Belegger stapt uit Internet PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Indische Nederlanders wijzen tegemoetkoming oorlogsleed af M- S Gesel Paars verlaat senaat Verzendhuis moet klant waarde betalen van beloofde auto Wals drukt reclame in strand Renesse Koersen aanbieders kelderen Let op uw brievenbus.. HR-Dubbelglas: Rente in VS weer omhoog Ballonnen voor recht Jan Wouters weg bij Ajax Voetbalhooligan wordt terrorist W: W Vrachtwagens sneller geborgen Plant eens een boompje 4 WEKEN VOOR 243e jaargang no. 70 woensdag 22 maart 2000 losse nummers 1,85 door Jeroen Segenhout AMSTERDAM - Kleine, maar ook grote beleggers hebben genoeg van inter netaanbieders. Ze geloven er even niet meer in; mil joenen verlies draaien en toch een beurswaarde van miljarden. De aandelen World Online, Ter ra Networks, Freeserve, Liberty Surf en Tiscali moesten gisteren fors inleveren op de Europese beurs vloeren. De zweep ging vooral over World Online, dat na de teleur stellende beursgang van afgelo- ten vrijdag de gebeten hond ijkt. Het bedrijf van Nina Brink verloor gisteren op het Damrak og eens bijna twintig procent ran zijn beurswaarde en noteert net 29,95 euro ver onder de in troductieprijs (43 euro). Het Spaanse Terra Networks stond aan het eind van de han del in Madrid rond de tien pro cent lager, evenals het Britse Freeserve (eigendom van de ke ten Dixons). Liberty Surf uit Frankrijk, dat een dag eerder dan World Online naar de beurs ;ing, kreeg een koersverlies van >ijna negen procent voor de kie zen. De Italiaanse beurslieve- J12° 1 go Rustig Eerst mist en lage wolkenvelden, daarna zonnige perioden met maxima rond de 12 graden. Variabele zwakke wind. van onze redactie binnenland HILVERSUM - 'Belangrijke mededeling voor de winnaar. Hartelijk gefeliciteerd. U heeft een auto gewonnen'. Iedereen beeft wel eens een ongevraagde mailing met een vergelijkbare tekst ontvangen. Een vrouw kreeg van de presi dent van de rechtbank in Roer mond gelijk in haar eis aan ver zendhuis Postina die belofte waar te maken. Postina moet haar de tegenwaarde van een Nissan Micra Salsa betalen of tewel 19.995,00. Dat heeft de Stichting Ombudsman gisteren [ezegd. folgens de tekst van de mailing bood het in onder meer Zuid- Limburg gevestigde Postina de (Advertentie) -want op 24 maart wordt onze jubileum krant ook bij u bezorgd! Wij bestaan dit jaar namelijk 25 jaar en willen dit vieren met vele aantrekkelijke aanbiedingen en acties! GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg lb, MIDDELBURG Korendijk 34 de betere stoffeerders maken het! (Advertentie) /I/tMêttdd»' Glashandel MELIESTE I S&zoe£ onze, showroom/ livingstonweeg 20. GOES. Tel. (0113) 227854 ling Tiscali zakte twaalf pro cent. Het grote verschil met World Online is dat de Europese tegen hangers nog ruim boven de in troductieprijs noteren. Door vo rig jaar naar de beurs te gaan hebben ze nog geprofiteerd van de internethype. Die 'lucht' vliegt er momenteel overigens wel razendsnel uit. Beurshandelaren vrezen het ergste. Binnenkort maken ook andere internetaanbieders hun opwachting op de Europese beursvloeren, waardoor de 'ou dere' beursgangers nog meer in de verdrukking dreigen te ko men. Lycos Europe krijgt van daag een notering in Frankfurt. In april volgt de grootste beurs gang van een internetaanbieder ooit. Deutsche Telekom-doch- ter T-Online zoekt dan ook de beursmiljarden op. In de Verenigde Staten doen de internetaanbieders het al lange re tijd slecht. America Online (AOL), de grootste ter wereld met ruim 23 miljoen abonnees, duikelde en nummer twee op de Amerikaanse markt Earthlink kan bij de beleggers al helemaal geen goed meer doen. Het aan deel noteert twintig dollar tegen ruim 66 dollar bijna een jaar ge leden. ANP zie ook pagina 6 en 7 levering aan van de auto of de tegenwaarde daarvan. De voor waarden waren dat de klant iets zou bestellen door een kaart in te sturen en door zich bereid te verklaren mee te doen aan een feestelijke uitreiking waarbij ze met naam en foto in een van de volgende uitgaven van het ver zendhuis zou verschijnen. De prijs kwam maar niet en de vrouw legde de zaak daarom voor aan de rechter. Die stelde haar in het gelijk. Door de be- stelkaart in te sturen had ze het aanbod aanvaard en daardoor was volgens de rechter een per fecte overeenkomst gesloten. A van Heeringen van de Stich ting Ombudsman, bij wie de vrouw aanklopte, gaat belang stellenden schriftelijk informe ren hoe ze een dergelijke proce dure moeten aanpakken. „Veel mensen ergeren zich aan dit soort post", weet Van Heerin gen. Zij stelt dat de rechtbank in dit speciale geval uitspraak deed en niet voor mogelijke an dere gevallen. De 'gelukkige winnares' had bovendien alle bewijsstukken bewaard en zich goed voorbereid. ANP WASHINGTON - De Ameri kaanse centrale banken hebben gisteren de rente opnieuw ver hoogd. De belangrijkste tarie ven, zowel de 'federal funds ra te' als het disconto, gaan zoals verwacht met 0,25 procentpunt omhoog tot respectievelijk 6,0 en 5,5 procent. Het is de vijfde renteverhoging sinds juni vorig jaar. Het Ameri kaanse centralebankenstelsel (Fed) hoopt met de hogere rente de nog steeds snel groeiende economie af te remmen. De Fed liet in een verklaring we ten dat de huidige situatie ver gelijkbaar is met die in februari. Toen besloot het monetaire be- leidscomité ook de rente licht te verhogen omdat een hogere in flatie dreigde. Analisten ver wachten dan ook dat er meer renteverhogingen in het vat zit ten. De 'federal funds rate' is de door de Fed gestuurde rente voor eendaagse leningen tussen commerciële banken. Het dis conto geldt voor leningen van de centrale banken aan commerci ële instellingen. ANP/BRIDGE van onze verslaggever DEN HAAG - VVD-senator Wiegel, die vorig jaar nog het tweede paarse kabinet voor tijdig ten val bracht, verlaat de actieve politiek. Het erelid van de VVD meent dat zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer niet langer te combi neren valt met zijn overige functies. Wiegel is onder meer voorzit ter van Zorgverzekeraars Nederland en voorzitter van het Centraal Brouwerij Kan toor. In beide functies trad er de laatste tijd een 'conflict van plichten' op met zijn werk in de senaat, zo zei hij gisteren. In politiek Den Haag zijn de discussies over een nieuw verzekeringsstel sel voor de volksgezondheid en over de nieuwe drank- en horecawet in volle gang. Met zijn terugtreden per 31 maart komt een voorlopig einde aan een markante poli tieke carrière. Wiegel was 25 toen hij kamerlid werd, hij werd fractieleider op zijn dertigste, en mede-naamge ver van het kabinet Van Agt- Wiegel toen hij 36 was. Daar na was hij onder meer twaalf jaar lang commissaris van de koningin in Friesland. Als senator wist Wiegel vorig jaar alle schijnwerpers op zich gericht toen hij tegen de invoering van het correctief referendum stemde. Eerder had regeringspartij D66 la ten weten in dat geval het ka binet te laten vallen. Het kabinet kon overigens na en kele weken weer worden ge lijmd. In WD-kringen wordt het vertrek van Wiegel betreurd. „Een politieke partij heeft baat bij eigenzinnige politi ci", aldus WD-leider Dijk stal. Premier Kok zei dat het vertrek van Wiegel hem niet aanging. fotoWFA pagina 2: Wiegel blijft actief voorde WD door Louis Burgers DEN HAAG - Vertegenwoordi gers van de Indisch-Nederland- se gemeenschap zijn ontevreden met de 250 miljoen gulden die zij ontvangen als tegemoetko ming voor het gebrekkig rechts herstel na de oorlog. De joodse gemeenschap en ver- CAS AL Dl PRINCIPE - Italiaanse basisscholieren laten hun ballonnen in de lucht, met daarop teksten tegen wetteloos heid en voor een betere toekomst. Alle basisscholen in de de provincie Caserta, in de zuidelijke regio Campania, namen gisteren deel aan een demonstratie tegen de camorra, de maf fia in Napels. foto EPA tegenwoordigers van de Sinti- en Roma-zigeuners hebben wel tevreden gereageerd op de rege ling. De joodse gemeenschap krijgt 400 miljoen, de Sinti en Roma 30 miljoen. Woordvoerder R. Boekholt van het Indisch Platform zegt dat met het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) al overeenstemming was bereikt over projecten ter waar de van bijna 500 miljoen. „Het kabinet heeft nu besloten maar 250 miljoen uit te trekken. Het is onduidelijk waar dit bedrag plotseling vandaan komt. Wij spraken met de bewindslieden over projecten als extra plaat sen in Indische verzorgingste huizen. Die werden aanvaard. We werken die projecten uit en kijken waar we uitkomen." Humanitair De joodse gemeenschap krijgt 400 miljoen, waarvan vijftig miljoen bestemd is voor huma nitaire doelen in het buitenland. Na de woedende joodse reacties in januari gebruikt het kabinet het woord 'gebaar' niet meer. Ook komt de totale tegemoetko ming aanzienlijk hoger uit dan het advies van 250 miljoen van de commissie-Van Kemenade. Volgens woordvoerder Nafta- niël van het Centraal Joods Overleg zijn in het overleg van de laatste maanden op vijf van de vijftien posten wijzigingen aangebracht. Daardoor is de claim teruggebracht van 740 miljoen naar 400 miljoen. De belangrijkste verandering is een verrekening van de uitke ring via het Waarborgfonds in 19 5 3De j oodse organisaties de len nu de opvatting van het ka binet dat een deel van de 26 mil joen van het fonds al uitgekeerd is aan joodse overlevenden. Onder de overlevenden en hun nabestaanden worden in totaal AMSTERDAM - Jan Wouters is weg als trainer van Ajax. Het bestuur van de Amsterdamse voetbal club heeft hem gisteren ontslagen naar aanleiding van de slechte resultaten. Hans Westerhof, hoofd opleidingen bij Ajax. neemt de taken van Wou ters waar. Wouters trad eind 1998 aan als opvolger van de ontslagen oefen- meester Morten Olsen. De trainer kreeg Ajax nooit echt op de rails. De slechte resultaten van de laatste weken leidden tot de breuk tussen hem en Ajax. De leiding van Ajax beraadt zich de komende weken over de opvolging van Wouters voor het vol gende seizoen. Een be langrijke kandidaat is Co Adriaanse, het voormalig hoofd opleidingen van Ajax. Adriaanse werkt nu nog bij Willem II. GPD pagina 27: zware missie De politie lijkt de greep op voetbalvandalen te verliezen. Des kundigen van het Crisis Onderzoeks Team (COT) van de Uni versiteit Leiden melden dat nu de voetbalterrorist verschijnt, die rellen dirigeert en zelf buiten schot blijft. Deze mensen uit de 'harde kern van de harde kern' bereiden alles goed voor en zijn precies op de hoogte van wat de politie O doet. Vrachtwagens die na een ongeluk rijkswegen blokkeren zul len voortaan sneller worden weggetakeld. Tot nu toe moest er gewacht worden op een opdracht van de eigenaar voordat een verongelukt voertuig kon worden geborgen. Dat kostte vaak veel tijd met lange files als gevolg. Voort- O O aan zal Rijkswaterstaat de bergingsopdracht geven. Hoewel stadsuitbreiding en wegenaanleg zeker hun tol eisen, blijven we het proberen. Vandaag (woensdag) moet de spa weer uit het vet. In de bijlage buitengebied: de OQ Zeeuwse Boomfeestdag door de jaren heen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; uit: 11,12, 13,15,17 en 18; zeeland: 19,20,21, 23,24 en 25; sport: 26 en 27; buitengebied: 29, 30,31, 32 en 33. 350 miljoen, plus de 25 miljoen van de verzekeringsmaatschap pijen en eventuele uitkeringen van banken en effectenbeurs verdeeld. Dat gebeurt door de joodse gemeenschap. De Sinti en Roma mogen dertig miljoen verdelen, waarvan 26 miljoen voor individuele geval len. Vier miljoen gaat naar projecten, zoals educatie, ge schiedschrijving en bijvoor beeld aanpassing van de woon wagens van overlevenden van de oorlog. GPD door Roelf Reinders RENESSE - Strandliefhebbers kunnen deze zomer op het strand van Renesse kennisma ken met een nieuw fenomeen voor Nederland: strandadver tenties. Een Brabants bedrijf gaat tijdens het seizoen elke dag op twee kilometer strand adver tenties in het zand drukken. Een machine reinigt elke dag het strand tussen de Wilhelmi- nahoeve en de Jan van Renesse- weg. Normaal gebeurt dat maar ongeveer tien keer per jaar. Achter de machine hangt een zware wals die de reclamebood schap in het zand drukt. De ad vertenties zijn steeds 3,60 bij 1,20 meter. Ruim een halve me ter is gereserveerd voor de leus 'Houdt het strand schoon'. „Wij willen dat het schone mi lieu centraal staat", zegt alge meen directeur S. Settels van Sand Cast dat met het idee naar diverse strandgemeenten is ge stapt. Schouwen en Schevenin- gen gingen akkoord. Scheve- ningen krijgt in mei de primeur, Renesse volgt later. Amerika De strandadvertenties zijn een uit Amerika overgewaaid ver schijnsel. „Je moet het een keer gezien hebben", zegt Settels. „Het is zeker geen storend beeld, die advertenties. Je ziet elke dag een schoon strand zon der rotzooi. We doen het alleen op drukbevolkte stranden die al zijn vercommercialiseerd, niet in natuurgebieden. We zoeken de problemen niet op." De gemeente Schouwen-Duive- land ziet geen problemen en heeft Settels toestemming voor de strandadvertenties gegeven. „Het strand wordt nu elke dag gereinigd. Dat is voor ons aan trekkelijk", zegt T. Rigter van de gemeente. „De kosten zijn voor rekening van de advexieerder." Rigter zegt dat de gemeente niets vraagt voor de adverten ties. „Wij zijn geen commerciële instelling." Volgens hem heeft de gemeente een vinger in de pap als het om de adverteerder gaat. Settels beweert dat de ge meente geen veto heeft. „Alles gaat in goed overleg." Settels richt zich op 'zomergere- lateerde reclame'. „Geen siga retten of aanstootgevende re clame zoals de Playboy." Ze wil nog niets over de adverteerders voor Renesse kwijt. „We willen grote bedrijven, niet de groente boer op de hoek. De gemeente weet te melden dat Sand Cast in de slag met Greenpeace is." Set tels weigert te zeggen hoeveel een strandadvertentie kost. „Het is niet goedkoop, maar ze ker goedkoper dan billboards of een advertentie in een dagblad." Bij Renesse zijn hooguit drie verschillende reclames te zien, omdat elke advertentie één maand lang wordt afgedrukt. Bij slecht weer heeft het geen zin om een advertentie te zetten, zegt Settels. „Daarom nemen we een slecht-weerclausule in het contract op." (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer 3 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1