Neelie lijkt regisseur van Bram PZC Wahid strooit zout in wonden met onderzoek naar coup 1965 PZC Vermeend moet aan de bak met invullen sociale zekerheid Ook in wetenschap liggen fraude en plagiaat op de loer feiten en meningen 2 Strategie van oud-burgemeester herinnert aan die in TCR-affaire 23 maart 1950 donderdag 23 maart 2000 Neelie Kroes en Bram Peper komen aan op Schiphol, in juli 1998, na één van hun reizen. foto Roland de Bruin/GPD door Bart Verkade De vechtjas heeft zijn visite kaartje afgegeven. Op de dag dat eindelijk 'zijn' rapport werd gepresenteerd was Bram Peper nog onbereikbaar in 'het noorden van Noorwegen', meld de zijn advocaat Hans Mentink. Maar ongeveer op hetzelfde mo ment vonden verslaggevers van De Telegraaf na een 'speurtocht' de afgetreden minister in het langlauf oord Skjerdingen. Het interview met Peper roept herinneringen op aan een soort gelijk geval, enkele jaren gele den. Ook toen was er een schan daal in Rotterdam, waarin een oud-minister de hoofdrol speel de. Ook toen stapelden de be wijzen van wangedrag zich op. En ook toen weigerde de in op spraak geraakte hoogwaardig heidsbekleder zich te laten in terviewen Het grote interview stond ineens in De Telegraaf, af genomen door de journalist die nu ook Peper in zijn Noorse ski hut opzocht. In het interview van destijds mocht de oud-mi nister haarfijn uit de doeken doen dat zij brandschoon was, onterecht besmeurd door men sen die er op uit waren haar ten val te brengen. Kritische vra gen, die eindelijk meer licht hadden kunnen werpen op de affaire rond Tank Cleaning Rot terdam (TCR). werden niet ge steld aan deze oud-minister. Haar naam was Neelie Kroes. De aanvalsstrategie die Peper heeft gekozen in zijn verdedi ging tegen het verwoestende rapport van de Commissie tot Onderzoek van de Rekening (COR) is op zijn minst bespro ken met echtgenote Neelie. Waarschijnlijker is haar rol gro ter, is zij de 'spindoctor' die al vanaf het begin van de affaire de verdediging van Bram regis seert. De overeenkomsten met haar eigen optreden kloppen tot in detail. Van de ferme taal waarmee tegenstanders om de oren worden geslagen, tot en met de identiteit van de journa list die Het Exclusieve Inter view mag afnemen. Zelfs som mige uitspraken zijn identiek: 'Ik heb me jarenlang kapot ge werkt voor deze stad/dit land'. De vorm van de aanval die Pe per nu kiest is de commissie en de gemeenteraad uit te dagen door Hans van Soest Aanstaand minister van So ciale Zaken Willem Ver meend kan vanaf volgende week direct zijn handen uit de mouwen steken. Na zijn aantre den wacht hem de verdere in vulling van de reorganisatie in de sociale zekerheid. Huidig minister Klaas de Vries wilde deze week zelf nog de hoofdlijnen van het nieuwe stel sel in de Tweede Kamer verdedi gen voordat hij overstapt naar het ministerie van Binnenland se Zaken. Hij had zich die moei te overigens kunnen besparen, want de Kamer legt zijn plan nen geen duimbreed in de weg. De werkgevers- en werkne mersorganisaties hadden vorig jaar aanvankelijk meer moeite met zijn voornemen alle uitvoe ringsinstellingen voor de WAO en de WW te nationaliseren. Er zijn twee belangrijke rede nen om tot een nieuw stelsel te komen. De eerste is om het de burger makkelijker te maken. Iedereen die werk zoekt of een uitkering wil, moet aan slechts één 'loket' worden geholpen. Hiervoor worden tweehonderd Centra voor Werk en Inkomen (CWI's) opgericht. De CWI's worden aangestuurd door een op te richten Landelijk Insti tuut voor Werk en Inkomen (LI- WI). Met de oprichting wordt al enige jaren m verschillende ge meenten geëxperimenteerd. WAO De tweede belangrijke doelstel ling van het nieuwe stelsel is het indammen van het nog altijd groeiend aantal WAO'ers. De huidige vijf uitvoeringsinstel lingen (wwaronder het GAK) worden daartoe samengevoegd tot één grote overheidsdienst: de UWV (Uitvoeringsinstelling voor Werknemersverzekerin gen). Deze keert de WAO en WW utt en verzorgt de keuringen. De uitvoering moet zo meer ge stroomlijnd en efficiënter verlo pen. Het opnieuw aan het werk helpen van WAO'ers wordt in de toekomst geregeld door parti culiere reïntegratiebedrijven als uitzendbureaus. Werkne mers en werkgevers moeten per bedri j f of per CAO bepalen welk bedrijf de reïntegratie verzorgt. Deze hoofdlijnen staan nu vast, maar Vermeend moet nog heel wat regelen om ook de doelstel lingen te halen. Zo is nog steeds niet duidelijk hoe een CWI moet hem voor het gerecht te slepen. Er is niemand die Bram Peper het recht zal ontzeggen zich te verweren tegen het harde oor deel dat over hem is uitgespro ken. Zoete koek We moeten alleen oppassen dat we zijn woorden niet voor zoete koek slikkenJe zou immers bij - na gaan denken dat hij gelijk heeft, als je hem hoort vertellen over die vooringenomen flap drollen van rechercheurs, die maar niet wilden luisteren naar de bergen ontlastend bewijs die hij op een presenteerblaadje aanbood. De mensen die het gesprek aan worden ingericht. Allerlei in stanties moeten een plaats krij gen in het centrum: de sociale dienst, het uitzendbureau en de UWV. Iedere burger zou aan het loket een persoonlijke begelei der moeten krijgen die hem door het woud van regelgeving heen loodst. Dat is nog toekomstmu ziek. Vermeend moet veel puz zelen om te voorkomen dat het CWI niet gewoon een extra loket wordt, waarna de burger alsnog wordt doorverwezen naar aller lei andere balies. En welk uitzendbureau mag er in het CWI zitten om een werk zoekende te begeleiden? Eén bureau zou valse concurrentie zijn tegenover de andere bu reaus, maar voor alle arbeidsbe middelaars is weer geen plek. Arbodiensten Ook voor de terugdringing van het aantal WAO'ers moet veel geregeld worden. Nog steeds is niet uitgewerkt hoe de begelei ding van zieke werknemers in het nieuwe model precies moet verlopen. Zo mogen Arbodien sten voortaan ook zieke werk nemers aan een andere baan helpen. Onduidelijk in het nieu we stelsel is ook nog wanneer de UWV dan precies moet worden ingeschakeld Die moet tenslot te na een jaar de verantwoorde lijkheid overnemen. Nu nog moet een Arbodienst een zieke werknemer na dertien we ken ziekteverzuim aanmelden bij de uitvoeringsinstelling. Vaak belandt zo'n melding op de stapel. Pas na een jaar wordt bij de WAO-keuring gekeken naar wat iemand nog kan Dat is meestal te laat om iemand weer aan een baan te helpen. Daarnaast moet Vermeend met waarborgen komen om te voor komen dat bij de privatisering van de reïntegratiebedrijven van de huidige uitvoeringsin stellingen publiek geld weg vloeit naar de markt. Verder wacht hem een stoeipartij over de precieze verantwoordelijk heid in het nieuwe stelsel. Om hen tevreden te stellen, heeft De Vries de werkgevers- en werk nemersorganisaties zitting ge geven in een op te richten Raad van Werk en Inkomen (RWI). Die beheert de geldstromen voor het aan het werk helpen van arbeidsongeschikten en werklozen. Onduidelijk is nog hoe de verhouding tussen de mi nister van Sociale Zaken, het LIWI en het RWI geregeld wordt. GPD de andere kant van de tafel heb ben bijgewoond, de accoun tants en de COR-leden, hebben een heel ander beeld van de wer kelijkheid. Zij herinneren zich vooral een Bram Peper die wei gerde mee te werken, die de tijd uitsluitend vulde met kritiek op de werkwijze, die niet inhoude lijk op zaken wilde ingaan, waardoor de werkelijk belang rijke vragen niet konden wor den gesteld. Is het gek dat zij zich verbazen, als Peper nu meldt dat van zijn opvattingen nauwelijks iets in het rapport is terug te vinden? Het is boven dien een leugen die ook door alle lezers van het rapport kan wor den ontzenuwd: het volledige verweer van Peper, 26 kantjes lang, is daar in opgenomen. Onderdeel van de strategie van Peper is ook dat hij enkele be schuldigingen van de COR eruit licht om zijn gelijk aan te tonen. Befaamd is inmiddels het voor beeld van zijn reis naar Kopen hagen, van 12 tot en met 14 fe bruari 1993 (kosten 4976). De accountants schrijven fijntjes dat zaterdag 13 februari de ver jaardag van de heer Peper was. Zelf maakt hij duidelijk dat het geen feest was, maar hoog be drijf spolitiek spel van hem en Neelie om de Deense container rederij Maersk voor de Rotter damse haven te behouden. Dit verhaal is geloofwaardig. Peper gebruikt het ook niet voor niets als (enige) voorbeeld in al le interviews die hij tot nu toe heeft gegeven. Je hoort hem, bij voorbeeld, niet over de reis die hij een jaar eerder maakte, van 27 juli tot en met 14 augustus 1992 naar Jakarta en Sydney (kosten: 18.519). De onderzoe kers hebben ragfijn ontleed hoe deze reis tot stand is gekomen en er een hele pagina in het rapport aan besteed. Daarom is het goed hier eens naar te kijken. De gemeente betaalt voor een first-class ticket Amsterdam- Jakarta-Sydney 17.282, plus 1237 voor de kosten van ver blijf in Jakarta. Er worden, gek genoeg, verder geen kosten in rekening gebracht voor het ver blijf in Australië en de andere plekken in Indonesië waar Bram en Neelie verbleven: Pan- tara Island, Bandung, Soera- baja en Bali. Vreemd, want het burgemeesterspaar zal tijdens deze dienstreis toch ergens heb ben moeten slapen en eten. Of was het geen dienstreis? Brieven In de agenda van Peper is op 1 augustus 1992 vermeld: 'Burge meester met vakantie tot en met 16 augustus. Bij het uitpluizen van de gemeentelijke dossiers komen de accountants boven dien meerdere brieven tegen, waarin staat dat Peper in de be wuste periode met zijn partner een privébezoek brengt aan Au stralië (waar Neelie op 30 juli 1992 moet zijn vanwege een commissariaat bij Brambles). Terwijl Kroes vergadert, wordt Peper een ochtend rondgeleid in Darling Harbour in Sydney door de Rotterdamse vertegen woordiger in Australië. De 'Rot terdam Representative' heeft daar opdracht voor gekregen van de directeur Externe Be trekkingen van de gemeente. De conclusie van de onderzoe kers: een privéreis met enkele zakelijke besprekingen. Dit is één ander voorbeeld uit een reeks van tientallen reizen, waarin steeds dezelfde lijn zichtbaar wordt: op momenten dat Peper volgens zijn agenda met vakantie is, betaalt de ge meente de tickets voor hem en zijn vrouw en in de landen die zij bezoeken worden kosten be taald met de creditcard van de gemeente. Als er al zakelijke contacten zijn, dan zijn die vaak door Pe per geregisseerd (hij nodigt zichzelf bijvoorbeeld uit bij de vice-premier van Thailand). Waar Peper over Kopenhagen nog luidkeels kan melden dat zijn vrouw daar 'goud geld heeft verdiend voor de stad', blijkt uit die andere voorbeelden dat zij er ook niet voor terugdeinsde h et net zo hard weer uit te geven Waarom noemt Peper deze voorbeelden niet? De vraag is nu wat de gemeente raad te doen staat, vandaag het beslissende debat over de affai re. GPD pagina 3: Peper haalt uit Verkeerslessen Aan de lagere scholen in Ter- neuzen zijn de leerkrachten begonnen met het geven van verkeersonderricht. De politie vult de lessen aan met prak tisch onderwijs en demon streert de tekens waarmee de verkeersagent het verkeer re gelt. Titanic anti-Brits Er is rumoer over de Duitse film Titanic die momenteel in de Amerikaanse zone van Duitsland draait. De film die in 1942 op bevel van Göbbels werd gemaakt, heeft volgens Engelse bladen, een duidelijk anti-Engelse strekking. Men ziet hoe de president van de stoomvaartmaatschapij bevel geeft om op volle kracht te va ren. Toen het schip verging zouden eerst rijke Engelse da mes en hun mannen zijn gered. Nieuwe kerk Sluis In Sluis is de nieuwe Hervorm de kerk in gebruik genomen. De oude kerk werd in oktober 1944 verwoest. De nieuwe kerk maakt een royale, lichte indruk en biedt plaats aan 350 kerkgangers. In de ban De burgemeester van Bever wijk heeft het toneelstuk Allerzielen van Herman Hey- ermans verboden. De burge meester is van mening dat het stuk beledigend is voor een deel van de burgerij. Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adiunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVIissingen Tel (0118)484000 Redactiefax (0118)470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie- redactie@pzc nl exploitatie mternet@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur. Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36.70 (nvt.) perkwartaal 100,00 101,65) per jaar ƒ380,00 381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers maandag t/m vrijdag. 1,85 per stuk zaterdag 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO47 70 65.597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel-0118-484321 BV Wegener NV De Indonesische presi dent Abdurrahman Wa hid vindt dat het tijd wordt oud zeer uit het verleden op te ruimen. Hij steunt het onderzoek naar de vermeende com munistische coup op 30 september 1965. Na deze gebeurtenis werd het land in bloed gedrenkt en nam de toenmalige gene raal Soeharto geleidelijk alle macht over van de eerste president van In donesië, Soekarno. doorTheo Haerkens Ruim een half miljoen leden van de Indonesische com munistische partij (PKI) en vermeende sympathisanten zijn eind 1965, begin 1966 in Indonesië op wrede wijze om het leven gebracht. Honderd duizenden die verdacht wer den van linkse sympathieën, onder wie de schrijver Pra- moedya Ananta Toer, werden zonder proces jarenlang opge sloten in gevangenis en werk kamp. Zelfs kleinkinderen van PKI-leden en aangetrouwde familie werden tot voor kort uitgesloten van aantrekkelijke banen. Dat was het directe gevolg van de vermeende communistische coup op 30 september 1965. In die nacht ontvoerde de '30 Septemberbeweging' onder leiding van luitenant-kolonel Untung, de commandant van de lijfwacht van Soekarno, zes generaals en een hoge officier en vermoordde hen. De man nen werden teruggevonden in de zogenaamde Krokodillen- kuil bij de luchtmachtbasis Halim ten zuidoosten van de hoofdstad Jakarta. Deze actie zou bedoeld zijn om een tegen Soekarno gerichte staatsgreep voor te zijn Een andere gene raal, Nasution, ontkwam op het nippertje, maar zijn doch tertje werd neergeschoten en zou later overlijden. De chaos die volgde, stelde de toenmalige generaal-majoor Soeharto in de gelegenheid ge leidelijk de macht over te ne men van de ziekelijke presi dent Soekarno. Soeharto stel de onmiddellijk dat de com munisten van de PKI achter de coup zaten en wist wat hem te Soekarno huilt bittere tranen boven het graf van generaal Yani die bij de mislukte staatgreep van 1965 werd vermoord. foto ANP doen stond. In zijn eigen bio grafie zegt hij erover: „Ik moest dus snel maar zeker in grijpen. Achtervolging, zuive ring, vernietiging; daar kwam het op aan." In september 1965 stond Indo nesië er buitengewoon slecht voor. De inflatie piekte, het land balanceerde op de rand van een bankroet. De flamboy ante Soekarno onderhield in nige banden met de Sovjet- Unie en China, hij had het Westen de rug toegekeerd en de economie verwaarloosd en voerde op Borneo een heilloze grensoorlog met Maleisië. Ten overvloede stonden leger, na tionalisten en moslims in een conflict over landbouwgrond lijnrecht tegenover commu nisten en arme boeren. Ge ruchten over een coup waren er in overvloed. Uiteindelijk staken luitenant kolonel Untung en zijn man nen het lont in het kruitvat. Die gebeurtenis heeft altijd ve le vragen opgeroepen. De meest prangende is wel waar om uitgerekend Soeharto de dans ontsprong. Hij bezette een belangrijker post dan de andere generaals, maar sliep die nacht ongestoord in zijn ei gen bed. De volgende dag nam hij het bevel over om het ontstane machtsvacuüm op te vullen. Eén theorie zegt dat hij in elk geval geweten heeft van de op handen zijnde staatsgreep. In een andere wordt gesteld dat hij meedeed, afhaakte, de communisten de schuld in de schoenen schoof en de touw tjes in handen nam. Ook wordt beweerd dat de Amerikaanse inlichtingendienst CIA erach ter zat om te voorkomen dat Indonesië, dat in grootte de derde communistische partij ter wereld had. volledig zou vallen voor het 'Rode Gevaar'. Verder is onduidelijk welke opdracht Soeharto op 11 maart 1966 van Soekarno kreeg. Het originele document waarmee de president de be velhebber opdracht gaf orde en rust te herstellen - de zoge noemde supersemar - is nooit openbaar gemaakt en blijkt nu zoek. Er is alleen een samen vatting waar merkwaardig ge noeg Jakarta boven staat, ter wijl Soekarno de brief in het presidentieel paleis in Bogor zou hebben geschreven. Regels Soeharto zelf heeft altijd be weerd dat de machtsover dracht volkomen volgens de regels is gegaan. Om zijn versie van de gebeurtenissen te ver spreiden liet hij de propagan dafilm 'Het verraad van de 30 Septemberbeweging/PKI' maken. De drieënhalf uur du rende rolprent werd jarenlang op genoemde datum op alle tv- zenders vertoond, een traditie waarmee zijn opvolger Habi bie in 1998 abrupt brak op aandrang van de oppositie. Begin 1997 is er ook eens een plan geweest om de vragen uit deze omstreden periode te be antwoorden. Soeharto zelf zou ermee hebben ingestemd, maar het plan verdween snel in de onderste la. De presidents verkiezingen, de laatste die hij won, gingen voor. Ook nu staat niet iedereen te popelen om deze duistere pe riode op te rakelen. Parle mentsvoorzitter Akbar Tan- jung, topman van Golkar, de partij die steeds diende als het politieke voertuig van Soehar to, houdt liever de blik op de toekomst gericht. Maar ook in de aanhang van president Wa hid zal niet iedereen enthousi ast zijn. Banser, de jeugdbewe ging van de Nadlatal Ulama, de moslimorganisatie die Wa hid voorzat tot hij president werd, heeft uitbundig meege daan aan de bloedige commu nistenjacht. GPD door Louis Burgers Ook wetenschappers staan bloot aan verlok kingen. In de ivoren torens van de universiteiten wordt hard gevochten om geld, en dus liggen fraude, plagiaat en oneerlijkheid ook onder professoren, promovendi en studenten op de loer. „Dat neemt niet weg dat in verreweg het grootste deel van het onderzoek geen spra ke is van fraude. De meeste wetenschappers werken zorgvuldig en verantwoord", zegt prof. Pieter Drenth, lid van de Koninklijke Neder landse Academie van Weten schappen. Drenth was mede verantwoordelijk voor de deze week gepubliceerde brochure 'Wetenschappelijk onderzoek: dilemma's en ver leidingen'. Drenth: „Wetenschappelijke onderzoekers moeten wel be dacht zijn op het risico dat zij de fout ingaan. Fraude heeft zich immers altijd voorge daan, maar die kan toenemen vanwege de enorme druk om te publiceren en door het groeiende belang van de der de geldstroom: de opdrach ten vanuit het bedrijfsleven voor de universiteiten. Schandelijk zijn de gevallen van wetenschappers die in dienst van tabaksfabrikant Philip Morris hebben gepro beerd zand te strooien in het onderzoek van collega's die het verband tussen kanker en meeroken aantoonden." Drie niveaus Drerith noemt drie niveaus van wetenschappelijke frau de. Bovenaan staat vanzelf sprekend het fingeren van gegevens en het bedenken of aanpassen van de onder zoeksresultaten. Dan volgt misleiding. „Het opzettelijk gebruikmaken van een ver keerde methodiek of een ver keerde of te kleine steek proef. Plagiaat is in dit rijtje het sluitstuk. Er zijn talloze voorbeelden van onderzoe kers die hiermee in de fout zijn gegaan. Aan de andere kant kent de wetenschap ingebouwde me chanismen waardoor veel twijfelgevallen vanzelf wor den gecorrigeerd. Elk onder zoek moet immers kunnen worden herhaald. Daarnaast worden wetenschappelijke artikelen vóór publicatie door collega's beoordeeld. Maar toch is soms de wens om een spetterende primeur te hebben zo groot dat de waarheid geweld wordt aan gedaan. Vaak ook kan een wetenschapper niet de ver leiding weerstaan om via de media een indrukwekkend resultaat naar buiten te brengen. Dat laatste over kwam de fysici Fleischmann en Pons, die in 1989 bekend maakten dat zij een kernfu sie tot stand hadden gebracht bij kamertempera tuur. Zij kozen ervoor om via de media hun onderzoek naar buiten te brengen, met als gevolg dat collega 's al snel hun vertrouwen verloren. Uiteindelijk bleek dat de me thode niet functioneerde. In Nederland speelde tien jaar geleden het geval van de Eindhovense chemicus Henk Buck, die dacht een aids-on- derdrukker te hebben gevon den. Ook hij zocht de publici teit, maar dat gebeurde op basis van een voorbarige en onvoldoende gefundeerde conclusie. „De onderzoeker, meegesleept door het ver meende succes en achter volgd door de media, ging duidelijk te ver in zijn claims en voorspellingen", zo meldt de brochure van Drenth en zijn mede-auteurs. „Vooral een jonge weten schapper loopt de kans om in zijn of haar onderzoek de waarheid geweld aan te doen", zo stelt Drenth. „Onze brochure is erop gericht de dilemma's waarvoor je kunt komen te staan, bespreek baar te maken. We willen hierover een discussie begin nen. Het is de bedoeling om on derzoekers een kritisch we tenschappelijk geweten aan te kweken. Dat is de beste ga rantie tegen misbruik." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 58