Gemeenten staken concurrentie Zuidzande in het groen Verkoop mosselen gegroeid in 1999 Aardappels onder zeil Vieuwe stichting moet werving bedrijven regelen Telers beschuldigd van onzorgvuldig graven zoetwaterbassins zeeuwse almanak Doelgroep Bel goedkoper via Tele2. Bel gratis 0800-1602. Militairen verdacht van deelname aan drugsbende Grevelingen in Europees onderzoek jachthavens door Richard Hoving AARDENBURG - De provincie Zeeland beschuldigt een aantal fruittelers van het overtreden van de Ontgrondingenwet. De telers hebben bij het graven van zoetwaterbassins geen rekening gehouden met mogelijke arche ologische vondsten. Het Open baar Ministerie in Middelburg heeft de zaak in onderzoek. Ruim dertig fruittelers hebben een vergunning aangevraagd voor het aanleggen van bassins om regenwater op te vangen. Tijdens vorstperiodes wordt het zoete water over de boomgaard gesproeid. Het water bevriest en vormt een beschermend laagje ijs om de bloesem. De provincie heeft de noodzakelijke ontgron dingsvergunning voor het aan leggen van de bassins onder strenge voorwaarden afgege ven. Ongeveer de helft van alle Wa terbassins is gerealiseerd. Uit een recente controle van de pro vincie is naar voren gekomen dat meerdere telers zich niet aan de voorwaarden hebben gehou den. In twee gevallen is er vol gens het dagelijks provinciebe stuur sprake van een 'grove overtreding'. Telers uit Aardenburg en Ka- pelle zijn tegen alle regels in zonder begeleiding van het Pro vinciaal Archeologisch Cen trum aan de slag gegaan. In overleg met provinciaal archel- oog R. van Dierendonk heeft het provinciebestuur onlangs aan gifte gedaan tegen beide fruitte lers. Het Openbaar Ministerie is gewaagd de zaak te onderzoe ken en proces-verbaal op te ma ken. Groter Een aantal keren heeft de pro vincie vastgesteld dat de bas sins veel groter zijn geworden dan in de afgegeven vergunning overeen is gekomen. Daarnaast is gebleken dat sommige telers de kades van de waterbekkens te hoog en te steil hebben afge werkt. Bij de rondgang kwam ook naar voren dat er rond de bassins te weinig ruimte is over gelaten voor beplanting. De graafwerkzaamheden wor den uitgevoerd door Arcadis Heidemij Advies. Net als de fruittelers was ook deze onder neming volgens de provincie volledig op de hoogte van de voorwaarden die in de ontgron dingsvergunning staan. Omdat de vergunningen op naam staan van de telers worden zij, en niet Arcadis Heidemij Advies, ver antwoordelijk gesteld voor het overtreden van de regels. De 31 fruittelers die een ont grondingsvergunning hebben aangevraagd, zijn aangesloten bij de Coöperatie Zoetwater voorziening Zeeland (CZZ). Voorzitter W. de Jager van de CZZ is niet onder de indruk van de beschuldigingen aan het adres van de telers. Hij ontkent niet dat er fouten zijn gemaakt. Maar aan de aard van de over treding tilt Jager niet zo zwaar. „Overal gaat wel eens iets mis." Hotelgast bekogelt personeel TERNEUZEN - De politie in Terneuzen heeft maan dagavond een amokma- kende hotelgast tijdelijk ondergebracht in een cel in het politiebureau. De gast, een 31-jarige man uit Kerkrade, was ontevreden over de bedie ning en begon het barper- soneel uit te schelden en gooide een glas bier naar het personeel. De politie bracht de dronken man over naar het bureau. Een barbediende deed aangif te van een poging tot mis handeling. door Harmen van der Werf RIJSWIJK - Alle commotie over het 'negatieve' mosselreclame spotje van Axa Verzekeringen heeft de mosselhandel in Neder land vorig jaar geen windeieren gelegd. De verkoop van mosse len heeft in 1999 een sprong ge maakt van 27 procent, meldt het Nederlands Visbureau. Je kunt ziek worden van het eten van mosselen, waartegen je je kunt verzekeren. Dat was het beeld dat het reclamespotje van Axa Verzekeringen opriep bij de mosselsector, die na enige aar zeling tegen de verzekerings maatschappij een rechtszaak aanspande. Een ongekende pu bliciteitsgolf volgde. „En dat heeft de mosselbranche achteraf heel goed gedaan", on derkent T. Sintnicolaas van het Nederlands Visbureau. Er zijn veel mensen bijgekomen die voor het eerst mosselen hebben gekocht." De mosselsector is dus weigeva ren bij de onrust. Datzelfde zal voor de naamsbekendheid van Axa gelden. Is het dan een op zetje geweest? Al het gedoe rond de reclameboodschap? „Onzin", reageert voorlichtster Sintnico laas. „Zoiets verzin je niet. Wij in elk geval niet." Verpakkingen De sterke groei in de verkoop van mosselen in Nederland is, volgens het Nederlands Visbu reau, ook niet alleen te danken aan Axa. De verkrijgbaarheid van mosselen is vergroot, zeker via supermarkten, en de ver pakkingen zijn gebruiksvrien delijker geworden. Nederland blijft desondanks een klein mosselland. Slechts 2 0 procent van de Nederlandse mosselproductie wordt in eigen land afgezet. Van alle huishou dens eet niet meer 15 procent wel eens mosselen. Sintnico laas: „Een ruime meerderheid eet ze dus nooit, waaruit je mag afleiden dat Belgiëvoorlopig wel ons belangrijkste afzetge bied zal blijven." Ook de omzet van vis is het afge lopen jaar gestegen. Al was de groei niet zo spectaculair als bij de mosselen; van 15 procent voor gerookte vis tot 3 procent voor gebakken vis en verse vis. Kabeljauw is nog steeds de po pulairste vis in Nederland. De opmars van zalm is echter zo fors, dat het Visbureau ver wacht dat kabeljauw dit jaar van de eerste plaats wordt ver stoten door zalm. Vooral via supermarkten wor den meer visproducten ver kocht. Hun marktaandeel in de verkoop van verse vis steeg in 1999 tot 38 procent. Dat ging ten koste van de visspeciaalza- ken. Drankrijder over de kop YERSEKE - Een 42-jarige au tomobilist uit België raakte maandagavond op de Postweg bij Yerseke de macht over het stuur kwijt, kwam in de berm terecht en sloeg uiteindelijk met zijn wagen over de kop. De man bleef ongedeerd. Hij bleek drie keer meer te hebben gedronken dan is toegestaan. Bovendien had hij geen geldig rijbewijs. De man kreeg een boete van 1500 gulden. Voor vijf piek had de jonge Vlissinger het eerste exem plaar van een nieuw 'Neder lands mannenblad' aange schaft. Het kleurige 'lijfblad voor de man' bleek volgens een beproefd recept samen gesteld: mooie dames, auto's, horloges, gsm'etje, sieraden en andere dure speeltjes die de meeste lezers zich toch niet kunnen veroorloven Ondanks de bepaald niet ver rassende formule vroeg de uitgever in een bijgevoegd formulier de lezer om zijn mening over het magazine, zodat het blad nog meer op De Lezer kon worden toege sneden Vraag dertien maakte duide lijk wie het blad als zijn grote concurrenten ziet. Op de vraag 'welke mannenbladen lees je geregeld?' waren ant woorden mogelijk als MAN, Penthouse, Voetbal Interna tional, Playboy en... Donald Duck. Telefoneren via Tele2 is spraakmakend goedkoper. Zonder abonnementskosten, zonder aansluitkosten en gewoon met uw eigen toestel en telefoonnummer. Alleen 16-0-2 voor het gewenste nummertoetsen is voldoende. U betaalt per seconde en ontvangt gratis een gespecificeerde rekening. Meld u nu aan via Internet, www.tele2.nl of bel gratis 0800-1602, dan telefoneert ook u thuis of in uw bedrijf binnen 48 uur spraakmakend goedkoper Spraakmakend goedkope door Sheila van Doorsselaer ZUIDZANDE - Medewerkers van Dethon Groen hebben het straatbeeld in Zuidzan- de ingrijpend veranderd. De laatste we ken zijn ze druk doende geweest de ber men te voorzien van ruim 17.000 jonge bomen en planten. Sommige inwoners vatten de jonge aan plant op als een cadeautje of als genoeg doening omdat door de ingrijpende aanpassingen in het kader van verkeers- project Duurzaam Veilig Verkeer de stra ten flink overhoop zijn gehaald. „Zuid- zande heeft over twintig jaar geen straten meer, alleen maar lanen", zegt A de Jonge van Dethon Groen. Medio april zit het werk erop en staat het dorp vol groen met welluidende namen als de Carpinus Betulus (haagbeuk), Pyrus (wilde peer), de meta sequoia en taxus. Van de wilde peer is expres een grote for maat uitgekozen, zodat er meer kans is dat de takken in de lente veel bloesem zul len dragen. De haagbeuken zijn juist klein, zodat ze niet te veel uit kunnen groeien en ze minder onderhoud vergen. De Jonge raadt het niet aan de peren te eten. „Ze hangen er meer voor de sier. Je kunt je tanden er wel inzetten, maar ik be twijfel of het een smakelijk hapje zal zijn." De bewoners zijn over het algemeen zeer te spreken over de beplanting. Restaura teur F. Pleijte vindt dat die extra aandacht voor Zuidzande dan ook wel mag. omdat het dorp door Duurzaam Veilig vol drem pels en vreemde bochten ligt. Mevrouw Aers moet echter wel een beetje wennen. „Ik vind het zo druk! foto Peter Nicolai THOLEN - Nadat de pootaardappelen de grond in zijn gegaan, leggen deze Thoolse akkerbouwers een deken van doorzichtig plastic over de bedden. Daaronder kan het gaan broeien wat de groei van de planten bevorderd. foto Wim van Vossen/ANP gemeente niet tot overeenstem ming, dan verwijst die gemeente het bedrijf terug naar de stich ting. Die kan dan op zoek naar een alternatief. Het budget voor de provinciale promotie en acquisitie bedraagt twee ton per jaar. De provincie betaalt 80.000 gulden, de ge meenten de rest. De begroting door Joost Bosman ANTWERPEN - Onder de ne gen verdachten die zondag in Terneuzen zijn aangehouden in verband met drugssmokkel zijn enkele militairen. De Belgische rijkswacht heeft maandagochtend op een schip in Antwerpen een tiende ver dachte gearresteerd. Het gaat om een 43-jarige Filipijn. De man is volgens een woordvoer der van de Nijmeegse politie verantwoordelijk geweest voor de overheveling van de onder schepte drugspartij van een zee schip op een kleiner schip, ter hoogte van Terneuzen. „De man was opvarende van het zee schip, en hij kwam in aanmer king als degene die de drugspar tij heeft overgezet", aldus de politiewoordvoerder. Volgens hem is aan de Belgische procu reur des konings (officier van justitie) om uitlevering van de verdachte gevraagd. Of dat op korte termijn lukt. is afhanke lijk van de medewerking van de verdachte zelf. „Werkt hij mee, dan kan er een verkorte uitleve ringsprocedure worden gestart en zal het niet lang duren voor dat hij aan Nederland kan wor den uitgeleverd." Cocaïne Bij de actie van afgelopen zon dagmiddag werd onder leiding van de Nijmeegse politie aan de Terneuzense Westkolkstraat 55 kilo cocaïne in beslag genomen. De straatwaarde van de drugs, vermoedelijk afkomstig uit Co lombia, wordt geschat op tussen de drie en tien miljoen gulden. De aanhouding van de eerste negen verdachten geschiedde door een arrestatieteam van de politie Gelderland-Zuid, geas sisteerd door een aanhoudings eenheid van de politie Zeeland en een helikopter van het Korps Landelijk Politiediensten. De politie gaat de komende da gen verder met het onderzoek en sluit niet uit dat er meerdere ar restaties volgen. Omdat onder de verdachten mi litairen zijn, is ook de Konink lijke Marechaussee bij het on derzoek betrokken. van onze regioredactie PUDDORP - Het Grevelingen- neer wordt meegenomen in een mderzock naar de effecten van achthavens op een regio. De >rovincie Zuid-Holland voert lat onderzoek samen met der- ien andere Europese steden uit. Vlet deelname aan het zoge- ïoemde Maya-project hoopt de jrovincie meer inzicht te krij- ;en in de effecten van een jacht- ïaven op zaken als werkgele genheid en milieu. Volgens Zuid-Holland is er wei nig bekend over de sociaal-eco nomische en ruimtelijke bete kenis van zee jachthavens. „Daarom willen we nagaan wat de havens van Scheveningen, die in Rijnmond en langs het Haringvliet en het Grevelingen- meer voor ons betekenen." Bij vijftig jachthavens in Enge land, België, Frankrijk en Italië, worden gegevens verzameld over kustontwikkeling, werk gelegenheid, veiligheid, milieu, recreatie en natuur.ANP voor de SEPAZ komt inclusief huisvesting en lonen uit op 445.000 gulden per jaar. De pro vincie draagt daaraan 195.000 gulden bij, de gemeenten 0,67 cent per inwoner - samen 250.000 gulden. De stichting wordt voor drie jaar opgericht. Over twee jaar vindt een evaluatie plaats. oor Maurits Sep [IDDELBURG - Gemeenten forden verplicht te melden dat en bedrijf zich binnen hun renzen wil vestigen. Ook de erkoop van een bedrijfsterrein loet worden doorgegeven. De lichting Economische Promo- Ie en Acquisitie Zeeland (SE- AZ) eist dat om te voorkomen at de onderlinge concurrentie lijft bestaan. eze harde afspraken worden ogenomen in de overeenkomst Se de Zeeuwse gemeenten en de rovincie sluiten voor de op- chting van de SEPAZ. Dat zal unnenkort gebeuren. Over de recieze formulering van de meldingsplichten moet nog lorden besloten door het be tuur van de stichting, frovinciale Staten drongen in jjptember vorig jaar aan op jtrenge afspraken binnen de IEPAZ. Het provinciebestuur [ad zich groen en geel geërgerd ian Middelburgen Goes, die ru ilend over straat rolden toen Middelburg het Waterschap Reeuwse Eilanden met een lu- tratief bod uit Goes weghaalde, lis gemeenten zo voor de eigen jaak zouden blijven vechten, ïad het geen zin de promotie ran en acquisitie voor bedrij- fenterreinen op provinciaal ni- feau te regelen, meenden Pro vinciale Staten. Acquisitie Ïehalve de twee meldingsplich- •n, wordt ook periodiek over- gd door de stichting en de ge- heentelijke acquisiteurs. Dat noet ertoe leiden dat algemeen jekend is welke bedrijven zich vaar willen vestigen en wat er- zoor nodig is hen inderdaad jaar Zeeland te halen. Mie gemeenten hebben, inmid dels toegezegd mee te doen aan de SEPAZ. De stichting wordt ondergebracht bij Zeeland Sea ports in Terneuzen. Dat wordt liet centrale loket voor bedrijfs vestiging in Zeeland. Bedrijven die daar aankloppen, worden doorverwezen naar de gemeente die het beste aan hun wensen kan voldoen. Komen bedrijf en Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49