Rotterdam mild over declaraties 99A PZC Hooligans ontwikkelen zich tot professionele voetbalterroristen Mobiele telefoon én prepaid kaart nu voor 99 piek!! Snelle vervanging sluisdeuren Delfzijl PvdA en werkgevers bepleiten openbare aanbesteding zorg binnenland College steunt Simons Studenten mogen meer bijverdienen van Kamer Patiënt met steunhart is naar huis woensdag 22 maart 2000 an onze redactie binnenland OTTERDAM - Het Rotter- amse college van Burgemees- >r en Wethouders stelt zich in gemeenteraadsvergadering an morgen vierkant op achter ico-burgemeester II. Simons. Ie PvdA'er leek eerder in moei- jkheden te komen doordat hij reditcarduitgaven ter waarde an ruim 17.000 gulden niet kon erklaren. coalitiepartijen bereikten isteravond overeenstemming ■er een tekst, waarin gesteld 'ordt dat het recente rapport an de Commissie tot Onder- oek van de Rekening (COR) iet noopt tot 'politieke conse- uenties voor individuele leden an ons college'.' [et college had moeite om tot en gezamenlijke opstelling te loger beroep tgent en OM in :aak Van Driel MSTERDAM - Het Openbaar linisterie en de veroordeelde gent in de zaak Van Driel gaan 1 hoger beroep tegen het vonnis an de rechtbank. De 29-jarige gent kreeg 140 uur dienstver- tning opgelegd. loor zijn schuld zou de zwerver van Driel zijn overleden. De ficier van justitie had tien aanden celstraf, waarvan vier oorwaardelijk, geëist, an Driel werd in 1997 door de gent uit het politiebureau aan Warmoesstraat in Amster- im gezet. De zwerver kwam ierbij ten val en overleed aan ijn verwondingen, ie rechtbank oordeelde dat de ilitieman zeer onvoorzichtig 'as geweest door de man ach- irwaarts naar buiten te duwen, irwijl hij wist dat Van Driel on- ler invloed was. ANP komen over het COR-rapport. Een complicerende factor was dat een hoge ambtenaar, A de Baat, gisteren liet doorscheme ren dat Simons er destijds van op de hoogte is gebracht dat er iets niet klopte met de afhande ling van zijn betalingen. Frac tieleiders lieten daarop weten er zeer zwaar aan te zullen tillen als Simons bewering, dat nie mand hem ooit iets gezegd heeft, achteraf toch niet zou kloppen. Een door De Baat bijgevoegde brief aan het gemeentebestuur maakte gisteravond duidelijk dat alleen aan de secretaresse van Simons mondeling duide lijk was gemaakt dat de wet houder bonnen bij zijn declara ties moest voegen. De belangrijkste reden voor het college om zich toch achter Si mons op te stellen is het feit dat de wethouder er inmiddels aan de hand van zijn privé-agenda is geslaagd het totale bedrag aan declaraties te verklaren. Kritiek Eerder op de dag beantwoord den de vijf COR-leden en verte genwoordigers van accoun tantskantoor KPMG vragen van fractieleiders over hun eer der uitgebrachte rapport. Daar bij kwam ook veelvuldig de kritiek ter sprake die de belang rijkste betrokkenen de afgelo pen dagen hadden geuit. Zo verweerde Peper zich in enkele interviews vanuit Noor wegen. Voornaamste kritiekpunt was steeds dat de commissieleden en de accountants niet hard genoeg gezocht zouden hebben naar ontlastende bewijzen voor de bestuurders. Volgens onder zoeksleider R. Crouwel van KP MG is dat verwijt onterecht. Zijn accountants hebben bij hun onderzoek 'vanzelfspre kend' alle suggesties van de be trokkenen nagetrokken. ANP onze redactie binnenland IN HAAG - Studenten mogen de Tweede Kamer meer bij- •dienen. De Kamer wil af van grens van 15.000 gulden. Als [denten nu meer verdienen, 'eten zij een boete betalen. Kamer denkt aan een grens a 20.000 gulden en wil dat be- ig met de welvaart laten stij- i. De partijen stelden dat gis- en voor tijdens de behande- g van de nieuwe wet op de idiefinanciering. Met de wet l minister Hermans van On- rwijs de mogelijkheid om een ars te krijgen verruimen, lar de grens voor bijverdien sten liet hij ongemoeid. Een kamermeerderheid van PvdA D66 en CDA wil de boete pie studenten treft bij het over schrijden van de grens verlagen, pu betaalt een student de teveel fcntvangen studiefinanciering terug en krijgt hij daarnaast een boete van 300 gulden per maand. De boete is gebaseerd op het onterechte bezit van de OV- kaart. Dat moet 123 gulden worden, vinden PvdA, D66 en CDA, omdat dit de werkelijke prijs per maand van de kaart is. De bewindsman kreeg brede steun voor zijn plan de leeftijd om in aanmerking te komen voor een beurs van 27 naar 30 jaar te verhogen. Voor PvdA, CDA D66 en GroenLinks is het systeem nog niet flexibel ge noeg. Wie op zijn 29e met een studie begint, profiteert nauwe lijks van de verruiming. Hermans stevent op een conflict af met de Kamer over de aanvul lende beurs. Een meerderheid wil deze beurs omzetten in een gift. Nu hebben studenten met ouders die te weinig verdienen om een bijdrage te betalen een schuld als zij niet op tijd afstu deren. De maatregel kost vol gens Hermans 950 miljoen gul den. ANP (Advertentie) Prijsdoorbraak bij t for telecom.... bellen met Ben Vrij vanaf 25 cent per minuut sms berichten versturen direct klaar voor gebruik O ERICSSON 5 1018s tot 80 uur standby tot 3 uur beltijd klok- en wekkerfunctie' handige speed dial geheugen voor 99 namen/nrs NU ZOLANG DE VOORRAAD STREKT INCLUSIEF 65, BELTEGOED Meer weten over aanbiedingen en winkels in uw buurt? Kijk op internet: tfortelecom.nl duidelijke taal Het water buldert bij de defecte sluis in Delfzijl vanuit het Eemskanaal de Eems in. foto Dennis Beek/ANP van onze redactie binnenland DELFZIJL - De zwaar beschadigde deuren in de zeesluizen van Delfzijl zijn eerder hersteld dan aanvankelijk door de provincie Groningen werd verwacht. De eerste van twee nieuwe sluisdeuren werden gisteravond nog geplaatst. De tweede deur wordt vandaag omstreeks negen uur op zijn plaats gezét. De eb-deuren werden gistermorgen be schadigd in een poging ze te sluiten, na dat aanvankelijk verzuimd was dat te doen bij afnemend tij. Herman Dirks uit Ten Boer, hoofd van de afdeling Noord van de dienst Wegen en Kanalen van de Groningen, had gisteren nog geen beeld van de omvang van de strop. Door de plaatselijk zo'n anderhalve me ter gedaalde waterstand kan ook oever- schade zijn ontstaan. Ook vermoedt Dirks dat er schadeclaims zullen komen van bijvoorbeeld schippers en bedrij ven. Hij is geschrokken van de fout van twee ervaren sluiswachters, waardoor zo'n drie miljoen kuub water uit de Eemskanaalboezem onbedoeld weg stroomde naar de Eems. Ze hadden per abuis de ebdeuren aan de binnen kant van de sluis niet dicht staan toen het eb werd. Met grote kracht kolkte het binnenwater daardoor rond drie uur 's nachts bij eb naar de Eems. Bij verwoe de pogingen de ebdeuren alsnog te sluiten, werden ze verwrongen en ver splinterd. Knijpen Pas rond negen uur 's ochtends - toen het water in de Eems weer ongeveer hetzelf de peil had bereikt als het binnenwater - kon de uitstroom, die tot in de stad Gro ningen stevig merkbaar was, worden gestopt. Dirks zegt dat het waterverlies door 'te knijpen' met de overige sluis deuren door zij n mensen tot één milj oen kuub is beperkt. Dat het crisisteam meteen alle woon bootbewoners in de Eemskanaalboe zem - totaal zo'n 1000 - door de politie liet waarschuwen, is volgens Dirks een goede zaak geweest. Als hun drijvende huizen zich door te strakke trossen scheef hadden 'opgehangen' aan de ka des, hadden ze kunnen vollopen bij her stel van het normale waterpeil, stelt hij. GPD/ANP Het waterpeil in de stad Groningen daalde fors. foto Marcel Jurian de Jong/GPD doorFerdi Schrooten DEN HAAG - Een paar maan den voor de start van Euro 2000 waarschuwen onderzoekers dat politie en autoriteiten de greep lijken te verliezen op hooligans. De 'harde kern van de harde kern' ontwikkelt zich tot voet balterroristen, die van achter de coulissen op vernuftige wijze gewelddadige confrontaties re gisseren en zelf buiten schot blijven. E. van der Torre en A Ruiten berg, beiden lid van het Crisis Onderzoeks Team (COT) van de Universiteit Leiden, schrijven in het Tijdschrift voor Politie dat het beeld van hooligans als één groot georganiseerd leger per club, een misverstand is. Ze baseren zich op onderzoek naar aanleiding van de kampioens- rellen vorig jaar zomer op de Rotterdamse Coolsingel. Toen zijn weinig 'echte hooligans' aangehouden, aldus de onder zoekers. Kort gezegd komen autoriteiten en ordetroepen in de problemen als zaken 'anders dan anders' lopen. De kans daarop neemt toe nu doorgewinterde hooli gans zich professionaliseren. Door een minutieuze voorberei ding weten ze exact hoe ze snel en ongeschonden het strijdto neel kunnen verlaten. „Hooli gans houden de politie goed in de gaten", doelen de onderzoe kers op de methoden van heuse contra-observatie. Met voorverkenningen moet in kaart worden gebracht waar ca mera's hangen en welke vlucht wegen er zijn. Scanners ver klappen de actuele strategie van de politie. Soms beschikken hooligans zelfs over het draai boek van de politie of andere vertrouwelijke stukken. Open terrein De moderne voetbalterrorist kiest zelf zijn arena. Op 'open terrein', zoals grote, afgelegen grasvelden, zijn confrontaties moeilijker te voorkomen en te filmen dan rond binnensteden, stadions en stations. Communi catie door hooligans met gsm's en - in toenemende mate - via Internet, maakt ze nog minder grijpbaar. Een strijdplan wordt net zo makkelijk pardoes afge blazen. Om de pakkans verder te verkleinen, reizen de zware jongens op eigen houtje vroeg af naar een uitwedstrijd, nog voordat de politiemacht wordt opgebouwd. Zo ontlopen ze 'spotters', functionarissen die gericht het voetbalpubliek afspeuren naar notoire rel schoppers. Stadionverboden worden omzeild door via tus senpersonen kaartjes te regelen. Bij confrontaties blijven de re gisseurs buiten schot. Als strijd- heren manipuleren ze vanaf de zijlijn grote groepen meelopers, die als vechters met blind ge weld worden ingezet tegen riva liserende hooligans en ordetroe pen. „Een soort celstructuur in spe." Van de COT-directie mogen de onderzoekers hun artikel niet verder toelichten. De doorge winterde hooligans vergaren immers zoveel mogelijk rele vante informatie, onder meer uit openbare stukken en media berichten. Met hun zo opgedane (wets) kennis kunnen ze volgens de on derzoekers geslepen verklarin gen afleggen bij eventuele ver horen. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De man die eind vorig jaar als eerste in Nederland een elektrisch steunhart kreeg, is ontslagen uit het ziekenhuis. De 67-jari ge patiënt maakt het zo goed dat hij niet langer in het zie kenhuis hoeft te blijven, zo maakte het Academisch Zie kenhuis Rotterdam (AZR) gis teren bekend. Het steunhart is een pomp in de vorm van een schijf. Het wordt tussen het buikvlies en de buikspieren ingebracht en neemt de functie over van een deel van het hart. Deze zoge heten heartmate krijgt stroom van twee batterijen buiten het lichaam. Een draad, die via de buik het lichaam verlaat, ver bindt de pomp met de twee batterijen. Tot nu toe werden in Neder land alleen met lucht aange dreven steunharten gebruikt. Met deze pompen moet de pa tiënt de tijd overbruggen voordat een harttransplanta tie kan worden uitgevoerd. Nadeel is dat de compressor van dit hart buiten het li chaam moet blijven. De pati ent kan daarom niet het zie kenhuis verlaten. De batterijen van het elektri sche steunhart wegen samen ongeveer 1300 gram en is mo bieler. Volgens zijn behande laars kan de 67-jarige alweer anderhalve kilometer achter elkaar lopen. Chirurg L. Maat wijst op de zwaarte van de in greep, zowel lichamelijk als psychisch. „Je leeft op batte rijen. Die moeten om de vijf tot acht uur worden verwis seld. Soms is handbediening nodig. Dat maakt de patiënt afhankelijk van een persoon in de omgeving, wat een zware psychische belasting is.' Aan de plaatsing van de heartmate in het AZR ging drie jaar voorbereiding voor af. De heartmate wordt voor alsnog niet vergoed door de zorgverzekeraars. Het AZR betaalt de ingreep, bijna twee ton, uit het eigen budget. ANP Moeder verborg lijkje baby BORN - Een 2 7 -jarige gehuwde vrouw uit het Zuid-Limburg- se Born heeft haar doodgeboren baby elf maanden lang ver borgen gehouden. Ze stopte het kind eerst in het nachtkastje en later in de tuin. Daar vonden kennissen het lijkje vlak voor Kerstmis vorig jaar, zo werd gisteren bekend. Politie en justitie willen weinig over deze zaak kwijt. Wel be vestigen ze dat proces-verbaal is opgemaakt, maar dat onze ker is of de vrouw ook strafrechtelijk vervolgd wordt. De vrouw is niet aangehouden, maar alleen gehoord. Ze verkeer de mogelijk in overspannen toestand na het baren van het doodgeboren kindje. ANP Dijsselbloem PvdA-Kamerlid DEN HAAG - J. Dijsselbloem vult de lege plek op die PvdA- Kamerlid W. Bos achterlaat in de Tweede Kamer. Bos vertrekt naar het ministerie van Financiën, waar hij staatssecretaris Vermeend opvolgt. Dijsselbloem komt'als eerste in beeld om zich aan te sluiten bij de PvdA-fractie. Dijsselbloem is nu politiek assistent van staatssecretaris Fa- ber (Natuurbeheer). Daarvoor was hij fractiemedewerker voor landbouw. ANP Acht jaar cel voor erewraak DORDRECHT - De rechtbank in Dordrecht heeft gisteren een 41-jarige man veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar. De man loste september 1999 in zijn woonplaats Alblas- serdam drie schoten op een dorpsgenoot. Die raakte daardoor gewond aan zijn borst en benen. Naar eigen zeggen bezocht de verdachte zijn slachtoffer in zijn woning aan de Troelstrastraat om een familieruzie bij te leggen. Daarbij zou het latere slachtoffer de vrouw van de verdachte een hoer hebben genoemd en zijn zoon een hoeren- zoon. Officier van j ustitie W. de Boer dacht dat de in Turkij e geboren man daarom handelde om de geschonden eer van de familie te herstellen. Ze eiste twaalf jaar celstraf voor poging tot moord. Die eis nam de rechtbank dus gedeeltelijk over. Ook eiste ze voor het slachtoffer nog een voorschot van 10.000 gulden op het smartengeld. Dat bedrag is toegewezen. ANP Militairen willen half miljard AMERSFOORT - Centrales van overheidspersoneel in de sec tor Defensie eisen van staatssecretaris De Grave (Defensie) dat die in het kabinet een half miljard extra per jaar binnen haalt voor defensiepersoneel. Er moet fors geïnvesteerd worden om hoogwaardig personeel voor Defensie te behouden en te werven, aldus de centrales. Ze wijzen op de miljarden-meevallers bij het Rijk. Volgens de vakcentrales slaagt Defensie er te weinig in nieuw personeel te werven. Dat komt onder meer door 'de financiële achter stand' ten opzichte van het bedrijfsleven. ANP Auteur Stoute overleden EINDHOVEN - De auteur Renate Stoute is zondag op 49- ja rige leeftijd in Eindhoven overleden. Een woordvoerster van Prometheus, uitgever van Stoutes laatste boek, heeft dit gis teren bevestigd. Stoute debuteerde in 1982 met 'Op de rug van vuile zwanen' (1982), een indringende, autobiografische ver halenbundel over zijn bestaan als heroïnejunk. In 1996 onderging Stoute een geslachtsverandering; René. ge trouwd en vader van twee kinderen, werd Renate. In 1991 had Stoute al een roman het licht laten zien over travestie: Het grimmig genieten. In 1994 publiceerde hij een lijvige bundel interviews met travestieten en hun vrouwen en kinderen (Een goeie travestiet zie je niet). Zijn eigen geslachtsverandering heeft Stoute opgetekend in 'Uit een oude jas vol stenen': de ge boorte van een vrouw, dat in 1999 verscheen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De PvdA en de werkgeversorganisatie VNO- NCW willen dat de extra 100 miljoen gulden per jaar voor de aanpak van de wachtlijsten in de ziekenhuizen op een andere manier worden ingezet. In plaats van het extra geld te verspreiden over de ziekenhui zen, zoals nu gebeurt, moeten zorgverzekeraars de vraag naar de behandelingen eerst in kaart brengen. Pas daarna moeten zij dat geld toewijzen aan die zie kenhuizen die toezeggen de zorg werkelijk te zullen leveren. Met dit stelsel van openbare aanbesteding moet het 'stuw meer' aan wachtlijsten in het voorjaar van 2002 zijn wegge werkt. „Daarna kunnen we met een schone lei verder", zei PvdA-Kamerlid Oudkerk giste ren bij de lancering van het plan 'Zeg de wachtlijsten de wacht aan'. Borst Een andere aanpak is volgens de PvdA en de werkgevers nodig, omdat ondanks de extra hon derden miljoenen de afgelopen vier jaar de wachtlijsten niet af nemen. Onduidelijk is wat pre cies met het geld gebeurt, meent ook minister Borst van Volksge zondheid. Zij meldde onlangs dat ziekenhuizen die er niet in slagen de wachtlijsten te ver minderen, straks geen geld meer krijgen voor de aanpak van wachtlijsten. Voordeel van openbare aanbe steding volgens PvdA en VNO- NCW is dat de zorg vooraf wordt gegarandeerd. En niet pas ach teraf, zoals op de huidige ma nier. „Het is eerP soort veiling van de extra zorg die nodig is. Ziekenhuizen kunnen erop in tekenen om die zorg te leveren, maar ook privé-klinieken, en in het uiterste geval ook zieken huizen in het buitenland", aldus Oudkerk. Zorgverzekeraar Om dit plan te kunnen uitvoe ren, is het nodig dat patiënten die langer dan een maand wach ten op een opname of behande ling in het ziekenhuis, zich bij hun zorgverzekeraar melden. „Dan zie je precies waar en \7oor welke aandoening meer pro ductie nodig is, en kun je het be schikbare geld gericht daarvoor aanwenden", zei secretaris R. van der Plank van VNO-NCW. Met eerdere soortgelijke experi menten hebben twee zorgverze keraars al succes gehad. Om aan de extra vraag naar zorg te kunnen voldoen, zouden zorginstellingen ook 's avonds of in het weekeinde mensen moeten kunnen behandelen. Bij een tekort aan personeel moeten eventueel tij delij k extra mensen in het buitenland worden ge worven. Volgens het Nationaal Zieken huisinstituut (NZi) stonden in oktober 1999 bijna 150.000 mensen op de wachtlijst, onge veer drie procent meer dan een half jaar daarvoor. Zeker 90.000 mensen wachtten langer dan een maand. De PvdA en de werkgevers heb ben berekend dat als elk zieken huis gemiddeld negen patiënten extra per week helpt, maande lijks in totaal 3750 mensen extra kunnen worden behandeld. ANP Hoge Raad gaat akkoord met uitlevering Bask HAARLEM - Nederland mag de Baskische vluchteling Esteban Murillo Zubiri aan Spanje uitle veren. Dat heeft de Hoge Raad gisteren besloten. Spanje heeft om zijn uitlevering gevraagd, omdat de man betrokken zou zijn geweest bij een bomaanslag van de Baskische afscheidings beweging ETA in 1980. Zubiri verblijft nu in de Koepel gevangenis in Haarlem en is sinds anderhalve week in hon gerstaking uit protest tegen zijn mogelijke uitlevering. De vermeende terrorist vreest dat hij in Spanje zal worden ge marteld. Zubiri werd vorig jaar januari op Schiphol gearres teerd, omdat hij een vals pas poort had. De Spaanse autoriteiten vroe gen vervolgens om zijn uitleve ring. De Spaanse politie denkt dat de Bask in 1980 betrokken was bij een geslaagde aanslag op een politieman in Pamplona. Zubiri leende zijn auto uit, waarmee de aanslag werd ge pleegd. Hij heeft dat nooit ont kend. maar houdt vol dat hij niet wist waarvoor de wagen zou worden gebruikt. De rechtbank in Haarlem be sloot in augustus al dat de uitle vering toelaatbaar is. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3