Dubieuze handel op Internet PZC dwarsstraten Zakgeld leert kind dat aan alles een prijskaartje hangt varia Douane maakt overuren Britten bouwen boeddha Heer Bommel en het Nieuwe Denken puzzel recept O het weer woensdag 22 maart 2000 door Ferdi Schrooten Tijgerbotten voor een betere potentie, gevaarlijke zeep voor negers die een lichtere huidskleur willen, wapens en drugs. Internet maakt de handel in alles wat verboden is tot een peulenschil. De douane, die steeds meer illegale postzendin- gen onderschept, heeft er de handen vol aan. Alleen al bij het controlecen trum van pakketpost in Amster dam heeft de douane afgelopen jaar 9000 zendingen onder schept die niet in de haak waren. Een verdrievoudiging in twee jaartijd. Internet speelt daar ze ker een rol bij. hoewel ook de controletechnieken van de douane steeds verfijnder wor den en er dus ook meer gepakt wordt. „Met Internet hebben mensen in één klap een overzicht van wat er in de hele wereld te koop is en ze kunnen hun spullen anoniem bestellen", zegt teamleider douanepakketpost Ruud van der Zeijs. „Want ook al zien wij het adres waar het pakketje naartoe moet, de ontvanger zal altijd ontkennen dat de zending voor hem is bestemd." Het opsporen van de afzender wordt de laatste tijd extra moei lijk, omdat er bij Internet geen fysieke sporen zijn van een be stelling. Softdrugs „Hier, moet je deze enveloppen eens ruiken", onderbreekt douanemedewerker Wim Kas pers het gesprek. De enveloppe met bestemming Verenigde Sta ten ruikt nogal muf. „Hasj of marihuana, bestemd voor een Amerikaanse toerist die het niet durfde mee te nemen in het vliegtuig. Meerdere malen per dag slaat onze drugshond aan op enveloppen met softdrugs. Dertig tot veertig keer per jaar gaat het om XTC voor het bui tenland. Met vijf gram per keer loopt dat toch nog aardig op." Omgekeerd tiert ook de drugs handel per post vanuit het bui tenland welig. Op de monitor van het röntgenapparaat blijkt een oranjekleurige enveloppe voor een adres in Leeuwarden gevuld te zijn met vier zakjes coke. „In de periode van donderdag tot en met dinsdag hebben we alleen al dertig kilo cocaïne ge vonden", aldus Van der Zeijs. De meeste harddrugs komen uit Zuid-Amerika via de Neder landse Antillen. Tijgerbotten Behalve drugs treft de douane geregeld medicijnen aan die niet in Nederland verkocht mogen worden. „Chinezen hier voeren bijvoorbeeld haaienkraakbeen- deren per post in als middel te gen kanker. Maar we komen ook botten tegen van met uitsterven bedreigde tijgers. Als potentie verhogend middel zijn ze al dan niet vermalen en tot koekjes of pillen verwerkt", zegt Kaspers. De buit is divers en bevindt zich vaak op het randje „Geregeld komen we Quick Soap tegen, die Afrikaanse vrouwen m Neder land in hun land van herkomst bestellen om hun huid te bleken. Dat spul kan levensgevaarlijk zijn", zegt Van der Zeis. Hoe de controlemedewerkers van de douane precies te werk gaan, blijft het geheim van de smid. Een speciale divisie houdt in ieder geval op Internet bij wat de nieuwste ontwikkelingen zijn. Van der Zeijs: „Zeker is dat de afzenders van pakketten en brieven die we onderscheppen, weten dat ze fout zitten. Niet voor niks biedt menig hande laar op Internet een speciale verzekering aan tegen onder schepping. Diefstal door de douane noemen ze dat." GPD door Alex Boqers Mam, mag ik een frietje? Pap, mag ik een Pokémon, mag ik een mountainbike? Vroeg of laat komen kinderen met dergelijke vragen. Een frietje valt qua uitgave natuur lijk erg mee. maar vaak staan de attributen die de kinderen wil len totaal niet in verhouding tot wat de ouders zichzelf geven, laat staan dat ze in verhouding staan tot het zakgeld dat de kin deren krijgen. Moet je dan maar het zakgeld flink opschroeven omdat er voor een gulden niets meer te koop is. Nee, stelt het Nationaal Insti tuut voor Budgetonderzoek. Zakgeld is leergeld. Het kind wil iets duurs hebben en moet be grijpen dat dat niet direct kan. De fiets kost veel guldens en die heb je niet zomaar. En al heb je ze wel. dan moet je daar waar schijnlijk ook nog iets anders van kopen. Door regelmatig een klein be drag te geven leert het kind dat wie iets prijzigs wil aanschaf fen, moet sparen. Weten dat je niet alles zomaar kunt kopen le vert op latere leeftijd wellicht minder problemen op. Niet voor niets zijn het veel jongeren die in financiële problemen zitten, want ze willen én die schoenen én die mobiele telefoon én die brommer én die noem maar op. Maar wanneer begin je nu met zakgeld? Volgens het Nibud krijgen kinderen rond htm ze vende interesse voor geld. Daar vóór vinden ze de papiertjes en muntjes wel grappig, maar wil len ze vooral net als papa en ma ma in de winkel afrekenen. Het Nibud stelt dat zo'n zeven tig procent van de kinderen tus sen de zes en de twaalf zakgeld krijgt. De bedragen verschillen naar leeftijd. Kinderen van 6-7 jaar krijgen gemiddeld ander half tot maximaal tweeënhalve gulden zakgeld per week, kin deren van acht tot elf twee- tot drieeenhalve gulden en kinde ren van 12 jaar vijf gulden tot zeven gulden vijftig. Afspraken Maar, stelt het Nibud, deze ge middelden zijn zeker niet heilig. Kinderen die dit lezen kunnen hier geen rechten aan ontlenen. En ook niet aan het zakgeld dat een vriendje of vriendinnetje krijgt. Niet ieder kind moet het zelfde doen met het geld. Zo ma- Eilandgevoel DEN OEVER Nederland Wieringen wil weer een eiland worden. Een randmeer aan de zuidzijde van de ingepolderde gemeente moet natuur en toe risme in de kop van Noord-Hol land versterken. „We krijgen nooit helemaal de oude vorm terug, maar het ei landgevoel misschien wel", meent een gemeentewoordvoer der. Uit een studie komt naar vo ren dat Wieringen zich meer moet richten op recreatie. Het randmeer kan een toeristische trekpleister zijn. Het randmeer ontstaat door de huidige vaart van tien meter breed, tweehonderd meter breed te maken. Kidnapverbod PEKING China De Chinese politie gaat vanaf 1 april een intensieve campagne voeren tegen bendes die vrou wen en jongens ontvoeren en verhandelen. De handel in vrouwen en jon gens is sterk toegenomen en be dreigt de sociale stabiliteit. Vorig jaar werden 7660 vrou wen ontvoerd en verkocht en 1814 kinderen. Vrouwen en jon gens zijn vooral op het platte land gewild. Daar is een groot tekort aan bruiden en mannelij ke nakomelingen. IJsbrand blijft HOORN Nederland De resten van de eskimo die in het Westfries Museum in Hoorn liggen, kunnen daar wat de Ne derlandse Museumvereniging betreft blijven liggen. Ruim een jaar geleden kwamen de resten - met de naam 'IJs brand' - in het nieuws toen Groenland vroeg om teruggave. Ethici en juristen bestudeerden de zaak. Conclusie: pas wanneer kan worden aangetoond dat menselijke resten zijn te herlei den tot een 'concreet individu', moeten de musea deze afstaan aan de nabestaanden. IJsbrand is rond 1750 door wal visvaarders: meegenomen naar Hoorn. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de macbts- centra van de wereldje zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting Wat in Huambo, Camagviey.Vishak- hapatnam. Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt. Is ook best lezenswaardig. SHEFFIELD Groot Brittannië Een bedrijf uit Sheffield heeft vanuit India de opdracht gekregen mee te helpen aan de bouw van een enorm bronzen boeddha beeld. Het beeld wordt zeker 165 meter hoog en krijgt een plaats in het noorden van India. Het beeld wordt drie keer zo hoog als het Vrijheidsbeeld in de VS en is daarmee het grootste stand beeld ter wereld. De boeddha zit op een troon die zo hoog is als een flat van zeventien verdiepingen. De bouw gaat vier jaar du ren. foto EPA Naar de top MANILA Filipijnen Te dikke Filipijnse agen ten - en dat zijn er nogal wat - zijn voortaan ver plicht minstens een keer per maand de Pinatubo te beklimmen. Alle agenten met een mid del van 86 centimeter of meer moeten de 2,5 uur lange klim naar de top van de vulkaan ondernemen. Daarnaast moeten ze op straffe van ontslag gedu rende een half jaar op- drukoefeningen doen en joggen. Politiechef Roberto Cali- nisan (met een taille van 84 centimeter net onder de kritische grens) presen teerde het politie-fit- nessplan. De Filipijnse agenten mo gen van geluk spreken dat de Pinatubo in 1991 met een geweldige klap tot uitbarsting is gekomen. De eruptie was zo hevig dat een deel van de berg werd weggeslagen en de top 300 meter lager kwam te liggen. AP Anne helpt BOISE Verenigde Staten De Amerikaanse staat Idaho wil af van haar reputatie van een thuisland voor racisten. De staat wil om die reden een bron zen standbeeld van Anne Frank laten neerzetten. Het geld voor het gedenkteken, bijna vier miljoen gulden, is door burgers van Idaho bij el kaar gebracht. Het standbeeld voor het jeugdige slachtoffer van het Duitse nazi-regime in de Tweede Wereldoorlog wordt in de herfst onthuld. In Idaho wonen in verhouding veel meer blanke mensen dan in andere Amerikaanse staten. Meerdere racistische organisa ties hebben zich er gehuisvest. De bekendste racistische orga nisatie in Idaho heet 'Arische Naties'onder leiding van de 81- jarige Richard Butler. Butler droomt ervan het noordwesten van de VS om te vormen tot een geheel door blanken bewoond gebied. De 350 leden tellende organisatie heeft in het hoofd gebouw afbeeldingen van Hit- Ier hangen. Toonder Studio's ken ouders afspraken met hun kind over wat hij of zij verplicht met het zakgeld moet doen, bij voorbeeld een deel sparen of een abonnement op een blad beta len. Die verplichtingen zijn vol gens het Nibud leerzaam. Volgens het Nibud moeten ou ders en kind vooraf een paar goede afspraken maken over het zakgeld. Ten eerste moeten ou ders en kroost altijd een vast be drag afspreken. De ouders moe ten daarna het zakgeld altijd op een vaste tijd geven, bijvoor beeld vrijdagmiddag na school. Het is volgens het Nibud ook al tijd handig om afspraken te maken over de besteding. En tenslotte is zakgeld geen sanc tiemiddel of beloning bij slecht of goed gedrag. Veel ouders hebben de bedoe ling dat het kind zo af en toe eens spaart van het geld. Het kopen van snoep is bijvoorbeeld ver boden. Ook voor sparen is zeven een mooie startleeftijd. Jongere kinderen komen wat tijdsbesef betreft meestal niet veel verder dan 'nog tien dagen tot mijn ver jaardag' Vuistregels Aangezien het opzij zetten van geld ook voor ouders niet altijd even makkelijk is, heeft het Ni bud voor het sparen door kinde ren ook een paar vuistregels opgesteld. De beste regel is: re gelmaat. Daarbij is een korte spaarperiode in eerste instantie het makkelijkst, want het kind heeft meer discipline als de spaarperiode kort is. In de loop der tijd kan de spaarperiode worden verlengd en wordt het te kopen bezit ook steeds groter. Ook is het belangrijk om samen met het kind een concreet spaardoel op te stellen. Zomaar geld in de spaarpot stoppen is voor een kind onbegrijpelijk. Bovendien kunnen ouder en kind het spaarvarken zo nu en dan eens omkeren en kijken hoever er nog nodig is om het doel te bereiken. Voor de hele financiële huishou ding rond kinderen heeft het Nibud een boekje op de markt gebracht: de Geldwijzer voor kinderen tot 12 jaar. Behalve hoofdstukjes over sparen en zakgeld geeft het Nibud infor matie over zowat alles wat met geld en kinderen te maken heeft: kinderbijslag, de kosten van een k i n derka m er, de oppas en belas tingen. Het boekje is te koop in de boekhandel. GPD Heer Bommel was langs Tom Poes geraasd, zonder hem te herken nen - en dat was geen wonder. Het aanpassingshoofd van zijn jonge vriend verborg diens bekende gelaatstrekken, en bovendien had heer Ollie het te druk met zijn eigen zorgen. „Dit is geen rijden!" riep hij uit. „Houd dan tenminste het stuur vast!" „Niks stuur", gromde de opbrengende beambte. „Sturen is te moeilijk. Daar heb ben we hier mesjienes voor. Elektrieke golven, of hoe ze dat noemen. Je weet wel." „Dat is gemakkelijk gezegd!riep heer Bommel bitter uit. „Maar waar sturen die golven ons dan heen? Het is mijn recht als heer om dat te wetenIk wil mijn rechtskundige raadsman spreken. Nautisch bericht Er staat een variabele wind, 1-2 Beaufort, eerst slecht zicht, later matig tot goed. De temperatuur van het kustwater is 7 graden en er is kans op mist. Waterstanden WOENSDAG 22 MAART Hoog water Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee uur cm uur cm 03.15 247 15.36 251 03.36 271 15.56 276 04.39 317 16.58 326 02.59 180 15.18 188 05.05 166 17.35 170 Stellendam Buiten 03.26 17015.45 187 Wemeldinge 05.00 193 17.25 196 Krammers!. West 05.33 180 17.56 187 Hansweert 04.15 27616.36 283 DONDERDAG Hoog water 23 MAART Ik heb invloedrijke relaties - en die zullen zorgen dat mij recht ge schiedt. Men kan iemand van mijn stand niet op klaarlichte dag te gen de verkeersregels in ontvoeren!" Nu raakte de begeleider zijn geduld kwijt. „Schei uit!" snauwde hij. „Ik word moe van je praat. Reuze moe. Ik houd er niet van. Je wilt me zeker laten denken, hè? Zodat ik fouten maak, hè? Niks hoor. We zijn er trouwens. Daar is de Aanpasserij." Hij wees op een hoge muur, waar het voertuig met grote snelheid op af koerste. Gelukkig opende zich automatisch een hek in het metselwerk, zodat het gevaar van een botsing vermeden werd. Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hansweert uur cm 03.55 245 04.15 272 05.16 316 03.37 180 05.40 168 04.04 170 05.40 194 06.12 178 04.47 278 uur cm 16.15 240 16.35 264 17.36 313 16.00 177 18.05 163 16.25 175 18.00 188 18.32 175 17.08 273 uur cm uur cm l 09.47 232 21.56 199 10.17 242 22.27 210 n 11.26 266 23.33 234 J 09.29 165 21.46 136 11.15 164 23.15 136 09.26 104 11.10 17923.15 1521 11.05 168 23.16 139 10.43 258 22.51 227|C[ Laag water uur cm uur 10.27 223 22.35 10.55 233 23.02 12.00 255 10.04 160 22.25 11.50 161 23.45 00.30 081 12.58 11.45 175 23.55 11.40 165 23.45 11.21 248 23.27 L Lagedrukgebied Hh O lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Cryptogram Horizontaal: 1. Licht aangeschoten? Nee, volkomen be zopen1 (6); 7. Treurig als je zo snel ouder wordt! (5); 8. Bijzonder eerste deel (5); 9. Bocht in zee voor'n stad in Peru (5); 10. Zoek op, dan zit het wel goed! (4); 11Weg met die slons in de roeiboot! (6); 12. Het verkwisten van kosmetische producten (6). Verticaal: 2. In het oog springende olie (5); 3. Naar be neden lopen als een gieter (6); 4. Geestelijke die manuscripten doorleest (6); 5. De eerste slons van stand (4); 6. Opgedirkte vrouw op het toilet (8); 10. Hij is te vet om snel te zijn (4 11Voor en middenin de klaprozen (3). Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: BASEMENT en STEENBOK. Het sleutelwoord luidt: PANTSERBOM. baseline autogram speciaal ezelsoor manenrob erbarmen noodstop tekenaap Chocolade biscuittaart HansBeiterman Europa: Spaanse regen De biscuittaart wordt voorzien van een vulling die veel minder zoet is dan u waarschijnlijk gewend bent. De smaak van het gebak en die van de vulling en de chocolade waarmee de taart wordt bedekt komt er veel beter door uit. En dat maakt de taart niet alleen bij uitstek geschikt om als nagerecht op te dienen, maar laat zich ook op andere momenten van de dag, zoals bij een kop kof fie of thee, graag opdienen. Voor ca. 10 punten: 1 biscuittaart (recept van maan dag 20 maart); 5 eetl. abrikozenjam; 1 /2 theel. alles- binder; 2 eetl. abrikozen- of amandellikeur; 2 theel. limoen- of citroensap; 300 gram bittere chocolade (repen-couverture) Snijd de taart horizontaal doormidden. Wrijf de jam door een fijne zeef en roer er 1 eetlepel water door. Breng alles snel aan de kook. Strooi de allesbinder eroveren roer alles krachtig door. Neem het pannetje van de warmtebron en voeg likeuren li moen- of citroensap toe. Laat het mengsel volko men koud worden. Bestrijk de onderste taartplak met het jammengsel. Leg de andere taartplak er zoveel mogelijk in het oorspronkelijke model op. Breek, hak, rasp of snijd de chocolade in kleine stuk jes. Leg ze in een hittebestendige kom. Plaats de kom in een pan waarin water net onder het kookpunt wordt gehouden. Blijf in de chocolade roeren tot ze is gesmolten. Neem de kom dan onmiddellijk uit het heetwater- bad en schenk de chocolade over de taart. Laat de chocolade langs de rand van de taart naar beneden druipen. Zodra de chocolade is opgesteven kan de taart worden opgediend. Tip: eigenlijk behoeft een dergelijke met chocolade overgoten taart geen garnering. Wenst u dat toch te doen schik er dan, in een aantrekkelijk patroon enke le gepelde walnoten op. De taart kan ook met andere vruchtenjams en daar bij passende likeuren worden uitgevoerd. Na een lange periode jaar) van droogte vallen er in Spanje en Portugal eindelijk weer eens een paar (stevige) buien. In de maand februari bleef het overigens in 70 procent van de plaatsen kurkdroog. Het droogst is de ondergrond in de zuidelijke delen van het Iberisch schiereiland. Deskundigen in Spanje houden er rekening mee dat zo'n 30 procent van de oogst in de zuidelijke provincie Andalusië nu al als verloren moet worden beschouwd. Grote delen van het winterkoren kwamen nog wel op, maar verdorden vrijwel meteen. In het noordwesten van Europa blijft het daarentegen een paar dagen droog met frequent zonneschijn. De temperaturen liggen overdag tussen 10 en 15 graden, behalve in Zweden en Noorwegen (zie weerkaart), waar het bovendien nog wel wisselvallig is. Gebruikelijk voor die hoek van Europa is 5 tot 10 graden. In Spanje is het met regen en buien omstreeks 5 graden kouder dan normaal. Ook ander landen gelegen aan de Middellandse Zee hebben (te) lage temperaturen, maar daar blijft het wel droog en is er voldoende ruimte voorzon. Op de Po-vlakte is kans op mist, maar de mist lost met een sterker wordende zon 's middags geheel op. Vooruitzichten zondag woensdag onder 19.01 donderdag op 6.40 max. min. wind ZW 4 Maan woensdag onder 7.57 donderdag op 22.48 Niet alleen volgens de kalender is het Door: Franf Duboccage a nu echt lente. Het weer doet daar zeker aan mee. Vooral vandaag en ook nog morgen beloven grotendeels mooie dagen te worden. Er is slechts een addertje onder het gras. Omdat het nog vroeg in het jaar is heeft de zon nog niet genoeg kracht om gemakkelijk door de mist en nevel te branden waardoor de ochtend plaatselijk grijs begint. Hogedrukgebieden maken nog steeds de dienst uit in onze om geving. Een uitloper van een gebied met hoge luchtdruk boven de Balkan ligt vandaag precies boven Nederland. Daardoor is er weinig of geen wind, met als gevolg dat er deze ochtend plaatselijk mist voorkomt. Eenmaal de mist en lage wolkenvelden opgetrok ken zijn heeft de lentezon vrij spel. Dan gaat het kwik snel de hoog te in om uiteindelijk uit te komen op 10 tot 13 graden. Op donder dag verandert er weinig. Rond een nieuwe hogedrukcel op de noordelijke Noordzee stroomt iets koudere lucht in de richting van ons land, maar of we daar last van krijgen is de vraag. Het blijft sowieso een mooie lentedag, maar geleidelijk Vrij zonnig schuiven erwat hoge wolken sluiers voor de zon. Pas in de loop van de avond kan er dan al wat regen vallen. Vanaf vrij dag verandert de luchtdruk- verdeling. Lagedrukgebieden kruipen vanaf de Oceaan dichterbij en brengen de wind in de zuidhoek. Het wordt onstabiel met van tijd tot tijd regen en er staat een aantrek kende wind. De temperatuur levert, nu de zon verstek laat gaan, wat in,maar komt nog wel boven de 10 graden. Samen met de regen dus erg groeizaam weer. Zeeland: Plaatselijk mist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4