Sas heeft te groot ambtenarenkorps Alle dagen post van de bond PZC Bij Newroz draait het om verzoening Goes moet beginnen bij parkeerprobleem Pronk houdt in senaat vast aan sluiten Borssele Boerenzwaluw is al terug van winterreis j Inwoners Tholen hebben buik vol van rumoerige stappers zeeland Forse reorganisatie is noodzakelijk Vergunning onnodig bij renovatie Zeelandbrug woensdag 22 maart 2000 z22 $*&«45ni3j door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De financiële positie van Sas van Gent is on gezond. Het gemeentebestuur zal daarom op zeer korte ter mijn prioriteiten in het beleid gaan stellen om niet in zware problemen te komen. Daarnaast moet het ambtenarenapparaat sterk teruggedrongen worden. Deze waarschuwing gaven me dewerkers van de Provincie en het ministerie van Binnenland se Zaken dinsdagavond aan de gemeenteraad en de onderne mingsraad. Zij presenteerden tijdens een besloten bijeen komst de belangrijkste conclu sies uit een begrotingsscan. die recentelijk binnen de gemeente Sloebermix heeft eigen website CLINGE - Sloebermix 2000. het popfestival van Zeeuws-Vlaan deren. heeft vanaf vandaag een eigen website. Informatie over het program ma, de tickets, de organisatie en een actuele nieuwbrief zijn op te vragen via www.sloebermix.nl. Ook de geschiedenis van de Sloeberfestivals vanaf 1997 zijn op de website te vinden, geïllus treerd met fotomateriaal. Het festijn vindt dit jaar plaats van vrijdag 5 tot en met zondag 7 mei in een grote feesttent aan de Waterstraat. Het komende festival heeft als grote publieks trekkers Volumia, De Kast, Milk Ine, T-Spoon. Def Rhymz, Poco Loco Gang en dj Devious. Big Swing Band in het Zuidland TERNEUZEN - De Big Swing Band, voorheen John White's Big Band, treedt vrijdag 31 maart op in het Terneuzense Zuidlandtheater. Vanaf 20 uur wordt een repertoire gebracht van rustige balads en swingen de jazz nummers. Jan Mues heeft de muzikale leiding. is gehouden. In deze scan wordt de financiële positie van de ge meente Sas van Gent tegen het licht gehouden ten opzichte van vijf andere, vergelijkbare Ne derlandse gemeenten. Daaruit is in ieder geval naar voren ge komen dat de situatie voor de kanaalstad bepaald niet gun stig is en dat de gemeente intern grondig moet reorganiseren. Voorts moeten burgemeester en wethouders haast maken met de kemtakendiscussie, waarin be paald wordt welke taken priori teit moeten hebben binnen het ambtelijk apparaat. De exacte inhoud van het rap port werd gisteren nog niet prijsgegeven, omdat B en W de uitslag eerst achter gesloten deuren willen bespreken, vóór dat de raad zich er volgende week donderdag over uit spreekt Het gemeentebestuur heeft de begrotingsscan overi gens vrijwillig laten uitvoeren. Iedere willekeurige gemeente in Nederland mag het ministerie van Binnenlandse Zaken vra- Fietsactie GOES - Verpleeghuis Ter Valcke zamelt zaterdag 25 maart geld in voor de aanschaf van een duofiets. Daarmee kunnen de bewoners samen met een vrij williger fietstochten maken. Er zijn die middag vanaf 13.00 uur een loterij en een rad van avon tuur. gen de interne organisatie en de financiële positie door te lich ten. „We hebben deze faciliteit aan alle gemeenten ter beschik king gesteld omdat gebleken is dat artikel-12-gemeenten vaak te laat aan de bel trekken", ver klaarde R. Brinkman van het ministerie. .,De problemen sta pelen zich steeds meer op, totdat een faillietverklaring onom keerbaar is. Pas dan wordt om hulp gevraagd." Vertrouwen Hoewel Sas van Gent er financi eel niet rooskleurig voor staat, heeft de gemeente nog legio mo gelijkheden om uit het dal te kruipen, vinden de raadsleden. Tijdens het openbare gedeelte van de commissie financiën spraken zij hun vertrouwen uit in de toekomst van de gemeente. ..Mijn optimistische inborst zegt: we blijven een zelfstandige gemeente", aldus F. van Hulle. fractievoorzitter van Gemeen tebelangen Groot Sas. PvdA-fractievoorzitter R. de Mever maande zijn collega's echter tot terughoudenheid bij het nemen van verdere beleids matige beslissingen. „Wat is er op tegen de zaken een maandje op te schorten en het rapport van de Stuurgroep Krachtige Gemeenten, dat begin april al uitkomt, af te wachten?", vroeg hij. De fractievoorzitters van de andere partijen deelden deze opvatting niet. door Barend Pelgrim SINT JANSTEEN - Vogelkenner Fons de Kind uit Sint Jansteen heeft zondag 19 maart in Absdale de eerste boerenzwaluwen gesig-j naleerd van Oost-Zeeuws-Vlaanderen. In vergelijking met voor-i^ gaande jaren zijn de zwaluwen vroeger teruggekeerd van hun win-i terverlof. De laatste jaren is de zwaluwenstand in Zeeuws-Vlaanderen fors teruggelopen doordat huiseigenaren niet gediend zijn van de aan-| wezigheid van een nest. De Kind vindt dat jammer. Volgens hem is overlast van vallende vogelpoep eenvoudig te voorkomen door en kele meters onder een nest een plank aan de muur te bevestigen. De Steense vogelaar vreest dat de zwaluw voorgoed zal verdwijnen uitl de Nederlandse grensstreek wanneer de nesten systematisch wor-f* den verwijderd. Behalve de boerenzwaluw heeft De Kind in zijn telgebied zondagkk twee paartjes Canadese ganzen geturfd en ook de eerste zwarte] roodstaart van het seizoen. Overigens is hij tot de opmerkelijke con- M elusie gekomen dat de zomergasten dit jaar zo'n drie weken vroegertje zijn teruggekeerd in vergelijking met het afgelopen decennium, jja Trekvogels blijken steeds m een vaste volgorde neer te strijken inipi Zeeuws-Vlaanderen. Achtereenvolgens meldden zich na het ver-pi strijken van de winter de roodborsttapuit, de tjiftjaf, de fitis en de st blauwborst. D Goes wil haar pleinen opnieuw inrichten en het parkeerprobleem in de binnenstad aanpakken. Belang hebbenden gaven daarover gisteravond hun mening. foto Aero Lin door Johannis Kosten MIDDELBURG - De Koerdi sche Vereniging in Zeeland houdt donderdagavond een nieuwjaarsfeest op de Markt in Middelburg. Het Koerdisch nieuwjaar of Newroz valt elk jaar op 21 maart samen met de internationale dag voor uitban ning van de rassendiscrimina tie. Na het houden van een fak keloptocht zullen verschillende sprekers stilstaan bij de toene mende onverdraagzaamheid in Europa. Aansluitend treedt de dansgroep 'Koma Helin' op. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes moet op korte termijn laten zien dat het menens is met het Masterplan voor de binnenstad. Dat zou betekenen dat zij er flink wat geld, miljoenen, voor vrijmaakt en aangeeft welke projecten echt worden aangepakt. Het oplossen van het parkeerprobleem zou voorrang moeten krijgen. Die opvatting keerde dinsdagavond steeds terug tijdens een inspraakavond over het Masterplan. Dat geeft een ambi tieuze visie op de toekomst van het cen trum, vervat in 27 uiteenlopende projec ten. Twee belangrijke rode draden zijn het concentreren van parkeerruimte aan de rand van het centrum (garages op het Bleekveld en onder de Oostwal) en het herinrichten van pleinen (Grote Markt, Singelstraat, Damplein, Kolveniershof, Beestenmarkt, Vlasmarkt, Koepoort). Over het plan op zich klonken gister avond overwegend lovende woorden. De zorgen gingen vooral uit naar de uitvoer baarheid, waarbij het parkeerprobleem - het eeuwige Goese thema - telkens werd aangehaald. „Het opkrikken van de bin nenstad is een groot goed, maar als de binnenstad niet bereikbaar is hebben we er niets aan", zei P. Ausems van de Kamer van Koophandel. Vliegwiel R. Berks van de Ondernemers Organisa tie Goes noemde het oplossen van het parkeerprobleem 'het vliegwiel om het Masterplan te realiseren'. De pleinen door Esme Soesman THOLEN - De maat is vol voor inwoners van Tholen-stad. Sinds zeker anderhalf jaar on dervinden zij veel overlast van de horeca en van stappers in het centrum. De klachtenlijst is lang, zo bleek dinsdagavond bij een speciaal belegde bijeen komst van de gemeente Tholen. „Dit stadje verdient het niet om te worden geterroriseerd", ver woordde één van de insprekers het ervaren leed. Geluidsoverlast vanuit de ca- fé's, van lallende mensen en vliegensvlug optrekkende brommers en auto's m de stra ten. Blowen en drinken in het openbaar. Kapot gegooid glas werk en in het wilde weg urine ren. Gevels, deuren, borden en plantenbakken moeten er met enige regelmaat aan geloven. „Niemand zet meer een plan tenbak buiten, dus dit tast ook het straatbeeld aan." Rockabilly in 't Orakel AXEL - In café 't Orakel aan de Markt m Axel klinkt zaterdag 25 maart rockabilly-blues van de band Jive. Het optreden be gint om 22.00 uur. Voorlichting over apotheek GOES - Afdeling Goes van de Katholieke Bond van Ouderen houdt maandag 10 april een voorlichtingsmiddag over het thema 'De apotheker, meer dan alleen een medicijnverstrek ker'. De bijeenkomst wordt ge houden in de Magdalenazaal naast de rooms-katholieke kerk aan de Singelstraat in Goes. De middag is toegankelijk voor alle senioren in Goes en begint om 14.00 uur. Tuindia's in De Lieve HULST - In dienstencentrum De Lieve verzorgt Groei en Bloei zondagmiddag 26 maart een diapresentatie over tuinen. De bijeenkomst is toegankelijk voor alle ouderen. De bewoners vinden dat er meer controle moet komen. Zo werd onder meer geopperd om tot controle via videocamera's over te gaan. Het instellen van por tiers die ook de straat in de ga ten moeten houden, was een an dere suggestie. Bij discotheken is dat wettelijk verplicht, schetste burgemeester H. A van der Munnik. Of cafés die eis ech ter ook opgelegd kunnen krij gen, is hem niet bekend. Verbeter de verlichting in het centrum en sluit straten tijdens de avonduren af voor verkeer, predikten sommigen. Voor café bezoekers die overlast veroor zaken moet een straatverbod worden ingesteld, luidde een ander idee. De inwoners zijn bo vendien bereid tot overleg met afvaardigingen van de horeca, stappers, politie en gemeente. Als het maar tot een oplossing komt. De klachten lijken er op te dui den dat de regels niet altijd even goed nageleefd worden. Tot ver na sluitingstijd is er sprake van lawaai op straat. Bovendien zou cafémuziek niet verder dan de muren van de kroegen mogen klinken. Iets dat door omwo nenden direct onderuit werd ge haald. Welles-nietes Voorafgaand aan de bijeen komst werd de aanwezige hore caondernemers gevraagd om de zaal te verlaten. Hoewel de ge meente van plan is om ook met uitbaters te gaan praten, was hen vooraf duidelijk gemaakt dat ze op deze bijeenkomst niet welkom waren. Want, lichtte Van der Munnik toe: „Ik vrees dat deze avond anders een wel- les-nietesspellet j e wordt. De klagers voelen zich onder tussen met de rug tegen de muur staan. Op het aanspreken van de stappers volgt bedreiging, be weren zij. De politie, die gister avond ook vertegenwoordigd was, geeft op klachten niet thuis of komt veel te laat. De zwarte Piet komt niet de po litie maar de horecabazen toe, stelde één van de aanwezigen. „Zij zijn niet alleen verant woordelijk voor wat er binnen gebeurt." Optreden tegen uitba ters is echter alleen mogelijk, reageerde Van der Munnik, als de vinger gelegd kan worden op structurele overtredingen. Hij riep dan ook op om klachten te blijven deponeren, ook al blijft directe actie daarna uit. door Joost Bosman TERNEUZEN - Vijfendertig jaar lang gaf Tonny van Pame- len uit Terneuzen als bestuur der aan de Bouw- en Hout bond FNV. Nu vindt hij het mooi geweest. Vanavond treedt hij terug als voorzitter van de afdeling Terneuzen, Zaamslag en Hoek. Van Pamelen constateert dat in de loop van 35 jaar binnen het vakbondswerk veel is ver anderd. „Je staat tegenwoor dig verder van je leden af. Vroeger had je meer persoon lijk contact. Je deelde de va kantiebonnen uit, de werkge ver betaalde nog in contanten uit en je haalde als bondsme- derwerker persoonlijk de con tributie op. Nu zitten we in het computertijdperk en krijgen de leden veel op papier thuis gestuurd." Een voordeel van de huidige situatie vindt Van Pamelen dat je als vakbond meer kunt be reiken. „Het contact met de werkgever is beter geworden. Vroeger was de baas de baas, terwijl tegenwoordig de werk nemer veel mondiger is. Bo vendien ben ik zelf door mijn bestuurservaring in de loop der jaren ook een stuk wijzer geworden, heb me steeds beter ontwikkeld. Je weet dan ook waarover een werkgever praat." Als bondsbestuurder stond Van Pamelen menigmaal op de barricaden. De staking die hem het best bijstaat, is die van 1995. Toen legden de bouwvakkers vijf weken het werk neer uit protest over de plannen van de werkgevers om de VUT-regeling te kortwie ken. „Het was een complexe actie. Alleen al aan de voorbe reiding gingen vier weken vooraf. Twee a drie dagen in de week vergaderen, de werkne- Tonny van Pamelen: „Ik kon me geweldig kwaad maken als Belgische aannemers zich niet aan de regels hielden." foto Charles Strijd mers moesten inspraak heb ben over datgene wat ze dreig den te verliezen. In heel Zeeuws-Vlaanderen legden 270 werknemers hun werk neer, en dat is veel." Betonfabriek Ook was Van Pamelen betrok ken bij de aanleg van de Wes- terscheldetunnel. Hij vindt dat het aannemersconsortium Kombmatie Middelplaat Wes- terschelde (KMW) zich te wei nig moeite heeft getroost om Nederlandse en vooral Zeeuw se werknemers in dienst te ne men. De vakbonden is daarbij weinig te verwijten, meent Van Pamelen. „Dat de Betonfa briek toch in Terneuzen is ge komen, is een verdienste van de Bouw- en Houtbond FNV. Er was eerst nog sprake van dat de betonelementen kant en klaar aangeleverd zouden worden vanuit Duitsland En dan hadden we hier helemaal niets gehad." Meer dan eens trok de vak bondsbestuurder ten strijde tegen Belgische aannemers, die in de loop der jaren neer streken in Zeeuws-Vlaande ren. Niet eens zozeer vanwege het brood dat ze Zeeuwse col lega's uit de mond stootten. „Daar heb ik op zich geen pro blemen mee. dan moeten Ne derlandse bedrijven maar be ter concurreren. Waar ik me wel geweldig kwaad om maakte, was dat die Belgen zich niet aan de regels hielden. Veel te zware zakken cement, levensgevaarlijke bouwstei- gers. Als ik dat ontdekte, was ik om te spetteren." Geregeld stapte Van Pamelen in zijn eentje op de bouwlocatie af en blufte de politie in te zullen schakelen. „Of hier alles ver beteren of opsodemieteren met je groep, was het dan. En altijd werd er naar me geluis terd", vertelt Van Pamelen niet zonder trots." Na vandaag blijft hij nog wel bij de vakbond betrokken (on der meer bij de behandeling van klachten), maar Van Pamelen doet duidelijk een stap terug. „Ja. ik zal het toch ook wel missen", bekent hij. „Er ging geen dag voorbij of ik kreeg wel post van de bond. Dat valt nu gedeeltelijk weg." Zal het afscheid hem zwaar vallen? Van Pamelen: „Ik kan me soms scherp uitlaten, maar ik ben ook wel weekhartig, hoor. Wellicht dat het gemoed vanavond toch even vol schiet." door Rolf Bosboom WISSENKERKE - De renovatie van de Zeelandbrug kan vol gens planning doorgaan. Na Schouwen-Duiveland heeft dinsdag ook het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland be paald dat voor de werkzaamhe den geen bouwvergunning no dig is. Beide gemeenten waren aan vankelijk wel van oordeel dat de provincie een bouwvergunning moest aanvragen. Als reden ga- ven zij dat er volgens hen geen sprake is van normaal onder houd maar van een ingrijpende operatie, die het aanzien van de brug verandert. Het gaat daar bij om het vervangen van de vangrails door betonnen barri ers. De provincie had zowel bij Schouwen-Duiveland als bij Noord-Beveland een bezwaar schrift ingediend. Het Schouw- se gemeentebestuur verklaarde dat vorige week gegrond; het Noord-Bevelandse college deed dinsdag hetzelfde. Gedeputeerde Staten gingen dinsdag akkoord met de aange paste dienstregeling van bus maatschappij Connexxion tij dens de werkzaamheden. Omdat tijdens de renovatie de maximumsnelheid op de brug tijdelijk wordt verlaagd van 80 naar 50 kilometer per uur, doet lijn 132 (Goes-Zierikzee) langer over het traject. Dat betekent dat de bussen vanuit Zierikzee later (ongeveer drie minuten) in Goes arriveren en de bussen vanuit Goes vier minuten eerder vertrekken om op tijd in Zierik zee te zijn voor de aansluitin gen. In de zomermaanden is dat nog eens twee minuten eerder vanwege de drukte op de weg. De extra kosten die Connexxion moet maken, krijgt zij van de provincie vergoed kunnen bijvoorbeeld niet worden herin gericht voordat er elders vervangende parkeercapaciteit is gecreëerd. Hij vond dan ook dat de gemeente op korte termijn moet aangeven hoe zij die problematiek wil aanpakken. Bankdirecteur P. Mulder daagde de gemeente uit zo snel mogelijk met een 'financiële dotatie met enkele nullen' te komen. Berks zei dat de ondernemers willen meebetalen, als de gemeente maar het goede voorbeeld geeft. „Als dat gebeurt, komen wij er achteraan." Newroz betekent letterlijk nieuwe dag. Het feest is het te ken dat de winter is afgelopen en de lente begint. Tijdens het lentefeest wordt er door de Koerden nagedacht over de bevrijding van hun volk en de integratieproblematiek in Nederland. Om voldoende aan dacht voor de situatie van Koer den in Nederland en Turkije te krijgen houdt de Koerdische Vereniging de manifestatie don derdagavond tijdens de week markt in Middelburg. In Zeeland wonen tussen de 300 en 400 Koerden die afkomstig zijn uit Turkije, Irak, en Syrië. Voorzitter Zeynel Öscan van de Koerdische Vereniging: Wij hebben uitnodigingen gestuurd J« naar verschillende minderhe denorganisaties en Nederland se organisaties. De bedoeling is dat we door het verzoenings- feest eikaars cultuur beter leren kennen en vooroordelen wegne- men. Vooroordelen zijn de reden dat het samenleven tussen ver-Jg schillende minderheden steeds moeilijker gaat." IG Goed teken Ook Turken zijn volgens de vt voorzitter meer dan welkom, k! Öscan: „Als je ziet hoe groots de d> Koerden in Turkije het nieuw jaarsfeest kunnen vieren. Het islS officieel wel verboden maar del Turkse politie grijpt niet in. DilÊF is een goed teken. Het Newroz ia st een symbolisch lentefeest voor B alle volken in het Midden-Oos- o' ten, waarin verzoening centraal d staat. Een verzoening met de Turken is volgens mij mogelijk. Zeker nu er een wapenstilstand is ondertekend door de PKK en de Turkse regering. Wij als ver eniging kunnen op kleine schaal onze bijdrage leveren voor een betere onderlinge verstandhou ding." doorHarmen van der Werf DEN HAAG - De elektriciteits bedrijven hoeven in de discussie met het kabinet over terugdrin ging van de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide (CO,) geen voorstel te doen voor het langer openhouden van de kerncentrale Borssele. Dat ver zoek zal aan dovemansoren ge richt zijn, verklaarde minister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer (Vrom) dinsdag in de Eerste Kamer. Pronk zei dit vooral tegen de Eerste-Kamerfracties van WD en CDA samen een meerderheid in de Senaat. Zij pleitten bij de behandeling van de begroting 2000 van het ministerie van Vrom voor het langer openhou den van Borssele, onder meer omdat dit een forse bijdrage le vert aan de vermindering van de CO.-uitstoot. Of de energiesec tor zonder Borssele bereid is een akkoord te sluiten met het kabi net over een CO.-beperking, is overigens de vraag. Dat wordt nog lastig voor Pronk, omdat van de elektriciteitsbedrijven veel wordt gevraagd in het ka der van het beleid tegen opwar ming van het klimaat. WD-senator N. Ketting, oud- directeur van de Samenwerken de Elektriciteits Productiebe drijven (SEP), verpakte zijn pleidooi voor het openhouden van Borssele een tikkeltje cy nisch. Hij feliciteerde Pronk met de recente vernietiging van de regeringsbeslissing tot slui ting van Borssele door de Raad van State. „Dat de kerncentrale Borssele blijft draaien na 2004 is een meevaller voor de minis ter. Dat betekent direct een ver mindering van de C02-uitstoot met 1,4 megaton. Dat helpt!" Zijn CD A-collega en oppositie lid J. van Gennip pakte het ka binet harder aan. Ook hij greep terug op het vonnis van de Raad van State. „Hoe is het moge lijk", vroeg hij zich af, „dat de rijksoverheid zo heeft kunnen klungelen en slordig is omge gaan met eigen voorschriften en rechtsregels." Van Gennip toonde zich bewust van de onopgeloste problema tiek van het kernafval. Maar kernenergie verdient volgens hem het voordeel van de twijfel, omdat andere vormen van ener gieopwekking leiden tot uitput ting van olie, gas en steenkolen en tot een hogere C02-uitstoot. De vernieuwde kerncentrale Borssele kan, stelde Van Gen nip, nog tien tot vijftien jaar probleemloos elektriciteit pro duceren. Pronk liet zich niet vermurwen. Hij onderkende dat er voor- en nadelen vastzitten aan de slui ting van Borssele, maar er is in de Tweede Kamer een beslissing over genomen. Die gaat hij uit voeren, al moet eerst de hobbel worden genomen die de Raad van State heeft opgeworpen. Het kabinetsbesluit tot sluiting van Borssele moet opnieuw ju ridisch worden onderbouwd. „Wij zullen dat foutje repare ren", hield Pronk zich op de vlakte, omdat daar nog op wordt gestudeerd. Sponsorcontract voor project Local Heroes SINT JANSTEEN - Het regio nale muziekgezelschap Local Heroes verzorgt in november onder de vleugels van sponsor Heineken drie optredens op Zeeuws-Vlaamse concertpodia. Het sponsorcontract tussen de bierproducent en de Stichting REM Produkties, de organisa tor van het Local Heroes-pro ject, werd maandag onderte kend in bedrijvencentrum De Kluis in Sint Jansteen. Voorzitter Mare Stam van REM Produkties is verheugd dat de kogel door de kerk is. „Er is nu een definitieve garantie voor een gezonde financiële basis." Hoe groot het sponsorbedrag is, wilde hij niet kwijt. „Local Heroes kan er in ieder geval mee uit de voeten. Local Heroes is een gelegen heidsformatie die klassieke pop- en roek-nummers speelt. Het gezelschap telt twintig mu zikanten en dertien koorleden. Alle deelnemers komen uit Zeeuws-Vlaanderen en zijn amateurs. Het eerste concert is zaterdag 4 november in het gemeenschaps centrum Den Dullaert in Hulst. Zaterdag 18 november strijkt het gezelschap neer in het Le- deltheater in Oostburg en zater dag 25 november in het Zuid landtheater in Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 52