Geld voor wachtlijst jeugdzorg Snel bergen van vrachtauto's moet eind maken aan files Sluiproute voor bus bij Zandkreek Banenmachine speurt naar werk in heel Europa zeeland 23 GS trekken vier ton uit Strook beschermde grond langs dijken op veel plekken breder woensdag 22 maart 2000 aljloor Jeroen Vlieqenberq '•■MIDDELBURG - De Zeeuwse s~ eugdhulpverlening krijgt dit e" aar ruim 400.000 gulden van de Je irovincie om de grootste knel punten in de wachtlijsten te be- B trijden. )aarmee nemen Gedeputeerde Staten in grote lijnen het advies >ver van het Provinciaal Sa- nenwerkings verband Jeugd- ïulpverlening (PSJ). )p verzoek van het provincie- jestuur gaf het PSJ advies over le besteding van de wachtlijst- niddelen. )e belangrijkste knelpunten loen zich voor bij de afdeling /rijwillig ambulante jeugd- ïulpverlening van de Stichting leugdzorg, het Medisch Ortho- ledagogisch Centrum (MOC) de ifarne in Vlissingen, Klaren- jeek-A in Middelburg, Huize 'Voorlichting over „schildklierziekten rs GOES - De werkgroep Zeeland n van de Schildklierstichting Ne- r"derland houdt op 18 april een voorlichtingsavond over schild klierziekten in het Oosterschel- deziekenhuis in Goes. 11 jSpreker is dr. Biemond, als ïn- 'eltrnist verbonden aan het St. "■ranciscus ziekenhuis in Roo- 'sfendaal. 'e Biemond zal voorlichting geven 'lover te snel en te traag werken- isdeschildklieren. Na afloop heb- )rben de bezoekers gelegenheid ;-om vragen te stellen. *1 Belangstellenden kunnen zich 'evóór 12 april opgeven bij de af- deling patiëntenvoorlichting P van het ziekenhuis in Goes, tele foon 0113-234800. 1-De informatieavond begint om SO. 00 uur. Leeghwaterstraat in Hulst, Centrum voor Zelfstandig heidstraining in Goes, het Trai ningscentrum voor Kamerbe woning (TCK) op Walcheren en het Boddaertcentrum in Ter- Plaatsen Voor de afdeling ambulante jeugdhulpverlening wilde het PSJ twee extra formatieplaat sen, maar Gedeputeerde Staten verwachten dat uitbreiding met één extra medewerker geen on verantwoord lange wachtlijst zal opleveren. Het MOC krijgt ook één werk nemer erbijHet TCK kan reke nen op twee nieuwe krachten. Ook het'voorstel om het Bod daertcentrum in Terneuzen met één formatieplaats uit te brei den, wordt door het provincie bestuur- gehonoreerd. De wachttijd is hier zo groot dat geen zorg meer wordt toegewe zen en bovendien is het de enige voorziening in zijn soort in Zeeuws-Vlaanderen. Voor Hui ze Leeghwaterstraat in Hulst is er eveneens een flinke wacht lijst. GS willen die locatie daar om ook één baan extra toezeg gen. Uitbreiding De uitbreiding van het aantal formatieplaatsen geldt tot ui terlijk 31 december dit jaar. Het is nog onduidelijk hoeveel extra geld de provincie verder van het Rijk ontvangt. Bij de vaststelling van het Plan Jeugdhulpverlening Zeeland 2000-2003 is besloten naast een jaarlijks bedrag van 170.000 gulden dit jaar een overbrug gingskrediet van 270.000 gul den vrij te maken om de huidige wachtlijsten zoveel mogelijk aan te pakken. Voor Zeeland is vanaf 2002 naar verwachting structureel 440.000 gulden be schikbaar. Een speciale toerit vanaf de paral lelweg moet ervoor zorgen dat bussen bij de Zandkreekdam pas invoegen vlak voor de brug, om lan ge wachttijden door opstoppingen te voorkomen. foto Willem Mieras door Ben Jansen KATS - Tijdelijke maatregelen moeten de komende twee jaar voorkomen dat Connexxion- bussen lang moeten wachten bij de brug in de Zandkreek dam tussen Noord- en Zuid- Beveland. In afwachting van een tweede brug met omleiding, die tegen de zomer van 2002 gereed moet zijn, worden voorzienin gen getroffen om de bus aan weerszijden van de brug vanaf de parallelweg op de hoofdrij baan van de N256 te laten ko men. Er moet een oplossing worden getroffen omdat de bus niet langer via de parallelweg over de brug kan rijden. De veertig jaar oude brug is daar niet sterk genoeg meer voor. Tot nu toe kozen buschauffeurs bij grote drukte op de weg Goes- Zierikzee de parallelweg om vertraging door de regelmatig optredende files te voorko men. Ten zuiden van de Zandkreek dam komt een lusvormige toe- rit naar de N256. De bus van uit Goes kan dan vanaf de pa rallelweg, via de land- bouwtunnel, aan de oostzijde op korte afstand voor de brug tussen het verkeer op de hoofdrijbaan invoegen. Zierikzee Voor de bus vanuit Zierikzee zullen ten noorden en ten zui den van de brug doorsteken tussen de parallelweg en de hoofdrijbaan worden aange legd. De bus in de richting Goes kan dan juist voor de brug invoegen tussen het ver keer op de hoofdrijbaan en na de brug weer naar de parallel weg terugkeren. Die laatste slinger is nodig om de file te vermijden die op hoogtijdagen in het recreatieseizoen aan het eind van de dag vaak ontstaat voor de verkeerslichten op de kruising N256-Langeweg. De plannen die de provincie en Rijkswaterstaat hebben ge maakt voor de tweede brug in de Zandkreekdam en bijko mende maati-egelen, voorzien ook in een tweede tijdelijke lus aan de noordkant van de brug. Afhankelijk van de inspraak reacties op het besluit geen zwaar verkeer meer toe te la ten op de parallelweg over de brug kan worden besloten de ze lus daadwerkelijk aan te leggen. Regelinstallatie Na voltooiing van de tweede brug, die ter hoogte van de westelijke deur van de Zand- kreeksluis komt te liggen, en de omleiding eroverheen, hoeft het wegverkeer niet meer te stoppen als de brug in de hoofdrijbaan voor het scheepvaartverkeer open moet. Met behulp van een spe ciale regelinstallatie kan het verkeer al rijdend, richting voor richting, van de hoofdrij baan over de bypass worden geleid en omgekeerd. De twee de brug kan niet voorkomen dat bij grote drukte toch nog opstoppingen ontstaan. Daar voor is de snelheid waarmee de omleiding kan worden geno men te gering. De provincie verwacht er in elk geval een positief psychologisch effect op de weggebruiker van. Het is de bedoeling dat de tij delijke maatregelen voor het open baar vervoer vóór het toe ristenseizoen van dit jaar ge reed zijn. Nieuwe directeur VVV Walcheren ZOUTELANDE - C. C. M. Schónknecht -Vermeulen is met ingang van 1 april benoemd tot directeur van de Kust-VW- Walcheren. De vergadering van de ledenraad heeft met in stemming gereageerd op het besluit van het bestuur. Schón knecht was vanaf 1 september vorig jaar interim-directeur van de Kust-WV-Walcheren. Daarvoor was zij als sector- hoofd Kantoren en Administratie verbonden aan de WV. Schónknecht volgt J. Vermeulen op. Die vertrok vorig jaar naar Delft na zijn benoeming tot projectleider bij het Bureau voor Toerisme in Zuid-Holland. PSD past brandbestrijding aan VLISSINGEN - Het provinciaal veerbedrijf PSD moet de brandbestrijdingsinstallaties in de machinekamers van de veerboten Prinses Juliana, Prins Willem-Alexander en Prin ses Christina vervangen. Deze installaties werken met halon als blusgas. Voor dit doel is het gas zeer geschikt, maar het heeft als nadeel dat het de ozonlaag aantast. De Europese Unie heeft als richtlijn uitgevaardigd dat haloninstallaties na 2002 niet meer opnieuw mogen worden gevuld en na 2003 ver vangen moeten zijn. De PSD wil beginnen met de Prinses Juli ana, omdat dit schip binnenkort een dok- en onderhouds beurt ondergaat. De offertes die voor vernieuwing van de brandbestrijdinginstallatie in de Prinses Juliana zijn ontvan gen, variëren van 233.000 tot 300.000 gulden. De beide andere schepen zullen later worden aangepast. Wat de Prinses Christina betreft zal, gelet op de ouderdom van het schip en het naderende einde van de PSD worden bezien of het beter is de ombouw achterwege te laten. Provincie straks beter verlicht MIDDELBURG - De provincie gaat meer aandacht besteden aan de zichtbaarheid van rotondes en de verlichting van bus haltes, carpoolplaatsen en fietstunnels. Verkeersveiligheid en sociale veiligheid spelen een voorname rol in het beleidsplan Openbare verlichting in de schijnwerper dat het dagelijks provinciebestuur dinsdag heeft vastgesteld. Dekomende tien jaar wil de provincie ongeveer 150.000 gulden per jaar steken in de vernieuwing van verlichtingsinstallaties die gezien hun levensduur aan vervanging toe zijn. Het gaat om masten, ar maturen en elektrische installaties die 25 tot 40 jaar oud zijn. Bij de vernieuwing zal worden gelet op mogelijkheden van energiebesparing, bijvoorbeeld door toepassing van energie zuinige lampen en het dimmen van verlichtingsinstallaties. Waar dit technisch mogelijk en economisch rendabel is zul len, bijvoorbeeld bij bushaltes, lichtmasten worden geplaatst met zonnecollectoren. GS steunen praktijklokalen scholen TERNEUZEN - Het ROC Westerschelde en de scholenge meenschap De Rede in Terneuzen gaan met ingang van 1 au gustus gezamenlijk het praktijkopleidingencentrum Zeeuws-Vlaanderen exploiteren. Door dit gezamenlijk te doen hoeven beide scholen niet allebei te beschikken over vol ledig geoutilleerde praktijklokalen, die vrij kostbaar zijn qua inrichting. Het samenwerkingsverband vergt echter een investering van 375.000 gulden. De scholen en de gemeente Terneuzen nemen elk 75 mille voor rekening. De provincie is verzocht het restant, 150.000 gulden, bij te spijkeren. Gede puteerde Staten besloten dinsdag om dat bedrag beschikbaar te stellen. Valse franken in Hulst HULST - Bij een bank in Hulst werd dinsdag een vals biljet van 2000 Belgische frank aangeboden. De klant, een winke lier uit Hulst, die het biljet met een andere hoeveelheid geld aanbood te wisselen, liep een schade op van ruim 110 gulden. loor Maurits Sep KIDDELBURG - Op het ar- )eidsbureau in Middelburg is iinsdag de eerste banenmachi ne in gebruik genomen. Direc- leur J. Tijmstra van Arbeids voorziening Zeeland onthulde computer, waarin werkzoe kenden alle vacatures kunnen vinden die in Zeeland, Vlaande ren en Europa worden aangebo den. Ook de andere arbeidsbu reaus in Zeeland beschikken iinds gisteren over een banen- nachine. )e banenmachine is aangeslo- en op diverse netwerken. Naast le vacatures die via arbeidsbu reaus worden aangeboden, zijn >ok die van Jobnews en Inter- nediair erin te vinden. Door op «n beeldscherm te drukken, cunnen sectoren en bedrijfstak- een worden geselecteerd. Uit- iindelijk verschijnende vacatu- en die kunnen worden eprint. Volgens Tijmstra komt ie banenmachine tegemoet aan le wens van werkzoekenden om >p eigen kracht te zoeken naar Ben interessante baan. „Mensen villen hun zoekproces in eigen Provincie geeft »een geld aan arige showband TERNEUZEN - Showband Ire- ic in Terneuzen krijgt geen sub- iidie van de provincie voor de 'iering van het 50-jarig jubile um het omdat het provinciebe stuur niet sympathiek staat te- [enover de activiteiten van het nuziekgezelschap. Integen- leel, maar het budget voor bij- '.ondere projecten amateur- cunst van de provincie voor 1000 is al uitgeput. De subsidie- lanvraag van Showband Irene wam te laat binnen. Normaal jesproken subsidieert de pro- 'mcie bovendien de viering van ubilea van gezelschappen niet. Showband Irene had het 50-ja- ng bestaan willen vieren met een taptoe op 29 april. Desubsi- lie die de vereniging heeft ge sregen van de gemeente Terneu zen en de inmiddels vergaarde sponsorgelden zijn echter niet oereikend. Of de taptoe door laat is vooralsnog niet duide lijk. hand houden. Pas als ze iets ge vonden hebben of als het niet lukt, vragen ze om hulp." Hij ontkent dat de banenmachi ne dus banen kost op de arbeids bureaus. „Het is wel zo dat we minder mensen nodig hebben omdat het goed gaat op de ar beidsmarkt. We hoeven minder te bemiddelen. Maar we hebben nog steeds mensen nodig om werkgevers te helpen bij het zoeken naar geschikte werkne mers en om werknemers te hel pen bij het vinden van een baan. Bovendien, sommige werkzoe kenden zullen niet met de ba nenmachine willen werken." De banenmachine stelt werk zoekenden ook in staat te solli citeren op vacatures in het buitenland, bijvoorbeeld in Vlaanderen. Dat is vooral inte ressant voor Zeeuws-Vlamin gen, maar ook heel veel j ongeren kijken tegenwoordig over de landsgrenzen heen, stelt Tijmstra vast. „We willen de Zeeuwse jeugd wel graag vast houden om de vergrijzing tot staan te brengen, maar de gren zen vervagen. Zeker in de auto matisering trekken jongeren naar het buitenland. Dat hou den we niet tegen en dus moeten we mee in onze dienstverle ning." Ook wie helemaal niet weet wat voor werk hij of zij wil gaan doen, heeft iets aan de ba nenmachine. Via de computer kan namelijk een beroepskeu zetest worden afgelegd. Wie wel weet wat hij of zij wil, maarniet weet in welke regio de meeste vraag is naar zulke mensen, kan dat eveneens via de banenma chine achterhalenIn de compu ter zit een overzicht van de Ne derlandse arbeidsmarkt. Tijmstra noemde de banenma chine 'de eerste stap naar een virtuele en professionele ar beidsmarkt'. „Volgend jaar ver schijnt op internet de Nationale Vacaturebank. Daarin zijn 24 uur per dag alle beschikbare va catures op te vragen." Advertentie DONDERDAG 23 MAART Het Zeeuwse Gezicht OPENBAAR DEBAT over kunst in de openbare ruimte Stadhuis. Markt te Middelburg 20.00 uur, toegang gratis In januari kantelde een vrachtwagen op de A58 bij Rilland. Door nieuwe afspraken moet de weg bij dergelijk ongevallen voortaan eerder vrij zijn. foto Willem Mieras door Esme Soesman KAPELLE - Hulpverleners hebben de handen ineen gesla gen om filevorming na onge lukken met vrachtwagens op Zeeuwse rijkswegen te voor komen. Dinsdag onderteken den vertegenwoordigers van politie en Rijkswaterstaat in Kapelle de zogenaamde vrachtautoregeling, die snelle berging mogelijk moet maken. De regeling voorziet in allerlei afspraken tussen hulpverle nende organisaties als politie en brandweer, wegbeheerder Rijkswaterstaat en verzeke- rings- en bergingsbedrijven. Tot nu toe kostte het bergen van gekantelde vrachtwagens heel veel tijd, omdat de eige naarvan de vrachtwagen eerst opdracht moest geven aan een bergingsbedrijf. Voortaan neemt Rijkswaterstaat die taak over. De organisatie scha kelt de dichtstbijzijnde berger in en betaalt de kosten ook. Deze worden later op de eige naar van de verongelukte wa gen verhaald. Nu lijkt het nog mee te vallen met de opstoppingen in Zee land, maar dat zal in de toe komst anders zijn, verwacht J. W. Eckhardt van de regiopo litie. De verkeersdrukte neemt ook in Zeeland toe. De ontwik keling van het Sloegebied en de Westerscheldetunnel zullen daar in de nabije toekomst in belangrijke mate aan bijdra gen. „Het is plezierig dat we in de luwte kunnen beginnen, omdat we dan op een goede manier ervai-ing kunnen op doen", aldus Eckhardt na af loop van de ondertekening. Het Zeeuwse wegennet biedt, met onder andere haar dam men, nauwelijks mogelijkhe den tot 'eenvoudige' omleidin gen. Daarom is snel opruimen van groot belang. In de toe komst zal voor personenauto's een soortgelijke regeling wor den opgezet en wordt de regeling waarschijnlijk door gevoerd op alle doorgaande wegen, dus ook de provinciale wegen, meldt Eckhardt. Dan kan volgens hem veel winst worden geboekt. De handtekeningen werden gezet door korpschef M. A R Dierckx van de regio politie, hoofdingenieur-direc teur W. P. A Broeders van Rijkswaterstaat en P. van de Beek van de afdeling zuid van het Korps Landelijke Politie diensten. Volgens de laatste is er in andere regio's in het land al volop ervaring met de sa menwerking, die hij incident- management noemt, opge daan. Afgelopen jaar kwamen er via het landelijke centrale meld punt zeshonderd meldingen binnen van incidenten met vrachtwagens. Berekend is dat door de vrachtautoregeling in totaal duizend uur file voorko men had kunnen worden. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden breidt het gebied rond waterkeringen waarbinnen al lerlei verboden gelden, op veel plaatsen uit. Nu is dat een strook van dertig meter, in de toekomst wordt dat in de meeste gevallen veertig tot vijftig me ter. Bouwwerken die in de zone komen te liggen worden gelega liseerd. Voor nieuwe activitei ten moet voortaan een vergun ning worden aangevraagd bij het waterschap. Wat wel en niet mag op en rond de waterkeringen is nu nog vastgelegd in een provinciale verordening. Zeeuwse Eilanden heeft voor zijn werkgebied nu een eigen strafverordening op gesteld, die de Keur Waterke- ringszorg heet. Volgens dage lijks bestuurder S. M. Vermue- van 't Westeinde is de keur 'mo derner. helderder en flexibeler' dan de provinciale verordening. De verboden op zich zijn niet veranderd. Nog altijd is het niet toegestaan om op of langs dijk- lichamen bijvoorbeeld vee te houden, tenten te plaatsen, au to's te parkeren, wormen te ste ken, ontgravingen te doen of lei dingen te leggen. Nieuw is dat het gebied waar de regels gel den, de zogeheten keurzone, is aangepast. Met het oog op toe komstige dijkverzwaringen is de zone op de meeste plaatsen breder geworden. De nieuwe keurzones zijn vast gelegd op digitale kaarten, die voor iedereen te raadplegen zijn. Het waterschap heeft de gemeenten verzocht de zones op te nemen in hun bestemmings plannen, zodat-» iemand die plannen heeft in het gebied me teen ziet dat hij ook te maken heeft met het waterschap. Het ontwerp van de keur heeft tot bezorgde reacties van diver se gemeenten geleid. Zij vrezen vooral dat de verbodsbepalin gen in de nieuwe verordening burgers te veel beknot. Iemand wiens huis nu opeens binnen de keurzone valt, zou bijvoorbeeld niet meer kunnen verbouwen of uitbreiden. Verbouwing Volgens het waterschap is' die conclusie voorbarig. De verbo den en geboden zijn voor het overgrote deel dezelfde als nu. Bouwwerken die binnen de zo ne komen te liggen worden gele galiseerd. Bij plannen zoals een verbouwing moet de eigenaar in de toekomst een vergunning aanvragen bij het waterschap. Uitgangspunt is dat in de nu al bebouwde gebieden een ver bouwing in principe mogelijk is. Hoe Zeeuwse Eilanden met ver gunningaanvragen omgaat, is nog niet duidelijk. De bedoeling is op korte termijn een beleids nota op te stellen. Die moet zo nauwkeurig mogelijk beleids lijnen aangeven, vooral voor het bouwen in de zone. Overigens moet het waterschap bij de be oordeling van elke aanvraag de individuele belangen en om standigheden laten meewegen. Het algemeen bestuur van het waterschap kan ook algemene regels opstellen voor wat wel en niet mag. Als plannen daaraan voldoen, is het niet nodig om een vergunning aan te vragen. Een melding volstaat dan. Waterfront De gemeente Tholen maakte zich ongerust over de gevolgen van de keur voor de bestem mingsplannen voor bedrijven terrein Noord en het plan Wa terfront. Het waterschap wijst erop dat het met het vooront werp van de bestemmingsplan nen heeft ingestemd en dat de keur daar niets verandert. Wel kan het bij de verlening van ver gunningen 'vanuit het belang van de waterkeringszorg' extra voorwaarden stellen. De keur wordt vanavond, woensdag, besproken in de commissie wegen en waterke ringen. De bijeenkomst wordt gehouden in het waterschaps gebouw in Goes en begint om 19.30 uur. Het algemeen bestuur beslist op 3 april. Fruitmuseum toont reclames KAPELLE - In het Fruitteelt museum in Kapelle start van daag de tentoonstelling 'Pluk de dag, reclame voor appels en pe ren'. Bezoekers kunnen een in druk krijgen van fruitreclames door de jaren heen. Het museum wil de collectie nog uitbreiden. Daarom krijgt ie dereen die iets heeft om de ten toonstelling aan te vullen gratis toegang en een vermelding. De reclames zijn de komende vier maanden te zien. Het Fruitteelt museum is geopend van woens dag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23