PSD wil personeel uithuwelijken Crisisopvang ruimer gehuisvest PZC zeeland De vraag naar traditionele zorg is te laat uitgesproken PAAUWE Wat wij vragen is een veilig terrein voor onze kinderen Grote scepsis over snelle start bouw van veiligheidshuis if spraken met bedrijven over datum en opleiding Laatste ronde ii conflict Arduin PvdA en VVD voor afdwingen windenergie door Ab van derSluis VLISSINGEN - Gedeputeerde L. Coppoolse (Welzijn) heeft woensdagmiddag het nieuwe Crisisopvanghuis aan de Nieuwstraat in Vlissingen ge opend. Het centrum vervangt de op vang aan het Oud Arnemuids- voetpad in Middelburg. Dat was niet geschikt voor uitbrei ding. Het Crisisopvanghuis in Vlissingen biedt tijdelijk on derdak aan tien jongens en meisjes. Het Crisisopvanghuis was sinds het begin, eind jaren zeventig, gehuisvest in Mid delburg. In de loop der jaren verhuisde het een aantal ma len om nu uit te komen in Vlis singen. In Vlissingen zijn on der meer een medisch-ortho- pedagogisch centrum, een project van Emergis en een ka mertrainingscentrum voor jongeren tussen de veertien en achttien jaar ondergebracht. Groter pand De Stichting Agogische Zorg centra Zeeland (AZZ) had voor het Crisisopvanghuis een groter pand nodig. Ze vond dat in de Nieuwstraat, waar tot voor kort een gezinsvervan gend tehuis van Stichting het Gors was. Sectordirecteur W. Janse-Alewijnse van AZZ: „De huisvesting aan het Oud Arnemuidsvoetpad voldeed niet. De ouderslaapkamer deed tegelijkertijd dienst als werk- en rookkamer. In dit nieuwe pand heeft iedereen een eigen slaapkamer en er zijn meerdere gesprekska- mers." De crisisopvang onder jonge ren is nog steeds groeiende, al dus de sectordirecteur. „Nog te vaak moeten we nee verko pen." Ze hoopt aan die situatie een einde te kunnen maken door een betere samenwerking met de pleegzorg, maar ook door nieuwe behandelmetho des. Bijvoorbeeld, een knip- kaart voor jongeren die tijde lijk wat afstand willen nemen van hun woon- en leefsituatie. Cijfers tonen aan dat de ver blijfsduur in het Crisisop vanghuis langzaam maar zeker afneemt. Het AZZ wil jongeren het liefst maximaal zes weken opvangen in het te huis. Een vooroordeel is dat jongeren die in de crisisopvang terecht komen, afkomstig zijn uit pleeggezinnen of uit tehui zen. „De meeste jongeren ko men uit een gewoon gezin", al dus Janse-Alewijnse. „Nahun vertrek uit het Crisisopvang huis gaan ze ook weer gewoon terug." Vorig jaar gingen zes van de tien jongeren terug naar hun familie. Gedeputeer de Coppoolse overhandigde het AZZ een symbolisch kunstwerk ter waarde van tienduizend gulden. foto Lex de Meester donderdag 23 maart 2000 door Jacques Cats VLISSINGEN - Eerst zien dan geloven! De Zeeuwse burge meesters hebben woensdag met een forse lading scepcis aange hoord dat de bouwaanvraag voor het veiligheidshuis Stro menpoort tussen Vlissingen en Middelburg rond 1 april wordt ingediend. Ze zeiden het niet maar je hoorde het ze denken: als dat maar geen grap is. Het vertrouwen dat het alle maal nog goed komt met het verzamelgebouw voor spoedei sende hulpdiensten is inmiddels tot een zorgwekkende diepte gedaald. De aanloop van vijf jaar om tot een realisering van de plannen te komen heeft iets teveel van het burgemeesterlij- ke geduld gevergd. Daarom werden er woensdag geen spij kers met koppen geslagen. De hoofden van de Zeeuwse ge meenten willen nu eerst haar fijn uitgelegd krijgen hoe de vlag erbij hangt. Dezer dagen wordt daartoe een spoedberaad belegd van het Regionaal Colle ge van Zeeuwse burgemeesters. Korpschef M. Dierckx van de regiopolitie, 'bouwpastoor' voor het veiligheidshuis en an dere politiebureauprojecten, wordt daar ontboden om, zoals burgemeester Van der Zaag van Goes het formuleerde 'tot op de punt en komma', opening van zaken te geven. „Want we zou den nu ja moeten zeggen tegen iets wat we niet kennen", ver woordde burgemeester G. H. W. Noorderwier van Oost burg de algemene gevoelens. Gebrek Samen met zijn collega J. Lo- nink van Sas van Gent signa leerde hij een onrustbarend gebrek aan communicatie en coördinatie tussen verschillen de bestuursoverlegvormen die met het project Stromenpoort te maken hebben. „Bijna iedereen in Zeeland is bestuur, maar bij na niemand praat met elkaar." De discussie spitste zich toe op vraag of de Regionale Brand weer nog wel zijn intrek moet nemen in het veiligheidshuis, óf moet aansturen op een zelfstan dige locatie. Onder aanvoering van de Goese burgemeester D.J. van der Zaag had een aantal burgemeesters de mogelijkheid geopperd alternatieven te be zien voor het huisvesten van de regionale brandweer, bij voor keur op de plek van de perma nente post bij de Bevelandse ingang van de Westerschelde- tunnel. Van der Zaag was niet de enige maar wel de meest felle toen hij reageerde op de door het dage lijks bestuur van de regionale brandweer geformuleerde uit slag van een snelle doorlichting van die mogelijkheid. Die was volgens hem beperkt gebleven tot het commentaar: niet doen, want te duur. De burgemeester van Goes vond de wijze waarop over de quick scan was gerap porteerd getuigen van minach ting voor de leden van het alge meen bestuur. Op de vraag waarop deze conclusie is geba seerd, kreeg hij van achter de bestuurstafel geen duidelijk antwoord. Bij alle spraakverwarring werd één ding duidelijk: geen enkele gemeente wenst zich te scharen achter het voorstel om de bij drage vanuit de Zeeuwse samenleving voor de totstand koming van het complex Stro menpoort te bepalen op 1 gul den lOper inwoner. „Zogaan we het hellend vlak op werd er op gemerkt. „Straks komen we ook daar niet mee uit." Haast geboden bij vergoeding waterschade DEN HAAG - De nog lopende schadegevallen in verband met de wateroverlast van eind 1998 moeten zo snel mogelijk worden afgewikkeld. WD-Kamerlid J. Geluk heeft dit woensdag ge vraagd, omdat landbouwbe drijven in acute financiële nood verkeren. Het gaat volgens Geluk om en kele tientallen ondernemers, vooral in het noorden van Ne derland. Hij houdt zich verre van een oordeel over de recht matigheid van hun aanvragen, maar 'er moet wel duidelijkheid komen'. Staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken en minister L. J. Brinkhorst van Landbouw zijn nu aan zet. Gedeputeerde L. Coppoolse bij de opening van het nieuwe Crisisopvanghuis in Vlissingen. door Ben Jansen VLISSINGEN - Afspraken met bedrijven kunnen wellicht voorkomen dat medewerkers van de PSD vóór de beëindiging van de veerdiensten over de Westerschelde elders een baan zoeken. Die afspraken zouden bijvoorbeeld kunnen gaan over de datum waarop PSD-perso- heel voor een nieuwe werkgever beschikbaar komt en welke op leiding ze meekrijgen. PSD-directeur E Vos opperde deze mogelijkheid woensdag tijdens het bezoek dat de Sta tencommissie verkeer en ver voer aan het provinciaal veer- bedrijf bracht. De Statenleden lieten zich uit voerig op de hoogte stellen van de situatie waarin de PSD zich Brie jaar voor de opheffing van (Ie veerdiensten bevindt. De da tum die daarvoor staat is 15 maart 2003. Op die dag moet de Westerschel- detunnel in gebruik worden ge- Jteld en worden de veren over bodig. Voor een deel van de PSD-me- dewerkers, die dan hun baan opgeheven zien, kan de geplan de Westerschelde Container Terminal in Vlissingen-Oost mogelijk een nieuwe arbeids plaats bieden. Vos zei alleen te hopen dat het begin van de containeroverslag aansluit op de afbouw van de PSD. JHet zou voor ons ongunstig zijn als de containerterminal begint nog voor de Westerschel detunnel klaar is. Want dan zit ten we vlak voor de beëindiging yan de veerdiensten. Het wordt PSD'ers die kansen zien bij de containerterminal, dan wel erg ftioeilijk gemaakt om niet voor ie zekerheid van een nieuwe aan te kiezen." Uspraken fbs zei zich voor te kunnen stel len dat 'een vorm van afspra ken' wordt gemaakt met Hesse natie, de beoogde exploitant van de containerterminal. „We gouden van onze kant kunnen aanbieden dat we op een datum na de opheffing van de veer diensten zorgen voor werkne- i Biers voor functies bij de contai nerterminal die precies de opleiding hebben gehad die Hessenatie wenselijk acht Van Hessenatie verwachten we dan dat PSD-medewerkers niet voortijdig worden weggetrok ken." De PSD heeft te maken met te genstrijdige belangen. Hetveer- bedrijf moet tot de opening van de Westerscheldetunnel de be staande dienstverlening blijven leveren en vervolgens zo snel mogelijk de werknemers aan een andere baan zien te helpen. „We zitten in een dilemma", zei Vos' collega-directeur H Tho- maes. „Dienstbelang tegenover per soonlijk belang. We bieden onze medewerkers de mogelijkheid opleidingen te volgen om hun kans op een nieuwe baan te ver groten, maar we stellen daar lie ver zo min mogelijk diensttijd voor beschikbaar, want dat le vert dan weer bezettingsproble men op." Personeelsverloop Thomaes gaf een overzicht van het verwachte verloop van het personeelsbestand na de ophef fing van de PSD. Over drie jaar zullen 50 van de 350 huidige ba nen worden vervuld door uit zendkrachten. Voor 70 a 80 werknemers biedt een 55-plus regeling een oplossing. Honderd medewerkers zijn elders plaats baar: 35 bij andere onderdelen het provincie-apparaat, 35 bij het fiets-voetveer en 35 bij de Westerscheldetunnel. Van de overige 120 zal de helft binnen korte tijd zelf een andere baan vinden. Dit betekent dat 60 PSD'ers mm of meer intensief moeten wor den begeleid bij het vinden van een nieuwe baan. De bootdienst beschikt over geld om daar, bijvoorbeeld in de sfeer van opleidingen, wat aan te doen. De Statenleden kregen uit de presentatie van Vos en Thomaes de indruk dat de PSD de zaken met de opheffing in zicht aardig onder controle heeft. Voorzitter W. Dijkgraaf van de onderne mingsraad waarschuwde even wel voor een te rooskleurig beeld. „We zijn een bedrijf dat op zijn eind loopt",zei hij. „Dat doet al tijd pijn. Naar mate de tijd ver strijkt worden collega's daar steeds vaker mee geconfron teerd." Dit moet het dan zijn. De laatste kans die Ar duin het Verbandvan Verontruste Ouders biedt om hun gehandicapte kinderen bij Huize Den Berg in Goes te houden. Traditionele zorg blijft tot. de mogelijkheden behoren. Zorg zoals ge handicapten bij Den Berg die altijd al kregen. Want dat is wat Arduin uiteindelijk van de klachten van de ouders heeft begrepen: ze wil- len gewoon geen vernieuwing, die verontruste ouders. En als ze de oplossing niet pikken, dan krijgen ze alle medewerking om hun kinderen elders onder te brengen. Aan het woord: hoofdrolspelers Arduin-direc teur Piet van den Beemt en Henk Conijn van het Verband van Verontruste Ouders rond Hui ze Den Berg in Goes. Piet van den Beemt. foto Willem Mieras door Roelf Reinders Piet van den Beemt, directeur Arduin Arduin heeft een voortrekkers rol bij de zorgvernieuwing voor verstandelijk gehandicapten in Nederland. Nu biedt u traditio nele zorg aan als handreiking naar de ouders. Is dat een slag voor de zorgvernieuwing Nee, omdat nu pas voor het eerst manifest is geworden dat er ou ders zijn die niet naar een nieu we vorm van vernieuwing toe willen. Waar komt die weigerachtig heid van ouders vandaan? Uiv verhaal is dat het community care-model van Arduin met wo nen in de wijken de levens vreugde van gehandicapten verhoogt. Hoe kunnen ouders daar niet enthousiast voor zijn? Dat heeft alles te maken heeft met de emotie waarin ouders te recht kunnen komen als je be gint met verhalen die verande ring inhouden. Dat is het verhaal van verande ring waarmee Arduin naar hen toe is gekomen. Hier komt het sleutelwoord 'communicatie' weer om de hoek kijken. U hebt in de brief aan de ouders duide lijk aangegeven dat die 'niet al tijd even gelukkig' is geweest. Kijk, bij communiceren hoort een zender en een ontvanger. U bedoelt daarmee dat ook de ouders verwijten valt te maken? Nou, laat het verwijt maar bij mij liggen. En laat ik dan zeggen dat het mij niet is gelukt die ou ders van community care te overtuigen. U bent ongeveer de personifica tie van de zorgvernieuwing voor verstandelijk gehandicapten. Is het geen persoonlijk nederlaag om bij Den Berg de mogelijk heid voor traditionele zorg open te laten? Nee. Want die mogelijkheid is altijd aanwezig geweest. Dat kon altijd al als daar vraag naar was. Maar die vraag hoorden wij niet. Die vraag is eigenlijk pas sinds een maand manifest. Is het niet heel gek dat dit zo lang onduidelijk is gebleven? Nee, want de discussie ging aan vankelijk over hele andere din gen. Namelijk over slechte zorg. En dan ga je daar mee aan de slag. En pas na verloop van tijd is boven tafel gekomen dat het fundamenteler lag. Als die be hoefte aan traditionele zorg eer der was uitgesproken was het misschien niet zo gelopen. Interimmanager Ton ten Thij had bij Den Berg de taak het vertrouwen van ouders en per soneel in Arduin te herstellen. Ouders eisen nog steeds uw ver trek. Is zijn missie mislukt? Nee, Ten Thij is op nadrukkelijk verzoek van alle ouders, inclu sief het Verband van Verontrus te Ouders, nog steeds aan de slag. Hij is nog steeds op weg. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Gemeenten moe ten verplicht worden mee te werken aan de realisatie van meer windenergie. PvdA-Ka- merlid M. de Boer heeft daar voor woensdag mede namens de VVD een motie ingediend. Van de 1000 megaWatt die dit jaar aan windvermogen gereali seerd had moeten zijn, wordt nog niet de helft gehaald. De verplichting tot de realisatie van 1000 megaWatt, waarvan 250 in Zeeland, was door de pro vincies aangegaan met de rijks overheid. Daar ligt volgens De Boer het probleem. Provincies hebben niet voldoende bestuur lijke middelen om windparken te realiseren. Zij zijn afhanke lijk van gemeenten. De Boer wil daarom nu ook de gemeenten erbij betrekken. Zij stelt voor dat het Rijk met het Interprovinciaal Overleg (IPO) en de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) een overeen komst sluit om de komende tien jaar het windvermogen op te schroeven tot 1500 megaWatt. Alle gemeenten krijgen naarge lang het aantal inwoners de ver plichting windenergie te reali seren. Dat mag ook in andere, bijvoorbeeld windgevoeligere gemeenten, maar dan moeten gemeenten zonder windmolens meebetalen aan de voorberei- dingskosten. De Boer: „Zo maak je alle gemeenten verant woordelijk." In die visie van De Boer kan er waarschijnlijk met een beperkt aantal grootschalige windpar ken worden volstaan om de doelstelling te halen. Alle ge meenten moeten dan wel een in spanning plegen. En niet alleen die gemeenten die 'toevallig' een gunstige windlocatie heb ben. Op basis van het plan van De Boer, 'Energie voor de wind', zouden de Zeeuwse gemeenten samen 32,5 megaWatt moeten realiseren. De provincie Zee land heeft recent in het streek plan plaatsen aangewezen die gezamenlijk goed rijn voor 100 megaWatt. „Prima", oordeelt het PvdA- Kamerlid. „Ik wou dat alle pro vincies zover waren. Wellicht kunnen dan niet-Zeeuwse ge meenten een bijdrage leveren aan de ontwikkelingskosten. De motie van De Boer over windenergie kan in de Tweede Kamer op een meerderheid re kenen, alleen al dankzij de steun van PvdA en WD (Advertentie) is reizen in je eigen huis Episode is een woonstijl die eigentijds en tegelijk tijdloos sferen van verre en oude culturen combineert: Rome, Byzantium, het oude Egypte, Afrika. De materialen zijn puur en eerlijk: hout, leer, pitriet, natuursteen, aluminium, koper, zink. Ze zijn fraai en harmonieus samen gevoegd in meubelen en woon accessoires. Heel verrassend! Wie Episode in huis haalt, haalt het avontuur van reizen langs patronen uit andere werelden in huis. Rome boev 12000m2 showroom Marconistraat 15. Goes Tel. 0113 - 220840. Donderdag koopavond eb ^eteikbaar/ door Roelf Reinders Henk Conijn, woordvoerder Verband van Verontruste Ouders Ouders mogen traditionele zorg eisen. Is dat de oplossing voor hei conflict rond Den Berg? Natuurlijk niet. Wat in die brief aan ons staat, is pure onzin. Daar gaat het helemaal niet om. Ifbent tegen zorgvernieuwing. Dat moet uit die brief blijken, haar daar gaat het niet om. Eén van de belangrijkste aspecten van zorgvernieuwing is het bie den van zinvolle dagbesteding. Daar hebben wij geen enkele moeite mee. Maar als het gaat dm community care, dus het ontmantelen van alle instituten in het verdelen van bewoners Óver huizen in woonwijken, dan zeggen wij dat dit voor veel ge handicapten een onmogelijk heid is. Niet alleen voor die mensen zelf omdat ze zich dan dngelukkig voelen, maar ook joor buren die met een behoor lijk stuk overlast worden opge zadeld. Wij willen een veilig ter rein voor onze kinderen. Hoe kan het dat Van den Beemt en Van der Doef niet begrijpen waar het dan wel om gaat? Dat is voor mij onbegrijpelijk. Waar draait het conflict wel om? Het gaat erom dat Arduin zaken beslist zonder dat ouders, de ge handicapten zelf of het perso neel daar enige inbreng in heeft. Wij worden op een zeer arrogan te manier behandeld. Wij heb ben alles maar te slikken en vadertje Piet van den Beemt be slist wel voor ons. U blijft erbij dat het conflict al leen kan worden opgelost als Van den Beemt en het manage ment vertrekken? Ja. Hij heeft alles kapot ge maakt. Hij regeert als een tiran, als een absoluut vorst. En z'n onderdanen moeten hun mond houden. Hij heeft z'n perso neelsleden een spreekverbod opgelegd. Die mogen niet met ons over de gehandicapten pra ten. Ondanks de handreiking blijft Van den Beemt de boosdoener die weg moet. Daar blijven we onverkort bij. En dat gaan we nog uitbreiden. Want als het aan mij ligt, komt er ook een motie van wantrou wen tegen de raad van toezicht en met name tegen voorzitter Van der Doef. Zijn optreden is beneden alle peil. Dat is de broer van Van den Beemt in het kwaad. Van der Doef zegt dat wij onze mond dicht moeten houden. Wij mogen niet zeggen dat Van den Beemt niet naar ons luistert en dat hij geen enkele te genspraak duldt Hoe zullen de ouders van het Verband op deze oplossing rea geren? Die zullen deze oplossing gigan tisch verwerpen. Dus een groot deel van de ouders van het Verband gaat hun kin deren van Den Berg halen om hen bij andere instellingen on der te brengen? Ja. Er gaat een dik pakket brie ven richting Zorgkantoor. Cfjnijn. T foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 75