1 Hulp aan Balkan rammelt I PZC i Paus spreekt bevolking Palestijns vluchtelingenkamp moed in Rede Clinton valt verkeerd in India Lee stapt toch op als partijvoorzitter van Kuomintang Taiwan Straathandel in Dili Schüssel zag geen andere mogelijkheid dan coalitie met FPÖ buitenland Solatia: Steun EU heeft weinig rendement door versnippering Kei&enhof Demente nazi-dokter geeft helder interview donderdag 23 maart 2000 Schade door inbraken op Internet verdubbeld SAN FRANCISCO - De schade door inbraken op internetsites is vorig jaar ruim verdubbeld ten op zichte van 1998. Dat blijkt uit onderzoek van de Amerikaanse FBI en de Computer Security Insti tute (CSI), waarvan de re sultaten gisteren zijn vrij gegeven. Uit het onderzoek blijkt dat de totale schade door de inbraken steeg naar ruim 609 miljoen gulden. Ongeveer 640 overheids instellingen, bedrijven en banken werden onder vraagd. Meer dan negentig procent zei te hebben meegemaakt dat een com putersysteem was be- laagd.Bijna driekwart van de bedrijven en instel lingen gaf aan dat zij te maken hebben gehad met diefstal van informatie, fraude of georganiseerde aanvallen van hackers waardoor een website niet meer bereikbaar is. In fe bruari waren enkele be kende sites doelwit van zo'n aanval, waaronder de zoekmachine Yahoo! en veilinghuis Ebay. Het aantal internetge bruikers in Nederland blijft in hoog tempo groei en. Volgens de vijfde Na tionale Internet Monitor, een halfjaarlijks telefo nisch onderzoek, nam het aantal internetters het af gelopen jaar met 1,9 mil joen toe tot 4,7 miljoen De resultaten van het on derzoek zijn gisteren be kendgemaakt door Pro Active International, dat de steekproef uitvoerde. Ruim zes miljoen Neder landers hebben volgens het onderzoek een inter netaansluiting. De onderzoekers signale ren een tweedeling in In ternetgebruik. In de groep mensen met een inkomen van tweemaal modaal of meer was 73 procent van de ondervraagden online geweest. In de groep onder modaal was dat negen tienprocent. RTR/ANP door Paul Koopman en Mare Peeperkorn LISSABON - De miljarden- steun van de Europese Unie aan de Balkan wordt versnipperd en willekeurig besteed. Het aantal westerse experts en hulporgani saties dat in de regio werkt, is te groot en het toegezegde geld komt door omslachtige proce dures onnodig laat op de plaats van bestemming. 'De EU moet haar steunverle ning ingrijpend stroomlijnen en verbeteren', schrijft de Europe se 'minister van Buitenlandse Zaken' Javier Solana in een nog vertrouwelijk rapport. Hoewel de EU en de lidstaten gezamenlijk veruit de grootste donor zijn van de Balkan (twin tig miljard gulden sinds 1991), is dit nauwelijks zichtbaar. „De effectiviteit van de hulp lijdt on der het grote aantal instellingen en steunprogramma's, de ingewikkelde, tijdrovende pro cedures en het gebrek aan infor matie", aldus Solana. De EU- regeringsleiders bespreken het rapport vanavond tijdens een diner in Lissabon. De uiterst kritische analyse van Solana is precies op tijd: volgen de week begint een tweedaagse donorconferentie voor de we deropbouw van de Balkan. De Europese Commissie - het dage lijks bestuur van de EU - heeft eerder al twaalf miljard gulden voor de komende jaren toege zegd, deels betaald uit een be zuiniging op de Europese land bouwsubsidies. Onderdrukking Het beeld dat Solana schetst, toont een EU die het goed be doelt maar de de uit voen ng niet voor elkaar krijgt De 'wortel en knuppel'-politiek jegens Servië (sancties tegen Milosovic en zijn kliek, steun voor de oppositie) 'heeft tot nog toe niet de gewen ste resultaten opgeleverd'. Inte gendeel, concludeert Solana: vrije verkiezingen zijn verder weg dan ooit en de onderdruk king neemt toe. In Kosovo is weliswaar aan zienlijke vooruitgang geboekt, maar ook hier blijven geweld en etnische conflicten volop aan wezig. De VN-missie Unmik, die het bestuur in de provincie op poten moet zetten, wordt vol- 2 van onze redactie buitenland TAIPEI - De voorzitter van de nationalistische Kuomintang Y op Taiwan, Lee Teng-hui, treedt 24 af als voorman van de partij, na 13|de verpletterende nederlaag bij de presidentsverkiezingen van 09 afgelopen weekeinde. De partij voorzitter, tevens de vertrek- Zes doden bij aanslag Bagdad BAGDAD - Een aanslag met mortiergranaten heeft in de Iraakse hoofdstad Bagdad aan zeker zes mensen het leven ge kost. Volgens het persbureau INA raakten 38 mensen ge- wond, van wie twee later in een ziekhuis overleden. De aanslag werd dinsdag ge pleegd en zou volgens een vei ligheidsfunctionaris het werk zijn van 'agenten van het Iraan- se bewind'. De granaten kwa men terecht op een appartemen tencomplex, waar Iraki's en andere Arabieren wonen. Vol gens de Palestijnse ambassa deur in de Iraakse hoofdstad kwamen drie Iraki's en drie Pa- lestijnen om. De spanningen tussen Irak en Iran, die van 1980 tot 1988 oor log met elkaar voerden, zijn de laatste weken opgelopen door aanvallen van in Irak wonende aanhangers van de Mujahideen Khalq op doelen in Iran. Die vormen de belangrijkste, in het buitenland verbhjvende oppo- ij sitiegroep tegen het bewind in Teheran. AFP/RTR Advertentie 't Was zo prachtig we waren er stil van... ...kan jc het je voorstellen - wij stil? gens Solana ernstig belemmerd door 'onvoldoende mensen en geld'. In Montenegro schiet de economische steun van de EU tekort. „Niets zou het imago van de EU in de regio meer verbeteren dan snel en efficiënt haar beloftes na te komen", merkt Solana op. Daartoe moeten de Commissie en de lidstaten hun hulp veel meer op elkaar afstemmen. „De EU heeft steeds de neiging haar verrichtingen weg te moffelen", aldus Solana. En dat is dom, want onbekend maakt onbe mind. Daarnaast gaan dubieuze lokale politici aan de haal met de eer voor de wel behaalde re sultaten. De regeringsleiders zouden fors moeten snoeien in het groeiend aantal speciale Balkanconfe renties. Om financiële steun sneller ter plekke te krijgen, stelt Solana zogenaamde 'tur bo-procedures' bij urgente be slissingen voor. De premiers wordt eveneens gevraagd een zijdig de nationale markten volledig open te gooien voor de Balkanlanden. Met name landbouwproducten en staal kunnen nu niet zomaar in de EU worden ingevoerd. GPD DILI - Een Timorese straathandelaar staat in de hoofdstad Dili te wachten op klanten die hem van zijn ruime voorraad eieren af wil len helpen. foto Vincent Thian/AP kende president, legt volgens de Taiwanese televisie morgen zijn functie neer. De 77-jarige Lee verklaarde kort na de verkiezingsnederlaag nog niet op te stappen. Nu lijkt hij toch toe te geven aan de mas sale roep om zijn vertrek. De monstranten die het aftreden van Lee eisten, leverden begin deze week slag met de oproerpo litie. Ook partijgenoten riepen hem op zijn functie neer te leg gen. Als vermoedelijke opvolger noemt de staatstelevisie Lien Chan, die als kandidaat voor de Kuomintang aan de presidents verkiezingen deelnam. Het cen trale comité van de partij neemt morgen tijdens een spoedverga dering de definitieve beslissing. Onafhankelijkheid De Democratische Progressieve Partij (DPP) van de nieuw geko zen Taiwanese president Chen besprak gisteren het oude standpunt om te streven naar losmaken van Taiwan van Chi na. De partij kon het tijdens de vergadering niet eens worden over het voorstel de clausule in het partijprogramma die pleit voor een onafhankelijk Taiwan te schrappen. Het zal nu verder worden bestudeerd door het co mité van de DPP dat adviezen geeft over het politieke beleid Chen sprak gisteren opnieuw verzoenende woorden richting China. Hij nodigde de Chinese onderhandelaar voor Taiwan, Wang Daohan, uit voor zijn pre sidentiële inaugeratie op 20 mei in Taipei. RTR. van onze redactie buitenland BETHLEHEM - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de be volking van het Palestijnse vluchtelingenkamp Deheisheh bij Bethlehem moed ingespro ken. Hij zei dat de internationa le gemeenschap met spoed moet zoeken naar een rechtvaardige oplossing voor de vluchtelin gen. Maar de paus ging niet zo ver te pleiten voor terugkeer naar de plaatsen waar ze van daan komen, zoals veel Palestij- nen hoopten. De paus beantwoordde de wel komstwoorden van zijn gast heer Arafat in diens residentie in Bethlehem gistermorgen met een pleidooi voor een snelle ver betering van het lot van het Pa lestijnse volk, zonder dat hij woorden als 'staat' of 'terug keer' gebruikte. „De Heilige Stoel heeft altijd erkend dat het Palestijnse volk het natuurlijke recht heeft op een thuisland, en het recht in rust en vrede te le ven met de andere volken in dit gebied", zei hij. Arafat sprak de grote waarde ring uit van het Palestijnse volk voor 'uw steun aan zijn zaak en aan zijn rechtmatige aanwezig heid in zijn thuisland als een soeverein en onafhankelijk volk'. „Ik heet u van harte wel kom in Palestina en in Jeruza lem, onze eeuwige hoofdstad", zei de Palestijnse leider. De paus arriveerde in Jezus' ge boorteplaats met een Israëli sche legerhelikopter uit Jeruza lem, waarin hij tijdens zijn reis telkens de nacht doorbrengt, en had onderweg een koite stop ge- Paus Johannes Paulus II knielt in de Geboortekerk bij de plaats waar volgens de overlevering Jezus werd geboren. foto Arturo Mari/EPA maakt in Kasr al-Yahud aan de Jordaan waar Johannes de Do per Jezus zou hebben gedoopt. Het bedevaartsoord ligt in een nog door Israël bezet gehouden deel van de Westelijke Jordaan- door Joost van Egmond PARIJS - De conservatieve Oos tenrijkse bondskanselier Schüssel, verguisd om de coali tie die hij dit jaar aanging met de extreem-rechtse FPÖ. vindt dat hij geen andere keus had. Nieuwe verkiezingen, met mo gelijk een parlementaire meer derheid voor de FPÓ, hadden tot een nog grotere crisis geleid, stelde hij gisteren In een inter view met de Franse krant Le Monde. Schüssel stelt aan de vooravond van de EU-top in Lissabon dat de FPO 'zich aanpast aan een re geringscultuur'. De andere EU- staten hebben aangekondigd de Oostenrijkse regering ook bij de topconferentie zoveel mogelijk links te laten liggen. Schüssel vindt de sancties indruisen te gen de Europese solidariteit. „Als men hiertoe besluit, moet men het fatsoen hebben dit niet op louter verdenkingen te base ren." De bondskanselier ver trouwt erop dat het onder zijn bewind niet tot schending van mensenrechten zal komen. „Ik geloof dat deze coalitie accepta bel is, ook voor onze Europese partners." De schuld voor de ontstane situ atie legt Schüssel bij de sociaal democratische SPÖ. Hij was voorstander van het voortzetten van de coalitie met deze partij, maar dat mislukte. „Toen pro beerde de SPÖ vervolgens een minderheidsregering te vor men. Daarna pas gingen we met de FPÖ praten", aldus Schüssel in het interview. Onderhandelingen tussen Schüssels ÖVP en FPÖ liepen stuk, nadat de conservatieven, die bij de verkiezingen een ge voelige nederlaag hadden gele den, op het laatste moment nieuwe eisen stelden die voor de SPÖ onaanvaardbaar waren. De Portugese premier Guterres houdt toch vast aan de 'familie foto' tijdens de EU-top die van daag en morgen in Lissabon wordt gehouden. Dat blijkt uit de gebruikelijke uitnodigings brief aan de EU-leiders die dinsdag uitging waarin de groepsfoto een programmapunt is. Volgens diplomaten in Brussel had Guterres aanvankelijk van het traditionele kiekje afgezien, omdat de Franse president Chi rac er niets voor voelde om sa men met Schüssel te poseren. Ook de Belgische premier Ver- hofstadt had bezwaren. ANP Discriminatievergoeding vrouwen WASHINGTON - De Amerikaanse regering betaalt 1100 vrouwen een recordbedrag van in totaal ruim een miljard gul den schadevergoeding wegens discriminatie. De vrouwen dienden 23 jaar geleden een klacht in tegen de re geringszender Voice of America en het onder het ministerie van Buitenlandse Zaken vallende voorlichtingsbureau US Information Agency. Volgens de klacht benadeelden deze twee werkgevers de vrouwen onder meer in salaris. Advocaten van beide partijen hebben een schikking getrof fen. Daarmee voorkomt de Amerikaanse regering verdere rechtszaken. DPA Werkloos na grap over president MANILA - Een naaste medewerker van de Filipijnse presi dent Estrada is gisteren opgestapt, nadat hij had gegrapt dat hij de enige was in het presidentiële paleis die om vier uur 's ochtends nog nuchter was. Estrada heeft eerder toegegeven dat hij in zijn dagen als film ster veel dronk. Sindsdien heeft hij de alcohol afgezworen, zei hij voor de radio. Volgens de medewerker, Aprodicio Laquain, maakte hij slechts een grapje en zijn de uitlatingen uit hun verband gerukt. Estrada was niet gecharmeerd van het gevoel voor humor van zijn naaste medewerker. Laquain bood de president daarop zijn ontslag aan. RTR Boot met toeristen overvallen PHNOM PENH - Gewapende mannen hebben gisterochtend in Cambodja een boot met negentig toeristen overvallen. De boot was op weg van de hoofdstad Phnom Penh naar Siem Reap waar het duizend jaar oude Angkor-tempelcomplex staat. De 44 buitenlandse en 46 Cambodjaanse toeristen werden vastgebonden en beroofd door zeven gewapende mannen, al dus de politie. Niemand raakte gewond. De daders konden ontkomen. Het Angkor-tempelcomplex is de grootste toeristische trek pleister van het land. Onder de overvallen toeristen bevonden zich Amerikanen, Australiërs, Fransen, Japanners, Italianen en Duitsers. RTR Oekraïne schaft doodstraf af KIEV - De president van Oekraïne, Koetsjma, heeft een wet ondertekend waarmee de doodstraf formeel wordt afge schaft. Dat heeft een woordvoerder van het staatshoofd van de voormalige sovjetrepubliek gisteren bekendgemaakt. Met het afschaffen van de doodstraf komt Oekraïne tegemoet aan de eis van de Raad van Europa waarvan het Oost-Europe- se land lid is. Oekraïne stopte in 1997 al met de uitvoering van doodvonissen. Dit weerhield rechtbanken er niet van nog meer dan 250 mensen ter dood te veroordelen. Eind maart moet het parlement de wet nog formeel ratificeren voordat deze van kracht wordt. Doodvonnissen worden dan omgezet in levenslange gevangenisstraffen. AFP/RTR VN vertrekken uit Tadzjikistan NE W YORK - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal de VN-missie in de voormalige sovjetrepubliek Tadjzikistan op 15 mei beëindigen. Na zes jaar wordt het mandaat niet ver lengd. De VN kwamen zes jaar geleden naar het centraal-Aziatische land, twee jaar na het uitbreken van de burgeroorlog tussen het neo-communistische bewind en het gewapend verzet van fundamentalistische en pro-democratische clans. In 1997 werd een vredesakkoord getekend. Dat voorzag in de verdeling van de macht tussen de strijdende partijen en de or ganisatie van verkiezingen. Dat is nu gebeurd. AFP oever. Palestijnse functionaris sen mochten het korte bezoek van de paus niet bijwonen. Mis De paus droeg op het plein voor de Geboortekerk een mis op. De plaatselijke islamitische ge meenschap had erin toegestemd de oproep tot gebed uit de luid sprekers van de naburige mos kee daarvoor uit te stellen. Er waren 15.000 gelovigen ver wacht bij de mis. maar nauwe lijks de helft van dat aantal was naar Bethlehem gekomen. De paus bracht na een korte rustpauze een bezoek aan de Geboortekerk, die in handen is van de Grieks-Orthodoxe ge meenschap. Minutenlang zat hij geknield voor de grot, waar een zilveren ster de plaats aangeeft waar Christus volgens de tradi tie is geboren. Daarna bezocht hij de belendende katholieke kerk en vervolgens ging hij naar het vluchtelingenkamp De- haishe. Geweld De paus was nog niet weg uit het kamp of het kwam tot geweld dadige botsingen, niet alleen tussen de Palestijnse politie en vluchtelingen, maar ook tussen agenten en groepen vluchtelin gen onderling. Er vielen ver scheidene gewonden onder bur gers. Aanleiding was dat de politie vele posters van een te genstander van Arafat had weg gehaald. Die tegenstander, Ge orge Habash van het radicale Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft vele aan hangers in Dheisheh. GPD- /DPA/RTR/AFP van onze redactie buitenland WENEN - Een Oostenrijkse arts, die wordt verdacht van moord op kinderen in de Tweede Wereldoorlog, heeft onmiddellijk nadat de rech ter zijn proces had gestaakt wegens dementie van de ver dachte, een helder en gede tailleerd interview gegeven. Rechter Seewald noemde het gisteren volgens het Oosten rijkse persbureau APA 'vol komen onbegrijpelijk' dat de 84-jarige Heinrich Gross dinsdag direct na het verla ten van de rechtszaal in een nabijgelegen café uitgebreid vragen van journalisten be antwoordde. Seewald liet doorschemeren stappen te kunnen nemen om Gi-oss weer op korte termijn voor de rechtbank te laten verschijnen. Dinsdag had hij het proces onmiddelijk na opening voor onbepaalde tijd opgeschort, omdat Gross dement zou zijn. De rechter bepaalde bij de opschorting wel dat de arts binnen zes maanden opnieuw wordt on derzocht. Gross is aangeklaagd wegen$ deelname aan moord op wat de nazi's 'minderwaardig le ven' noemden. Hij zou in de Weense Kliniek Am Spie- gelgrund in 1944 negen ge handicapte kinderen hebben laten doden. De kliniek, waarvan Gross het hoofd was, was een be rucht centrum voor het na- tionaal-socialistische 'eu thanasieprogramma'. Meer dan zevenhonderd kinderen werden er vermoord door uithongering, dodelijke in jecties of 'wetenschappelijke experimenten'. Gross gold als een van de vooraanstaande neurologen in Oostenrijk en was hoofd van een wetenschappelijk in stituut. ANP/RTR/DPA van onze redactie buitenland NEW DELHI - Indiase politici hebben koel gereageerd op de oproep van de Amerikaanse president Clinton tot verzoe ning met Pakistan. Gisteren sprak Clinton op de tweede dag van zijn officiële staatsbezoek het Indiase parlement toe en drong daarin aan op een dialoog over vooral de kwestie Kashmir. Clinton waarschuwde dat de 'nucleaire ambities' van India de regio in gevaar kunnen bren gen. De parlementariërs ont hielden zich nadrukkelijk van applaus na deze opmerkingen. Clinton betoogde dat kernwa pens niet meer veiligheid bie den, maar de Indiase regerings leider Vajpayee zwoer in zijn rede bij 'nucleaire afchrikking'. Minister Jaitley van Informatie deed Clintons redevoering schamper af. In deze situatie van een schemeroorlog kan je niet verwachten dat er zo maar een dialoog begint, zei Jaitley Een woordvoerder van de Con grespartij zei dat India wel met Pakistan moet praten 'maarniet omdat Clinton dat zegt'. Aan de andere kant ging Clinton in New Delhi verder dan voor heen met Amei*ikaanse kritiek op de oude vriend Pakistan. Hij had begrip voor India omdat het moeilijk is naast landen te leven 'waarvan de regering de demo cratie verwerpt'. Hij zei bovendien in een vraag- gespi-ek met de Amerikaanse tv dat 'elementen binnen de Pakis taanse regering' steun hebben gegeven aan groepen die ge welddadig actief zijn in Kashmir. Maandag nog werden 35 mensen vennoord in Indiaas Kashmir. Zaterdag heeft Clinton in Pa kistan een gespr-ek met de Pa kistaanse leider generaal Mus harraf. Milieu Clinton heeft verder gisteren opgeroepen tot een vastberaden sti-ijd tegen de klimaatsveran deringen op de wereld. Betere milieubescherming en economische groei gaan samen als de kansen daartoe worden aangegrepen, aldus Clinton voor een gehoor van milieuacti visten in de West-Indiase stad Agra. RTR/ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 61