Vuile grond mag blijven liggen PZC PZC Welzijnswerkster neemt afscheid na twintig jaar mensen helpen Verkoop van mosselen gegroeid Provincie vraagt geld leefbaarheid kernen terug van Brussel Ook N-Beveland laat vergunningseis voor Zeelandbrug vallen zeeland 21 Provincie ziet geen noodzaak om bodem op korte termijn te saneren woensdag 22 maart 2000 joor Margreet van den Broek NOORDWELLE - De provincie liet geen noodzaak tot snelle sa- ïering van de ernstig vervuilde J' {rond onder de loods van Sinjou i. Levenswaren aan de Smidsweg ji Noordwelle. Eigenaar P. Sin- ou stelt de gemeente Schou wen-Duiveland aansprakelijk 2 foor de vervuiling en wil dat di rect wordt overgegaan tot ichooninaak. i, pe grond onder de loods is ern- !-|tig verontreinigd met olie, lood, koper, kwik en polycycli sche aromatische koolwater stoffen. Dat bleek in 1999 uit het bodemonderzoek dat Sinjou liet rerrichten, toen hij een nieuwe koer in zijn werkplaats wilde eggen. Omdat de verontreini- nng echter geen actuele risico's foor mens en milieu met zich n Meebrengt, bestempelde de pro- n fincie de sanering als 'niet ur gent'. regen deze conclusie tekende I Sinjou in november 1999 be- i- (waar aan. Volgens hem kan de verontreiniging met minerale blie zich verspreiden en bestaan ;r landelijke normen, die ver- fuiling met vloeistoffen wel de- gelijk als urgent aanmerken. Gedeputeerde Staten verklaar- i Sen dinsdag het bezwaar onge- N8werk speelt Siin Bruinisse "p BRUINISSE - In jeugdsoos De ur; Pul in Bruinisse speelt vrijdag 7 an ipril de band N8werk. Het op- jreden in het gebouw aan het Stenenpad begint omstreeks 21 uur. De zaal is open vanaf 19.30 -.kar. KBwerk is een Zuid-Bevelandse bijband, die onder zijn vroegere is- laam Surrender furore maakte b'i pet nummers als Mientje van 8" 6en Diek, Jannes op zn Jawa en Klokke. De band bestaat uit Jo- aan (Jewannes) van de Swaluw zang en bas), Kees Wondergem gitaar), Fons van Swaal (drums ;n zang). Bart Hoogesteger [keyboard, accordeon) en Ri- a" {hard Eversdijk (mondharmo- bica). In deze samenstelling ;n stond N8werk onder meer op het Mosselrock-festival en in het voorprogramma van Nor- I (naai. grond. Het college blijft van me ning dat de omvang van de vervuiling 'beperkt' is, gezien in relatie tot het gebruik van het terrein. Ook is er zeer waar schijnlijk geen sprake van een zogenaamde 'drijflaag', die ge varen met zich mee zou kunnen brengen. De grond hoeft volgens de pro vincie niet voor 2022 gesaneerd te worden. Dat geldt overigens alleen onder de huidige omstan digheden. „Wanneer er een bouwvergunning voor het ter rein aangevraagd wordt, of er woningen komenwordt de situ atie opnieuw bekeken", stelt be leidsambtenaar P. Meerman. „Voor een loods met een beton nen vloer gelden andere normen dan voor een huis met een tuin. Sinjou kocht de loods in 1991 van de toenmalige gemeente Westenschouwen om er buiten landse levensmiddelen in op te slaan. De gemeente had het per ceel in 1989 verworven om de sloperij, de garage en de auto- spuiterij die op het terrein ge vestigd waren, uit de dorpskern van Noordwelle te laten ver dwijnen. In 1988 was al bekend dat een deel van de grond ver vuild was. Sinjou beweerde vorig jaar dat de toenmalige gemeente de lo catie met een schone-grondver- klaring aan hem heeft verkocht. Hij is bang dat de verkoopwaar- de van zijn perceel is gedaald door de bodemvervuiling. Sin jou stelt de gemeente Schou- wen-Duiveland aansprakelijk voor de schade en wil dat deze de sanering ter hand neemt. Volgens een woordvoerster van de afdeling bestuursondersteu- ning van de gemeente Schou- wen-Duiveland heeft Sinjou de grond 'willens en wetens' ver vuild aangekocht. Zowel de claim dat de gemeente Schou- wen-Duiveland aansprakelijk zou zijn voor de verontreini ging, als de eis voor snelle sane ring, heeft de gemeente afgewe zen. „Wij zijn nu in afwachting van een reactie van de raadsman van meneer Sinjou", aldus de woordvoerster. Sinjou wil in dit stadium niet reageren op de af wijzing van zijn bezwaren tegen de beschikking van de provin cie. Ook op de claims die hij te gen de gemeente heeft lopen, wil Sinjou nog niet ingaan. zijn veel mensen bijgekomen die voor het eerst mosselen hebben gekocht." De mosselsector is dus weigevaren bij de onrust. Datzelfde zal voor de naamsbe kendheid van Axa gelden. Is het dan een opzetje geweest? Al het gedoe rond de re clameboodschap? „Onzin", reageert voorlichtster Sintnicolaas. „Zoiets verzin je niet. Wij in elk geval niet." door Harmen van der Werf RIJSWIJK - Alle commotie over het 'ne gatieve' mosselreclamespotje van Axa Verzekeringen heeft de mosselhandel in Nederland vorig jaar geen windeieren ge legd. De verkoop van mosselen heeft in 1999 een sprong gemaakt van 27 procent, meldt het Nederlands Visbureau. Je kunt ziek worden van het eten van mos- Verpakkingen selen, waartegen je je kunt verzekeren. Dat was het beeld dat het reclamespotje van Axa Verzekeringen opriep bij de mos selsector, die na enige aarzeling tegen de verzekeringsmaatschappij een rechts zaak aanspande. Een ongekende publici teitsgolf volgde. „En dat heeft de mosselbranche achteraf heel goed gedaan", onderkent T. Sintnico laas van het Nederlands Visbureau. „Er De sterke groei in de verkoop van mosse len in Nederland is, volgens het Neder lands Visbureau, ook niet alleen te danken aan Axa. De verkrijgbaarheid van mosse len is vergroot, zeker via supermarkten, en de verpakkingen zijn gebruiksvriende lijker geworden. Nedeiiand blijft desondanks een klein mosselland. Slechts 20 procent van de Ne derlandse mosselproductie wordt in eigen land afgezet. Van alle huishoudens eet niet meer 15 procent wel eens mosselen. Sintnicolaas: „Een ruime meerderheid eet ze dus nooit, waaruit je mag afleiden dat Belgiëvooiiopig wel ons belangrijkste af zetgebied zal blijven." Ook de omzet van vis is het afgelopen jaar gestegen. Al was de groei niet zo spectacu lair als bij de mosselen: van 15 procent voor gerookte vis tot 3 procent voor ge bakken vis en verse vis. Kabeljauw is nog steeds de populairste vis in Nederland. De opmars van zalm is echter zo fors, dat het Visbureau verwacht dat kabeljauw dit jaar van de eerste plaats wordt verstoten door zalm. Vooral via supei-markten worden meer visproducten verkocht. Hun marktaan deel in de verkoop van verse vis steeg in 1999 tot 38 procent. Dat ging ten koste van de visspeciaalzaken. Golff mag doorgaan met bouwen BURGH-HAAMSTEDE - De Golff in Burgh-Haamstede mag doorgaan met verbouwen. De bestuursrechter in Middelburg heeft het verzoek van buunnan J. Alphenaar om de bouw voorlopigstil te leggen, afgewezen. Alphenaar is bang dat zijn woning in waarde daalt door de schaduwwerking van de aan bouw. Het bezwaar dat hij tegen de bouwvergunning heeft in gediend, wordt over ongeveer twee maanden behandeld. „Maar dan staat dat gebouw er natuurlijk al", verwacht Al phenaar. Als zijn bezwaar niet wordt ingewilligd, wil hij de waardevermindering van zijn huis op de gemeente verhalen. Nieuwe bushalte bijna klaar ZIERIKZEE - Het werk aan de nieuwe bushalte aan de Tram baan bij het Zierikzeese Sas is zo goed als afgerond. Vanaf zondag 26 maart kunnen Connexxion-reizigers er terecht. Door de nieuwe plaats van de halte hoeven de bussen niet meer via diverse lastige bochten te rijden. Het rij comfort is daarmee voor zowel de chauffeurs als de reizigers verbeterd en ook het wachten op de bus is een stuk aangenamer Er zijn meerdere abri's zodat de reizigers uit de wind en beschut te gen regen de komst van de Connexxion-bus af kunnen wach ten. Voor fietsen is er een overdekte stalling. De nieuwe halte is aangelegd met financiële steun van de provincie Zeeland. Man moet rijbewijs inleveren RITTHEM - Een 41-jarige automobilist uit de gemeente Bor- sele moest dinsdag zijn rijbewijs inleveren. De man reed rond half vijf 's middags met een snelheid van 164 kilometer per uur over de Sloeweg Noord in Ritthem. Er is daar maximaal hon derd toegestaan. Tegen de bestuurder is proces-verbaal opge maakt. Super Oostkapelle mag groeien MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten wijzen de bezwaren van de hand, die zijn ingediend tegen uitbreiding van super markt De Visser aan de Dorpsstraat in Oostkapelle. Buurtbe woners hebben problemen met het verdwijnen van de Jugendstil-gevel van het voormalige Hervormd gemeente centrum. Zij vinden dat door de sloop van de karakteristieke gevels het dorpsgezicht ernstig wordt aangetast. Ook de bond Heemschut had bezwaren tegen het bouwplan. Die adviseer de de gevels in te passen in de nieuwbouw. Gedeputeerde Sta ten hebben B en W van Veere dinsdag laten weten dat er tegen het bouwplan van supermarkt De Visser geen planologische bezwaren bestaan. Vakantiewoning doelwit dieven DOMBURG - Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken in een vakantiewoning aan de Bran ding in Domburg. Uit het huis verdwenen beeld- en geluids apparatuur met een waarde van enkele honderden guldens. Uit een woning aan de J. Israëlslaan in Vlissingen verdween diezelfde nacht een portemonnee met daarin enkele tientjes. Galerie krijgt geld voor exposities CLINGE - Galerie Esprit in Clinge krijgt 5000 gulden subsi die van het provinciebestuur voor het organiseren van ten toonstellingen. Voorwaarde is wel dat de organisatoren het verloop van de exposities voor maart 2001 evalueren en de provincie een evaluatierapport toesturen. Tevens moet in de publiciteit rond de tentoonstellingen gemeld worden dat de evenementen van de galerie dankzij de steun van het provin ciebestuur kunnen plaatsvinden. De subsidie geldt alleen voor tentoonstellingen dit jaar. Aan de bijdrage kunnen geen rechten ontleend worden voor de komende jaren. door Piet Kleemans 2 ZIERIKZEE - De provincie Zeeland probeert ruim 160.000 pilden aan Europees subsidie- i geld los te weken voor het an derhalf miljoen gulden kosten- 1 Se Schouwse project Duurzame t Sociale Ontwikkeling. Het doel v tan het project is de leefbaar- beid van alle zeventien kernen j op het eiland te verbeteren. Dit in het kader van Vitaal Platte land Zeeland. De voorbereiding en uitvoering s fan het project kost de gemeen- - Ie Schouwen-Duiveland 578.000 gulden. Scoop, het Zeeuws instituut voor zoig, 1 welzijn en cultuur, draagt 2 543.000 gulden bij en het minis- lerie van Volksgezondheid, Wel- 5 lijn en Sport (VWS) 600.000 ulden. De resterende di-ie ton omt voor rekening van de pro- incie Zeeland. Die plukt ruim mille uit het restantbedrag - REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl voor welzij nspi'ojecten en put 160.330 gulden uit het potje 'Be leidskader sociale zorg'. Het liefst zou de provincie dat laatste potje ongemoeid laten. Maar omdat het nog wel een tijd kan duren eer duidelijk is of er al dan niet geld uit de Europese pot komt voor het Schouwse project, neemt zij het zekere voor het onzekere en stelt de ge vraagde bijdrage van drie ton beschikbaar. Mocht de Europe se subsidie worden binnenge haald, dan kan de 160.330 gul den weer terugvloeien naar de voor het beleidskader sociale zorg gereserveerde pi-ovinciale middelen, luidt de opzet. Het plan voor de ontwikkeling van een duurzaam sociaal Schouwen-Duiveland is één van de vier proefprojecten in Nedeiiand. De projecten zijn uitgezet door het ministerie van VWS, dat bezig is het lokaal so ciaal beleid in Nederland op te peppen. Op Schouwen-Duiveland bete kent dat, dat in alle zeventien kernen op het eiland gekeken wordt hoe het staat met de voor zieningen en de leefbaarheid. In op de dorpen toegesneden structuurschetsen wordt ver volgens op een rijtje gezet wat er aan mankeert en hoe de proble men opgelost kunnen worden. Centrumfunctie Tevens wordt geprobeerd ant woord te geven op de vraag hoe de voor Schouwen-Duiveland kenmerkende rust en ruimte ook in de toekomst behouden kan blijven en wat er moet ge beuren om de centrumfunctie van Zierikzee te versterken. Uiteindelijk worden alle 17 structuurschetsen samenge bald in één eilandelijk sociaal structuurplan, De ervaringen die Schouwen bij het werken aan duurzaam lo kaal sociaal beleid opdoet, kan de provincie gebruiken bij de aanpak van problemen in ande re Zeeuwse gemeentenHet pro ject heeft een looptijd van drie jaar. Verkeerscontrole KAPELLE - Bij een snelheids controle op de N289 bij Kapelle werden dinsdag tussen 14.00 en 16.30 uur 27 hardrijders ge- flitst.De hoogste snelheid die werd gemeten bedroeg 107 kilo meter per uur. Tea van 't Leven: „Het gaat om mensen helpen, die tijdelijk in de knel zitten." foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Tea van '1 Leven (60) gaat weg bij de Stichting Sociaal-Cultureel Werk De Lichtboei in Zierikzee. Met in gang van 1 april maakt zij gebruik van de mogelijkheid tot vervroegd uittreden. In meer dan twintig jaar heeft zij de steeds verdergaande verschuiving van de werk vloer naar het bureau moeten ervaren. Het rechtstreekse contact met mensen heeft voor een deel plaatsgemaakt voor mana gement. „Jammer", zegt Van 't Leven, want juist het omgaan met mensen sprak haar altijd enorm aan. Zij had onder meer een be langrijk aandeel in de noodopvang van mensen in een crisissituatie, was de motor achter de gespi-eksgroep voor ouders van drugsverslaafden, werkte mee in het buurtnetwerk voor jeugdhulpverlening en neemt straks officieel afscheid met een symposium over armoede. Dat lijken niet de vrolijkste zaken om zo veel jaren mee bezig te zijn. Van 't Leven grinnikt even: „Ik ben zelf een heel opti mistisch mens hoor. Ik heb m'n werk altijd met heel veel liefde gedaan. Het gaat om mensen helpen die tijdelijk in de knel zit ten, maar daar vaak ook weer uitkomen." Van huis uit was ze gereformeerdVia haar toenmalige partner maakte ze in het begin van de jaren zeventig kennis met het Le ger des Heils. De filosofie ex-achter was voor haar zelfs motivatie om heilsoldate te wox-den. Die pex-iode behoort tot het verleden, maar de affiniteit is gebleven. Welzijnswerk moet goed gebeuren, vond Van 't Leven ruim twintig jaar geleden al, toen ze nog als vrijwilligster meedraaide in hulpverleningsprojecten vanuit het korpswerk, Zij koos voor professionalise ring en volgde MBO, sociale dienstver-le ning en daarna HBO, maatschappelijk wei-k. Samen met R. Prager behoorde zij tot de eerste vakki-achten bij het sociaal-cultu reel werk van het Leger des Heils. Haar aanstelling vond plaats op het moment dat er landelijk een duidelijke scheidslijn werd aangebi-acht tussen korpswerk en de welzijnspoot van de organisatie. „Het Leger des Heils is altijd een uitste kende baas geweest. Op landelijke ont wikkelingen binnen de samenleving word je als medewerkers tijdig voorbei-eid, zo dat je weet wat er boven je hoofd hangt", zegt Van 't Leven. Hokjes De maatschappij heeft zich snel ontwik keld de afgelopen decennia, vindt ze. „In Zierikzee was de samenleving destijds nogal in hokjes verdeeld. De grenzen daartussen zijn inmiddels doorbroken, met als resultaat veel meer mogelij kheden voor het vormen van netwerken en onder linge samenwerking. Zo kwam de gespreksgroep voor ouders van drugsverslaafden tot stand met me dewerking van de Federatie voor Maat schappelijk Werk en het Zeeuws Consul tatiebureau Alcohol en Drugs. Het buurt netwerk jeugdhulpverlening kan goed functioneren dankzij regelmatig overleg tussen De Lichtboei, de scholen, politie en thuiszorg. Volgens Van 't Leven heeft de Stichting Sociaal-Cultui-eel Werk zich in de loop der jaren een wezenlijke positie binnen het welzijnswerk verworven. „Vooral sinds de herindeling maakt de gemeente ook veel meer gebruik van onze deskun digheid." Waar nauwelijks groei in zat, was de pro fessionele basis voor De Lichtboei. „We zitten hier nog steeds met z'n tweeën en moeten het nog steeds doen met minimale administratieve ondersteuning. Daar- door is het teveel bui-eauwerk geworden en kom je minder aan het inhoudelijke werk toe." Van 't Leven houdt niet van recepties en toespraken. Daarom heeft ze ervoor geko zen afscheid te nemen met een symposium over ai-moede. Dat vindt plaats op vrijdag 22 september. Aandacht voor armoede acht ze van wezenlijk belang. Zij werd in haar werk namelijk veelvuldig gecon fronteerd met de nadelige gevolgen ervan. door Rolf Bosboom WISSENKERKE - De renovatie van de Zeelandbrug kan vol gens planning doorgaan. Na Schouwen-Duiveland heeft dinsdag ook het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland be paald dat voor de werkzaamhe den geen bouwvergunning no dig is. Beide gemeenten waren aan vankelijk wel van oordeel dat de provincie een bouwvergunning moest aanvragen. Als reden ga ven zij dat er volgens hen geen sprake is van normaal onder houd maar van een Ingrijpende operatie, die het aanzien van de brug verandert. Het gaat daar bij om het vervangen van de vangrails door betonnen barri ers. De provincie had zowel bij Schouwen-Duiveland als bij Noord-Beveland een bezwaar schrift ingediend. Het Schouw se gemeentebestuur verklaarde dat vorige week gegrond; het Noord-Bevelandse college deed dinsdag hetzelfde. Noord-Beveland is van mening dat voor zowel het standpunt van de provincie als van beide gemeenten iets is te zeggen. Voor het college gaf de doorslag dat als de gemeente vasthoudt aan haar standpunt, de werk zaamheden aanzienlijke vertra ging oplopen. Mogelijk zou de operatie een jaar moeten wor den uitgesteld. Gelet op het 'al gemeen belang' willen B en W dat voorkomen. Verder hebben de Noord-Beve- landse bestuurders nadrukke lijk gekeken naar de opstelling van hun collega 's.aan de andere kant van de Oosterschelde. Als ze niet hetzelfde standpunt zou den innemen als Schouwen- Duiveland, kunnen er 'niet te overziene complicaties bij de uitvoering' van de werkzaam heden optreden, aldus het colle ge in een toelichting op het be sluit. Bus Gedeputeerde Staten gingen dinsdag akkoord met de aange paste dienstregeling van bus maatschappij Connexxion tij dens de werkzaamheden. Omdat tijdens de renovatie de maximumsnelheid op de brug tijdelijk wordt verlaagd van 80 naar 50 kilometer per uur, doet lijn 132 (Goes-Zierikzee) langer over het traject. Dat betekent dat de bussen vanuit Zierikzee later (ongeveer drie minuten) in Goes arriveren en de bussen vanuit Goes vier minuten eerder vertrekken om op tijd in Zierik zee te zijn voor de aansluitin gen. In de zomermaanden is dat nog eens twee minuten eerder vanwege de drukte op de weg. Omdat de Goese lijn 26 (Berg weg-station) is gekoppeld aan lijn 132, moeten de middagrit ten vanuit Goes-Oost ook eer der vertrekken om de aanslui ting niet te missen. Omdat de aansluitingen in Zierikzee ook tijdelijk minder gunstig zijn, gaat er op Schouwen-Duive land in de avondspits een lijn- taxi rijden. Extra kosten GS hebben alleen de dienstrege ling voor de periode van 3 april tot en met 27 mei goedgekeurd. Op 28 mei gaat de nieuwe dienstregeling van Connexxion in. Die moet nog aan de provin cie worden voorgelegd. Ook is nog niet duidelijk hoe de dienst regeling wordt in de periode dat de brug voor alle verkeer is af gesloten. van 18 september tot en met 9 oktober. Lijn 132 moet in die periode in elk geval via de stormvloedkering rijden. De extra kosten die Connexxion in verband met de werkzaamhe den moet maken, krijgt zij van de provincie vergoed. GS beslo ten gisteren daarvoor maximaal 250,000 gulden beschikbaar te stellen. Daarvan wordt 175.000 gulden als voorschot verstrekt. Thema-avond darmziekten ZIERIKZEE - De afdeling Zeeland van de Crohn en Colitis Ulcerosa Vereni ging Nederland houdt op dinsdag 4 april in Zierik zee een bijkomst. Deze is bedoeld voor pati ënten en familieleden van mensen die aan deze on- stekingsziekten van de in gewanden lijden. De bij eenkomst is van 19.30 tot 21.30 uur en vindt plaats in het gebouw van Maat schappelijk Werk Ooster- schelderegio in Zierikzee aan de Grevelingenstraat. De grond onder deze loods aan de Smidsweg in Noordwelle is ernstig verontreinigd. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41