College strandt op verdeeldheid PZC Vlissingen krijgt inloophuis voor kankerpatiënten Dansen voor de Molukse kinderen PZC H Scouting Zeeland ontvangt kaderleden uit de hele wereld zeeland donderdag 23 maart 2000 w 17 WAAROM ZOVEEL KORTING? DAAROM Irma Verhulst winnaar halve finale voorlezen Vier maanden voor verkrachting MIDDELBURG - Voor het verkrachten van zijn vriendin heeft de rechtbank in Middelburg een 53-jarige inwoner van die stad veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan acht maanden voorwaardelijk. Daarnaast moet de man in therapie. Die kan over een maand beginnen, want de Middelburger zit al drie maanden in voorarrest. Die maanden worden van zijn straf afgetrokken. De Middelburger had seks gehad met zijn vriendin terwijl zij diverse keren had gezegd dat zij niet wilde. Ook had hij daarbij geweld gebruikt. Handhaven pachtbeleid bepleit DEN HAAG - Het huidige beleid voor pachtgrond moet ge handhaafd blijven voor jonge landbouwers die het pachtbe drijf van hun ouders willen overnemen. Het Agrarisch Jonge ren Kontakt Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft dit in een brief aan de Tweede Kamer laten weten in reactie op de voorstellen van de adviescommissie pachtbeleid om de Pachtwet af te schaffen en daarmee de speciale bescherming van pachtboe ren. Het AJK vreest 'cowboyachtige' taferelen waarbij pacht grond aan de hoogstbiedende wordt gegund, als het advies onverkort wordt overgenomen door de politiek. Al eerder rea geerden Zeeuws-Vlaamse pachtersorganisaties negatief op voorstellen tot afschaffing van de Pachtwet. Overvallers moeten de cel in MIDDELBURG - De drie mannen die vorig jaar november in Oost-Souburg een man onder bedreiging van een kapmes geld hebben afgeperst, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van achttien maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk. Het slachtoffer had kort daarvoor in de woning van de oudste verdachte, een 34-jarige Oost-Souburger, illegaal vuurwerk verhandeld. Hij ontving hiervoor 1600 gulden. Maar hij was amper de hoek om of hij werd door de twee neven van de Sou burger, een 26-jarige Middelburger een 22-jarige man uit Kesteren, van ruim 2100 gulden beroofd. De twee veinsden dat ze autopech hadden. Toen het slachtoffer hen te hulp schoot werd hij met een mes bedreigd. Het was een vooropge zet plan. De oom van de twee stak het grootste deel van de buit in zijn zak. De auto die bij het misdrijf is gebruikt, krijgt het drietal niet meer terug. Deze was van de man uit Kesteren. Discriminatie schutters bekeken KOEWACHT - Op aandringen van het Anti Discriminatie Bu reau Zeeland gaat het bestuur van de Koewachtse schutters vereniging Sint Sebastiaan de toelating van twee dames uit het dorp opnieuw bekijken. Eerder had de vereniging bij hoofdelijke stemming besloten de vrouwen niet binnen hun gelederen op te nemen.Daarop beschuldigden ze de vereni ging ervan een discriminerend toelatingsbeleid te hanteren, te meer daar twee mannelijke aspirant-leden tijdens de voor laatste algemene vergadering wél unaniem werden aangeno men. Morgen (vrijdag) horen de vrouwen of ze alsnog mogen gaan schieten met pijl en boog. Gift voor Ouderen en multimedia HEINKENSZAND - De Stichting Openbare Bibliotheek Borsele heeft 10.000 gulden gekregen van de afdeling Zuid- Beveland van het fonds Ouderenzegels om het project 'Oude ren en multimedia' verder vorm te geven. De bibliotheek heeft samen met het ROC, de ouderenbonden, 't Gilde en de Stich ting Welzijn voor Ouderen Borsele, een computercursus voor senioren opgezet. Niet alleen om opa's en oma's met de klein kinderen te kunnen laten e-mailen maar ook om hen ver trouwd te maken met technologische hulpmiddelen. Vooral als de fysieke conditie wat minder wordt, zijn ouderen dik wijls aangewezen op hulpmiddelen die enig inzicht vergen in de bediening van computers. Vanessa Hoornick geeft streetdanceles in Mae Uku in Oost-Souburg. foto Lex de Meester Opbrengst workshop voor onderwijs in vluchtelingenkampen door Edith Ramakers VLISSINGEN - Dagenlang liepen Vanes sa Hoornick en haar moeder Nora Hoor- nick-Siwabessy rond met het idee om de kinderen op de Molukken te helpen. Het plan rijpte om een dansfestijn te organise ren. „We hebben het nu rond. Het wordt 16 april in de Baskensburgsporthal in Vlis singen gehouden. De opbrengst is be stemd voor de kinderen op de Molukken." Onder het motto kinderen van hier dansen voor kinderen van daar krijgt het dans feest vorm. „Met mijn streetdance demo groep de Street Funky's geef ik work shops. Er is ook Jospan, een soort Molukse linedance en er treden bands op. Iedereen doet het belangeloos. Simon Krijger van Profection Sound Equipment zorgt voor de techniek en de gemeente Vlissingen heeft de hal geregeld", reageert Vanessa Hoornick. Moeder en dochter roepen iedereen op om mee te doen aan het dansfestijn. „Je hoeft geen geoefend danser te zijn om je aan te melden voor de workshop. Voor 12 gulden 50 kan iedereen meedoen en dat bedrag is bestemd voor leer- en onderwijsmiddelen voor de Molukse kinderen in de vluchte lingenkampen. Dat advies kregen we on langs van Jozef Tahitu. Hij is momenteel voor de gemeente Vlissingen op Ambon in het kader van de Vlissingse stedenband." Onrustig De Koudekerkse volgt de onlusten op de Molukken nauwlettend, „Wij legden elk jaar een bedrag apart voor familie en ken nissen op de Molukken. Dat geld gaven we mee aan vrienden die er op vakantie gin gen. Maar bijna niemand gaat er meer naar toe. Het is er te onrustig en te gevaar lijk en dat is doodzonde voor zo'n mooi land. Op 16 april wordt ook de jongste in formatie verstrekt over de toestand op de Molukken. „We zullen stands neerzetten en hopelijk is Jozef Tahitu terug. Hij maakt, video-opnames die we dan ook zul len laten zien." Rond 12.00 uur opent wethouder L.C. Poppe-de Looff het dansfestijn. De work shops beginnen omstreeks 12.30 uur. Om half vijf is de finale Streetdance. Street dance instructrice Vanessa Hoornick: „Ik heb aan de kinderen aan wie ik wekelijks lesgeef in Mae Uku in Oost-Souburg ge vraagd om zoveel mogelijk mensen mee te nemen naar Baskensburg. Die street- dancer die voor de meeste deelnemers zorgt, krijgt een prijs. Want. des te meer deelnemers des te meer schoolspullen we kunnen kopen." (Advertentie) We hebben ruimte nodig voor de nieuwe collectie eetkamertafels stoelen banken Woonkamerprogramma's linnenkasten aktie alleen in vestiging Middelburg r MIDDELBURG oor Edith Ramakers LISSINGEN - In de Vlissingse iadhuisstraat komt een inloop- luis voor kankerpatiënten. De itichting Palazzoli wil een aagdrempelige opvang bieden an mensen die geconfronteerd worden met kanker. Die patiën- en wil ze in samenwerking met cskundigen en vrijwilligers in en huiselijke omgeving een ouvast bieden. )e stichting Palazzoli stipt aan I lat het inloophuis 'bijzonder J fevoorZeeland'. In 's-Hertogen- osch bestaat het Vicky Braun- uis en in Limburg de Toon lermans stichting. Dat zijn ergelijkbare opvanghuizen. )e stichting constateert dat er ook in Zeeland een noodzaak oor een inloophuis is. ,,Mo- lenteel bestaat er geen laag- rempelige voorziening waar dvies gegeven wordt over kan- er", meldt de stichting. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES I Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 i e-mail: redgoes@pzc.nl i te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen 1 K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE 1 Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 t 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e mail: redactie@pzc.nl 1 Internet http://www.pzc.nl e mail: redactie@pzc.nl De diagnose 'kanker' gooit het leven van een patiënt en zijn omgeving overhoop. Medewer ker A van de Leest van de Stichting Palazzoli: „Artsen en specialisten doen natuurlijk hun uiterste best om een patiënt te helpen. Maar op een gegeven moment word je toch ontslagen en dan sta je daar. Misschien blijven er dan toch vragen over. Wij hopen daarin, in die leemte, een rol te kunnen spelen." De naam Palazzoli slaat op de Italiaanse Mara Palazzoli. Zij heeft theorieën ontwikkeld die gericht zijn op verliesverwer king en op het omgaan met ver anderingen in het leven. Palazzoli kan psychische, maatschappelijk en sociale hulp bieden. Maar ook kunnen er ad viezen gegeven worden over protheses, voeding of kleding. Van de Leest vult aan dat Palaz zoli bewust het inloophuis uit de ziekenhuissfeer wil halen. „De mensen die hier komen moeten zich volledig vrij voelen om te praten." Van de Leest meldt dat op Wal cheren de gemeente Vlissingen het voortouw heeft genomen. „Vlissingen reageerde als eerste door garant te willen staan voor de maandelijkse huishuur van het pand. Middelburg volgde en Veere waarschijnlijk binnen kort." Navolging Palazzoli sluit niet uit dat na dit Walchers initiatief, ook op an dere plaatsen in Zeeland in loophuizen zullen openen. De stichting draagt zelf zorg voor de kosten en vraagt aan particu lieren, bedrijven en instellingen om hun initiatief financieel te ondersteunen. Na één jaar over legt de stichting een jaarreke ning en jaarverslag aan de ge meenten. „Voor de zomer hopen we open te gaan. Binnenkort onderteke nen we het huurcontract, daar na beginnen we aan de inrich ting van het pand." De vrijwilligers kunnen ervan op aan dat zij een training krij gen. Zij zullen voorbereid moe ten zijn op allerlei vragen en zij krijgen te maken met uiteenlo pende gemoedstoestand van de bezoekers. „De een komt met verdriet een ander is boos. Daar moet je als vrijwilliger mee om weten te gaan. Als we beginnen, willen we ook direct professio neel aan de slag gaan." MIDDELBURG - Irma Verhulst is woensdagmiddag winnares geworden van de tweede halve finale van de Walcherse voor- leeswedstrijd. De winnaar van de Zeeuwse finale op 15 april kan naar de nationale kampi oenschappen. De 11-jarige scholiere van ba sisschool De Lonneboot uit Nieuw- en Sint Joosland was volgens de jury de beste van elf deelnemers. Ze las voor uit het boek Spijt van kinderboeken schrijfster Carry Slee. Het ver haal gaat over een jongetje dat gepest wordt op school en uit eindelijk zelfmoord pleegt. Met haar voorleesbeurt kreeg Irma Verhulst het rumoerige publiek al snel stil. De nationale voorleeskampi- oenschappen zijn een initiatief van de vereniging Lezen. Op Walcheren worden de voorron des georganiseerd door de Zeeuwse Bibliotheek in samen werking met de regionale bi bliobussen. De wedstrijd, die al voor de zevende keer wordt ge houden, is bedoeld om jongeren tot lezen aan te zetten. Aan het aantal deelnemers te zien, is dat gelukt. Vergeleken met vorig jaar is dat toegenomen met 12 procent. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Scouting Zeeland ontvang van zondag 26 tot en met woensdag 29 maart een internationaal gezelschap vrijwillige scoutingkaderleden. Zij zijn al enige tijd in Neder land. Vanaf vandaag nemen zij in Boxmeer deel aan een inter nationaal seminar over de ont wikkeling en invoering van scholingsactiviteiten voor vrij willige kaderleden. Voor dat se minar, georganiseerd door Scouting Nederland, hebben zich zestig deelnemers aange meld. Het is bij scouting goed gebruik dat buitenlandse gasten na het bijwonen van een seminar nog enkele dagen gastvrijheid krij gen aangeboden. In Zeeuwse gastgezinnen in Temeuzen en in Koudekerke worden scouting kaderleden uit Trinidad, Oekra ïne en Ghana ondergebracht. In overleg met hen is een program ma samengesteld om kennis te maken met Zeeland. Diny van de Velde, voorzitter van de Regio Scouting Zeeland, ontvangt het gezelschap maan dagochtend officieel. Daarna krijgen de internationale leden een rondleiding in de scouting- accommodatie De Valkeniers in Koudekerke. Omdat de gasten in hun eigenland werkzaam zijn in het onderwijs, staat ook een programma aan de openbare basisschool De Sprong op het programma. Het gezelschap neemt daarnaast een kijkje op het scoutcentrum Zeeland aan het Veerse Meer. De buitenland se kaderleden gaan verder op bezoek bij Scoop, het Zeeuws Instituut voor zorg, welzijn en cultuur. Ook voor een toeristische ken nismaking met Zeeland is ge zorgd. De internationale scouts gaan onder meer naar Neeltje Jans, de boulevard in Vlissin gen, het historische centrum van Middelburg en naar Zeeuws-Vlaanderen Unplugged sessie MIDDELBURG - De Schutters hof Sessieband speelt zondag 26 maart een unplugged sessie in Café 't Schuttershof in Middel burg. De aanvang is om 17 uur. Advertentie OPHEFFINGSUITVERKOOP DE CITADEL cadeau en woondecoratie VERLAAT MIDDELBURG DE OPRUIMING START DONDERDAG 23 MAART korting op alle artikelen op=op nieuwe burg 25 middelburg De PvdA-wethouders Peter Brakman en Tjeu Strous hebben het Middelburgse wethouderspluche vaarwel gezegd. De coalitie tussen VVD, CDA èn PvdA is met hun vertrek ten einde. Directe aanleiding voor de breuk is het uit de fractie stappen van de PvdA- dissidenten Hayati Akdag en Piet Kraan, waardoor de coalitie de getalsmeerderheid -Jverloor. op door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het uiteen vallen van de coalitie komt toch jnog als een verrassing. Maan- jdagavond eiste CDA-fractie- yoorzitter Sjoerd Buisman het hoofd van één van de twee PvdA-wethouders. Hij vond dat een afgeslankte PvdA-fractie •n recht meer had op twee wethouders en dus maar moest kiezen. De PvdA is de coalitie voor geweest. Brakman en Strous toonden zich woensdag avond .tijdens spoedberaad tus sen WDCD A en PvdA, solidair. Ze stapten samen op en hielden zo de eer aan zichzelf. Met hun te respecteren besluit voorkwa men de twee wethouders een verdere verdeeldheid binnen de en Brakman traden in .1997 glunderend aan, na tus- Hentijdse verkiezingen door de [emeentelijke herindeling. Het luo had er, samen met nieuwko- ler Piet Bruinooge (CDA) en Joan van Dijk- |Sturm (WD) zichtbaar zin in. Iet nieuwe college beloofde een Inde te maken aan alle plan- inmakerij, en alle kracht en ipanning te wijden aan uit roeiing. "rakman - raadslid sinds 1994 - reeg de portefeuilles infra structuur, waaronder de lastige ,nPammenweg en het dikke dos sier zwembad, waarop menig ethouder voor hem zich had 'erkeken. Een onderzoek naar lorfinanciering van de Dam- sen weg loopt nog en het dossier stadsgewestelijk) zwembad is tmiddels nog wat centimeters Tjeu Strous dikker geworden. Brakman rea liseerde een aantal ingrijpende verkeersmaatregelen. De Nieu we Haven en de Poelendaeleweg werden autoluw. Brakman stond ook aan de wieg van een opmerkelijk initiatief, de Brede School in de Magistraatwijk. Strous - nieuwkomer in de ge meentepolitiek - mocht zich gaan bemoeien met de herin richting van de Markt en hij kreeg de opdracht de sociale dienst te reorganiseren. In beide beleidszaken is hij geslaagd. De foto Dirk-Jan Gjeltema Peter Brakman foto Dirk-Jan Gjeltema analyse Markt kreeg een nieuw plaveisel en de achterstanden bij de soci ale dienst zijn weggewerkt. Ste ken liet hij vallen bij de schouw burg. Die kampte vorig jaar met een fiks tekort. Een nieuw be stuur, aangezocht door diezelf de Strous, zet nu orde op zaken. De eerste barstjes in de coalitie kwamen met de komst van pro fessor Riek Bakker van het ste denbouwkundig bureau BVR, die in opdracht van het gemeen •*y*- Leo Luitwieler foto Pieter Honhoff Ruud Visser tebestuur een ambitieuze visie schreef om Middelburg te laten groeien tot 56.000 inwoners in 2030. Bij de voorbereiding daarvan in 1998 sprak project leider Leen Verbeek van BVR, naar nu blijkt, profetische woorden. Niet het uitvoeren van de plannen is het grootste pro bleem, maar het gemeentebe stuur zelf. Dat moest ophouden met het elkaar vliegen afvangen en een koersvaster beleid gaan foto Dirk-Jan Gjeltema Echt moeilijk kregen CDA, WD en PvdA het toen de laatste frac tie in een geheime vergadering unaniem het vertrouwen opzeg de in haar eigen wethouder Strous wegens politieke blun ders. Akdag stond in de start blokken om zijn fietsvriend op te volgen, maar moest tot zijn teleurstelling terug naar af toen de voltallige fractie in een roeri ge gemeenteraadsvergadering in maart vorig jaar het vertrou wen herstelde in Strous. Akdag en Kraan deden dat morrend. Zij hadden een termijn willen verbinden aan de terugkeer van de oud-vakbondsman. De split sing in het sociaal-democrati sche smaldeel was geboren. De verdeeldheid in de PvdA- fractie bleef sindsdien doorette ren. Ook een recente analyse van ex-gedeputeerde J. Wolf van Zuid-Holland en gedepu teerde J. Boelhouwer van Noord-Brabant bracht geen uitkomst. Akdag en Kraan kre gen te horen dat zij niet langer een afwijkend standpunt moch ten innemen. De kadaverdisci pline in de fractie zou diezelfde fractie uiteindelijk opbreken. Het rapport Boelhouwer/Wolf leidde de uiteindelijke val in van het 'kabinet Spar van der Hoek'. Woensdagavond werd na afloop van het spoedberaad duidelijk wie Strous en Brakman opvol gen. Logische keus is RPF/GPV- fractievoorzitter Leo Luitwie ler. Hij was al in 1996, bij de eer ste onderhandelingen, door het CDA gevraagd om deel uit te maken van het college. Zijn toe treding werd toen geweigerd door de PvdA, die als grootste partij uit de verkiezingsbus rol de. Luitwieler, die zichzelf beti telt als een 'linkse RPFer' krijgt nu een herkansing. De tweede nieuwe wethouder, Ruud Visser, fractievoorzitter van ouderen- combinatie AOV/Unie 55+ kan een verrassing worden ge noemd. De oud-loods is een nieuwkomer in de politiek. Hij is recht door zee en stelde zich in het verleden altijd pragmatisch op. Aan politieke spelletjes heeft deze taalpurist een broer tje dood. De mogelijke nieuwe coalitie - zes CDA'ers, vier WD'ers, drie raadsleden van RPF/GPV en twee raadsleden van AOV/Unie 55+ - kan in ieder geval rekenen op een nipte getalsmeerderheid. Of zij de standvastige koers gaat volgen die Middelburg zo hard nodig heeft, leert de toekomst. Na de splitsing in de PvdA-frac tie, volgen de politieke ontwik kel i ngen ten stadhuize elkaar zo snel op dat wat vandaag is ge schreven, morgen al achter haald kan zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 73