongeren. Toch is het bepaald geen concert voor alleen scholieren, bena drukt Veenker. „Uitgangspunt was een programma samen te stellen dat interessant is voor zowel scholieren als het gewone publiek. Ik heb het gevoel dat we daar goed in geslaagd zijn." Afspraak is dat de kerken en zaal in Goes, Terneuzen en Mid delburg voor maximaal éénder de met scholieren worden ge vuld. Voorjaarsserie Zeeuws Orkestwoe 29 maart Maria Magdalenakerk in Goes, don 30 maart Grote Kerk Ter neuzen en vri 31 maart Concertzaal Middelburg Aanvang: 20 uur. Danilo Perez door Famke van Loon RENESSE - Het Adviesbureau Second Opinion in Renesse as sisteert bedrijven en particu lieren bij allerlei administra tieve en juridische zaken. „Maar", zegt eigenaar G. Wil- lemse. „ik pretendeer niet alle problemen van heel Nederland op te kunnen lossen." Het bedrij f in zij n huidige vorm bestaat ongeveer anderhalf jaar. maar Willemse startte ze ven jaar geleden al een advies bureau. ..Ik heb 35 jaar lang kennis vergaard en wilde daar méér meedoen dan die enkel toepassen in een volgende baan." Een verhuizing van de Veluwe naar Schouwen-Dui- door Wilma Valk BRESKEN'S - Standfast Yachts in Bres- kens begint binnenkort met de bouw van een botenlift. Tot nu toe werd er gebruik gemaakt van een kraan. „De kraan kan maar schepen tot een gewicht van 20 ton lichten", zegt Robert Tan van Standfast. „Gezien de ontwikkelingen in de water sport is dat veel te weinig. Er komen meer en meer grote jachten, ook hier in Bres- kens, met deze botenlift hebben we een ca paciteit van 70 ton. Dit is voor schepen van ongeveer 25 meter lengte." Het idee van een lift leeft al lang binnen de werf. De hellingen voor de deur van de werkplaats voldeden al lang niet meer: „Ze waren niet meer veilig en sinds 1990 mochten we ze uit milieu-overwegingen ook niet meer gebruiken. Onze eerste teke ning over dit onderwerp dateert al uit 1983 maar het duurde nog tot vorig jaar voor er een begin gemaakt met het verwijderen van de oude hellingen. Het afvoeren van verontreinigd slib was een van de hoofd oorzaken van de vertraging. Er moesten methodes ontwikkeld worden om dit zo goed mogelijk te kunnen doen.' Nu is de reconstructie van de haven haast gereed. Straks maakt, behalve Standfast, ook de Reddingmaatschappij KNRM en Delta er gebruik van. „Wij krijgen straks een nieuw vlot erbij met elektriciteit en water. Daar zij we heel blij mee. Voor de lift moeten we straks nog palen in het water slaan, daarop komen stalen rijbanen voor de scheepslift. Aan wal komt er een af- spuitplaats voor schepen op een vloeistof dichte vloer Het vervuilde water van de schepen mag niet zo maar het riool in. het wordt opgevangen en gefilterd. De olie en het slib en andere onregelmatigheden worden afgescheiden en dan pas gaat het water het riool in", zegt Tan. Onmisbaar Aangezien Breskens naast LJmuiden de enige grote jachthaven in Nederland is aan open zee, zijn faciliteiten zoals een scheepslift hier in deze tijd haast onmis baar. Er komen meer en meer grote sche pen en gelukkig in Breskens ook meer lig plaatsen zodat een scheepslift. de tot nu toe enige in dit soort in Zeeland, straks on misbaar zal blijken. Bij Standfast Yachts hoopt men in augus tus of september, meer zeker voor het begin van de winterberging, de lift in gebruik te kunnen nemen. foto Peter Nicolai Elvis Costello componeerde The Juliet Letters op basis van authen tieke liefdesbrieven. Delen ervan voert het Zeeuws Orkest uit. foto Michael Halsband de emoties van deze onderne mers." Klanten doen een beroep op zijn kennis van zaken in tal van andere situaties. In opdracht van een bank kan Willemse een De familie Blok neemt Mari tiem Duinrestaurant De Punt in Ouddorp over van de familie Grinwis De overdracht vindt plaats op 3 april om 19.00 uur Vanaf 16.00 uur zijn gasten welkom in het restaurant om afscheid te ne men van de oude eigenaren en kennis te maken met de opvol gers. veland in 1994 zette de activi teiten van het jonge bedrijf op een laag pitje. Eenmaal geves tigd in Renesse. besloot Wil lemse het adviesbureau nieuw leven in te blazen Het is moeilijk de kop en de staart van de werkzaamheden aan te geven, stelt Willemse. De aard van het werk bij Second Opmion is zeer divers. Een deel bestaat uit het geven van ad vies aan en bemiddelen voor bedrijven, voornamelijk in de horeca en de recreatieve en toe ristische sector. „Zelf heb ik ja ren een leidinggevende functie bij CenterParcs gehad. Ik snap G. Willemse van Second Opinion. foto Marijke Folkertsma bedrijf doorlichten en de vin ger op de zere plek leggen. Ook verzorgt hij de boekhouding voor een aantal ondernemin gen. In andere gevallen fun geert hij slechts als klankbord. Ondernemers hebben volgens Willemse een eenzaam be staan. Zij hebben daarom een sterke behoefte het wel en wee van het bedrijf op vertrouwe lijke basis met iemand te delen. „Je kijkt dan gewoon even over een schouder mee Ook particulieren kunnen van zijn kennis gebruikmaken. Een middag in de week kunnen zij bij Willemse binnen wandelen voor gratis advies. De gedachte achter deze sendee is dat het foto Lex de Meester Reina de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 98